daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old January 17th, 2009, 12:53 PM   #641
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
thats an amazing road and beutiful scenery!

Thanks for sahring Shqipatrio
yep..
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2009, 12:27 AM   #642
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Segment Gjirokastėr-Kakavijė(At border with Greece)
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2009, 02:40 AM   #643
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,832
Likes (Received): 6077

Shume firma ndertimi ne vendet ku ra bore e madhe si ne veri ashtu dhe jug-lindje, u jane bllokuar jo vetem punimet por dhe makinerite nen bore.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2009, 09:31 AM   #644
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

Nje problem shikoj une me keto rruget e Shqiperise ne pergjithesi. Jo hekur mbrojtes !! Dhe lloj lloj kafshesh kalojne lirshem nga njera ane ne tjetren, biles shpeshhere gomeret dhe lopet i shikon duke bere sunbath ne mes te asfaltit.

Kaq e kushtuesheme eshte per ta paisur nje rruge komplet me railguard?
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2009, 10:09 PM   #645
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Tiranė-ShkodėrShqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2009, 04:01 AM   #646
Labi 206
You're Welcome
 
Labi 206's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Newcastle, Washington
Posts: 164
Likes (Received): 0

this is a very boring page. so what , we'r looking at regular roads now.
Labi 206 no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2009, 04:12 PM   #647
Justme78783
BANNED
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 375
Likes (Received): 1

if its boring then do not see it , as simple as that .
Justme78783 no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2009, 04:16 PM   #648
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Kaq e kushtuesheme eshte per ta paisur nje rruge komplet me railguard?
E kushtueshme eshte...por edhe e gjith rruga nuk paiset ndonjehere me railguard. Ato vendosen ne vende te posacme...jo ne gjith rrugen.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2009, 05:06 PM   #649
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,832
Likes (Received): 6077

Pastaj "railguard" nuk i ndalon lopet dhe gomeret qe te mos dalin ne rruge.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 03:14 AM   #650
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Sarandė-Konispol

(U/C)

(Fotot tė Shtatorit 2008)

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 11:01 AM   #651
Labi 206
You're Welcome
 
Labi 206's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Newcastle, Washington
Posts: 164
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Justme78783 View Post
if its boring then do not see it , as simple as that .
can't do that. am into this stuff. i like seeing things being build.
Labi 206 no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 04:58 PM   #652
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Rruga pėr nė Mal tė Zi


Tynelet e rrugės Durrės-Kukės
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 07:58 PM   #653
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

1 of 27 bridges of Durrės-Kukės Motorway
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 11:50 PM   #654
AL-KS
Registered User
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 308
Likes (Received): 7

Autostrada Lushnje- Fier drejt perfundimit.

Me falni per kualitetin e dobet por e pashe rastesisht ne lajme dhe e fotografova me telefon...


Thane qe do te ndertohet edhe rruge dytesore... mos e di kush cka jane keto rruget dytesore??
AL-KS no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 11:59 PM   #655
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

wow!! thanks for sharing!!

I havent seen photos of the road for months!!

Last edited by Shqiptario; January 21st, 2009 at 12:17 AM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2009, 12:12 AM   #656
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Lushnje-Fier looks good
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2009, 12:21 AM   #657
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

It does look good.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2009, 12:31 AM   #658
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Seems like it will have emergency lanes as well.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2009, 02:53 AM   #659
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1202

Marvelous work...
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2009, 03:28 PM   #660
AL-KS
Registered User
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 308
Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by Shqiptario View Post
wow!! thanks for sharing!!

I havent seen photos of the road for months!!
AL-KS no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian roads, autostrada, autoudhe, infrastruktura, infrastruktura rrugore, kosova, kosovo roads, rrjeti rrugor, rruge, shqiperi, shqipėria, shqiperia dhe trojet

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:41 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium