daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 3.67 average.
Old April 20th, 2007, 08:08 PM   #1
Salle
Registered User
 
Salle's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Wrocław Sępolno
Posts: 275
Likes (Received): 1

Thumbs up [Warszawa] Centralny odcinek II linii metra

(źródło: Gazeta Wyborcza, Warszawa, 18 kwietnia 2007)

Na mecze najwygodniej byłoby dojeżdżać drugą linią metra. Jednak według ostatnich planów jej budowa ma się skończyć dopiero jesienią 2012 r., czyli... już po mistrzostwach Europy.
Żeby nie było blamażu, oprócz drugiej linii metra na warszawską Pragę, trzeba zbudować dziesiątki kilometrów dróg prowadzących do stolicy i rozprowadzających ruch w mieście. A także szybką kolej na lotnisko. Brakuje także wygodnego dojazdu na Ukrainę.

W ciągu pięciu lat miasto może nie zdążyć z wydrążeniem centralnego odcinka drugiej linii metra. Jest planowany między rondem Daszyńskiego na Woli a Dworcem Wileńskim. We wtorek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że są szanse na dokończenie tej inwestycji przed mistrzostwami. Jednak wstępny harmonogram Metra Warszawskiego zakłada, że odcinek przylegający do Stadionu ma być skończony dopiero kilka miesięcy po mistrzostwach - w drugiej połowie 2012 r. - Być może jakieś przyspieszenie jest jeszcze możliwe. Wiele zależy od władz miasta. Czekamy na zgodę ratusza, by ogłosić przetarg na projekt koncepcyjny - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawskiego.

- Do planowanego stadionu nie da się już doprowadzić nowych dróg oprócz planowanego przedłużenia Jagiellońskiej. Trzeba więc postawić na komunikację publiczną. Metro byłoby najbardziej praktyczne - uważa dr inż. Andrzej Brzeziński, ekspert ds. transportu z Politechniki Warszawskiej. Dodaje, że ze stacją metra przy stadionie musi być zintegrowany istniejący tam przystanek kolejowy. - Warto się zastanowić, czy nie nadać mu większej rangi. Tak, by mogły się tam też zatrzymywać pociągi dalekobieżne - zaznacza Brzeziński.

Michał Wrzosek, rzecznik PKP, enigmatycznie zapowiada tylko, że stacja Stadion "będzie przebudowywana". Do 2012 r. ma też powstać całkiem nowy Dworzec Zachodni. Najprawdopodobniej niewiele zmieni się do tego czasu na Centralnym, który może liczyć tylko na wyczyszczenie.

Są za to duże szanse, że kibice, którzy przylecą na Okęcie, do centrum będą mogli pojechać pociągiem. Wprawdzie opóźnia się przetarg na modernizację torów prowadzących na Okęcie, ale rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki zapowiada, że ta trasa zostanie wyremontowana do połowy 2008 r. A na początku 2009 r. powstanie łącznik do budowanej właśnie podziemnej stacji na lotnisku.

W 2008 lub 2009 r. ma być też uruchomione lotnisko dla tanich linii w Modlinie. Być może i tam dojedziemy koleją.
Ten wątek jest o centralnym odcinku, dyskusja o projektowanych końcówkach w tym wątku >
Salle no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 20th, 2007, 09:30 PM   #2
Spalony
Inżynier Pragmatyk
 
Spalony's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Warsaw
Posts: 1,417
Likes (Received): 166

hmm czytałem gdzieś, że na zachodzie bardzo popularne są przetargi na całe linie metra... Tzn miasto ogłasza konkurs na firmę która odda kolejkę "pod klucz". Tak np Alstom buduje teraz jedną z lini w Japoni, a Siemens bodajże kolejkę w Monachium czy Berlinie (nie pamietam, w którymś z tych). No i rzecz jasna oni decydują również o taborze i pilnują wszystkich terminów...
Spalony no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2007, 12:37 AM   #3
Robin__
Registered User
 
Robin__'s Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 463
Likes (Received): 7

Zapewne w ogólnym rozrachunku taka budowa całej linii "pod klucz" wychodzi znacznie taniej, nie mówiąc już o tym, że szybciej. Niestety także trzeba od razu przelać całą sumkę na konto wykonawcy, a to w przypadku warszawskiego metra nie byłoby chyba takie proste. A zresztą u nas zapewne i tak się "nie da".
Może chociaż ten centalny odcinek II linii mogliby tym systemem wybudować. Będzie niezłuy wstyd jak przed Euro nie zdążą z tym.
Robin__ no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2007, 05:55 PM   #4
perdurabo
Silesian InExile
 
perdurabo's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Lublin
Posts: 2,699
Likes (Received): 4641

Quote:
Originally Posted by Robin__ View Post
Niestety także trzeba od razu przelać całą sumkę na konto wykonawcy
e tam przy takich kontraktach to kwestia dogadania się można spokojnie umówić się na odroczenie spłaty, raty itd...
perdurabo no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2007, 04:59 PM   #5
tomi1975
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: WAR SAW
Posts: 853
Likes (Received): 0

Na pewno nie jest tak, ze przelew jest od razu z gory za calosc prac.
Powstaje harmonogram prac i z nim sprzezony jest harmonogram wplat. Przelewy sa uzaleznione od postepu prac. Na wszystko sa zapisy w umowie miedzy Miastem a Konsorcjum wykonujacym prace. Mam nadzieje, ze bat w postaci Euro 2012 zadziala i powstanie choc srodkowa czesc drugiej linii...
__________________
just relax
tomi1975 no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2007, 06:29 PM   #6
Castle_Bravo
Urban experience...
 
Castle_Bravo's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Warsaw (PL) / Utrecht (NL)
Posts: 2,278
Likes (Received): 200

Mysle ze cos takiego jest dla urzednikow za trudne.
BTW: Podobno od poczatku roku metro mialo jezdzic swoje 85km/h. Jechalem wczoraj i jakos nie zauwazylem przyspieszenia. Co jest grane?
__________________
Odgadnij wysokość
Castle_Bravo no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2007, 09:04 PM   #7
Spalony
Inżynier Pragmatyk
 
Spalony's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Warsaw
Posts: 1,417
Likes (Received): 166

Quote:
Originally Posted by Castle_Bravo View Post
Mysle ze cos takiego jest dla urzednikow za trudne.
BTW: Podobno od poczatku roku metro mialo jezdzic swoje 85km/h. Jechalem wczoraj i jakos nie zauwazylem przyspieszenia. Co jest grane?
ILE?!?!?! to chyba bez pasażerów... przy takiej prędkości hamowanie rozplaszczyło by pasażerów na ścianie czołowej :/ prędkośc przelotowa metra to ok 37km/h i to jest maks osiagalnosci na warszawskiej lini (odległość/częstotliwość/na ilość pasażerów w szczycie)

takie informacje znalazłem przynajmniej w necie... skąd słyszałeś o tych 85?
Spalony no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 08:42 AM   #8
Majico
Registered User
 
Majico's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Warsaw
Posts: 570
Likes (Received): 0

Naginanie metra pod dworzec
Krzysztof Śmietana
2007-04-27, ostatnia aktualizacja 2007-04-26 22:13

Czy nowe pomysły na zmianę trasy drugiej linii metra znowu opóźnią jego budowę? Tym razem kolejarze domagają się, by jeździło koło Dworca Centralnego
O metrze nagle zaczęło dyskutować Ministerstwo Transportu. Urzędnicy zastanawiają się, dlaczego druga linia nie będzie prowadzić tuż przy Dworcu Centralnym, co ułatwiłoby przesiadki. Wyjaśnień od urzędników ratusza zażądała Barbara Kondrat, wiceminister transportu odpowiedzialna za sprawy europejskie. Uzasadnia, że rząd ma pośredniczyć przy przyznawaniu dotacji na tę inwestycję z Unii Europejskiej i chce, żeby pieniądze były dobrze wydane.

Problem w tym, że dyskusję o przebiegu metra miały zostać zamknięte już prawie półtora roku temu. Wtedy ówczesny komisarz miasta Mirosław Kochalski ogłosił ostateczną trasę linii z Jelonek na Bródno. Zrezygnowano m.in. z odginania metra w stronę pl. Piłsudskiego, co proponował były naczelny architekt miasta Michał Borowski. Za to zmieniono przebieg drugiej linii na Bemowie - zamiast pod Człuchowską metro ma jeździć pod ul. Górczewską do Chrzanowa.

Od niedawna Metro ma już decyzję lokalizacyjną śródmiejskiego odcinka od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Wykonano też część badań m.in. geologicznych. Za kilka dni ma być ogłoszony przetarg na wstępny projekt tego odcinka. - Jeśli znowu będziemy zastanawiać się nad zmianą trasy, przygotowania do budowy opóźnią się przynajmniej o rok - przewiduje Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawskiego. A wtedy nie ma już szans na to, by centralny fragment drugiej linii powstał przed Euro 2012.

Tymczasem pracownicy PKP pytani są przez podlegający ministerstwu Urząd Transportu Kolejowego, czy stację metra udałoby się zmieścić między Dworcem Centralnym a Złotymi Tarasami. - Nie da się tego stwierdzić bez szczegółowych analiz. Kolej raczej nie będzie ich zlecać - usłyszeliśmy od Piotra Zatorskiego, dyrektora oddziału Dworce Kolejowe w PKP.

Eksperci przyznają, że budowa stacji przy Dworcu Centralnym byłaby dość korzystna, ale na zmiany jest już raczej zbyt późno. - Przygotowując kilka lat temu analizę przebiegu drugiej linii, w jednym z wariantów proponowaliśmy wygięcie linii do dworca. Według wstępnych obliczeń z metra korzystałoby wówczas najwięcej ludzi. Sugerowaliśmy kolejne, dokładniejsze analizy - przypomina Sławomir Monkiewicz z Biura Planowania Rozwoju Warszawy.

Miasto zdecydowało jednak, by nie przesuwać metra spod ul. Świętokrzyskiej i Prostej, bo tu nie trzeba drążyć tuneli pod budynkami. - Przesądziły też kwestie własności gruntów. Budując metro przy Dworcu Centralnym, trzeba by kupować dużo prywatnych gruntów - mówi Mieczysław Reksnis z miejskiego Biura Drogownictwa i Komunikacji. Ratusz będzie więc przekonywał Ministerstwo Transportu, że przygotowania do budowy drugiej linii metra są już zbyt zaawansowane, żeby zmieniać jej przebieg.


http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4093987.html
__________________
Lawlessness reigns as the mobs run riot
Majico no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 09:22 AM   #9
YaroS
Registered User
 
Join Date: Oct 2002
Location: Warsaw
Posts: 743
Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by Majico View Post
Naginanie metra pod dworzec
Krzysztof Śmietana
2007-04-27, ostatnia aktualizacja 2007-04-26 22:13

Czy nowe pomysły na zmianę trasy drugiej linii metra znowu opóźnią jego budowę? Tym razem kolejarze domagają się, by jeździło koło Dworca Centralnego
O metrze nagle zaczęło dyskutować Ministerstwo Transportu. Urzędnicy zastanawiają się, dlaczego druga linia nie będzie prowadzić tuż przy Dworcu Centralnym, co ułatwiłoby przesiadki. Wyjaśnień od urzędników ratusza zażądała Barbara Kondrat, wiceminister transportu odpowiedzialna za sprawy europejskie. Uzasadnia, że rząd ma pośredniczyć przy przyznawaniu dotacji na tę inwestycję z Unii Europejskiej i chce, żeby pieniądze były dobrze wydane.

Problem w tym, że dyskusję o przebiegu metra miały zostać zamknięte już prawie półtora roku temu. Wtedy ówczesny komisarz miasta Mirosław Kochalski ogłosił ostateczną trasę linii z Jelonek na Bródno. Zrezygnowano m.in. z odginania metra w stronę pl. Piłsudskiego, co proponował były naczelny architekt miasta Michał Borowski. Za to zmieniono przebieg drugiej linii na Bemowie - zamiast pod Człuchowską metro ma jeździć pod ul. Górczewską do Chrzanowa.

Od niedawna Metro ma już decyzję lokalizacyjną śródmiejskiego odcinka od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Wykonano też część badań m.in. geologicznych. Za kilka dni ma być ogłoszony przetarg na wstępny projekt tego odcinka. - Jeśli znowu będziemy zastanawiać się nad zmianą trasy, przygotowania do budowy opóźnią się przynajmniej o rok - przewiduje Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawskiego. A wtedy nie ma już szans na to, by centralny fragment drugiej linii powstał przed Euro 2012.

Tymczasem pracownicy PKP pytani są przez podlegający ministerstwu Urząd Transportu Kolejowego, czy stację metra udałoby się zmieścić między Dworcem Centralnym a Złotymi Tarasami. - Nie da się tego stwierdzić bez szczegółowych analiz. Kolej raczej nie będzie ich zlecać - usłyszeliśmy od Piotra Zatorskiego, dyrektora oddziału Dworce Kolejowe w PKP.

Eksperci przyznają, że budowa stacji przy Dworcu Centralnym byłaby dość korzystna, ale na zmiany jest już raczej zbyt późno. - Przygotowując kilka lat temu analizę przebiegu drugiej linii, w jednym z wariantów proponowaliśmy wygięcie linii do dworca. Według wstępnych obliczeń z metra korzystałoby wówczas najwięcej ludzi. Sugerowaliśmy kolejne, dokładniejsze analizy - przypomina Sławomir Monkiewicz z Biura Planowania Rozwoju Warszawy.

Miasto zdecydowało jednak, by nie przesuwać metra spod ul. Świętokrzyskiej i Prostej, bo tu nie trzeba drążyć tuneli pod budynkami. - Przesądziły też kwestie własności gruntów. Budując metro przy Dworcu Centralnym, trzeba by kupować dużo prywatnych gruntów - mówi Mieczysław Reksnis z miejskiego Biura Drogownictwa i Komunikacji. Ratusz będzie więc przekonywał Ministerstwo Transportu, że przygotowania do budowy drugiej linii metra są już zbyt zaawansowane, żeby zmieniać jej przebieg.


http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4093987.html
Szkoda powstaje znowu coś co jest jakimś kompromisem bo czas... bo pieniądze...itp. Może udałoby się chociaż stworzyć jakieś chodniki ruchome podziemne łączące DC ze stacją Centrum i druga ze stacją Rondo ONZ.
PZDR
YaroS no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 09:32 AM   #10
Lucky Luke
Registered User
 
Lucky Luke's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Warszawa
Posts: 4,649
Likes (Received): 1523

No bez jaj. Co my Amerykanie, że dupy nam się już niechce ruszyć, aby przejść się 200 czy 300 metrów?
__________________
There is nothing to see here ;)
Lucky Luke no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 09:34 AM   #11
Lord_Mag
Registered User
 
Lord_Mag's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Legnica/Warszawa
Posts: 246
Likes (Received): 7

W tym kraju nigdy nie będzie normalnie. Szkoda, że nie poczekali z żądaniem wyjaśnień tego po wybudowaniu trzeciej lini metra... ehhh bez komentarza.
__________________
No windows.. no problems :)

Lord_Mag no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 09:37 AM   #12
Lucky Luke
Registered User
 
Lucky Luke's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Warszawa
Posts: 4,649
Likes (Received): 1523

Najlepsze to jest w tym to, że to ekipa PiSu wybrała ten wariant, a teraz protestuje przeciwko niemu
__________________
There is nothing to see here ;)
Lucky Luke no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 12:10 PM   #13
roody102
Registered User
 
roody102's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 189
Likes (Received): 1

Moim zdaniem kolej chce po prostu zrzucić z siebie odpowiedzialność za to, że tunel średnicowy jest zmarnowaną szansą Warszawy - przecież w tym miejscu nie ma potrzeby budowania metra - szybka kolej miejska (taka z prawdziwego zdarzenia, kursująca niemal jak metro) powinna tędy jeździć i koniec. A jak metro się nagnie, to się już nigdy od PKP nie uzyska pomocy we włączeniu torów w system miejskiej komunikacji, bo po co, skoro będzie metro?
__________________
{roody102.pl}

Sprzedaliśmy swoje słowa tym, co nas ogłupiają
A ci, ci, co ogłupiają, najlepiej zarabiają
A ci, co dużo zarabiają, ci najlepiej płacą

Kazik - Udana transakcja
roody102 no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 12:44 PM   #14
yasioo7
senior assistant designer
 
yasioo7's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Warszawa Ursynów
Posts: 1,442
Likes (Received): 4

Budowa metra przy DC w osi wschód - zachód nie ma żadnego sensu. Za to coraz wyraźniej pojawia się potrzeba zaplanowania linii w osi północ - południe - powrotu do pomysłu IV linii metra, na początek w okrojonej wersji, np. pl. Wilsona - rondo Babka (tfu... Radosława) - JPII (Smocza - Żelazna?) - DC - Chałubińskiego - Polna - Belwederska. Oczywiście potrzeba sporo odwagi i połączenia tego pomysłu z rozwojem okolic Grzybowskiej, remontem DC, wyburzeniem estakad nad al. Jerozolimskimi, budową tramwaju do Wilanowa.
__________________
Są w życiu tylko trzy prawdy: święta prawda, tyż prawda i gówno prawda. (ks. Józef Tischner)
SISKOM - Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji
Strona internetowa: http://www.siskom.waw.pl
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 01:50 PM   #15
wonsbelfer
Registered User
 
Join Date: Jun 2004
Location: Warszawa, Lwów Polska
Posts: 1,936
Likes (Received): 436

Quote:
Originally Posted by yasioo7 View Post
Budowa metra przy DC w osi wschód - zachód nie ma żadnego sensu. Za to coraz wyraźniej pojawia się potrzeba zaplanowania linii w osi północ - południe - powrotu do pomysłu IV linii metra, na początek w okrojonej wersji, np. pl. Wilsona - rondo Babka (tfu... Radosława) - JPII (Smocza - Żelazna?) - DC - Chałubińskiego - Polna - Belwederska. Oczywiście potrzeba sporo odwagi i połączenia tego pomysłu z rozwojem okolic Grzybowskiej, remontem DC, wyburzeniem estakad nad al. Jerozolimskimi, budową tramwaju do Wilanowa.
No, no... ktoś się odważył wreszcie przypomnieć... gratuluję, popieram, żałuję że sam nie tego napisałem.
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 02:38 PM   #16
jester
jester
 
jester's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Muranów
Posts: 2,259
Likes (Received): 199

Quote:
Originally Posted by yasioo7 View Post
Budowa metra przy DC w osi wschód - zachód nie ma żadnego sensu. Za to coraz wyraźniej pojawia się potrzeba zaplanowania linii w osi północ - południe - powrotu do pomysłu IV linii metra, na początek w okrojonej wersji, np. pl. Wilsona - rondo Babka (tfu... Radosława) - JPII (Smocza - Żelazna?) - DC - Chałubińskiego - Polna - Belwederska. Oczywiście potrzeba sporo odwagi i połączenia tego pomysłu z rozwojem okolic Grzybowskiej, remontem DC, wyburzeniem estakad nad al. Jerozolimskimi, budową tramwaju do Wilanowa.
Generalnie to popieram, ale co z linią tramwajową w ciągu JPII? Marszałkowska bis? W sumie nic nie mam przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale dublowanie się metra i tramwaju wydaje się trochę nieracjonalne.
jester no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2007, 03:15 PM   #17
filosss
Semper Invicta
 
filosss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: 01-112 - WWA
Posts: 21,397
Likes (Received): 14441

Quote:
Originally Posted by jester View Post
Generalnie to popieram, ale co z linią tramwajową w ciągu JPII? Marszałkowska bis? W sumie nic nie mam przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale dublowanie się metra i tramwaju wydaje się trochę nieracjonalne.
Nie zgodzę się, iż dublowanie nie ma sensu.

I linia nie ma na obszarze centralnym odpowiedniej gestości stacji. Skutkiem czego trzeba drałować kilkaset metrów czy to z Królewskiej czy Placu Konstytucji. Tramwaje mają częsciej przystanki. Dla przykładu:
- metre od Politechniki do Placu Wilsona przejeżdżasz 5 stacji
- tramwajem od Politechniki (no powiedzmy Plau Zbawiciela) 14 przystanków.

Osobiście na terenie Centrum wole przejechać te kilka przystanków tramwajem niż dojśc do stacji, zejśc pod ziemię - owszem szybciej jedziemy, ale znowu trzeba wyjść spod ziemi i dojść...

Dodatkowo: jakakolwiek awaria w metrze, zastój i tramwaje przejmują cały ruch

Dodajmy tego rozjazdowość tramwajów - czyli bez przesiadki jedziemy w dane miejsce.
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2007, 12:09 AM   #18
Castle_Bravo
Urban experience...
 
Castle_Bravo's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Warsaw (PL) / Utrecht (NL)
Posts: 2,278
Likes (Received): 200

Gratuluje decyzji na czasie :bravo:
BTW: Znow ci wredni spiskowcy z ratusza zespuli wspaniale plany wszechmogacego rzadu.... szkoda ze zostalo to uchwalone za rzadow pis
__________________
Odgadnij wysokość
Castle_Bravo no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2007, 02:34 AM   #19
JeV
Registered User
 
JeV's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Warszawa
Posts: 4,047
Likes (Received): 224

Metro Warszawskie ogłosiło w piątek konkurs na szczegółową koncepcję drugiej linii od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego

Zwycięzca będzie musiał m.in. przygotować wizję architektoniczną stacji czy projekt organizacji ruchu podczas budowy. Szefowie Metra liczą, że dokumentację dostaną na przełomie 2007 i 2008 r. Jesienią ogłoszą przetarg na wykonawcę projektu budowlanego i samych prac.

Śródmiejski odcinek drugiej linii będzie miał 6 km. Od ronda Daszyńskiego ma prowadzić pod ul. Prostą i Świętokrzyską na Powiśle i dalej pod Wisłą obok mostu Świętokrzyskiego w okolice przyszłego Stadionu Narodowego, a potem do Dworca Wileńskiego. W Metrze liczą, że ten odcinek uda się zbudować przed Euro 2012. Jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, budowy nie powinny blokować protesty firm i mieszkańców. Po drugie, nie można już zmieniać trasy metra. A w piątek pisaliśmy o pomyśle Ministerstwa Transportu, które chce, by tunele kolejki podziemnej zbliżyć do Dworca Centralnego. W ratuszu przekonują, że to już jest niemożliwe.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Stołeczna

===================================================

Dzisiaj, o godzinie 13.10, Metro Warszawskie przekazało do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (UOPWE) ogłoszenie o jednoetapowym konkursie na wykonanie "Uproszczonego Projektu Koncepcyjnego realizacji odcinka centralnego II linii metra w Warszawie od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego”. Ukazanie się ogłoszenia o przetargu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej będzie jednoznaczne z ogłoszeniem konkursu. Wówczas na stronie Internetowej Metra Warszawskiego www.metro.waw.pl zostanie zamieszczony „Regulamin konkursu” wraz z załącznikami.

Wnioski o dopuszczenie do wzięcia udziału w konkursie chętni będą mogli składać do 21 maja 2007 roku. Po sprawdzeniu wniosków i wszystkich załączonych, wymaganych dokumentów, wnioskodawcy, którzy spełnią warunki formalne zostaną zaproszeni do składania uproszczonego projektu koncepcyjnego.

Oceny prac uczestników dokona sąd konkursowy, w skład którego wejdą przedstawiciele miasta stołecznego Warszawy i Metra Warszawskiego.

Nagrodą w konkursie będzie, między innymi, zaproszenie do negocjacji warunków wykonania „Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego dla II linii na odcinku Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński” oraz pełnienia funkcji Generalnego Koordynatora Projektu (sprawowania nadzoru nad zgodnością projektów budowlanych z Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym).

Zaproszenie do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki, zostanie przesłane do zwycięzcy konkursu w ciągu 30 dni od rozstrzygnięcia konkursu. Przedmiotem samych negocjacji będą warunki szczegółowe opracowania Przedmiotu Zamówienia.

Wykonawca, po podpisaniu umowy, będzie miał 90 dni na wykonanie „Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego dla II linii na odcinku Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński”.

Planowany maksymalny łączny koszt wykonania prac realizowanych na podstawie pracy konkursowej wynosi 15 940 801 PLN brutto.

Wielobranżowy projekt koncepcyjny powinien określić między innymi: szczegółową lokalizację przebiegu linii i umiejscowienia stacji, koncepcję architektoniczną i konstrukcyjno-technologiczną, zakres oddziaływania budowy na środowisko, koncepcję organizacji ruchu na czas budowy, itp.

Centralny odcinek II linii metra, łączyć będzie Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim. Jego długość to około 6 km, na których zbudowanych zostanie 7 stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński oraz tunel technologiczny łączący odcinek z I linią.

Etapy realizacji inwestycji:

Przygotowania do budowy i realizacja odcinka centralnego II linii metra od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego przebiegać będą w dwóch etapach: I etap – Koncepcyjne prace projektowe. II etap – Realizacja inwestycji.

Przeprowadzone zostaną dwa postępowania, następujących po sobie, oddzielnie dla każdego etapu.

Dla obu postępowań Zamawiający udostępni m. in.: decyzję LICP, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wraz z Raportem Oddziaływania na Środowisko, wyniki szczegółowych badań geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych, dane o stanie technicznym budynków znajdujących się w rejonie budowy i przyszłej eksploatacji metra, Studium Wykonalności, i wiele innych zgromadzonych dokumentów. Dodatkowo w postępowaniu w etapie II Zamawiający przekaże Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny jako podstawę do projektowania.

W celu uzyskania dodatkowego, merytorycznego wsparcia dla Zamawiającego w postępowaniach objętych etapem I. i etapem II., przed rozstrzygnięciem etapu I., w odrębnym postępowaniu wyłoniony zostanie podmiot, któremu powierzy się funkcję Doradcy.

I ETAP

• W wyniku konkursu w etapie I uzyskany zostanie Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny, który po zatwierdzeniu przez Władze Warszawy stanowić będzie podstawową dokumentację opisującą założenia realizacji odcinka centralnego II linii metra.

• Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny powinien być gotowy na przełomie 2007 i 2008 roku.

• Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny pozwoli na ocenę skali przedsięwzięcia i analizę usytuowania podstawowych elementów inwestycji, a tym samym ich oddziaływania na przylegające obszary urbanistyczne miasta. Umożliwi również weryfikację kosztów podanych i analizowanych w Studium Wykonalności. Będzie także podstawą do społecznej prezentacji projektu i dyskusji.

• Wyłonionemu w etapie I podmiotowi, który przygotuje Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny, powierzona zostanie również funkcja Generalnego Koordynatora Projektu.

• Generalny Koordynator Projektu, w ramach nadzoru autorskiego, będzie odpowiadać m. in. za zgodność projektu budowlanego opracowanego przez wykonawcę wyłonionego w II etapie, z Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym zatwierdzonym przez Miasto Stołeczne Warszawa. Generalny Koordynator Projektu będzie także współdziałać w społecznej prezentacji i dyskusji nad projektem.

II ETAP

• W wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego w etapie II., wyłoniony zostanie Wykonawca robót, do którego należeć będzie realizacja robót budowlano - montażowych wraz z wykonaniem projektów budowlanych i wykonawczych, zgodnych z zatwierdzonym Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym.

• Przetarg ten zostanie ogłoszony w IV kwartale 2007 roku. Podpisanie umowy z Wykonawcą robót planowane jest na II kwartał 2008 roku.

metro.waw.pl
JeV no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2007, 01:34 PM   #20
lukasc
Registered User
 
Join Date: Apr 2005
Location: Tychy
Posts: 441
Likes (Received): 924

Quote:
Originally Posted by Salle View Post
(źródło: Gazeta Wyborcza, 27 kwietnia 2007)

Czy nowe pomysły na zmianę trasy drugiej linii warszawskiego metra znowu opóźnią jego budowę? Tym razem kolejarze domagają się, by jeździło koło Dworca Centralnego.
No to rychło w czas się zorientowali

Quote:
Originally Posted by Salle View Post
Tymczasem pracownicy PKP pytani są przez podlegający ministerstwu Urząd Transportu Kolejowego, czy stację metra udałoby się zmieścić między Dworcem Centralnym a Złotymi Tarasami. - Nie da się tego stwierdzić bez szczegółowych analiz. Kolej raczej nie będzie ich zlecać - powiedział na ten temat Piotr Zatorski, dyrektor oddziału Dworce Kolejowe w PKP.
(...)
Miasto zdecydowało jednak, by nie przesuwać metra spod ul. Świętokrzyskiej i Prostej, bo tu nie trzeba drążyć tuneli pod budynkami. - Przesądziły też kwestie własności gruntów. Budując metro przy Dworcu Centralnym, trzeba by kupować dużo prywatnych gruntów - mówi Mieczysław Reksnis z miejskiego Biura Drogownictwa i Komunikacji.
Co za nienormalny kraj. Przecież można było zainteresować Złote Tarasy budową stacji metra w ich podziemiu. Na pewno byliby zainteresowani (prosto ze stacji na zakupy!) i może jeszcze dołożyliby trochę $$$.
lukasc no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
метро, metro, metro warszawskie, subway, tube, tunele, underground, warsaw, warszawa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 07:20 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu