daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury

Pomorze, Warmia i Mazury Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie

Reply

Thread Tools
Old March 26th, 2008, 02:06 AM   #1
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 145

[Starogard Gdański] Galerie handlowe

W ostatnich dniach/tygodniach ujawniało się info jakoby w mojej mieścinie miał powstać Aquapark. Teraz powoli wychodzą na jaw coraz to konkretniejsze informacje. Wieść to rewelacyjna, biorąc pod uwagę ilość inwestycji w stolicy Kociewia w ostatnim czasie.

Lokallni przedsiębiorcy dotychczas konkurujący na rynku hurtowni i marketów budowlanych kupili działkę wraz z budynkami dawnej fabryki obuwia Neptun. Jest to centrum miasta, które od dawna prosi się by coś z nim zrobić.
W planach jest galeria handlowa, kino i przede wszystkim Aquapark - największy na Pomorzu. Oczywiście może się okazać, że za kilka tygodni okaże się że to wszystko pic na wodę, ale na dzień dzisiejszy sprawa wyglądca całkiem poważnie.

Quote:
Saperzy wysadzą Neptuna
STAROGARD GD. Niebawem zostanie wyburzony zespół budynków dawnej fabryki butów "Neptun" w Starogardzie. Na miejscu ruin po tej fabryce powstanie supernowoczesny, największy na Pomorzy aquapark.

Informacja wydawać się może sensacyjna, ale uzyskaliśmy jej potwierdzenie z dwóch źródeł. Nie zaprzeczyli jej nowi właściciele "Neptuna" Mariusz Szwarc oraz Tomasz Pastwa. Potwierdził ją natomiast projektant aquparku, profesor Ireneusz Zakrzewski z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Udało nam się zdobyć wstępną wizualizację projektowanego aquaparku.
- Zastrzegam jednak, że jest to przedwstępna wersja opracowywanego projektu - powiedział profesor Ireneusz Zakrzewski. - Grupa moich najzdolniejszych studentów pracuje intensywnie nad trzema wersjami projektu. Dopiero po dokonaniu wyboru wersji optymalnej przystapimy do wykonania projektu szczegółowego. Wstępne prace projektowe zakończymy do końca czerwca bieżącego roku.
Teren do zagospodarowania projektowego jest bardzo duży. Nowi właściciele "Neptuna" są bowiem także właścicielami przyległych magazynów Polpharmy. Razem do zagospodarowania jest około 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni. To aż 3 hektary.
Największym problemem nowych właścicieli jest wyburzenie starych obiektów. W pierwszej wersji rozważano zlecenie wykonania prac rozbiórkowych specjalistycznej firmie z Poznania. Ta firma bardzo sprawnie wykonała rozbiórkę obiektów pod budowę marketu Lidl w Starogardzie. Ta wersja została jednak odrzucona jako zbyt długa i kosztowna. Dowiedzieliśmy się, że przyjęto szybką i nowoczesną technikę wyburzeniową polegającą na wykorzystaniu inżynierii strzelniczej. Pomysł wykorzystania tej metody zrodził się przypadkowo. Niedawno tczewski patrol saperów sprawnie dokonał rozminowania terenu wokół Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim.
- W trakcie akcji unieszkodliwiania bomby lotniczej w Starogardzie Gdańskim rozmawialiśmy o naszej pracy saperskiej - mówi starszy sierżant Piotr Dulny z 16 Tczewskiego Batalionu Saperów. - Poinformowałem o tym, że dysponujemy doświadczoną grupą "Explosiv" specjalizującą się w wyburzaniu obiektów. Obejrzałem obiekty "Neptuna" i stwierdziłem, że jesteśmy gotowi szybko, tanio i bezpiecznie wykonać ich wyburzenia. Przygotowałem ofertę i nasza oferta została przyjęta przez właścicieli obiektu. Użycie materiałów wybuchowych dotychczas kojarzone było z wojskiem, górnictwem oraz niebezpieczeństwem i zagrożeniem dla ludzi i otoczenia. Rozwój inżynierii strzelniczej oraz wykonane przez nas bardzo dokładne projekty wyburzeń metodą wybuchową pozwoliły na wyeliminowanie większości zagrożeń, a tym samym umożliwiły zastosowanie materiałów wybuchowych w bardzo szerokim zakresie. Mamy na swoim koncie wiele udanych wyburzeń w całym kraju.
Uzyskany z wyburzenia gruz zostanie przewieziony na teren realizowanych inwestycji w Starogardzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Właścicielom zależy na jak najszybszym rozpoczęciu prac rozbiórkowych.
- Aby nie zakłócać normalnego życia miasta, wyburzanie obiektów rozpoczniemy już we wtorek, 1 kwietnia od godziny 4.00. Wyburzanie trwać będzie około 2 godzin - informuje starszy sierżant Piotr Dulny. - Przepraszamy mieszkańców okolic wyburzania za zakłócenie ciszy i bardzo prosimy aby w tym czasie nie tworzyć zbiegowisk utrudniających nam pracę.

Autor: Stanisław Sierko Źródło: Gazeta Kociewska
http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/4/3201#galeria

Skoro na PG już robią projekt to info wydaje się wiarygodne. Aczkolwiek boję się pomyśleć, cóż takiego ci najlepsi studenci zmajstrują. Szkoda, że 30 marca muszę jechać do Poznania, nie będę mógł zrobić relacji z akcji wyburzania. Wygląda na to, ze sama akcja zostanie przesunięta na godz 6.00 w związku z obowiązującą ciszą nocną. Zaskakuje fakt, że już za tydzień Neptuna ma nie być. Straszy w srodku miasta od wielu lat, a teraz z tygodnia na tydzień ma zniknąć

Znalazłem też wywiad z inwestorami. Przepraszam za brak polskich znaków, ale tak było na stronce.
Quote:
A ruina Aquaparkiem się stała. To co było tylko „nasz±” ide± fixe, to, o co pytałem troszkę prowokacyjnie w swoich wywiadach z naszymi włodarzami może stać się faktem. W Starogardzie Gdańskim może powstać AQUAPARK.

T± szans± jest budowa nowoczesnej galerii przez lokalnych przedsiębiorców wraz z AQUAPARKIEM na terenach dawnej fabryki obuwia.

Udało się nam porozmawiać z głównymi inwestorami i pomysłodawcami tej koncepcji panami Mariuszem Szwarcem i Tomaszem Pastw±.

Panowie jaki¶ czas temu miasto obiegła wie¶ć, że kupili¶cie tereny po dawnych zakładach obuwniczych. I od razu powstała plotka nios±ca w±tpliwo¶ć; czy to naprawdę Wy kupili¶cie ten teren, czy dali¶cie tylko nazwiska dla obcego inwestora?

M.Sz.

- Decyzję w sprawie zakupu gruntu trzeba było podejmować szybko. Grunty po dawnych zakładach „Neptun” kupili¶my wspólnie z Tomkiem Pastw± jako osoby fizyczne. Jeżeli kto¶ ma jakiekolwiek w±tpliwo¶ci, może ten fakt sprawdzić w księgach wieczystych, które s± powszechnie dostępne.

Dlaczego wybrali¶cie akurat ten teren pod inwestycję?

T.P.

- Ta decyzja w pewnym sensie była decyzj± naturaln± i oczywist± dla Nas. Ponieważ wcze¶niej w wyniku negocjacji zakupili¶my magazyny przy ul. Pomorskiej od firmy Polpharma, to z pewnej logiki działania wynikało, że musimy zakupić tereny s±siaduj±ce.

Jakie były okoliczno¶ci transakcji?

M.Sz.

- Wła¶cicielem terenów po byłych zakładach obuwniczych był Pan Trepka. Ponieważ zaangażował się on w inwestycję budowy galerii w Słupsku, postanowili¶my wykorzystać tę okoliczno¶ci i złożyć mu ofertę zakupu nieruchomo¶ci. Udało się nam wynegocjować, co nie było wcale ani proste, ani łatwe, warunki zakupu przedmiotowej nieruchomo¶ci. I tak jak mówił wcze¶niej Mariusz pewne decyzje trzeba było podejmować szybko, nawet bardzo szybko.

Do tej pory byli¶cie Panowie postrzegani raczej jako rywale, konkurenci na rynku w sferze inwestycji w lokale handlowe. Dlaczego teraz razem?

M.Sz.

- Poszukiwałem przedsiębiorcy lokalnego jako partnera do tej dużej inwestycji, bo czułem, że sam jej nie podołam. To bardzo duża inwestycja pod względem finansowym i organizacyjnym. Chciałem, aby była to osoba, która zna kwestie inwestycji budowlanych, ma zaplecze finansowe i z któr± będę miał wspólny „język”, będziemy się dobrze rozumieli. Za tak± osobę uznałem Tomka Pastwę.

A jak się Panowie poznali i zainteresowali tym projektem?

T.P.

- Znamy się ze spotkań, głównie na imprezach sportowych. Obydwaj sponsorujemy wiele klubów i zespołów sportowych. I tak, gdzie¶ na tych spotkaniach, zrodził się pomysł i idea zakupu terenu i budowy galerii.

Obaj Panowie jeste¶cie też wiceprezesami Starogardzkiego Klubu Biznesu?

T.P.

- Tak. W miarę możliwo¶ci czynnie uczestniczymy w pracach klubu. Cieszymy się, że klub się rozwija i staje się największ± i najbardziej skuteczn± organizacj± pozarz±dow± w naszym regionie. Ta organizacja ma przed sob± wielk± przyszło¶ć. To, co mnie osobi¶cie bardzo cieszy i napawa dum±, to fakt, że inicjatywy SKB nie s± zaszufladkowane, nie dotycz± jednej grupy społecznej, a wręcz przeciwnie, s± ukierunkowane na rozwój naszego miasta oraz regionu - Kociewia. Korzy¶ci z tych inicjatyw odczuje każdy mieszkaniec, każdy Kociewiak.

Przy takich inwestycjach zawsze się pojawia pytanie o pieni±dze i formę tej inwestycji?

M.Sz.

- ¦rodki finansowe pod tę inwestycję zastały zabezpieczone. Jeżeli chodzi o formę, to inwestycję ma przeprowadzić powołana do tego spółka celowa. Do udziału w tej spółce zapraszamy wszystkich chętnych lokalnych przedsiębiorców.

Czyli, jak rozumiem, każdy z lokalnych przedsiębiorców może się do Panów zgłosić jako potencjalny udziałowiec, wspólnik?

M.Sz.

- Tak. Taki zapis przewiduje statut spółki i taka też jest nasza idea.

Kiedy będzie można zobaczyć pierwsze projekty galerii?

T.P.

- Projekty powinny być przygotowane na koniec marca tego roku i na pocz±tku kwietnia chcieliby¶my dokonać ich publicznej prezentacji.

Jak panowie wyobrażacie sobie tę galerię?

M.Sz.

- Ma to być nowoczesny obiekt tzw. galeria czwartej generacji z miejscem na multikino, restauracje typu McDonald’s czy KFC. Obiekt ma posiadać dużo terenów zielonych. Wraz z deptakiem ł±cz±cym go z parkiem powinien tworzyć tak± promenadę.

Czy ten projekt obejmuje również Aquapark?

T.P.

- Oczywi¶cie, że tak. Jest to nasze oczko w głowie. I to ma być nie tylko Aquapark, ale chcemy, aby powstało takie centrum rekreacyjno – sportowe.

Panowie powiem, że na tak± inicjatywę czekałem. Budowa galerii to jedna z ostatnich chwil, jeżeli nie ostatnia, aby w Starogardzie Gd. mogło powstać centrum rekreacyjno - sportowe z Aquaparkiem. A to z kolei kolo napędowe do rozwoju turystyki. O¶rodki wypoczynkowe wokół Starogardu upadaj±, bo nikt nie chce przyjeżdżać nad jeziora. Ponieważ pogoda jest nad nimi niepewna i nie ma alternatywy na spędzenie wolnego czasu. Tak± alternatyw± może być wła¶nie Aquapark. Może być wykorzystywany przez szkoły do lekcji nauki pływania, jak to ma miejsce w innych miastach.

Czekamy na projekty, życzymy powodzenia i będziemy kibicować!

(rozmawiał Piotr Pielecki ; wywiad został autoryzowany)

http://www.kociewski.pl/index.php?op...id=14&Itemid=1
Czekam na dalsze rewelacje, bo najwiekszy i najnowoczesniejszy aquapark na Pomorzu brzmi dumnie Na wizualkę póki co nie zwracam uwagi, bo skoro prace ciągle trwają to pewnie dorzucili jakiś pierwszy lepszy obrazek jako dodatek do artykułu
cichy87 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 26th, 2008, 10:53 AM   #2
Tygrys
fanatyczny antykibic

Tygrys's Avatar

Quote:
Originally Posted by cichy87 View Post
Czekam na dalsze rewelacje, bo najwiekszy i najnowoczesniejszy aquapark na Pomorzu brzmi dumnie Na wizualkę póki co nie zwracam uwagi, bo skoro prace ciągle trwają to pewnie dorzucili jakiś pierwszy lepszy obrazek jako dodatek do artykułu
Na wizkę faktycznie nie ma co zwracać uwagi, bo to wizka wrocławskiego aquaparku:
http://www.skyscrapercity.com/showth...t=88729&page=8

A sama wiadomość o aquaparku ciekawa. Zobaczymy co z tego wyjdzie w praniu.
Old March 26th, 2008, 11:37 AM   #3
noras
noras

noras's Avatar

Likes (Received): 1190

hej cichy87 - fajnie ze pojawilo sie kolejne miasto w naszym regionie
ale moze rozbuduj temat np: inwestycje albo wiesci z budowy, jakies zdjecia itd.
noras no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 05:38 PM   #4
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Quote:
Originally Posted by Exar Kun View Post
Na wizkę faktycznie nie ma co zwracać uwagi, bo to wizka wrocławskiego aquaparku:
http://www.skyscrapercity.com/showth...t=88729&page=8
Tak mi się wydawało, ale nie mogłem odnaleźć wizki wrocławskiego aquaparku by potwierdzić własne przypuszczenia.

Quote:
Originally Posted by noras
ale moze rozbuduj temat np: inwestycje albo wiesci z budowy, jakies zdjecia itd.
Taa wiem. Problem w tym, że w Starogardzie jestem średnio 2-3 dni w miesiącu i w związku z brakiem innych forumowiczów z mojego miasta ciężko mi będzie być na bieżąco i dbać o zawartość merytoryczną tych wątków.

Może jutro przejdę się po mieście i obfocę to co się w tej chwili buduje i założę jakiś ogólny wątek o inwestycjach w Starogardzie. Póki co założyłem ten, bo ta inwestycja wydaje się poważna i bardzo istotna.
Old March 27th, 2008, 09:05 AM   #5
Polmos
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by cichy87 View Post
Tak mi się wydawało, ale nie mogłem odnaleźć wizki wrocławskiego aquaparku by potwierdzić własne przypuszczenia.

Taa wiem. Problem w tym, że w Starogardzie jestem średnio 2-3 dni w miesiącu i w związku z brakiem innych forumowiczów z mojego miasta ciężko mi będzie być na bieżąco i dbać o zawartość merytoryczną tych wątków.

Może jutro przejdę się po mieście i obfocę to co się w tej chwili buduje i założę jakiś ogólny wątek o inwestycjach w Starogardzie. Póki co założyłem ten, bo ta inwestycja wydaje się poważna i bardzo istotna.
Też czasami bywam w Starogardzie, i mogę skoczyć z aparatem po lokalnych budowach. Ale co do tego "Aquaparku" to chyba szybciej wybudują ten na Polance redłowskiej.
Po prostu w mieście i wśród władzy jest cisnienie na aquapark i pojawienie się jakiegokolwiek inwestora z takim pomysłem traktowane jest jak dar od nieba.
A poza tym spójrzcie na datę tego wyburzania, przypadkiem pojawił sie tam 1 kwietnia
Polmos no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2008, 12:07 AM   #6
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Quote:
Originally Posted by Polmos View Post
A poza tym spójrzcie na datę tego wyburzania, przypadkiem pojawił sie tam 1 kwietnia
Heh, ciekawe. W sumie bez zwracania uwagi na datę, brzmialo to dla mnia jak prima aprillis, teraz mi uświadomiłeś że faktycznie na żarcie może się skończyć
Old July 11th, 2008, 10:11 PM   #7
noras
noras

noras's Avatar

i co dalej na froncie budowlanym w Starogardzie ?

Last edited by noras; July 12th, 2008 at 07:35 PM.
Old July 12th, 2008, 06:13 PM   #8
Offspring
Indolentny dyletant

Offspring's Avatar

Likes (Received): 1118

(???)
Old July 13th, 2008, 01:15 AM   #9
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Quote:
Originally Posted by noras View Post
i co dalej na froncie budowlanym w Starogardzie ?
Szczerze? Nic. Jeśli chodzi o nowe inwestycje budowlane obecnie jesteśmy 10 lat za murzynami. Póki co nie słychać nic na temat nowych inwestycji a na temat tych o których od jakiegoś czasu się wspomina nie wiadomo nic poza tym co lokalne szmatławce pisały rok temu.

Ogólnie nuudaaa...
Old July 13th, 2008, 02:23 PM   #10
noras
noras

noras's Avatar

az tak zle - w 50 tys. miescie...szkoda
bylem tam pare razy - niedlugo moze znowu bede i moze uda mi sie cos znalezc...
Old July 15th, 2008, 06:30 PM   #11
Stg
Registered User

Likes (Received): 1

Spokojnie spokojnie
Jeśli chodzi o samo wyburzanie obiektu po byłym zakładzie Neptun to do niczego nie doszło oczywiście (kwietniowy żarcik).
Jednak jeśli chodzi o Galerię Neptun to oczywiście temat jest wciąż aktualny.
Mało tego - po drugiej stronie ulicy jest także w planach druga galeria- starogardzki Focus Park.
Od kilku tygodni trwa zażarta walka dwóch "konkurentów" o względy urzędników

Po cichu mówi się także o Galerii Handlowej, która ma powstać w dawnych starogardzkich Młynach (ala Manufaktura Łódzka , zlokalizowanej tuż przy centrum miasta.

Przewidywana wielkości:
- Galeria Neptun - 20 tyś. m2

- Aquapark Neptun - 7.563 m2

- Galeria Focus Park Starogard Gdański - 40 tyś m2

2008.06.17

W Urzędzie Miasta odbyła się prezentacja planów inwestycyjnych firmy Parkridge Retail Poland, związanych z budową galerii rozrywkowo – handlowej.

W spotkaniu uczestniczyli, m.in. przedstawiciele władz miasta, lokalnego biznesu oraz media. Mogli oni zapoznać się z projektem, jaki firma zamierza zrealizować w stolicy Kociewia. Jak wynikało z prezentacji Galeria Focus Park Starogard Gdański liczyłaby około 40 000 m2 powierzchni użytkowej. Mieściłaby 100 punktów, w tym sklepy, restauracje, kawiarnie, miejsca usługowe oraz wygodne kino. Wszystko to mieścić się będzie na trzech poziomach handlowych. Klienci zmotoryzowani będą mieli do dyspozycji 560 miejsc parkingowych. Galeria miałaby zapewnić przy tym ponad 500 stanowisk pracy.

Rozmowa z przyszłymi inwestorami Galerii Neptun

- Czy nadal aktualna jest wasza propozycja offsetu dla miasta? Obiecaliście aquapark i inwestycje związane z infrastrukturą.

- Jeżeli są (będą w wyniku rozwoju sytuacji – przyp. red.) dwie galerie, nasza i konkurencyjna, to my także offset dla miasta wnosimy, bo musimy zrobić przyległe uliczki, media i tak dalej. To wyniesie około 5 procent tej inwestycji, czyli dajemy tyle, ile konkurencja.

- 20 milionów złotych?

- Szacujemy, że będzie to pomiędzy 6 a 12 milionów. Jeżeli będzie tylko jedna galeria, nasza, dajemy do tego jeszcze aquapark, który kosztować nas będzie 30 - 35 milionów złotych.

- Wiem, to naiwne pytanie, ale... dlaczego nie chcecie drugiej galerii?

- Czynsze będą niższe, nie wszystko może zostać wynajęte. Boimy się ryzyka, że możemy sobie nie poradzić finansowo ze spłatą.

- A czy bylibyście się w stanie porozumieć z Parkridge?

- Pewnie będzie kłopot. Nawet nie wiemy, jakby ta współpraca mogła wyglądać i jak te kapitały ewentualnie połączyć. Wiem, że oni reprezentują fundusze inwestycyjne.

- Ludzie, mówiąc wprost, zgłupieli i nie rozumieją, o co chodzi. Albo są kompletnie zaskoczeni. Były dwie ruiny, teraz nagle mają być dwie galerie.

- To jest to samo, co w przypadku naszej małej galeryjki (Galerii „Szwarc” - przyp. red.). Jako firma „Broker” zrobiliśmy deptak dla mieszkańców, fajną uliczkę z bruku, ławeczki przed obiektem. To nie jest tak, że zrobiliśmy budynek i cześć pieśni. Także w przypadku Galerii „Neptun” chcemy wykonać deptak pomiędzy ulicą Kościuszki a ulicą Pomorską. Będzie przejście z parku... Wejdzie się koło budynku Poczty do parku, pójdzie się przez park, potem dalej, przejściem przez Galerię „Neptun” prosto do osiedla Kopernika. Myślimy o całym kwartale. Chcemy zrobić także uliczkę w poprzek, pomiędzy ulicą Pomorską a aleją Jana Pawła II.

- Jeżeli radni zgodzą się na obie galerie, to dacie sobie spokój z „Neptunem”?

- Są dwie alternatywy. Albo będziemy my i Parkridge, albo tylko my. Dla nas ryzyka nie ma. Kwestia polega na tym, czy będziemy budowali aquapark, czy nie. Dla nas korzystniejsza finansowo jest wersja bez aquaparku. Jeżeli będzie tylko nasza galeria, nie cofniemy danego słowa.
Stg no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2008, 08:45 PM   #12
noras
noras

noras's Avatar

nie ma to jak nowe swieze sily na forum...
Old September 18th, 2008, 11:10 PM   #13
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Quote:
Pic na wodę, aqua park
dziś

STAROGARD Gd. Prywatni inwestorzy nie wybudują w centrum miasta aqua -
parku w zamian za pozwolenie na postawienie wielkiej galerii handlowej,
choć wcześniej to obiecywali. Teraz się wycofali, gdyż nie uzyskali
wyłączności.

Władze samorządowe rozpoczęły cykl spotkań z inwestorami, którzy planują
na terenie miasta duże inwestycje, takie powyżej 100 mln złotych. Na
pierwszy ogień poszli właśnie inwestorzy, którzy w samym sercu miasta,
pod dwóch stronach tej samej ulicy, planują wybudować ogromne galerie
handlowe. W mieście tej wielkości miejsce jest - taka naprawdę - na
jedną, stąd inwestorzy kusili samorząd offsetem, obiecywali poważne
wsparcie miejskich inwestycji, budowę dróg.
Jeszcze kilka miesięcy temu starogardzcy biznesmeni, Tomasz Pastwa i
Mariusz Szwarc, przekonywali radnych, że jeżeli dostaną zgodę na budowę
wielkiego centrum handlowego w samym sercu miasta - po fabryce obuwia
Neptun, to na fragmencie swojej działki wybudują park wodny. Miał to być
prezent dla mieszkańców. Tym pomysłem zachwycili starogardzkich radnych
i przekonali całą Radę Miejską.

Już wiadomo, że o parku wodnym zbudowanym za prywatne pieniądze
Starogard Gd. przynajmniej na razie może zapomnieć. Na spotkaniu w
Urzędzie Miejskim, które miało miejsce w środę, inwestorzy wycofali się
z obietnic.
- Te spotkania z dużym inwestorami są organizowane z mojej
inicjatywy - mówi Edmund Stachowicz, prezydent Starogardu Gd. - Mają one
na celu właśnie poznanie planów oraz uzyskanie informacji na temat tego,
czy są oni gotowi wspierać miejskie zadania.
Są gotowi, ale inaczej. Mariusz Szwarc i Tomasz Pastwa poinformowali, że
mogą to uczynić w sposób zwyczajowo przyjęty w Polsce, maksymalnie do
pięciu procent poniesionych nakładów inwestycyjnych. Nie wybudują parku
wodnego, gdyż byłby to już za drogi prezent dla miasta. Gdy prezentowali
swoje plany, liczyli na to, że Rada Miejska umożliwi budowę tylko
jednego centrum handlowego, tymczasem drugi inwestor również otrzymał
zielone światło.

- Park wodny miał być utrzymywany z dochodów jedynej dużej galerii
i to jasno powiedzieliśmy w czasie prezentacji - wyjaśnia Tomasz
Pastwa. - Szanujemy decyzję radnych, którzy wyrazili zgodę na budowę
drugiej galerii.
W przyszłym tygodniu do Urzędu Miasta przybędą przedstawiciele drugiego
inwestora.
Jacek Legawski - NaszeMiasto.pl
http://starogardgdanski.naszemiasto....ia/899126.html
Old September 23rd, 2008, 06:23 PM   #14
Stg
Registered User

Likes (Received): 1

Będzie galeria za 200 mln zł.

Dziś podczas spotkania w starogardzkim Urzędzie Miejskim Magdalena Książek, dyrektor zarządzający Parktrigde Retial Poland potwierdziła, ze jej firma wybuduje Focus Park w Starogardzie Gd. bez względu na to, czy konkurencyjny projekt- po drugiej stronie Al. Jana Pawła II- powstanie.

- Inwestycja kosztować będzie 200 mln. zł - powiedziała pani dyrektor. – Liczymy na to, ze pozwolenie na budowę uzyskamy w przyszłym roku. Budowa potrwa 24 miesiące.
Dyrektor podczas rozmów z władzami miasta zadeklarowała tzw. offset na jego rzecz. Strony nie porozumiały się jeszcze co do tego jakiego rodzaju miałaby to być inwestycja. Pewne jest ,ze niebawem były oddział A Polpharmy przestanie straszyć w centrum miasta.
Źródło: Gazeta Kociewska
Stg no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2008, 04:55 PM   #15
Dominikk
Registered User

Likes (Received): 0

W Starogardzie na pewno nie jest potrzebna nastepna galeria, przeciez otworzyli jedna, i... nikt nie przyszedl. Ja przyszedlem, cala galeria byla pusta... szkoda pieniedzy.
Dominikk no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2009, 12:07 AM   #16
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

sorki że z poślizgiem, ale ostatnio średnio mnie to obchodziło

Quote:
"Galeria NEPTUN" - wizytówka stolicy Kociewia

Starogard. Po prezentacji materiału na temat Galerii Focus Park zgodnie z zapowiedzią, choć z małym opóźnieniem, czas na galerię, która powstanie po stronie przeciwnej al. Jana Pawła II

KILKA SŁÓW OD REDAKCJI. Nam się to, co dziś pokazujemy, podoba. Nawet bardzo. Za tydzień można by zestawić obok siebie wizualizacje Galerii "NEPTUN" i "Focus Park". Nie tylko w celu porównania, która galeria ładniejsza. Z deklaracji inwestorów i rozwoju wypadków wynika, że taka wspólna wizualizacja może być urzeczywistniona. Z punktu widzenia mieszkańców miasta będzie to coś niesamowitego – ogromna jego centralna część, poprzemysłowa i strasznie brzydka, dzięki obu inwestorom "wskoczy" w XXI wiek, w standard niczym nie odbiegający od tego, co widzimy w bogatych krajach. Oczywiście inaczej patrzą na to inwestorzy, którzy są dla siebie konkurentami... A teraz dane na temat "Galerii NEPTUN"...

"Neptun" – nawiązanie do tradycji

Przedmiotem inwestycji jest Centrum Usługowo-Handlowo-Rekreacyjne o roboczej nazwie „Galeria NEPTUN”, nawiązującej do fabryki obuwia - firmy, która kiedyś zatrudniała ponad 2000 osób i wytwarzała miliony par obuwia rocznie – czytamy w materiałach nadesłanych przez jednego z inwestorów Mariusza Szwarca. - Neptun był kiedyś, obok Polpharmy, chlubą Starogardu Gdańskiego, nazywanego Łodzią Północy. Pamięć o zakładzie nie zginie. Duża część życia tysięcy starogardzian, związanych do dzisiaj emocjonalnie z zakładem i ich rodzin, powinna być upamiętniona. Inwestorzy planują w nowym obiekcie, na miejscu wielkiej fabryki, uroczyście wmurować tablicę pamiątkową, by następne pokolenia nie zapomniały o kawałku historii tego miasta.

W ścisłym centrum

Projektowane obiekty usytuowane są w ścisłym centrum Starogardu Gdańskiego, w obszarze ulic: Pomorskiej, al. Jana Pawła II i Kościuszki, na terenach byłej fabryki Neptun oraz Polpharmy B. Teren graniczy z ważnym szlakiem komunikacyjnym - drogą wojewódzką nr 222 oraz leży w sąsiedztwie drogi krajowej nr 22 (tzw. "berlinka" od Berlin – Królewiec).

Multiplex, kręgielnia itp.

Projektowany obiekt „Galeria NEPTUN” to zespół przestrzeni ogólnodostępnych, w których zlokalizowane będą sklepy różnych branż i różnej wielkości, lokale usługowe i gastronomiczne, duża kręgielnia z pomieszczeniami rekreacyjno-rozrywkowymi, multiplex oraz biura. Obiekt wyposażony będzie w infrastrukturę techniczną, parkingi dla klientów i pomieszczenia obsługi.

Najlepsi specjaliści

Warto zaznaczyć, iż komercjalizację obiektu inwestor powierzył firmie z wieloletnim doświadczeniem, biorącej udział w licznych projektach realizowanych w całej Polsce. Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości. Zatrudnia ponad 15000 pracowników w 227 biurach w 59 krajach. Firma dostarcza zintegrowane rozwiązania poprzez aktywne doradztwo, realizację inwestycji i zarządzanie w imieniu wynajmujących, najemców i inwestorów na każdym etapie procesu powstawania i eksploatacji nieruchomości. W ramach usług dla sektora handlowego specjaliści Działu Powierzchni Handlowych pracują przy obsłudze centrów handlowych, głównych ulic handlowych oraz centrów sklepów fabrycznych, dostosowując się do indywidualnych potrzeb klientów na każdym etapie inwestycyjnym. Firma Cushman & Wakefield świadczyła usługi między innymi dla firm takich jak: ING Real Estate, Carrefour, Fortis, Globe Trade Centre, Hines Polska, Inter IKEA Centre Polska S.A., JWK Invest, Neinver czy Tesco. Centra handlowe, za których komercjalizację odpowiadała firma Cushman & Wakefield, to między innymi: Galeria Mokotów (Warszawa), Alfa Centrum (Gdańsk, Białystok), Stary Browar (Poznań), Madison (Gdańsk), Matarnia (Gdańsk), Galeria Kazimierz (Kraków) czy Złote Tarasy (Warszawa).

Również McDonald's

A oto wypowiedź Marka Noetzela, Starszego Negocjatora z Działu Powierzchni Handlowych Cushman & Wakefield:

"Przeprowadziliśmy wstępne rozmowy z czołowymi polskimi i międzynarodowymi firmami handlowymi takimi jak między innymi: LPP (RESERVED, CROPP), Stokrotka, Deichmann, CCC, Rossmann.
W planowanej galerii handlowo-rozrywkowej wiedzielibyśmy także takie marki jak McDonald's czy KFC. Ponieważ w Starogardzie jest duże zapotrzebowanie na delikatesy, przedstawiliśmy projekt Bomi - bardzo rozpoznawalnej w regionie marce. Poważnie rozważamy również multiplex, jako dopełnienie oferty rozrywkowej centrum. Około 20 - 25 procent powierzchni najmu przewidziane jest dla lokalnych firm, z którymi chcemy współpracować. Zainteresowanie Starogardem jest bardzo duże, ale w obliczu planowanego konkurencyjnego projektu należy zaznaczyć, iż sukces na rynku starogardzkim odniesie galeria handlowa, która będzie miała ciekawszą ofertę dla najemców i klientów, będąc jednocześnie lepiej skomunikowana z miastem i regionem. Procedury związane z uchwalaniem planu miejscowego trwają i uważam, że ich wynik będzie decydujący dla losów inwestycji. W interesie wszystkich powinno być uchwalenie takiego planu miejscowego, który pozwoli na realizację inwestycji komercyjnych w centrum, z jednoczesnym zachowaniem terenów zielonych, parków, skwerów etc. 'Galeria NEPTUN' jest przykładem takiej inwestycji - przyczyni się do rewitalizacji centrum (inwestycja w miejscu starej fabryki), powrotu handlu przy jednoczesnym zachowaniu innych funkcji miejskich."

Podstawowe dane

A oto podstawowe dane dotyczące inwestycji:

Wartość inwestycji: ok. 120 mln złotych

Podstawowe wymiary projektowanej inwestycji:

Powierzchnia całkowita: ok. 41 tys. m kw.

Powierzchnia najmu: ok. 20 tys. m kw.

powierzchnia terenu ok. 26.765 m kw.

powierzchnia zabudowy ok. 16.160 m kw.

Liczba miejsc parkingowych na terenie posesji inwestora: 500

Reprezentacyjny charakter

Z uwagi na strukturę przestrzenną miasta projekt Centrum Usługowo-Handlowo-Rekreacyjnego przewiduje zabudowę kwartału w obszarze wyżej wymienionych ulic w takim kształcie, aby nowa inwestycja była dobrze wkomponowana w zabudowę otaczającą i odpowiadała charakterystycznemu pierzejowemu ukształtowaniu zabudowy miasta. Wprowadzenie pierzejowej zabudowy w tym użytkowanym obszarze śródmieścia Starogardu nada temu rejonowi miasta reprezentacyjny charakter.

Pasaż – główny akcent

Głównym akcentem proponowanej zabudowy jest projektowany pasaż przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego w osi północ-południe, łączący park miejski na rzeką Wierzycą z terenami osiedli mieszkaniowych. W centralnej części pasażu teren przeznaczono na funkcje placu oraz parku z dobrej jakości małą architekturą, jak woda z fontannami, zielony labirynt, duża ilość ogródków wypoczynkowych. Nie zapomniano o drodze dla rowerzystów i miejscach zabaw dla milusińskich. Pierzeja spacerowa dzięki otoczeniu wieloma jednostkami gastronomicznymi i rozrywkowymi będzie tętniła życiem do późnych godzin nocnych.

W osi wschód – zachód planuje się drogę dojazdową do parkingów, zaopatrzenia. Droga wraz z chodnikami i trasą rowerową połączy al. Jana Pawła z ulicą Lubichowską.

Co na czterech poziomach

Planowany obiekt ma pełnić funkcje handlowe i usługowe. Pomieszczenia handlowe i usługowe zajmować będą parter, I piętro i część II piętra. Na parterze wydzielono powierzchnię na restaurację sieciową z bezpośrednim dostępem dla osób zmotoryzowanych. Część II piętra zostanie przeznaczona na dużą kręgielnię z pomieszczeniami rekreacyjno-rozrywkowymi oraz biura. Parkingi dla samochodów osobowych zlokalizowano w kondygnacji podziemnej.

Architektura wysokiej jakości

Z uwagi na tak ważną w mieście lokalizację planowany obiekt prezentować będzie wysokiej jakości architekturę. Na wysoką jakość architektury (elewacje, wnętrza) będą wpływać użyte materiały takie jak: ceramika elewacyjna, szkło, kamień naturalny, masy sztukatorsko-tynkarskie, stal nierdzewna. Elewacje reprezentacyjne (od strony al. Jana Pawła II i ul. Pomorskiej) zaprojektowane są z podziałem fasad na mniejsze sekcje z zaakcentowaniem stref wejściowych.

Charakter wszystkich elewacji projektowanej zabudowy będzie odpowiadał współczesnym tendencjom w architekturze z zachowaniem specyfiki lokalnej architektury Starogardu.

Podsumowanie, czyli...

miejsce na spacer z dziewczyną

„Galeria NEPTUN” zapewni miastu atrakcyjne centrum handlowo-usługowe łączące funkcję komercyjną z rekreacyjną. Duża powierzchnia działki, bardzo dobre położenie i skomunikowanie z głównymi arteriami Starogardu zapewni mieszkańcom przestrzeń publiczną odizolowaną od hałasu samochodów. Będzie to możliwe, gdyż inwestorzy chcą zabudować około 60 procent działki.

- Przestrzeń publiczna powinna być „sercem miasta”, tym co jednoczy mieszkańców, tym co pozwala im się identyfikować z miastem – czytamy w opracowaniu. - Rynki, place, parki, bulwary to miejsca, gdzie bez problemu możemy spotkać się ze znajomymi, wypić piwko, pogadać, przejść się z dziewczyną, zabrać swoich milusińskich na spacer połączony z zabawą. To ta przestrzeń, która pozwala nam żyć i oddychać. Zadbamy o tereny zielone, sprawimy, by stały się miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców nie tylko do godziny 22, gdy zwyczajowo zamykane są galerie handlowe. Sąsiedztwo naszej galerii będzie tętniło życiem do późnych godzin nocnych, postaramy się, aby ten kwartał stał się wizytówką stolicy Kociewia - aby przyciągał rzesze mieszkańców miasta i okolic, aby pobudził rozwój turystyki. My projektanci oraz przede wszystkim inwestorzy dopilnujemy, aby ta szansa nie została zmarnowana.

Oprac. Piotr Madanecki
http://kociewiak.pl/gminy/starogard_...sk=view&id=242
plus kilka słów o konkurencji z naprzeciwka

Quote:
STAROGARD: Banery już informują o budowie galerii
wczoraj

Kryzys kryzysem, ale deweloper Parkridge Retail Poland (kapitał brytyjski) absolutnie nie rezygnuje z planów budowy wielkiej galerii handlowo-rozrywkowej w stolicy Kociewia.

Pierwszy taki obiekt w województwie pomorskim już jest anonsowany na oczach mieszkańców - na budynkach fabrycznych zamkniętego oddziału Polpharmy pojawiły się wielkie banery informujące, że w tym miejscu powstanie galeria Focus Mall. Otwarcie trzykondygnacyjnego centrum planowane jest na przełomie lat 2011/2012. Na powierzchni 60 tys. m kw. znajdzie się około 100 sklepów. Focus Mall jest jeszcze w fazie projektowania, dlatego koszt inwestycji nie jest podawany.

Parkridge Retail Poland otworzył centra handlowe m.in. w Bydgoszczy i w Zielonej Górze. Galerie Focus Mall w Polsce odwiedziło w 2008 r. ponad 10 milionów klientów.
MJ - POLSKA Dziennik Bałtycki
Old March 8th, 2009, 11:20 AM   #17
dawayne
arcissistic urban

dawayne's Avatar

Likes (Received): 360

Czy zaczęto już prace rozbiórkowe ?
dawayne está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 8th, 2009, 11:33 AM   #18
dawayne
arcissistic urban

dawayne's Avatar

del

Last edited by dawayne; April 26th, 2010 at 05:51 PM.
Old March 8th, 2009, 06:07 PM   #19
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Prace rozbiórkowe na terenie Fabryki Obuwia Neptun trwają. Przynajmniej jeszcze 2 tygodnie gdy tam bylem były na dosyć zaawansowanym etapie.
Old March 26th, 2009, 08:48 AM   #20
dawayne
arcissistic urban

dawayne's Avatar

Jakieś nowości w Starogardzie?

Reply

Tags
pomorskie, pomorze, starogard gdański

Thread Tools