daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old April 28th, 2012, 09:43 AM   #7521
ViitorulPrimar
BANNED

ViitorulPrimar's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by XGary View Post

parerea mea e ca AT e cam moarta si asa va ramane muulti ani de acum. nu sunt carcotas, asta e parerea mea. ma uit la criza imensa din jur ce va sa vina, balonul creditarii statelor care a atins cote inimaginabile, imposibil de platit de generatiile viitoare, 2008 a fost parfum. incapabilul boc va fi regretat pana si de cei ce l-au injurat, pentru ca n-o sa mai vada ardelenii autostrada pe-acolo mult timp de-acu incolo. stati linistiti, in conditiile de azi, nici cu boc nu mai vedeau nimic
Cu creditarea se intampla deja la fel ca in Suedia,unde ajutoarele sociale sunt asa mari incat dabia sunt bani pentru a investi in cativa metri de autostrada pe an.
Nu cred ca Autostrada Transilvania se va face prea curand.Nu imi pun sperante nici ca pana in 2020 va fi terminat Coridorul 4 decat daca finantarea va fi completa pana in 2013 si costul materialellor de constructie nu cresc prea mult.
In afara de Bucuresti -Ploiesti,restul sunt doar centuri.
ViitorulPrimar no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 28th, 2012, 12:03 PM   #7522
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 1598

Quote:
Originally Posted by ViitorulPrimar View Post
Cu creditarea se intampla deja la fel ca in Suedia,unde ajutoarele sociale sunt asa mari incat dabia sunt bani pentru a investi in cativa metri de autostrada pe an.
Nu cred ca Autostrada Transilvania se va face prea curand.Nu imi pun sperante nici ca pana in 2020 va fi terminat Coridorul 4 decat daca finantarea va fi completa pana in 2013 si costul materialellor de constructie nu cresc prea mult.
In afara de Bucuresti -Ploiesti,restul sunt doar centuri.
va dati seama cat de jalnici am fi daca s ar intampla asa ceva.
coridoru' 4 trebuie terminat cat mai repede, mai ales nadlac-sibiu, aproape jumatate de tara il foloseste ca legatura cu occidentul. AT(partea fara cofinantare de la UE) ar trebui continuata cu tot cu cate un tronson mic spre zalau, asa "dupa posibilitati".

mie mi mila de pensionari, da' tara asta nu apartine numa pensionarilor si ceilalti care primesc ajutoare.

cine se pricepe, poate sa calculeze ce aport aduce o autostrada, cuantificat in bani.
cricric está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 12:09 PM   #7523
delacroix
Registered User

Likes (Received): 113

Quote:
Originally Posted by cricric View Post
va dati seama cat de jalnici am fi daca s ar intampla asa ceva.
coridoru' 4 trebuie terminat cat mai repede, mai ales nadlac-sibiu, aproape jumatate de tara il foloseste ca legatura cu occidentul. AT(partea fara cofinantare de la UE) ar trebui continuata cu tot cu cate un tronson mic spre zalau, asa "dupa posibilitati".
Care parte din AT e cu finantare europeana?
delacroix no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 12:15 PM   #7524
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Quote:
Originally Posted by delacroix View Post
Campia Turzii-Targu Mures?
Old April 28th, 2012, 12:20 PM   #7525
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 977

Quote:
Câmpia Turzii - Târgu Mures, ca parte a legaturii Timisoara - Deva - Sebes - Turda - Târgu Mures - Roman - Iasi. (partial se suprapune cu ceea ce se construieste deja pe CIV, dar cred ca este destul de bun acest sa-i zicem corider intern Timisoara-Iasi).
Old April 28th, 2012, 03:21 PM   #7526
delacroix
Registered User

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
Câmpia Turzii - Târgu Mures, ca parte a legaturii Timisoara - Deva - Sebes - Turda - Târgu Mures - Roman - Iasi. (partial se suprapune cu ceea ce se construieste deja pe CIV, dar cred ca este destul de bun acest sa-i zicem corider intern Timisoara-Iasi).
46 din 415. E ceva. Dar asteptati 2014 sa vorbim pe ceva palpabil. Si cum zicea @XGary AT e cam moarta.
Old April 28th, 2012, 03:34 PM   #7527
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Quote:
46 din 415. E ceva. Dar asteptati 2014 sa vorbim pe ceva palpabil. Si cum zicea @XGary AT e cam moarta.
pai ar trebui sa dea bice si cu AT. E necesara si pt Moldova
Old April 28th, 2012, 04:18 PM   #7528
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Cel putin ultimii doi ministri ai Transporturilor s-au zbatut sa primim o finantare UE si pentru tronsonul Campia Turzii-Tg. Mures pe care si eu il consider deosebit de important.
Cineva intreba mai devreme daca investitia in autostrazi aduce destule benificii pentru a impune bani din partea autoritatilor romane...Am mai scris undeva asta:
O comisie de experti in Transporturi din RFG(Germania de Vest) s-a reunit timp de cateva zile pentru a afla de ce regiunile din fostul RDG(Germania de Est, fosta comunista)nu se poate dezvolta mai repede..(era dupa Unirea celor doua Germanii, prin anii 94-95)Au aflat rapid ca lipsa unei infrastructuri dezvoltate din regiune(de ex. ca cea din vestul Germaniei!) pune piedici majore in dezvoltarea rapida a acelor regiuni!
Concluzia lor a continuat:
Fiecare DM(moneda Germaniei la momentul respectiv)investita in autostrazi noi sau in largiri la trei benzi/sens pentru autostrazile vechi, aduce beneficii economiei germane de 4 pana in 5 DM Concret:
fiecare leu investit de Romania in autostrazi ar aduce economiei Romaniei cel putin 4-5 lei , mai ales ca Romania nu prea are ....autostrazi!

Daca UE va finanta Culoarul IV in totalitate(si segmentul ramas fara acoperire Sibiu-Pitesti plus AO in jurul Bucurestiului!)nu vad de ce Romania nu ar face totul sa finanteze si cateva segmente f. importante, chiar strategice pentru tara care nu au o cofinantare de 85% cu banii UE...
Mai sunt curios daca actualul guvern 'de tranzitie'(rau pentru un program de continuitate in constructii cu termene lungi de executie....)va face ceva in acest domeniu sau va astepta alegerile din toamna si alti timpi irositi...Sunt doar curios.

Last edited by Goldmund; April 28th, 2012 at 10:02 PM.
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 06:29 PM   #7529
cricric
Registered User

cricric's Avatar

asta probabil pe termen mediu si lung. dar pe termen scurt, era un calcul facut, care zicea ca la fiecare euro revin 40 centi la bugetu' de stat.
adica daca administratia de lacuri si parcuri are un buget enorm, asta in bucalau, plus ce se mai cheltuie pe panselute in celelalte orase mari din tara...numa de aici mai faceam un tronson.

ma uitam pe programu de guvernare USL, din 15 puncte nici unul nu mentioneaza ceva de infrastructura. plata pensiilor, cresterea salariului minim, TVA redus la produse agricole etc. pai clar ca ei numa' cresc, da' de unde pun la loc nu stiu. intrebarea e: ce o sa sacrifice?
Old April 28th, 2012, 07:00 PM   #7530
M-Power
Registered User

Likes (Received): 60

Quote:
Traseul Timisoara - Deva - Sebes - Câmpia-Turzii - Târgu Mures - Ditrau - Târgu Neamt - Iasi, (se va intersecta putin mai la nord la Pascani cu traseul Focsani - Bacau - Suceava nu la Roman)
M-Power no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 09:43 PM   #7531
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by M-Power View Post
Traseul Timisoara - Deva - Sebes - Câmpia-Turzii - Târgu Mures - Ditrau - Târgu Neamt - Iasi, (se va intersecta putin mai la nord la Pascani cu traseul Focsani - Bacau - Suceava nu la Roman)
Corect, greseala mea. Pascani si nu Roman.
Old April 28th, 2012, 10:01 PM   #7532
XGary
BANNED

Likes (Received): 67

Quote:
În contextul în care Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR), condusă de Daniela Drăghia, are mare grijă ca românii să nu afle niciodată cât îi costă contractul cu Bechtel, americanii au decontat, în primele patru luni ale anului, două facturi “grase” în valoare totală de aproape 100 milioane de euro. La începutul anului, CNADNR a înregistrat o factură în valoare totală de 49.049.321,85 euro de la Bechtel. De asemenea, au mai fost înregistrate două facturi, una în valoare de 2.700.678,15 euro şi alta în valoare de 2.801.229,80 lei de la aceeaşi companie. În urmă cu două zile, CNADNR a primit o nouă factură de la Bechtel, în valoare de 49,049,321.85 euro, dar şi alte două facturi cu valori identice cu cele din luna ianuarie. “În primele patru luni, Compania de Autostrăzi a făcut rost de aproape 110 milioane de euro pentru Bechtel. Aceşti bani nu reprezintă lucrări executate în 2011. Facturile reprezintă arierate, plus penalităţi”, ne-au declarat oficiali guvernamentali.
de aici

stau si ma intreb, anul trecut nu platira nimic?
XGary no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 11:05 PM   #7533
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 81

Idiot mod de a pune problema. Auzi, "Bechtel ia 110 milioane de euro fără să lucreze". Sau: "CNADNR are mare grijă ca românii să nu afle niciodată cât îi costă contractul cu Bechtel".

Dar cea mai tare mi se pare asta: "Secretul contractului Bechtel constă în formule de calcul al penalităţilor".

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2012, 08:23 AM   #7534
ciprebbe
Registered User

ciprebbe's Avatar

Likes (Received): 104

Capat tronson Bechtel la Gilau - pod peste Somes 28.04.2012.
Filmare cu aparat foto..atat s-a putut....
ciprebbe no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2012, 08:31 AM   #7535
delacroix
Registered User

Quote:
Originally Posted by ciprebbe View Post
Frumos lucrat @ciprebbe! La ritmul in care se lucreaza poate fi gata odata cu tronsonul Gilau-Nadaselu, 2014... 2015...
Old April 29th, 2012, 12:25 PM   #7536
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by XGary View Post
de aici

stau si ma intreb, anul trecut nu platira nimic?
Pai daca urmareai presa si forumul ai fi stiut ca anul trecut nu au platit NIMIC.
Si ca odata cu intelegerea de reziliere cu Bechtel pe tronsoanele inca neincepute s-a facut si o intelegere legata de plata lucrarilor facute in 2010 si inca neplatite. In caz ca statul NU RESPECTA INTELEGEREA DE PLATA, atunci PICA SI INTELEGEREA DE RENUNTARE LA TRONSOANELE NEINCEPUTE FARA A CERE DESPAGUBIRI.

Asadar numai un om / minister iresponsabil ar proceda la nerespectarea intelegerii, pentru ca daca intr-adevar nu se respecta intelegerea, atunci s-ar putea sa trebuiasca sa platim ca. 1 miliard de euro pentru rezilierea contractului Bechtel pe sectoarele neincepute, in loc de zero euro.

Din cate stiu datoria totala era undeva pe la 150 milione €, deci daca s-au platit 110 milioane inseamna ca mai ramân vreo 40, dar mi se pare ca era un grafic si ultima transa era prevazuta in august.

In schimbul respectarii de catre CNADNR a acestor plati, Bechtel s-a angajat la rândul sau sa termine 2B si sa dea in exploatare 18km din 3C anul asta.

In concluzie faptul ca statul (CNADNR) si-a respectat IN SFARSIT angajamentele este de departe cea mai buna veste pentru mine pe ziua de azi. Pentru ca este clar ca Bechtel are acum bani si motivatie sa se apuce de treaba. Si sunt convins ca o va face.

Oricum am un mare respect pentru Bechtel, pentru faptul ca au terminat Turda-Câmpia Turzii in 2010, desi e clar ca banii nu i-au primit atunci, ci abia acum vin. (e adevarat cu o dobânda de 5%, dar 5% obtineau ei si daca lasau banii la banca, nu era nevoie sa joace la loteria platilor cu neseriosul stat român).

Cât despre modul cum pun ziaristii problema ... vai steaua lor...
Old April 29th, 2012, 02:05 PM   #7537
adailton92
Registered User

adailton92's Avatar

Likes (Received): 14

Quote:
Pai daca urmareai presa si forumul ai fi stiut ca anul trecut nu au platit NIMIC.
Si ca odata cu intelegerea de reziliere cu Bechtel pe tronsoanele inca neincepute s-a facut si o intelegere legata de plata lucrarilor facute in 2010 si inca neplatite. In caz ca statul NU RESPECTA INTELEGEREA DE PLATA, atunci PICA SI INTELEGEREA DE RENUNTARE LA TRONSOANELE NEINCEPUTE FARA A CERE DESPAGUBIRI.

Asadar numai un om / minister iresponsabil ar proceda la nerespectarea intelegerii, pentru ca daca intr-adevar nu se respecta intelegerea, atunci s-ar putea sa trebuiasca sa platim ca. 1 miliard de euro pentru rezilierea contractului Bechtel pe sectoarele neincepute, in loc de zero euro.

Din cate stiu datoria totala era undeva pe la 150 milione €, deci daca s-au platit 110 milioane inseamna ca mai ramân vreo 40, dar mi se pare ca era un grafic si ultima transa era prevazuta in august.

In schimbul respectarii de catre CNADNR a acestor plati, Bechtel s-a angajat la rândul sau sa termine 2B si sa dea in exploatare 18km din 3C anul asta.

In concluzie faptul ca statul (CNADNR) si-a respectat IN SFARSIT angajamentele este de departe cea mai buna veste pentru mine pe ziua de azi. Pentru ca este clar ca Bechtel are acum bani si motivatie sa se apuce de treaba. Si sunt convins ca o va face.

Oricum am un mare respect pentru Bechtel, pentru faptul ca au terminat Turda-Câmpia Turzii in 2010, desi e clar ca banii nu i-au primit atunci, ci abia acum vin. (e adevarat cu o dobânda de 5%, dar 5% obtineau ei si daca lasau banii la banca, nu era nevoie sa joace la loteria platilor cu neseriosul stat român).

Cât despre modul cum pun ziaristii problema ... vai steaua lor...
Perfect sintetizat. Material de studiu pentru ziaristi.
adailton92 no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2012, 02:07 PM   #7538
adailton92
Registered User

adailton92's Avatar

Quote:
Originally Posted by ciprebbe View Post
Filmare cu aparat foto..atat s-a putut....
Salut,
Foarte buna locatie. Pilonii sunt cumva in zig-zag.
Ce ar fi sa monitorizam acest pod peste Somesul Mic-va rog sa nu mai scrieti doar Somes. Este un alt rau, ceva mai la nord.
Multumesc
Old April 29th, 2012, 04:27 PM   #7539
victoris
Registered User

Likes (Received): 171

Da, pilonii sunt decalati, dar daca intregul pod va fi facut cu acelasi tip de grinzi, inseamna ca mai au piloni de ridicat. Deci mai este treaba serioasa acolo.
victoris no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2012, 07:24 PM   #7540
adailton92
Registered User

adailton92's Avatar

Quote:
Originally Posted by victoris View Post
Da, pilonii sunt decalati, dar daca intregul pod va fi facut cu acelasi tip de grinzi, inseamna ca mai au piloni de ridicat. Deci mai este treaba serioasa acolo.
Salut,
Si eu am intrebat acelasi lucru, daca mai trebuiesc construiti inca un rand de piloni, intre malul drept si primul rand de piloni:
-fotografie de saptamana asta:

Reply

Tags
autostrada, motorways, romania, transylvania

Thread Tools

Posting Rules