daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 27th, 2010, 02:06 PM   #5181
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Likes (Received): 82

O fi materialele de calitate, insa in rest e un mare FAIL.
stereodoping está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 27th, 2010, 02:11 PM   #5182
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 146

Probabil ca pe viitor regimul de inaltime al zonei va creste undeva la P+3+M P+4, P+5 si va arata mai ok acolo. Oricum mie personal nu mi se pare ok sa avem case doar cu parter fie ele si istorice. Eu nu am vazut nicaieri in niciun centru de capitala Europeana case doar cu parter.
La toate aceste case P+0 () ar trebui pastrata fatada (in cazul in care merita) si construit ceva nou care sa fie de aceeasi inaltime cu imobilele vecine P+3+M de exemplu, astfel senzatia de urban va creste mai mult.

Am gasit intamplator un post de-al tau din 2007 cu care sunt deacord:

Stereodoping:" Eu zic ca ar fi nevoie de o strategie foarte bine pusa la punct pentru revitalizarea zonelor de acest gen - care totusi sunt centrale. Eu as deposeda proprietarii lor - care oricum nu sunt in stare sa le intretina - si le-as mai baga cateva etaje le fiecare - ca sa se foloseasca spatiul eficient, daca tot e central. Astfel primaria ar putea sa vanda ulterior aceste spatii - sa isi scoata banii iar cu ei sa dezvolte infrastructura and stuff Bineinteles cu conditia de a se respecta arhitectura. Apropo - stiu ca in Polonia se reconstruiesc foarte multe case din astea vechi - de la zero - la noi insa apar tot felul de sticlarii neoportune in centru... Cred ca ar trebui sa se formeze vreo organizatie care sa monitorizeze si sa ghideze activitatea primariei, bineinteles cu experti platiti din ue sau ceva gen - Se combina cineva ? - oricum doar prin exprimarea opiniei pe forum nu se schimba nimic :P "

Last edited by tazzmaniadodo; May 27th, 2010 at 02:23 PM.
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2010, 02:38 PM   #5183
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Likes (Received): 108

io zic sa lasati prostiile... nu are bucurestiul deja o densitate prea mare ? sunteti si ipocriti , va plangeti alaturi ca se parcheaza nu stiu cum, dar etaje in plus nu inseamna mai multi locuitori -> mai multi soferi -> mai mule masini ?? ieri am dat ocol in jurul parcului IOR si din sute de locuri de parcare abia abia am gasit unul....

poate daca o data cu etajele in plus sa sape si sub, pt locuri de parcat subterane, desi cam greu.
cornel001 no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2010, 02:46 PM   #5184
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Pai logic ca pentru orice supraetajare locuri de parcare in plus.
Nu e nicio ipocrizie , chestia asta s-a aplicat in foarte multe orase din Europa; Daca ai observat la ei fiecare imobil are cate un mic intrand spre o curte interioara sau spre un garaj subteran, ideea e ca locatarii sau cei care lucreaza acolo sa aiba niste locuri de parcare asigurate iar pe strada sa parcheze doar cei care au treaba acolo pentru mai putin timp.
Old May 27th, 2010, 03:05 PM   #5185
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Ok, dar... nu prea cred ca chestia o sa se aplice suficient de mult la noi. Pt ca nu se vrea (nu intereseaza), pt ca probabil sunt utilitati dedesubt (nu stiu daca sunt usor de mutat), pentru ca in multe cazuri probabil (am io impresia) nu e destul spatiu decat daca faci panta destul de abrupta...
Old May 27th, 2010, 03:31 PM   #5186
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Probabil ca pe viitor regimul de inaltime al zonei va creste undeva la P+3+M P+4, P+5 si va arata mai ok acolo. Oricum mie personal nu mi se pare ok sa avem case doar cu parter fie ele si istorice. Eu nu am vazut nicaieri in niciun centru de capitala Europeana case doar cu parter.
La toate aceste case P+0 () ar trebui pastrata fatada (in cazul in care merita) si construit ceva nou care sa fie de aceeasi inaltime cu imobilele vecine P+3+M de exemplu, astfel senzatia de urban va creste mai mult.

De acord. Eu cand am zis FAIL m-am referit la frontul stradal - care e foarte ingust in raport cu dimensiunile cladirii - astfel cladirea are o tinuta ultra kitschoasa. Am fost intotdeauna impotriva acestui gen de cladiri.

Quote:
io zic sa lasati prostiile... nu are bucurestiul deja o densitate prea mare ? sunteti si ipocriti , va plangeti alaturi ca se parcheaza nu stiu cum, dar etaje in plus nu inseamna mai multi locuitori -> mai multi soferi -> mai mule masini ?? ieri am dat ocol in jurul parcului IOR si din sute de locuri de parcare abia abia am gasit unul....

poate daca o data cu etajele in plus sa sape si sub, pt locuri de parcat subterane, desi cam greu.
In centru e ok sa fie dens construit. O fi dens centrul - insa e plin de porcarii de case taranesti (Calea Calarasi, Pache Protopopescu si multe alte zone). La noi ori se construiesc mai multe blocuri P+20 unul langa altul (vezi incity residence - un rahat de proiect) ori case care si-ar avea locul undeva pe un imas. Problema densitatii mari se datoreaza insa in principal cartierelor "muncitoresti" care nu au fost concepute sa gazduiasca atatia proprietari de automobile. Clar - probabil ca supraetajarea nu ar merge in toate cazurile din motive tehnice (acolo as demola la naiba ). Cu toate acestea problema traficului din bucuresti este faptul ca mai toata lumea tine neaparat sa stea cu fundul in automobil - pentru ca transportul public nu e cool, dar nici incurajat cu investitii... Asa ca nu mai lasa masina acasa si ia autobuzul sau metroul. Oricum, noi aici vorbeam de coerenta tesutului urban nu de parcari - does it ring a bell? get the difference ? Dupa ce ne-ai numit "ipocriti" care debiteaza "prostii" ar fi probabil randul meu sa iti raspund cu aceiasi moneda. De data asta zic pas, insa ai grija la limbaj, mai ales ca tu esti ala cu o viziune destul de limitata despre ce inseamna un spatiu urban de calitate.
Old May 27th, 2010, 03:37 PM   #5187
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

nu cred ca eu sunt limitat atunci cand tu vorbesti despre "tesut urban" fara sa te gandesti si la consecintele practice...
in al doilea rand, atunci cand sunt probleme cu parcarea pe stradute gen bastiliei unde nu sunt blocurile alea muncitoresti, e clar ca si aici sunt... probleme.

Last edited by cornel001; May 27th, 2010 at 03:42 PM.
Old May 27th, 2010, 04:02 PM   #5188
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Pe Bastiliei sunt probleme pentru ca e Centru si lumea care are treaba prin zona in timpul zilei isi lasa masinile acolo. Normal ar fi sa se circule cu transportul public prin oras, iar locurile de parcare sa fie suficient de scumpe ca sa mai scada cheful. Chiar si riveranii ar fi bine sa fie pusi sa plateasca pentru ele - de exemplu aici la Amsterdam in centru daca vrei loc de parcare langa casa trebuie sa platesti in jur de 10 000 euro pe an (in functie de zona) - pe langa banii care se duc la buget, masura scade apetitul pentru mersul cu masina. "Consecintele practice" ar fi adaptarea si normalitatea. Automobilul utilizat in exces este o prostie.
Old May 27th, 2010, 04:14 PM   #5189
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

in afara de faptul ca "normalitatea" are diferite nuante in functie de fiecare, un cuvant cheie pe care l-ai scris este "ar fi". adica "nu este".
Old May 27th, 2010, 04:21 PM   #5190
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by stereodoping View Post
Pe Bastiliei sunt probleme pentru ca e Centru si lumea care are treaba prin zona in timpul zilei isi lasa masinile acolo. Normal ar fi sa se circule cu transportul public prin oras, iar locurile de parcare sa fie suficient de scumpe ca sa mai scada cheful. Chiar si riveranii ar fi bine sa fie pusi sa plateasca pentru ele - de exemplu aici la Amsterdam in centru daca vrei loc de parcare langa casa trebuie sa platesti in jur de 10 000 euro pe an (in functie de zona) - pe langa banii care se duc la buget, masura scade apetitul pentru mersul cu masina. "Consecintele practice" ar fi adaptarea si normalitatea. Automobilul utilizat in exces este o prostie.
Sunt de acord cu incurajarea transportului in comun, dar sume de genul 10,000 Euro sunt un pic exagerate avand in vedere nivelul de trai de la noi. Eu de exemplu stau in Piata Universitatii si m-ar omori ceva de genul.

Caderea Bastiliei este un exemplu nefericit de urbanism in Bucuresti. Vile din alte zone in schimb, gen Ana Ipatescu sunt ok. Caderea Bastiliei are si niste case mai darapanate. S-ar putea creste densitatea, dar cu o respectare de alianament, nivel de inaltime si cornise. Ar arata frumos si niste plombe clasice pentru a completa imaginea.

Pentru a incuraja parcarea civilizata trebuie amenzi peste amenzi. Momentan nu prea se poate face, pentru ca este imposibil de parcat in unele zone. Situatii care ma enerveaza in schimb sunt blocarea pe Ion Campineanu (fosta Regala) in conditia in care parcajul de la Inter este gol tot timpul. Acolo intr-adevar ar trebui blocata parcarea pentru a rezolva gatuirea de la Calea Victoriei.

Modelul urmat ar trebui sa fie urmatorul:

Agenti de parcare care sa circule prin centru si sa amendeze pe toti care parcheaza impromptu. Dotati cu un PDA si un aparat foto, ar putea sa inregistreze frumos in baza de date+poza pentru eventuale contestatii si sa lase bilet de amenda.

Nu platesti in 24 de ore, dublu. 48 de ore, triplu etc. Toti banii din incasari bagati intr-un fond de construit parcari subterane, cu exceptia 5-10% care sa fie bonus pentru angajat (pentru a incuraja munca cu spor si absenta spagii). Verificat pentru abuz continuu, si eliminat cersetorii de parcare. Pentru ca nu se poate o socoteala dubla: Punem parcare cu plata si civilizata, dar lasam gigeii sa te scormoneasca de banii si sa te indimideze dupa colt.

Parcare asta in spic e oribila, dar e singura solutie pe care o avem pana construim niste parcari.

Alte elemente de parcare:
  • Centrul istoric pietonal
  • Trotuarul
  • Calea Victoriei

Pe centrul asa zis pietonal intra gigeii cu masina si "Indienii" cool cu scuterele. Asa ceva este inadmisibil. Mai mult sa vezi politistii de la centrul istoric cum iau spaga sa lase lumea sa intre la bariera.

Pe trotuar este lipsa de respect deja. Cum civilizatia nu este una din atributiile "bravului popor roman" trebuie cu bata. Adica, amenda.

Am vazut parcare pe Calea Victoriei in mai multe locuri. Incurca circulatia ca dracu' si Politia sta si se uita. Deh, s-a oprit si baiatul la Hugo Boss sa ia o bratarica care merge la manuta macho. Sa vezi parcare ilegala in fata Politiei Capitalei, blocand banda de la vechiul Bancorex.

Oricum increderea mea in Primarie (cu Doctorul) este zero, deoarece nu am vazut nici o initiativa buna si noua. Aceleasi tiganii, aceleasi panouri (strada reabilitata de Prof. Dr. Bulibasa. Mare Mahar. Boss. Onor. Sorin Oprescu) si inertie.

Politia sta si se uita fara sa faca nimic la tiganii in trafic sau la parcare. Politia comunitara lasa toti cersetorii sa ameninte lumea in parcari: "Hai Sefu! ca ti-am tinut loc aici. Da si tu bani de o bere." Am reclamat eu la Politie si mi-au zis ca da, ca fac, ca nu fac etc.

Stiu ca aceste lucruri sunt marunte, dar diavolul sta in detalii. Toate aceste lucruri, plus miile de alte maruntisuri distrug orasul asta si ne afunda din ce in ce mai mult in gloata, tiganie si barbarism.

De acum incolo propun sa smulgem semnele cu Bucuresti de la intrarea de la Otopeni si sa punem "Bine a-ti venit in Micul Mumbai. Pentru Micul Paris plecati in alta parte."

Stiu ca este un mesaj cam lung si plin de pesimism, dar nu vad sa se intample nimic. Reabilitare centrul istoric, o facem de n ani si iese tiganie. Trasam parcari civilizate, dar se parcheaza la fel. Promitem mere si pere si nu facem nimic. Cretinul de Oprescu habar nu are pe ce lume e. Diferite sectoare se umplu de diferite ornamente, dupa gustul primarului. Nu exista viziune unitara, nu exista civilizatie, nu exista finalizare.

Orice am face care sa iasa bine (renovarea BNR, cateva cladiri de birouri noi, iarba, flori) sunt inecate de tigania care ne inconjoara peste tot. Orasul asta arata din ce in ce mai mult ca Vestul Salbatic al sex XXI.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2010, 04:31 PM   #5191
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
De acord. Eu cand am zis FAIL m-am referit la frontul stradal - care e foarte ingust in raport cu dimensiunile cladirii - astfel cladirea are o tinuta ultra kitschoasa. Am fost intotdeauna impotriva acestui gen de cladiri.
Ce ti se pare kitchos la cladirea in sine? la gen de cladiri te referi?

Quote:
In centru e ok sa fie dens construit. O fi dens centrul - insa e plin de porcarii de case taranesti (Calea Calarasi, Pache Protopopescu si multe alte zone). La noi ori se construiesc mai multe blocuri P+20 unul langa altul (vezi incity residence - un rahat de proiect) ori case care si-ar avea locul undeva pe un imas. Problema densitatii mari se datoreaza insa in principal cartierelor "muncitoresti" care nu au fost concepute sa gazduiasca atatia proprietari de automobile. Clar - probabil ca supraetajarea nu ar merge in toate cazurile din motive tehnice (acolo as demola la naiba ).
Asa e, in plus ganditi-va putin cand mergi vara pe o strada si ai cladiri mai inalte pe stanga si pe dreapta si astfel la anumite ore ele umbresc complet strada , in comparatie cu case P care iti dau senzatie de zone rurale sau suburbii de case (nu in sensul rau- ci pur si simplu nu te fac sa te simti in centrul unei metropole Europene)

Quote:
Cu toate acestea problema traficului din bucuresti este faptul ca mai toata lumea tine neaparat sa stea cu fundul in automobil - pentru ca transportul public nu e cool, dar nici incurajat cu investitii... Asa ca nu mai lasa masina acasa si ia autobuzul sau metroul. Oricum, noi aici vorbeam de coerenta tesutului urban nu de parcari - does it ring a bell? get the difference ? Dupa ce ne-ai numit "ipocriti" care debiteaza "prostii" ar fi probabil randul meu sa iti raspund cu aceiasi moneda. De data asta zic pas, insa ai grija la limbaj, mai ales ca tu esti ala cu o viziune destul de limitata despre ce inseamna un spatiu urban de calitate.
Se mai enerveaza omul , asa ca zic sa trecem peste. In ceea ce priveste folositul traficul, e greu sa faci chestia asta la noi, din mai multe cauze: mentalitatea (si eu conduc in Bucuresti dar deobicei imi las masina in cea mai apropiata zona de parcare chiar daca presupune sa merg 5-10 minute pe jos, unii chiar vor sa parcheze in fata; o alta problema a traficului o constituie masinile parcate deampul3@ vezi posturile de pe threadul de infrastructura) transportul in comun prost organizat tramvaiele si autobuzele stau la fel de mult in trafic pentru ca nu exista benzi speciale si chiar daca ar exista nu s-ar respecta (pentru mine personal nu reprezinta o alternativa la deplasarea prin Bucuresti ) iar reteaua de metrou nu e suficient de extinsa. Asta cu pistele de biciclete ar mai fi o varianta dar si aici ori nu e loc , ori parcheaza pe ele .... in concluzie HAOS.
Old May 27th, 2010, 04:31 PM   #5192
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

@AndreB N'am facut decat sa dau niste exemple, cu siguranta pot fi convenite niste solutii bune si pentru Bucuresti. In mare parte sunt de acord cu cele scrise de tine, which brings me to - check your PM

Last edited by stereodoping; May 27th, 2010 at 04:39 PM.
Old May 27th, 2010, 04:42 PM   #5193
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Quote:
Ce ti se pare kitchos la cladirea in sine? la gen de cladiri te referi?
Ma refer la faptul ca e ingusta si lunga. Am mai discutat despre asta in trecut. Trebuie sa existe un raport decent intre latimea laturii care da in strada si lungimea cladirii. Altfel exemplul postat de tine are o arhitectura faina.
Old May 27th, 2010, 04:46 PM   #5194
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

@Andrei B foarte bine zis. Aceste maruntisuri intradevar fac diferenta. Eu cu "gigeii" cu parcarile am o mare problema , ii urasc de moarte , intr-o zi eram pe Decebal si imi sare un dinasta in fata si-mi face semn ca sa parchez in momentul ala am bagat pedala de acceleratie la maxim si i-am bagat blitzuri si claxoane de a ajuns pe trotuar prin saritura
Foarte multe elemente de genul parcari nesimtite , taximetristi idioti , parcangii care zgarie masina daca nu le dai fac orasul asta sa arate a micul Mumbai

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Modelul urmat ar trebui sa fie urmatorul:

Agenti de parcare care sa circule prin centru si sa amendeze pe toti care parcheaza impromptu. Dotati cu un PDA si un aparat foto, ar putea sa inregistreze frumos in baza de date+poza pentru eventuale contestatii si sa lase bilet de amenda.

Nu platesti in 24 de ore, dublu. 48 de ore, triplu etc. Toti banii din incasari bagati intr-un fond de construit parcari subterane, cu exceptia 5-10% care sa fie bonus pentru angajat (pentru a incuraja munca cu spor si absenta spagii). Verificat pentru abuz continuu, si eliminat cersetorii de parcare. Pentru ca nu se poate o socoteala dubla: Punem parcare cu plata si civilizata, dar lasam gigeii sa te scormoneasca de banii si sa te indimideze dupa colt.

Parcare asta in spic e oribila, dar e singura solutie pe care o avem pana construim niste parcari.
Bun model, am putea chiar sa-l propunem primariei!

Dupa ce vom construi parcari subterane civilizate (??????) parcarile in spic ar putea fi folosite pentru aprovizionari , incarcari de bagaje si in general stationari scurte sub o ora. Astfel ar fi civilizat si clar: ai treaba in centru , servici , cuparaturi etc. pentru 4-5-6 ore lasi masina la subterana. Ai ceva de facut rapid lasi masina in parcarile de afara , asa dar fara masina lasata pe banda pe avarii pentru ca "ai treaba 5 minute"

Last edited by tazzmaniadodo; May 27th, 2010 at 04:51 PM.
Old May 27th, 2010, 04:57 PM   #5195
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 84

Un foarte scurt off-topic:

De ce le dati, fratilor, bani "parcagiilor"? De-aia s-au inmultit asa, de bine ce le merge. Nici unul nu e atat de inconstient incat sa-si riste vadul doar ca sa-ti zgarie masina in caz ca nu i-ai dat bani.

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2010, 05:04 PM   #5196
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Simplu de zis. Dar cand tii mult la masina ta si vrei sa o intretii cat mai bine si ii vezi cat de amenintator te intreaba incepi sa te temi pentru vopseaua/ geamul / oglinziile tale. Te mai iau si cu abordari de genul: "Auzi vezi ca pe aici se cam fura / zgarie masini , da-mi si mie ceva sa am grija de masina" In zona cluburilor e teroare sambata , unii sunt chiar mari si amenintatori...
Eu am mai dat la unii cate ceva tocmai din frica pentru masina mea la care tin foarte mult ( care acuma e in service pentru o luna )

PS: mai sunt in unele locuri si paznicii care mai pun cate o ladita sau vreo chestie care sa tina ocupat locul de parcare si cand vi muta aia iti face semn sa parchezi...
Old May 27th, 2010, 06:06 PM   #5197
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5330

Quote:
Simplu de zis. Dar cand tii mult la masina ta si vrei sa o intretii cat mai bine si ii vezi cat de amenintator te intreaba incepi sa te temi pentru vopseaua/ geamul / oglinziile tale.
Am parcat o data pe Decebal, in loc marcat. Ma dau jos din masina si vine un gras chelios, cu ceafa groasa, imbracat in trening si care manca seminte. Mi-a zis sa am grija ca prin zona se zgarie masinile (se zgarie pe dracu, evident!), dar n-am vrut sa risc, iar sa ridic tonul la el si sa-i zic mars chiar nu-mi venea, ca-mi lasasem costumu' de Chuck Norris acasa. Cu toate astea, m-am intors in masina si am mutat-o intr-un loc din Piata Alba Iulia.

Asta a insemnat cca. 5 minute de mers pe jos in plus (in total cca. 10), dar oricum era sambata si eu nu ma grabeam. Insa ce naiba faci prin centru, cand dupa ce in sfarsit gasesti un loc si te uiti la ceas, mai vine si derbedeu' sa-ti ceara bani?

Eu de obicei merg cu metroul si nu ma sfiesc sa merg pe jos de la metrou la destinatie sau sa las masina departe de destinatia finala, dar uneori chiar esti pus in situatia sa iei masina si sa parchezi intr-o anumita zona si tocmai in situatiile alea as plati si preturi exorbitante pentru o parcare subterana unde sa stiu ca-i masina in siguranta, nu devine cuptor vara si nu vine Fane Carabina de la B4 sau stiu eu ce aurolac sa-mi ceara spaga.
Quote:
Originally Posted by cornel001 View Post
io zic sa lasati prostiile... nu are bucurestiul deja o densitate prea mare ?
No, not really. Not in the center. Besides, there are cities which cope with much higher densities and manage to come across as cities worth living in.
Old May 27th, 2010, 06:27 PM   #5198
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cosmin View Post
Eu de obicei merg cu metroul si nu ma sfiesc sa merg pe jos de la metrou la destinatie sau sa las masina departe de destinatia finala, dar uneori chiar esti pus in situatia sa iei masina si sa parchezi intr-o anumita zona si tocmai in situatiile alea as plati si preturi exorbitante pentru o parcare subterana unde sa stiu ca-i masina in siguranta, nu devine cuptor vara si nu vine Fane Carabina de la B4 sau stiu eu ce aurolac sa-mi ceara spaga.
.
Tocmai de asta mi ser pare o absurditate faptul ca parcarile in centru in Bucuresti sunt moca... asta au speculat boratii astia. Cosmin am patit si eu de nustiu cate ori scenariul descris de tine; dar se pare ca treaba asta merge de ani buni si cei de la conducere au alte probleme mult mai importante gen achizitii inutile si la preturi foarte mari pe bani publici... nu-i intereseaza pe ei de problemele astea "marunte"
Old May 27th, 2010, 06:40 PM   #5199
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Tocmai de asta mi ser pare o absurditate faptul ca parcarile in centru in Bucuresti sunt moca... asta au speculat boratii astia.
Parcari moca? Hm, noi sigur traim in acelasi oras?
Unde sunt parcarile din centru moca?

Eu stiu o singura zona unde iti poti lasa semi-legal masina fara sa platesti. In rest, nu stiu. Central adica Unirii-Universitate. Daca vorbim de Alba-Iulia e cu totul altceva... ala nu mai este centru.

Nu se pun parcarile de resedinta ale oamenilor.

Deci pe bune, ziceti-mi si mie unde parcati voi gratis in centru.

1,5 lei/h nu e gratis.

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2010, 06:46 PM   #5200
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5330

I say we move this discussion on the shitty mayor or infrastructure threads.

It's kinda tricky for me to move the posts there since it was mixed with a discussion about that building and the low-rise central area, but let's shift it from now on.

Reply

Tags
bucharest, romania, ro_bucharest, ro_muntenia

Thread Tools

Posting Rules