daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 10th, 2007, 12:36 AM   #1
broker
Registered User

Likes (Received): 2260

[Gdańsk Śródmieście] Centrum Stocznia na Młodym Mieście

trojmiasto.pl

Quote:
Łódź ma "Manufakturę", podwarszawski Konstancin "Starą Papiernię" i niewykluczone, że kolejne centrum handlowe w Gdańsku będzie się nazywało po prostu... "Stocznia".

Chodzi oczywiście o kompleks handlowo-biurowo-mieszkaniowy, który powstanie na terenie Stoczni Gdańskiej, w miejscu, gdzie przez ostatnie lata organizowano koncerty z cyklu "Przestrzeń Wolności". W przyszłym roku ich organizatorzy prawdopodobnie będą musieli poszukać innego terenu, bo w stoczni mogą już pracować robotnicy i sprzęt budowlany.

- Bardzo chcielibyśmy rozpocząć budowę w pierwszej połowie przyszłego roku, ale jest to uzależnione między innymi od tego, kiedy dostaniemy pozwolenie na budowę - przyznaje Zygmunt Chyla, dyrektor zarządzający TK Development, dewelopera Centrum Stocznia.

Z tym nie powinno być jednak problemu, ponieważ wniosek o jego wydanie leży już w gdańskim magistracie.

Jak będzie wyglądał obiekt, który nosi chyba najmniej pretensjonalną nazwę spośród gdańskich centrów handlowych: "Stocznia"? - To na razie nazwa robocza – zastrzega Zygmunt Chyla - ale nie ukrywam, że bardzo nam się podoba i jeśli marketingowcy nie powiedzą "nie", nie wykluczone, że obiekt będzie się tak nazywać w przyszłości.

Trzeba przyznać, że ogromny kompleks (236 tys. m kw. powierzchni całkowitej) w pełnie zasługuje na miano wielofunkcyjnego. Poza częścią handlową (prawie 40 tys. metrów powierzchni sprzedaży) w jego skład wejdą dwie wieże mieszkalne (w sumie ponad 21 tys. m kw. mieszkań) oraz wieża biurowa (niemal 20 tys. m kw. powierzchni najmu).

Całość będzie wyrastała ze wspólnej podstawy, którą będzie centrum handlowe. - Właśnie ze względu na spoistość konstrukcji wszystkie prace będą prowadzone w tym samym czasie. Nie ma mowy o etapowaniu – informuje Zygmunt Chyla.

Wspólnym rdzeniem kompleksu będzie więc trzykondygnacyjna część handlowa, której dwie najważniejsze pierzeje będą rozciągnięte wzdłuż projektowanej "Drogi do Wolności" (od Placu Solidarności do Martwej Wisły) i ul. Nowej Wałowej. Na ich przyszłym skrzyżowaniu znajduje się budynek z dawną salą BHP Stoczni Gdańskiej. - Wyeksponowaliśmy go poprzez obłożenie wyciętego narożnika centrum handlowego lustrzanym szkłem, w którym historyczny budynek będzie się odbijał – wyjaśnia Zbigniew Kowalewski, członek zarządu gdyńskiej pracowni A-Plan bis, która zaprojektowała Centrum Stocznia (brała także udział w projektowaniu Galerii Bałtyckiej).

Budynek handlowo-rozrywkowy (galeria z butikami, supermarket, klub do gry w kręgle z 12 torami) nie będzie miał jednolitej wysokości. Pierzeje będą sięgały 19,5 metra, jednak część kinowa (20 sal na 4 tys. widzów), zlokalizowana w środkowej części, będzie mierzyła ponad 30 metrów, a sala kina I-Max nawet 44 metrów.

Nad obiektem handlowym górować będą trzy wieże: dwie mieszkalne o wysokości 94 metrów, oraz biurowa, której do 100 metrów zabraknie jedynie pięciu centymetrów! Bryła budynku biurowego będzie składała się z trzech różnej wysokości prostokątów, przesuniętych względem siebie.

Klienci i mieszkańcy Centrum Stocznia będą mieć do dyspozycji 2,1 tys. miejsc parkingowych.

Architektura całego obiektu ma nawiązywać do postprzemysłowego charakteru terenów stoczniowych. Spora część elewacji centrum handlowego ma być wykonana z kratownic, na fasadzie od strony Drogi do Wolności ma być odwzorowana stoczniowa suwnica.

Wciąż nie wiadomo, kiedy Centrum Stocznia zostanie otwarte. Nie zależy to bowiem wyłącznie od starań jego konstruktorów, ale także od budowy ulicy Nowej Wałowej, która przebiegnie tuż obok inwestycji TK Development.

- Deweloper może zacząć budowę swojego centrum choćby za kilka tygodni, ale na pewno nie dostanie zgody na jego użytkowanie zanim nie powstanie Nowa Wałowa - zapewnia Alan Aleksandrowicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej gdańskiego magistratu.

Tymczasem budowa ul. Nowej Wałowej na odcinku od Bramy Oliwskiej do ul. Nowe Rybaki (na wysokości Centrum Stocznia) może kosztować nawet 100 mln zł. Rzeczywistą kwotę poznamy jednak dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na jej budowę - być może będzie rozpisany jeszcze w tym roku. Gdańscy urzędnicy chcieliby, by ulica powstała za pieniądze generalnego wykonawcy, a miasto spłacałoby koszt budowy w ratach rozłożonych na wiele lat. Na takie rozwiązanie musi się jednak zgodzić Rada Miasta. Wiele wskazuje, że współinwestorem tej budowy będzie firma Baltic Property Trust, do której należą tereny dawnej Stoczni Gdańskiej.
----

---

Inwestor odmówił nam udostępnienia wizualizacji Centrum Stocznia argumentując, że nie chce wzbudzać ewentualnych kontrowersji wśród mieszkańców Gdańska przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ponieważ uważamy, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć co planuje się zbudować w tak ważnym miejscu jak Stocznia Gdańska, publikujemy jedyną wizualizację tego obiektu, jaką udało nam się zdobyć. Przepraszamy za jej jakość.

Centrum Stocznia sięgnie dawnej sali BHP (ceglany budynek po lewej stronie, w połowie wysokości zdjęcia) i hali dzisiejszego klubu muzycznego CSG (ceglany budynek z pomalowanym na biało szczytem po prawej stronie).

Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
kto był na spotkaniu w UM, ten wie chociażby tyle, że miasto chce na inwestorze wymusić budowę I odcinka Nowej Wałowej, a inwestor nie dostanie zgody na użytkowanie, jeśli ten odcinek nie powstanie. póki co reakcja TK na ten chytry szantażyk wygląda tak, że firma zgodziła się wstępnie wyłożyć kasę na budowę ulicy, o ile miasto zechce spłacić swój udział w ratach przez najbliższe ... lat. a więc za jakiś czas czeka nas pewnie jeszcze głosowanie w tej sprawie. proszę mnie poprawić jeśli coś pomyliłem.
Quote:
Originally Posted by apulejusz View Post
Też tak to zrozumiałem więc chyba nic nie pomyliłeś...
Quote:
Originally Posted by Ralph View Post
Jak na razie przesuneli datę ukończenia projektu o około rok - na połowę 2010
Quote:
Originally Posted by NorthPole View Post
Jeśli choć pół z tego poślizgowego roku przeznaczą na porządny konkurs lub dopieszczanie projektu, to chyba nikt z nas nie będzie miał nic przeciwko.

Najważniejsze, aby wszystko świeciło się, błyszczało i ciągnęło szczenę ku ziemi w momencie, gdy kamery połowy cywilizowanego świata skierowane będą na Gdańsk
Quote:
Originally Posted by Dziki REX View Post
Projekt już jest dawno gotowy. Czeka na pozolenie na budowę przeiceż w użędzie. Miesiąc temu już było wiadomo jak to będzie ostatecznie wyglądać tylko oczywiście grono posiadaczy tej wiedzy jest bardzo wąskie.
Quote:
Originally Posted by GeorgeGdansk View Post
Wczoraj miało odbyć się spotkanie władz miasta z inwestorem odnośnie Nowej Wałowej, czy było i jakie są (o ile są) wyniki - nie wiem
Quote:
Ups, no to musiałem nie zwrócić uwagi na tę informację (pamiętam tylko wysokości wież).
Taka dola wzrokowca. Jak nie zobaczę, to nie zapamiętam
W takim razie szkoda, że ma to potrwać rok dłużej, bo w ten sposób wstrzymują na rok także inne inwestycje "wiszące" u Nowej Wałowej
Quote:
Ja też jestem wzrokowcem, ale akurat pamiętam bo zadawałem pytanie w tej sprawie.
Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
nareszcie jakiś konkret!
nie jest źle a wierzę, że będzie dużo lepiej. byle tylko te 2 mieszkalne się choć odrobinę różniły (elewacją i wysokością)
Quote:
Originally Posted by Rafgd View Post

No niestety wieze mieszkalne beda takiej samej wysokosci (po 94 m). Choc mam nadzieje, ze chociaz np. elewacje beda sie roznily.
Quote:
Originally Posted by n3w.mod3l View Post
Jak najbardziej słuszny kierunek. Po jednej wizce nie wiele można powiedzieć ale na razie jest dobrze
Quote:
Originally Posted by brzesiu View Post
Też mi sie podoba kierunek w którym idzie nowe miasto.
Jak wykonają wszystko co planują tryton tk libero bedziemy mieli taki mikro La Definese

za powodzenie , za Gdańsk
Quote:
Originally Posted by Black Fox View Post
Będzie super! Za Gdańsk!!!
Quote:
Originally Posted by n3w.mod3l View Post
Przyłączam się do toastu - za Gdańsk, za Lechię, za Betanki
Quote:
Originally Posted by ChrisPL View Post
Mnie sie bardziej podoba. Mam nadzieje, ze to bedzie stal + szklo. Taki postindustrializm
Quote:
Nawet napis STOCZNIA jakby żywcem zerżnięty ze stoczniowej bramy.
Najpierw nie byłem przekonany i chciałem widzieć tam coś mniej przytłaczającego swym industrialnym podobieństwem (choć kształt wież jest bardzo spoko), ale jeśli tylko ciekawie dobiorą do tego jakieś fajnie zestawione zdecydowane kolory, będzie świetnie. Chodzi o to, aby kształt był bardzo przemysłowy, ale kolory bardziej legolaste (rzekłbym wręcz "rotterdamowe")
Quote:
Nie ma co wybrzydzać. Pamietamy, ż początkowo miało 1x70m i 1x60m a mamy w zasadzie 3x100m Każde miasto w tym kraju chciało by mieć taką inwestycję a większośc może sobie tylko pomarzyć
Quote:
Originally Posted by danziger View Post
JEST BARDZO DOBRZE !!!
Quote:
Originally Posted by 5y12u3k View Post
Zapowiada sie niezle, nazwa tez bardzo dobra

Last edited by broker; August 29th, 2010 at 05:26 PM. Reason: nowa wizka
broker no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 10th, 2007, 12:43 AM   #2
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

Likes (Received): 5605

A to skad sie wzielo???
Slodi no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2007, 12:45 AM   #3
Macieks
Freie Stadt Danzig

Macieks's Avatar

Likes (Received): 83

Nie klubem muzycznym CSG tylko dyskoteką Kameleon
Old October 10th, 2007, 12:48 AM   #4
broker
Registered User

Quote:
Originally Posted by Slodi View Post
A to skad sie wzielo???
nic nowego, tylko lekko edytowalem na liscie.

Quote:
C/ Wiezowce do realizacji:

[..]

. Centrum Stocznia, biurowiec (TK), 100 m, Gdansk Srodmiescie / Mlode Miasto
. Centrum Stocznia, apartamentowce (TK), 2 x 94 m, Gdansk Srodmiescie / Mlode Miasto

[...]
Old October 10th, 2007, 01:08 AM   #5
apulejusz
Registered User

apulejusz's Avatar

Likes (Received): 585

WOW Imax na 44 metry, wysokośc budynku biurowego nieco mniejsza, niż z zapowiedzi, ale w żadnym wypadku nie rozczarowująca. Potężna inwestycja, która da ogromnego kopa tym terenom. Już nie mogę się doczekać dźwigów, teraz czekamy na ile wiarygodne jest Labaro
apulejusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2007, 01:31 AM   #6
broker
Registered User

ale szkoda, ze biurowiec 100 m a nie 120 m jak wczesniej bylo slychac.
to jednak spora roznica. jak duza widze codziennie, gdy patrze na obie wieze sea towers...
Old October 10th, 2007, 02:26 AM   #7
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 6460

Old October 10th, 2007, 07:56 AM   #8
noRTH1212
BANNED

noRTH1212's Avatar

Likes (Received): 2132

byłoby już pięknie. ALE na razie to spekulacje. CO to za budynek tam w tle. ( nie mówie o laboro ).
noRTH1212 no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2007, 09:13 AM   #9
krzysztof_wolf
Kaszëbë

krzysztof_wolf's Avatar

Likes (Received): 464

I pomyśleć jak będzie się zmieniało postrzeganie sformułowania - "Jade do Stoczni" - już niekoniecznie do biura konstrukcyjnego, czy na "spawanie kadłuba", czyli do pracy, tylko na zaaakuuupy! Chociaż kilku moich znajomych jeszcze pracujących w trójmiejskich stoczniach i tak mówi "jadę na stocznię".

Przepraszam za ten OT, ale to moje takie poranne przemyślenia o tej inwestycji, którą popieram zdecydowanie,
Old October 10th, 2007, 09:32 AM   #10
krzysiu_
BANNED

krzysiu_'s Avatar

Likes (Received): 10

Nom żadnych konkretów, ani o "Stoczni" ani o Nowej Wałowej a o Labaro to już nie wspomnę
krzysiu_ no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2007, 10:49 AM   #11
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Likes (Received): 190

Quote:
Architektura całego obiektu ma nawiązywać do postprzemysłowego charakteru terenów stoczniowych. Spora część elewacji centrum handlowego ma być wykonana z kratownic, na fasadzie od strony Drogi do Wolności ma być odwzorowana stoczniowa suwnica.
wiem, że za dużo oczekuję, ale:

ps. dzięki toRRone, za inspirację
Old October 10th, 2007, 11:16 AM   #12
Dziarskihank
....czyli Qba

Dziarskihank's Avatar

Likes (Received): 0

Świetne info mimo, ze z wizki nie mozna duzo powiedziec, no dobra mozna, wydaje sie ,ze bedzie duzo szkla + okladzina, ale lepiej poczekac na cos kolorowergo i bardziej dokladniejszego. Nic nie powiem o wiezach mieszkalnych, bo sa tak troszke oddalone i moze byc zwykly tynk , czego nie chcemy oczywiscie. Po przeczytaniu art. jest niezle, kratownice, nawiazujace do portu, bla bla bla, pozyjemy zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.
Old October 10th, 2007, 11:24 AM   #13
hal
Registered User

hal's Avatar

Likes (Received): 864

Zdjęcie jakby Ktoś robił aparatem szpiegowskim,ale całość zapowiada się na plus A taki zły był ten poranek do tej pory.
hal no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2007, 05:59 PM   #14
broker
Registered User

przystanek skm 'gdansk stocznia' - jego nazwa bedzie teraz podwojnie prawdziwa
Old October 10th, 2007, 06:53 PM   #15
Damhan
Registered User

Damhan's Avatar

Likes (Received): 2

Trochę jednak trzeba będzie przejść do tego przystanku albo podjechać tramwajem.
Old October 10th, 2007, 06:55 PM   #16
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Fajny projekt
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2007, 09:47 PM   #17
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Swietny projekt, jak na polskie warunki. Spojny, elegancki. Coz wiecej chciec? Chyba tylko szybkiej realizacji!

toRRone, jak zwykle wyskoczyles z koscia, ktora wszyscy chetnie by oblizali
Old October 10th, 2007, 10:14 PM   #18
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Likes (Received): 190

Quote:
Originally Posted by broker View Post
ale szkoda, ze biurowiec 100 m a nie 120 m jak wczesniej bylo slychac.
to jednak spora roznica. jak duza widze codziennie, gdy patrze na obie wieze sea towers...
Te wysokości, to coś mi się wydaje są (także w części apartamentowej) wynikiem negocjacji i kompromisu zawartego z Labaro, a wymuszonego poprzez mpzp... Mogę się mylić, ale dla mnie to pozytywna wiadomość
Old October 10th, 2007, 10:16 PM   #19
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 6460

Pochwaliłem się artykułem z Trujmiasto.pl kumplowi, który nie jest tak emocjonaolnie związany z inwestycjami w Gdańsku jak my i pierwszą jego reakcją było, że to nie powstanie bo mieszkańcy i tak będą protestować. Tak sobie pomyślałem, że może mieć rację. Może trzeba by jakiejś kampani promocyjnej, takiej pracy u podstaw gdyż faktycznie instynkt samozachowawczy Gdańśzczan często zawodzi i chętnie pod wpływem emocji dążą do samozniszczenia.
Old October 10th, 2007, 11:59 PM   #20
dominix
Registered User

dominix's Avatar

Likes (Received): 305

Quote:
Pochwaliłem się artykułem z Trujmiasto.pl kumplowi, który nie jest tak emocjonaolnie związany z inwestycjami w Gdańsku jak my i pierwszą jego reakcją było, że to nie powstanie bo mieszkańcy i tak będą protestować. Tak sobie pomyślałem, że może mieć rację. Może trzeba by jakiejś kampani promocyjnej, takiej pracy u podstaw gdyż faktycznie instynkt samozachowawczy Gdańśzczan często zawodzi i chętnie pod wpływem emocji dążą do samozniszczenia.
trójmiasto Dziki.
Instynkt instynktem, ale mieszkańcy nie są w tym postępowaniu stroną. Wiem, że to trochę niedemokratyczne, ale od lipca 2003 ustawa mówi wyraźnie kto może wnosić protesty w postępowaniu administracyjnym.

PS Gratki, byłeś dzisiaj w Dz.B.
dominix no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
gdańsk, młode miasto, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules