daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 17th, 2007, 06:16 PM   #21
Jakub
3D

Jakub's Avatar

Quote:
Originally Posted by 6182 View Post
No to od następnej wycieczki do Berlina przerzucam się na pociąg-wychodzi taniej,bo jadąc samochodem nie dość że palę paliwo to i tak kupuję bilet dla 5 osób na komunikację za 15 euro-a Brandenburger Ticket kosztuje 20 euro i mogę na nim jechać ze Szczecina auto zostawiając w domu
eeee Halt STOP ! gdzie Ty to kupujesz, za 20 Euro ( 26 w automatach :P )

Zresztą pociągiem jest dużo lepszy kilmat, dlatego i tak wole pociągiem
Jakub no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 17th, 2007, 06:30 PM   #22
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Ja jako turysta i jako mieszkaniec miasta - a prędzej czy później podobne strefy staną się częścią polskich miast, w tym Szczecina - jestem za. Chcę żyć w czystym powietrzu. Nie chcę dusić się idąc do centrum miasta. I w gruncie rzeczy dolegliwość jest niewielka. Wystarczy uzyskać potwierdzenie, że samochód spełnia normy czystości, co wcale nie jest takie trudne i sprawa załatwiona.

Bardzo bym się cieszył, mogąc wreszcie porobić ładne fotki kilku miast z różnych wież, bez smogu, dymu itp. zjawisk.

A gdyby ktoś już załatwił nalepkę i wiedział co i jak (nie tylko ten link podany przez YAMATO i familioka, ale też na ziemi), to niech się tu podzieli informacją.

Na forum istnieją wątki ogólne:
Dlaczego skasowano mojego posta w dziale drogowym ->
Ogłoszono program budowy dróg ->
Odwołano ministra ->
Nie zaśmiecaj takimi sprawami wątków dotyczących poszczególnych inwestycji.

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).

Last edited by pmaciej7; December 17th, 2007 at 07:38 PM.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2007, 07:29 PM   #23
PLH
Moderator

PLH's Avatar

Likes (Received): 1297

Chyba jeszcze nie dorośliśmy do takich pomysłow....

EDIT: Ta wypowiedz odnosi się do wykasowanych postów

Last edited by PLH; December 17th, 2007 at 07:47 PM.
PLH no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2007, 11:51 PM   #24
mac_s
BANNED

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Wystarczy uzyskać potwierdzenie, że samochód spełnia normy czystości, co wcale nie jest takie trudne i sprawa załatwiona.
Ciekawe czy normy czystosci z dzisiaj beda normami czystosci za 2 lata...

Co do wycietych postow - rzeczywiscie ktos chyba nie dorosl do dyskusji...
mac_s no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2007, 04:16 PM   #25
familok
Another Brick in the Wall

familok's Avatar

Likes (Received): 9

Quote:
...
A gdyby ktoś już załatwił nalepkę i wiedział co i jak (nie tylko ten link podany przez YAMATO i familioka, ale też na ziemi), to niech się tu podzieli informacją.

Dla znających język niemiecki: na stronie DEKRY znajduje się baza danych przy pomocy której można znaleźć jaką plakietkę się dostanie i ewentualnie jakie są możliwości ulepszenia układu wydechowego (Nachrüstmöglichkeiten). Potrzebne są dwie cyfry: czterocyfrowy kod fabrykanta (np. 0603 dla Volkswagena) oraz trzycyfrowy(?) kod typu wytworu. Nie wiem niestety jak to jest z polskimi dowodami rejestracyjnymi, czy tam są te kody podane, ale próbować warto. Volkswagen na swej stronie podaje, że plakietki można uzyskać we wszystkich warsztatach uprawnionych do wykonywania badania spalin (Abgasuntersuchung, AU), pod podanym linkiem znajduje się także tabela z wyszczególnieniem, jakie pojazdy z którymi kodami emisji jaką dostaną plakietkę. Pytałem się w jednym z warsztatów samochodowych: przychodzi się tam, pokazuje dowód rejestracyjny, płaci 5€ i dostaje się na miejscu plakietkę. Różnica może polegać na tym, że ja mam niemieckie Zulassungsbescheinigung...

Last edited by familok; December 18th, 2007 at 04:23 PM.
familok no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2007, 04:34 PM   #26
mac_s
BANNED

Quote:
Originally Posted by familok View Post
Nie wiem niestety jak to jest z polskimi dowodami rejestracyjnymi, czy tam są te kody podane,
Nowe EU-Fahrzeugschein`y, czyli dowody rejestracyjne wygladaja tak samo w calej UE.
Old December 18th, 2007, 04:50 PM   #27
familok
Another Brick in the Wall

familok's Avatar

Likes (Received): 9

No to nie ma problemu, robimy poll "Jaką dostanę plakietkę"? Jako pierwszy: zielona
familok no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2007, 05:43 PM   #28
mac_s
BANNED

Quote:
Originally Posted by familok View Post
No to nie ma problemu, robimy poll "Jaką dostanę plakietkę"? Jako pierwszy: zielona
2 zielone
Chociaz chyba sie rozpedzilem - 1 zielona i jedna zolta... Sprawdze w domu.
Old January 9th, 2008, 12:10 PM   #29
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 1340

Do Berlina tylko z przepustką. Gdzie ją kupić?

Jolanta Kowalewska, Alex Kuehl

2008-01-08, ostatnia aktualizacja 2008-01-08 20:02

- Wybrałam się samochodem do stolicy Niemiec sądząc, że po drodze będzie jakaś tablica informująca o punktach sprzedaży przepustek uprawniających do wjazdu do centrum. Nic z tych rzeczy - ubolewa szczecinianka. - Okazuje się, że teraz do takiej podróży trzeba się solidnie przygotować.

Od początku tego roku w Berlinie obowiązuje strefa ekologiczna - Umweltzone. Obejmuje ona ścisłe centrum miasta w obrębie obwodnicy kolejowej, po której kursuje miejska kolejka (S-Bahn). W ten obszar mogą wjeżdżać auta, które emitują odpowiednio mało spalin. Ich "ekologiczność" potwierdzają specjalne plakietki, które można kupić ... No właśnie. Gdzie?

Na początek: internet

Adresy, telefony oraz informacje o Umweltzone można znaleźć, także w języku polskim, na oficjalnej stronie Berlina: www. berlin. de. Plakietki Umweltzone wydają Kraftfahrzeugzulassungsbehörde-Zulassungsstelle, czyli Biura Rejestracji Pojazdów Samochodowych przy Krajowym Urzędzie Spraw Obywatelskich i Porządkowych. W skrócie: LABO. Jeden znajduje w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, drugi na Lichtenbergu.

- Po plakietki mogą się do nas zgłaszać również cudzoziemcy - zapewnia Gunter Schwarz z urzędu na Lichtenbergu. - Dokument wydamy od ręki.

Od poniedziałku do środy urzędnicy przyjmują od 7.30 do 14.30, w czwartek od 8 do 18, natomiast w piątek trzeba sprawę załatwić przed 12. Cena przepustki - 5 euro.

W sobotę pozostają autoryzowane warsztaty lub stacje diagnostyczne TUV i DEKRA (listę stacji z adresami i telefonami znajdziecie na stronie internetowej ambasady polskiej w Berlinie - www. berlin.polemb.net).

- Za wydanie plakietki Umweltzone od obcokrajowców pobieramy 10 euro - dowiedzieliśmy na jednej z berlińskich stacji DEKRA. - W soboty pracujemy od 9 do 12.

Szczecinianom najwygodniej chyba skorzystać z usług stacji diagnostycznej DEKRA w Schwedt. Czynna jest od poniedziałku do piątku.

- Od Polaków za wydanie plakietki pobieram taką samą opłatę, jaka obowiązuje w urzędzie - 5 euro - mówi Ralf Schulz, właściciel.

To taniej niż w Szczecinie, gdzie od przyszłego tygodnia nalepki można będzie kupować na stacji diagnostycznej w Podjuchach, przy ul. Floriana Szarego. Zakład ma podpisaną umowę z polskim oddziałem DEKRY. Usługa będzie kosztowała ok. 180 zł. Co gorsza - na plakietkę trzeba będzie poczekać: kserokopia dowodu rejestracyjnego auta najpierw przesłana zostanie do oddziału DEKRY w Warszawie, po kilku dniach pocztą dostaniemy przepustkę.

Lepiej komunikacją miejską

Lidia Łukasik, zastępca attache prasowego Ambasady Niemiec w Warszawie uważa, że z biegiem czasu dostęp do plakietek Umweltzone będzie lepszy: - Samo życie wymusi pewne ułatwienia - podkreśla. - Wydaje mi się jednak, że niewielu turystów decyduje się na wjazd do ścisłego centrum miasta. Lepiej przecież zostawić auto na jednym z bezpłatnych parkingów i korzystać z miejskiej komunikacji.

Od 1 stycznia strefa ekologiczna obowiązuje także w Hanowerze i Kolonii - uprawnienia do wjazdu dają te same plakietki.

Jaka naklejka dla auta

Osobowe auta benzynowe

Bezterminowe pozwolenie na wjazd do ścisłego centrum Berlina (zielona naklejka) otrzymują te samochody, które zostały wyprodukowane później niż w styczniu 1993 roku. Wcześniejsze roczniki mają szlaban - nie mogą liczyć na przepustkę.

Samochody osobowe z silnikiem diesla

Szans na wjazd do miasta nie mają samochody wyprodukowane przed 1 stycznia 1997 roku. Auta wyprodukowane od 1997 do końca 2005 roku będą mogły wjeżdżać tylko przez dwa lata (nalepka czerwona lub żółta). Diesle wyprodukowane po 1 stycznia 2006 roku otrzymają bezterminową plakietkę w kolorze zielonym.

Zezwolenia muszą wykupić zarówno berlińczycy, jak i turyści, którzy chcą własnym autem jeździć po centrum miasta. W niemieckich urzędach taka plakietka kosztuje 5 euro, stacje diagnostyczne mogą żądać więcej. Za brak zezwolenia grozi kara w wysokości 40 euro.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).

Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2008, 11:39 PM   #30
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Likes (Received): 4

Trochę stare, ale tu nie postowane:
Niemieckie miasta wypowiadają wojnę starym autom

W trzech miastach Niemiec (Berlinie, Kolonii i Hanowerze) zaczął obowiązywać zakaz poruszania się po centrum samochodami emitującymi nadmierne ilości spalin.

Kierowcy w Berlinie, Kolonii i Hanowerze będą musieli umieszczać na przedniej szybie zielone, żółte lub czerwone winiety, informujące o ilości wyrzucanych przez ich pojazdy gazów. Celem akcji jest wyeliminowanie z ulic starych aut lub wyposażenie ich w specjalne filtry.

Ocenia się, że po niemieckich drogach jeździ około 1,7 mln samochodów emitujących nadmierne ilości spalin.

Za wjazd do niedozwolonej strefy kierowcom grozi mandat w wysokości 40 euro i zawrócenie do najbliższego dozwolonego miejsca. Nowe zarządzenie będzie też dotyczyło aut z zagranicy. Władze Berlina poinformowały jednak, że do końca stycznie kierowcy będą mogli liczyć na wyrozumiałość.

W 2008 roku akcja obejmie w sumie 20 niemieckich miast. (zel)
http://polonia.wp.pl/kat,1356,statp,...52af&_ticrsn=3
Old January 12th, 2008, 11:54 PM   #31
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Uwaga, ważne dla kierowców ze Szczecina i okolic!

Przepis na dojazd do stacji Dekry w Schwedt:
1. Granicę przekraczamy w Rosówku.
2. Dojeżdzamy do Schwedt i wjeżdżamy do miasta nie obwodnicą, a starym wjazdem - w lesie jest ograniczenie do 70, potem las się kończy i widać z daleka rafinerię, droga biegnie zakrętem w prawo, widać drzewa wzdłuż dawnej jezdni, za zakrętem jest skrzyżowanie z ograniczeniem do 70. Na skrzyżowaniu w lewo i zaraz w prawo, na starą drogę, biegnącą w przedłużeniu drzew.
3. Przejeżdżamy przez miejscowość Vierraden, cały czas jadąc prosto.
4. Zaczyna się Schwedt i po prawej jest salon Nissana, położony na rogu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną - tam skręcamy w lewo.
5. Jedziemy prosto pomiędzy osiedlem domków w stronę osiedla bloków.
6. Jedziemy prosto i wjeżdzamy pomiędzy bloki - najpierw zaczynają się po prawej, a za chwilę po lewej. Przed pierwszym blokiem po lewej, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.
7. jedziemy 150 metrów i widzimy salon mecedesa. Przed salonem wjeżdzamy w bramę w lewo.
8. Jedziemy 150 metrów i po prawej stronie jest warsztat Dekry.

Czynne Pn-Pt., 10.00-18.00.

Dla jadących z Krajnika Dolnego:
1. Jedziemy w stronę OderCenter.
2. Na skrzyżowaniu przed OC skręcamy w prawo na Szczecin.
3. Za przejazdem kolejowym jakieś 200-300 metrów jest salon Nissana.

Uprzedzając pytania: ja nic nie załatwiłem, bo było zamknięte.

Odwołano ministra ->

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
Old January 13th, 2008, 10:35 AM   #32
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Likes (Received): 3

badania spalin teoretycznie nie trzeba przeprowadzac. Ich nie interesuje stan faktyczny tylko jak samochod jest zakwalifikowany. To znaczy jesli ktos ma auto sprowadzone z Niemiec i ma Brief to dostanie plakietke bez zadnego problemu nawet jesli ma polska rejestracje.
Zastanawiam sie czy jak pokaze wyciag z polskiej homologacji to mi dadza tez plakietke

Ogolnie to jest niezly kretynizm bo taki Porsche Cayenne pewnie w miescie wydziela wiecej syfu niz Golf 1.3 z poczatku lat 90 . Tylko producenci nalepek sie z tego ciesza... no i jeszcze pewnie producenci nowych aut, producenci katalizatorow i filtrow do diesla a takze warsztaty samochodowe
Old January 13th, 2008, 01:19 PM   #33
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Likes (Received): 1

Miałem jechać na wyprzedaż do Berlina w tym tygodniu i już nie pojadę
Nie będę tarabanił do S-bahna tobołów z nartami, butami i ciuchami
Ciekawe jak te nowe przepisy w ogóle odbiją się na handlu w centrum Berlina....
latajacy-dywan no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2008, 07:32 PM   #34
6182
Kransformers

6182's Avatar

Likes (Received): 920

Polecam centrum handlowe A10,leży przy samym ringu daleko poza strefą (mniej więcej przy zjeździe na lotnisko Schonefeld),duzo sklepów,Real,Bauhaus,kino,kręgielnia...

Pozdrawiam
Daniel
6182 no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2008, 07:40 PM   #35
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

A dokładniej przy węźle nr 10 Konigs Wusterhausen, ostatni przed Kreuz Schonefeld. Jadąc od strony Szczecina (i Świecka), tego centrum nie da się nie zauważyć.
Old January 13th, 2008, 08:38 PM   #36
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Likes (Received): 1

wiem gdzie jest A10 ostatnio przejeżdżałem tym kawałkiem ringu wczoraj
ale jakoś bardziej mnie interesują Intersporty i duże sklepy sportowe które są w centrum.
mogłem nie czytać tego wątku, pojechałbym w ciemno i może by się udało
latajacy-dywan no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2008, 11:02 AM   #37
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

no to mam zielona plakietke... teraz to dopiero jestem ekologiczny
Gradus no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2008, 11:43 AM   #38
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Szczegóły:
Gdzie uzyskałeś, jakich dokumentów wymagali, jaki masz samochód, co sprawdzali?

Odwołano ministra ->

Old January 25th, 2008, 01:17 PM   #39
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Quote:
Szczegóły:
Gdzie uzyskałeś, jakich dokumentów wymagali, jaki masz samochód, co sprawdzali?
500 km od Szczecina wiec raczej Tobie nie bedzie sie oplacalo tam jechac...

nic nie sprawdzali ... tylko spojrzal w dowod rejestracyjny i tyle. W sumie patrzyl jedynie na pierwsza strone a tam tylko jest numer identyfikacyjny VIN i marka samochodu. Potem tylko wpisal na nalepke numer rejestracyjny, przykleil mi na szybe (ale mozna to samemu zrobic) i skoasowal 6.50... chociaz dzien wczesniej jakis gosc w tym samym warsztacie mi mowil co o 5 euro ale nie chcialo mi sie dyskutowac juz .

Pojedz do dowolnego warsztatu samochodowego w Niemczech i Ci to zrobia. Kazdy benzynowy z katalizatorem dostaje zielona plakietke.
Gradus no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2008, 02:41 PM   #40
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Głównie chodziło mi o to, czy oprócz dowodu rejestracyjnego czegoś chcą - karty pojazdu, tłumaczenia czy czego.

Dzięki za dobre wieści.

Reply

Tags
berlin, ekologia, europejskie drogi, niemcy

Thread Tools

Posting Rules