search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » WarszawaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rate Thread
Old June 16th, 2007, 11:36 AM   #1
HAL 9010
Registered User
 
HAL 9010's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,825

[Zegrze] Co na działce NBP w Zegrzu (tam gdzie miał być nowy skarbiec)?

narazie mało co wiadomo ale wrzucam artykuł:

Wielki skarbiec NBP w porosyjskim forcie

Po wakacjach pod Zegrzem ma ruszyć budowa obiektu, który będzie jednym z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. To nowy skarbiec NBP, w którym składowane zostaną całe zapasy gotówki - pisze "Życie Warszawy".

Przymiarki do budowy w porosyjskim forcie pod Zegrzem, centralnego skarbca Narodowego Banku Polskiego wraz z przylegającym do niego centralnym ośrodkiem komputerowym banku centralnego, ciągną się już pięć lat - zauważa gazeta.

Jednak przygotowania do tej inwestycji zmierzają wreszcie do końca. Za trzy tygodnie, 3 lipca, mija termin składania ofert dla firm zainteresowanych budową polskiego Fort Knox i wówczas dowiemy się, kto tego dokona

źródło: PAP
__________________
Przez Gate Tower (jeden z 16 biurowców w Fukushima w Osace w Japonii), przebiega autostrada. Droga przechodzi między 5 a 7 piętrem tego budynku. Autostrada jest częścią Kobe Expressway, sieci (239.3 km) dróg ekspresowych wokół Osaki, Kobe i Kyoto.

Last edited by HAL 9010; June 16th, 2007 at 12:55 PM.
HAL 9010 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 16th, 2007, 11:37 AM   #2
Eroes
Registered User
 
Eroes's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Warsaw, Żoliborz
Posts: 852
Likes (Received): 78

Miejscowość nazywa się Zegrze
Eroes no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 11:40 AM   #3
HAL 9010
Registered User
 
HAL 9010's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,825

heh wlasnie ojciec mi powiedzial poprosze o zmiane nazwy admina

a swoją drogą ładne foty byłyby z budowy tego czegoś
__________________
Przez Gate Tower (jeden z 16 biurowców w Fukushima w Osace w Japonii), przebiega autostrada. Droga przechodzi między 5 a 7 piętrem tego budynku. Autostrada jest częścią Kobe Expressway, sieci (239.3 km) dróg ekspresowych wokół Osaki, Kobe i Kyoto.
HAL 9010 no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 01:08 PM   #4
mikeleg
Poor Leno
 
mikeleg's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Anti-bureaucratic revolution
Posts: 7,641
Likes (Received): 11

Już jakiś wątek był o tym, nie pamiętam, ale na bank był...
__________________
.
mikeleg no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 01:29 PM   #5
Petr
Iroquois of Europe
 
Petr's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Warszawa
Posts: 9,246
Likes (Received): 2558


Był artykuł z Wyborczej:
Quote:
Narodowy Bank Polski zbuduje w Zegrzu polski Fort Knox

Michał Wojtczuk 28-01-2006 , ostatnia aktualizacja 27-01-2006 22:56

Narodowy Bank Polski chce zbudować polski Fort Knox w Zegrzu Północnym pod Serockiem. Budowa Skarbca Centralnego zacznie się w połowie 2006 r., a skończy jesienią 2008 r.

Polski Skarbiec Centralny powstanie na terenach wojskowych. Znajdujący się około 30 km od Warszawy Fort Zegrze to zbudowana w XIX wieku twierdza, która po drugiej wojnie została przebudowana na zapasowy ośrodek dowodzenia na wypadek trzeciej wojny światowej. Powstał tam przeciwatomowy schron, zbudowano koszary. Żołnierze wynieśli się stamtąd w 2002 r., a Agencja Mienia Wojskowego sprzedała teren NBP.

Skarbiec będzie monstrualnym sejfem z gotówką. Ma mieć ok. 21,8 tys. m kw. powierzchni, dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

Pracownicy NBP nie ujawniają, jakie zabezpieczenia będą go chronić. - System ochrony jest zgodny z wymogami określonymi w przepisach bezpieczeństwa dla tego typu budynków - mówi enigmatycznie Małgorzata Radomska z biura prasowego NBP.

Przestarzałe skarbce NBP

Dziś Narodowy Bank Polski ma kilka skarbców, jeden z nich znajduje się przy siedzibie banku przy ul. Świętokrzyskiej. To dlatego prawie codziennie przyjeżdżają tam na sygnale pancerne bankowozy. Skarbce NBP to największe w kraju sejfy z gotówką. NBP przechowuje tam setki tysięcy i miliony złotych w banknotach i monetach, bo jedną z podstawowych ról banku centralnego jest dostarczanie materialnych pieniędzy. Współczesny system bankowy opiera się w znacznej mierze na pieniądzach wirtualnych. Ale od czasu do czasu potrzebne są fizyczne banknoty, choćby do załadowania bankomatów. I gdzieś te banknoty i monety trzeba przechowywać. A istniejące skarbce Narodowego Banku Polskiego są za małe i przestarzałe. Jak tłumaczy Małgorzata Radomska, potrzebny jest nowy, potężny i superbezpieczny obiekt. Taki jak osławiony amerykański Fort Knox w stanie Kentucky, w którym przechowywane są rezerwy złota dla amerykańskiego systemu bankowego, a w czasie drugiej wojny światowej ukrywano m.in. brytyjskie klejnoty koronne.

Poza miastem bezpieczniej

Czemu Narodowy Bank Polski chce zbudować skarbiec na takim odludziu, a nie np. rozbudować ten przy Świętokrzyskiej? - Żeby zapewnić bezpieczeństwo transportów pieniędzy, inwestycja musi znajdować się poza obrębem miejskim i poza terenem o intensywnej zabudowie - wyjaśnia Małgorzata Radomska. Tłumaczy, że rozległa działka zapewni Skarbcowi bezpieczeństwo - w jego pobliżu nie będzie żadnych budynków, z których mogliby korzystać cywile. A usytuowanie obok trasy Warszawa - Serock zapewnia dobre połączenie komunikacyjne.

Poza tym obok skarbca NBP chce zbudować zapasowy ośrodek komputerowy dublujący pracę Centralnego Ośrodka Komputerowego NBP. To zabezpieczenie na wypadek jakiejś katastrofy - nawet jeżeli dotychczasowy ośrodek przy Świętokrzyskiej zostałby zniszczony, dane nie zginą.

Budowa ma się zacząć latem tego roku, a zakończyć - jesienią 2008 r
__________________
MIĘDZY CZARNYM i CZERWONYM...
A jednak Warszawa!
Małgorzata Baranowska, "Warszawa. Miesiące, lata, wieki"
Petr no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 02:29 PM   #6
MutaTom
Registered User
 
MutaTom's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Warszawa
Posts: 258
Likes (Received): 1

Fajnie, ale pewnie wpadli na ten pomysł bo okazało się że przydało by się nowe miejsce do upchnięcia ludzi z grona kółka wzajemnej adoracji.
MutaTom no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2007, 12:35 AM   #7
Adas_wch
Registered User
 
Adas_wch's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: Walbrzych
Posts: 105
Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by MutaTom View Post
Fajnie, ale pewnie wpadli na ten pomysł bo okazało się że przydało by się nowe miejsce do upchnięcia ludzi z grona kółka wzajemnej adoracji.
no najlepiej sobie tlumaczyc tak wszystkie inwestycje w Polsce
Adas_wch no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2007, 09:12 PM   #8
supermario
Polska w budowie
 
supermario's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Legionowo/Warszawa
Posts: 1,306

Na miejscu przyszłego skarbca NBP zrobiono jakiś czas temu wycinkę drzew

aktualna fotka - skarbiec powstanie na miejscu widocznego na zdjęciu betonowego obiektu


"Życie Warszawy" pisze, że po wakacjach pod Zegrzem ma ruszyć budowa obiektu, który będzie jednym z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. To nowy skarbiec NBP, w którym składowane będą całe zapasy gotówki - wyjaśnia gazeta. Dziennik podkreśla, że przymiarki do budowy pod Zegrzem centralnego skarbca Narodowego Banku Polskiego wraz z przylegającym do niego centralnym ośrodkiem komputerowym banku centralnego, ciągną się już pięć lat. Jednak przygotowania do tej inwestycji zmierzają wreszcie do końca i pod koniec sierpnia lub na początku września z wyłonionym w przetargu wykonawcą powinna zostać podpisana umowa. Dwa lata później, czyli jesienią 2009 roku, do mocno obwarowanego porosyjskiego fortu pod Zegrzem powinny wjechać pierwsze transporty z gotówką i sztabami złota.
supermario no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2007, 09:26 PM   #9
Tuzin
Registered User
 
Tuzin's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Warsaw
Posts: 692
Likes (Received): 5

Pomysly Leppera odnosnie dodrukowania pieniedzy widac sa wcielane w zycie. Nawet nowy skarbiec trzeba zbudowac zeby to skladowac...
Tuzin no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2007, 07:23 AM   #10
jozeck
Just user
 
jozeck's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Zalesie G./Wa-wa
Posts: 4,986
Likes (Received): 735

Quote:
Originally Posted by Tuzin View Post
Pomysly Leppera odnosnie dodrukowania pieniedzy widac sa wcielane w zycie. Nawet nowy skarbiec trzeba zbudowac zeby to skladowac...
Drukować to sobie mogą, byle nie wpuszczali na rynek.
jozeck no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2007, 10:10 AM   #11
supermario
Polska w budowie
 
supermario's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Legionowo/Warszawa
Posts: 1,306

Polski Fort Knox za pół miliarda?

Po otworzeniu ofert w przetargu na budowę ogromnego superbezpiecznego skarbca w Zegrzu Narodowy Bank Polski zaczął się zastanawiać, czy wystarczy mu pieniędzy, by ten obiekt zbudować.
NBP chce zbudować w Zegrzu polski Fort Knox - trzykondygnacyjny budynek o powierzchni ponad dwóch hektarów, który byłby monstrualnym sejfem na gotówkę. W przetargu wystartowały dwa konsorcja. Urzędnicy NBP otworzyli koperty, w których oferenci napisali, za ile są gotowi zbudować skarbiec. I zamarli.

- Ceny złożonych ofert przekraczają kwotę, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia - informuje zwięźle Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. To eufemizm. NBP liczył, że budowa skarbca pochłonie ćwierć miliarda złotych. Tymczasem konsorcjum założone przez firmy Warbud, Mitex., ABG SPIN oraz Zakład Technicznej Ochrony Mienia CORAL zaproponowało kwotę blisko 470 mln zł, a konsorcjum Budimeksu Dromeksu wraz z macierzystą hiszpańską spółką Ferrovial Agroman oraz polską firmą Sygnity - prawie 568 mln zł.

Ceny tak bardzo rozminęły się z oczekiwaniami zamawiającego, bo przetarg przeciągał się, podczas gdy koszta w budownictwie szybowały w górę. NBP zaczął szukać wykonawców już w lutym ubiegłego roku. Wtedy jeszcze liczył, że skarbiec będzie kosztować nie więcej niż 170 mln zł. Jednak przetarg z powodów formalnych dwukrotnie trzeba było unieważnić. Po raz trzeci NBP ogłosił go pod koniec 2006 r., podnosząc już prognozę kosztu do ćwierć miliarda złotych. W styczniu 2007 r. spośród ośmiu konsorcjów, które się zgłosiły do przetargu, wybrał te o największym doświadczeniu i zapleczu finansowym. I wtedy przetarg na kilka miesięcy został zamrożony, bo odrzucone firmy odwoływały się do sądu. W efekcie oferty zostały złożone dopiero w lipcu.

W NBP już od dwóch tygodni wahają się, co począć z przetargiem. Przemysław Kuk nie potrafi określić, jak długo jeszcze potrwa ocenianie ofert.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

/to sobie poczekamy
supermario no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2007, 09:30 PM   #12
BAJBUS
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 199
Likes (Received): 100

Pieniążki...

Quote:
Originally Posted by jozeck View Post
Drukować to sobie mogą, byle nie wpuszczali na rynek.
tego się obawiam...bedzie tak samo jak narkotykami w policyjnym depozycie..niby jest, strzegą go w dzień i w nocy, a jak się ktoś zainteresował, to zamiast drugów, w magazynie odkryli cukier puder albo poroszek do pieczenia.....co za absurdalny pomysł, aby budować fortecę dla trzymania banknotów....
BAJBUS no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2007, 09:50 PM   #13
adamus
Registered User
 
adamus's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Kraków/Siedlce
Posts: 2,273
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by BAJBUS View Post
tego się obawiam...bedzie tak samo jak narkotykami w policyjnym depozycie..niby jest, strzegą go w dzień i w nocy, a jak się ktoś zainteresował, to zamiast drugów, w magazynie odkryli cukier puder albo poroszek do pieczenia.....co za absurdalny pomysł, aby budować fortecę dla trzymania banknotów....
Absurdalny to jest Twój post.
adamus no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2007, 10:11 PM   #14
BAJBUS
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 199
Likes (Received): 100

Quote:
Originally Posted by adamus View Post
Absurdalny to jest Twój post.
Adamus, to taki żart miał być...
BAJBUS no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 03:30 PM   #15
JPS
Expert
 
JPS's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Warsaw, Poland
Posts: 3,042Quote:
Nie będzie Fortu Knox w Zegrzu?

Narodowy Bank Polski unieważnił przetarg na budowę skarbca w Zegrzu, bo inwestycja okazała się za droga.
Na terenie dawnej jednostki wojskowej w Zegrzu miał powstać tzw. skarbiec centralny, gdzie NBP przechowywałby miliony złotych w gotówce. Dziś pieniądze składowane są w przestarzałym budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Na budowę skarbca NBP ogłosił przetarg. Dwa konsorcja firm, które do niego przystąpiły, zaproponowały ceny 470 i 568 mln zł. NBP tymczasem liczył, że budowa pochłonie nie więcej niż ćwierć miliarda. - Ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższyła kwotę, którą przeznaczyliśmy na sfinansowanie zamówienia, unieważniliśmy przetarg - informuje Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. Ceny w budownictwie będą tylko rosnąć. Czy to znaczy, że NBP zrezygnuje z budowy skarbca w Zegrzu? - Trwają analizy zasadności realizacji tej inwestycji - odpowiada Przemysław Kuk.
__________________
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości..."
JPS no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 04:10 PM   #16
[BÉTON!BRUT!]
Liberté Égalité Beyoncé
 
[BÉTON!BRUT!]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Prestiżowy Mokotów Gwiazd
Posts: 18,388
Likes (Received): 112828

Quote:
Originally Posted by JPS View Post
Trwają analizy zasadności realizacji tej inwestycji - odpowiada Przemysław Kuk.
No własnie. Moim skromnym zdaniem z zasadnoscia jest nie bardzo.
[BÉTON!BRUT!] no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2010, 03:49 PM   #17
[BÉTON!BRUT!]
Liberté Égalité Beyoncé
 
[BÉTON!BRUT!]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Prestiżowy Mokotów Gwiazd
Posts: 18,388
Likes (Received): 112828

Nie ma chętnych na działkę Narodowego Banku Polskiego w Zegrzu. Bank liczył, że sprzeda ją za kwotę, która pokryje koszt przygotowań do budowy w tym miejscu skarbca zwanego polskim Fort Knox. Fiasko przetargu oznacza, że rezygnacja z budowy skarbca kosztuje bank prawie 30 mln zł.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1..._wycofuje.html
[BÉTON!BRUT!] no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2010, 03:57 PM   #18
charlie01
BANNED
 
Join Date: Feb 2009
Location: Rybnik, Gůrny Ślůnsk
Posts: 147
Likes (Received): 0

Od razu mi się przypomniał tekst
-No i panie i kto za to płaci? Pan płaci... Pani płaci... My płacimy... To są nasze pieniądze proszę pana...
Tragedia
charlie01 no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2010, 06:17 PM   #19
morris71
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,301
Likes (Received): 6907

Quote:
Originally Posted by MutaTom View Post
Fajnie, ale pewnie wpadli na ten pomysł bo okazało się że przydało by się nowe miejsce do upchnięcia ludzi z grona kółka wzajemnej adoracji.
Pan jest populistą czy takiego udaje ?
morris71 no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2013, 01:24 AM   #20
evertonfans2012
evertonfans
 
evertonfans2012's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Warszawa/Warsaw
Posts: 2,373
Likes (Received): 3457

Wątek jest otwarty, więc wrzucam informację.

Narodowy Bank Polski od dłuższego czasu próbuje sprzedać nieruchomość gruntową, zabudowaną - część zabudowy fortyfikacji Twierdzy Zegrze.

Obecna cena w/w nieruchomości wynosi 14.052.000,00 zł (w październiku 2012 roku cena wynosiła 25,8 mln zł). Część jawna przetargu odbędzie się 5.12.2013r. o godz. 12.

Więcej szczegółowych informacji dot. nieruchomości i przetargu znajduje pod linkiem:

http://www.nbp.pl/Przetargi/ZbycieMa...m=auto,849,595

Niech góra podejmie decyzję, co do przyszłości wątku.
__________________

Widzisz jakiś problem lub awarię? Zgłoś go na stronie:
http://warszawa19115.pl/

Bastian. liked this post
evertonfans2012 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 03:18 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu