daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Reply

Thread Tools
Old June 27th, 2007, 03:00 PM   #1
m4rio_cg
just do it

m4rio_cg's Avatar

Likes (Received): 232

[Grudziądz] Galeria Alfa

GRUDZIĄDZ
25 czerwca 2007

Galeria handlowa zmieni nasze miasto

Czeka nas prawdziwy cud nad Wisłą! Wraz z galerią Alfa powstaną nowe drogi i ronda, a nad rzeką atrakcyjne bulwary.

Wiosną przyszłego roku gdańska firma Inwest JWK chce zacząć budowę. Urząd Miejski w Grudziądzu pomaga szybko załatwić formalności. Kto widział Galerie Alfa w Olsztynie, Białymstoku czy Gdańsku - wie, jak obiekt będzie wyglądać wewnątrz (markowe sklepiki, bary, puby, kawiarenki, multikino, kręgielnia itp). Pod galerią powstanie dwupoziomowy parking.

Galeria Alfa z multikinem na 6 sal, częścią handlową, gastronomiczną i rozrywkową ma służyć Grudziądzowi i okolicy obejmującej około 350 tys. mieszkańców. Inwestorzy i władze Grudziądza liczą, że odwiedzać ją będą m.in. mieszkańcy Świecia nad Wisłą, Nowego, Kwidzyna, Wąbrzeźna i Chełmna.

Nie będzie w Galerii Alfa wielkiego supermarketu, najwyżej nieduży sklep spożywczy oraz markowe sklepy dla zamożniejszych klientów, którzy dziś po zakupy jeżdżą do Bydgoszczy, Torunia, Gdańska czy Warszawy.

Nowy kompleks nad Wisłą otrzyma brązową elewację, współgrającą z zabytkowymi spichrzami. Zmieni się więc zupełnie panorama Grudziądza od strony Wisły.

Zbudują nam też nowe drogi

- Zmieniamy właśnie plany zagospodarowania przestrzennego i negocjujemy z Inwest JWK układ dróg - informuje wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora - Chcemy, aby wykonali nam ulicę Wiślaną, od Kalinkowej, pod mostem aż do portu rzecznego oraz Portową, a także rondo, które rozwiąże układ komunikacyjny tuż przy wjeździe z mostu. Być może powstanie też rondo przy ul. Rybackiej i Marcinkowskiego. Niestety, trzeba będzie rozebrać ścieżkę rowerową na tym odcinku i ułożyć od nowa, w nowoczesnym układzie ulic. Tuż nad Wisłą powstanie całkiem nowy ciąg spacerowo-pieszy. Już załatwiamy przenosiny składowisk Soenu i Energi w inne miejsce. Za kilka miesięcy przejmiemy grunty. Budowa galerii przewiduje rozebranie starych hal po Stal-Mecie i wzniesienie całego obiektu od nowa.

Nie zostawią wioślarzy na lodzie

Czy w galerii znajdzie się minilodowisko? Było to rozważane, ale teraz inwestorzy myślą o sponsorowaniu sąsiada - KW Wisła, być może w nazwie klubu sportowego i dofinansowaniu sprzętu. Wiceprezydent Sikora zapowiada, że - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami - galeria z ulicami będzie gotowa w 2009 roku.

Maryla Rzeszut

============================
Źródło:
http://pomorska.pl/apps/pbcs.dll/art...6/-1/GRUDZIADZ
m4rio_cg no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 27th, 2007, 05:04 PM   #2
kaliszanin177
Księżniczka ;*

kaliszanin177's Avatar

Likes (Received): 0

super :]
kaliszanin177 no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2007, 08:48 PM   #3
mabiel
Marzyciel :P

mabiel's Avatar

Likes (Received): 29

Aż Wam normalnie zazdroszcze!! We Włocławku mówi sie powoli o budowie tego typu obiektu, ale na razie konkretów brak..

mabiel no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2007, 10:09 PM   #4
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 511

jeny, czy ten reporter dostał w łapę, że tak się podlizuje inwestycji? Z wizualki widać że centrum stoi dupą do rzeki, co w skrócie oznacza że będzie burzone za 10 lat jak się wszyscy opamiętają. Nie wiem co takiego wspaniałego w postawieniu budy w tak cennym miejscu. Trudno to nazwać inwestycją, to zwyczajna dojarka...
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2007, 10:12 PM   #5
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

a te teksty o cudzie nad Wisłą i o tym, że budynek będzie nawiązywać do spichrzy bo będzie z cegły...? totalna żenada....po pierwsze nie z cegły tylko z okładziny cegłopodobnej (tak jest w Olsztynie i Gdańsku)...
A gdzie są te bulwary?, na obrazku jest posadzone kilka kikutów drzewek...i co to już są bulwary???
Old July 7th, 2007, 02:27 PM   #6
m4rio_cg
just do it

m4rio_cg's Avatar

Quote:
Originally Posted by zygzak View Post
jeny, czy ten reporter dostał w łapę, że tak się podlizuje inwestycji? Z wizualki widać że centrum stoi dupą do rzeki, co w skrócie oznacza że będzie burzone za 10 lat jak się wszyscy opamiętają. Nie wiem co takiego wspaniałego w postawieniu budy w tak cennym miejscu. Trudno to nazwać inwestycją, to zwyczajna dojarka...
może byś się trochę uspokoił zanim zaczniesz coś pisać? polecam Relanium.

To co jest na wizualizacji to tylko część galerii. Nie będzie ona stała 'dupą do rzeki', gdyż od strony Wisły staną luksusowe apartamenty.

wizualizacja z czerwcowego Kuriera Grudziądzkiego:

panoramka, w oddali po lewej spichrze, centrum handlowe Alfa z prawej:

sorry za jakość ale musiałem zrobić zdjęcia aparatem, bo w necie numer jeszcze niedostępny
Old July 9th, 2007, 01:36 AM   #7
peter-gdz
Registered User

peter-gdz's Avatar

Grudziądz nadal ostro idzie w handel
Galeria przy porcie, dom towarowy przy al. 23 Stycznia oraz inne sklepy powstaną, bo radni poparli nowe plany zagospodarowania.

- Czy przyjmując te uchwały będziemy mogli patrzeć prosto w oczy wyborcom? - pytał radny Henryk Szram. (Maryla Rzeszut)

Projektanci będą mieli pełne ręce roboty: aż siedem uchwał dotyczących zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego już jest przyklepanych. Jeden z nich dotyczy terenu między Wisłą, Stal-Metem i Chełmińską, gdzie powstanie Galeria "Alfa" - z barami i restauracjami, hotelem, częścią handlową a może multikinem czy niedużym, krytym lodowiskiem. Nowe centra handlowo-usługowe powstaną na osiedlach.

Podczas wczorajszej sesji bił na alarm Henryk Szram (Wspólny Grudziądz): - Izba Handlowa nie akceptuje tych pomysłów. Znów nabudujemy sklepów, a handlu w mieście mamy dość. A to, że inwestorzy wybudują przy okazji drogi i zagospodarują otoczenie? Widzieliśmy, jakie były problemy z rondem, gdy powstał real. Czy przyjmując te uchwały będziemy mogli patrzeć prosto w oczy wyborcom?

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski tłumaczył, że skoro inwestorzy chcą lokować pieniądze w tym sektorze, trudno być przeciw, tym bardziej, że plany były wyłożone do wglądu mieszkańców i nikt nie zgłosił sprzeciwu. - Czy przynajmniej gotowy jest projekt domu towarowego planowanego na terenie "Społem" przy ul. Toruńskiej? - dociekał Łukasz Mizera. (Wspólny Grudziądz)

- Najpierw plan zagospodarowania przestrzennego, później projekt obiektu - wyjaśniał prezydent. Większość radnych była za, zwłaszcza że "Społem" to miejscowa firma. Nie tylko sklepy powstaną w nowych centrach, także mieszkania i obiekty rekreacyjne.
A1- Gdańsk-Grudziądz http://www.skyscrapercity.com/showth...2#post13803792
GIW - przeciwwaga dla Bydgoszczy i Torunia! Grudziądz, Inowrocław i Włocławek :)
peter-gdz no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2007, 09:49 PM   #8
m4rio_cg
just do it

m4rio_cg's Avatar

może podawałbyś źródła informacji??
Old July 9th, 2007, 11:18 PM   #9
peter-gdz
Registered User

peter-gdz's Avatar

Jasne, www.pomorska.pl
GIW - przeciwwaga dla Bydgoszczy i Torunia! Grudziądz, Inowrocław i Włocławek :)
Old July 10th, 2007, 07:02 PM   #10
m4rio_cg
just do it

m4rio_cg's Avatar

ok, niech będzie to Twoim nawykiem =)
Old July 11th, 2007, 02:46 PM   #11
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Czy te luksusowe apartamenty to ta czesc po lewej od CH?

...zjadlem relanium ale nie pomaga a na serio to czy rzeczywiscie Inwestor chce dac pieniadze na zagospodarowanie "bulwarów" nad Wisla?, czy to jest zapisane gdzies?

A moje oburzenie wynikalo z tego iz mam doswiadczenia z ta firma jako olsztyniak. A poniewaz lubie bardzo Grudziadz i zycze mu jak najlepiej...stad ten tekst.

Poza tym sam chyba sam przyznasz m4rio ze tekst z pomorskiej.pl przypomina raczej demagogie z lat 60-tych a nie wywazona informacje...raczej jego autor powinien zjesc to relanium które musialem polknac z niesmakiem

Last edited by zygzak; July 11th, 2007 at 02:51 PM.
Old July 11th, 2007, 02:53 PM   #12
peter-gdz
Registered User

peter-gdz's Avatar

To weź drugą tabletkę

A na serio, to są wstępne projekty, ulegną z pewnością zmianom. Inwestor zobowiązał się do zagospodarowania bulwarów i zmiany dróg wokół Centrum. Myślę, że cała ta inwestycja przyniesie zyski naszemu Miastu i regionowi
Old July 11th, 2007, 07:32 PM   #13
Pires.pl
Registered User

Pires.pl's Avatar

Quote:

...zjadlem relanium ale nie pomaga a na serio to czy rzeczywiscie Inwestor chce dac pieniadze na zagospodarowanie "bulwarów" nad Wisla?, czy to jest zapisane gdzies?

A moje oburzenie wynikalo z tego iz mam doswiadczenia z ta firma jako olsztyniak. A poniewaz lubie bardzo Grudziadz i zycze mu jak najlepiej...stad ten tekst.

Poza tym sam chyba sam przyznasz m4rio ze tekst z pomorskiej.pl przypomina raczej demagogie z lat 60-tych a nie wywazona informacje...raczej jego autor powinien zjesc to relanium które musialem polknac z niesmakiem
Czytałem już wcześniej wypowiedź Olsztynianina dotyczącą galerii Alfa i też szczerze nam współczuł tej inwestycji, co tak naprawdę stało się w Olsztynie że aż takie nastawienie macie do tej firmy? Może niepotrzebnie się ciesze z tego projektu ? Ciekaw jestem jakie zdanie na jej temat mają mieszkańcy innych miast z takimi galeriami.
Pires.pl no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2007, 09:30 PM   #14
m4rio_cg
just do it

m4rio_cg's Avatar

Quote:
wszystko na to wskazuje.

zrobiłem podglądowe mapki terenu inwestycji:

nieco bliżej:

teren zaznaczony na niebiesko może być trochę większy (szerszy na prawo) ale nie wiem w jaki sposób rozwiązaliby wtedy układ drogowy, więc na razie zaznaczyłem w taki sposób.

przy okazji polecam odwiedzić stronę:
http://www.alfacentrum.com.pl/

galerie z Gdańska, Olsztyna i Białegostoku wyglądają interesująco, również jeśli chodzi o sklepy
Old July 11th, 2007, 11:32 PM   #15
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Żeby nie tłumaczyć zbyt długo wykonałem mapkę centrum Olsztyna:

[IMG][/IMG]

To jest centrum Olsztyna. Kolor
-czerwony to CH ALFA (kolor dobrany przypadkowo),
-żólty to Al.Piłsudzkiego, główna ulica handlowo-komunikacyjna miasta
-niebieski to ul.22 Stycznia
-zielony to teren o jakim za chwilę..

A teraz wypunktowane zarzuty wobec CH ALFA (niektóre), nie tylko moje ale i całego środowiska architektów, konserwatorów i urbanistów...

1.Bardzo słaba architektura rodem z podmiejskich sklepów, w samym centrum wojewódzkiego miasta.
2.Skala obiektu ewidenitnie za duża...j.w.- obiekt nie tworzy tkanki miasta ale ją niszczy.
3.Brak zagospodarowania przejścia z Al.Piłsudskiego do 22 Stycznia - ogólny śmietnik, syf i zaplecze - a miało być tak pięknie.
4.Ilość kondygnacji (3)...może i dobra dla Galerii Handlowej, ale nie dla urbanistyki miasta...a wszystkie obiekty dookoła mają min. 4-6
5.Argument najważniejszy to zabicie ulicy 22 Stycznia przez umieszczenie na niej zaplecza wjazdowego (doków) rodem z podmiejskich hipermarketów (po prostu inwestor oszczędził na zagłębieniu w -1...bo po co...
6....a co za tym idzie kompletna strata terenu wykropkowanego na zielono, tj. między ul.22 Stycznia a CH Alfa...gdzie powinny stać najlepsze budynki apartamentowe i hotelowe, z widokiem na Stare Miasto, Park i Rzekę...

...do tego wystarczy dodać że w Planie Zagospodarowania Terenu południowa część powinna być Parkiem (który tam istniał). Rozpisano konkurs, wygrał zgrabny projekt....ale zrealizowano ten...czemu to chyba nie muszę mówić.

Inwestor bardzo dobrze radzi sobie z zakompleksionymi władzami małych miast, i bardzo silnie lobbuje za swoją inwestycją na różne sposoby (czego przykładem artykuł z pomorskiej moim zdaniem). Uważam że czasami zachodzi to na pograniczu prawa.
Bardzo się cieszę że Grudziądzem zainteresowal się "jakiś" inwestor. Chcę tylko przestrzec przed zbiorowym Hurra!!!, i powiedzieć że to im zależy, to oni będą z tego czerpać zyski...a to miasto jest skarbem, który należy zainwestować jak najlepiej. Ja wiem że głód dużych inwestycji jest wielki, ale naprawdę nie dajmy się zwariować i postawmy warunki które będą respektowane...
jeny ale się wypisałem...
pozdrawiam
Old July 12th, 2007, 12:46 AM   #16
peter-gdz
Registered User

peter-gdz's Avatar

Tak, widać, że w Olsztynie centrum to nie pasuje, architektura jak i wykończenie jest kiepskie. Do Galerii Alfa w Gdańsku jestem już przyzwyczajony, jednak nie przypomina nic innego jak dużego bunkra. Oby w Grudziądzu było inaczej.

Co do zagospodarowania bulwarów, kolega przedstawił miejsca w których, rzekomo mają stanąć apartamenty. W miejscu przy porcie jest to nie możliwe ze względu na grunt i na znajdujący się tam klub wioślarski. Zaś Galeria ma zająć miejsce hal po StalMecie.
Old July 12th, 2007, 10:17 AM   #17
m4rio_cg
just do it

m4rio_cg's Avatar

nie byłem pewny jak to będzie wyglądało, na wizualce wydaje się że Galeria powstanie bliżej Wisły

to może tak:

szkoda że mało oficjalnych wizualizacji i mapek ale do tego już przywykłem jeśli chodzi o Grudziądz
Old July 12th, 2007, 01:30 PM   #18
peter-gdz
Registered User

peter-gdz's Avatar

To zdecydowanie bliższa koncepcja.
Old January 23rd, 2008, 12:14 PM   #19
Grisha
Registered User

Grisha's Avatar

Mały update.

Galeria alfa powstanie w miejscu które wskazał m4rio_cg w swoim ostatnim poście.

Tu fotki z rozbiórki dawnego Centrostalu, fotki były robione 2 stycznia, budynek widoczny na fotkach dziś już nie istnieje, został wyburzony. Teraz trwa odzyskiwanie metali i wywóz gruzu.

Widok od strony wiaduktu, maszyna widoczna obok ciężarówki służy do rozdrabniania gruzu.

Tu widok na pomieszczenia biurowe, w ścianach podporowych widać otwory na materiały wybuchowe.

Tu widać gruzy po pierwszej serii wyburzania, łącznie wyburzanie składało sie z 3 etapów, ich termin był utajony, aby nie przyciągać gapiów.

Widok od strony Wisły.

Grisha no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2008, 01:40 PM   #20
gdynianin8
Registered User

gdynianin8's Avatar

Czy ta galeria powstaje pomiedzy ul. Portowa a Chelminska ? Jesli tak, czy budynki (chyba kiedys mi9escila sie tam Unia) widoczne od Chelminskiej tez ida do wyburzenia i wlasnie tam powstanie ten obiekt ?

Reply

Tags
centrum handlowe, galeria, galerie, grudziądz, kujawsko-pomorskie

Thread Tools

Posting Rules