daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 29th, 2007, 12:14 AM   #1
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Likes (Received): 44

[Polska] najlepsze renowacje bloków

Tknięty fotografią , jaką zobaczyłem w tym wątku: http://www.skyscrapercity.com/showth...5#post15041925
zakładam ten thread, z nadzieją, że zdobędzie popularność i stanie się kompendium fotografii dotyczących renowacji bloków (dobrych renowacji), jak również obali pewne mity, i unaoczni, że wiele z tych starych bloków może konkurować z nowymi - wystarczy, że odpowiednio (nowocześnie, modnie, gustownie) zostanie pomalowanych

Jeśli macie jakieś fotki, lub ochotę sfotografować obiekt w swojej okolicy, to zachęcam. Na koniec można byłoby nawet zrobić pool - na najlepszy/najlepiej odnowiony blok w Polsce.
gregry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 29th, 2007, 02:32 PM   #2
jacekq
Registered User

Likes (Received): 3539

Quote:
Originally Posted by exorbital View Post
Chodź z jednej strony są też plusy - w razie „potrzeby” wystarczy zjechać windą, podtoczyć kawałek i już się jest na miejscu wiecznego spoczynku
Wiesz, jaki to luksus 1 listopada? Wszyscy walczą o miejsce w autobusie czy na parkingu, a ty sobie tup, tup tę parę metrów i masz wszystkich w nosie.
jacekq no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2007, 03:41 PM   #3
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

No dobra. Ze swojej strony, zgadzam się, by tutaj wrzucać też najśmieszniejsze lokalizacje bloków :P i najbrzydsze renowacje.
Old August 29th, 2007, 06:05 PM   #4
voy
Registered User

voy's Avatar

Likes (Received): 71

Rzeszów, Dąbrowskiego 21

Idealny nie jest, ale pomysł z panelami tam gdzie tarasy był trafiony.
voy no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2007, 06:06 PM   #5
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 533

Tylko ten wątek to bardziej do Architektury niż do Miast
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2007, 09:30 PM   #6
Kiryl
Registered User

Kiryl's Avatar

Likes (Received): 13

Łuków os.Chącińskiego

ulica Międzyrzecka
Kiryl no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2007, 01:22 AM   #7
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Z uwagi na to co napsiałem w poprzednim poście będę musiał od tej pory czasami zapytać czy przykłady jakie podajecie są Waszym zdaniem pozytywne czy negatywne :P
Old August 30th, 2007, 03:44 PM   #8
alchemik
Registered User

Likes (Received): 1026

Trzy przykłady z centrum Słupska
1) budynek, który wywołał w ostatnich latach największe kontrowersje w mieście.Ul. Grodzka, w praktyce część Starego Rynku. Ludzie oczekiwakli chyba stylizacji na stare kamienice, a dostali to

Osobiście wolałbym stare kamienice(odbudowywane od podstaw), ale stylizacja bloków na kamienice nie przekonuje mnie, a do tego bloku powoli przyzwyczajam się, jest autentyczny, nie udaje, że jest czymś czym nigdy nie był, i czym nigdy nie zostanie.

2) przykład stylizacji na kamieniczki, blisko poprzedniego -Stary Rynek

moja opinia:znośnie

3) w początkowym okresie powojennej odbudowy teren Starego Miasta miał być podobny do warszawskigo Mariensztatu, zdołano wybudować dwa niskie budynki

A spór co robić z blokami na terenie starych miast będzie chyba nierozstrzygalny (poza najlepszym, ale u nas chyba niewykonalnym rozwiązaniem, czyli wyburzeniem).

Last edited by alchemik; August 30th, 2007 at 03:56 PM.
alchemik no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2007, 08:01 PM   #9
voy
Registered User

voy's Avatar

Likes (Received): 71

bez komentarza...
voy no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2007, 08:20 PM   #10
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by alchemik View Post
Trzy przykłady z centrum Słupska
1) budynek, który wywołał w ostatnich latach największe kontrowersje w mieście.Ul. Grodzka, w praktyce część Starego Rynku. Ludzie oczekiwakli chyba stylizacji na stare kamienice, a dostali to

Osobiście wolałbym stare kamienice(odbudowywane od podstaw), ale stylizacja bloków na kamienice nie przekonuje mnie, a do tego bloku powoli przyzwyczajam się, jest autentyczny, nie udaje, że jest czymś czym nigdy nie był, i czym nigdy nie zostanie.

2) przykład stylizacji na kamieniczki, blisko poprzedniego -Stary Rynek

moja opinia:znośnie

3) w początkowym okresie powojennej odbudowy teren Starego Miasta miał być podobny do warszawskigo Mariensztatu, zdołano wybudować dwa niskie budynki

A spór co robić z blokami na terenie starych miast będzie chyba nierozstrzygalny (poza najlepszym, ale u nas chyba niewykonalnym rozwiązaniem, czyli wyburzeniem).
pierwszy moim zdaniem naprawdę ciekawy

te kamienice to rewelacja - rewelacja dlatego, że można zaznaczyć, iż w tym miejscu stało kiedyś coś lepszego. Oczywiście nie byłoby sensu, gdyby ten budynek coś sobą wcześniej przedstawiał. (na osiedlach liczy się jego funkcjonalność [choć niejednokrotnie ich bryła jest naprawdę niezła i nie potrafimy jeszcze tego docenić] i przemyślenie całego założenia, więc to zupełnie inna sprawa - dlatego jestem zwolennikiem osiedli)
Jeśli chodzi o powyższy przykład, to oczywiście w pewnym momencie dobrze byłoby odbudować prawdziwe . A najlepiej postawić coś konkretnego.
(nie polecałbym tego na osiedlach - ale jeśli ktoś ma malować dzikie wzory [łuki kamienic itp] to już mój wzrok lepiej zniósłby coś takiego - a właściwie to nie miałbym nic przeciwko takiej radosnej hollywoodzkiej dzielnicy. Ciekawe jak wyglądałyby takie rozszarpane pierzeje rozrzucone po osiedlu)

a trzecie to raczej pod socreal nie podchodzi?
Old August 30th, 2007, 08:21 PM   #11
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by voy View Post
Rzeszów, Dąbrowskiego 21

Idealny nie jest, ale pomysł z panelami tam gdzie tarasy był trafiony.
tarasy niezłe - ale reszta psuje, moim zdaniem efekt
Old August 30th, 2007, 08:43 PM   #12
dArk AnGel
BANNED

Likes (Received): 1

Wooww gdybym nie wiedział to bym pomyślał że to zdięcie z Rzeszowa to w Hamburgu.Łuków i Słupsk no comment...
dArk AnGel no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2007, 09:30 PM   #13
alchemik
Registered User

Likes (Received): 1026

Ha Ha Ha
W czasie, gdy pisałem, że budynek ze Starego Rynku w Słupsku(to ten opisany pod nr 2) wygląda znośnie na stronie slupsk.pl pojawiła się następująca informacja:
"Słupsk został laureatem XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2006”. Nasze miasto nagrodzono w kategorii elewacje i termorenowacje za modernizację budynku mieszkalnego Stary Rynek 7. Okoliczno¶ciowe statuetki oraz tytuły „Modernizacja Roku 2006” wręczono dzisiaj (30.08.07 r.) w Zamku Królewskim w Warszawie. Za modernizację budynku mieszkalnego Stary Rynek 7 statuetki otrzymali: inwestor - Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku, wykonawca - firma TECH BUD z Swochowa oraz autor projektu - Cezary Flis. Nie jest to pierwszy laur Słupska w Konkursie „Modernizacja Roku”. Wcze¶niej nasze miasto otrzymało tytuł „Modernizacja Roku 2004” za modernizację ulicy Nowobramskiej. Patronat merytoryczny nad XI Edycj± Konkursu „Modernizacja Roku 2006” sprawowali: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Ministerstwo Budownictwa, Minister Sportu, Generalny Konserwator Zabytków oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego."
tekst skrócony
alchemik no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 12:46 AM   #14
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by alchemik View Post
Ha Ha Ha
W czasie, gdy pisałem, że budynek ze Starego Rynku w Słupsku(to ten opisany pod nr 2) wygląda znośnie na stronie slupsk.pl pojawiła się następująca informacja:
"Słupsk został laureatem XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2006”. Nasze miasto nagrodzono w kategorii elewacje i termorenowacje za modernizację budynku mieszkalnego Stary Rynek 7. Okoliczno¶ciowe statuetki oraz tytuły „Modernizacja Roku 2006” wręczono dzisiaj (30.08.07 r.) w Zamku Królewskim w Warszawie. Za modernizację budynku mieszkalnego Stary Rynek 7 statuetki otrzymali: inwestor - Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku, wykonawca - firma TECH BUD z Swochowa oraz autor projektu - Cezary Flis. Nie jest to pierwszy laur Słupska w Konkursie „Modernizacja Roku”. Wcze¶niej nasze miasto otrzymało tytuł „Modernizacja Roku 2004” za modernizację ulicy Nowobramskiej. Patronat merytoryczny nad XI Edycj± Konkursu „Modernizacja Roku 2006” sprawowali: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Ministerstwo Budownictwa, Minister Sportu, Generalny Konserwator Zabytków oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego."
tekst skrócony
to dobrze, bo już się bałem że coś ze mną nie tak
Old August 31st, 2007, 11:50 AM   #15
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Likes (Received): 108

Myślę że ta renowacja w Chojnicach jest jedną z piękniejszych w Polsce, chyba nawet dostała jakąś nagrodę kilka lat temu. Nie uwierzycie ale te piękne kamieniczki to kiedyś był zwykły obskórny blok tzw. "stalinowiec"

a teraz zobaczcie jak to wyglądało przed renowacją (niestety nie zanalazłem większego zdjecia), jak widzicie cały rynek przeszedł renowację wygląda teraz pięknie zapraszam do odwiedzenia Chojnic, lub przynajmniej wątek chojnicki na skyscapericity
linki poniżej

chojniczanin no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 12:59 PM   #16
Blok
BANNED

Likes (Received): 5

Quote:
a teraz zobaczcie jak to wyglądało przed renowacją
Dużo lepiej teraz wygląda sztucznie
Zamiast do jakichś pseudo-kamieniczek mogli go upodobnić do przedwojennego modernizmu znacznie ciekawiej by to wyglądało...
Blok no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 01:11 PM   #17
delfin_pl
Expert

delfin_pl's Avatar

Likes (Received): 56

och Ci Kaszubi, wszystko chca miec odpicowane, ale z tymi blokami to przedobrzyli
delfin_pl no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 02:10 PM   #18
adim86
Registered User

adim86's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by jacekq View Post
Wiesz, jaki to luksus 1 listopada? Wszyscy walczą o miejsce w autobusie czy na parkingu, a ty sobie tup, tup tę parę metrów i masz wszystkich w nosie.
Ja też mieszkam przy cmentarzu avatar mojego bloku jest focony właśnie z cmentarza
"... My jesteśmy z Poznania, my jesteśmy stąd, skąd się Polska zaczęła, od Mieszka I i Bolesława Chrobrego. My stamtąd jesteśmy. I zawsześmy o tę Polskę dbali, żeby się trzymała. Tu się poczęła polska państwowość! ..."
adim86 no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2007, 02:41 PM   #19
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 821

mnie najbardziej podoba sie sposob renowacji katowickiego Tauzena:

oszczedna kolorystyka, bez jakis jogurtowych pasteli, czyli modernizm

tu w tle tez widac pare budynkow po renowacji:
Old August 31st, 2007, 05:16 PM   #20
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by chojniczanin View Post
Myślę że ta renowacja w Chojnicach jest jedną z piękniejszych w Polsce, chyba nawet dostała jakąś nagrodę kilka lat temu. Nie uwierzycie ale te piękne kamieniczki to kiedyś był zwykły obskórny blok tzw. "stalinowiec"

a teraz zobaczcie jak to wyglądało przed renowacją (niestety nie zanalazłem większego zdjecia), jak widzicie cały rynek przeszedł renowację wygląda teraz pięknie zapraszam do odwiedzenia Chojnic, lub przynajmniej wątek chojnicki na skyscapericity
linki poniżej
Na pewno wszystkie tego typu przebudowy będą dla nas kontrowersyjne. No, ale właśnie. Możemy uznać to za przebudowę. Przecież to, że w danym miejscu stoi blok o konkretnym wyglądzie nie oznacza, że musi już tak być do końca jego życia. Kamienice też były przebudowywane przy każdym nowym pojawiającym się stylu.
Być może upodobnienie go do modernizmu lub czegoś, do czego bryła oryginalnego budynku bezpośrednio nawiązuje, byłoby skuteczniejsze i mniej dziwne. Ale tak też jest dobrze. I tak wszystkie style "neo" były zawsze kontrowersyjne, (vide socreal - dziś podziwiany). Jeśli za tego typu przeobrażenia wezmą się naprawdę dobrzy fachowcy - kiedyś te budynki będą szanowane (i będą czymś niezwykłym - przykładowym).
To jest dla mnie wielkie osiągnięcie budowlane - że bez konieczności wysiedlania ludzi dało się przeobrazić budynek w coś, co dla zwykłego zjadacza chleba jest przystępne, a ja rzekłbym nawet piękne. Ten budynek obecnie niczym nie różni się od plomby, jaką ktoś chciałby w tym miejscu wybudować od nowa - nawiązując do poprzedniego stylu, ale ujmując go w dzisiejsze wizje (wystarczy spojrzeć na projekt sopockiego nowego domu zdrojowego - nie będzie on wierną rekonstrukcją - będzie miał typowe dla dzisiejszego budownictwa nawiązującego - kanciaste kształty). Obawiam się, że tak samo może skończyć Pałac Saski w Warszawie.
Na pewno wielkiej klasy architekt, byłby w stanie w tym miejscu wybudować nowoczesną bryłę, która mimo współczesności jej kształtu, nie gryzłaby się z otoczeniem. Ale
skoro Chojnice potrzebują dopełnienia w stylu starej tkanki miejskiej
skoro nie stać ich na takiego architekta
skoro nie stać ich (nawet Warszawy nie byłoby stać) na zburzenie i budowanie od nowa
to ta transformacja jest po prostu idealna, zarówno dla plastycznego wizerunku miasta, jak i samopoczucia mieszkańców.

Gdyby ten blok stał gdzieś na osiedlu w życiu bym tego nie pochwalił (no chyba, że byłoby to eksperymentalne osiedle, o którym pisałem - takie hollywoodzkie). Nie pochwaliłbym tego z prostego powodu - bloki mi się podobają

Reply

Thread Tools

Posting Rules