daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódź, Mazowsze i Podlasie

Łódź, Mazowsze i Podlasie Łódzkie, Mazowieckie i Podlaskie

Reply

Thread Tools
Old April 15th, 2009, 12:21 AM   #3901
ZSB
BANNED

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by J.T.Fly View Post
Nie przenieśli się na Składową w tym roku? Pytam, bo serio nie wiem.
trochę mnie jż tam nie ma wiec sprzeczał się nie będę
ZSB no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 15th, 2009, 08:43 AM   #3902
z4oneone
Registered User

z4oneone's Avatar

No fak poamietam ze u dr Podlasiaka bylem tam a on byl od ekonomi
z4oneone no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 08:51 AM   #3903
JAKUB POLEWSKI
Łódzka Przestrzeń

JAKUB POLEWSKI's Avatar

Likes (Received): 24

Quote:
Originally Posted by 19przemek91 View Post
Chyba jeszcze nie było, więc pod jajeczko:
acje radiowe zapraszają coraz większe gwiazdy. Kiedy i gdzie?

Lady GaGa i Katy Perry w PolsceKtoś kto siedzi w branży wie że LG to obecny top, aż się zdziwiłem, że zdołali ją nakłonić na EMA
No tak, Lady GaGa to nastolatki z SSC już biegną, bo fajna laska, nie? ;P ;>
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 10:33 AM   #3904
Bartek'86
Registered User

Bartek'86's Avatar

To jakaś podpucha z tą GaGą - sprawdziłem z ciekawości na oficjalnej stronie imprezy i tam piszą tak:

"Jak co roku podczas gali zostana przyznane nagrody kapituły ESKA Music Awards dla zagranicznych wykonawców. Kto dostanie w tym roku nagrody? Mega gwiazdy! m.in. Lady Gaga, Katy Perry i The Killers. Gwiazdy nie pojawią się osobiście w Łodzi, ale na pewno będą obecne na gali – jak to możliwe przekonacie się już 24 kwietnia "
Old April 15th, 2009, 10:50 AM   #3905
Panajotow
Registered User

Panajotow's Avatar

Likes (Received): 43

Quote:
Originally Posted by z4oneone View Post
No fak poamietam ze u dr Podlasiaka bylem tam a on byl od ekonomi
Ha! Mialem z nim zajecia. Wlasnie na SKladowej
Panajotow no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 10:59 AM   #3906
ZSB
BANNED

Quote:
Originally Posted by Panajotow View Post
Ha! Mialem z nim zajecia. Wlasnie na SKladowej
Ty ja na składowej też miałem połowe zajęć bo tam była większośc katedr i pomieszczeń wydziału. Nie zmienia to faktu, że zakład Domańskiego mieści(ł) się na Narutowicza.

Pozdr,
Kuba
Old April 15th, 2009, 11:20 AM   #3907
Panajotow
Registered User

Panajotow's Avatar

Quote:
Originally Posted by ZSB View Post
Ty ja na składowej też miałem połowe zajęć bo tam była większośc katedr i pomieszczeń wydziału. Nie zmienia to faktu, że zakład Domańskiego mieści(ł) się na Narutowicza.

Pozdr,
Kuba
Niech zyje dr. Podlasiak! Przyznam jednak, ze mialem z nim zajecia na I roku i jeszcze sie studencko nie rozbujalem. Sesja z kilkoma egzaminami mnie przerazila i mialem u milego p. doktora poprawke:/.

A co sie dzieje z sama ulica? Idzie do wyburzenia?
Old April 15th, 2009, 12:38 PM   #3908
mogget
Registered User

mogget's Avatar

Powalczą o nagrody
Seria komiksów „City Stories” oraz serwis internetowy promujący starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - www.lodz2016.pl - powalczą o ogólnopolskie kampanie reklamowe i tytuł Złotego Formatu. Rozstrzygniecie nastąpi 22 kwietnia podczas uroczystej Gali Festiwalu Promocji Miast i Regionów - największego w Europie wydarzenia dedykowanego szeroko pojętej promocji miejsc.
W finale znalazły się projekty przesłane przez 12 miast (Bytom, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Płock, Rybnik, Szczecin, Warszawa i Żagań) i 6 urzędów marszałkowskich (województwa kujawsko-pomorskie, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego). Z Łodzi zakwalifikowały się aż 2 projekty. W kategorii wydawnictwo promocyjne wysoko oceniona została wydana przez UMŁ seria komiksów o Łodzi „City Stories”. W kategorii serwis internetowy o czołowe miejsca walczy serwis www.lodz2016.pl.

„Projekty przedstawione jury przez Łódź dowodzą swoim poziomem, że promocja w polskich miastach i regionach rozwija się niezwykle dynamicznie. W działaniach widać strategiczne myślenie. Mamy poczucie, że dla wielu z tych projektów inspiracją była wiedza zaczerpnięta podczas poprzednich edycji Festiwalu. Cieszy nas także, że wiele miast wzięło udział w konkursie już po raz trzeci” – powiedział Janusz Malinowski, prezes organizatora festiwalu Grupy Ströer w Polsce.

Projekty, które nie zakwalifikowały się do finału z województwa łódzkiego (m.in. kampania „Młodzi w Łodzi”, kampania reklamowa „Lecimy na kulturę” z komiksową postacią Kapitana Kultury i Międzynarodowy Festiwal Designu) mają jednak jeszcze szanse na zdobycie innych wyróżnień. W tegorocznej edycji dodatkową nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundował Związek Miast Polskich. Nagrody dla 12 miast w postaci 12 artykułów, poświęconych każdemu z nich, ufundował magazyn Elle. Nagrodę specjalną przyzna także stacja TVP Info.(ed)

Ze strony UMŁ
mogget no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 12:39 PM   #3909
mogget
Registered User

mogget's Avatar

Gdzie ty mieszkasz?
Poszukiwanie tożsamości miejsca bywa często inspiracją dla sztuki. Poprzez cykl imprez i projektów artystycznych swoich kulturowych „korzeni” poszukiwali już np. mieszkańcy łódzkiego Manhattanu - podczas festiwalu „W sprzecznym mieście dokumenty tożsamości”. Co roku kulturowy potencjał swojej ulicy badają też mieszkańcy śródmieścia, podczas dni ulicy Wschodniej. Ci, których pasją jest odkrywanie tajemnic własnego miasta, nie przeoczyli też z pewnością Festiwalu Miejskich Odkrywców „Miastograf”, ani innych inicjatyw m.in. bardzo popularnych ostatnio gier miejskich.

W tym roku pytania o łódzką tożsamość zadawać będą także twórcy Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Jego motywem przewodnim będzie „terytorium”, rozumiane jako przestrzeń urbanistyczna, antropologiczna i kulturowo zróżnicowana, podlegająca procesom historycznym, współkształtująca mentalność jej mieszkańców. Twórcy festiwalu pragną badać „łódzkie terytorium” w kontekście jego kulturalnego dorobku, także mitów, stereotypów, wspomnień indywidualnych i zbiorowych.

Jednym z motywów, które festiwal podda swoistej „rewizji”, będzie „Łódź - ziemia obiecana” w kontekście utworu Władysława Reymonta. Teatralną adaptacją powieści zajmie się jeden z najwybitniejszych reżyserów współczesnego teatru w Polsce - Jan Klata. Przedstawienie powstanie we współpracy z Teatrem Polskim z Wrocławia oraz berlińskim teatrem „Hebbel am Ufer”. Uwieńczy festiwal, a po jego zakończeniu pokazane zostanie w Berlinie.

W planach jest również wielka międzynarodowa wystawa współczesnej sztuki w plenerze miasta. Jej kuratorem będzie Adam Budak, związany z prestiżowym Kunsthaus Graz – jednym z najważniejszych na świecie muzeów sztuki współczesnej. W łódzkiej wystawie wezmą udział artyści m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Niemiec i Polski. (kz)

Ze strony UMŁ

--------------------
chyba tego nie było
mogget no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 01:24 PM   #3910
fanfix
Registered User

fanfix's Avatar

Likes (Received): 441

Quote:
Originally Posted by mogget View Post
Gdzie ty mieszkasz?
Ci, których pasją jest odkrywanie tajemnic własnego miasta, nie przeoczyli też z pewnością Festiwalu Miejskich Odkrywców „Miastograf”, ani innych inicjatyw m.in. bardzo popularnych ostatnio gier miejskich.
Oł je :P
To korzystając z okazji, że piszą o nas na stronach UMŁ, chciałbym przytoczyć tutaj zaproszenie na debatkę bo chyba nie wszyscy zaglądają do wątku na to poświęconego.

Quote:
Originally Posted by fanfix View Post
Zapraszam na kolejne ciekawe spotkanie, na którym omawiane będą szeroko rozumiane problemy miasta. Tym razem organizatorami są Klub Krytyki Politycznej i Stowarzyszenie Topografie.
Debata jest częścią preqelu do Festiwalu Miastograf, który odbędzie się na początku października.

Debata: "Obywatel na agorze. Miasto jako idea polityczna"

Miasto to dynamiczna struktura, w której materializują się i znajdują oparcie procesy społeczno-ekonomiczne. Miasto jest areną walk społecznych – ścierają się w nim interesy różnych grup ludzi – ich przedmiotem jest kwestia bycia obecnym w przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim jest to spór o to, czyje będzie to miasto – mieszkańców, globalnych korporacji, deweloperów czy innych aktorów społecznych. Łódź to idealne miejsce do rozmowy na ten temat. Stanęliśmy obecnie w obliczu poważnych wyzwań związanych z przyszłością Łodzi i miasta jako takiego. Na spotkaniu spróbujemy zastanowić się jakie są perspektywy miasta jako formy organizacji społecznej, jak miasta realizują potrzeby mieszkańców i czy mogą stać się zarządzane bardziej demokratycznie. Słowem, czy mogą z powrotem stać się wspólnotą polityczną, która świadomie decyduje o swoim losie.

Krzysztof Nawratek – architekt-urbanista, autor książki „Miasto jako idea polityczna”. Twórca alternatywnego planu zagospodarowania przestrzennego Rygi, prezentowanego na wystawie podczas 6. Europejskiego Biennale Miast i Planistów Miejskich w Kopenhadze w 2005 roku. Od 2006 roku mieszka w Irlandii. Pracuje w Instytucie Analiz Przestrzennych i Regionalnych na Uniwersytecie w Maynooth.

Marek Janiak - architekt, nauczyciel akademicki, artysta multimedialny. Prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, profesor Politechniki Łódzkiej, fotografik, członek grupy Łódź Kaliska.

Joanna Erbel – socjolożka, ekolożka, aktywistka miejska, członek zespołu Krytyki Politycznej

Kuba Szreder – socjolog, pracuje jako kurator i twórca projektów z pogranicza sztuki, krytyki społecznej oraz politycznej aktywności. Realizował projekty w przestrzeni publicznej, jest głównym kuratorem festiwalu „Passengers”. Współredaktor książki „Futuryzm Miast Przemysłowych”.

Partner: Klub Krytyki Politycznej w Łodzi
Gospodarz: Muzeum Sztuki w Łodzi

20 kwietnia (poniedziałek) godz. 18.00 MS2

Kto ma konto na Golden line może się dopisać tutaj:
http://www.goldenline.pl/spotkanie/o...dea-polityczna
fanfix no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 02:44 PM   #3911
J.T.Fly
Ja jestem Miasto

J.T.Fly's Avatar

Quote:
Originally Posted by Panajotow View Post
A co sie dzieje z sama ulica? Idzie do wyburzenia?
Chodzi Ci o Składową? Jeśli tak, to do wyburzenia idzie południowa strona ulicy, północna zostaje. A jeśli chodzi o stary budynek WSMiP w głębi podwórka, to on polegnie, kiedy będzie przeciągana Uniwersytecka do Targowej.
J.T.Fly no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 03:20 PM   #3912
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI View Post
No tak, Lady GaGa to nastolatki z SSC już biegną, bo fajna laska, nie? ;P ;>
Ja nie lecę :P Tak napisałem, może kogoś interere to Poza tym Łódź byłaby pierwsza, więc byłoby fajno całkiem
Old April 15th, 2009, 04:29 PM   #3913
Bartek'86
Registered User

Bartek'86's Avatar

Quote:
Tak napisałem, może kogoś interere
Dobra, dobra, nie tłumacz się
Old April 15th, 2009, 04:50 PM   #3914
Panajotow
Registered User

Panajotow's Avatar

Quote:
Ja nie lecę :P Tak napisałem, może kogoś interere to Poza tym Łódź byłaby pierwsza, więc byłoby fajno całkiem
Lady GaGa to popowa szmi... taka Britney: Gdyby Killersi zawitali to bylaby dobra wiadomosc dla muzycznej Lodzi.
Old April 15th, 2009, 05:48 PM   #3915
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bartek'86 View Post
Dobra, dobra, nie tłumacz się
Ale widzę, że się interesujecie, więc chyba jednak trafiłem
Old April 16th, 2009, 11:36 AM   #3916
ZSB
BANNED

Ostatnio jak napisałem o tym nieudaczniku w kontekście Orlików słów kilka to dostałem bana
Oczywiście Olechowowi Orlik sie należy jak psu zupa. Ale zabieranie go z wodnego raju i ogolna argumentacja to kolejna odsłona tej żenady.

Wiceprezydent "ukradł" orlika opozycji?

Wioletta Gnacikowska, Marcin Markowski
2009-04-16, ostatnia aktualizacja 2009-04-16 10:28

Magistrat zdecydował, gdzie powstaną nowe boiska, ale w ostatniej chwili wiceprezydent Łodzi przeniósł jedno do swojego okręgu wyborczego.

Orliki - pomysł rządu Tuska - bardzo się w Łodzi spodobały. Lada dzień zostanie oddanych 12 nowoczesnych kompleksów sportowych. Do końca roku ma ich być w sumie 30. Najwięcej w Polsce.

Niedawno urząd miasta wytypował 18 adresów, pod którymi będzie budować nowe boiska. Ale w ostatniej chwili wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za sport Jarosław Wojcieszek (PO) ogłosił, że trzy adresy zostały zmienione.

Orlika stracił klub Metalowiec, bo okazało się, że teren tam krzywy. Dwa kolejne orliki miały powstać przy stadionie Orła i kąpielisku Wodny Raj na Teofilowie. Ich przeprowadzkę Wojcieszek uzasadniał tak: - Obiekty Orła i kąpielisko należą do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a chcemy, by wszystkie orliki były na terenach pozostających w gestii wydziału edukacji.

Chodzi o to - tłumaczył wiceprezydent - żeby tuskowe boiska miały jednego zarządcę, bo wtedy wiadomo, kto za nie odpowiada. Ale według naszych rozmówców to wersja dla prasy, a prawdziwy powód zmian jest inny. - Jeden z nowych orlików ma powstać przy ul. Kmicica na Olechowie. Ten teren też podlega MOSiR-owi, ale orlik stamtąd nie zniknął. Czy przypadkiem nie dlatego, że w tym rejonie mieszka wiceprezydent Wojcieszek? - pyta retorycznie nasz informator.

Ustaliliśmy również, że jeden z trzech wędrujących orlików został przesunięty do... okręgu wyborczego Wojcieszka. Chodzi o kompleks, który ostatecznie ma powstać obok Szkoły Podstawowej nr 114 przy ul. Milionowej na Widzewie.

- Wiceprezydent dostrzegł w orlikach potencjał wyborczy i chce go wykorzystać - komentuje znany łódzki polityk.

Wojcieszek kategorycznie odpiera zarzut, że specjalnie przeniósł orlika do swojego okręgu: - Nie mam okręgu. Miałem, gdy startowałem w wyborach.

A dlaczego zrobił wyjątek dla orlika w swojej dzielnicy, który - podobnie jak boiska przy Orle i Wodnym Raju - też ma adres MOSiR-owski, ale nigdzie przesunięty nie został? - Jest w centrum dużego osiedla. Teren na obrzeżach należy do spółdzielni, poza tym wtedy jedni mieszkańcy mieliby do orlika daleko, a drudzy pod nosem - mówi wiceprezydent. Dodaje, że pytaniami "Gazety" czuje się urażony, bo sugerują, że "uprawia prywatę".

Najwięcej emocji wzbudza zabranie orlika z Wodnego Raju. Teren między ulicami Rojną, Wiernej Rzeki i Kaczeńcową od lat jest przeznaczony pod inwestycje sportowo-rekreacyjne. W 2003 roku miasto zbudowało tam pływalnię i odkryte baseny. W marcu tego roku radni zobowiązali prezydenta Kropiwnickiego uchwałą do wybudowania obok pływali kompleksu sportowego. W planach jest też lodowisko. - Wodny Raj to idealne miejsce na orlika, choćby dlatego, że z dala od bloków i nikt nie będzie narzekać na hałas - mówi Iwona Bartosik, radna Lewicy, reprezentująca okręg, w którym jest kąpielisko i miał być orlik.

Z tego samego okręgu startował w wyborach Mateusz Walasek, szef klubu radnych PO. Dlaczego zgodził się na zabranie orlika z Teofilowa? - Nie zgodziłem się, bo nikt mnie nie pytał o zdanie, ale też chcę poznać mechanizm przyznawania boisk - odparł Walasek.

Bartosik i Walasek złożyli na wczorajszej radzie miejskiej interpelacje w sprawie orlików. Bartosik zobowiązała się dostarczyć bezpłatnie sprzęt do wyrównania terenu na Metalowcu, a Walasek pyta, w czym Teofilów gorszy jest od Olechowa?

- Minister Drzewiecki powiedział, że w Łodzi będzie 50 orlików, a może nawet 80. Dla każdego wystarczy - uspokaja Marcin Bugajski, radny PO z okręgu, do którego również za pięć dwunasta przywędrował jeden z trzech korygowanych orlików.

Przypomnijmy, że jeden orlik to dwa sztuczne, oświetlone i ogrodzone boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki plus kontener na szatnie i prysznice. Kosztuje ok. 1,2 mln zł. Połowę płaci gmina, resztę rząd i samorząd wojewódzki.

wioletta.gnacikowska@lodz.agora.pl, marcin.markowski@lodz.agora.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Old April 16th, 2009, 04:34 PM   #3917
Maszto84
Registered User

Akurat przy Orle to mogliby je zrobić. A tak ważniejsze do kogo należy niż kto mógłby na nie chodzić -tak jakby tam grały panie z wydziału edukacji ..

Last edited by Maszto84; April 16th, 2009 at 04:40 PM.
Maszto84 no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2009, 07:58 PM   #3918
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Od miasta przemysłu do miasta wiedzy
Aleksandra Hac

Jak odnaleźć się w postindustrialnej rzeczywistości podpowiadali Łodzi mieszkańcy partnerskich miast - fińskiego Tampere i niemieckiego Chemnitz
Mamy z kogo brać dobry przykład. W Europie nie brakuje miast o podobnej do łódzkiej historii, które poradziły sobie z upadkiem przemysłu i zmieniły w dynamicznie rozwijające ośrodki. Łódź powinna wykorzystać ich doświadczenia i zbudować wizerunek miasta nowoczesnego i innowacyjnego.

Fińskie Tampere to młode miasto. Zostało założone w 1779 roku między dwoma jeziorami. W ciągu kilkudziesięciu lat stało się najważniejszym w kraju ośrodkiem przemysłowym. Do rozwoju przyczyniła się polityka władz, która opierała się na podatkowych przywilejach i swobodnym przepływie kapitału, ludzi i wiedzy. Tampere zyskało sobie kilka przydomków, między innymi "Manchesteru Finlandii".

Brzmi znajomo? Historia Tampere do złudzenia przypomina historię Łodzi, nazywaną przecież " polskim Manchesterem".

Podobieństwa miast kończą się dopiero pod koniec XX wieku. - Po drugiej wojnie światowej przemysł w Tampere był uzależniony od eksportu do Związku Radzieckiego, który załamał się w 1990 roku. Ale już wcześniej rozpoczęła się wielka transformacja. Tampere z miasta industrialnego zamieniło się w miasto wiedzy, nauki i innowacyjności. W 1960 roku było tu 933 studentów i 33 tysiące robotników w głównych gałęziach przemysłu - przede wszystkim włókiennictwie i przetwórstwie metalowym. Czterdzieści lat później studentów było już 25 tysięcy, o trzy tysiące więcej niż robotników - opowiada Sampsa Kaataja z wydziału historii i filozofii Uniwersytetu Tampere.

To w tym fińskim mieście narodziła się Nokia, która nazwę wzięła od dzielnicy, w której mieściła się siedziba firmy. Tampere jest też znane z festiwali filmowych.

Podobną historię ma też niemiecki Chemnitz - miasto było z kolei nazywane "saksońskim Manchesterem". Goście z tego miasta partnerskiego Łodzi opowiedzieli, jak dbają o przemysłowe zabytki. Niewiele brakowało, a część z nich zniknęłaby z krajobrazu Chemnitz, bo pod koniec ubiegłego wieku wiele przeznaczono do rozbiórki. W ostatniej - dosłownie - chwili udało się zmienić te plany i fabryki trafiły do rejestru zabytków.

W jednej z nich, dawnych zakładach Schubert & Salzer produkujących żelazne elementy do maszyn tnących, otwarto Saksońskie Muzeum Przemysłu. - Jednym z eksponatów są tam dziury w ścianach wywiercone na laski dynamitu, bo fabryka miała zostać wyburzona. Po upadku przemysłu stanęliśmy przed problemem - co zrobić z tych rozmiarów zabytkiem? Mieliśmy świadomość, że stracimy część tożsamości, jeśli zapomnimy o swojej industrialnej przeszłości. Nie mogliśmy się od niej odciąć - mówi Nicole Opitz z muzeum przemysłu.

Dzięki wprowadzeniu nowej funkcji do fabryki dzisiaj tętni ona życiem. W SMP nie ma eksponatów w gablotach, które można jedynie oglądać. Muzeum jest interaktywne, wiele rzeczy można dotknąć i wypróbować w praktyce podczas warsztatów.

Fabryki w Chemnitz są dzisiaj również siedzibami firm i warsztatami artystów. Ci ostatni nie muszą płacić czynszu za wynajem powierzchni - pokrywają jedynie koszty zużycia energii, wody i ogrzewania pomieszczeń.

Spotkanie miast partnerskich zorganizował łódzki magistrat. W piatek goście będą zwiedzali Centralne Muzeum Włókiennictwa i dowiedzą się, jaka jest kondycja łódzkiego przemysłu.

Old April 16th, 2009, 09:19 PM   #3919
yareq
"udaję niewinne zwierzę"

yareq's Avatar

wszystko fajnie, ale np chemnitz ma podobny problem do łodzi z migracją... od 1990 liczba ludnosci spadla o 20%.. cale dzielnice opustoszaly i sa sukcesywnie rownane z ziemia... choc przyznaje, ze uni mają baaardzo fajny i są mocno nastawieni na studentów zagranicznych (szcz. chińskich).
Old April 17th, 2009, 12:20 AM   #3920
ZSB
BANNED

Czyżby odpowiedź na nurtujace wszystkich pytanie? 70 baniek za reaktywację WAMu?

Minister Obrony Narodowej w Łodzi
Adam Czerwiński, Wioletta Gnacikowska2009-04-16, ostatnia aktualizacja 2009-04-16 20:08

Bogdan Klich, minister obrony narodowej, przywiózł do Łodzi dwie dobre wiadomości. Pierwsza to przywrócenie kształcenia lekarzy wojskowych na Uniwersytecie Medycznym, druga - wojsko sprzedało miastu poligon na Brusie.

Fot.Radosław Jóźwiak / AG
Posłanka Hanna Zdanowska, minister Bogdan Klich i prof. Paweł Górski, rektor UM wizytują sale, które zostaną zmodernizowane na potrzeby Fakultetu Wojskowo-Medycznego
więcej zdjęć Na spotkaniu w urzędzie miasta minister Klich i prezydent Kropiwnicki dziękowali sobie nawzajem, że udało się skutecznie zakończyć dwie ważne dla Łodzi inicjatywy.

Pierwsza: już wkrótce na UM ma ruszyć Fakultet Wojskowo-Medyczny, który zajmie się kształceniem lekarzy wojskowych. Według władz UM ta decyzja to niemal reaktywacja Wojskowej Akademii Medycznej, która przestała istnieć w 2001 roku, kiedy po fuzji z cywilną akademią medyczną powstał Uniwersytet Medyczny.

- Mamy najbogatsze w kraju zasoby, by poprowadzić tę działalność - mówił prof. Paweł Górski, rektor UM. - Wielu naszych profesorów to oficerowie, którzy zaledwie cztery lata temu zdjęli mundury.

Od tego czasu lekarzy wojskowych w Polsce ubywa. A w wojskowych ambulatoriach i przychodniach na obsadzenie czeka 600 wakatów.

Studenci od trzeciego roku studiów będą skoszarowani. Oprócz anatomii czy interny będą mieli zajęcia wojskowe - m.in. musztrę, taktykę i strzelanie. Za ich kształcenie ma zapłacić MON. Władze uczelni spodziewały się, że szef MON-u ogłosi, że jego resort będzie płacił za kształcenie medyków dla armii już od pierwszego roku studiów, ale minister Klich przekonywał, że na razie na to nie ma pieniędzy.

Jednak prof. Górski wyraźnie daje do zrozumienia, że liczy na zmianę zdania resortu obrony i sfinansowanie studiów lekarzy wojskowych od pierwszego roku.

Przy okazji minister Klich pochwalił inicjatywę władz UM, które planują w ciągu dwóch-trzech lat stworzyć centrum kształcenia medyków wojskowych z całego NATO. - Im więcej takich inicjatyw, tym większe zyskujemy bezpieczeństwo - mówił.

I druga sprawa: nim Łódź zostanie stolicą wojskowych służb medycznych, ubędzie w mieście ważne miejsce związane z wojskiem - poligon na Brusie zostanie obiektem cywilnym.

150 hektarów (w obrębie ulic Krańcowej, Biegunowej i Lontowej) miasto kupiło od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na początku tego roku. Wielki teren wyceniono na 73 mln zł, ale miasto płaci za niego w ratach. W tym roku rata wyniosła 25 mln zł, a kolejne transze będą wypłacone w 2010 r. i 2011 r. Zastrzeżenie jest takie, że teren nie może służyć celom komercyjnym, lecz rekreacji, wypoczynkowi i sportowi. - To modelowa transakcja, bo skorzystały na niej dwie strony, a dobrym duchem w tej sprawie była posłanka Hanna Zdanowska - mówił minister Klich.

Na razie nie ma decyzji, co tam powstanie. Ale też nie ma wielkiego pośpiechu, bo teren musi być jeszcze dokładnie sprawdzony. Nabywca, czyli miasto, musi upewnić się, że ziemia, która służyła wcześniej wojsku, nie zawiera pod ziemią żadnych niespodzianek. - Wojsko sprawdziło ten teren do głębokości jednego metra. My musimy sprawdzić go dokładniej, żeby mieć pewność, że żadna mina tam nie wybuchnie - mówił prezydent Kropiwnicki.

Naukowcy muszą się też upewnić, ile prawdy jest w informacji, że na Brusie znajdują się masowe groby z czasów II Wojny Światowej. Taka informacja jest rozpowszechniona w Łodzi, choć nie ma na nią żadnych dowodów. Jedna z hipotez mówi, że pochowani są tam obywatele polscy narodowości niemieckiej, którzy na początku wojny odmówili współpracy z niemieckim okupantem i zostali rozstrzelani. Te zagadki historii muszą być rozwiązane, zanim na Brusie miasto ulokuje zoo-safari lub jakiś park rozrywki.

adam.czerwinski@lodz.agora.pl, wioletta.gnacikowska@lodz.agora.pl

Reply

Tags
łódź, lodz, parki, parkingi

Thread Tools

Posting Rules