daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old May 19th, 2012, 02:58 PM   #8001
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 251

Nu.

Centura Bacau, €97mil. Placerea de a visa umed timp de 10 ani, nepretuita. Pentru toate celelalte exista Ministerul Transporturilor.
Clinlin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 19th, 2012, 03:01 PM   #8002
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 977

Quote:
Originally Posted by Clinlin View Post
Nu.
De unde stii?

Udar ne-a spus la un moment dat ca a fost umplut, probabil de proba, si ulterior golit. Barajul din câte stiu e in faza finala, deci ar cam putea sa-i dea drumul acumularii.
Old May 19th, 2012, 04:17 PM   #8003
alecu26
Registered User

Likes (Received): 817

nu se vede nimic din vreun satelit?
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2012, 06:51 PM   #8004
Junkyardette
Registered User

Likes (Received): 1

Pai este cineva care tot ne pune poze de pe digital globe, eu nu reusesc sa inteleg cum functioneaza site-ul ala, dar probabil sunt poze si de pe Surplacu. Poate ne ajuta respectivul si aici.
Junkyardette no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2012, 10:46 PM   #8005
danielstan
Registered User

danielstan's Avatar

Location: Pitesti, RO // Helsinki Final Act 1975, Point 3) Inviolability of frontiers
Likes (Received): 161

Eu sunt unul din aia de pun poze de pe site-ul ala.
Ai dreptate, e mare dichisul ca sa scoti poze de acolo si voi da aici o metoda care mi se pare cea mai utila. Mai sunt si altele.
1) http://browse.digitalglobe.com/imagefinder/main.jsp?
Se selecteaza icoana care are ca 'tip' (mesaj ajutator) "Draw polygon by drag box"
2) Se deseneaza cu mouse-ul tinut apasat un dreptunghi ce incadreaza zona de interes.
Dreptunghiul nu e prea exact la inceput cand se vede tot globul pamantesc.
Repetati operatia pana obtineti zona dorita
3) Se da click pe icoana din panoul Search, icoana cu text ajutator "Search the strips intersecting the polygon"
4) Se aplica meniul Download - Selected strips...
5) Se aplica meniul Catalog - View list si apare o lista cu poze in alta fereastra

De aici incolo va descurcati.
===================
Poze din satelit pe zona Suplacu de Barcau am gasit din 4 si 10 octombrie 2010:
10 oct 2010 (cu rosu am marcat zona aproximativa a campului de sonde)

4 oct 2010:

Last edited by danielstan; May 19th, 2012 at 11:13 PM.
danielstan no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 02:46 AM   #8006
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

19 mai 2012: A3 Bucuresti - Ploiesti
- 4 zile peste termenul de inaugurare oficiala -

Asadar au trecut 4 zile de la ultima data oficiala de inaugurare a tronsonului Centura Bucuresti - Ploiesti din A3. Si inca n-avem autostrada. Desi sunt discutii despre diverse alte date posibile de inaugurare, precum 1 sau 15 iunie 2012, deocamdata oficial am ramas cu 15 mai. Care s-a dus...

Pe 16 mai, Pa&Co a anuntat ca a terminat tronsonul propriu si a solicitat receptia din partea CNADNR. Intrebarea ridicata a fost: chiar a terminat?! Putintica rabdare inainte de a veni cu dovada.

Ziua de azi nu a fost cea mai stralucita pentru un foto-reportaj, pentru ca a fost o noua zi cu ploaie torentiala cate e ziua de lunga, dupa alte vreo cinci zile la fel. Spre seara am prins insa o fereastra in ploaie. Evident insa, drumurile tehnologice si cele agricole adiacente A3 au devenit intre timp impracticabile, asa ca nu am putut parcurge toate punctele de pe traseu.

Dar meritul ploii a fost insa acela ca a curatat atmosfera, astfel ca vizibilitatea si privelistea din zona autostrazii au fost incredibile. Le voi puncta printre fotografii. Si imi intaresc tot mai mult opinia ca traseul A3 este cel mai frumos traseu al unui drum de plecare din Bucuresti.

Sa purcedem dara...

Intai de toate, am actualizat harta autostrazii, in sensul in care am indicat pe ea punctele "nevrelgice", dar si am corectat marcajul nodului de la Moara Vlasiei, despre care am aflat ca tine de tronsonul Pizzarotti, nu de Euroconstruct.

Last edited by Baiazid; May 22nd, 2012 at 12:01 PM.
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 02:49 AM   #8007
Baiazid
BANNED

La capatul din Bucuresti al A3, absolut nimic nou in ceea ce priveste constructia autostrazii.

In poze ne "uitam" la A3 cum trece peste calea ferata Bucuresti - Constanta

Si apoi coboara spre sol

Old May 20th, 2012, 02:50 AM   #8008
Baiazid
BANNED

In Voluntari, pe Popasului / Emil Racovita, doar multa apa de ploaie care da bataie de cap pe strada. In rest nimic nou pe aliniamentul autostrazii.

Old May 20th, 2012, 02:55 AM   #8009
Baiazid
BANNED

La podul peste Centura Bucuresti progresul este vizibil, dar nu arata ca si cand termenul din octombrie 2012 este unul serios.

Peste Calea Ferata de Centura, a crescut o noua "trecere la nivel" pentru accesul in santierul Pizzarotti. Trenuri ce nu prea trec...

Old May 20th, 2012, 02:59 AM   #8010
Baiazid
BANNED

Pizzarotti este concentrata la capetele propriului tronson, asa pe pe autostrada nimic nou. Vad ca nu se grabesc cu marcajele.

Nimic nou spre Bucuresti

Nimic nou spre Ploiesti

Ceva nou totusi: au inflorit macii (inseamna ca totusi nu e toamna...)

PS: Are legatura cu autostrada. In plan indepartat se vede transportorul de grinzi in spatiul de servicii de pe autostrada, unde sunt depozitate grinzile viitoarelor poduri
Old May 20th, 2012, 03:16 AM   #8011
Baiazid
BANNED

Dupa cum ziceam, am aflat ca podul DJ101 peste A3, devenit intre timp Nodul Moara Vlasiei, este parte tot din tronsonul Pizzarotti. Lucrarile avanseaza, dar parca au pierdut din ritm. E drept ca a fost o saptamana de toamna ploioasa. Pe rampele podului s-a turnat un prim strat de asfalt.

Deviatia deviatiei Traseul de deviere al DJ101 pe langa pod a fost deviat peste terasamentul deja construit al autostrazii spre Bucuresti, pentru a putea continua lucrarile la autostrada intre cele doua tronsoane. E o solutie de compromis: in mod normal trebuia intai sa fie gata podul, apoi sa se mute DJ101 peste A3 si abia la final sa se treaca la terminarea terasamentului la sol. Ei, bun si-asa rau...

Utilajele Pizzarotti astepta sa treaca ploaia.

O vedere a podului / nodului spre Bucuresti, privit de pe tronsonul Eurocontruct.

Soarele rotund si palid
Se prevede printre nori

Si o "lectie" de vizibilitate, atunci cand aerul este curat: Masivul Bucegi cu Varful Omu. Distanta 105 km!

Old May 20th, 2012, 03:22 AM   #8012
Baiazid
BANNED

Imediat dupa podul DJ101, spre Ploiesti incepe tronsonul Euroconstruct cu Podul Moara Vlasiei. Lucrarile la tabliere au avansat, dar mai dureaza cel putin 10 zile.

Firul Bucuresti => Ploiesti

Firul Ploiesti => Bucuresti

Aici e granita Pizzarotti (stanga) - Euroconstruct (dreapta), marcata de terminarea asfaltului asternut de Euroconstruct spre Ploiesti.

Old May 20th, 2012, 03:37 AM   #8013
Baiazid
BANNED

Din cauza ploii care a facut impracticabile drumurile tehnologice, precum si pe cele agricole, n-am putut sa vizitez Podul Cociovalistea si Nodul Snagov. Insa la cat a plouat, nu cred ca au avansat foarte mult in ultima saptamana.

Asa ca am ajuns direct la supratraversarea DJ101C de la Gruiu - Lipia. Podul inca nu este deschis traficului, asa ca DJ101C inca este la sol. In prima poza se vede mai bine segmentul lipsa din autostrada, pe unde inca trece DJ101C.

Vedere spre Bucuresti:

Si o vedere spre Ploiesti. Imediat incepe tronsonul Pa&Co...

Old May 20th, 2012, 03:45 AM   #8014
Baiazid
BANNED

Inainte de tronsonul Pa&Co, ultimul pod de pe tronsonul Euroconstruct, Podul Gruiu, acum complet asfaltat.

Vazut dinspre Ploiesti spre Bucuresti. In plan secund podul DJ101C peste A3.

Si acum vedere spre Ploiesti. Paletii pusi pe de-a latul autostrazii marcheaza granita Euroconstruct - Pa&Co. De aici incolo am fost anuntati in 16 mai ca "autostrada e gata"....

Old May 20th, 2012, 04:06 AM   #8015
Baiazid
BANNED

Prima observatie pe tronsonul "gata" al Pa&Co este ca pana la Podul Ialomita (~1.5km) lipseste stratul de uzura pe ambele fire. La fel si panourile indicatoare. Si nici parapetii nu sunt complet montati. Si nici terasamentul nu pare gata.

Vedere spre Ploiesti

Vedere inapoi spre Bucuresti

Dar ajungem la Podul Ialomita. Ei, aici gasim o autostrada. Sau, ma rog, ceva foarte aproape de o autostrada.

Vedere spre Bucuresti, firul Ploiesti => Bucuresti

"Gata" insa e mult prea mult spus. Santierul langa pod e inca in toi:

Ce parere aveti de racordarea autostrazii la pod?

Dar acum?

Trebuie ca aceasta racordare este ceva stiinta spatiala, colt cu neurochirurgia. Altfel nu pot sa pricep...

Privind insa de la Podul Ialomita spre Ploiesti, nu e rau. Nu e rau deloc...

Culmile din zare sunt chiar muntii (distanta 80 km)

Culmea cea mai inalta din stanga imaginii este Masivul Bucegi cu Vf. Omu (distanta 100 km)

Old May 20th, 2012, 04:36 AM   #8016
XGary
BANNED

Likes (Received): 67

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
Ce parere aveti de racordarea autostrazii la pod?
poate se mai lasa putin podul

nice picz. many thanks.
XGary no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 04:38 AM   #8017
Baiazid
BANNED

Intre Podul Ialomita si Podul Prahova mai sunt in curs diverse lucrari, e drept ca minore. Daca facem abstractie de panourile indicatoare, oarece parapeti, gaduri de sarma si ziduri fonice, chiar avem A3 pe tronsonul Pa&Co.

Fotografii in sensul Ploiesti => Bucuresti

Avem si "ochi de pisica"

La inaugurare A3 nu va avea spatii de servicii, acestea urmand sa fie amenajate ulterior, probabil prin concesionare, ca pe A2. Numai sa nu dureze la fel de mult...

Mai jos intrarea in si spatiul de servicii de la km42, sens Ploiesti => Bucuresti

Si parapetii mediani de pe tronsonul Pa&Co (vedere spre Bucuresti)

Vedere spre Ploiesti

Parapetul median pe sensul spre Ploiesti are si o intarire cu o sufa de otel.

Old May 20th, 2012, 04:44 AM   #8018
Baiazid
BANNED

Dar, cel mai important obiectiv de pe tronsonul Pa&Co, Podul Prahova. Care... e gata?!

Vedere spre Ploiesti, firul Ploiesti => Bucuresti. De remarcat diferenta de curbura intre podurile celor doua fire. N-am inteles care ii este scopul.

Si Bucuresti => Ploiesti, care oricat de repde ar avansa - remarcabil avansul - nu avea cum sa fie gata.

Podul provizoriu de pe drumul tehnologic e la locul lui.

Si vederi spre Bucuresti

Old May 20th, 2012, 04:57 AM   #8019
Baiazid
BANNED

Iar la final, cateva vederi cu autostrada pe tronsonul Pa&Co

Spre Ploiesti:

Si spre Bucuresti

Pe tronsonul Pa&Co, accesele de urgenta sunt cu bariere, nu cu porti ca la UMB.

Si un zoom cu muntii. Intai Masivul Bucegi, Vf. Omu, distanta 95 km

Iar apoi extremitatea sud-vestica a Masivului Bucegi - culmile mai mici - in spatele carora se vad clar Muntii Iezer ( culmile inalte - distanta 125 km). Buna si ploaia la ceva

Asadar, dincolo de peisajele superbe, concluzia la chestiune este ca inaugurarea se apropie cu pasi repezi. Cea mai probabila data mi se pare 15 iunie.

Old May 20th, 2012, 08:31 AM   #8020
fbsoft
Registered User

Likes (Received): 44

Sa inteleg ca Pa&Co sunt cei mai avansati ?!?!?! ( si implicit isi fac treaba evident ?!?!)
fbsoft no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
autostrada, motorways, romania, transylvania

Thread Tools

Posting Rules