daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old May 12th, 2012, 01:13 PM   #7801
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Quote:
Originally Posted by voyageros View Post
C Turzii _Gilau este A3 si avem si aici un km 51...Ce nu pusca?
km 0 al A3 e in Bucuresti. Cei de la Bechtel au pus km 0 pe bucata lor, dar cand va fi toata autostrada gata pe la Cluj va fi km 400 (sau cat o fi pana acolo, ca nu stiu exact).
bogdymol no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 12th, 2012, 01:45 PM   #7802
Skynick
Registered User

Skynick's Avatar

Likes (Received): 54

A3 cu Centura Ploiesti

Sensul giratoriu este gata si arata si se simte foarte decent.
Pe podul peste calea ferata se circula insa pe un singur sens.

By skynick at 2012-05-12

By skynick at 2012-05-12

By skynick at 2012-05-12

Vedere spre autostrada.

By skynick at 2012-05-12

By skynick at 2012-05-12

By skynick at 2012-05-12
Skynick no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 01:53 PM   #7803
XGary
BANNED

Likes (Received): 67

nu prea se intelege cum "vine"
XGary no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 01:57 PM   #7804
Skynick
Registered User

Skynick's Avatar

Quote:
Originally Posted by XGary View Post
nu prea se intelege cum "vine"
Sensul e Brasov -> Bucuresti iar la un moment dat pe dreapta este intrarea pe autostrada (cu parapetii alb rosu apropiati si Porsche-ul ala)
Old May 12th, 2012, 02:00 PM   #7805
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

N-am inteles nici eu configuratia exacta a sensului, dar am observat asta:

Quote:
Originally Posted by Skynick View Post
Asta inseamna ca pe directia Brasov-Bucuresti sunt 2 benzi (stanga) care merg in fata (pe centura Ploiesti) si 2 benzi (dreapta) care intra direct in Autostrada, fara sa o ia prin sensul giratoriu? Daca e asa, e de bine
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 02:06 PM   #7806
Skynick
Registered User

Skynick's Avatar

ai inteles bine - asa e.
Old May 12th, 2012, 07:14 PM   #7807
AdrianHH
Registered User

Likes (Received): 14

Ce sa vezi:surprizaaaaa.PLOUA.
ia sa vedem o sa amane.
AdrianHH no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 08:06 PM   #7808
alecu26
Registered User

Likes (Received): 802

Quote:
Originally Posted by XGary View Post
pentru exproprieri ar trebui sa existe ceva legislatie aferenta. hotarari de gov. etc. se poate investiga.
pai inseamna ca Iptana chiar s-a apucat de lucru. Sigura parte din cotnractul lor e documentatia pt expropiere (de fapt identificarea proprietarilor si definirea coridorului). Documentatiile efective sunt probabil facute de avocati. Deci se leaga...cu acel anunt final de acordare a proiecatrii ilustrative lui Iptana pt CT-Ogra.

Doamne ajuta. Cam in 3 ani putem avea si aceasta portiune.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2012, 08:19 PM   #7809
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 534

Quote:
Originally Posted by voyageros View Post
C Turzii _Gilau este A3 si avem si aici un km 51...Ce nu pusca?
Se zvoneste ca in zona dintre C Turzii-Iernut se fac exproprieri dar nu pot confirma (cel putin zvonul se referea la zona CT spre Luncani) In orice caz anumite zone (traseul viitoarei continuari a A3) este "protejata" refuzandu-se acordarea de avize de constructie unor imobile ce ar intra pe viitorul traseu.
Asa si trebuie facut, coridoarele pentru viitoarele autostrazi trebuie transformate in 'zone interzise' pentru constructii de tot felul.
@alecu26,
si pentru mine acest segment din A3 (intre Campia Turzii si Targu Mures - Brasov/Moldova!) este unul cu prioritate Zero. Sa vedem...
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 08:10 AM   #7810
fuscobal
Registered User

Likes (Received): 50

Din cate am inteles eu trecand prin acel sens giratoriu, avem 2 benzi directe pentru cei ce vin de la Brasov si fac dreapta pe A3 spre Bucuresti, o banda de decelerare pentru cei ce vin pe A3 de la Bucuresti si fac dreapta spre Lukoil, 1 sau 2 benzi directe pentru cei ce vin dinspre Lukoil si o iau pe centura vest. In acest caz am spus 1 sau 2 benzi directe pentru ca, desi giratoriul este decalat fata de axul centurii vest pentru ca respectivele benzi sa evite giratoriul, la un moment dat, cei ce vin pe A3 de la Bucuresti si o iau pe centura spre Brasov se vor intersecta cu acele benzi. Este posibil in cazul asta sa ramana o banda directa dinspre Lukoil catre Brasov iar iesirea din giratoriu sa se faca in banda 2. Vom vedea exact configuratia dupa ce vor termina tot si vor inlatura parapetii de beton (probabil saptamana viitoare) !
fuscobal no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 10:51 AM   #7811
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

12 mai 2012: A3 Bucuresti - Ploiesti

Mai sunt 3 zile pana la ultimul termen comunicat oficial de inaugurare a A3 Centura Bucuresti - Ploiesti. Ca in 15 mai autostrada nu va fi gata, asta deja stim.

Pe la colturi si pe surse se spune 1 iunie "daca nu ploua". Dar cel mai bine situatia se vede in teren. Acest "daca nu ploua" este relativ. Pamantul este atat de uscat incat, de exemplu, dupa furtuna din 11 mai, pe 12 totul arata ca si cand n-a plouat de zile intregi. Deci mare lucru ploaia nu prea are ce sa strice.

Intai de toate insa, o scurta privire asupra tronsonului 1 al A3, respectiv Bucuresti - Centura Bucuresti, cu termen de punere in functiune Octombrie 2012 ( sa nu-i contrazicem inca )

Pe strada Gherghitei, punctul de intrare al A3 in Bucuresti, in zona viitoarelor giratorii de racord sunt doua organizari de santier, insa nici una nu are legatura cu A3. Prima este in zona giratoriului de capat al A3 si se ocupa de canalizare:

A doua este langa calea ferata Bucuresti - Constanta si se ocupa de reabilitarea stradutelor din zona. Stradute care teoretic, in viitor, vor fi demolate, pentru a face loc "suspendatei" pe langa calea ferata.

Am surprins si un excavator solitar care decoperta pe zona terasamentului de coborare al A3 spre giratoriul de capat. Decopertarea nu parea sa aiba legatura cu nici una dintre cele doua lucrari din zona. Dar chiar sa lucreze un excavator singur la A3?

Dicolo de calea ferata, adica in Voluntari pe Strada Popasului / Emil Racovita nici o miscare. Doar voluntari adunand gunoaiele de prin zona, inclusiv de pe aliniamentul A3. O simpla actiune de ecologizare, fara legatura cu autostrada.

Singurele lucrari se desfasoara la Podul A3 peste centura.

Last edited by Baiazid; May 22nd, 2012 at 02:35 PM.
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 11:20 AM   #7812
Baiazid
BANNED

Mai departe, pe tronsonul Pizarotti, autostrada propriuzisa are inclusiv stratul de uzura turnat si mai asteapta doar marcajele. Dar, ca sa raspund intrebarii, @eurocopter a castigat pariul , respectiv A3 are 3+1 benzi pe sens de la Moara Vlasiei (de la rampa podului de urcare peste CF Bucuresti - Urziceni) si pana la km 0, respectiv viitorul capat din Bucuresti, deci inclusiv peste Centura Bucuresti.

Ba chiar pe ultimii 500m inainte de nodul cu Centura Bucuresti, A3 le lateste la 5 benzi pe sens, 2 catre centura si 3 catre Bucuresti.

Dupa cum ziceam @eurocopter, ma bucur ca ai avut dreptate
Old May 13th, 2012, 11:49 AM   #7813
Baiazid
BANNED

Pe tronsonul Pizzarotti in zona Stefanesti.

Podul A3 peste balta de la Cretuleasca

Podul peste centura si skyline-ul Bucurestiului, cat este el.

Pe firul Bucuresti - Ploiesti al A3, intre centura si nodul de intrare/iesire dinspre/spre centura sunt aliniate grinzile podurilor pe care Pizzarotti le are de construit pe ultimii 6 km pana la Bucuresti.

Spre Ploiesti. Spatiul de servicii din zona Stefanesti este si el ocupat de grinzi pentru poduri.

Bazin de retentie a apei pluviale

Si un peisaj idilic de vazut dinspre A3 (cartier Cosmopolis)
Old May 13th, 2012, 11:53 AM   #7814
Baiazid
BANNED

La ce ne trebuie garduri de plasa pe margine autostrazii? Pentru ca altfel "simbolul national", cainele, vaneaza pe banda 2 din 3

Ce vaneaza el - evident, fara nici o sansa ?
Old May 13th, 2012, 12:08 PM   #7815
Baiazid
BANNED

Intre putinele lucrari pe care Pizzarotti le mai are pe acest tronson este finalizarea pasajului unui drum comunal la km 11+300. De fapt mai mult drum de acces la parcelele agricole. Frumos este ca podul si rampele - adica lucrarea care tine de autostrada - sunt asfaltate, in vreme ce drumul in sine este cu cel mai neaos glod, de ambele parti ale podului.

Si vederi de pe pasaj. Spre Bucuresti, se vede spatiul de servicii Stefanesti, plin de grinzi pentru poduri.

Si spre Ploiesti, unde la traversarea liniilor de inalta tensiune din dreptul localitatii Dimieni se lucra intens. Nu stiu despre ce lucrare este vorba, dar inclin sa cred ca are de-a face cu liniile de inalta tensiune. Parca aici era vorba ca una dintre ele (sunt 3) este prea joasa si nu respecta gabaritul de siguranta pentru autostrada?!

Apropo, candva in viitor, aici va fi nodul catre aeroportul Otopeni, care este cam la 6 km spre stanga.

Old May 13th, 2012, 12:28 PM   #7816
Junkyardette
Registered User

Likes (Received): 1

Faine pozele, multumim. Asta e tronsonul care era gata si inainte, nu?
Junkyardette no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 12:47 PM   #7817
Baiazid
BANNED

De la Moara Vlasiei lucrurile devin interesante. Ba chiar de-a dreptul surprinzatoare.

Podul DJ101 peste A3 are peretii rampelor complet turnate si rampele balastate. Inca nu este gata dar progresul este evident. Totusi, ce cauta drumul de acces spre A3 pe stanga podului, cand oricum deja exista cel de pe dreapta, pe unde trece momentan DJ101?

Si ce e in neregula in fotografia de mai jos?

100m pana la?!

Oops!

Asadar, la Moara Vlasiei VA FI NOD. Desi, dupa cum discutam, proiectul nu prevedea si, mai ales, dupa cum ne relata colegul @Bob69, nici CNADNR nu stie de el Am incercat sa-mi dau seama daca va fi nod complet sau doar iesire dinspre Ploiesti spre Balotesti. E greu de spus.

Si asta pentru ca se vede clar ca e vorba de un nod "pus cu mana", fara bretele de racord gandite. Adica banda de decelerare ar fi pe undeva pe aici.

Si se va termina intr-un viraj strans la 90 de grade pe aici, pe la baza rampei podului.

Nu mi-e clar nici macar daca va fi intrare spre Ploiesti si din partea cealalta, dinspre Moara Vlasiei. Apropo, panoul ne spune termen de realizare "36 luni", dar prevazator, nu ne spune nici de cand, nici pana cand

Nu stiu daca acest nod necunoscut pana acum e o veste buna, pentru ca e in plus sau una proasta, pentru ca va fi foarte strans.
Old May 13th, 2012, 12:48 PM   #7818
Baiazid
BANNED

Quote:
Originally Posted by Junkyardette View Post
Faine pozele, multumim. Asta e tronsonul care era gata si inainte, nu?
No stai, ca inca n-am terminat Nu, tronsonul gata este cel al UMB (capatul dinspre Ploiesti). Tronsonul fotografiat de mine si la care te referi tu este tronsonul Pizzarotti (capatul dinspre Bucuresti) si care este "almost ready".
Old May 13th, 2012, 12:55 PM   #7819
eurocopter
Registered User

Likes (Received): 1204

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
Dupa cum ziceam @eurocopter, ma bucur ca ai avut dreptate
eurocopter no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 12:57 PM   #7820
CornelB
Registered User