daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old August 4th, 2010, 10:35 PM   #3881
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Vasil,

te lutem ..emrin e kesaj kenges.

http://www.youtube.com/watch?v=8cEU6...eature=channel
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2010, 11:24 PM   #3882
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Vasil,

te lutem ..emrin e kesaj kenges.

http://www.youtube.com/watch?v=8cEU6...eature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=nI8u3-z0VaY
__________________
Survival of the dankest.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 4th, 2010, 11:32 PM   #3883
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Vasil,

te lutem ..emrin e kesaj kenges.

http://www.youtube.com/watch?v=8cEU6...eature=channel
La Maladie D'amour (1974)Nga Michel Sardou -
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2010, 12:37 AM   #3884
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


Faleminderit.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2010, 05:50 PM   #3885
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Dhermi Vuno


Last edited by AltinD; August 9th, 2010 at 01:24 PM.
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2010, 12:43 PM   #3886
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Shkozet-Plepa (Unaza e Plazhit)

Fotot nga Vasili/RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2010, 06:01 PM   #3887
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Vlora..WOW.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 12:45 PM   #3888
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Kamėz-Tiranė

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 01:06 PM   #3889
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 03:48 PM   #3890
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Ne Golem 31 Korrik 2010

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 04:28 PM   #3891
bmfl
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 83
Likes (Received): 1

KA NDONJERI INFORMACION SE C'AR PO NDODH ME RRUGEN E ARBERIT???
bmfl no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:19 PM   #3892
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by bmfl View Post
KA NDONJERI INFORMACION SE C'AR PO NDODH ME RRUGEN E ARBERIT???
Fatkeqesisht qekur gazeta "Rruga e Arbėrit" spo shkruhet/nxirret mė online...te dhenat tona per kete rruge tani jane po ato qe kishim para 1 viti.

Nqse nuk e ke parė kėtė video.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 07:04 PM   #3893
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Plasma,je legjende.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 09:48 PM   #3894
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Quote:
Originally Posted by KingGenti View Post
Plasma,je legjende.
Mjafton nje aparat i thjeshte fotografik ne vend te paqetes se cigares tek xhepi i kemishes
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 10:05 PM   #3895
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Quote:
Originally Posted by bmfl View Post
KA NDONJERI INFORMACION SE C'AR PO NDODH ME RRUGEN E ARBERIT???
Rruga e Arbrit, e lėnė nė mes PDF Print E-mail
Written by Gazeta SOT
E Shtune, 10 Korrik 2010 00:00

Nga Sadedin ĒELIKU

Rruga e Arbrit ka qenė rrugė e vjetėr me rėndėsi po aq sa rruga Egnatia. Ajo njihet si rruga Durrės-Fusha e Arbrit ( Tiranė ) - Mat - Dibėr. Kjo rrugė kalonte nėpėr

territorin e shtetit tė Arbrit, qė siē dihet nga historia shtrihej nga Mirdita e sotme, pėrfshinte Matin, Ēermenikėn, Tomadhen, Benden, fushėn e Tiranės e tė Krujės dhe deri nė Elbasan, pa pėrfshirė njė brez bregdetar nė tė dy anėt e qytetit tė Durrėsit. Kjo rrugė shkurton 100 kilometra dhe e bėn qytetin e Dibrės 74 kilometra afėr me Tiranėn, lidh popullsinė e Maqedonisė Perėndimore e Kosovėn me portet tona tė Durrėsit dhe Shėngjinit me Malin e Zi, Bosnjėn e Kroacinė, pra i jep frymėmarrje dhe zhvillim 1,5 milionė banorėve.
Qyteti i Tiranės ende edhe sot rrugėn e Arbrit e quan “Rruga e Dibrės”. Kjo rrugė njihet qė nė shekullin e parė nė kohėn e romakėve. Por nė mesjetė mori rėndėsi edhe me ndėrhyrjen e Venedikasve. Rruga pėr arsye tė terrenit tė keq, shfrytėzohej pėr karvanė dhe atje ku ishte e pėrshtatshme shfrytėzohej me karro tė tėrhequra me kuaj e qe.
Kjo rrugė shėrbente nė mėnyrė tė veēantė pėr tregtinė me Venedikun, Raguzėn, Romėn etj, me vendet lindore tė Adriatikut. Pėr kėtė dėshmojnė edhe dy dokumente tė vjetra:
- E para,nė fillim tė shekullit XIII, ku Dhimitri “Princi i Madh i Arbėrit” garanton kalim tė sigurtė nė tokat e tij, pra nė rrugėn e Arbrit.
- E dyta, ėshtė e vitit 1429, e cila ėshtė firmosur nga Gjon Kastrioti dhe bijtė e tij, ku figuron dhe Gjergj Kastrioti. Rruga e Arbrit kalonte afėr kalasė sė Petralbės, nė Gur tė Bardhė, lidhte kėtė me kalanė e Stelushit, me atė tė Sfetigradit, tė Petrelės dhe atė tė Krujės. Rruga e Arbrit fillon nė Durrės, kalon nėpėr fushėn e Tiranės, nė shkallėn e Tujanit, nė fshatin Bastar, Qaf Murrizė, Xibėr, Qaf Shkallė dhe dilte tė pazari i urės nė Klos dhe qė kėtu nė Qaf Buall - Bulqizė - Vau Drinit - Gjoricė – Dibėr - Shkup. Kjo rrugė ka vazhduar deri mė vitin 1932, kur ėshtė hapur pėr herė tė parė rruga automobilistike Krujė - Burrel. Qysh nga ajo kohė nuk ėshtė pėrdorur mė dhe kalldrėmet dhe gjurma e rrugės ėshtė prishur. Hapja pėrsėri e kėsaj rruge, ndėrtimi i saj sipas standardeve ėshtė miratuar nga Kėshilli Kombėtar i Rrugėve nė vitin 2004 dhe tashmė kanė filluar punimet qysh nė “vitin elektoral” tė 2009 dhe janė ndėrprerė disa herė pėr mungesė tė fondeve dhe sipas burimeve mediatike, kompanive nė fjalė i janė dhėnė dhe shumė tendera tė tjerė rrugėsh tė cilėt nuk kanė mundėsi konkrete ti vazhdojnė njėherėsh. Pėr ndėrtimin e kėsaj rrugė janė angazhuar disa firma si Albavia, Karl Gega, Delia Group, Alimo Construktion, Ulza Ndėrtim, Euro Star etj. Rruga ėshtė ndarė nė lote (segmente), qė tė pėrshpejtohen punimet por nuk punohet. Rruga e Arbrit, me degėzimet e saj, do tė krijojė mundėsi pėr gjallėrimin e bujqėsisė dhe biznesit nė pėrgjithėsi, turizmit etj. Sigurisht qė ndėrtimi i saj mundėson zhvillimin e marrėdhėnieve tė gjithė trevave shqiptare. Pra ndėrtimi i kėsaj rruge krijon njė korridor tė rėndėsishėm e cila prodhon zhvillim jo vetėm pėr Dibrėn dhe pėrgjatė gjithė segmentit rrugor por dhe me gjerė. Me tė drejtė banorėt e kėtyre zonave e kanė quajtur rrugėn e Arbrit, Rruga e Shpresės ndaj ndėrprerja e punimeve ėshtė e pajustifikueshme ndaj ajo duhet tė vazhdojė sepse nuk justifikon qėllimin. Kjo tregon qartė se investimet pėrdoren si mjet pėr tė realizuar qėllimet politike nė pėrgjithėsi dhe nė fushata elektorale nė veēanti.


Last Updated on E Premte, 09 Korrik 2010 19:44
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 10:10 PM   #3896
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Unaza e Shkodres

http://lajme.shqiperia.com/lajme/art...bjekte-pa-leje
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 10:21 PM   #3897
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Levan-Dames (Pjese e Levan -Tepelene)

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=9264
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 10:50 PM   #3898
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477


Tepelene-Levan
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 10:50 PM   #3899
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477Tepelene-Levan
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 10:59 PM   #3900
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Vasil,di gje me sa korsi do jete Levan-Tepelene?
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian roads, autostrada, autoudhe, infrastruktura, infrastruktura rrugore, kosova, kosovo roads, rrjeti rrugor, rruge, shqiperi, shqipėria, shqiperia dhe trojet

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:22 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium