daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old March 5th, 2010, 04:18 PM   #1181
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

“Task Force” pėr ringjalljen e “Trepēės”
Publikuar: E mėrkure, mė 03 mars 2010

Prishtinė, 3 mars – Dikur njėri ndėr gjigantėt mė tė mėdhenj industrial nė ish-Jugosllavi dhe krenaria e ekonomisė kosovare, ndėrmarrja ‘Trepēa’, sot funksionon nė dysh dhe vazhdon tė subvencionohet nga buxheti i Kosovės, shkruan sot Koha Ditore. Qė nga paslufta, viti 2009 ka qenė viti mė i mirė sa i pėrket prodhimit, megjithatė ky prodhim nuk arrin 15-pėrqindėshin e prodhimit qė ka qenė nė vitet mė tė mira, ato ‘80. Ashtu siē ėshtė ndarė qyteti nė baza etnike ashtu edhe pjesė tė ish-kombinatit industrial “Trepēa” menaxhohen sipas kėsaj logjike. Pjesa veriore menaxhohet nga komuniteti serb, kurse pjesa tjetėr menaxhohet nga institucionet tona. Kjo e dyta ka prodhim nė rritje, mirėpo ende subvencionohet nga buxheti i Republikės sė Kosovės.
Ministrja e Energjisė dhe e Minierave, ka thėnė se Qeveria e Kosovės ka miratuar ligjin pėr miniera dhe minerale dhe strategjinė minerare.
Ndėrsa, paralelisht sipas saj ėshtė duke u punuar edhe nė krijimin e politikave mė konkrete rreth orientimit tė ‘Trepēės’. Ajo ka thėnė se shumė shpejt do tė formohet njė “Task Force” pėr tė vepruar nė raport me ‘Trepēėn’.
“Duhet tė bėhet ristrukturimi pastaj do tė shihet se si do tė mund tė pėrfshihet kapitali privat”, ka thėnė ministrja. Por, sipas ministres kapitali privat nuk do tė pėrfshihet nė krejt kėtė kombinat, por vetėm nė disa departamente. Ajo nuk specifikoi se pėr cilat bėhet fjalė.
Pėrfaqėsuesi i Qeverisė nė kėtė “Task Force”, pritet tė jetė zėvendėsministri i Energjisė dhe i Minierave, Blerim Rexha. I kontaktuar nga gazeta, ai ka thėnė se kjo “Task Force” pritet tė formohet sa mė shpejt, mirėpo nuk dha ndonjė datė se kur pritet tė formohet. Rexha ka shtuar se ėshtė duke u punuar nė caktimin e pikave kyēe qė do tė trajtohen.
“Ky hap ėshtė njė dėshmi se jemi shumė tė interesuar qė t’i qasemi edhe mė shumė fushės minerare”, ėshtė shprehur ai
Deputetja nga radhėt e AKR-sė, Myzejene Selmani, ka thėnė se Qeveria e ka humbur hapin sa i pėrket krijimit tė njė strategjie pėr ‘Trepēėn’.
“Ėshtė koha e fundin qė Qeveria tė merret me rastin e ‘Trepēės’. Sė pari Qeveria duhet tė bėjė strategji pėr ‘Trepēėn’, pasi dihet qė ‘Trepēa’ akoma ėshtė nė memorandum dhe dihet mjaft mirė ēėshtja e borxheve, tė cilat i ka nė lidhje me Serbinė. Mirėpo, duhet tė bėhet ristrukturimi i saj dhe tė dihet puna e likuiditetit dhe atėherė tė merret ēėshtja shumė mė seriozitet dhe tė bėhet plotėsimi i legjislacionit pėr kėtė fushė”, ka thėnė ajo.
Ndėrkohė, Selmani qė ėshtė edhe kryetare e Komisionit pėr ekonomi, tregti, industri, energjetikė, transport dhe telekomunikacion, ka thėnė se ligji pėr miniera dhe minerale e ka kaluar leximin e parė qė njė kohė tė gjatė. Pėr shkak tė shumė mangėsive qė ka pasur ligji, Selmani ka thėnė se ėshtė dashur tė punohet gjatė nė tė. Por, ajo thotė se ėshtė bėrė njė ligj i mirė, qė do tė kėtė mundėsi tė implementohet dhe do tė kėtė lehtėsira edhe pėr ‘Trepēėn’ dhe tė gjitha minierat.
Ajo ka paralajmėruar se ligji shumė shpejt do tė dalė nė komision dhe shumė shpjet do tė shkojė edhe nė lexim tė dytė.
Zėdhėnėsi i AKP-sė, Ylli Kaloshi, ka thėnė se status quo-ja e tanishme e ‘Trepēės’ nuk ėshtė zgjidhje e qėndrueshme.
“Ėshtė thelbėsore qė tė gjitha palėt relevante sė shpejti tė jenė nė gjendje tė pėrgatisin, pajtohen dhe miratojnė njė qasje tė re qė mė nė fund do tė mundėsojė dhe tė krijojė kushte, tė cilat do ta largojnė ‘Trepēėn’ nga statusi i njė shpenzuesi tė buxhetit tė Kosovės nė njė kontribuues tė buxhetit tė Kosovės”, ka thėnė zėdhėnėsi i AKP-sė.
Qasja e re, apo ēfarėdo plani pėr rigjallėrimin e ‘Trepēės’, sipas tij duhet tė plotėsojė tė gjitha standardet e njohura ndėrkombėtarisht lidhur me riorganizimin dhe ristrukturimin e ndėrmarrjeve strategjike si dhe tė gjithė aksionarėve tjerė.
Ndėrkohė nė disa raporte qė AKP-ja ka bėrė pėr ‘Trepēėn’, thuhet se ndėrhyrjet nė legjislacionin e tanishėm janė mė se tė nevojshme. “Pėrkatėsisht duhet qė rregulloret e UNMIK-ut dhe disa nga UA (siē janė Rregullorja e UNMIK-ut 2005/48 etj.), duhet tė ndryshohen/shpallen si ligje tė Republikės sė Kosovės, pėrfshirė ndryshimin e dispozitave pėrkatėse gjithmonė nė pajtim me Planin e Ahtisarit”, thuhet nė ato dokumente.
Po ashtu si hap urgjent qė duhet tė ndėrmerret, sipas kėtyre dokumenteve, ėshtė riorganizimi i Dhomės sė Veēantė tė Gjykatės Supreme nė Kosovė nė pėrputhje me Shtojcėn VII – PGJS – neni 3.2 – nėn v.) – Shpallja e Ligjit tė Republikės sė Kosovės mbi DHVGJS tė Kosovės. Por rigjallėrimi i suksesshėm i ‘Trepēės’, thuhet nė kėto dokumente, nėnkupton qė ‘Trepēa’ tė jetė e lirė nga detyrimet ligjore pėr shkak tė trashėgimisė sė kaluar tė saj sa u pėrket detyrimeve dhe padive.
“Ky ėshtė hapi i parė, i cili do tė mundėsoj pėrgatitjen dhe lirimin nė treg tė burimeve tė rėndėsishme tė aseteve tė ‘Trepēės’, qoftė pėrmes privatizimit apo koncesionit apo nė rast tė aseteve tė vogla jothelbėsore tė ‘Trepēės’ edhe likuidimit tė tyre”, thuhet nė kėto dokumente qė AKP-ja ka pėrgatitur pėr ēėshtjen e ‘Trepēės’.
“Shitja eventuale e minierave apo aseteve thelbėsore tė ‘Trepēės’, ėshtė ēėshtje komplekse, e cila nuk mund tė bėhet shpejtė pasi qė investitorėt e rinj do tė duhet tė ndėrmarrin hulumtim paraprak gjithėpėrfshirės”, thuhet nė kėto dokumente.
Bislim Muēaj, zyrtar pėr informim nė ‘Trepēė’, ka thėnė se viti 2009 ka qenė viti mė i suksesshėm, i ndėrmarrjes ‘Trepēa’, pas luftės. Ai ka thėnė se nė minierėn e Stantėrg, miniera kryesore e ‘Trepēės’ qė ka njė rritje prej 28 %, kurse minierėn e Artanės ka njė rritje prej 44 pėr qind. “Nė vitin 2009 i kemi 3,7 milionė euro mbėshtetje nga buxheti i Republikės sė Kosovės, ndėrsa nė kėtė vit janė paraparė 1,7 milionė euro, pasi parashihet qė tė vetė mbahemi dhe pėr kėtė kemi bėrė hapa konkret”, ka thėnė Muēaj.
Zyrtari pėr informim nė ‘Trepēa’ ka thėnė se prodhimi i vitit 2009 qė kemi pasur ėshtė vetėm sa 15 pėr qind e prodhimit qė ka pasur ‘Trepēa’ dikur. Ai ka thėnė se para luftės ‘Trepēa’ numėronte rreth 22 mijė punėtorė.
“Tash kemi mbi 1.340 punėtorė tė rregullt, por ka edhe 4.700 punėtorė, tė cilėt janė nė pension tė parakohshėm, e qė marrin njė lloj burse nga Qeveria e Republikės e Kosovės, ndėrsa pjesa tjetėr e mjeteve pėr ta ndahen nga vetė ndėrmarrja.
Konteste pronėsore-juridike dhe financiare nga e kaluara, sipas Muēajt janė probleme me tė cilat sot ballafaqohet ‘Trepēa’. Gjithashtu, sipas tij, mosintegrimi i pjesės veriore tė ‘Trepēės’, mungesa e legjislacionit qė rregullojnė fushat e kėsaj veprimtarie, mungesa e ligjit pėr pensione tė parakohshme, fuqia punėtore e moshuar, objektet industriale tė vjetruara dhe presionet nga ndotjet mjedisore, janė disa probleme tjera qė e pėrcjellin kėtė gjigant. Gjatė viti tė kaluar ka filluar ndėrtimin e njė muzeu, qė ėshtė mbėshtetur edhe nga MEM-i dhe MMPH-ja.
“Gjithashtu janė pėrmirėsuar kushtet e punės pėr punėtorėt, ndėrkohė janė rritur pagat afro 50 pėr qind nė Minierėn e Stantėrgut, ndėrsa nė nivel tė ndėrmarrjes janė rritur 37 pėr qind”, ka thėnė Muēaj.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,13578
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2010, 04:21 PM   #1182
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Katėr konsorciume nė garė pėr “Kosovėn e re”
Publikuar: Sot, mė 05 mars 2010

Prishtinė, 5 mars - Komiteti drejtues pėr Termocentralin “Kosova e re” njoftoi sot se katėr konsorciume ndėrkombėtare, nga gjashtė sa kanė aplikuar pėr kėtė projekt, i kanė pėrmbushur kriteret pėr ndėrtimin e kėtij termocentrali. Pėrfaqėsues tė komitetit janė shprehur tė kėnaqur me interesimin e treguar pėr projektin.


Konsorciumi Adani Power / PT Adani Global nga India dhe Indonezia, konsorciumi AES Electric lid / Demir Export A.S nga SHBA-tė dhe Turqia, Park Holding nga Turqia dhe konsorciumi PPC/ Contour Global LLP nga Greqia dhe Britania, siē njofton REL, janė ofertuesit e kualifikuar pėr ndėrtimin e termocentralit “Kosova e re”, bėnė tė ditur pėrfaqėsues tė komitetit drejtues tė kėtij projekti.

Drejtuesja e komitetit, ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka Pula, tha se Qeveria ėshtė shumė e kėnaqur me interesimin e kėtyre kompanive. Ajo theksoi se deri nė fund tė prillit pritet tė nxirret drafti i tenderit, kurse deri nė korrik do tė pėrfundojnė tė gjitha negociatat pėr pėrzgjedhjen e kompanisė qė do tė ndėrtojė termocentralin.

“Ėshtė kėnaqėsi qė nė kėtė krizė ekonomike globale dhe nė kuadėr tė ndryshimeve qė kemi pasur nė projekt, ėshtė paraqitur njė numėr i konsiderueshėm i kompanive dhe njė numėr i kompanive qė kanė kredibilitet nė botė”, tha Shiroka Pula.

Ministrja e Energjisė dhe Minierave po ashtu bėri tė ditur se nė mesin e kėtyre kompanive janė edhe dy kompani qė kanė shprehur interes edhe mė herėt: AES nga SHBA-tė dhe PPC nga Greqia, por qė tani janė nė konsorcium me kompani tė tjera.

Shiroka Pula shprehu bindjen se ky projekt nuk do tė dėshtojė, por do tė vazhdojė me njė ritėm tė sigurt.

“Dizajnimi i paketės ėshtė shumė mė i afėrt me nevojat e Kosovės dhe shumė atraktiv pėr investitorėt, nė krahasim me paketėn qė ka qenė herėn e kaluar. Paketa qė ka qenė herėn e kaluar, ka qenė me disa kritere qė nuk kanė qenė tė aplikueshme dhe tė mundshme tė realizohen nė Kosovė”, tha ajo.

Prodhimi i energjisė elektrike prej linjitit vlerėsohet jetik pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė rėndė energjetike nė Kosovė. Ndėrtimi i termocentralit “Kosova e Re” pritet qė tė fillojė tė ndėrtohet nė vitin 2011.

Termocentrali parashihet t’i ketė fillimisht 500 megavate, me mundėsi tė shtimit edhe tė 500 megavateve tė tjera. Kostoja e ndėrtimit llogaritet tė shkojė deri nė njė miliard euro, shumė kjo qė do tė bashkėfinancohet nga Qeveria dhe kompania fituese.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,13687
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2010, 10:54 AM   #1183
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2010, 05:17 PM   #1184
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,146
Likes (Received): 608

Licencat pėr shfrytėzimin e minierave, pėr 30 vjet e me mundėsi tė vazhdimit edhe pėr 15 vjet

Licencat pėr shfrytėzimin e minierave do tė ipen pėr 30 vjet, me mundėsi tė vazhdimit edhe pėr 15 vjet tė tjera. Kėtė vendim, e mori nė mbledhjen e sotme, Komisioni Parlamentar pėr Ekonomi, Tregti, Energjetikė dhe Telekomunikacion....
Postuar: 02:53:58 / 09.03.2010


Ky vendim u morė nga Komisioni Parlamentar pėr Ekonomi, Tregti, Energjetikė dhe Telekomunikacion, pavarėsisht rekomandimit tė Qeverisė qė licencat tė ipen pėr 40 vjet dhe me mundėsi tė vazhdimit edhe pėr 40 vjet tė tjera. Komisioni Parlamentar pėr Ekonomi, Tregti, Energjetikė e Telekomunikacion, diskutoi edhe Projektligjin pėr Miniera dhe Minerale, por, nuk arriti ta procedojė nė tėrėsi. Kryetarja e Grupit Punues, Sala Berisha, tha se “miratimi i kėtij projektligji ėshtė ēėshtje e ngutshme, pasi kjo fushė, deri tani, ėshtė rregulluar me njė rregullore tė UNMIK-ut, qė ka pasur mangėsi dhe dobėsi tė shumta”. Edhe sot, pikat mė tė diskutueshme, ishin ajo e Komisionit tė Tenderimit dhe e Licencave. Komisioni arriti tė marrė vendim vetėm rreth ēėshtjes sė licencave pėr shfrytėzimin e minierave. “Nė draft, ėshtė paraparė qė kohėzgjatja e licencės pėr shfrytėzimin e mineraleve energjetike tė jetė 40 vjet, me mundėsi vazhdimi edhe pėr 40 vjet tė tjera. Ne, si Grup Punues, jemi munduar, qė nė kėtė pikė, tė nxjerrim mė tė mirėn nė favor edhe tė Qeverisė, por edhe tė investitorėve. Prandaj, u vendos qė kohėzgjatja tė jetė 30 vjet, me mundėsi tė vazhdimit edhe pėr 15 vjet tė tjera”, ka thėnė Sala Berisha.
Pėrfaqėsuesi i Agjencisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), Bill Klauton, paraqiti vėrejtje se me kėtė ndryshim mund tė frikėsohen investitorėt. Ai propozoi qė nga ligji tė pėrjashtohet investitori i Termocentralit “Kosova e re”. Por, kjo u hodh poshtė nga anėtarėt e Komisionit. Kryetarja e kėtij Komisioni, Myzejene Selmani, u shpreh se vendimi i sotėm ėshtė zgjidhja mė e mirė - qė licenca tė ipet pėr njė afat mė tė shkurtėr me mundėsi vazhdimi. “Qė qytetarėt e Kosovės tė mos bien pre e ligjvėnėsve, apo kėtij ligji, apo tė mos hyjė edhe ndėrtimi i Termocentralit “Kosova e re”, atėherė u mor njė vendim unanim i tė gjithė anėtarėve qė tė shkohet me 30 vjet dhe me mundėsi tė vazhdimit edhe tė 15 vjetėve. Nė kėtė rast, KPMM-ja, si organ, i cili jep licenca, do ta cakton a ėshtė e nevojshme t’i ipet leja pėr 10, 5, ose 15 vjet, investitorit, i cili do tė hyjė nė TC “Kosova e re”, thotė Myzejene Selmani. Ēėshtje e hapur pėr diskutim mbeti edhe pėrfshirja e Komisionit tė Pavarur pėr Miniera dhe Minerale nė Komisionin pėr Tenderim. Komisioni i Pavarur pėr Miniera dhe Minerale ėshtė agjenci e pavarur, e cila merret me licencimin e kompanive pėr shfrytėzimin e burimeve minerare. Ky projektligj do tė vazhdojė tė diskutohet edhe nė mbledhjen e ardhshme. (D.L.)
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2010, 10:24 PM   #1185
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2010, 01:35 PM   #1186
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,926
Likes (Received): 631

Nokia Siemens Gets Network Order From Kosovo's Z-Mobile

NASDAQ - ‎1 hour ago‎
DOW JONES NEWSWIRES

STOCKHOLM -(Dow Jones)- Nokia Siemens Networks said Monday it has received an order to provide consulting and system integration services for Kosovo-based mobile service provider Z-mobile.

MAIN FACTS:

-The deal is for five years.

-The Z-mobile brand is owned by Dardaphone, which is a joint venture of the Devolli Group Corporation and the US-based C-Com Group.

-Nokia Siemens Networks is a joint venture between Finland's Nokia Corp. and Germany's Siemens AG.

http://www.nasdaq.com/aspx/stock-mar...sovos-z-mobile

Z-mobile ramps up customer focus in Kosovo

March 15th, 2010
New service provider works with Nokia Siemens Networks to improve customer experience

Emerging Kosovan mobile service provider Z-mobile offers its subscribers tailor-made prepaid and post-paid services. The company, which entered the Kosovan market as a mobile virtual network operator (MVNO) in the beginning of January, has selected Nokia Siemens Networks to improve the intelligence of its services to increase customer satisfaction and speed up the implementation of new services.

“Our goal is to connect people without borders and limits,” said Milot Gjkolli, chief executive officer at Dardaphone, the parent company of Z-mobile. “To this end, we aim to grow our business across the region by adopting models conducive to fast and innovative service launches. We selected Nokia Siemens Networks as our partner due to its track record of understanding mobile phone users and by providing top notch services and customer care. We are confident that through this strategic partnership, we will be able to rapidly increase the quality of the services we offer.”

Under the scope of the five-year deal, Nokia Siemens Networks will provide consulting and system integration for a next generation intelligent network (NG IN) platform to support services sharply focused on Z-mobile’s business needs. The NG IN platform will provide solutions for Z‑mobile’s postpaid and prepaid billing and charging services, as well as interactive voice response (IVR) for automated voice or keypad navigation and customer relationship management (CRM) systems. The platform can be scaled efficiently and cost-effectively to meet the expected growth of Z-mobile’s subscriber base.

“The high demand for customizable services makes the Kosovan market both innovative and challenging,” said Dietmar Appeltauer, head of the central-east European region at Nokia Siemens Networks. “For Z-mobile to outdo the competition and grow its subscriber base, it must offer cutting-edge and future-proof services, targeted tariffs and calling plans, all backed by a strong customer relationship management system.”

The Z-mobile brand is owned by Dardaphone, which is a joint venture of the Devolli Group Corporation and the US-based C-Com Group.

About Z-Mobile
Z-Mobile is a Kosovo based mobile virtual network operator(MVNO) licensed by the Telecommunications Regulatory Authority. In partnership with Nokia Siemens Networks, Z-Mobile offers the best services and packages in the Kosovan market.
Z-Mobile launched on January 8, 2010.

About Nokia Siemens Networks
Nokia Siemens Networks is a leading global enabler of telecommunications services. With its focus on innovation and sustainability, the company provides a complete portfolio of mobile, fixed and converged network technology, as well as professional services including consultancy and systems integration, deployment, maintenance and managed services. It is one of the largest telecommunications hardware, software and professional services companies in the world. Operating in 150 countries, its headquarters are in Espoo, Finland. www.nokiasiemensnetworks.com

http://press-releases.**************/...r-focus-kosovo
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2010, 08:59 PM   #1187
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Nisin me arka fiskale

Nga Express mė 22.03.2010 nė ora 17:42

Vendoset arka e parė fiskale nė Kosovė. Saktėsisht nė qendrėn tregtare Benaf, nė Ferizaj. Kėtė e bėri vetė ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala, bashkė me drejtuesit e Administratės Tatimore tė Kosovės. Ata treguan se procesi i vendosjes sė arkave fiskale ka filluar shumė mė herėt, por vendosja praktike e tyre po bėhet qysh prej tash. Ministri Ahmet Shala u bėri thirrje tė gjitha bizneseve t’i instalojnė kėto arka.

Gjithashtu kėrkoi edhe nga konsumatorėt kosovarė qė kurdo dhe kudo qė blejnė gjėra, tė kėrkojnė kuponin. Kjo, sipas tij, do tė ishte nė tė mirė tė tyre dhe ekonomisė sė vendit. Me kėtė po fillon edhe luftimi i ekonomisė joformale, e cila ėshtė shumė e lartė nė vendin tonė. Qytetarėt e Kosovės, tha Shala, duhet ta kuptojnė se ēdo cent i dhėnė nė kėtė mėnyrė, ėshtė inkasim i drejtėpėrdrjetė. Gjithashtu edhe fillim i luftės kundėr informalitetit dhe kundėr krimit tė organizuar dhe ndaj ēfarėdo forme tė mosrespektimit tė ligjit.

“Ky ėshtė njė proces i gjatė qė kėrkon bashkėpunim me qytetarėt, me institucionet shtetėrore, me shoqėrinė civile, andaj bashkėpunimi i gjithė kėtyre faktorėve ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė”.

Aplikimi i arkave fiskale, u tha aty, duhet tė kuptohet si obligim ligjor. E pėr ata qė nuk do tė kenė ndjenjė pėr kėtė obligim, ekzistojnė edhe masat e zbatimit me forcė tė kėtij vendimi. Ministri i Ekononomisė dhe Financave, Ahmet Shala, vendosjen e arkave fiskale nėpėr lokale afariste e cilėsoi si njė hap shumė tė madh ekonomik pėr vendin.

Edhe Behxhet Haliti, drejtor i ATK-sė, kėrkoi nga tė gjitha bizneset qė sa mė shpejt tė pajisen me kėto kasa fiskale, sepse, sipas tij, kėrkesa pėr regjistrimin e tė gjitha transaksioneve dhe shėrbimeve tė paguara ėshtė nė dobinė e qytetarėve dhe tė shtetit.

“Ne besojmė fuqishėm qė projekti i arkave fiskale, gjegjėsisht kėrkesa jonė pėr regjistrimin e tė gjitha transaksioneve pėrmes regjistruesve elektronikė fiskalė dhe kėrkesa pėr lėshimin e kuponėve fiskalė pėr ēdo mall dhe shėrbim tė paguar, ėshtė nė dobinė e qytetarėve, ėshtė nė dobinė e shtetit tė ri tė Kosovės dhe ėshtė nė funksion tė trajtimit tė barabartė dhe tė njėtrajtshėm tė tė gjithė tatimpaguesve.

Nė tė njėjtėn kohė, kjo ėshtė edhe nė funksion tė realizimit tė ATK-sė pėr trajtim tė barabartė dhe inkurajim pėr pėrmbushje vullnetare tė obligimeve tatimore qė burojnė nga legjislacioni aktual”, ka thėnė Haliti.

Naim Kuqi, pronar i “Ben-af”-it, tha se ndihet i nderuar dhe i kėnaqur qė kasa e parė fiskale ėshtė vendosur nė biznesin qė ai drejton, duke thėnė qė kjo u mundėson atyre qė tė jenė transparentė edhe ndaj qytetarėve, edhe ndaj shtetit.
Arkat fiskale do tė ndihmojnė ekonominė e vendit duke garantuar vjeljen e tatimeve nė mėnyrė strikte.
http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../27204/C4/C14/
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 01:35 PM   #1188
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Kosovo: Galvanization in Kosovo: Establishment of a hot-dip galvanization facility in Kosovo for the production of high quality durable metal products

Datum: 15.06.2009

Project number


PSI09/K3/01

Location


Prizren

Sector


Industry; Metal

Applicant


Zinkunie B.V., Boxtel, the Netherlands

Local partner


Zinkunie KosovoSh.p.k., Prizren, Kosovo


Start project


01 July 2009

End project


31 December 2011

Total budget


EUR 1,498,000 (50 percent PSI contribution)


Goal of the project

To set up and run a galvanization plant, with a production of 5,250 tonnes according to the desired quality level, for the production of durable metal products.

Summary
Zinkunie B.V. and Zinkunie Kosovo Sh.p.k. will establish a joint venture called Zinkunie Galva Sh.p.k. This new venture will specialise in galvanisation, packaging and shipment of various durable metal products according to the required quality standards.

Currently there are no companies in Kosovo that are able to galvanize metal products. Therefore local metal producing companies are not able to produce durable products on the quality level that is internationally required.
Galvanization increases the lifespan of metal products and prevents corrosion. Modern hardware in the field of hot-dip galvanizing will be introduced and technical assistance will be provided. Galvanizing will take place according to EN-ISO 1461 and EN 1179 norms. This project will be executed in Prizren. An area next to the local company of more than 100 m2 is available.

Results

* Setting up a joint venture;
* Operational production facility;
* Recruitment and training;
* Pilot production.


CSR aspects
The partners attach importance to CSR. The joint venture will work according to the EN-ISO 1461/EN 1179 norms, invest in a filter installation to filter all emissions and invest in a heath transfer system.

Impact

Long term economic activity


An additional investment will be done in new galvanisation equipment. This additional investment amounts to EUR 1.5 million. The turnover will be EUR 11,680,000. The partners will continue their sustainable cooperation which is guaranteed because they are both members of the Zinkunie group of companies.

Employment and working conditions


At the end of the project period sixty staff members will be working for the joint venture.
Fifty-four are low level employees and six are medium/high level employees. Two years after the project period 116 staff members will be working for the joint venture, among whom 110 low level employees and six high level employees. The staff members will receive at least a wage of 60% above minimum wage. They will be offered transportation from work every day, health insurance, a safe working environment and education and training will be provided. All working conditions will be according to Dutch standards.
http://www.evd.nl/zoeken/showbouwste...4208&location=
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 02:42 PM   #1189
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 08:02 PM   #1190
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

nice find
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 09:45 PM   #1191
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Great, thanks buddy!
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2010, 05:31 PM   #1192
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,926
Likes (Received): 631

Me mbylljen e TC “Kosova A” kursehen paraMbyllja e hershme e termocentralit “Kosova A” do t’i kushtonte Kosovės mė pak para, sesa funksionimi i tij deri nė vitin 2017, tregon njė studim i Komisionit Evropian.

Mbyllja e hershme do tė kushtonte 28.4 milionė euro, ndėrsa funksionimi i termocentralit deri nė vitin 2017 do tė kėrkonte mė shumė se 1.1 milard euro, tregon studimi i publikuar sot.

“Termocentrali Kosova A ėshtė burim i ndotjes sė konsiderueshme dhe me rrezik pėr shėndetin nė Kosovė nė pėrgjithėsi dhe pėr komunat e afėrta nė veēanti. Vetėm nė Obiliq 30% e popullsisė vuan nga sėmundjet kronike tė frymėmarrjes. Termocentrali lėshon mbi 100 000 tonė tė pluhurit nė vit dhe nė bazė tė disa studimeve kjo sasi ėshtė deri 180 herė mė e lartė, se sa qė duhet tė jetė kur merren parasysh limitet e BE-sė”, thuhet nė njė komunikatė tė Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Prishtinė.

Nė verėn e vitit 2009, kryeministri Thaēi deklaroi se do ta pėrshpejtonte datėn e mbylljes sė termocentralit Kosova A deri mė 2015, si pjesė e njė ēasjeje tė integruar nė sektorin e energjisė.

Pėr ta arritur kėtė, Qeveria ka kėrkuar nga Komisioni Evropian qė ta bėnte njė studim pėr tė vlerėsuar koston e mbylljes sė termocentralit “Kosova A”, si dhe tė propozonte mėnyrėn mė tė mirė pėr tė shkuar pėrpara me qėllim tė zvogėlimit tė pasojave sociale (ripunėsimit) dhe tė ndėrprerjes sė mundshme tė furnizimit tė Kosovės me energji.

Raporti i cili u prezantua sot vėrteton se kostoja e mbylljes ėshtė shumė mė e ulėt se sa kostoja pėr ta mbajtur funksional termocentralin prej 2010 deri mė 2017. “Mbyllja e cila do tė fillonte nė vitin 2010 ka njė kosto prej 28.4 milionė €. Kjo shumė mund tė shpėrndahet mbi 10 vite dhe tė ndahet nė detyra, disa prej tė cilave mund tė tėrheqin pėrkrahjen e donatorėve. Pėrveē kėsaj, 330 njerėz nga personeli i termocentralit mund tė angazhohen gjatė tėrė procesit tė ēmontimit dhe mbylljes, duke zbutur kėshtu disa prej pasojave sociale nga mbyllja e hershme”.

Raporti po ashtu mori parasysh se Kosova do tė kishte nevojė tė importonte rrymė pėr tė plotėsuar nevojat prej mbylljes sė Kosovės A deri nė hapjen e termocentralit Kosova e Re.

Konkluzionet tregojnė se njė strategji e pėrgatitur mirė e importimit do t’ia mundėsonte Kosovės qė tė blinte rrymė me ēmime nėn shumėn qė po shpenzohet tani pėr blerje urgjente (pėr tė kompensuar mungesat dhe po ashtu defektet dhe rėniet pėr shkak tė natyrės sė paqėndrueshme tė Kosovės A).

Raporti po ashtu ka shqyrtuar opsionin tjetėr – koston e pėrgjithshme qė nevojitet pėr ta vazhduar punėn e termocentralit midis 2010-2017. Duke marrė parasysh ndikimin nė ambient, shėndet, importimin e mundshėm tė rrymės dhe koston operacionale, kjo vlerėsohet nė mbi €1.1 miliard.

Pėrmbledhje e konkluzioneve dhe rekomandimeve:

- Njėsitė e termocentralit Kosova A janė amortizuar plotėsisht dhe do tė nevojiteshin investime tė mėdha (ekonomikisht fare e parealizueshme) pėr t’i afruar ato me standardet e kėrkuara pėr ambient.

- Zgjidhja mė e volitshme ekonomike ėshtė mbyllja sistematike e njė termocentrali tė vjetėr dhe tė mirėmbajtur dobėt me prodhim tė reduktuar deri mė 2015 dhe me aktivizimin sa mė tė hershėm tė njėsive tė reja prodhuese dhe riaftėsimin e qė tė dyja njėsive tė Kosovės B.

- Kostoja e pėrgjithshme qė nevojitet pėr ēmontimin dhe mbylljen e termocentralit Kosova A pėr ta arritur nivelin e fushės ngjyrė kafeje tė dekontaminimit (pėr shfrytėzim industrial) vlerėsohet tė jetė rreth €28.4 milionė.

- Mbi 330 njerėz nga personeli i termocentralit mund tė angazhohen gjatė tėrė procesit tė ēmontimit dhe mbylljes (rreth 30 inxhinierė, mbi 100 punėtorė tė kualifikuar dhe mbi 200 punėtorė tė pakualifikuar).

- Vlerėsohet se nevojiten rreth 10 vite duke filluar nga 2010 pėr mbylljen dhe ēmontimin e termocentralit.

- Procesi i planifikimit pėr mbylljen dhe ēmontimin e termocentralit Kosova A duhet tė fillojė mė sė voni nga mesi i vitit 2010 duke marrė parasysh gjithnjė procesin e mbylljes pa i rrezikuar ato njėsi qė do tė jenė nė funksion deri nė fund tė vitit 2015.

- Kostoja qė nevojitet pėr ta vazhduar punėn termocentrali nė periudhėn 2010-2017, duke marrė parasysh ndikimin nė ambient, shėndet, importin e mundshėm tė rrymės dhe koston operacionale mund tė jetė mbi €1.1 miliard.

- Duhet tė hartohet Plani pėr menaxhimin e kėrkesės pėr tė pėrcaktuar dhe realizur tė gjitha masat e mundshme pėr kursimin e energjisė pėr ta kufizuar shtimin e pakontrolluar tė kėrkesės pėr energji.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../27413/C4/C14/
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2010, 11:19 PM   #1193
chillmode
Registered User
 
Join Date: Nov 2009
Location: Gothenburg
Posts: 14
Likes (Received): 0

Kosovo Environmental Action Plan (2006-2010)

Anyone heard of this project called Kosovo Environmental Action Plan (KEAP)

It was prepared by the Ministry of Environment and Spatial Planning in corporation with Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe Field Office Kosovo.

A project which had been financed by the Swedish Government, through Swedish International Development Corporation Agency.

I really like this plan, but there seem to be little information regarding reviews, progress, but also proper coverage in forums such as SC etc.


Link: - http://www.keap-ks.org/
chillmode no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2010, 12:07 AM   #1194
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,926
Likes (Received): 631

Their latest update seems to be in 2006 and propably doesnt exist today.

Btw, welcome.
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2010, 12:15 AM   #1195
chillmode
Registered User
 
Join Date: Nov 2009
Location: Gothenburg
Posts: 14
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
Their latest update seems to be in 2006 and propably doesnt exist today.

Btw, welcome.
Darnit! Hmm.. Then I really think its time to re-invent something like this, or simply re-open the KEAP project once more.


Faliminderit Pejoni
chillmode no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2010, 01:54 PM   #1196
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,076
Likes (Received): 2769

http://translate.google.com/translat...ml&sl=it&tl=sq
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 14th, 2010, 06:21 PM   #1197
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Kosovo invites companies to develop and operate small hydropower plants

The Government of the Republic of Kosovo invites experienced Hydropower plant operators, developers, and investors to submit qualifications for the purposes of being short-listed to participate in a competitive tender for the development and operation of Small Hydropower Plants (the “Project”).

As currently envisioned, the Project will be in the form of a 40-year Design-Build-Finance-Operate-Transfer (DBFOT) Agreement encompassing the following:

Financing, engineering, construction, management, operation, and maintenance of Small Hydropower Plants

The Government of the Republic of Kosovo invites all Interested Parties to submit their credentials by May 10, 2010 in accordance with the requirements set forth in the RFQ tender dossier, available upon registration at the following address:

Mr. Osman Vishaj, Procurement Manager
Ministry of Economy and Finance
Tel: + 381–38-200-34-450
Fax: +381-38-213-143
Email: [email protected]

All Respondents that are qualified in accordance with the minimum requirements set forth in the RFQ will subsequently be invited to submit proposals for the Project.
http://www.eciks.org/english/lajme.p...s&main_id=1012

Quote:
Questionnaire for trade relations with the EU completed

Kosovo’s Ministry for Trade and Industry has completed the questionnaire for trade relations with the European Union.

Minister Lutfi Zharku, during the Inter-ministerial Council meeting on trade, which was also attended by Prime Minister Hashim Thaci, has said that the draft of 217 responses has already been finalized and is delivered to the Office of the Prime Minister.

On this occasion, Prime Minister Thaci said that by defining the form of trade relations with the EU, Kosovo has entered the concrete stage of integration process. According to him, this is an extremely important step in that direction.


“This opportunity provided by EU member states, is a unique European support, but at the same time the responsibility for us as a country is to respond positively to this process," he said.

The initiative for a trade agreement between Kosovo and EU was launched in Prishtina by the EU commissioner for enlargement, Stefan Fule, during his recent visit to Kosovo.
http://www.eciks.org/english/lajme.p...s&main_id=1009
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2010, 05:16 AM   #1198
SaRaJeVo-City
BANNED
 
Join Date: Dec 2004
Location: Saraybosna, BH
Posts: 3,731
Likes (Received): 17

Turkey, Kosovo to sign agricultural cooperation protocol


Quote:
The senior Turkish diplomat in Kosovo said on Wednesday that Turkey and Kosovo were planning to sign an agricultural cooperation protocol.

Turkey's Ambassador in Pristina Metin Husrev Unler said Turkey and Kosovo were planning to sign the protocol in May.

"Also Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA) is preparing an animal breeding project in Shar region, which will contribute to regional economy," Unler said during his meeting with Agriculture Minister Blerand Stavileci of Kosovo.

Turkish Government's Development Cooperation Agency, TIKA has coordination offices in 20 countries and operates in many countries across Africa, Asia and Europe, delivering development assistance to partner countries through its projects and activities.

http://www.worldbulletin.net/news_detail.php?id=57063
SaRaJeVo-City no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2010, 12:56 PM   #1199
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Quote:Nė qershor, rriten pensionet

Nga qershori i kėtij viti, pritet tė rriten pensionet. Nga 80 euro, kontributdhėnėsit do tė marrin 100 euro, kurse jokontributdhėnėsit, nga 45, do tė marrin 65 euro. Deri atėherė, pritet tė bėhet rishikimi i buxhetit dhe miratimi i Ligjit pėr pensionet.

Nga Nebih Maxhuni mė 21.04.2010 nė ora 8:24


Ata pensionistė qė kanė ymėr tė jetojnė deri nė fund tė qershorit tė kėtij viti, ka shumė mundėsi qė pensionet e tyre do t’i marrin me rritje tė re.

Nė fund tė qershorit, nė kontot e secilit pensionist tė Kosovės, pritet tė jenė sė paku nga 20 euro mė shumė.

Qeveria e Kosovės dhe Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale janė duke shikuar mundėsitė qė pensionistėve tė Kosovės, t’ua rrisin pensionet, dike nisur nga gjysma e dytė e vitit 2010.

Por, edhe kjo rritje pritet tė bėhet nė bazė tė meritave. Ēdo pensionist qė ka kontribuar nė Fondin Pensional, duke punuar nė ndonjė punė tė shtetit, pritet tė marrė rreth 100 euro nė muaj. Ndėrsa pėr pensionistėt qė nuk kanė kontribuar nė kėtė fond, e qė aktualisht marrin pension nė vlerė prej 45 eurosh, pensioni i tyre do tė rritet dhe ata do tė marrin 65 euro.

Ministri i Punės dhe Mirėqenies sociale, Nenad Rashiq, ka thėnė pėr Express se bashkė me Qeverinė dhe pensionistėt, kanė pasur disa takime pėr tė gjetur njė modalitet pėr ngritjen e pensioneve.

Ai ka shpjeguar se njė prej prioriteteve tė Qeverisė dhe ministrisė qė drejton, ėshtė edhe ngritja e pensioneve pėr pensionistėt.

“Me rishikimin e buxhetit qė pritet nė ndodhė nė qershor, Ministria e Punės ka planifikuar ngritjen e pensioneve. Ėshtė diskutuar qė rritje tė ketė pėr 20 pėr qind, por deri nė momentet e fundit, mbetet tė diskutohet pėr pėrqindjen e ngritjes sė pensioneve”, ka thėnė ministri Rashiq.
http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../29117/C4/C15/
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2010, 01:31 PM   #1200
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,926
Likes (Received): 631

Shum lajm i mir
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, kosova perjete shqiptare

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:06 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu