SkyscraperCity Forum banner

Pozostałości Polski na Białorusi

Tags
belarus kresy
3M views 6K replies 281 participants last post by  Mariop70 
#1 ·
Przez ostatnie dwie niedziele jeżdziłem rowerkiem po Białorusi.Byłem w kilku miasteczkach.W zasadzie szukałem sladów polskości kościoły,cmentarze,dworki.Pyknąłem trochę zdjęć takiej typowej dzisiejszej Białorusi.Tak myślę czy warto umieścić trochę zdjęć,jak myślicie?Będzie zainteresowanie?
 
#8 · (Edited)
Wieczorem postaram się coś wrzucić!

Najwięcej opisów zabytków będzie z tego przewodnika:
Zbigniew Hauser; Nowy ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi. Burchard Edition. 2005






 
#14 · (Edited)
Brzostowica, obwód Grodno, rejon Brzostowica; do 1939 r. województwo białostockie, powiat grodzieński, gmina Brzostowica Wielka

Brzostowica na mapie WIG.
http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/P36_S38_SWISLOCZ_300dpi.jpg


Na aktualnej mapie


Tablica z nazwą miejscowości.




Zacznę od Brzostowicy,miasteczko położone w linii prostej około 10 km od granicy z Polską.W zasadzie nie ma co sie spodziewać super zabytków.Tak jak mówiłem kościoły,cmentarze,dworki.Jakieś stare kamienice,ratusze itp. nie przetrwały wojny lub zostały zniszczone bo źle się kojarzyły z pańską Polską.Na początek zdjęcia cmentarza katolickiego w Brzostowicy i kościoła Zwiastowania NMP,w zasadzie ruin kościoła.Jest świetny zdjęcia nie oddają rzeczywistości. Kościół i klasztor karmelitów bosych fundował w 1615 Hieronim Chodkiewicz. Obecny pw. Zwiastowania NMP fundował Jerzy Miniszech po pożarze poprzedniego drewnianego w 1741. W 1866 w ramach represji po powstaniowych zamieniony na cerkiew. W 1920 ponownie katolicki. Zamknięty w 1940 r.



Brzostowica Wielka,miasteczko przy dawnym trakcie handlowym z Grodna do Świsłoczy,niegdyś własność Chodkiewiczów z nadania Aleksandra Jagiellończyka.Drogą małżeństwa dobra przeszły na Mniszchów.Marszałek wielki koronny Jerzy Wandalin Mniszech wyjednał dla miasta liczne przywileje.Później Brzostowica przeszła do Stanisława Szczęsnego Potockiego,wreszcie do Józefa hr.Kossakowskiego.W 1858 r. car Aleksander II zezwolił na wcielenie jej do ordynacji Kossakowskich.

Cmentarz katolicki położony na wzgórzu z widokiem na osadę.W wejściu brama z półkolistą arkadą i trójkątnym szczytem.Tuż za nią interesujący nagrobek Jana Lipkowskiego(1863-1936) i Wiktorii z Gałęzowskich Lipkowskiej(1870-1931),małżeństwa zasłuzonego dla kultury polskiej.Wiktoria była członkiem Rady Muzeum Narodowego w Rapperswillu i Rady Szkoły Polskiej w Paryżu.Jan Lipkowski był m in. posłem na warszawski Sejm Ustawodawczy,w 1920 roku ochotnikiem Dywizji Litewsko-Białoruskiej,później prezesem Centralnego Związku Osadników Wojskowych.Inne ciekawsze nagrobki:Minkiewiczów,Kołłupajłów,Eleonory Wereszyńskiej oraz niedawno odnowiony pomnik żołnierzy polskich poległych w latach 1918-1920.
Zbigniew Hauser; Nowy ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi. Burchard Edition; 2005



















 
#15 · (Edited)
Kościół p.w. Nawiedzenia NMP(pokarmelicki).barokowy z 1620 roku(wg. innych źródeł ufundowany przez Jerzego Mniszcha dopiero w 1741 r.),w 1866 r. zamieniony w cerkiew prawosławną.Po 1818 roku zwrócony katolikom,słuzył jako kościół filialny.Po II wojnie światowej mieścił magazyny tytoniowe.W 1990 roku zwrócony wiernym,splonął w 1992 r. i obecnie jest zabezpieczoną ruiną(zamurowano otwory wejściowe).Zachowała się monumentalna fasada i skrzydła boczne,dach zwalony.Budowla wciąż wygląda imponująco,choć obudowano ją obskurnymi szopami.Znajdował się tu kiedyś sarkofag z sercem hetmana Jana Karola Chodkiewicza.Pod kościołem zawalone krypty.
Zbigniew Hauser; Nowy ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi. Burchard Edition; 2005


Zdjęcie kościoła z czasów swietności.Na zdjeciu jeńcy sowieccy. Zdjecie na stronie www.szukamypolski.com ,świetna strona ze starymi zdjęciami i pocztówkami.




















 
#17 · (Edited)
Dwa zdjęcia cerkwii Zaśnięcia NMP z1741r.Następnie kilka zdjęć byłego dworu Kossakowskich,obecnie szpital w Brzostowicy.I kościół Przemienienia Pańskiego z 1912r,taki pomarańczowy budynek to plebania.Ostatnie to pomnik,na czasie 9 maj dzisiaj dzien pobiedy.





















 
#18 · (Edited)
Brzostowica Mała, obwód Grodno, rejon Brzostowica; do 1939 r. województwo białostockie, powiat grodzieński, gmina Brzostowica Mała

Na mapie WIG z 1926 r.


Na aktualnej mapie


Tablica z nazwą miejscowości.


Druga miejscowość to Brzostowica Mała,też 10 km od granicy z Polską,15 km na północ od Brzostowicy.Najciekawszym polskim zabytkiem jest kościół Św. Antoniego z Padwy zbudowany w latach 1851-1863.Jest jeszcze cerkiew Św.Dymitra Sołuńskiego z 1868r.
























 
#20 · (Edited)
Brzostowica Murowana, obwód Grodno, rejon Brzostowica; do 1939 r. województwo białostockie, powiat grodzieński, gmina Brzostowica Mała

Na mapie WIG z 1926 r.


Na aktualnej mapie


Tablica z nazwą miejscowości.


Wieś dwa kilometry od Brzostowicy Małej o nazwie Brzostowica Murowana z ruiną dworu Sołtanów.

Zespół pałacowy w dawnym majątku ziemskim,od poł. XVIII w. do 1858 r. należącym do Dunin-Jundziłłów,później do Sołtanów.Dawny pałac z połowy XVIII w. jest dziś ruiną bez dachu.Jeszcze na początku lat 90. XX w. mieścił szkołę traktorzystów.Opuszczony,wkrótce potem spłonął.Budynek dwukondygnacyjny na planie prostokąta.Fasada główna dekorowana pilastrami,płaskorzeźbionym fryzem tryglifowym i trójkątnym frontonem,który wypełniają płaskorzeźbione panoplia.Po bokach dwie parterowe,drewniane oficyny,również zrujnowane.W pobliżu odnowiony budynek dawnych stajni.


Brzostowica Murowana - dwór Sołtanów. Elewacja frontowa pałacu przed 1939 r.(źródło:Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Tom 3)






































 
Top