daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza i wodna

Infrastruktura lotnicza i wodna Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej i wodnejGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old December 10th, 2007, 09:17 PM   #1
WuMike
The Ratizator™
 
WuMike's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Idle City Blues
Posts: 3,937

[Gdynia] Terminal Promowy

Projekty inwestycyjne Portu Gdynia

Budowa infrastruktury portowej do obsługi promów morskich wraz z dostępem drogowym i kolejowym w Porcie Gdynia

(poprzedni tytuł: Budowa Nowego Terminalu Promowo-Pasażerskiego wraz z dostępem drogowym i kolejowym)I Opis projektu

Przedmiotem projektu jest budowa nowego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia, położonego na trasie VI Korytarza Transportowego TEN-T, biegnącego ze Skandynawii, przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry na Bałkany, z połączeniem do Azji Mniejszej.

Terminal ma być zlokalizowany przy nabrzeżach Polskim i Fińskim we wschodniej części Portu Gdynia. Obszar terminalu będzie 4-krotnie powiększony w stosunku do istniejącej Bazy Promowej w Porcie Zachodnim. Terminal umożliwi również obsługę co najmniej 2-krotnie większej liczby promów na dobę, niż jest to możliwe na obecnym terminalu. Ze względu na warunki nawigacyjne możliwa będzie obsługa znacznie większych promów (265 metrów). Powstanie także możliwość obsługi intermodalnej łączącej ruch kolejowy, drogowy oraz promowy. Terminal kolejowy będzie zlokalizowany na przedłużeniu terminalu promowego i pozwoli na obsługę 600-metrowego składu pociągu intermodalnego. Ponadto w inwestycji niezwykle ważną rolę odgrywa dostęp drogowy, który będzie usprawniony poprzez rozbudowę ciągu ulicy Polskiej. Ulica ta stanowi kolejny element w staraniach ZMP Gdynia S.A. zmierzających do zapewnienia łatwego, szybkiego i sprawnego dostępu drogowego do portu w Gdyni. Przedłuży ona dwupasmowy przebieg dróg prowadzących do portu w ciągu Obwodnica Trójmiasta, Estakada Kwiatkowskiego, ul. Wiśniewskiego, ul. Polska. Droga jest istotnym elementem dostępu do nowego Terminalu Promowego i będzie na tym etapie powiększona o drugą jezdnię dwupasmową, położoną za magazynami II strefy Nabrzeża Polskiego. Inwestycja ta obejmie również przebudowę 4 skrzyżowań oraz przygotowanie zewnętrznych parkingów postojowych dla samochodów ciężarowych.


II Cel projektuInwestycja polega na budowie nowej infrastruktury terminalu promowo-pasażerskiego w Porcie Wschodnim w Gdyni, co wiąże się z kompleksowym przeniesieniem tego typu działalności z Portu Zachodniego i uwolnieniem terenów pod rozwój operacji kontenerowych. Przeładunki promowe rosną w ostatnich latach o około 10-20 % rocznie. Rozwój ruchu promowego jest jednym z priorytetów zarówno w opracowaniach strategicznych Polski, jak i Unii Europejskiej. Inwestycja ta wiąże się bezpośrednio z programem autostrad morskich, jak i żeglugi bliskiego zasięgu. Inwestycja została uznana za priorytetową w programie Interreg III, gdzie uzyskała dofinansowanie dla projektu wstępnej koncepcji i studium wykonalności (SEBTrans-Link Project, 2005).

III Dofinansowanie unijne


W 2006 roku ZMPG S.A. zgłosił do Ministerstwa Gospodarki Morskiej szacunkowy koszt, na tej podstawie projekt ten został umieszczony w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko (POIiś), Oś priorytetowa VII "Transport Przyjazny środowisku", Działanie 7.2. Rozwój Transportu Morskiego, Projekty podstawowe: Lp. 184, str. 14: Budowa Nowego Terminalu Promowo-Pasażerskiego wraz z dostępem drogowym i kolejowym.


IV Podstawowe dane techniczne


· drogi nowe: 2600 mb.,
· drogi przebudowane: 400 mb.,
· skrzyżowania: 4 szt.,
· tory kolejowe zmodernizowane: 5000 mb.,
· place manewrowe nowe: 82000 m2,
· parkingi przedportowe nowe: 45000 m2,
· budynek dworca promowego (pow. użytkowa): 9200 m2,
· rampy do obsługi promów: 2 szt (dwupoziomowe)


V Budżet projektu


Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 68,3 mln Euro brutto (56 mln Euro netto). środki, o które ubiegać się będzie Beneficjent z Funduszu Spójności zostały oszacowane na poziomie 47,6 mln Euro, co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych. Infrastruktura portowa ogólnodostępna w zakresie tej inwestycji stanowi 98,7% wartości projektu, z czego ok. 33% kosztów pochłonie dostęp drogowy (w tym 25% kosztów pochłonie ulica Polska, obsługująca również ruch miejski), 12 % dostęp kolejowy i tylko 0,3% kosztów zostanie przeznaczonych na budowę pomieszczeń w budynku terminalu pod wynajem dla operatorów promowych wyłonionych w drodze przetargu (pomieszczenia te są niezbędne do obsługi klientów).

VI Działania w zakresie realizacji inwestycji


Harmonogram prac zakłada budowę dostępu drogowego w latach 2007-2010, a terminalu promowego z pozostałymi elementami (kolej, parkingi zewnętrzne) w latach 2008-2011. Nie ma jeszcze szczegółowego harmonogramu budowy.

Terminy działań, przygotowania dokumentów i uzyskania decyzji


Harmonogram

_______________________________________________________
Opracowanie na podstawie informacji pochodzących ze strony www.port.gdynia.pl
__________________
Born&work in Gdansk : Live in Gdynia : Buzzing in Sopot

Last edited by WuMike; December 10th, 2007 at 09:22 PM.
WuMike no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old December 10th, 2007, 09:34 PM   #2
WuMike
The Ratizator™
 
WuMike's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Idle City Blues
Posts: 3,937

10.12.2007. Ulica Polska coraz bliżej

Tempa nabiera realizacja jednego z projektów inwestycyjnych Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. : "Budowa infrastruktury portowej do obsługi promów morskich wraz z dostępem drogowym i kolejowym w Porcie Gdynia"(poprzedni tytuł: "Budowa Nowego Terminalu Promowo-Pasażerskiego wraz z dostępem drogowym i kolejowym").

5 grudnia br. w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na "wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego przy Nabrzeżach Polskim i Fińskim w Porcie Gdynia wraz z robotami towarzyszącymi oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego "Budowa infrastruktury portowej do obsługi promów morskich wraz z dostępem drogowym i kolejowym w Porcie Gdynia", została wybrana jako najkorzystniejsza, oferta złożona przez Wykonawców występujących wspólnie: WUPROHYD Sp. z o.o., "JM Architekci" Sp. z o.o., i Przedsiębiorstwo Inwestycyjne"TRÓJKA" Sp. z o.o. W prowadzonym postępowaniu zostały złożone cztery oferty.

Jednocześnie Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił przetarg na wykonanie dostępu drogowego do Nowego Terminalu Promowo-Pasażerskiego wraz z budową parkingu dla samochodów ciężarowych przy ul. Chrzanowskiego. Przedmiot przetargu odgrywa w całej inwestycji bardzo szczególną rolę - jego istotnym elementem będzie rozbudowa ciągu ulicy Polskiej. Ulica ta stanowi kolejny element w staraniach ZMP Gdynia S.A. zmierzających do zapewnienia łatwego, szybkiego i sprawnego dostępu drogowego do portu w Gdyni. Przedłuży ona dwupasmowy przebieg dróg prowadzących do portu w ciągu Obwodnica Trójmiasta, Estakada Kwiatkowskiego, ul. Wiśniewskiego, ul. Polska. Droga jest istotnym elementem dostępu do nowego Terminalu Promowego i będzie na tym etapie powiększona o drugą jezdnię dwupasmową, położoną za magazynami II strefy Nabrzeża Polskiego. Inwestycja ta obejmie również przebudowę 4 skrzyżowań oraz przygotowanie zewnętrznych parkingów postojowych dla samochodów ciężarowych.

Warto przypomnieć , że przedmiotem całego projektu jest budowa nowego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia, położonego na trasie VI Korytarza Transportowego TEN-T, biegnącego ze Skandynawii, przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry na Bałkany, z połączeniem do Azji Mniejszej. Terminal ma być zlokalizowany przy nabrzeżach Polskim i Fińskim we wschodniej części Portu Gdynia. Obszar terminalu będzie 4-krotnie powiększony w stosunku do istniejącej Bazy Promowej w Porcie Zachodnim. Terminal umożliwi również obsługę co najmniej 2-krotnie większej liczby promów na dobę, niż jest to możliwe na obecnym terminalu. Ze względu na warunki nawigacyjne możliwa będzie obsługa znacznie większych promów (265 metrów). Powstanie także możliwość obsługi intermodalnej łączącej ruch kolejowy, drogowy oraz promowy. Terminal kolejowy będzie zlokalizowany na przedłużeniu terminalu promowego i pozwoli na obsługę 600-metrowego składu pociągu intermodalnego.


_______________________________________________________
Opracowanie na podstawie informacji pochodzących ze strony www.port.gdynia.pl
__________________
Born&work in Gdansk : Live in Gdynia : Buzzing in Sopot
WuMike no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2007, 11:11 PM   #3
barbapapa
Registered User
 
barbapapa's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Gdynia
Posts: 4,343

Zagospodarowanie terenu wg aktualnej koncepcji:(z materiałów przetargpwych ze strony www.port.gdynia.pl)
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2007, 12:33 AM   #4
Dziarskihank
....czyli Qba
 
Dziarskihank's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Gdynia
Posts: 2,914
Likes (Received): 0

Czyli ten projekt nie jest juz aktualny ??__________________
Quote:
GDYNIA - Moje Miasto!!
Dziarskihank no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2007, 01:49 AM   #5
Milka.Kosakowo
Registered User
 
Milka.Kosakowo's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Kosakowo
Posts: 888
Likes (Received): 18

hmmm... ten projekt jest bardzo fajny...

A są jakieś nowe wizualizacje??
Milka.Kosakowo no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2007, 11:59 AM   #6
barbapapa
Registered User
 
barbapapa's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Gdynia
Posts: 4,343

Quote:
Originally Posted by Dziarskihank View Post
Czyli ten projekt nie jest juz aktualny ??
Na to wygląda. Przy tym z 3 stanowisk dla promów pozostały 2 (chyba dłuższe).

To są elewacje:


Od ul. Polskiej


Od strony nabrzeża


Boczne

I wybrane fragmenty opisu technicznego:

Quote:
2.2.2 Układ funkcjonalny budynku
Główne wejście i wyjście przewiduje się od z poziomu ulicy wzdłuż której przewiduje się lokalizację
stanowisk postojowych dla autobusów i postoju TAXI.
Budynek funkcjonalnie podzielony jest na trzy części.
W części lewej (patrząc od wejścia) zlokalizowany jest:
· border-shop z zapleczem (poziom +0,00)
· pow. biurowe (poziomy +3,40, +6,80, +10,50 i +14,20) – przeznaczone dla armatorów
promowych i firm spedycyjnych - dostępne przez niezależne wejście
W części środkowej zlokalizowany jest:
· przeszklony hall wejściowy (z kasami pasażerskimi, pow. handlowymi informacja turystyczną,
informacja PKP/PKS/SKM – poziom +0,00) połączony schodami stałymi, windami oraz
schodami ruchomymi z hallami wyjazdowym i przyjazdowym,
· restauracja (+6,80) wraz z zapleczem (poziom +3,40)
· W części prawej zlokalizowane są:
· pomieszczenia pomocnicze – WC , ambulatorium, przechowalnia bagażu oraz garaż dla
pracowników (poziom +0,00)
· pomieszczenia biurowe dla zarządcy terminala oraz garaż dla pracowników (poziom +3,40)
· hall wyjazdowy połączony z restauracją, poczekalnia, pomieszczenie VIP, WC, pokojem zabaw
dla dzieci, pomieszczenia Straży Granicznej i Urzędu Celnego (poziom +6,80)
· hall przyjazdowy połączony z WC, pomieszczenia Straży Granicznej i Urzędu Celnego
(poziom +11,90)
· Hall wyjazdowy i przyjazdowy poprzez galerię połączone będą bezpośrednio z promami zacumowanymi
przy nabrzeżu.
Pomieszczenia biurowe na poziomie i +6,80 i +10,50 przeznaczone są dla operatora nr 1, na poziomie
+14,20 dla operatora nr 2, a na poziomie +3,40 dla firm spedycyjnych lub innych podmiotów
gospodarczych.
Szczegółowy układ pomieszczeń przedstawiony jest w części rysunkowej.
Komunikacja pionowa zapewniona jest:
· w części biurowej – 2 wydzielone klatki schodowe i 2 dźwigi osobowe
· w części przeznaczonej dla pasażerów – schody ruchome wjazdowe z hallu wejściowego do
hallu wyjazdowego (poziom +6,80), schody ruchome zjazdowe z hallu przyjazdowego (poziom
+11,90) do poziomu ulicy, schody stałe łączące wszystkie poziomy oraz 2 dźwigi osobowe
· w części prawej – 3 klatki schodowe łączące wszystkie poziomy i zapewniające ewakuację dla
pasażerów i pracowników na teren, schody ruchome wjazdowe z hallu wyjazdowego (+6,80) na
poziom galerii (+11,90) oraz 2 dźwigi osobowe
W przypadku awarii lub remontu galerii istnieje możliwość zejścia 1 klatką schodową (miedzy osiami
14 i 15) i zjazdu dźwigami na poziom terenu.
Komunikacja pionowa w restauracji zapewniona jest przez dźwig towarowo-osobowy łączący poziomy
+0,00, +3,40 i +6,80 oraz klatkę schodową.
Pomieszczenia socjalne dla pracowników biurowych zlokalizowane będą na poszczególnych
kondygnacjach biurowych, pomieszczenia socjalne dla pracowników terminalu znajdować się będą na
poziomie +3,40, pomieszczenia socjalne dla UC znajda się na poziomie +0,00, socjalne dla SG znajdą
się na poziomie +3,40.
Na etapie projektu budowlanego należy podjąć ostateczną decyzję o pozostawieniu lub likwidacji
tarasów.
Budynek i teren będzie dozorowany, a pomieszczenie dozoru zostanie zlokalizowane na poziomie
+0,00 (miedzy osiami 10-11) lub na poziomie +3,40.

2.4.1 Konstrukcja budynku
· fundamenty – pale żelbetowe
· konstrukcja budynku - szkieletowa żelbetowa monolityczna w układzie 7,80 x 6,10m na płycie
żelbetowej
· schody wewnętrzne - żelbetowe
· szyby windowe - żelbetowe
· stropodach żelbetowy
· ściany wypełniające wewnętrzne – cegła kratówka lub żelbet 25 cm
· ściany zewnętrzne - żelbet 25 lub 20 cm
· ściany działowe – cegła kratówka 12 lub 8 cm
· ścianki przeszklone – systemowe w konstrukcji aluminiowej
· galeria – konstrukcja stalowa na filarach żelbetowych – według rysunków części konstrukcyjnej

2.4.4 Wykończenie zewnętrzne budynku
ściany zewnętrzne pokryte panelami z blachy
· elewacja południowo-wschodnia i część elewacji południowo-zachodniej wykonana jako
elewacja dwuwarstwowa z warstwa szkła refleksyjnego chroniącego budynek przed
przegrzaniem
· ślusarka okienna aluminiowa ze szkłem zespolonym częściowo osłonięta zewnętrznymi
żaluzjami poziomymi
· drzwi zewnętrzne stalowe w kolorze jasnoszarym RAL 9006
· parapety zewnętrzne – z blachy tytanowo-cynkowej gr. 0,6 mm
· obróbki blacharskie – z blachy tytanowo-cynkowej gr. 0,6 mm
· zadaszenia w konstrukcji stalowej kryte szkłem bezpiecznym
· galeria - szkło bezpieczne
2.4.5 Wykończenie wewnętrzne
· ściany wewnętrzne – tynk wewnętrzny cienkowarstwowy
· słupy konstrukcyjne – obudowa z blachy
· ściany pomieszczeń higieniczno-sanitarnych – terakota do wysokości sufitu
· sufity – podwieszone z płyt GK lub systemowe modułowe
· posadzki w pomieszczeń halli ogólnodostępnych - granit
· posadzki w pomieszczeń pozostałych - gres z wywinięciem na ściany
· posadzki garaży – beton
· drzwi oddzielenia ppoż - stalowe
· drzwi do pomieszczeń – drewniane w ościeżnicach stalowych
Wszystkie materiały, podobnie jak planik powyżej, pochodzą z dokumentacji przetargowej.

To jest koncepcja, więc projekt może się od niej nieznacznie różnić. Ale widać, że nie będzie tak bardzo reprezentacyjny, jak pierwotnie zakładano. Postawili raczej na funkcjonalność i ekonomiczność. Architektura przemysłowa.
Prawdę mówiąc nie dziwię się, bo przy wzroście popularności połączeń lotniczych, promowe będą służyły głównie pasażerom zmotoryzowanym. A ci z "dworca" korzystają w niewielkim stopniu lub wcale. Ale jeżeli ktoś się spodziewał inwestycji na poziomie Okęcia II, to może się poczuć zawiedziony.

Zobaczymy jak będzie wyglądał projekt. Żeby tylko nie przesadzili z oszczędnościami.

Last edited by barbapapa; December 11th, 2007 at 12:07 PM.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2007, 04:48 PM   #7
Dziarskihank
....czyli Qba
 
Dziarskihank's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Gdynia
Posts: 2,914
Likes (Received): 0

Wiadomo kiedy beda jakies nowe wizki ??. Moim zdaniem budynek zmieni sie i to bardzo, a szkoda, bo stary mi sie podobal... tzn stary nowy .
__________________
Quote:
GDYNIA - Moje Miasto!!
Dziarskihank no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2008, 08:36 PM   #8
kafarello
Registered User
 
Join Date: Jan 2008
Location: Gdynia
Posts: 8
Likes (Received): 0

Witam wszystkich
Jestem tu nowy, ostatnio dużo czytałem to forum i widzę, że jest tu wiele dobrze poinformowanych i zainteresowanych tematyką portów osób.
Właśnie jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej na temat "Przegląd i wyposażenie nowoczesnej bazy promowej". Po postach widzę, że niektóre osoby są dobrze zorientowane w tym temacie. Jeżeli ktoś mógłby podać jakieś ciekawe linki lub literaturę lub co kolwiek na ten temat byłbym bardzo wdzięczny.
Dzieki
Pozdrawiam
kafarello no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2008, 12:34 AM   #9
kafarello
Registered User
 
Join Date: Jan 2008
Location: Gdynia
Posts: 8
Likes (Received): 0

barbapapa moglbys mi przeslac calosc dokumentacji przetargowej jesli ja jeszcze masz bo na stronce portu juz nie ma a bardzo tego potrzebuje
kafarello no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2008, 08:03 AM   #10
barbapapa
Registered User
 
barbapapa's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Gdynia
Posts: 4,343

http://www.port.gdynia.pl/przetargi_...r=0801310.ptrg
Sprawdź pod "dokumentacja". To powinno być to.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2008, 12:34 AM   #11
kafarello
Registered User
 
Join Date: Jan 2008
Location: Gdynia
Posts: 8
Likes (Received): 0


to jest projekt ul.portowej i chrzanowskiego
http://www.port.gdynia.pl/przetargi_...r=0710220.ptrg - tutaj powinien byc projekt terminalu ale juz nie ma:/
nie masz go nigdzie zapisanego?
kafarello no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2008, 08:22 AM   #12
barbapapa
Registered User
 
barbapapa's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Gdynia
Posts: 4,343

Rzeczywiście
Prześlij mi na PM swój adres.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2008, 04:58 AM   #13
kafarello
Registered User
 
Join Date: Jan 2008
Location: Gdynia
Posts: 8
Likes (Received): 0


dzieki wielkie napewno sie przyda
pozdro
kafarello no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 02:19 PM   #14
broker
Kaszëbë
 
broker's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: PLGDY / PLGDN
Posts: 6,008
Likes (Received): 766

trojmiasto.pl


Quote:
Gdyński Port wyszedł obronną ręką z cięć, jakie na liście indykatywnej programu Infrastruktura i Środowisko przeprowadziło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wszystkie zgłoszone przez port projekty mogą liczyć na dofinansowanie bez konieczności udziału w konkursie.


Trzy gdyńskie inwestycje mogą liczyć łącznie na ok. 355 mln zł, pochodzących z działania "Rozwój transportu morskiego", programu Infrastruktura i Środowisko.

Najwięcej ma kosztować budowa infrastruktury do obsługi promów morskich, która w latach 2008-11 ma pochłonąć 314 mln zł. Unia najprawdopodobniej dopłaci do tej inwestycji prawie 240 mln zł.

Za te pieniądze powstanie nowy dworzec promowy, dwie rampy do obsługi promów, prawie 3 km nowych i zmodernizowanych dróg, pół kilometra torów kolejowych, place manewrowe i parkingi.broker no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2008, 11:30 PM   #15
broker
Kaszëbë
 
broker's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: PLGDY / PLGDN
Posts: 6,008
Likes (Received): 766
Quote:
Zwiększy się liczba i rozmiar statków kursujących na trasie Gdynia – Karlskrona. Wszystko przez rozbudowę gdyńskiego portu.

W 2010 roku morski przewoźnik, firma Stena Line zamierza przeprowadzić inwestycje, dzięki którym zdolność przewozowa linii wzrośnie o 80 proc.

- Dzięki inwestycjom Portu Gdynia w infrastrukturę portową i planach przeniesienia terminalu promowego w nowe miejsce, możemy myśleć o inwestycji w tonaż. W roku 2010 zamierzamy wprowadzić na linię dwie nowe, bardzo duże jednostki. Nie wiemy jeszcze, czy na trasie kursować będą dwa istniejące już promy Stena Hollandica i Stena Britannica, czy też dwa nowe statki, budowane właśnie w niemieckiej stoczni – wyjaśnia Agnieszka Zembrzycka, rzecznik prasowy Stena Line.

Miniony rok był dla szwedzkiego przewoźnika wyjątkowo udany. Nie mogło być jednak inaczej, skoro cały rynek przewozów promowych do kraju Trzech Koron rozwija się bardzo szybko. Dynamika transportu samochodowego osiągnęła poziom 11 proc, pasażerskiego 3 proc, a frachtowego 13,2 proc. Na trasie Gdynia – Karlskrona kursują obecnie trzy promy. Kiedy do portu zawijać będą mogły promy o długości 240 metrów – zwane roboczo "Superferries", popularność morskich podróży z pewnością się zwiększy.

Zwiększenie oferty przewozowej możliwa będzie dzięki rozbudowie infrastruktury portu w Gdyni. Koszt inwestycji netto szacowany jest obecnie na 350 mln złotych.

Nabrzeże Helskie II ma się wydłużyć i obsługiwać większe promy, nawet dwa równocześnie. W sumie, do portu będzie mogło zawinąć sześć jednostek na dobę. Planowany jest także lepszy dojazd drogowy i kolejowy.

Zarząd portu ma realną szansę na uzyskanie dofinansowania 240 mln złotych z Europejskiego Funduszu Spójności. Inwestycja znalazła się bowiem na liście projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Nie wiadomo jednak, kiedy zapadnie decyzja o przyznaniu pieniędzy, ponieważ inwestycje na kwotę przekraczającą 50 mln złotych muszą uzyskać akceptację Komisji Europejskiej.

- Mimo, że wciąż czekamy na decyzją o dofinansowaniu, prace i tak zaczniemy. Trwa przetarg na wykonanie robót drogowych. Ich rozpoczęcie planujemy na kwiecień - tłumaczy Walery Tankiewicz, członek zarządu w firmie Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. - Powstanie nowa, dwupasmowa ulica Polska, łącząca ulicę Wiśniewskiego z terminalem. Zmodernizujemy także infrastrukturę kolejową i w zasadzie wybudujemy nowy terminal – dodaje.

Prace przy samym terminalu rozpocząć się mają najpóźniej w drugiej połowie 2009 roku, a zakończyć w 2011. Nowy terminal wraz z budynkiem dworca pasażerskiego, placem manewrowym oraz dwiema rampami do obsługi promów, zajmie 9 ha powierzchni.

Port Gdynia chce także podjąć współpracę z innymi przewoźnikami. Już teraz toczą się rozmowy.

Magdalena Raszewska
m.raszewska@trojmiasto.pl
broker no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2008, 11:39 PM   #16
WuMike
The Ratizator™
 
WuMike's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Idle City Blues
Posts: 3,937

Na 99% wiemy. Nie bedzie nowych promow na naszej linii. Dostaniemy w spadku jednostki juz plywajace. Szkoda, ale coz...
__________________
Born&work in Gdansk : Live in Gdynia : Buzzing in Sopot
WuMike no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2008, 12:10 AM   #17
onslow
Registered User
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,482
Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by WuMike View Post
Na 99% wiemy. Nie bedzie nowych promow na naszej linii. Dostaniemy w spadku jednostki juz plywajace. Szkoda, ale coz...

na 100 % wiemy i od dawna już było wiadomo...

kto "nie wiedział", ten był mało spostrzegawczy albo naiwny...

centrala steny NIGDY (na zadnym etapie, od chwili ogloszenia o zlozeniu zamowienia na te nowe wielkie) nie mówiła, ze te nowe promy przyjda na pewno do Polski
od poczatku (przez niedlugi czas, przez kilka tygodni) w oparciu o oficjale komunikaty mozna bylo sie LUDZIC.... bo zawieraly one informacje, ze te nowe promy beda wstawione ALBO na Harwich - Hoek van Holland ALBO na Gdynia - Karlskrona...

ale wlasnie po kilku tygodniach od ogloszenia o zlozeniu zamowienia pojawily sie wypowiedzi top-managerow ze steny, ktorzy juz wyraznie powiedzieli, ze nowe pojda na linie angielsko-holdenderska...

wiec oficjalnie JUZ OD DAWNA bylo wiadomo, ze te nowe do nas nie przyjda...

natomiast dziennikarze u nas albo sa tak nierzetelni, ze "nie widzieli" oficjalnych informacji, albo byli tacy naiwni i dziecinni, ze sie karmili nadzieja, ze te nowe jednak tu przyjda...
onslow no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2008, 02:17 PM   #18
4tReNt4
Registered User
 
4tReNt4's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Gdynia
Posts: 905
Likes (Received): 60

Nic dziwnego. Tymi nowymi promami będą pływać również polacy, prawda? Ci którzy dorobili się już samochodów w GB i IRL i chcą zabrać coś do Polski.
__________________
nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem
4tReNt4 no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2008, 03:35 PM   #19
onslow
Registered User
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,482
Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by 4tReNt4 View Post
Nic dziwnego. Tymi nowymi promami będą pływać również polacy, prawda? Ci którzy dorobili się już samochodów w GB i IRL i chcą zabrać coś do Polski.

a to już inna inszość
onslow no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2008, 02:42 PM   #20
kryszakk
liberalization
 
kryszakk's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: [EU] Gdynia/Sopot/Gdansk
Posts: 2,116
Likes (Received): 1

Quote:
12.02.2008. Pierwsza umowa na terminal podpisana


7 lutego br. została podpisana umowa pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. a występującymi wspólnie firmami : WUPROHYD Sp. z o.o. z Gdyni, "JM Architekci" Sp. z o.o. z Gdańska oraz Przedsiębiorstwem Inwestycyjnym "TRÓJKA" Sp. z o.o. z Gdyni na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego przy Nabrzeżach Polskim i Fińskim w Porcie Gdynia wraz z robotami towarzyszącymi oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego "Budowa infrastruktury portowej do obsługi promów morskich wraz z dostępem drogowym i kolejowym w Porcie Gdynia".
__________________
Forum Rozwoju Aglomeracji GdańskiejTo view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
kryszakk no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
żegluga morska, gdynia

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:18 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2015 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2015 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu