daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old September 30th, 2012, 01:07 AM   #641
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Shkupi gati pėr Hasan Prishtinėn
Quote:
Vendosja e pėrmendores do tė bėhet nė ditėn e tretė tė manifestimit qė organizohet nga Instituti i Trashėgimisė Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve, 12-14 tetor, kushtuar veprimtarisė atdhetare tė Hasan Prishtinės

Punimet pėr vendosjen e pėrmendores sė heroit Hasan Prishtina kanė filluar prej disa ditėsh me ngritjen e bazamentit ku do tė qėndrojė vepra, inaugurimi i sė cilės do tė bėhet muajin e ardhshėm, mė 14 tetor, shkruan sot gazeta KOHA. Kjo ėshtė pėrmendorja e dytė qė Komuna e Ēairit do tė vendosė nė territorin e saj, pas asaj tė heroit kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu. Bėhet fjalė pėr veprėn qė realizohet e njėjtė pėr tre kryeqytetet, Shkupin, Tiranėn dhe Prishtinėn dhe qė bashkėfinancohet nga nipi i heroit, Mehmet Prishtina. Nė Shkup pėrmendorja e derdhur nė bronz do tė vendoset pėrballė bibliotekės “Shėn Klementi i Ohrit”, ndėrsa nė Tiranė tek sheshi Paris. Realizmi i saj ėshtė bėrė nga njė skulptor nga Shqipėria dhe vepra monumentale ėshtė deri nė tre metra e lartė.

Vendosja e pėrmendores do tė bėhet nė ditėn e tretė tė manifestimit qė organizohet nga Instituti i Trashėgimisė Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve, kushtuar veprimtarisė atdhetare tė Hasan Prishtinės. Manifestimi nis me akademinė solemne, mė 12 tetor, ndėrsa mė 13 -14 tetor zhvillohet konferenca shkencore me studiues nga vendi, Shqipėria, Kosova, Bullgaria, Sllovenia e tė tjera. Inaugurimi i pėrmendores bėhet nė mbylljen e manifestimit tre ditor. Nė Institut pohojnė se ideja pėr organizimin e njė manifestimi tė tillė kushtuar figurės dhe aktivitetit patriotik tė Prishtinės kishte tė bėnte me njė pjesėmarrje mė tė gjerė historianėsh, shqiptarė dhe tė huaj.

Nė ceremoninė e inaugurimit ende nuk ėshtė konfirmuar pjesėmarrja e liderėve nga Shqipėria e Kosova, kryeministrat Berisha e Thaēi, por gjasat janė qė tė organizohet vetėm me pėrfaqėsues tė BDI dhe tė komunės sė Ēairit, si edhe me pjesėmarrjen e pinjollėve tė atdhetarėve si Prishtina, Isa Boletini e tė tjerė. Figura e Hasan Prishtinės, qė nga shqiptarėt nderohet sidomos pėr kontributin e tij nė ēlirimin e Shkupit, 100 vjet mė parė, nga pjesa maqedonase konsiderohet si njė figurė kontroverse dhe vendosja e kėsaj pėrmendore ka gjasa qė tė rihapė debatet mes palėve. Manifestimi ėshtė pjesė e festimeve pėr shėnimin e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, tė cilat priten tė kulmojnė gjatė muajit tetor dhe nėntor. Vetė nipi i tij, Mehmet Prishtina, u shpreh se ideja pėr tė kontribuar si familje pėr ngritjen e kėtyre pėrmendoreve tė njėjta ka qenė e tyre dhe se qėllimi ėshtė qė figura tė tilla tė marrin vendin qė meritojnė, madje edhe nė ato raste kur shteti nuk bėn sa duhet pėr nderimin e figurave tė tyre. /koha.mk/

http://www.graviteti.com/?p=66102
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2012, 10:06 PM   #642
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Mitrovicė - Kanė nisur punimet pėr ndėrtimin e 25 shtėpive

Sot nė njė ceremoni rasti, te vendi i quajtur “Kroi i Vitakut” nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kanė nisur punimet pėr ndėrtimin e 25 shtėpive, tė cilat do tė ndėrtohen nga mjetet e tubuara nė aksionin “Ndihmo edhe ti”. Gjatė fillimit tė punimeve, morėn pjesė nėnkryetari i komunės, Riza Haziri, drejtori i Infrastrukturės, Rasim Veseli dhe pėrfaqėsuesi i lagjes, Nazmi Ismajli. Nėnkryetari i komunės, Riza Haziri, deklaroi nė mes tjerash se rindėrtimi i kėtyre shtėpive do tė bėhet nga fondi prej 400 mijė eurove I cili ėshtė krijuar gjatė aksionit humanitar “Ndhmo edhe ti”. Ai theksoi se shtėpitė do tė rindėprtohen nė lagjen Kroi i Vitakėve, Kodrėn e Minatorėve, Lagjen e Boshnjakėve, Suhadoll dhe lagjen ‘Shtatė Shtatori. Ndėrtimin e shtėpive nė pjesėn veriore tė vendit e kanė vlerėsuar lart banorėt e kėsaj ana. Ata kanė thėnė se rindėrtimi po krijon kushte pėr kthimin e banorėve nė pronat e tyre.
http://www.mesazhi.com/artikuj/kane-...veri-te-vendit
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2012, 02:39 PM   #643
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Nuk te hapen fotot. "Bad request"
me fal por spo d si ti postoj keto foto.
kam edhe shum foto tjera per projekte tjera ni mitrovice, sikur se nje qender per business, nje pishine e mbuluar, renovimin e halleve te sporteve, dhe fusha te reja per sporte.
edhe stadioni adem jashari, do te ket investime me shumen 500,000 euro
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2012, 02:42 PM   #644
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

ketu shihen do projekte qe kan flluar

smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2012, 12:04 AM   #645
kola91
Registered User
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 202
Likes (Received): 3

po kur kan filluar punimet ne mitrovice???
kola91 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 12:38 AM   #646
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by smagic View Post
me fal por spo d si ti postoj keto foto.
kam edhe shum foto tjera per projekte tjera ni mitrovice, sikur se nje qender per business, nje pishine e mbuluar, renovimin e halleve te sporteve, dhe fusha te reja per sporte.
edhe stadioni adem jashari, do te ket investime me shumen 500,000 euro
Po pate kohe dhe deshire provo te hapesh llogari ne ndonje website si Imageshack apo Photobucket qe te sherbejne fiks per te shperndare foto. Per me teper adresohu Udherrefyesit.

Do te ishte interesante te shikonim zvillimet edhe nga Mitrovica - sidomos projektet ne lidhje me infrastrukturen sportive perbejne nje lajm pozitive me vete
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 11:51 AM   #647
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Po pate kohe dhe deshire provo te hapesh llogari ne ndonje website si Imageshack apo Photobucket qe te sherbejne fiks per te shperndare foto. Per me teper adresohu Udherrefyesit.

Do te ishte interesante te shikonim zvillimet edhe nga Mitrovica - sidomos projektet ne lidhje me infrastrukturen sportive perbejne nje lajm pozitive me vete
pas 1 ore, do ti postoj 6 projekte nga mitrovica.
1.qendra tregtare
2.ndertes per disa loj sporte, me nje pishine brenda per sporte te ujit
3.fusha sportive
4.renovimi i minatorit(hall e sporteve, kjo eshte edhe vendi i trepces per basket)
5.xhamija e re
6.banesa te re ne rugen kryesore afer spitalit
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 11:52 AM   #648
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by kola91 View Post
po kur kan filluar punimet ne mitrovice???
do kan filluar para 2 muaj e do kan filluar para 2-3 jave
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 12:41 PM   #649
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

ky eshte projekti i banesave te reja ne rrugen kryesore
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 12:57 PM   #650
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

ky eshte renovimi i minatoritsmagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 01:12 PM   #651
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

qendra tregtarekjo eshte kinemaja, e mbrapa kinemas do te ndertohet qendra tregtare


Last edited by smagic; October 21st, 2012 at 01:26 PM.
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 01:17 PM   #652
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

nje lloj hall te sporteve me pishine dhe fusha te sporteve jashtsmagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 01:25 PM   #653
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

ketu perball mundeni te shiheni ku do te jan fushat sportive

smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 01:28 PM   #654
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

me duket se jan edhe do projekte tjera e kur kam kohe do ti fotografoj edhe ato e ti postoj ketu
tung
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 01:31 PM   #655
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 5,015
Likes (Received): 6462

faleminderit shum smagic
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 01:38 PM   #656
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Drenicaku View Post
faleminderit shum smagic
ska perse
inshallah e ndertojm mitrovicen jugore mire per inati atyre shkavellave atje ne veri.
ne fund kemi pas nevoje per keto projekte
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 02:48 PM   #657
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 5,015
Likes (Received): 6462

Quote:
Originally Posted by smagic View Post
ska perse
inshallah e ndertojm mitrovicen jugore mire per inati atyre shkavellave atje ne veri.
ne fund kemi pas nevoje per keto projekte
besoj qe po Mitrovica (pjesa jugore) ka fillu mu zhvillu ,, po vrehen ndryshime dita dites plus me finalizimin e ktyre dhe shume projekteve tjera mitrovica ka me fitu nje imazh ma tmir si nga pikpamja estetike ashtu edhe ekonomike edhe trinjt kane me pas me qka mu merr , perderisa pjesa veriore besoj se ko me ngec nshume aspekte, sherri i atyne qetnikve
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 04:58 PM   #658
Mitrovica4ever
Registered User
 
Join Date: Oct 2010
Location: Mitrovica and Oslo
Posts: 122
Likes (Received): 32

Kur perfundojn projektet ne mitrovice
Mitrovica4ever no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 05:14 PM   #659
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Drenicaku View Post
besoj qe po Mitrovica (pjesa jugore) ka fillu mu zhvillu ,, po vrehen ndryshime dita dites plus me finalizimin e ktyre dhe shume projekteve tjera mitrovica ka me fitu nje imazh ma tmir si nga pikpamja estetike ashtu edhe ekonomike edhe trinjt kane me pas me qka mu merr , perderisa pjesa veriore besoj se ko me ngec nshume aspekte, sherri i atyne qetnikve
Ashtu, besoj se ne keto vite te ardhshem mitrovica ka me perparu shum. Nje gje shum e keqe eshte se akoma ka shum korrupsion, ky sami lushtaku na myti krejt bashk me thaqin, rexhepin, krasniqin ett.

Lushtaku e blejti kekun per 26 million, kjo eshte hajni e klases te par. Pacolli ka thon se te kisha dite un per ket shum, I kisha pagu edhe 3 her kaq, por ka mendu se po shitet me vler te vertet si 500 milion a ma shum
smagic no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2012, 05:37 PM   #660
smagic
BANNED
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 75
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Mitrovica4ever View Post
Kur perfundojn projektet ne mitrovice
Besoj se edhe 15 muaj do ti mbarojn, por krejt nvaret se si do te mer koha
smagic no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, kosova

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:52 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium