daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska i Kujawy

Wielkopolska i Kujawy Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Wielkopolskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 31st, 2008, 09:17 PM   #1
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Likes (Received): 1

[Poznań] Nowy Urząd Marszałkowski [Wyniki konkursu - str. 15]

Marszałek się buduje za ponad 100 mln zł

Ponad 100 mln zł - tyle ma kosztować budowa siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Nowy budynek stanie przy al. Niepodległości wiosną 2011 roku

Dziś w tym miejscu działa jeszcze Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteka Pedagogiczna. Jednak obie instytucje są już wyprowadzane na Grunwald. ODN znajdzie miejsce przy ul. Kanclerskiej, a Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Bułgarskiej, niedaleko stadionu Lecha. Od kilku miesięcy przeciwko tym przeprowadzkom protestują nauczyciele. Bez skutku - władze samorządu wojewódzkiego tłumaczą, że dojazd do nowych miejsce nie będzie gorszy niż dziś. - Poza tym nie wszystko da się pomieścić w centrum miasta - podkreśla wicemarszałek Wojciech Jankowiak, który odpowiada za budowę nowej siedziby urzędu.

A ta stanie na gruzach obu oświatowych instytucji - stary szkolny budynek, w którym dziś się mieszczą, już w marcu ma być pusty i będzie rozebrany. Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę leży już w Urzędzie Miasta. Obok niego czeka też wniosek o lokalizację inwestycji. - Chcemy postawić budynek na kilkanaście pięter, ale nieprzekraczający wysokością sąsiedniego budynku, hotelu Polonez - mówi marszałek Jankowiak. Wyjaśnia, że nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego musi piąć się w górę, bo działka, na której ma stanąć, nie jest zbyt duża.

W środku nowej siedziby będzie 18 mkw. powierzchni użytkowej. Miejsce znajdą tu nie tylko wszystkie departamenty Urzędu Marszałkowskiego, ale też nowa sala sesyjna dla sejmiku województwa wielkopolskiego (dziś obraduje w urzędzie wojewódzkim). - Żeby nie biegać już po całym mieście, chcemy w jedno miejsce przenieść cały Urząd Marszałkowski - mówi Jankowiak. Dziś urzędnicy pracują m.in. przy al. Niepodległości i wieżowcu przy Piekarach. W nowej siedzibie pracować będzie ok. 500 osób. Urzędników w samorządzie wojewódzkim bowiem przybywa: to efekt m.in. decentralizacji państwa - część uprawnień wojewody przejmują marszałkowie. Wraz z pracownikami urząd planuje przenieść w nowe miejsce część sprzętu, m.in. komputery czy meble.

Jak będzie wyglądać nowa siedziba marszałka, która stanie przy jednej z głównych ulic Poznania, niestety, jeszcze nie wiadomo. - Po decyzji o lokalizacji inwestycji ogłosimy konkurs architektoniczny na ten budynek - mówi Jankowiak. Konkurs ma być międzynarodowy, a na czele komisji konkursowej stanie architekt miejski Andrzej Nowak. Czy nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego będzie klasyczna, czy też nowoczesna - zależy od autora zwycięskiego projektu. - Na pewno nie chcemy jednak stawiać w tym miejscu szaroburej bryły - zapewnia wicemarszałek. - Marzy nam się, by Poznań zyskał coś ciekawego architektonicznie. By pojawiła się taka realizacja, która nie tylko nie zeszpeci miasta, ale wręcz je uatrakcyjni.

Zwycięzca konkursu od razu ma więc dostać zlecenie na wykonanie projektu technicznego. Cała ta procedura ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Wiosną 2009 r. Urząd Marszałkowski zamierza przystąpić do budowy. Inwestycja miałaby być zrealizowana w ciągu dwóch lat, a więc nowej siedziby możemy spodziewać się na wiosnę 2011 r.

Całkowity koszt budowy szacowany jest dzisiaj na 103 mln zł. W tegorocznym budżecie województwa na tę inwestycję przeznaczono 10 mln zł. Co ciekawe, tego gigantycznego wydatku nie krytykują nawet radni PiS, opozycyjni wobec zarządu województwa PO-PSL. - Nowa siedziba jest od dawna potrzebna - mówił jeszcze przed grudniowym uchwaleniem budżetu województwa Zbigniew Czerwiński, szef klubu PiS i komisji budżetowej w sejmiku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Sponsored Links

Old January 31st, 2008, 10:08 PM   #2
ZwierZ
Registered User

kilkanaście pięter ?
a mówi się, że Polonez jest za wysoki a teraz ccą postawić coś podobnie wysokiego ?
i toj eszcze urząd ;]
ZwierZ no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2008, 11:47 PM   #3
obywatel.b
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Filo View Post

Ponad 100 mln zł - tyle ma kosztować budowa siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Nowy budynek stanie przy al. Niepodległości wiosną 2011 roku

W środku nowej siedziby będzie 18 mkw. powierzchni użytkowej.

hehe prawe jak mój pokój i prawie za takie same pieniądze
obywatel.b no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 01:03 PM   #4
Poz83
Registered User

Jestem jak najbardziej ZA!

Po pierwsze dlatego, że ilekroć kiedy widzę obecny budynek UM to robi mi się niedobrze. I to nie tylko z tego względu, że już sam w sobie jest on paskudny, ale także dlatego, że jego otoczenie jest takie a nie inne. Mam nadzieję, że kiedy nowa siedziba już powstanie to zburzą obecny budynek UM

Trochę mnie tylko zdziwiło, że chcą to postawić na miejscu tej biblioteki. Ale co tam. Może to będzie pierwszy krok (oprócz tej niezbyt cudownej mieszkaniówki na Kutrzeby) w celu zabudowy tego rejonu centrum Poznania.

Po drugie jestem za z tego względu - "Miejsce znajdą tu nie tylko wszystkie departamenty Urzędu Marszałkowskiego, ale też nowa sala sesyjna dla sejmiku województwa wielkopolskiego (dziś obraduje w urzędzie wojewódzkim). - Żeby nie biegać już po całym mieście, chcemy w jedno miejsce przenieść cały Urząd Marszałkowski - mówi Jankowiak. Dziś urzędnicy pracują m.in. przy al. Niepodległości i wieżowcu przy Piekarach." Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że dla petentów takie przedsięwzięcia są jak najbardziej korzystne.
W ogóle najlepiej by było, gdyby Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki mieściły się - jeśli nie w tym samym budynku - to choć w bliskiej od siebie odległości. Jeśli już mają zamiar budować Urząd Marszałkowski w tym rejonie to dobrze by było, gdyby pomyśleli o zburzeniu Hotelu Polonez i zbudowaniu na jego miejscu Urzędu Województwa a na parkingu obok Hotelu Polonez Urząd Miasta (albo odwrotnie). No cóż, marzenia, ale pomarzyć zawsze można...

"Konkurs ma być międzynarodowy, a na czele komisji konkursowej stanie architekt miejski Andrzej Nowak. Czy nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego będzie klasyczna, czy też nowoczesna - zależy od autora zwycięskiego projektu. - Na pewno nie chcemy jednak stawiać w tym miejscu szaroburej bryły - zapewnia wicemarszałek. - Marzy nam się, by Poznań zyskał coś ciekawego architektonicznie. By pojawiła się taka realizacja, która nie tylko nie zeszpeci miasta, ale wręcz je uatrakcyjni." To rodzi nadzieję, że nie będzie to Hotel Polonez bis. Ale uwierzę kiedy zobaczę, więc na razie wolę wstrzymać się z komentarzami. Uważam jednak, że lepiej, aby było to coś nowoczesnego, a nie klasycznego. W końcu WPiA po drugiej stronie ulicy też będzie bardziej nowoczesny niż klasyczny, wobec czego zabudowa tej części al. Niepodległości będzie bardziej spójna (zwłaszcza kiedy wreszcie zburzą Poloneza i zbudują tam także coś nowoczesnego).
Poz83 no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 02:04 PM   #5
DonDiegoDeLaVega
ZdzisławDyrman-zasadniczo

DonDiegoDeLaVega's Avatar

Likes (Received): 1158

Abstrahując od budowy, z której notabene notabene bardzo się cieszę, jeśli ma być to budynek wysokiej klasy, dziwi mnie zasadność powstania tegoż budynku. Zgodnie z rządowymi deklaracjami kompetencje wojewody mają zostać znacznie ograniczone, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby etatów. Czy w związku z tym czy Urząd Marszałkowski nie mógłby przejąć pomieszczeń UW? Wiem, że to na razie tylko sfera deklaracji rządu, ale 100 mln piechotą nie chodzi.

Na często zadawane pytanie, czy do napisania powyższego posta musiało dojść, jest tylko jedna logiczna odpowiedź. Widocznie musiało, skoro doszło.
DonDiegoDeLaVega no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 02:27 PM   #6
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 197

Urzędy Marszałkowskie przejmą część kompetencji Urzędów Wojewódzkich, ale to nie oznacza:
1) że Urzędy Wojewódzkie zostaną zlikwidowane
2) że cokolwiek się zwolni.
Wraz z kompetencjami do UMów idą pracownicy UWów.
Już teraz Urząd Marszałkowski nie ma miejsca więc nawet przy restrukturyzacji przestrzeni uzyskanej od WUWu nie zmieni to jego sytuacji. Dodać też trzeba naturalny wzrost zatrudnienia.
Sytuacja będzie cały czas taka sama, albo będzie się pogarszać.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2008, 08:23 AM   #7
Dinuś
Railfan

Dinuś's Avatar

INWESTYCJE - Protest wstrzyma budowę?

Władze województwa wielkopolskiego już są zdecydowane. W miejscu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteki Pedagogicznej przy al. Niepodległości, powstanie nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego.

Poznańscy architekci chcą wpisać budynek ODN do rejestru zabytków. Władze województwa są zaskoczone - FOT.SZYMON SIEWIOR

Samorząd chce zdążyć do 2010 roku. Koszt inwestycji to około 110 milionów złotych. Czy marszałkowi się uda? Tego nie wiadomo, bo szykują się protesty architektów i konserwatorów. Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę istniejącego budynku oraz prośba o lokalizację nowej siedziby samorządu wojewódzkiego leży już w Urzędzie Miasta Poznania. Tymczasem sprzeciw wobec inwestycji zamierza złożyć Iwona Błaszczyk z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz poznańskie środowisko architektów i historyków sztuki. Twierdzą, że obecna budowla jest nielicznym w naszym mieście przykładem architektury socrealistycznej i podobnie jak Okrąglak powinna zostać wpisana na listę zabytków chronionych. - Musimy dbać o obiekty, reprezentujące dany okres - twierdzi Andrzej Kurzawski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Niedługo w Poznaniu będziemy mieli przykłady gotyku i renesansu, a zabraknie tego, co powstało pięćdziesiąt lat temu - wyjaśnia. Rację przyznaje mu zarówno Iwona Błaszczyk z MKZ oraz Janusz Pazder ze Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

http://poznan.naszemiasto.pl/wydarzenia/817899.html
Dinuś no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2008, 09:11 AM   #8
Poz83
Registered User

gdy po raz pierwszy czytałem ten artykuł, który zapostował Filo zdziwiłem się, że chcą zburzyć tę szkołę. Nowy Urząd Marszałkowski jak najbardziej się przyda i jest potrzebny, ale sam nie wiem co sądzić o lokalizacji na miejscu tej szkoły.

Ale jaja - protesty mieszkańców, protesty konserwatorów, prostesty architektów... Ciekawe kiedy zaczną u nas strajkować inwestorzy, którzy będą chcieli postawić coś extra, ale najróżniejsze protesty w naszym mieście skutecznie im to uniemożliwią Pewnie nigdy bo ci inwestorzy pójdą w takim razie do Wrocławia, Trójmiasta lub Krakowa...

Last edited by Poz83; February 13th, 2008 at 09:23 AM.
Poz83 no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2008, 09:14 AM   #9
ZwierZ
Registered User

no ciekawe,
i racja bo niektóre budynki z tego okresy są nawet ciekawe i warte zachowania ;-)
Old February 13th, 2008, 10:06 AM   #10
zamen
Registered User

zamen's Avatar

Likes (Received): 26

Że niby ten budynek to jakiś zabytek bo ma 50 lat matko to w takim razie moja kamienica też zabytkowa...... nie wiem czy śmiać się czy płakać. Nawet po remoncie ten budynek nie przyciągnie uwagi żadnego turysty może z wyjątkiem osób sądzących, że jest on jakiś szczególny. PORAŻKA.
zamen no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2008, 11:01 AM   #11
marcinp
Registered User

marcinp's Avatar

Likes (Received): 30

burzyc, jako przyklad socrealizmu to moze sluzyc budynek wydzialu budownictwa PP ;]
marcinp no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2008, 02:35 PM   #12
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 197

A nie mówiłem.
Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
Kościuszki/al. Niepodległości
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - Urząd Marszałkowski chce tu postawić swoją siedzibę

Nawet szkoda tego budynku. Całkiem fajny, a co najważniejsze wpisuję się w założenie al. Niepodległości.
Podejrzewam, że UM chce wykorzystać bliskość Poloneza i wybudować jakieś duże gmaszysko.

Tego natomiast nie będzie mi żal.
Nie jest to najbardziej wykwintny przykład socrealizmu, ale naprawdę dobrze pasuje do zabudowy ringu, w przeciwieństwie do 8 piętrowego gmaszyska...
Zabytek? Być może w przyszłości.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2008, 08:44 PM   #13
ZwierZ
Registered User

no przecież tu na forum czytałem głosy , że Polonez nie pasuje, za wysoki,
a teraz nagle ktoś pisze burzyć socrealizm i stawiać wysoki gmach Um :>?
W końcu jak to jest - wieżowce tam czy niższa zabudowa ?
Old February 13th, 2008, 09:12 PM   #14
Popiel
Anty love

Popiel's Avatar

Likes (Received): 53

Zabytek zamiast nowej siedziby marszałka?

Architekci i historycy sztuki protestują przeciw planom rozbiórki budynku przy al. Niepodległości, na którego gruzach ma powstać nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Tomasz Kaminski / AG

O tym, że nieopodal hotelu Polonez przy al. Niepodległości, w miejscu, gdzie dziś stoi zaniedbany budynek Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, stanie nowa, reprezentacyjna siedziba Urzędu Marszałkowskiego, wiadomo od kilku miesięcy. Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę starego i określenie warunków zabudowy nowego obiektu już został złożony w wydziale urbanistyki i architektury UM. - Rzeczywiście, oba wnioski do mnie dotarły - potwierdza Andrzej Nowak, architekt miejski. - Ale decyzje żadne nie zapadły - dodaje. Od 1 marca ODN ma już jednak działać w nowej siedzibie przy ul. Kanclerskiej, a mieszcząca się także w tym gmachu Biblioteka Pedagogiczna przenosi się w okolice stadionu Lecha.

Tymczasem zagrożonym rozbiórką budynkiem zainteresowali się poznańscy architekci i historycy sztuki. - To znakomity przykład architektury socrealistycznej. Wraz z sąsiadującym z nim budynkiem szkoły sportowej powinien trafić na listę zabytków - przekonuje Iwona Błaszczyk z biura miejskiego konserwatora zabytków, która jeszcze w tym tygodniu zamierza wysłać w tej sprawie list otwarty do marszałka. Wspierają ją w tym poznańscy architekci i historycy sztuki. - Nie może być tak, że mamy w Poznaniu tylko zabytki gotyckie, renesansowe czy barokowe. Powinniśmy chronić także cenne obiekty z ostatnich dziesięcioleci - mówi Janusz Pazder, historyk sztuki.

Budynek, o który zamierzają walczyć, powstał w latach 1956-57. Zaprojektował go jeden z bardziej znanych wówczas poznańskich architektów Janusz Wellenger. - Ten sam, który stworzył Dom Technika przy ul. Wieniawskiego, a także osiedle na Ratajach czy niektóre pawilony MTP - wymienia Iwona Błaszczyk.

Janusz Pazder: - Bez konsultacji z kimkolwiek, bez publicznej debaty została podjęta arbitralna decyzja o wyburzeniu budynku, który powinien być chroniony tak jak np. Okrąglak. Poza tym Aleje Niepodległości to jedno z najcenniejszych założeń urbanistycznych w mieście. Jak będzie się tam prezentował nowy, 16-piętrowy budynek Urzędu Marszałkowskiego w miejscu Ośrodka?

Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za budowę nowej siedziby UM: - Zanim złożyliśmy wniosek o rozbiórkę, przeprowadziliśmy badania, czy możliwa byłaby przebudowa i adaptacja tego budynku na potrzeby urzędu. Niestety, nie ma takiej możliwości - mówi. I tłumaczy: - Jesteśmy w stałym kontakcie z miejskim konserwatorem zabytków. Obiekt nie został wpisany do rejestru zabytków. Pani konserwator zaleciła jedynie zachowanie zabytkowych płaskorzeźb, które są widoczne od strony dziedzińca. W warunkach konkursu architektonicznego, który zamierzamy niedługo ogłosić, na pewno pojawią się te wskazówki. Na koniec dodaje: - Styl stylem, ale rozmawiamy o centrum miasta, które chcemy, by wyglądało europejsko. A budynek ODN ani nie jest piękny, ani nie przynosi dumy miastu. Oczywiście jesteśmy gotowi podjąć dyskusję w tej sprawie.

Popiel no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2008, 10:51 AM   #15
wpn
miasto dla ludzi

Location: poznań, miasto w którym samochód jest traktowany jak święta krowa
Likes (Received): 240

Burzenie dobrego architektonicznie, aczkolwiek dosc zaniedbanego budynku, ktory swietnie wpisuje sie w zalozenie Alei Niepodleglosci i tworzy prawidlowa miejska pierzeje jest planistycznym bledem. Plany postawienia w tym miejscu wiezowca dorownujacego wysokoscia Hotelowi Poznan sa juz planistycznym barbarzynstwem. Jezeli do tego dodamy fakt, ze inwestorem jest tu Urzad Wojewodzki, ktory jako instytucja panstwowa powinien dbac o prawidlowy rozwoj miasta, to mamy prawdziwy powod do zaniepokojenia o to kto tym wojewodztwem rzadzi. Przeciez w samym tylko centum mamy TYSIACE niezagospodarowanych dzialek bedacych wynikiem dzialan 2 wojny swiatowej lub oblednych wyburzen dokonanych przez komunistow. Nie wierze, zeby instytucja panstwowa o randze Urzedu Wojewodzkiego nie mogla znalezc dla siebie innego, bardziej stosownego miejsca. A co ze starym, obrzydliwym gmachem urzedu?
wpn no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2008, 11:37 AM   #16
supertramp
Registered User

Nie wiem czy ktoś z Was był kiedyś na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan - ale widok stamtąd jest po prostu fatalny. Patrzysz na nagrobek a w tle stoi ohydny Polonez - i to od zaplecza. Przeraża mnie trochę, że zamiast postawić w tym miejscu coś co nie będzie przytłaczać urząd dopasuje sie wysokością do Poloneza. Odnośnie budynku który ma zostać wyburzony - to przez dwa lata niemal dzień w dzień w nim bywałem i mogłem się jemu nieco przyjrzeć. Szczerze nierobi on na mnie żadnego wrażenia - jestem za wyburzeniem. Jestem natomiast przeciwny stawianiu w tym rejonie kolejnej dominaty - po Polonezie, wieży Atanera przy Kutrzeby - urząd będzie kolejnym błędem - i przygasi choćby wspomniany cmentarz.
supertramp no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2008, 12:11 PM   #17
Popiel
Anty love

Popiel's Avatar

Likes (Received): 53

Quote:
Originally Posted by supertramp View Post
Nie wiem czy ktoś z Was był kiedyś na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan - ale widok stamtąd jest po prostu fatalny. Patrzysz na nagrobek a w tle stoi ohydny Polonez - i to od zaplecza..
chodziłem tam rok temu aż serce ściska

Popiel no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2008, 02:02 PM   #18
Posener
Registered User

Posener's Avatar

Likes (Received): 177

Quote:
Originally Posted by ZwierZ View Post
no przecież tu na forum czytałem głosy , że Polonez nie pasuje, za wysoki,
a teraz nagle ktoś pisze burzyć socrealizm i stawiać wysoki gmach Um :>?
W końcu jak to jest - wieżowce tam czy niższa zabudowa ?
Dokładnie. Poza tym nie można powiedzieć o stojącym tam budynku że jest szpeci tą okolice, jest po prostu zaniedbany.
Posener no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2008, 04:30 PM   #19
RAFI
see me

RAFI's Avatar

Likes (Received): 22

chyba jakiś żart z zabytkiem....
RAFI no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2008, 04:31 PM   #20
zamen
Registered User

zamen's Avatar

Likes (Received): 26

Proszę was Panowie nie brońcie tego budynku przecież nawet jak go odnowią to co to będzie - zwykły zadbany budynek. Gdzie tu jakaś wybitna architektura . Czy każdy budynek wzniesiony w latach 50 tylko dlatego, że ma kilkadziesiąt lat trzeba pieczołowicie zachować?
Rozumiem - taki Okrąglak to co innego. Ale to to jest poprostu ffffeeee.
Ta ulica zasługuje na nowoczesną architekturę. I od kiedy 10 czy 12 pięter to wieżowiec nie pasujący do otoczenia Alejii.
Jestem pewien, że jak projekt bedzie dobry to wniesie powiew świeżości w tamte okolice.

Last edited by zamen; February 14th, 2008 at 05:15 PM. Reason: literówka
zamen no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
poznań

Thread Tools

Posting Rules