search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 26th, 2007, 12:35 AM   #1
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Likes (Received): 34

[Poznań] Trochę fotek z ubiegotygodniowej wycieczki

Poznaniem, proszę Państwa, jestem zachwycony. W życiu bym się nie spodziewał, oglądając dotychczasowe materiały, że Poznań może być równorzędną konkurencją dla Wrocławia, Krakowa czy Gdańska. Tak samo pewnie i poniższe fotki tego nie oddają. Jakoś nigdy wcześniej nie stawiałem Poznania tak wysoko na mojej liście miast Polskich (a znam je głownie właśnie z internetu). Przede mną jeszcze zwiedzenie Gdańska i Wrocławia, (by mieć porównanie), ale skoro tamtejsi ludzie mawiają, że Kraków najładniejszy, a mnie Poznań przypadł bardzo do gustu i stawiam go na równi z nim (i w sumie nei wiem co miałbym wybrać, choć pewnie padłoby na coś niecodziennego - czyli Poznań), to pewnie te dwa pozostałe miasta nie zaskoczą mnie tak bardzo jak on ( bo wiem czego się spodziewać).
Poznań, obecnie, przypomina mi Kraków sprzed parunastu lat. Urzekło mnie w nim to, co zapewne przyciągnęło wtedy do Krakwowa miliony turystów. Tym czymś jest ten miejski, tubylczy klimat, nie zmącony falą przelewajacych się i hałasujących turystów. To wcale nie oznacza, że Poznań jest opustoszały - wręcz przeciwnie, jest słodko i tłumnie wypełniony ale przez mieszkańców (domniemywam w pewnym sensie), spokojnie spędzających wieczory na starym mieście pod parasolkami czy na spacerach. Dni do porónywania były odpowiednie, bo był to poniedziałek i wtorek. Turyści zatem są czymś, co zabiło kiedyś Pragę, zabija teraz Kraków (mówię o klimacie), i zabije pewnie w przyszości na masową skalę Poznań. Chociaż tyle dobrze, że pozostają z tego inne wymierne korzyści.
Bez dwóch zdań, gdybym miał wybrać się z dziewczyną na romantyczny wieczór i miał, obecnie, do wyboru Rynek Poznański i Krakowski, z pewnością wybrałbym ten pierwszy.
I, możecie mi wierzyć lub nie, ale nie mówię tego bo tak wypada, czy żeby się przypodobać.

SB i? co to za wieżowce?

Hotel Blues

Ostrów Tumski nocą

Jezioro Maltańskie (bardzo fajne miejsce do wypoczynku)

Polecam, smacznie (apropo, serwują znacznie więcej za znacznie niższą cenę niż w Restauracji Zagroda Wielkopolska na Fredry, do której specjalnie udałem się by zasmakować poznańskich specjałów ziemniaczanych. Ze znalezieniem lokalu na Fredy był śmiezny kłopot, bo okazało się, że w Poznaniu ulice numeruje się zdecydowanie inaczej niż w KRK :P )

Ostrów Tumski

Bardzo podobało mi się to, jak zabudowuje się brzegi Warty. (na fotce słabo widać)

Czasami nawet wyjście w poszukiwaniu toalety przynosi nadspodziewane rezultaty. Miła pani z pubu Johnie Rocker pozwoliła skorzystać, a mnie tak zauroczyła tamtejsza atmosfera i wystrój, że nie omieszkałem odwdzięczyć się kupnem piwka.

No i ten urzekający poznański socreal... moje marzenie dla NH

good bye SB (rzeczywiście jest niesamowity)

Last edited by gregry; September 14th, 2007 at 09:59 AM.
gregry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 26th, 2007, 01:38 AM   #2
Kaoz
I hate you

Kaoz's Avatar

Likes (Received): 76

Gratulacje!!! Zdjęcia są super, zawsze uważałem że najlepsze zdjęcia robią nie tubylcy a przyjezdni

Wieżowce o które pytałeś to Poznań Financial Centre (ten niższy, troszkę zaoblony) i Andersia Tower (ten ciut wyższy, troszkę klockowaty ).
Kaoz no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 01:47 AM   #3
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 2120

Fajnie, że się Tobie u nas podobało
(ciekawi mnie jeszcze finalne podsumowanie- po zwiedzeniu Gdańska i Wrocławia).
Widzę, że Poznań w ujęciu turysty to głównie Stary Rynek...

A co do pytania na początku- to nasze flagowe wieżowce. Ten większy na pierwszym planie to ANDERSIA TOWER, budynek o funkcji biurowo- hotelowej w trakcie wykańczania wewnętrznego.
Za nim- ten niższy to POZNAŃSKIE CENTRUM FINANSOWE (PFC)- w całości biurowiec. Oba budynki mają standard klasy A.

Uuuuups... widzę, że się spóźniłem...
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 09:40 AM   #4
Kajus
Registered User

Kajus's Avatar

Likes (Received): 9

Super zdjecia, można powiedziec pocztówkowe. Jeśli chodzi o zdjecia Poznania, zwłaszcza takie na których widać mieszkańców i codzienne życie miasta to polecam fotorelacje autorstwa Subs'a
PS, jak sie podobał kibelek w Johnym R?
Kajus no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 09:59 AM   #5
tomasz
Registered User

Likes (Received): 5

Super fotki stolicy Pyrlandii... Bardzo pięknie się Poznań prezentuje na zdjęciach.
tomasz no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 10:32 AM   #6
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Likes (Received): 2

dla mnie Poznań nie jest równorzędny z Wrocławiem czy Krakowem, dla mnie jest on na I miejscu...
Poznań na prawdę jest bardzo zadbany i poukładany....
Na tym Ostrowiu coś ciekawszego jest?, bo nie zaglądałem tam jeszcze...
Ranov no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 10:53 AM   #7
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Likes (Received): 10596

Quote:
Originally Posted by Ranov_urbanista View Post
Na tym Ostrowiu coś ciekawszego jest?, bo nie zaglądałem tam jeszcze...
Katedra, Kościół NMP, Kolegium Lubrańskiego, Psałteria, seminarium, statua świętego, którego utopili w Wełtawie (nigdy nie pamiętam jak mu było), pałac biskupi, stary most Rocha, parę starych domów (w niektórych mieszkali sławni poznaniacy np. Wacław Gieburowski), kawałek starych torów tramwajowych itp. itd. A z mniej przyjemnych rzeczy, to trasa Solna (na tym odcinku nazywa się chyba Mieszka I) i abp Juliusz Paetz.
bb78 no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 12:01 PM   #8
piotras1
Registered User

piotras1's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by bb78 View Post
statua świętego, którego utopili w Wełtawie (nigdy nie pamiętam jak mu było).
To św. Jan Nepomucen. Był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uznawany za patrona ratowników. Proszono go również o obronę przed obmową, zniesławieniem i pomówieniem. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury św. Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
piotras1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 07:29 PM   #9
Posener
Registered User

Posener's Avatar

Likes (Received): 313

Quote:
A z mniej przyjemnych rzeczy, to trasa Solna (na tym odcinku nazywa się chyba Mieszka I) i abp Juliusz Paetz.
No i jeszcze piękne tereny bardziej na północ, dzika łąka w centrum miasta
Posener no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 07:31 PM   #10
neutralny
IdP

neutralny's Avatar

Likes (Received): 0

swietne zdjecia! Dzieki

no i zapraszamy ponownie
Old July 26th, 2007, 10:43 PM   #11
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kaoz View Post
Gratulacje!!! Zdjęcia są super, zawsze uważałem że najlepsze zdjęcia robią nie tubylcy a przyjezdni

Wieżowce o które pytałeś to Poznań Financial Centre (ten niższy, troszkę zaoblony) i Andersia Tower (ten ciut wyższy, troszkę klockowaty ).

Może to wszystko kwestia tego świeżego spojrzenia. Kiedy byłem pierwszy raz w jednym z miast za granicą, żałowałem, że nie miałem od razu aparatu. Czułem co kawałek wieklą chęć fotografowania rzeczy, które mnie zaskakiwały, których nigdy wcześniej nie widziałem, i one same automatycznie, bez mojego starania układały się w mniej lub bardziej udane kadry. Później, kiedy kupiłem już aparat, musiałem tych kadrów szukać na nowo, a wiele z nich nie potrafiłem zauważyć ponownie lub o nich zapomniałem. A to wszystko ze względu na nadmierne obycie. Mnie też jakoś nie ciągnie do fotografoania Krakowa (prędzej cieszy mnie pstrykanie odnowionych osiedli meiszkaniowych, bo to jest coś, o czym mało kto ma pojęcie i rzadko tam bywa, a raczej jego wyobrażenie o całości jest negatywne [i tu można widza zaskoczyć]). :P

Ta ulica (na fotce tego jak zwykle nie widać) naprawdę robi świetne wrażenie. Nie byłem nigdy na Manhatanie, ale poczułem (domniemywam) coś co poczułbym właśnie tam (zapewne w mniejszej skali). Głównie chodzi mi o miejsce w którym znalazłem się niżej, już bliżej wieżowców.
Old July 26th, 2007, 10:46 PM   #12
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post
Widzę, że Poznań w ujęciu turysty to głównie Stary Rynek...

To nie tak
Byłem trochę szerzej niż tylko na starym rynku (na linii w-z, przy czym na zachód jest ciekawiej), ale z powodów oczywistych nie mogłem pstrykać tyle fotek ile bym chciał.
Old July 26th, 2007, 10:48 PM   #13
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kajus View Post
Super zdjecia, można powiedziec pocztówkowe. Jeśli chodzi o zdjecia Poznania, zwłaszcza takie na których widać mieszkańców i codzienne życie miasta to polecam fotorelacje autorstwa Subs'a
PS, jak sie podobał kibelek w Johnym R?
Zobaczę czy uda mi się znaleźć - no chyba że masz pod ręką linka

Kibelek bardzo ciekawy - drzwi jak do windy, na ścianie laski zaglądają do pisuarów ciekawe co wymyślili w damskiej
Old July 26th, 2007, 10:50 PM   #14
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Posener View Post
Park Cytadela? Nie zdążyłem zobaczyć - ale na mapie widziałem całkiem zagospodarowany park

EDIT
a sorki, mówicie nadal o Ostrowie
Old July 26th, 2007, 10:52 PM   #15
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by neutralny View Post

swietne zdjecia! Dzieki

no i zapraszamy ponownie
Szkoda że tak daleko

Jak wybudują szybką kolej to na pewno będę częściej
Old July 26th, 2007, 10:54 PM   #16
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Apropo wieżowców jeszcze. To trochę śmieszne, bo tyle razy słyszałem nazwę Andersia a nigdy go na forum nie oglądałem. Pamiętałem tylko, że macie taki stary wieżowiec należący do AE
Old July 26th, 2007, 11:01 PM   #17
starosta
www.idp.org.pl

starosta's Avatar

Likes (Received): 35

rzeczywiście podróż kolejowa Poznań-Kraków to niemal jak niekończąca się opowieść; można dosłownie zakwitnąć

przydałoby się połączenie lotnicze

a jak przyjedziesz następnym razem to daj znać - chętnie oprowadzimy
Old July 26th, 2007, 11:33 PM   #18
dwie_wieże
Registered User

dwie_wieże's Avatar

Likes (Received): 0

Witam,
gratuluję fajnych fotek... szkoda, że nie zaszedłeś na Jeżyce, czy Łazarz... polecam okolice Parku Wilsona i ul. Matejki oraz ul. Dąbrowskiego (Jeżyce) - przykład secesji.

Mała uwaga a props pominka św. Jana Nepomucena, on znjaduje się na Starym Rynku, natomiast na Ostrowie Tumskim jest obelisk Jana Kochanowskiego.

Pozdrawiam
dwie_wieże no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2007, 11:33 PM   #19
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 512

Nepomucen też jest.

Quote:
Originally Posted by starosta View Post
rzeczywiście podróż kolejowa Poznań-Kraków to niemal jak niekończąca się opowieść; można dosłownie zakwitnąć
Modernizacja E30 i E59 może coś dać, ale i tak to będzie nie miłosiernie długo i do tego w pełni zmodernizowana ma być dopiero po 2015 roku.

Quote:
Katedra, Kościół NMP, Kolegium Lubrańskiego, Psałteria, seminarium, statua świętego, którego utopili w Wełtawie (nigdy nie pamiętam jak mu było), pałac biskupi, stary most Rocha, parę starych domów (w niektórych mieszkali sławni poznaniacy np. Wacław Gieburowski), kawałek starych torów tramwajowych itp. itd. A z mniej przyjemnych rzeczy, to trasa Solna (na tym odcinku nazywa się chyba Mieszka I) i abp Juliusz Paetz.
W tym miejscu Trasa Chwaliszewska i ulica Wyszyńskiego.
Co do zabytków to nie rozdrabniał bym się tak. Dla przyjezdnych najważniejsze będą Katedra, Kościół NMP, Psałteria, Pałac Arcybiskupi oraz Akademia Lubrańskiego (w przyszłości jeszcze Śródka). Dodał bym jeszcze tymczasowo Palatium, bo trwają właśnie wykopaliska i wyjątkowo można będzie je obejrzeć.
Jednak ja osobiście żadnego turysty aktualnie bym nie wpuścił ani na Dziekańską, ani na Posadzego. To co można tam zastać nie licuje z historią tego miejsca.

Quote:
Originally Posted by Posener View Post
Ostrów Tumski to nie centrum, a dzika łąka jest na północ od torów kolejowych czyli daleko od Katedry. Dla mnie bardziej niesmaczna i przerażająca swoim widokiem jest ulica Dziekańska, zwłaszcza przy samych torach kolejowych.

Last edited by mmjp; July 26th, 2007 at 11:40 PM.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2007, 01:23 AM   #20
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Likes (Received): 10596

Quote:
Originally Posted by dwie_wieże View Post
Mała uwaga a props pominka św. Jana Nepomucena, on znjaduje się na Starym Rynku, natomiast na Ostrowie Tumskim jest obelisk Jana Kochanowskiego.

Nepomucen na Ostrowie też jest
A oprócz Obeliska Kochanowskiego jest tam również pomnik JP2 i Maria Dziewica Na Słupie.
bb78 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules