daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódź, Mazowsze i Podlasie

Łódź, Mazowsze i Podlasie Łódzkie, Mazowieckie i Podlaskie

Reply

Thread Tools
Old January 8th, 2014, 07:25 PM   #6761
Anonymouss
Only New Investments

Anonymouss's Avatar

Likes (Received): 47

Quote:
Originally Posted by cheslaw View Post
Ta w Sejnach najwyraźniej tak Swego czasu to była podobno najbardziej dochodowa Biedronka w Polsce i nadal jest w czołówce.
i tu się mylisz najbardziej dochodową biedronką w Polsce znajduję się w Gołdapi. Na granicy, blisko przejścia specjalnie otworzyli drugą biedronkę.

Tu macie wątek o Alei Office:

http://www.skyscrapercity.com/showth...office&page=13

btw co się dziwicie, że nie odbierają z tego co mi wiadomo inwestycję kupił Anatax od Mch group.

Województwa, które najbardziej przyciągają inwestorów

Najatrakcyjniejszym dla przedsiębiorców województwem od lat jest Śląskie. Największy problem z przyciągnięciem inwestorów mają województwa ze ściany wschodniej. Ich szansą na rozwój jest promowanie swoich unikatowych zasobów i przyciągnięcie mniejszych przedsiębiorców.
Województwa śląskie, dolnośląskie i mazowieckie najskuteczniej potrafią przyciągać inwestorów dając korzyści finansowe i ułatwienia w prowadzeniu biznesu. Wykazała to analiza zasobów i kosztów pracy, aktywności województw wobec inwestorów, dostępności transportowej, wielkości rynku zbytu, poziomu rozwoju infrastruktury gospodarczej, poziomu rozwoju infrastruktury społecznej oraz poziomu bezpieczeństwa.
- Inwestor musi dostać wykwalifikowanych pracowników. To jest kluczowe. Musi mieć zapewnioną odpowiednią dostępność komunikacyjną, transport, internet, czyli łączność, zachęty inwestycyjne oraz dobry klimat - obsługę ze strony samorządów i tych, którzy podejmują decyzje administracyjne w sprawie takich inwestycji - tłumaczy dr Maciej Tarkowski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Na drugim końcu rankingu znajdują się województwa: podkarpackie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie i podlaskie. Muszą one poprawić dostęp do infrastruktury oraz popracować nad tzw. działaniami miękkimi.

- Są nimi informacja, promocja i obsługa inwestora. Jak już nam się uda kogoś przyciągnąć, to ważne, żeby proces inwestycji przebiegał sprawnie. I co ważne, a o czym często zapominamy, obsługa poinwestycyjna. Nie powinniśmy zostawiać inwestora samemu sobie. On często ma zwykłe, prozaiczne problemy, jak każda firma, na przykład dotyczące częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej, że autobus odjeżdża nie o tej godzinie, o której wychodzą pracownicy z firmy. I to trzeba pomóc mu załatwić - podkreśla przedstawiciel Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Ekspert podpowiada też, by te słabsze regiony nie naśladowały polityki prowadzonej przez te większe, bogatsze, lepiej sobie radzące. Ich specyfika jest inna i mogą ją wykorzystać poprzez znalezienie niszy, w którą mogliby się wpisać inwestorzy. Wykorzystując swoje unikatowe zasoby, mogą przyciągnąć mniejszych przedsiębiorców.

http://www.propertynews.pl/tereny-in...row,22775.html

MarMusz liked this post

Last edited by Anonymouss; January 8th, 2014 at 07:47 PM.
Anonymouss no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 8th, 2014, 08:21 PM   #6762
MarMusz
Registered User

Likes (Received): 166

Quote:
Originally Posted by odyseush View Post

edit: mchgroup.pl wykupiona do 21 stycznia i jest krzakiem...
Takim krzakiem do końca nie jest, z tego co znalazłem na krsie (http://krs.e-prawnik.pl/mch-group-sp...ialnoscia.html) w Zarządzie spółki byli Pani Edyta Markowska, o której nie udało mi się znaleźć zbyt dużo informacji, poza tym, że miała coś wspólnego ze spółką Eurowin Sp. z.o.o.(http://manager.money.pl/krs/eurowin-...cia,30119.html), o której to spółce nie wiadomo mi nic, poza tym, że działała pod adresem Ciołkowskiego 167, który był poprzednim adresem spółki M.Ch. Group i jest obecnym adresem spółki montującej rolety i bramy Wiga Sp. z.o.o. (http://www.wiga.pl/o-nas/o-firmie.html).

Oprócz Pani Markowskiej w Zarządzie M.Ch. Group zasiadał Pan Anatol Chomczyk, właściciel Anatexu- dużej firmy budowlanej z Białegostoku (http://www.anatex.pl/index.php?s=7) oraz Piotr Chomczyk, dyrektor w Anatexie.

Te informacje dają nam tyle:
skrót M.Ch. Group można spróbować rozszyfrować jako Markowska-Chomczyk, a za nią stoi spora firma budowlana.

Trzeba monitorować co się dzieje przy obiekcie, bo informacji w sieci raczej za dużo nie uświadczymy.

Dodam, że M.Ch. Group zapłaciła miastu za magazyn 4,4 mln PLN, długo woziła się z Nowakowskim, który miał liczne zastrzeżenia do projektu, pozwolenie na budowę dostała w styczniu 2012 roku, na lato 2013 konserwator nakazał im dokonanie remontów poprawiających stan magazynu (nie wiem, czy zostały wykonane).

odyseush liked this post
MarMusz no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 08:34 PM   #6763
wifon
Registered User

wifon's Avatar

Likes (Received): 359

Quote:
Originally Posted by MarMusz View Post
nie wiem, czy zostały wykonane).
Jedyne co się z tym budynkiem działo, to zmieniali szmaty na jego elewacji
Old January 8th, 2014, 09:11 PM   #6764
Grants
Registered User

Grants's Avatar

Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by cheslaw View Post
Ta w Sejnach najwyraźniej tak Swego czasu to była podobno najbardziej dochodowa Biedronka w Polsce i nadal jest w czołówce.
nie wiem czy najbardziej dochodowa, ale w czołówce na pewno jest.

Będąc w Sejnach zaszedłem do biedronki. Patrze...pustki, myślę...co jest? Jak to co? Litwa przyjechała.

Przyjeżdżają najczęściej busami. Nie biorą po 1 wózku, a po...3,4
Grants no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 09:49 PM   #6765
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

del.
olvin no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 10:01 PM   #6766
skowron
Mały dyskutant

skowron's Avatar

Likes (Received): 125

Nie porównuj tych 2 granic, bo procedury 'wyjazdowe' dla Białorusinów są o wiele bardziej restrykcyjne niż dla Rosjan. Przykładowo, możesz wwieźć na terytorium Białorusi ~50kg 'zakupów' z czego jedna rzecz nie może być cięższa niż 35kg. Za każdy dodatkowy kg - sztraf. (nie dotyczy osób które nie jeżdżą zarobkowo)
Weźcie jednak pod uwagę, że od 1wszego można pieszo przekraczać granicę w Kuźnicy. To również wpłynie na zwiększenie obrotów.
Co do 'topowych' Biedronek to ja z kolei miałem informacje, że najlepszą 'biedrą' jest ta w Zaściankach - z uwagi na Białorusinów właśnie.

Panowie, gdyby nie mała patologia cenowa na Białorusi, to Białystok już dawno byłby pipidówą Polski B(a tak jest 'tylko' w Polsce B). Kto pracuje w handlu ten widzi na czym to się opiera. Nie wiem czy już przytaczałem ten fakt, ale gdy Baćko zaczął straszyć 'podatkiem' w wysokości 100$ od każdej 'głowy' wyjężdżającej z BY - odnotowaliśmy wzrost sprzedaży, bo dosłownie tłumy waliły drzwiami i oknami. Wszystko tylko po to 'bo nie wiadomo co będzie'.
Ale trzeba brać również pod uwagę to że rynek białoruski kiedyś się zapełni, bądź też (co obecnie ma miejsce) ceny zaczną się zrównywać. Już teraz są pozycje których cena w Białymstoku - jest identyczna jak w Mińsku (polecam www.onliner.by )
Kiedyś białoruskie eldorado się skończy tylko że nikt o tym nie mysli. Cieszę się że przynajmniej oprócz galerii - trochę pieniądza zostaje 'u Nas' - na Wyspach Kawaleryjskich

Last edited by skowron; January 9th, 2014 at 07:53 AM.
skowron no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 10:19 PM   #6767
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Skasowałem wiadomość, bo stwierdziłem, że nie ma nic wspólnego z tematem i lepiej się nie zagłębiać, ale jak widzę chociaż post wisiał nie dłużej niż 2min. i tak dostałem odpowiedź. Skasowałem go tylko dlatego, że przypomniałem sobie o MRG. Gołdap to małe przejście z malutkim ruchem, ale jeżeli granicę można pokonywać bez ograniczeń to już jest inna sytuacja. Inaczej będzie też, jeżeli zostanie kiedyś wprowadzony MRG z Białorusią, który nie obejmie Białegostoku. Kuźnicka i Sokólskie Biedronki oraz Tesco zostaną rozebrane z towaru na pniu bo Białorusini to potężna ilość towaru wywożona codziennie za granicę. Powoli zbliżają się do miliarda(!) złotych rocznie - gigantyczne pieniądze.
olvin no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2014, 11:04 AM   #6768
MarMusz
Registered User

Quote:
Originally Posted by wifon View Post
Jedyne co się z tym budynkiem działo, to zmieniali szmaty na jego elewacji

Porównując ze zdjęciami na Google Street View to mam wrażenie, że zabili okna płytami. Ale to tylko moje subiektywne wrażenie.
Old January 10th, 2014, 08:24 PM   #6769
Anonymouss
Only New Investments

Anonymouss's Avatar

To ja wkleję coś bardziej optymistycznego.

Nowe lokalizacje na biurowej mapie Polski

Na polskiej mapie nowoczesnej powierzchni biurowej pojawiają się nowe lokalizacje. Z analizy agencji Knight Frank wynika, że regionalne rynki wschodzące i rozwijające się oferują już 17 proc. podaży biurowej przeznaczonej na wynajem w ośrodkach regionalnych naszego kraju.

Rynki rozwijające się obejmują wybrane miasta średniej wielkości, gdzie powstały pierwsze wielkopowierzchniowe (>10 tys. mkw.) obiekty biurowe na wynajem. Agencja Knight Frank wyłoniła 4 takie rynki: Szczecin, Lublin, Kielce i Bydgoszcz. Mianem rynków wschodzących określono Rzeszów, Białystok, Toruń, Zieloną Górę, Olsztyn i Legnicę.

http://budownictwo.wnp.pl/nowe-lokal...477_1_0_0.html
Old January 10th, 2014, 09:12 PM   #6770
MarMusz
Registered User

Quote:
Originally Posted by Anonymouss View Post
To ja wkleję coś bardziej optymistycznego.

Nowe lokalizacje na biurowej mapie Polski

Na polskiej mapie nowoczesnej powierzchni biurowej pojawiają się nowe lokalizacje. Z analizy agencji Knight Frank wynika, że regionalne rynki wschodzące i rozwijające się oferują już 17 proc. podaży biurowej przeznaczonej na wynajem w ośrodkach regionalnych naszego kraju.

Rynki rozwijające się obejmują wybrane miasta średniej wielkości, gdzie powstały pierwsze wielkopowierzchniowe (>10 tys. mkw.) obiekty biurowe na wynajem. Agencja Knight Frank wyłoniła 4 takie rynki: Szczecin, Lublin, Kielce i Bydgoszcz. Mianem rynków wschodzących określono Rzeszów, Białystok, Toruń, Zieloną Górę, Olsztyn i Legnicę.

http://budownictwo.wnp.pl/nowe-lokal...477_1_0_0.html
Fajne info. Nie chcę jednak ciągle narzekać, ale powinniśmy być w tej pierwszej grupie. Zaliczono nas do grupy miast, z której żadne nie ma więcej, niż 200 tys. mieszkańców. Dobre i to?
Old January 11th, 2014, 03:03 PM   #6771
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 1607

Quote:
Originally Posted by skowron View Post
Kiedyś białoruskie eldorado się skończy tylko że nikt o tym nie mysli. Cieszę się że przynajmniej oprócz galerii - trochę pieniądza zostaje 'u Nas' - na Wyspach Kawaleryjskich
Pozostaje się cieszyć, że nakręcają nam handel i wpływy podatkowe( bo nie od wszystkiego i nie wszyscy odzyskują VAT). Zobaczymy co będzie za parę lat- jak zaczną się większe podwyżki energii i kosztów utrzymania? Bo mi się wydaje, że wówczas dociśnięci wyższymi kosztami jeszcze bardziej będą oglądać pieniądze z 2 stron przed wydaniem i może jeszcze kolejnych skłoni to do wyjazdu do Polski.

Co do Litwinów-za niecały rok mają mieć euro, owszem dziś jest kurs sztywny lita do euro i jak europejska waluta się wzmacnia a złoty traci to wiadomo, że zakupy w Polsce bardziej się opłacają, jednakże chodzi o fakt zaokrąglania cen w górę przez nieuczciwych sprzedawców(a przy kursie 1€-3,4528 Lt pewnie pokusa będzie), bo już teraz są sygnały, że część Łotyszy po wprowadzeniu euro jeździ na Litwę po część zakupów(a to dopiero początek, zobaczymy co będzie za parę miesięcy). Dlatego, jeśli dojdzie do podwyższania cen przy przeliczeniu oraz złotówka nie wzmocni się a utrzyma powyżej 4 zł to można za rok spodziewać się stałego,jeszcze większego ,,najazdu" Litwinów, oczywiście z korzyścią dla nas
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2014, 03:35 PM   #6772
Anonymouss
Only New Investments

Anonymouss's Avatar

Urząd marszałkowski. Będą pieniądze na drogi, kolej, zdrowie i energię

Blisko 70 mln zł pójdzie na inwestycje szpitalne. – Wśród tych najważniejszych jest budowa oddziału ginekologicznego w szpitalu wojewódzkim i przeniesienie go z ul. Warszawskiej na Skłodowskiej – przypomina Karol Pilecki, członek zarządu odpowiedzialny za służbę zdrowia.

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/...ON99/140109617
Old January 11th, 2014, 07:28 PM   #6773
Rdx130
Registered User

Likes (Received): 21

My tu gadu, gadu, a inwestorów jak nie ma tak nie ma. Jestem ciekawy, czy w UM jest jakiś zespół, który przygotowuje oferty kierowane do firm bpo lub korporacji, które mogą szukać mniejszych miast do otwarcia "back-officów" (IT, księgowość, operacje). Boje się, że nie ma czegoś takiego tylko siedzą tam pojedyncze jednostki i czekają na telefony od takich inwestorów.. ale to już chyba nie te czasy?!!?!?!?!?!?!
Rdx130 no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2014, 07:40 PM   #6774
skowron
Mały dyskutant

skowron's Avatar

Likes (Received): 125

Quote:
Originally Posted by mlodyy1985 View Post
bo już teraz są sygnały, że część Łotyszy po wprowadzeniu euro jeździ na Litwę po część zakupów(a to dopiero początek, zobaczymy co będzie za parę miesięcy). Dlatego, jeśli dojdzie do podwyższania cen przy przeliczeniu oraz złotówka nie wzmocni się a utrzyma powyżej 4 zł to można za rok spodziewać się stałego,jeszcze większego ,,najazdu" Litwinów, oczywiście z korzyścią dla nas
Litwini już jeżdżą do Nas na zakupy i można ich spotkać w Białymstoku. Narzekają na wysokie ceny i ogólnie na UE
Estończycy również 'odwiedzają' polskie sklepy i tutaj kolejne zdziwienie - w Białymstoku. Mało tego, są i tacy delikwenci którzy raczej z tego żyją ponieważ spotykam ich kilka razy w tygodniu. Wszyscy zgodnie narzekają, że po wejściu do strefy Euro, ceny w sklepach wystrzeliły i nie mają zamiaru wrócić do swoich poprzednich wartości. Czasem żartują, że gdyby nie byli w UE i przysługiwałoby im prawo do Zwrotu VATu dla podróżnych - to wywieźliby kilka sklepów w całości
Obywatele Pribałtyki zgodnie stwierdzają, że polskie ceny są bardziej atrakcyjne i przestrzegają Nas przed polityką popierającą wspólną europejską walutą. To są zdania prostych ludzi, więc komentarz i opinie pozostawiam Wam. EOT po raz kolejny.

Quote:
Jestem ciekawy, czy w UM jest jakiś zespół, który przygotowuje oferty kierowane do firm bpo lub korporacji,
Lekcja na dziś. Proszę sobie wbić do głowy, że jeżeli Nasz urząd realizowałby jakieś 'nietypowe zadanie' ot choćby promocję Bstoku jako miejsce do back officów - to byłoby o tym głośno w mediach. Ot taki lokalny populizm.

vlad, Rdx130 liked this post
skowron no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2014, 08:20 PM   #6775
MarMusz
Registered User

Quote:
Originally Posted by Rdx130 View Post
My tu gadu, gadu, a inwestorów jak nie ma tak nie ma. Jestem ciekawy, czy w UM jest jakiś zespół, który przygotowuje oferty kierowane do firm bpo lub korporacji, które mogą szukać mniejszych miast do otwarcia "back-officów" (IT, księgowość, operacje). Boje się, że nie ma czegoś takiego tylko siedzą tam pojedyncze jednostki i czekają na telefony od takich inwestorów.. ale to już chyba nie te czasy?!!?!?!?!?!?!
Nie sądzę, a taki zespół bardzo by się przydał.

Tutaj:http://whyeasternpoland.eu/dla-prasy...a-outsourcingu można przeczytać, że Białystok zamówił raport o potencjale wzrostu sektora IT/BPO/SSC w mieście. W zeszłą środę napisałem maila do rzecznika Prezydenta Miasta, Pani Mirończuk z pytaniem, czy raport jest gotowy, czy można go przeczytać oraz co miasto zamierza robić, by ściągać do nas outsource. Do dziś nie dostałem odpowiedzi, ale jak dostanę, to się tu podzielę.

Przede wszystkim jednak, w Białymstoku brakuje biurowców z prawdziwego zdarzenia. Gdybyśmy mieli gotowy biznes park (np. taki jaki buduje się w Szczecinie i planowany jest w Kielcach), to biura BPO/SSC już by u nas były. A tak, bezrobocie 13,8% za listopad 2013 wg. GUS...
Old January 12th, 2014, 11:52 PM   #6776
svir
Registered User

Likes (Received): 70

..

Last edited by svir; January 13th, 2014 at 12:23 AM.
svir no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2014, 10:02 AM   #6777
pzlotnik
Registered User

pzlotnik's Avatar

Likes (Received): 59

Faktycznie, poziom bezrobocia w Białymstoku jest alarmująco wysoki :

Białystok - 13,8 %
Powiat Białosotocki - 18,4 %.

Dla porównania Suwałki - 12,5 %, Powiat Suwalski 10,6 %.

Jest to zastanawiające, zważywszy fakt, ze w Białystoku jest mnóstwo miejsc pracy w budżetówce, tj. Urząd Wojewódzki, kilka uczelni wyższych, szpitale kliniczne, Komendy Wojewódzkie, Urząd Marszałkowski, Sejmik i wiele innych, które same z siebie generują mnóstwo miejsc pracy. Tego w Suwałkach nie ma, albo jak było, to zostało zlikiwdowane, są jakieś delegatury, zatrudniające po kilka osób.

Może wiąże się to z tym, że w Białymstoku buduje się mnóstwo mieszkań i przyjeźdżają tutaj ludzie z województwa, dla których nie ma później pracy ?

Dziwi również duży odsetek bezrobotnych w powiecie, a powiat jako część aglomeracji powinien raczej korzystać z bliskości Białegostoku.

Dla porównania na drugim biegunie znajduje się Poznań - 4,2 % bezrobotnych, Powiat Poznański - 4,6 %.

Dane za listopad 2013, http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/...t_11m_2013.xls
pzlotnik no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2014, 11:31 AM   #6778
martm
registered

martm's Avatar

Likes (Received): 446

Gro zarejestrowanych w UP robi na czarno, a do urzędu przychodzą po kwity na ubezpieczenie zdrowotne. Te wskaźniki są średnio miarodajne jeśli chodzi o kreślenie realnej sytuacji na rynku wewnętrznym, białostockim.
Old January 13th, 2014, 12:11 PM   #6779
pzlotnik
Registered User

pzlotnik's Avatar

Likes (Received): 59

Quote:
Originally Posted by martm View Post
Gro zarejestrowanych w UP robi na czarno, a do urzędu przychodzą po kwity na ubezpieczenie zdrowotne. Te wskaźniki są średnio miarodajne jeśli chodzi o kreślenie realnej sytuacji na rynku wewnętrznym, białostockim.
Czy to znaczy, że w Białymstoku i okolicach gro pracodawców oferuje pracę wyłącznie na czarno ?

Rozumiem pracę za minimum z umową + reszta wynagrodzenia w kopercie, ale to o czym piszesz to straszna patologia.
pzlotnik no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2014, 12:35 PM   #6780
cheslaw
...

Likes (Received): 602

Cała branża budowlana oparta jest na pracy na czarno.
cheslaw está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Tags
białystok, inwestycje

Thread Tools

Posting Rules