daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Железница

Железница Железнички саобраћај / Rail transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 78 votes, 4.95 average.
Old October 25th, 2008, 10:25 PM   #201
AdnanPD
Svi smo mi Broj 1.

AdnanPD's Avatar

Likes (Received): 1837

Pa treba da se zaduzimo svi kompletno. Sta mi to glumimo mislim i na BiH i na SR. Sredimo vise autoputeve i zeljeznice pa cemo otpacivati ko ga jebe kad drugacije ne mozemo.
AdnanPD no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 25th, 2008, 10:33 PM   #202
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by Cipiripi View Post
pa dobro, kada se srbi jednog dana zaduze po glavi kao slovenci (30 mld. evra) i hrvati (36 mld. evra), znaci najmanje 50 mld. evra (trenutno 19 mld evra), siguran sam da ce se i gradjani srbije voziti sa takvim vozovima. btw, slovenija je u eu, i od tamo dobija masovne subvencije.
Slovenija je u ovo investirala znatno pre EU. Brzi voz je uveden jos 2000. Takodje, za razliku od Srbije, Slovenija i Hrvatska imaju nacina da kroz privredu i ekonomiju vrate te kredite, Slovenci kroz industriju i Hrvatska kroz turizam. Kod nas se nazalost kada su u pitanju kapitalne investicije vode ovakve diskusije
Quote:

Ministarka: Penzije ili Koridor 10

24. oktobar 2008. | 15:02 -> 18:03 | Izvor: B92, Tanjug

Beograd -- Budžet za 2009. mora biti restriktivniji, ali su javna potrošnja, fiskalna opterećenja i obim deficita na nivou regionalnog proseka, kaže ministarka finansija.

"Ako vlada odluči da ispuni obećanje za povećanje penzija na 70 odsto prosečne zarade, onda će morati da se odrekne drugih, velikih projekata", izjavila je Dijana Dragutinović. "Ako neko želi da povećava penzije, što bi značilo da su mu penzije najvažniji izdatak, onda će morati da se odrekne, recimo, Koridora 10" , rekla je Dragutinovićeva.

Ministarka Dijana Dragutinović rekla je, predstavljajući 100 dana rada ministarstva na čijem je čelu, da je njegovim radom delimično zadovoljna jer, kako je rekla, uvek može bolje.

Ona je ponovila da je rebalansirani budžet, o kome Skupština Srbije raspravlja na aktuelnoj sednici, posledica kompromisa, o čemu možete čitati u posebnoj vesti.

Ona je izjavila da Vlada Srbije planira program sa MMF-om, koji će Srbiji pružiti pomoć u vođenju ekonomske politike. Sklapanjem tog programa Srbija će ubrzati i proces pridruživanja EU, rekla je Dragutinovićeva.

Ona je dodala da sam po sebi program sa MMF-om nije dovoljan da smiri tržište, ali da zajedno sa drugim preduzetim merama čini "dobar paket".

Dragutinovićeva je istakla da će delegacija MMF-a, koja u Srbiju dolazi 28. oktobra, biti tu u vreme kada se bude finalizirala prva verzija budžeta za 2009. godinu, koji mora biti restriktivniji od ovogodišnjeg.

Ona je napomenula da će tokom ove posete sa delegacijom MMF-a biti nastavljeni pregovori o novom programu Srbije sa tom međunarodnom finansijskom institucijom, započeti na jesenjem zasedanju MMF-a.

Dragutinovićeva je istakla da će program sa MMF-om za državu značiti minimalne troškove a značajne koristi, pošto će fiskalnu politiku učiniti dugoročno održivom i postaviće limite, tako da se poveća odgovornost kada je u pitanju trošenje, ugovaranje zarada i produktivnost.

Ministarka je ukazala da će sklapanjem programa biti povećan kredibilitet države pošto će time Srbija pokazati da je rizik niži nego u drugim zemljama, pa će moći da dobije jeftinije kredite, pre svega od međunarodnih finansijskih institucija, za infrastrukturu, ali i za završetak restrukturiranja i privatizacije.
Old October 26th, 2008, 11:09 AM   #203
RS.ban
BANNED

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by chuburac View Post
Slovenacke zeleznice su neka druga prica. Tamo je vec odavno uveden hitri vlak kojim se od Maribora do Ljubljane putuje 40ak minuta, a regionalni vozovi su Simensovi.

vozio sam se ja tim "hitrim" vlakom od LJ do Maribora zove se "Slovenija" i putuje 1.45 min, ali meni je putovao 2 h okruglo i sve je samo nije hitri vlak. Jer je kao i svaki drugi spori voz. Pored toga sto je unutra skucen, malen i iskreno bezveze.
Sto se tice simensovih vozova, ne kazem daih nema, ali eto ja nisam imao srece da vidim ni jedan.
RS.ban no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2008, 11:11 AM   #204
RS.ban
BANNED

Gradnja brzih pruga od 2009.

Početak radova na izgradnji brzih pruga i modernizaciji željezničke infrastrukture u RS, velikom projektu u koji treba da se uključi američka kompanija "General Electric", očekuje se početkom iduće godine, izjavio je juče Petko Stanojević, generalni direktor "Željeznica RS".

Cjelokupan projekat u vrijednosti od 167 miliona evra, prema njegovim riječima, predviđa remont pruge na relaciji Prijedor - Banjaluka - Doboj, koja bi omogućila saobraćanje vozova brzine i preko 160 kilometara na čas, te sveobuhvatnu modernizaciju telekomandi, stanica, perona i prelaza.

Stanojević je istakao da je Skupština akcionara "Željeznica RS" (ŽRS) prije tri dana dala saglasnost za kreditno zaduženje preduzeća u iznosu od 55 miliona evra. Ta sredstva, kako ističe, biće upotrijebljena za prvu fazu projekta koja podrazumijeva izgradnju brze pruge na dionici Banjaluka -Omarska, modernih telekomunikacija od Doboja do Banjaluke i propratne infrastrukture.

Ministarstva saobraćaja i finansija RS, napominje Stanojević, trenutno imaju zadatak da pronađu banku koja će tom preduzeću odobriti kredit po najpovoljnijim uslovima.

"Čim izabrana banka odobri sredstva, raspisaćemo tender za izvođača radova gdje se može očekivati pobjeda 'General Electrica' s obzirom na to da su najosposobljeniji za te poslove u cijelom svijetu", kazao je Stanojević, dodajući da početak radova očekuje do februara iduće godine.

Vlada RS i taj američki konglomerat već duže pregovaraju o saradnji u više oblasti, uključujući modernizaciju željeznica, što je potvrđeno protokolom koji su prije dva dana potpisali premijer RS Milorad Dodik i predsjednik "General Electric Internationala" Ferdinando Bekali Falko.

U ŽRS napominju da iduće godine planiraju kreditno zaduženje za drugu fazu projekta koja podrazumijeva izgradnju brze pruge od Omarske do Prijedora, sanaciju tunela i mostova, signalizacije i obezbjeđenja prelaza, te izgradnje drumskih vijadukata preko pruga.

Stanojević kaže da će najzahtjevnija biti zadnja faza, odnosno radovi na pravcu Banjaluka - Doboj, gdje bi se na oko 70 kilometara praktično dizao stari i postavljao novi kolosijek, ponegdje i izmještao kako bi se "izravnali" lukovi koji onemogućavaju postizanje velikih brzina. "Zbog kompleksnosti radova teško je precizirati kada će cjelokupan projekat biti okončan, ali se okvirno može reći da će trajati između tri i pet godina", kazao je Stanojević.
Bekali-Falko: Želimo projekte u RS

Predsjednik kompanije "General Electric International" Ferdinando Bekali-Falko rekao je da je njihov cilj da se između 2009. i 2010. zaključe neke od planiranih projekata u energetskom sektoru, oblasti transporta, željeznica i vazduhoplovstva, zdravstva i komunikacija u RS.

"Neki projekti se već ostvaruju u zdravstvenom sektoru, mnogo se preduzima u oblasti željeznica. Ovo nije početna tačka, ovo je tačka u kojoj kažemo da smo došli tu, da je dobro i da nastavljamo", poručio je Bekali-Falko.

On je u intervjuu agenciji Srna kazao da kompanija u regiji od Slovenije do Makedonije ima zaposlenu upravljačku grupu od 350 domaćih stručnjaka, te izrazio lično očekivanje da će i RS ispuniti uslove za povoljno ulaganje i ulazak te kompanije.

http://nezavisne.com/ekonomija/vijes...a-od-2009.html
Old October 26th, 2008, 11:32 AM   #205
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Quote:
Originally Posted by RS.ban View Post
vozio sam se ja tim "hitrim" vlakom od LJ do Maribora zove se "Slovenija" i putuje 1.45 min, ali meni je putovao 2 h okruglo i sve je samo nije hitri vlak. Jer je kao i svaki drugi spori voz. Pored toga sto je unutra skucen, malen i iskreno bezveze.
Sto se tice simensovih vozova, ne kazem daih nema, ali eto ja nisam imao srece da vidim ni jedan.
Ja sam hitrim vlakom putovao od Maribora do Celja za pola sata. No to sad i nije bitno... Stanje pruga u Srbiji je znatno losije nego u Sloveniji. Dostizanje takvog jednog nivoa bi trebalo da nam bude realan prioritet umesto da se frljamo brzim prugama za 23. vek i sl.
Old October 26th, 2008, 11:51 AM   #206
RS.ban
BANNED

Pogledaj vozni red Slo zeljeznica i vidjeces koliko vozi taj voz. Ja sam se njime vozio prije 20-tak dana. I voz je bas jeftina opcija negog ozbiljnog voza, djelue kao igrackica.

Koliko znam u SRB vise niko ni ne prica o tim prugama za 23. vijek.
Old October 26th, 2008, 11:55 AM   #207
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Ja sam se vozio pre dobrih 5 godina.

A skoro je opet neko pustio pricu o super sega mega brzim prugama na koridoru 10, Mrka mislim...
Old October 27th, 2008, 12:38 AM   #208
No1
Registered User

Likes (Received): 326

Quote:
Originally Posted by chuburac View Post
Ja sam se vozio pre dobrih 5 godina.

A skoro je opet neko pustio pricu o super sega mega brzim prugama na koridoru 10, Mrka mislim...
To je ranije pricao sada je poceo da prica da prvo treba da dodjemo da nam vozovi idu 120 km/h ili 160 km/h sto realno i treba da nam bude prvi cilj. Nazalost to je mnogo skup cilj koji tesko mozemo da izguramo.
A sto se tice penzija svi su znali da to nije realno oni su to obecavali. Zao mi je ali onda obecanje mora da se ispuni ili se podnosi ostavka, mada to rade u normalnim zemljama kod nas to ne vazi vec ce odani mediji to postaviti na "pravo mesto".
No1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2008, 12:42 AM   #209
No1
Registered User

Likes (Received): 326

Quote:
Originally Posted by AdnanPrijedor View Post
Pa treba da se zaduzimo svi kompletno. Sta mi to glumimo mislim i na BiH i na SR. Sredimo vise autoputeve i zeljeznice pa cemo otpacivati ko ga jebe kad drugacije ne mozemo.

To bas i nije tako pametno sto se vidi i na primeru Madjarske a i druge zaduzene zemlje imaju ili ce imati taj problem ako se kriza nastavi. A jos ako se uzme u obzir da Srbija na kreditnom rejtingu ne stoji najbolje i da ce sada zbog krize krediti biti dosta teze ostvarivi...
No1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2008, 04:23 AM   #210
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 2733

Željeznice CG i Gredelj u četvrtak potpisuju ugovor o modernizaciji vagona

Autor/izvor: Mina-business

Quote:
PODGORICA - Predstavnici kompanije Željeznički prevoz Crne Gore i hrvatskog Gredelja potpisuju u četvrtak ugovor o modernizaciji putničkih vagona, vrijedan oko 3,5 miliona EUR.
“To je značajno jer se putnički vagoni, kupljeni 1986. godine, prvi put u posljednje dvije decenije šalju na popravku i modernizaciju”, navodi se u saopštenju Željezničkog prevoza.

Kompanija Željeznički prevoz nastala je pravnim razdvajanjem matičnog preduzeća, Željeznice Crne Gore na dva akcionarska društva. Odluku o razdvajanju na Infrastrukturu i Prevoz, početkom jula je usvojila Skupština akcionara matičnog preduzeća. Pravno razdvajanje i prelazak iz društva sa ograničenom odgovornošću u akcionarska, kako je ranije objašnjeno, predstavlja prvu fazu transformacije Željeznice, u kojoj je na Prevoz i Infrastrukturu prenijeta određena imovina krovnog preduzeća, dok će ukupna biti raspodijeljena u drugoj.

Strategijom restrukturiranja Željeznice Crne Gore, koju je usvojila crnogorska Vlada, predviđeno je da Infrastruktura ostane u državnom vlasništvu, dok bi Prevoz bio privatizovan. Prevoz bi u kasnijoj fazi trebalo da bude podijeljen na putnički, robni i održavanje.
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2008, 10:48 AM   #211
MGX
Multipraktik

MGX's Avatar

Likes (Received): 334

da se nadovežem

Test preuzet iz Pobjede... uz prigodna skraćivanja...
Quote:
Predsjednik Odbora direktora “Željezničkog prevoza Crne Gore” mr Rešad Nuhodžić i generalni direktor velike hrvatske Fabrike šinskih vozila “Gredelja” iz Zagreba Anton Febek danas su u Podgorici potpisali Ugovor o modernizaciji 10 putničkih vagona crnogorske željeznice. Vrijednost ove investicije je 3,5 miliona eura.

- Radi se o investicionoj opravci deset putničkih vagona koji će biti potpuno modernizovani, klimatizovani, sa mnogo boljim komforom u odjeljcima. Vrijednost investicije je 3,5 miliona eura. Očekujemo da prvih pet vagona - garnitura jednog putničkog voza koji će saobraćati na relaciji Bar - Beograd bude završena do kraja maja, odnosno od 1. juna će početi da saobraćaju, a drugih pet vagona do 1. septembra.

Nuhodžić je pojasnio da je drugi ponuđač na javnom pozivu bila “Goša” iz Smederevske Palanke i da je njihova dostavljena ponuda bila za 1,4 miliona eura veća u odnosu na ponudu koju je dostavila odabrana hrvatska kompanija.- Mi smo raspisali javne pozive i već su odobreni i izvođači za manje opravke na 26 putničkih vagona. Sedamnaest vagona je već na opravci. U međuvremenu je raspisan i javni poziv i za opravku dva elektromotorna voza. Po procjenama koje je napravio tim ljudi u Željezničkom prevozu da bi imali jednog solidnog operatera na mreži u Crnoj Gori i na mreži u Srbiji u petogodišnjem periodu treba investirati oko 100 miliona eura,ustvrdio je, između ostalog,Nuhodžić.

Od 27 prijavljenih radova ovih dana je izabran i zaštitni znak “Željezničkog prevoza Crne Gore”. Taj njihov logo osmislila je Irena Lagator – Pejović, poznati grafički dizajner. Takođe je i odabran slogan “Na dobrom putu” autora Aleksandra Miličića, obavijestila je novinare šef kabineta predsjednika Borda Kalina Adrović, diplomirana pravnica.
Old November 6th, 2008, 05:41 PM   #212
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

Likes (Received): 3

Smenjen Milanko Šarančić
Cetvrtak, 6. novembar 2008. 16:36

Vlada Srbije razrešila je dužnosti generalnog direktora Železnica Srbije Milanka Šarančića, javila je Televizija B92.

Preduzeće Železnice Srbije dobila je Demokratska stranka, a novi generalni direktor biće Milovan Marković.

Marković je trenutno poslanik demokrata u Skupštini Srbije, a šef je Opštinskog odbora DS-a u Valjevu.

Šarančić, inače kadar Nove Srbije, široj javnosti postao je poznat 2005, kada je bez tendera kupio polovne vozove i lokomotive iz Švedske, za tri i po miliona evra, i to od firme koja prodaje robu buticima.

Takođe, pre nekog vremena , kupio je službene automobile vrednosti 2,2 miliona evra i ušao u proceduru otkupa službenog stana u centru Beograda.

(MONDO)
Bob Rock no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2008, 11:12 PM   #213
kniaz_eru
Kabadahija

kniaz_eru's Avatar

Konacno. Sada treba podneti krivicni pristupak za zloupotrebu sluzbenog polozaja...

Beograd construction updates and news
kniaz_eru no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2008, 09:30 AM   #214
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

7. Novembar 2008.

Železnica danas potpisuje ugovore vredne 23,4 miliona €

Quote:
Javno preduzeće Železnica Srbije danas će potpisati ugovore sa kompanijama Por (PORR) i Simens (Siemens) o modernizaciji pruge Batajnica-Golubinci, ukupne vrednosti 23,4 miliona evra.

Po najavi Železnice, radove će finansirati Evropska investiciona banka u okviru programa “Obnova železnice dva”.

Građevinske radove na pruzi ukupne vrednosti 19,4 miliona evra uradiće austrijski Por, a namački Simens, Dalekovod iz Zagreba i Jugotrejd iz Beograda isporučiće opremu i materijal u vrednosti od četiri miliona evra.
Old November 7th, 2008, 09:58 AM   #215
RS.ban
BANNED

Ne kontam zasto Por dobija sve ugovore SRB?! Je li to zato sto su finansirani od ERB?
Old November 7th, 2008, 06:43 PM   #216
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

To znaci da je Pork usemljen sa ovdasnjim vlastodrscima.

A sto se Sarancica tice, njegova smena je svakako dobra vest, ali on i pored toga nece odgovarati za sve afere, pronevere i kradje. Gospodin ce se i dalje vozikati u crnim limuzinama, zivece u luksuznim stanovima i natenane ce krckati sve ono sto je zgrnuo na radnom mestu. U tome nije jedini...
Old November 7th, 2008, 07:37 PM   #217
ska.pre
Registered User

ska.pre's Avatar

Likes (Received): 143

ovi napi vozovi što su gore na sliki, znači crveni su vrlo usper za linije gde treba vlak više puta da zasutavi.brzo krene udoban, ima jaku klimu
meni je super i svaki dan se vozam s anjime
ska.pre no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2008, 07:42 PM   #218
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Da, imao sam priliku da ga isporobam, od Zidanog Mosta do Ormoza koliko se secam, i moram reci da nije bas udoban za duza putovanja. To je vise vozilo za nekakvu gradsku zeleznicu, gde se nikad u jednom smeru ne putuje duze od sat vremena.
Old November 7th, 2008, 08:04 PM   #219
RS.ban
BANNED

I ja mislim da nije za duza putovanja, jer je malen i skucen je sav. Mjesta za noge nema.
Old November 10th, 2008, 02:40 PM   #220
Johnny_kgc
██████ 100% Kragujevčanin

Johnny_kgc's Avatar

Likes (Received): 173

Quote:
Alo:Brže biciklom nego "brzim prugama Srbije"
Ponedeljak, 10. novembar 2008. 09:48

Razdaljinu od 150 kilometara, koliko ima od Kragujevca do Beograda, za pet i po sati moguće je prevaliti na dva načina. Prvi je biciklom (iskusnima treba i manje od četiri do pet sati), a drugi srpskom železnicom.

Putovanje na dva točka je, kažu, zdravije, ali je vozom avantura daleko veća, jer ne možete znati ni kada ćete poći, niti kada stižete.

Zato je najbolje za taj dan ništa ne planirati i sa sobom obavezno poneti hranu i vodu.

Na železničku stanicu u Kragujevcu voz iz Kraljeva do Lapova, gde se preseda za glavni grad, po redu vožnje bi trebalo da stigne u 8.30. Međutim, samo će najveće naivčine doći u to vreme.

Jedino pitanje koje potencijalni putnici upućuju službenici je koliko voz danas kasni. Ispred stanice nekolicina njih strpljivo čeka da pisak voza najavi ulazak u stanicu. On stiže u 8.55. Putnici se ukrcavaju i putešestvije počinje. Ali samo što se zaleti, voz počne da koči, maltene kod svake bandere. Do Lapova ima 25 kilometara, a staje sedam puta. Na presedanje se stiže u 9.38. Oni koji su pošli automobilom, već su pred Beogradom.

U gotovo sablasnoj zgradi železničke stanice u Lapovu koja je sagrađena u pretprošlom veku pitamo kada stiže voz iz Niša za Beograd. Po redu vožnje trebalo bi da je u stanici u 10.20, ali niko ne zna da li će kasniti.

Zaustavlja nas starac sa crnim šeširom koji je 50 godina radio na železnici. Pitamo ga da li je tačno da železničarski sat ima 120 minuta. Kroz smeh kaže da je dobro što je tako.

"Sigurnije je kad voz kasni. Pruga je stara, gradili je Francuzi 1898", kaže on i uz pomoć štapa odlazi u obilazak stanice.

Vozna karta od Kragujevca do Beograda košta 380 dinara, što je za 320 dinara jeftinije nego autobusom. Osim toga povlašćene kategorije - deca, studenti, penzioneri, invalidi... imaju popust od 50 do 70 odsto.

Sedišta su udobnija, može da se i prošeta kroz vagone, a ima i WC.

Ako je neko u vozu bez karte i sam se prijavi kondukteru, plaća kaznu 120 dinara, a koga kondukter uhvati da se švercuje moraće, da iskešira 250 dinara, stoji u obaveštenju na železničkoj stanici u Kragujevcu.

Ljubitelji železnice koji su u petak išli u Beograd imali su sreće, jer je voz stigao tačno na vreme. Ali oni koji su putovali u Niš, ljubazno su preko razglasa obavešteni da će u startu kasniti 90 minuta.

Prodavac iz trafike kaže da ima i taksista u varošici, pa ako neko žuri može i tako do Niša.

"Parna lokomotiva je 1929. od Beograda do Niša putovala četiri sata i pet minuta. Nije se kasnilo, a pet puta je uzimana voda. Danas se na istoj relaciji putuje 30 minuta duže, a kasni se i po dva sata", kaže Rajko Pantović, koji je pošao iz Jagodine u Beograd da obiđe sina studenta.

U kupeima, na sedištima presvučenim braon somotom, smestili su se putnici raznih fela, uglavnom oni što imaju dosta vremena i mogu sebi da priušte "luksuz" da nigde ne žure. Uglavnom su to penzioneri, studenti, bivši radnici železnice i njihove porodice.

A u vozu možete saznati kolika je cena jaja na pijaci, kolika je penzija službenice na železnici sa srednjom stručnom spremom (15.000), koliko svaki Šumadinac može da ispeče svoje rakije kad uđemo u EU i da je Tito u stvari imao tri plava voza.

"Svi su polazili u isto vreme u različitim pravcima kako bi se izbegao atentat" kaže jedan od bivših železničara, dok pomaže novom putniku da unese pečeno prase i jalovicu u kupe.

Za trenutak svi su zaćutali jer se miris pečenja razvukao po celom vozu.
Onda u Markovcu iznenada stajemo i posle desetak minuta vraćamo se unazad. Gospođa koja je nekad radila na železnici umiruje putnike i kaže da treba samo treba da se prebacimo na drugi kolosek.

A onda, od Kusatka do Ralje je spora vožnja, jer je pruga stara. To je prilika da se na miru razgledaju zaboravljena flora i fauna arhitektura napuštenih zgrada koje su nekada pravljene pored pruge, što je označavalo ulazak u razvijeno društvo.

Tada je planirano da će 2000. vozovi juriti 280 kilometara na sat, a sada je prosečna brzina 45 kilometara. Ređaju se stanice Ripanj, Ralja, Topčider i konačno u 13.50 voz stiže na glavnu železničku stanicu u Beogradu. Avanturi je kraj.
MONDO
Johnny_kgc no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
Србија, Српска, Црна Гора, железница, železnica, caf, crna gora, montenegro, rail, railway, railways, serbia, srbija, srpska

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules