daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Фотографија > Старе слике и разгледнице

Старе слике и разгледнице Старе слике и разгледнице / Old photos and postcards

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old December 8th, 2007, 05:41 PM   #61
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Likes (Received): 122

šta se desilo sa njim? baš šteta
ivicasu no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 8th, 2007, 05:44 PM   #62
mojaBL
BANNED

Likes (Received): 0

iskreno ne znam, mislim da je sruseno u IISR.
mojaBL no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2007, 05:47 PM   #63
mojaBL
BANNED

Trg cara Dušana / Trg palih boraca

poslije rušenja crkve

Last edited by mojaBL; December 8th, 2007 at 05:54 PM.
Old December 8th, 2007, 06:06 PM   #64
mojaBL
BANNED

Realka

srušena u zemljotresu

danas

Old December 8th, 2007, 06:11 PM   #65
mojaBL
BANNED

Hotel Palace

Last edited by mojaBL; December 8th, 2007 at 06:34 PM.
Old December 8th, 2007, 06:17 PM   #66
SRC
Registered User

SRC's Avatar

Quote:
Originally Posted by ivicasu View Post
Gde je ovo, kako danas izgleda? Prelepo je, pomalo me podseća na somborsku katedralu.
Sruseno u zemljotresu...
Old December 8th, 2007, 06:23 PM   #67
mojaBL
BANNED

Banska palata / Administrativna služba grada

Last edited by mojaBL; December 8th, 2007 at 06:37 PM.
Old December 8th, 2007, 06:28 PM   #68
mojaBL
BANNED

Banski dvor

Old December 8th, 2007, 08:50 PM   #69
Dragan
Registered User

Dragan's Avatar

Likes (Received): 8

Banja Luka je izgledala odlicno pre a i sada je bas dobra. Nekako mi odskace od ostatka BiH. Po slikama mi se cini nekako najsredjenija od svih gradova u BiH. Mostar jeste lep ali po meni se nemoze meriti sa BL koja je puna zelenila, parkova, objekata iz vremena AU itd. Da skratim pricu, smatram kako je BL number one bez premca u BiH.
Dragan no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2007, 12:20 AM   #70
mojaBL
BANNED

nemoj da te cuju sarajlije ili mostarci
Old December 9th, 2007, 10:29 AM   #71
mojaBL
BANNED

kao sto rekoh jos turske zaostavstine.

kuca s fotografije je prva sa ove strane mosta

Last edited by mojaBL; December 9th, 2007 at 10:59 AM.
Old December 9th, 2007, 10:40 AM   #72
mojaBL
BANNED

Franjevački Samostan Petrićevac

Franjevački samostan osnovan je u Banjoj Luci poslije 1378., valjda u isto vrijeme kada i u susjednom Zvečaju i Livaču.

Srušen u zemljotresu

Katastrofalni potresi u jesen 1969. razorili su samostansku crkvu sa dva iz daleka uočljiva zvonika, a na istom mjestu su nikla nova zdanja sa novim, savremeno oblikovanim zvonikom. Prema projektu ljubljanskog arhitekta Janeza Fürsta, 1973-1974. godine, izgrađena je nova crkva i novi samostan, jer zbog oštećenja dotadašnji nije bio za uptrebu.

novi

Last edited by mojaBL; December 9th, 2007 at 10:49 AM.
Old December 9th, 2007, 11:03 AM   #73
mojaBL
BANNED

Old December 9th, 2007, 11:05 AM   #74
mojaBL
BANNED

Old December 9th, 2007, 11:05 AM   #75
mojaBL
BANNED

Gradski-stari most

Last edited by mojaBL; December 9th, 2007 at 11:16 AM.
Old December 9th, 2007, 11:10 AM   #76
mojaBL
BANNED

Banjalučke župne crkve i ured

stara katedrala

nova katedrala

Last edited by mojaBL; December 9th, 2007 at 11:39 AM.
Old December 9th, 2007, 11:33 AM   #77
mojaBL
BANNED

Banja Luka II SR

Kupovina na tačkice

poslije savzeničkog bombardovanja

Old December 9th, 2007, 11:57 AM   #78
mojaBL
BANNED

Potres 1969.

Prvi udar

U nedjelju 26. oktobra 1969. godine zemlja je zadrhtala. Potmula tutnjava, prasak i lom. Bilo je tačno 16 sati, 37 minuta i 26 sekundi. Potres je bio jačine 7,5 stepeni Merkalijeve skale, do tada najjači u Banjaluci i Krajini. Tog popodneva je počelo jedno od najtežih razdoblja Banjaluke

Tu noć malo ko je proveo u svojoj zgradi, jer su se stariji Banjalučani prisjećali da je 1936. godine isto tako jaki potres uznemirio žitelje Banjaluke i ubrzo se ponovo javio. Bili su u pravu. Naime 24. novembra 1936. godine u 23 sata i 45 minuta potres velike jačine (seizmografske stanice bile su rijetkost) je probudio Banjalučane, prouzrokovao štetu i »istjerao« ih u strahu na ulicu, a ponovo se zbio sutradan 25. novembra.

Štete su već bile prilično velike. Od tvorničkih postrojenja teška oštećenja su pretrpjeli: Tvornica voćnih sokova i konzervi »Vitaminka«, Tvornica celuloze i viskoze, Kombinat drvne industrije »Vrbas«, Ciglana u Zalužanima . .. teško su oštećene gotovo sve školske zgrade, zatim mnoge zgrade u krugu bolnice. Mnogim zgradama izbijena su potkrovlja. Munara banjalučke Ferhadije klatila se, ali nije pala;

U drugom potresu, koji je po jačini nadjačao prvi, a koji se zbio u ponedjeljak 27. oktobra 1969. godine među objektima koji su najteže stradali bile su baš školske zgrade.

Potres koji je uzeo nove živote i teško unakazio krajišku ljepoticu i koji se zbio u 9 sati, 11 minuta i 33 sekunde, bio je jačine 8,5 stepeni Merkalijeve skale.

U ovom potresu zgrade su pucale kao staklo. Mnogo veći broj interijera bijaše teško prepoznatljiv — jer su stepeništa i pregradni zidovi bili uništeni ili iskrivljeni. O jačini potresa i njegovoj snazi najbolje kazuje podatak da su u Tvornici celuloze jednostavno zdrobljeni armiranobetonski stubovi debljine sedamdesetak centimetara.

Dok su odvažni spasioci pokušavali izvući bilo koga ispod ruševina »titanika«, u kojem je bilo najviše žrtava, dotle su zdravstveni radnici imali pune ruke posla. Radili su na otvorenom, jer su izgubili u potresu sve objekte. Radili su požrtvovano, predano i neprekidno. Najteže bolesnike i ranjenike prebacivali su u druga mjesta, koja su svesrdno ponudila pomoć. Pacijenti su evakuirani bolničkim automobilima, avionima i helikopterima.

Titanik

Old December 9th, 2007, 12:19 PM   #79
mojaBL
BANNED

Tako brzom i naglom i neočekivanom preokretu, s obzirom na krajnje nenormalne uslove, doprinijeli su sigurno i prvi automobili hitne pomoći iz obližnjih mjesta, zatim iz udaljenijih, koji su stigli za nepuna dva sata. Taj brzi dolazak u krajišku nagrđenu ljepoticu bio je, u stvari, početak jedne nepregledne rijeke solidarnosti koja je, na prvu vijest, počela teći u pravcu Banjaluke i Bosanske krajine.
Veliku odvažnost pokazali su planinari za vrijeme najneobičnijih vikenda na svijetu, koje su organizirali novinari izvještači jugoslovenskih listova, radio i TV-stanica. Planinari su se, naime, penjali na najviše katove teško oštećenih zgrada i užadima spuštali ugroženu imovinu.

Zahvaljujući, u prvom redu, brzom organiziranju u svim oblastima život se počeo dosta brzo normalizirati i vraćati u postradali grad, uprkos odveć teškim prilikama. Trebalo je stvoriti snošljive uslove za život i proizvodnju. Stoga se moralo u najkraćem roku sve učiniti da se ugroženo stanovništvo smjesti u improvizovane objekte.

Zahvaljujući izvanrednim naporima radnika gradske pekare već 1. novembra ih je ohrabrila vijest dana »Prvi put svježi kruh«. Radnici »Vitaminke« su se dovijali na svaki način, kako bi počeli proizvoditi, jer kupci nisu htjeli čekati. S obzirom da im je kotlovnica bila neupotrebljiva, dovukli su u pomoć lokomotivu parnjaču. Radnici banjalučkog preduzeća »Vodovod«, kojem su u pomoć priskočila srodna preduzeća Zagreba, Tuzle, Sarajeva i drugih mjesta, radili su bez prekida samo da bi grad što prije dobio pitku vodu. 8. novembra 1969. godine dr Viktor Vindakijević, šef sanitarne inspekcije Skupštine opštine Banjaluka, odobrio je korišćenje vode iz gradskog vodovoda«.

Bolnica

Samostan Petrićevac

Zima 1969. godine bila je duga i jedna od najtežih u istoriji ovog grada. Snijeg je zabijelio već 29. novembra i pokrio šatore, kućice obložene ter-papirom i tankom daskom, vagonima postavljenim na privremenim kolosjecima, karoserije starih autobusa (u kojima su stanovale mnogočlane obitelji), u nešto udobnije auto-kamp prikolice, premda je i u njih prodirala hladnoća. Banjaluka, grad na točkovima, morala je te zime od jutra do sutra zagrijavati privremene domove, jer zima je bila oštra. Mnogi su stoga potražili topliji kutak u teško oštećenim zgradama. Te teške krajiške zime snijeg je dostigao rekordnu visinu od blizu 80 cm. I grip je počeo harati uprkos poduzetim protuepidemiološkim mjerama i u prva tri mjeseca nakon potresa (do 1. februara 1970.) grip je bio oborio u postelju čak 7802 Banjalučana.Ali to nije bila jedina nevolja koja je te zime pogodila Banjalučane.

privremeni smjestaj

stize pomoc

Naime, s nestrpljenjem su očekivali Novu godinu u nadi da će označiti kraj tegoba koje su ih pratile u protekloj — 1969. Znali su da samim tim što će »uskočiti« u novu godinu, neće automatski prestati sve nevolje, ali su, ipak, ako ništa drugo, željeli reći »zbogom« godini koja im je donijela katastrofalne potrese. I usred ruševina »posađene« su visoke jelke, osvijetljene raznobojnim sijalicama. Trgovci su imali pune ruke posla, jer je svako želio nekog svog obradovati kakvim poklonom. A onda, kada je porušeni grad posljednjeg dana stare godine započinjao slavljeničku atmosferu, osjetio se novi potres jačine 6,5 stepeni Merkalijeve skale. Dogodilo se to u 14 sati, 18 minuta i 52 sekunde i trajalo je oko 10 sekundi. Ljudi su prestrašeni istrčali iz domova, jer se sve ponovo zlokobno zaljuljalo. Taj potres značio je izuzetan šok. Naime, svi su vjerovali da se više ne može pojaviti potres takve jačine. A, eto, zbio se i to uoči slavlja.

Ponovo je došlo do oštećenja brojnih objekata. Vitaminka je pretrpjela nova oštećenja, »Vrbas« je ostao bez skladišta, a komisija je zabranila rad u Tvornici namještaja; prodavnici »Lesnine« u Bojića hanu polomio se krov. Stanica za hitnu pomoć teško je oštećena kao i drugi sprat Skupštine opštine. Nastava u školama za preostalih 7000 osnovaca ponovo je odložena do daljnjeg zbog novonastalih oštećenja.

Te zime snijeg, objekti privremenog smještaja, vlaga i grip nisu bili jedine nedaće koje su pritiskale žitelje grada. U takvim izuzetnim i teškim prilikama grad nisu mimoišle poplave. Naglo topljenje snijega poslije Nove godine uzrokovalo je bujanje neregulisanih potoka, a i Vrbas je počeo nadolaziti. Neke zgrade našle su se opkoljene vodom. 17. januara poplavljeno je stotinjak porodičnih zgrada u naseljima Budžak, Derviši, Česma, Delibašino selo, Drakulići, Suturlija. Ljudskih žrtava u ovoj poplavi nije bilo, ali nevolje stanovnika postale su još teže. Voda je došla na »kućni prag« i mnogobrojne prikolice gotovo da su »plivale«, ali na sreću, vodena stihija nije dugo potrajala.

Old December 9th, 2007, 12:23 PM   #80
mojaBL
BANNED

Poslije katastrofalnih potresa, 10. novembra počela je i serija dubokih ljudskih potresa. Tog dana, naime, počela je organizirana evakuacija 8022 učenika i 499 učitelja, nastavnika i profesora. Jedna za drugom škole su napuštale grad, jer uslova za održavanje nastave nije bilo, pošto su školske zgrade bile teško oštećene ili porušene i jer je trebalo izdvojiti mladost Banjaluke i sačuvati od eventualnih epidemija, koje su se mogle, s obzirom na teške uslove stanovanja, javiti u zimskom razdoblju. Bio je to opravdan potez. No, rastanci s najdražim i najmlađim stanovnicima grada teško su svima pali.

Gradovi u koje su pošli, primili su ih prijateljski. Nastojali su na svaki način da im ublaže trenutke rastanka od svojih najdražih, odnosno boravak u svojoj sredini. Tako su činili svi, čak i u inostranstvu. U Veldenu u Austriji je za tu priliku formirana škola »Banjaluka« sastavljena od blizu 130 učenika trećih i četvrtih razreda.

Zagrebački tjednik »Arena« je pokrenuo akciju povratka kući banjalučkih učenika, a grad je živnuo. Ljudi su se radovali danima povratka za godišnjicu oslobođenja grada 22. aprila. Karavana »Prvi osmijeh Banjaluke« zaustavljala se pred matičnim školama. Kakva je tamo živost vladala. Trebalo je samo vidjeti završni doček posljednje škole - Gimnazije. Gradski stadion bio je ispunjen do posljednjeg mjesta. Poznati estradni umjetnici priredili su zabavni program. Međutim, kada je ušla kolona gimnazijalaca na čelu sa svojim profesorima i zapjevala »Gaudeamus igitur« mnoge oči su zavodnjele.

OŠ "Banja Luka", Austrija

Voz učionica

Last edited by mojaBL; December 9th, 2007 at 12:32 PM.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules