search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 28th, 2008, 09:54 PM   #201
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Likes (Received): 34

Te schody prowadzące do domów - to coś, czego nie spotkałem nigdy wcześniej (przyznaję się bez bicia - po Krakowie mało chodzę - więc może...)

gregry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 28th, 2008, 09:54 PM   #202
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Old February 28th, 2008, 09:56 PM   #203
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Prawie jak w strasznym filmie

Old February 28th, 2008, 09:59 PM   #204
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Drugim elementem przysparzającym niespotykanego klimatu tej ulicy są te wystawki-witryny. Nie wiem czy wszystkie są używane, ale część z nich służy do eksponowania towarów, oferowanych w sklepie, do którego należą. Wtedy są podświetlone.

Kościół Mariacki z innej perspektywy niż fotografowany dzień wcześniej

Koniec dnia 2007-08-12 (nastała godzina 24:00 - ale ja będę fotografował dalej). Następne fotki jutro
Old February 28th, 2008, 10:17 PM   #205
Tygrys
fanatyczny antykibic

Tygrys's Avatar

Świetna fotorelacja.

Dobrze oddałeś klimat Mariackiej - mojej ulubionej uliczki.

Fajne jest to 3city.

---Wyrażam zgodę na kopiowanie, przetwarzanie i jakiekolwiek inne wykorzystywanie moich zdjęć opublikowanych na forum Skyscrapercity.com. ---
Tygrys no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2008, 10:19 PM   #206
SiMichal
In the coś tam

SiMichal's Avatar

Likes (Received): 0

W Wiki jest coś takiego jak artykuł na medal. Myślę, że gdyby na FPW był tego odpowiednik to ten temat byłby murowanym zwycięzca w kategorii fotorelacja.
SiMichal no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2008, 02:24 PM   #207
Frankenstein
Registered User

Fenomenalne fotki nocnego Gdanska. To miasto jest naprawde piekne !!
Frankenstein no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2008, 03:30 PM   #208
CuraC
highway designer

CuraC's Avatar

Likes (Received): 2

wiecej nie trzeba pisac.
CuraC no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2008, 06:19 PM   #209
Damhan
Registered User

Damhan's Avatar

Quote:
Originally Posted by gregry View Post
Moje fotki też nie są idealne - z fotkami jest jak z życiem - całe życie się uczysz i niezadowolony umierasz
Ja tam nawet nie majstruje nic ze swoim aparatem i dlatego tak wychodzi. Twoje fotki są jednak dużo lepsze, dlatego byłbym rad (i pewnie nie tylko ja) gdybyś zdradził nam sposób na zrobienie takich nocnych zdjęć, szczególnie że, z tego co zrozumiałem, robiłeś je bez statywu.
Old February 29th, 2008, 07:53 PM   #210
iwona
Registered User

iwona's Avatar

To nie jest sprawiedliwe, żeby mieć tyle plenerów zgromadzonych w jednym kawałku.
gregry - fantastyczne zdjęcia!
Często tu zaglądam, wrzucaj wszystko co masz.
iwona no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2008, 11:39 PM   #211
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Likes (Received): 186

Iwona, Twoje zdjęcia Poznania zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Gregry czekam na więcej ale i tak już jest zajebiście
Old February 29th, 2008, 11:40 PM   #212
noRTH1212
Bądź czujny

noRTH1212's Avatar

Likes (Received): 2131

Quote:
Te schody prowadzące do domów - to coś, czego nie spotkałem nigdy wcześniej (przyznaję się bez bicia - po Krakowie mało chodzę - więc może...)

Z tego co wiem to jedyne takie schody z ulicy w Europie, które prowadzą w górę do kamienic. Nie wiem czy to jest aktualne ale był kiedyś taki temat.
noRTH1212 no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2008, 11:55 PM   #213
EjPi
Leszno

EjPi's Avatar

Quote:
Originally Posted by noRTH1212 View Post
Z tego co wiem to jedyne takie schody z ulicy w Europie, które prowadzą w górę do kamienic. Nie wiem czy to jest aktualne ale był kiedyś taki temat.
A konkretniej te schody nazywa się przedprożami.
EjPi no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2008, 12:31 AM   #214
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Frankenstein View Post
To miasto jest naprawde piekne !!
w rzeczy samej
Old March 1st, 2008, 12:33 AM   #215
ufonut
Atlantyda

ufonut's Avatar

Likes (Received): 1536

Quote:
Originally Posted by noRTH1212 View Post
Sa podobne w odbudowanym starym miescie w Elblagu.

Stare:

http://kruszon1003.webpark.pl/stare_...e_miasto15.jpg

Nowe:

http://kruszon1003.webpark.pl/stare_...e_miasto33.jpg
Old March 1st, 2008, 01:12 AM   #216
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Damhan View Post
Twoje fotki są jednak dużo lepsze, dlatego byłbym rad (i pewnie nie tylko ja) gdybyś zdradził nam sposób na zrobienie takich nocnych zdjęć, szczególnie że, z tego co zrozumiałem, robiłeś je bez statywu.
Robiłem je oczywiście ze statywem. To jest podstawowa rzecz, od której trzeba zacząć (no chyba, że ktoś będzie miał tyle szczęścia, że w każdym możliwym miejscu, będzie akurat coś, na czym można położyć nieruchomo aparat).

Gdybym chciał tutaj wytłumaczyć jak robię te fotki - to musiałbym napisać kolejny poradnik fotograficzny. http://www.google.pl/search?hl=pl&q=...ograficzny&lr=

Internet to morze informacji (nie chcę by zabrzmiało to gburowato - piszę jak najbardziej przyjaźnie).

Dzięki fotografii cyfrowej możesz poznać w ciągu kilku miesięcy to wszystko, czego dawniej ludzie (na aparatach analogowych) uczyli się latami (i ponosili niebywałe nakłady na klisze i odbitki).

Sam mogę to porównać na swoim przykładzie (początki to lustrzanka analogowa [praktica vlc2] - mniej więcej 12 lat temu - na której poznałem podstawy działania aparatu). Najśmieszniejsze jest to, że z każdym kolejnym krokiem nauki - człowiek myśli, że zjadł już wszystkie rozumy . Przychodzi dopiero pewien moment, w którym mimo, że zna się już podstawy, dochodzi się do wniosku, że do perfekcji jeszcze bardzo daleka droga. Tak jak pisałem - mając lustrzankę analogową myślałem, że wiem już dużo - ale dopiero po zakupie cyfrowego manualnego canona s80 (którym robię fotki) zrozumiałem jak niewiele wiedziałem . W ciągu krótkiego okresu - dzięki cyfrówce - mogłem nauczyć się tak wiele (to wymaga zgłębiania) ile na analogowym musiałbym się uczyć (w tamtym tempie) przez 200 lat. A i tak pewnych rzeczy (bez fotografii cyfrowej) nie udałoby się nigdy zrozumieć.

Kolejna (po statywie) rzecz, którą należałoby poznać (domyślam się, że nie miałeś z tym wcześniej styczności), to manipulacja czasem, przysłoną, iso i balansem bieli (zrozumienie tego, czym jest jednostka ev. Jak przedstawiają się (w tych jednostkach) zależności pomiędzy przysłoną, czasem i (ewentualnie iso).
Kiedy już to wszystko będzie opanowane, można przejść do kolejnych etapów zgłębiania wiedzy fotograficznej (tak jak pisałem - w necie można znaleźć wszystko - byleby mieć jakiś punkt zaczepienia [tym punktem moim zdaniem jest poznanie podstawowych zasad działania aparatu, {o których napisałem powyżej}]).
Podstawową rzeczą, jaką powinien mieć aparat jest możliwość manualnej manipulacji przysłoną i czasem.
Aczkolwiek wiele da się zrobić, (jeśli zna się wspomniane podstawy) przy posiadaniu jedynie preselekcji czasu lub przysłony.
Co bardziej wytrwali mogą dużo zdziałać, jeśli mają aparat całkowicie automatyczny - ale posiadający funkcję blokady ekspozycji (to są wszystko terminy - które należałoby poznać - w necie można znaleźć wytłumaczenie każdego pojęcia - byleby złapać tzw. "bakcyla" i mieć ochotę je zgłębiać).

fotografowanie to takie rzemiosło (jak kowalstwo, spawanie, krojenie ubrań, murarka itp). Trzeba się tego stopniowo uczyć. Tutaj podobnie można wyznaczyć pewne etapy: uczeń, czeladnik, mistrz, kierownik, profesor, doktor :P

Etap poznania podstawowych zasad fotografowania można porównać z wypływaniem statku z portu.

Gdybym miał określić miejsce, w którym się znajduję (biorąc pod uwagę fakt, że w miarę zgłębiania wiedzy wiadomo jest już - gdzie jest poprzeczka równoznaczna z wypłynięciem na pełne morze), to powiedziałbym, że dopiero co wypłynąłem z portu i przebyłem drogę 35 węzłów

Tak naprawdę - to wszystko wydaje mi się dziś banalnie proste (to jest typowy syndrom kogoś, kto już zgłębił pewien etap jakiejkolwiek wiedzy). Ale jeśli ktoś zabiera się do tego od początku - to wygląda to jak czarna magia.

Wiem, że niewiele pomogłem - ale kiedy nauczysz się już kiedyś tych "bajerów", i ktoś zapyta Ciebie jak to robisz - odpowiesz: dziękuję postoję
Old March 1st, 2008, 01:27 AM   #217
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

2007-08-13

Dzięki wszystkim za miłe słowa

Zmienił się dzień (jest 13 - będzie pech?) - zmieniłem baterie i poszedłem dalej obok Kościoła Mariackiego.
Pech chciał, że znowu sobie nie zmieniłem przysłony (a po zmianie baterii aparat wrócił do ustawień domyślnych - uniwersalnych - jakie wprowadziłem).

To wszystko wina uroku Gdańska - odciąga moją uwagę od rzeczy "mało" istotnych.

Przepraszam, że często fotografuję jeden i ten sam motyw - ale staram się znaleźć najlepszy kadr - a później nie wiem który jest dobry.

Cheers (to słowo za bardzo mi się udzieliło - na szczęście nie w Gdańsku)

Tego dnia nie robiłem już więcej fotek (trzeba było się wyspać - trochę pochodzić nocą po Sopocie bez obiektywu (oczywiście co kawałek żałowałem, że jednak go nie miałem), i zowu się wyspać by kolejnego dnia zawitać wcześniej do Gdyni)

Last edited by gregry; March 1st, 2008 at 01:34 AM.
Old March 1st, 2008, 01:20 PM   #218
krzysztof_wolf
Kaszëbë

krzysztof_wolf's Avatar

Likes (Received): 452

Czekam z niecierpliwością na zdjęcia z Gdyni! Pozdrawiam,
Old March 1st, 2008, 02:43 PM   #219
Damhan
Registered User

Damhan's Avatar

Quote:
Wiem, że niewiele pomogłem - ale kiedy nauczysz się już kiedyś tych "bajerów", i ktoś zapyta Ciebie jak to robisz - odpowiesz: dziękuję postoję
Rzeczywiście nie powinienem zadawać tego typu pytania. Po prostu jak ktoś jest w czymś świetny, a ludzie którzy nie mają podobnych umiejętności patrzą na efekty jego pracy, to siłą rzeczy na usta cisną się pytania: "Jak ty to robisz?". No, ale odpowiadanie po raz enty na te same pytania jest niezwykle denerwujące. Sam coś o tym wiem i dlatego rozumiem twoje argumenty

A co do fotografii to, parafrazując zdanie z jednej z książek, jak na razie dla mnie zachód słońca jest równoznaczny z zakończeniem sesji fotograficznej (przynajmniej jakiejś porządnej). Akurat to drugie zdjęcie Ratusza robiłem z bardzo stabilnej reklamy, więc tu brak statywu nie był problemem, ale jak widać zawiodły te inne czynniki. EOT bo to Twój temat i nie będę się więcej wcinał ze swoimi postami innymi niż pochwały
Old March 1st, 2008, 03:57 PM   #220
iwona
Registered User

iwona's Avatar

Te nocne - przepiękne.
iwona no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules