daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура

Изградња, привреда и инфраструктура Пројекти и вести са градилишта, привредни развој и нискоградња / Projects and construction updates, economy and infrastructure development
Путеви Изградња путева / Road infrastructure Железница Железнички саобраћај / Rail transport Ваздухопловство Ваздушни саобраћај / Aviation Јавни превоз Public transport Водни саобраћај Water transport

Closed Thread

Thread Tools
Old December 4th, 2007, 11:15 PM   #61
mojaBL
BANNED

Likes (Received): 0

daj boze da ispostuju rok, znaci za 2 godine autoput do HR. to bi bil super.
mojaBL no está en línea  

Sponsored Links

Old December 5th, 2007, 12:22 AM   #62
mojaBL
BANNED

Banja Luka - Jajce

Put ide dolinom Vrbasa, postojao je jos za vrijeme rimskog carstva. Danasnji put vodi istom trasom, a od tih vremena nije mnogo pormijenjen osim malo asfalta i tuneli. Ali zato priroda je super, prolazi kroz kanjon Vrbasa.

mojaBL no está en línea  
Old December 5th, 2007, 12:23 AM   #63
mojaBL
BANNED

mojaBL no está en línea  
Old December 5th, 2007, 12:25 AM   #64
mojaBL
BANNED

mojaBL no está en línea  
Old December 5th, 2007, 05:50 PM   #65
paral0c0
BANNED

Konstruktor i talijanski Vidoni grade autocestu Banja Luka - Bosanska Gradiška

Splitski Konstruktor te talijanska tvrtka Vidoni gradit će dio auto ceste od Banja Luke do Bosanske Gradiške a taj posao dobili su u konkurenciji s trinaest drugih tvrtki iz regije i Europe, objavile su u srijedu banjalučke Nezavisne novine.

Direktor poduzeća Putevi Republike Srpske Mladen Lazendić potvrdio je ovom listu kako će Konstruktor zajedno s lokalnim partnerom Integral inženjering"graditi dvije dionice od po 10 kilometara dok će Talijani graditi preostalih šest i pol kilometara buduće auto ceste.

Konstrukto" je dao ponudu po kojoj će svoje dvije dionice izgraditi za 58,3 milijuna eura.

Cijeli posao vrijedan je 85 milijuna eura, a financira se iz kredita kojega su vlastima RS odobrile Europska investicijska banka i Europska banka za obnovu i razvoj.

Radovi bi trebali početi 2008. godine, a dovršetak se očekuje krajem 2009.

http://www.pincom.biz/vjesnik/opsirn...rub=vjesniknas
paral0c0 no está en línea  
Old December 7th, 2007, 06:05 PM   #66
Stefan1
Registered User

Likes (Received): 1

wow ovaj put kroz kanjon Vrbasa me je odusevio. Koliko su dugacki tuneli?
Old December 8th, 2007, 05:37 AM   #67
mojaBL
BANNED

ima ih dosta, raznih duzina, ali ni jedan sad nije bnesto ekstra dugacak.
mojaBL no está en línea  
Old December 11th, 2007, 10:13 AM   #68
starcooler
Registered User

starcooler's Avatar

Likes (Received): 1

zeljeznice, modernizacija

Rekonstrukcija i modernizacija željezničkog saobraćaja u Republici Srpskoj trebalo bi da počne naredne godine.

Premijer Republike Srpske, Milorad Dodik, potvrdio je da su proteklih nekoliko mjeseci vođeni pregovori "Željeznica RS" i američke kompanije "Dženeral elektrik" o realizaciji tog značajnog projekta.

- Studija izvodljivosti urađena je i uskoro će biti raspisan tender za partnera RS u tom poslu. Sve bi trebalo da bude završeno potpisivanjem ugovora u februaru iduće godine - objašnjava Dodik.

Direktor "Željeznica RS", Petko Stanojević, koji je učestvovao u pregovorima, kaže da je bilo riječi o izgradnji brze pruge na relaciji Prijedor - Doboj koja bi putovanje vozom od Banje Luke do Doboja skratila na sat vremena, umjesto sadašnjih dva i po sata.

- Izvođač radova bio bi "Dženeral elektrik", a projekat bi se finansirao kreditnim sredstvima ili novcem od prodaje naftne industrije ili Telekoma Srpske. U planu nam je i projekat sanacije radionica kako bismo sami popravljali lokomotive i vagone. Takođe, namjeravamo da elektrificiramo prugu na pravcu Doboj - Zvornik, popravimo tunele i povećamo brzine na sva tri pružna pravca u Srpskoj - kaže Stanojević.

On ističe da će se novac za realizaciju tih projekata najvjerovatnije obezbijediti kreditnim zaduženjem.

- Nijedna željeznica na svijetu ne posluje pozitivno, a pogotovu ne ova naša.

Naš glavni problem trenutno je isplata plata po novom kolektivnom ugovoru, koje su veće za oko 27 odsto. Grant za ovu godinu iznosio je 27 miliona maraka, dok ćemo iduće godine iz budžeta RS dobiti oko 32 miliona maraka. To smo dogovorili sa ministrom Nedeljkom Čubrilovićem - kaže Stanojević.

On ističe da su perspektive željezničkog saobraćaja u Republici Srpskoj velike, jer se radi o najjeftinijem prevozu, posebno kada je u u pitanju transport tereta.

Novi red vožnje
Novi red vožnje "Željeznica RS" za 2007/2008. godinu stupiće na snagu u nedjelju, minut iza ponoći, i važiće do ponoći 13. decembra 2008. godine, najavio je Kol centar ŽRS.

Na 420 kilometara pruga i šest pružnih pravaca dnevno će saobraćati 76 putničkih vozova svih kategorija, od kojih 44 voza u unutrašnjem saobraćaju, 24 u međuentitetskom i osam u međunarodnom, koji će zadovoljiti potrebe za prevozom radnika, učenika i ostalih putnika.

U teretnom saobraćaju svakodnevno će saobraćati 46 redovnih međunarodnih vozova, a u slučaju povećanog obima pojedinih prevoza tereta planirana su i 34 fakultativna međunarodna voza, te 38 direktnih, radnih i industrijskih vozova u unutrašnjem i međuentitetskom saobraćaju.

Novi red vožnje ŽRS projektovan je u skladu s komercijalnom politikom preduzeća, potrebama privrede i raspoloživim mobilnim kapacitetima, a usaglašen je s redovima vožnje željeznica Srbije i Hrvatske.
starcooler no está en línea  
Old December 11th, 2007, 01:42 PM   #69
AmirBiH
BANNED

Treba za modernizaciju vise stotina miliona.Nema od toga nista.
AmirBiH no está en línea  
Old December 11th, 2007, 01:59 PM   #70
mojaBL
BANNED

pa pruge se modernizuju od kraja rata, tako da je to proces koji traje i nastavlja se.
mojaBL no está en línea  
Old December 11th, 2007, 02:35 PM   #71
AmirBiH
BANNED

Sta je bilo sa onih autoputeva sto Dodik propagira? Nastala tisina?
Cujem u FBiH se planiraju veliki projekti od vise stotina miliona osim koridora(autoputa).
AmirBiH no está en línea  
Old December 11th, 2007, 04:24 PM   #72
medi84
Registered User

medi84's Avatar

Likes (Received): 23

Тишина? Па не знам шта ти очекујеш, да те правни тимови свакодневно извјештавају о преговорима? Ускоро треба да буде парафирање уговора са Штрабагом ...
medi84 no está en línea  
Old December 11th, 2007, 05:59 PM   #73
AmirBiH
BANNED

O.K. ali parafiranje nije isto kao i potpisivanje.O tako velikom projektu, vrijednosti oko 3 milijarde € bi se trebalo cesce obavjestavati javnost.
Nije to maciji kasalj
AmirBiH no está en línea  
Old December 11th, 2007, 06:42 PM   #74
mojaBL
BANNED

obhjavljuju se svako malo. ocigledno ne pratis situaciju. ne znam na osnovu cega zakljucujes to sto si zakljucio?
mojaBL no está en línea  
Old December 11th, 2007, 06:58 PM   #75
Majevčan
Српски Форум

Majevčan's Avatar

Likes (Received): 605

edit
pogrijesio thread...

Last edited by Majevčan; December 11th, 2007 at 08:36 PM.
Majevčan no está en línea  
Old December 13th, 2007, 08:21 PM   #76
Deflaut
Registered User

- - -
Milorad Dodik, prime minister of Republika Srpska, has overseen the refurbishment of the airport for Banja Luka, the Serb-dominated entity's administrative centre and largest city. The small international terminal reopened in November as a stopover between Belgrade and Zurich.

On the late November inaugural flight of Jugoslavenski Aerotransport, or JAT, from Banja Luka to Belgrade, the 68-seat flight carried only 10 passengers. But JAT's reactivation of the thrice-weekly service has brought new life to the diminutive airport, which began life as a landing strip for single-engine crop-dusters in the former Yugoslavia. Mr Dodik also has plans to develop the airport at Zupci, outside Trebinje, at the southern tip of Republika Srpska. Vuk Hamovic, a British-Serb businessman who traces his roots to the Trebinje area, is intent on investing in the new tourism airport.

Trebinje could offer low-cost flight competition for nearby Dubrovnik, funnelling tourists to the famous walled city on the Dalmatian coast.

The new Srpska-based rival airport will be conveniently situated less than 20km to the north-east of the Croatian city. The target is to have it operational in three to four years' time.

Low-cost airlines already operate to Mostar, in Federation-run central Herzegovina, primarily servicing the needs of the Catholic pilgrimage site at Medjugorje.

(By Christian Jennings, Financial Times)
Deflaut no está en línea  
Old December 14th, 2007, 12:01 AM   #77
Beg
BANNED

Hocel' on ikad uradit sta konkretno? Samo price price price i price, kad vec prica neka brate i napravi nesto od onog aerodroma! Toranj jedan najbolji u ex-yu a najbolji u cijeloj BiH, terminal=da povratis.
Beg no está en línea  
Old December 14th, 2007, 12:34 AM   #78
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 2031

Ne vredi raspravljati posto ocigledno ne znas neke jednostavne stvari - taj toranj ama nikakve veze sa aerodromom nema, uospte nije sagradjen zbog tog aerodroma vec zbog zelje grada Banja Luke (i RS ) da postane drzavni centar za nadzor tj. kontrolu avio-saobracaja. Ne znam sta je sa time bilo, zadnje sto sam cuo je da su se ipak odlucili za Mostar ili Tuzlu, sto me opet, uopste ne cudi
CrazySerb no está en línea  
Old December 14th, 2007, 09:35 PM   #79
Beg
BANNED

Nisam upoznat dobro sa tim al' uglavnom sam cuo da ce valjda dio biti u Mostaru a dio u Banja Luci BL to zna, on mi je nesto prije prico. Kad bude tu pitacu ga...
Beg no está en línea  
Old December 15th, 2007, 03:54 AM   #80
mojaBL
BANNED

odlucili su se za mostar, iako je to najlosije rjesenje za citavu BiH, jer mostar ima najgore uslove. BL jedina ispunjava sve uslove, zato je i toranj napravljen, ali eto gospoda iz federacije je htjela da napakosti pa su izabrali rjesenje koje nikome ne odgovara, samo da bi napakostili RS. I onda nas pitaju sto ne volimo takvu drzavu.
mojaBL no está en línea  

Closed Thread

Tags
Српска, инфраструктура, саобраћај, транспорт, highways, infrastructure, infrastruktura, republika srpska, roads, saobracaj, transport, transportation

Thread Tools

Posting Rules