search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > European Archives > Urban Archive > Eastern Europe / BalkansGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Closed Thread

 
Thread Tools
Old June 6th, 2007, 06:05 PM   #21
dewrob
Registered User
 
Join Date: Nov 2005
Location: Skopje
Posts: 3,573
Likes (Received): 24

Quote:
Originally Posted by AltinD View Post
Same (Albanian) majority owner, together with those in Beograd and Nis in Serbia.
it's not that I don't beleive U but if U can give me some sources too to read more I'd be gratefull. Cause I can't find anything on their corporate site.
dewrob no está en línea  

Sponsored Links
Old June 6th, 2007, 06:12 PM   #22
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

I can only say you that the partnership goes way back since 1998.

You'll not find anything in the websites since the companies (as legal entities) are not connected.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea  
Old June 6th, 2007, 06:24 PM   #23
Refugjati
Refugjati
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 47
Likes (Received): 0

fieraku,

How is fier 100 000 inhabitants??

I lived in fier...and yes i know that the city has grown population wise like every city in albania...but i think its more like 55 000. Your stat probably includes the whole county.
Refugjati no está en línea  
Old June 6th, 2007, 08:50 PM   #24
Gotsomekicks
Registered User
 
Gotsomekicks's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Skopje
Posts: 572
Likes (Received): 0

Wikipedia says 55.000 and you just gotta trust Wikipedia
__________________
INVEST IN MACEDONIA
Gotsomekicks no está en línea  
Old June 6th, 2007, 11:30 PM   #25
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,576
Likes (Received): 1087

remind

TO Gotsomekicks - My friend i can say to you that not every bull**t written in wikipedia is true .THan to Refugjati FIER as a county is the repubblic's second county with 380 000 inhabitants,just after TIRANA,but i am talking about the city you know that in albania for every city exists different kinds of info for the cities population nr,for example for TIRANA some times back i saw in emporis website that has 244 200 inhabitants(lol such ridiculous thing everyone who lives in ALBANIA knows that such kind of info is not true,same thing for FIER refering to what GOTSOMEKICKS said refering that WIKIPEDIA may tell you that the population nr is 55 000,but you have to know my friend that on google earth the population nr for FIER is 60 695 and for TIRANA is 368 787,both are wrong i can tell you that according to FIER municipality official source the population nr is 100 000 inhabitants.So now my friend GOTSOMEKICKS tell who do you trust WIKIPEDIA or GOOGLE EARTH,finally i can say as an advise sometimes the flexibility on what the others tell you makes you gain more benefit than whatever is written on the web....FIER in the last 3 years had an incredible increasing of its population second probably only after TIRANA,the testimonial of what i am saying is given from the clusters of new palaces built in the last 3 years.P.S:you can see a part of the new skyline made of the new buildings built almost inthe last 3 years in the last post i made in the cities section for FIER.....
fieraku no está en línea  
Old June 6th, 2007, 11:34 PM   #26
Gotsomekicks
Registered User
 
Gotsomekicks's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Skopje
Posts: 572
Likes (Received): 0

Dude I was kidding about trusting Wikipedia...
__________________
INVEST IN MACEDONIA
Gotsomekicks no está en línea  
Old June 7th, 2007, 07:59 AM   #27
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,225

Pėr nga rėndėsia, Fieri rendidet nė vendin e shtatė. Si qark ndoshta ėshtė i treti pas Tiranės dhe Vlorės por kjo pėr shkak se llogarisim Lushnjen. Qarku ėshtė mė tepėr sipėrfaqėsor pasi konkretisht mė rėndėsi ka rrethi.
7t no está en línea  
Old June 7th, 2007, 08:42 AM   #28
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,576
Likes (Received): 1087

sqarim

O shoku 7t sa per dijeni per madhesi qarku ta perseris eshte i dyti mund ta shikosh edhe neper websitet qeveritare.Nje gje nuk kuptoj me ty une ca do te thuash se per nga rendesia eshte i shtati,e bukura dhe paradoksalja e kesaj qe the eshte se e ke shkruar ne nje thread qe deshmon se ajo qe ti pohon nuk eshte e vertete,i referohem faktit se QTU do te hapet pra ne FIER dhe as ne VLORE ,DURRES;SHKODER;KORCE apo ku di une qytete te tjere dhe jo se ata te QTU-se jane budallenj por vleresojne tregun pra shoku ky fakt deshmon me se mire per potencialin ekonomik te FIERIT,qe ndoshta per nga nr i banorve nuk eshte i 2 pas tiranes por per ekonomi.......threadi flet vete,prandaj them qe me habit nejse ma ha mendje do arrish te mesohesh se pervec binomit tirane -durres qe ke degjuar deri tani do degjosh edhe 1 ze zhvillimi tjeter...
fieraku no está en línea  
Old June 7th, 2007, 08:48 AM   #29
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,225

Fieri nuk mund tė krahasohet me qytete si Durrėsi, Vlora dhe Shkodra.
7t no está en línea  
Old June 7th, 2007, 09:07 AM   #30
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,576
Likes (Received): 1087

incredible

Prape ti po me habit vertet me duket se se paske lexuar ce te kam shkruajtur pak me lart .Nje keshille ndrysho mentalitet shoku se jeton me mire...
fieraku no está en línea  
Old June 7th, 2007, 09:20 AM   #31
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,225

Se kuptoj pse ngul kėmbė kot. Fieri nuk ėshtė mė i rėndėsishėm se 3 qytetet qė pėrmenda mė lart. Gjithashtu, fakti qė QTU-ja do hapet nė Fier nuk dmth se s'ka plan pėr tu hapur nė qytetet e tjera kryesore nė vend. Tregu ėshtė shumė mė i madh nė Durrės, Vlorė dhe Shkodėr sesa nė Fier.
7t no está en línea  
Old June 7th, 2007, 09:43 AM   #32
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,576
Likes (Received): 1087

Me fjalen treg nuk nenkuptoj nr e banoreve por potencialin bleres qe ata kane,pastaj eshte edhe pozita gjeografike si kryqezim rrugesh qe e favorizon e ka favorizouar dhe do ta favorizoje FIERIN,perderisa u zgjodh ai dhe jo te tjeret aq me keq VLORA duke qene se ka edhe port turizem etj teorikisht duhej te ishte zgjedhur para FIERIT por ja qe nuk ndodhi kjo per faktin se nuk te njejtin potencial me FIERIN,te jap edhe 1 shembull tjeter KIA MOTORS ka vetem 2 qendra koncesionare ne shqiperi ne tirane teksa shkon per ne rinas dhe ne FIER(edhe per kete duhet te kete nje arsye apo jo....lol)
fieraku no está en línea  
Old June 7th, 2007, 01:06 PM   #33
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Se kuptoj pse ngul kėmbė kot. Fieri nuk ėshtė mė i rėndėsishėm se 3 qytetet qė pėrmenda mė lart. Gjithashtu, fakti qė QTU-ja do hapet nė Fier nuk dmth se s'ka plan pėr tu hapur nė qytetet e tjera kryesore nė vend. Tregu ėshtė shumė mė i madh nė Durrės, Vlorė dhe Shkodėr sesa nė Fier.
Fakti qe QTU po hapet ne Fier tregon vetem qe ne Fier ata kane nje partner me te besueshem se te themi Shkodra ku nuk kane fare, asgje me shume (eshte e vertete).

Supermarketi Euromax eshte hapur ne Durres dhe ata po shohin mundesi per hapje dhe te nje QTU-je atje megjithate nuk eshte prioritare.

Planet jane per nje QTU te dyte ne Tirane diku nga ana tjeter e qytetit, por eshte akoma ne fazen e studimit dhe gjetjes se investoreve. Kjo, nese behet, do jete krejt ndryshe ne design dhe per here te pare (si koncept) ne Ballkan.

Wait and see
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea  
Old June 7th, 2007, 01:35 PM   #34
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,225

E ke parė projektin e Edilal-It Mall of Albania qė ėshtė sa pesėfishi i QTU-sė nė sipėrfaqe?
7t no está en línea  
Old June 7th, 2007, 01:46 PM   #35
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,225

Te faqja zyrtare e Euromax-it nuk flitet fare pėr projektin nė Durrės http://www.euromax.com.al/
Ėshtė e ndarė apo pjesė e njė kompleksi tė madh si QTU-ja?
7t no está en línea  
Old June 7th, 2007, 05:49 PM   #36
Refugjati
Refugjati
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 47
Likes (Received): 0

fieri ka pasur ritje te madhe the do ket akoma....si kur te filloj ajo ASG plant...do hapen 4000 vend pune per ta ndertuar the 400 per ta mirmbajtur. Mos harro se qarku i fierit ka me shum resources se sa cdo qark ne shqiperi...jo vetem vaj po edhe agrikulture dhe te tjera.

Po prap smund ta krahasosh me vloren ose durresin...qe jan qytete porti. Shkodra per mendimin tim nuk klasifikohet ne top5....ka papunensin me te madhe ne shqiperi....shum pak veta paguajn drita/uji/taxa etc.
Refugjati no está en línea  
Old June 7th, 2007, 09:23 PM   #37
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,576
Likes (Received): 1087

Per sa i perket faktit qe euromax eshte hapur ne durres nuk eshte e vertete ,mendohet te hapet ne durres, shkoder,korce ne tirane eshte hapur tek lagjia 'komuna e parisit',por per te gjithe shqiperine e jugut do te jete si QTU vetem ajo e FIERIT.Pastaj per sa i perket asaj qe tha refugjati FIERI ka edhe industrine e naftes,dhe 1 mori biznesi qe rrallekush qytet tjeter e ka...
fieraku no está en línea  
Old June 7th, 2007, 11:45 PM   #38
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

What are you talking about: Euromax is OPEN and OPERATING in Durres, but as a supermarket not as a Hypermarket.

I'm not basing my statements on what are written on websites, it goes way much deeper then that.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea  
Old June 7th, 2007, 11:49 PM   #39
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
E ke parė projektin e Edilal-It Mall of Albania qė ėshtė sa pesėfishi i QTU-sė nė sipėrfaqe?
Nuk e kisha fjalen ne madhesi por ne koncepting arkitektural.

Behet fjale per nje "Theme Mall". Jane te njejtet Arkitekt Austriake (ATP) qe projektuan dhe shtesen e QTU-se qe eshte drejt perfundimit. Shpresoj se e ke degjuar qe QTU po zgjerohet me rreth 50% ne siperfaqe.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea  
Old June 8th, 2007, 12:26 AM   #40
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,576
Likes (Received): 1087

Sigurisht qe e kam degjuar zgjerimin e QTU-se e pashe ne sitin e tyre zyrtar ku edhe mora info per QTU-ne e FIERIT,me sakt gjithe infon e gjeta ne sitin e tyre....
fieraku no está en línea  


Closed Thread

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 10:51 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu