daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 11th, 2012, 12:53 PM   #7781
Marian66
Registered User

Likes (Received): 78

Quote:
Originally Posted by francezu72
exista vreo schema/schita cu viitorul nod A3/CB ?
Schema nu. Insa au fost de la inceput 2 variante:
1. Se intra din autostrada in centura cu cate 2 bretele cu dublu sens, una pe fiecare parte a podului; la fel cuintersectiile centurii dinspre Voluntari, Afumati, Pantelimon, daca te uiti pe google maps. Diferenta era ca aici intrau bretelele in centura prin giratorii, si disparea virajul la stanga
2. Se inteapa centrua cu un giratoriu: prima iesire, autostrada, a doua iesire, centura. Dupa, daca ai optat pentru autostrada, intri intr-un alt giratoriu, unde ai prima iesire Ploiesti, a diua iesire, oe sub pod si Bucuresti, pe autostrada.

In final, din ce s-a executat in teren, se pare ca au ramas cpe varianta 2.

Amandoua sunt mult mai sigure decat variantele cu viraj la stanga, dar limitate constructiv la nr.de vehicule /ora...
Marian66 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 11th, 2012, 01:46 PM   #7782
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Cat de scump ar fi fost sa mute CB acolo 70-80 de metri mai la nord pentru a permite o intersectie cloverleaf?

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 02:25 PM   #7783
teddyted
Registered User

teddyted's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by francezu72 View Post
exista vreo schema/schita cu viitorul nod A3/CB ?
Exista. Aici.
teddyted no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 02:38 PM   #7784
XGary
BANNED

Likes (Received): 67

Autostrada București – Ploiești se deschide pe 1 iunie, dacă nu plouă

Quote:
„În afară de cazul în care va ploua non-stop, toate lucrările vor fi terminate până în 30 mai”, afirmă Dan Besciu, unul dintre patronii Euroconstrut Trading 98, unul dintre constructorii care sunt în întârziere.
XGary no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 02:47 PM   #7785
roata
Registered User

roata's Avatar

Likes (Received): 37

Pe cat punem pariu ca o sa ploua
roata no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 02:48 PM   #7786
XGary
BANNED

daca nu ploua uda ei cu furtunu
Old May 11th, 2012, 02:57 PM   #7787
PlatonB
Registered User

PlatonB's Avatar

Likes (Received): 15

Quote:
Originally Posted by AdrianHH View Post
http://www.evz.ro/detalii/stiri/ce-p...ta-980946.html
Cica in NOV ar fi gata primul tronson de 18 km intre Spinus si Biharia.
Pe bune? Care e stadiul lucrarilor pe acolo?
Mira-m-aș. De Paști am fost pe drumul Oradea-Carei și nu am văzut nimic între Biharia și Satu Nou unde ar trebui să să fie legătura AT cu DN19.
PlatonB no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 03:08 PM   #7788
alecu26
Registered User

Likes (Received): 850

Quote:
Originally Posted by eurocopter View Post
Sunt curios daca Gilau-Nadasel si Campia - Iernut se vor mai face odata cu schimbarea guvernarii. Nu ai cumva ceva informatii de 'insider' daca continua aceste doua proiecte precum stabilit? Sau poate inca e prea devreme pt decizii... Oricum pe mine m-a cam ingrijorat 'omiterea' AT din programul de guvernare - sper sa fi fost doar simpla omisiune.
Pai am auzit ca Gilau-Nadasel e (era) pentru Euroconstruct. Deci...toate sansele sa nu mai fie continuat in noua guvernare.

In plus ca acolo era clar ambitia lui Boc, care vroia si primaria la Cluj, si spunea ca cei 8 km intregesc centura Cluj.

Deci inca un punct sa nu se continue.

Spre Tg Mures....posibil sa se continue ca se vrea sa se dea ceva lui UDMR.

Nu stiu...sunt simple speculatii. In opinia mea, nimic de la buget nu are sanse sa mearga in mod serios inainte.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 03:36 PM   #7789
alecu26
Registered User

Quote:
Originally Posted by adailton92 View Post
Apropo, la Iernut, exact dupa intersectia spre Tarnaveni, se contureaza o hala. Sa fie Lidl, centrul logistic?
Da. Au lucrat super repede la ea. Acolo in zona aia Lidl chiar are prezenta. In toate aceste orasele: Iernu, Ludu, Tarnaveni, Blaj, etc.
Old May 11th, 2012, 03:41 PM   #7790
alecu26
Registered User

Quote:
Originally Posted by medicu' de garda View Post
Atunci de ce s-a facut de la bun inceput de catre Bechtel (sau cine o fi hotarat tronsoanele) impartirea aiurea? Pe A1 la capatul oricarui tronson licitat ai noduri asigurate la ambele capete (cu mici exceptii, gen Nadlac-Arad si Lugoj-Deva intre loturile 2-3). In schimb, pe A3, tot ai sectiuni care se termina in camp. 3C Suplacu de Barcau-Bors, care incepe in camp aiurea, langa Ip, unde nu e niciun nod pe cativa km, 3A Gilau-Mihaiesti, unde iar nu e nod, si acum 2A. Pur orientativa impartirea .

PS: practic, dupa Ogra, A3 nu o ia spre sud? Ce nod vei mai avea pentru Targu Mures in conditiile astea? Sau legatura va fi asigurata prin viitoarea A? Tg Mures-Iasi?
Pai tocmai ca asa are logica. Adica sa faci un nod full...si finalul de sectiune sa fi undeva imediat in camp. Astfel cand vine noul constructor sau se continua lucrarile sa nu se tot introduca restrictii de trafic. (cel mai bun caz e Arad-By Pass. Si centura Sibiu e iar un bun exemplu. La ambele ei capete.

Si By Pass Pitesti la capatul dinspre Valcea.

Si mai sunt exemple. A fost perfecta impartirea. Intradevar...reproiectarea se putea face acum fara acel ciot (sau cu ciot mai mic) dar cred ca de dragul simplitatii documentatiei s-a luat o sectiune intreaga si s-a dat la reproiectat.

PS: oricum tot IPTANA proiectase si acel sector. Era de fapt punctul de interfata intre Search Corp (Brasov-Ogra) si Iptana (Ogra-Bors).
Old May 11th, 2012, 04:09 PM   #7791
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Quote:
Originally Posted by Marian66 View Post
Schema nu. Insa au fost de la inceput 2 variante:
1. Se intra din autostrada in centura cu cate 2 bretele cu dublu sens, una pe fiecare parte a podului; la fel cuintersectiile centurii dinspre Voluntari, Afumati, Pantelimon, daca te uiti pe google maps. Diferenta era ca aici intrau bretelele in centura prin giratorii, si disparea virajul la stanga
2. Se inteapa centrua cu un giratoriu: prima iesire, autostrada, a doua iesire, centura. Dupa, daca ai optat pentru autostrada, intri intr-un alt giratoriu, unde ai prima iesire Ploiesti, a diua iesire, oe sub pod si Bucuresti, pe autostrada.

In final, din ce s-a executat in teren, se pare ca au ramas cpe varianta 2.

Amandoua sunt mult mai sigure decat variantele cu viraj la stanga, dar limitate constructiv la nr.de vehicule /ora...
Pentru ca Budapesta nu are celebra, renumita si nemaiintalnita CF Centura Bucuresti pe care candva(prin anul 2080, daca nu, prin anul 2150)vor circula trenuri interurbane si mii de trenuri-marfa /zi a 850 vagoane fiecare garnituira..., si pentru ca Budapesta nu va avea o autostrada suspendata care sa treaca peste cartierele ei, si pentru ca Budapesta nu are mai multe Centuri rutiere precum va avea Bucuresti in curand prin acea centura cu plata(!!!) care va trece la 30-40 km departare de centrul orasului! (de unde deduc ca Romania are mult mai multi bani decat alte tari la vest de tara noastra) - acestia au doar o Centura proiectata si realizata de f. mult timp la standard DN, dar lasat loc inca de la inceput pentru o largire radicala, noduri uriase si poduri de autostrada!!(va dati seama daca acolo langa - lipit de!! - fosta sosea de centura Budapesta apareau miile de firme, casute si hale industriale precum pe DNCB, ce haos ar fi fost.) -pe care acum o termina la standarde Vest, pentru toate aceste motive as dori sa va uitati pe gle. maps la intersectia normala intre M5 si Mo(noua intersectie) adica un adevarat nod rutier european si apoi sa comparam cu intersectia-sens giratoriu de pe A3 cu DNCB.
Chiar daca in curand(10 ani) se va mai construi inca o centura rutiera pentru oras(acea autostrada A0 care precis va fi construita pentru 50 de ani ori la nord sau sud de oras!)bucurestenii vor folosi in continuare DNCB-ul actual, cu intersectiile DNCB -A3/A5 'in giratoriu'...
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 06:48 PM   #7792
Bob69
Registered User

Likes (Received): 0

Salut,
O intrebare pentru cei care sunt mai in tema. Cum putem descifra ca notiune aceste accese de urgenta de pe A3. In afara de faptul ca vor fi folosite de Salvare, pompieri, evacuari in cazuri de forta majora, noi ceilalti le vom putea folosi? Vom putea intra si iesi de pe A3 utilizand aceste bretele? Fapt concret: Din Potigrafu (spre Ploiesti) la dreapta se face DJ 100, care trece prin Balta Doamnei, Lacul Turcului...si se intersecteaza cu A3 la km 37,500, continuand spre Gherghita, Draganesti, Mizil. Aici la km 37, sunt deja asfaltate bretele de acces catre Bucuresti si catre Ploiesti. Sigur ca am oprit si am intrebat muncitorii de fiecare data cand am trecut pe acolo. Am primit mereu alte raspunsuri. 1) nu stim, 2) nu aveti acces ca se vor monta bariere 3) aveti acces. Cum este pana la urma? Putem intra/iesi sau nu? Pe A1 nu sunt parca astfel de chestii. Nu stiu pe A2. Bineiinteles ca fiind interesat de aceasta problema trimis aceasta intrebare si la CNADNR si am primit un raspuns laconic...dupa 47 de zile!!! A3 va cuprinde 2 noduri rutiere la km 24 la Snagov, si la km 60 la Barcanesti, iar la km 37 suntt proiectate 2 accese de urgenta. Parca eu ii intrebasem de proiect?!? Nimik despre posibilitatea de intrare sau iesire...Deci?
Cu multumiri
Bob69 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 07:22 PM   #7793
NeaSuciu
Registered User

Likes (Received): 0

cateva poze facute astazi, 11.05.2012, autostrada A3, km 51

Last edited by NeaSuciu; May 11th, 2012 at 07:47 PM.
NeaSuciu no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 07:27 PM   #7794
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 1013

Pai, ce nu e clar. Iesirile de urgenta NU SINT pentru traficul de tranzit. Deci, nu pot iesi/intra decat serviciile speciale de interventie. Dar noi traim in Romania... sigur ca in scurt timp vor fi fortate si deschise astfel incat sa fie folosite de riverani .
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 07:58 PM   #7795
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bob69 View Post
Salut,
O intrebare pentru cei care sunt mai in tema. Cum putem descifra ca notiune aceste accese de urgenta de pe A3. In afara de faptul ca vor fi folosite de Salvare, pompieri, evacuari in cazuri de forta majora, noi ceilalti le vom putea folosi? Vom putea intra si iesi de pe A3 utilizand aceste bretele? Fapt concret: Din Potigrafu (spre Ploiesti) la dreapta se face DJ 100, care trece prin Balta Doamnei, Lacul Turcului...si se intersecteaza cu A3 la km 37,500, continuand spre Gherghita, Draganesti, Mizil. Aici la km 37, sunt deja asfaltate bretele de acces catre Bucuresti si catre Ploiesti. Sigur ca am oprit si am intrebat muncitorii de fiecare data cand am trecut pe acolo. Am primit mereu alte raspunsuri. 1) nu stim, 2) nu aveti acces ca se vor monta bariere 3) aveti acces. Cum este pana la urma? Putem intra/iesi sau nu? Pe A1 nu sunt parca astfel de chestii. Nu stiu pe A2. Bineiinteles ca fiind interesat de aceasta problema trimis aceasta intrebare si la CNADNR si am primit un raspuns laconic...dupa 47 de zile!!! A3 va cuprinde 2 noduri rutiere la km 24 la Snagov, si la km 60 la Barcanesti, iar la km 37 suntt proiectate 2 accese de urgenta. Parca eu ii intrebasem de proiect?!? Nimik despre posibilitatea de intrare sau iesire...Deci?
Cu multumiri
Quote:
Originally Posted by MNU View Post

Pai, ce nu e clar. Iesirile de urgenta NU SINT pentru traficul de tranzit. Deci, nu pot iesi/intra decat serviciile speciale de interventie. Dar noi traim in Romania... sigur ca in scurt timp vor fi fortate si deschise astfel incat sa fie folosite de riverani .
Respectivele accese vor fi folosite doar de catre autovehiculele de interventie. Pe A3 Bucuresti-Ploiesti se va putea intra/iesi doar aici:
  • in Bucuresti, cand va fi gata si bucata DNCB-Buc.
  • la "nodul" cu centura actuala Bucuresti
  • la nodul cu viitoarea A0, centura-autostrada ce va fi construita candva
  • banuiesc ca la Aeroportul Otopeni, atunci cand va fi construit si noul terminal pe partea estica
  • la Snagov (km 37)
  • pe centura Ploiesti

Eu totusi consider asta o greseala de proiectare. Autostrada ar fi trebuit sa aiba mult mai multe noduri doar pentru ca la nord de Bucuresti locuiesc o gramada de oameni care ar fi avut o legatura foarte rapida cu centrul orasului. Sa speram ca pe viitor vor mai face cateva noduri.

Quote:
Originally Posted by NeaSuciu View Post
cateva poze facute astazi, 11.05.2012, autostrada A3, km 51
Frumoasa intrare ti-ai facut pe forum
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 09:13 AM   #7796
DanCld
Registered User

Likes (Received): 38

km51 nu cumva este in zona finalizata anul trecut de firma lui Umbrarescu?
DanCld no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 09:16 AM   #7797
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

A facut vreun moderator curatenie pe aici?
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 12:21 PM   #7798
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5262

Old May 12th, 2012, 01:06 PM   #7799
voyageros
Registered User

voyageros's Avatar

Likes (Received): 4

C Turzii _Gilau este A3 si avem si aici un km 51...Ce nu pusca?
Se zvoneste ca in zona dintre C Turzii-Iernut se fac exproprieri dar nu pot confirma (cel putin zvonul se referea la zona CT spre Luncani) In orice caz anumite zone (traseul viitoarei continuari a A3) este "protejata" refuzandu-se acordarea de avize de constructie unor imobile ce ar intra pe viitorul traseu.
voyageros no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 01:11 PM   #7800
XGary
BANNED

pentru exproprieri ar trebui sa existe ceva legislatie aferenta. hotarari de gov. etc. se poate investiga.

Reply

Tags
autostrada, motorways, romania, transylvania

Thread Tools

Posting Rules