search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > Lounge > Photography & Video

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 94 votes, 5.00 average.
Old February 3rd, 2008, 11:56 PM   #1
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Likes (Received): 250

Slovak Towns | Villes Slovaques | Ciudades Eslovacos | Slowakische Stadte | Slowackie miasta | Slovenské mestá

Slovak Cities

Many of the beautiful Slovak cities and towns as follows. As a tribute to our unifying history with hungarians, germans and as a tribute to the latin language which has been an official language in the Kingdom of the Holy Crown for over 800 years all the cities and town have it´s names in languages representing those nations.

Some of the photos are mine, for the great majority of the others I would like to thanks to the photographers of almost all of the Europe

Banská Štiavnica - Semnichia - Selmecbánya - Schemnitz
UNESCO listed town -
town with the world´s first Mining Academy founded by the empress Maria Theresa - town around which there is a system of tajchs, small dam lakes invented in 17th century by Samuel Mikovíny to pump water from the mines, these technique is completely world´s unique/ more info on http://www.banskastiavnica.org/en/index.html

image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr

Trenčín - Trentschinium, Laugaricio - Trencsén - Trentschin
the northest point were Imperium Romanum extended it´s power in Central Europe and left here many testimonies such Trencin´s inscription - town which was a Roman military camp called Laugaricio - nowadays also called the City of fashion / more info on http://www.trencin.sk/en/12513

Skalica - Sakolcium - Szakolca - Skalitz
town of the world famous Trdelník biscuit - one of the oldest ecclesiastical building in Central Europe lies nearby - town with the largest amount of churches (12) in a relatively small area - town with a great Wine - town where starts czechoslovak Baťa´s channel / more info on http://www.skalica.sk/index.php?lang=en

Prešov - Fragopolis - Eperjes - Preschau - Пряшів - Preszów
slovak´s third most populous city - nearby this charming city lies world´s second biggest opal reservoirs in Dubnik Mines and the only
cold water Herľany´s geyser in the Europe listed on the UNESCO Tentative list / more info on - town which is only an hour from the
UNESCO
town Bardejov /more info on http://www.presov.sk/portal.php

image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

more will come tommorow...today I am quite tired

Last edited by Ubertino de Casale; August 4th, 2008 at 08:48 PM.
Ubertino de Casale no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 4th, 2008, 12:17 AM   #2
.oreo.
Registered User

.oreo.'s Avatar

Likes (Received): 3

Ubertino, nadherny thread - netusil som, ze Skalica ma az take pekne historicke centrum!
Len tak dalej!
.oreo. no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 12:44 AM   #3
slowake
coffee fascist

slowake's Avatar

Likes (Received): 100

Quote:
Originally Posted by .oreo. View Post
Ubertino, nadherny thread - netusil som, ze Skalica ma az take pekne historicke centrum!
Len tak dalej!
Skalica ma asi najlepsie udrziavane hist. centrum na celom slovensku, jednoznacne tam odporucam ist.

p.s. Great thread Ubertino!
slowake está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 12:48 AM   #4
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Quote:
Originally Posted by slowake View Post
Skalica ma asi najlepsie udrziavane hist. centrum na celom slovensku, jednoznacne tam odporucam ist.

jednoznacne, este popri Bardejove a Levocu kupuju sami cudzinci takze to bude detto..Skalica je nielen nadherna ale ma aj velmi milych a ochotnych ludi..

Dakujem slowake
Old February 4th, 2008, 02:55 AM   #5
e2ek1el
Registered User

e2ek1el's Avatar

Likes (Received): 42

Quote:
Originally Posted by slowake View Post

cez Skalické dni by sme tam mohli spraviť stretávku u burčáku Nebol som nikdy v Pezinku na vinobraní, predpokladáma ale že kultúrnym programom a atmosférou by ho Skalické dni prekonali.

Mimochodom Skalica je taký menší slovenský zázrak, okrem historického centra sa tu napríklad darí aj miestnej ekonomike, miestne podniky zamestnávajú ľudí z celého okolia, kuriozitou pre 15000 mesto je asi shopping mall s multikinom (treba ale vziať do úvahy že do 15-20 minút cesty býva vyše 100tisíc ľudí). Kúpna sila obyvateľstva je možno druhá najvyššia hneď po Bratislave.

No a samozrejme, darí sa tu aj hokeju, Žiga asi pozná každý (aj keď v miestnych hospodách nie je veľmi obľúbený, keď ešte hrával v LA, z času na čas dostal cez držku...no drzý bol jak opica, dobre mu tak nech )
e2ek1el no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 11:36 AM   #6
RawLee
Registered User

RawLee's Avatar

Likes (Received): 1078

Nice pics about nice cities!
RawLee no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 02:22 PM   #7
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Neviem ci bude Ubertino suhlasit,ale ked to budes mat vsetko hotove,a budes mat ten hyperlink,mohli by sme si to dat viacery do podpisu.Aspon by to bolo ovela viac naociach a urcite by si to vsimlo viac ludi,ja by som si to kludne tam dal,s tym,ze by si tam mohol dopisat ze si tvorcom tej prezentacie,ja v ziadnom pripade nechcem aby ma niekto povazoval za autora,ked na tom nemam ani kusok pricinenia.Ale myslim ze tak by sa tvoja snaha nakoniec dostala viac na oci.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 02:40 PM   #8
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
Neviem ci bude Ubertino suhlasit,ale ked to budes mat vsetko hotove,a budes mat ten hyperlink,mohli by sme si to dat viacery do podpisu.Aspon by to bolo ovela viac naociach a urcite by si to vsimlo viac ludi,ja by som si to kludne tam dal,s tym,ze by si tam mohol dopisat ze si tvorcom tej prezentacie,ja v ziadnom pripade nechcem aby ma niekto povazoval za autora,ked na tom nemam ani kusok pricinenia.Ale myslim ze tak by sa tvoja snaha nakoniec dostala viac na oci.
jasne, ze s tym suhlasim..ono je to velmi nove a uz je tu pomerne dost reakcii, takze o pozeranost sa neobavam, ale Slovensko treba propagovat vela a vsade! Mate moje Svate pozehnanie a ak nechcete nemusite odkazovat na autora (to prezijem) Chcem, len, aby kazdy kto si to pridat do podpisu mal tie iste farby (aby to bolo jednotne), len este stale neviem ten hyperlink urobit..asi som uplne osprostel, poradis mi?
Jo a chcem Vas poprosit, aby ste tu pokial nepojde o nieco ine pisali najma po anglicky..dakujem

today four another cities will be added
Old February 4th, 2008, 02:45 PM   #9
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Quote:
Originally Posted by Ubertino de Casale View Post
jasne, ze s tym suhlasim..ono je to velmi nove a uz je tu pomerne dost reakcii, takze o pozeranost sa neobavam, ale Slovensko treba propagovat vela a vsade! Mate moje Svate pozehnanie a ak nechcete nemusite odkazovat na autora (to prezijem) Chcem, len, aby kazdy kto si to pridat do podpisu mal tie iste farby (aby to bolo jednotne), len este stale neviem ten hyperlink urobit..asi som uplne osprostel, poradis mi?
Jo a chcem Vas poprosit, aby ste tu pokial nepojde o nieco ine pisali najma po anglicky..dakujem

today four another cities will be added
s hyperlinkom ti neporadim,nemam tusenie ako sa to robi.Jasne ,farba by mala byt jednotna,a kludne si tam daj autora,alebo aspon na zaver alebo zaciatok textu.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 05:08 PM   #10
dustik
Sakura san na hrad ((-:

dustik's Avatar

Likes (Received): 31

Ked tak farba farba, jednoznacne biela modra cervena

Pekne fotky, Skalicu urcite navstivim, planoval som ze tam pojdem na nakupy ale krasne historicke centrum si nenecham ujst taktiez aj Trencin sa mi celkom paci, hlavne ten hrad, aj ked fandim Bratislave, Trenciansky je asi zo vsetkych slovenskych hradov najkrajsi

Hi to all friends and neighbours of Slovakia (-:

Linux user
dustik no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 06:29 PM   #11
ndbalbina
Registered User

ndbalbina's Avatar

Likes (Received): 0

Greetings from Wroclaw, Poland. Great to see so many historic buildings renovated. Slovak cities look really good. It would be nice to see some photos of Nitra here. Especially that old church in Drazovce (st. Michael's, I believe). Time really seems to have stopped there... simply magic.
ndbalbina no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 08:20 PM   #12
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Quote:
Originally Posted by ndbalbina View Post
Greetings from Wroclaw, Poland. Great to see so many historic buildings renovated. Slovak cities look really good. It would be nice to see some photos of Nitra here. Especially that old church in Drazovce (st. Michael's, I believe). Time really seems to have stopped there... simply magic.
Greetings Polish brother, Vratislav is perhaps the second nicest city in Poland (after Krakov) your cities are beautiful also
Nitra is on the run today
Old February 4th, 2008, 08:35 PM   #13
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 2396

Great work Ubertino. I'm very impatient and I'm waiting for updates.

Quote:
Originally Posted by ndbalbina View Post
Unfortunately, Nitra is one of those Slovak cities which were extremely damaged during communism. But, there are still some interresting buildings and sites.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 10:03 PM   #14
.oreo.
Registered User

.oreo.'s Avatar

Ubertino, rychlo tu Nitru, treba sa mi ist ucit na skusky...
Old February 4th, 2008, 10:51 PM   #15
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci

earth intruder's Avatar

Likes (Received): 300

very nice I like slovak cities, I visit Slovakia every year
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2008, 11:57 PM   #16
Ubertino de Casale
Amor Patriae Nostra Lex

Podolínec - Podolinum - Podolin - Pudlein - Podoliniec
in the past one of the most important towns of historical Spis county
- nowadays very favourite stop the Stara Lubovna castle - it´s called "Athens on the Poprad / more info on http://www.podolinec.eu/

Nitra - Nyitra - Neutra - Nitrava
Probably the oldest Slovak city founded even before Moravia Magna has been created,
later has been one of the centres of the Moravia Magna Empire, which was common to the Western Slavs -
Nowadays 5th most populous Slovak city with splendid historical centre, beautiful castle dominating skyline -
a city which is an archeological paradise - Around city there are many churches dating from the romanesque period / more info on http://eng.nitra.sk/

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Drazovce St. Michael´s church, one of the oldest slovak churches constructed
in the half of 10th century lying very close to Nitra,a truly ancient medieval times spirit is incorporated here

Another very old church located in the village Kostolany pod Tribecom, about 12 km from Nitra. According to the latest research this church is supposed
to be build in pre-romanesque period in the time of Moravia Magna

Levoča - Leuchovia - Lőcse - Leutschau - Lewocza
One of the most beautiful towns in Central Europe,
called Gothic Pearl - Medieval spirit is incorporated in almost every building in this town
Former seat of the Spis county and one of the most important Medieval Cities in the Kingdom -
Town with the highest wooden gothic altar of the world made by Master Pavol of Levoča -
Town with the best preserved fortification system surrounding historical centre in Central Europe -
Town listed on the UNESCO Tentative list / more info on http://www.levoca.sk/en/english.htm

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

wooden gothic altar - World´s highest

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
image hosted on flickr

Žilina - Castrum Sylna - Zsolna - Sillein
Slovaks forth most populous city - only town in Slovakia with arcades on the houses - Gateway to the splendid Mala Fatra National Park /more info on http://www.zilina.sk/

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Budatin castle, which lies near historical centre on another bank of Vah river

for today it´s over, the other 4 will come tomorrow

Last edited by Ubertino de Casale; February 12th, 2008 at 10:04 AM.
Ubertino de Casale no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 12:13 AM   #17
.oreo.
Registered User

.oreo.'s Avatar

Once again well done Ubertino! Keep postin´...
Old February 5th, 2008, 12:13 AM   #18
pau-chin
Registered User

pau-chin's Avatar

Likes (Received): 1544

velmi pekne Ubertino de Casale
pau-chin no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 12:59 AM   #19
ndbalbina
Registered User

ndbalbina's Avatar

Likes (Received): 0

Thumbs up

Thx, Ubertino! For new photos, including Nitra and for your opinion about Wrocław as well . Lewocza is absolutely breathtaking.

Mariánske námestie in Zilina looks nice too, although it doesn't look "old" at all . Maybe because it's renovated so well. And as far I know the side with church behind is partially reconstructed (three buildings were erected there in 1920').

Keep them coming, Ubertino!
ndbalbina no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2008, 04:17 AM   #20
milan11
BANNED

Likes (Received): 2

Great thread

Slovak cities from the eyes of our Polish neighbours

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=390737
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=503365
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=251516
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=249351