daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko |» Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 77 votes, 4.90 average.
Old May 10th, 2012, 05:54 PM   #5461
zaq-
BANNED

Likes (Received): 743

Vi

Last edited by zaq-; December 24th, 2013 at 04:31 PM.
zaq- no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 10th, 2012, 06:17 PM   #5462
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 921

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
Podla tej britskej statistiky, este aj vystavba kulturnych domov ma vacsi vplyv na ekonomiku a zamestnansot, v prepocte na rovnaku jednotku preinvestovanych penazi, ako dialnica.
Britania je ostrov.
Old May 10th, 2012, 06:41 PM   #5463
zaq-
BANNED

Ir

Last edited by zaq-; December 24th, 2013 at 04:31 PM.
Old May 10th, 2012, 09:45 PM   #5464
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 219

Milan, o tych dialniciach je to na dlhu debatu. Dovolim si povedat, ze o tom nieco viem, prave to bola totiz tema mojej diplomovky, ktoru neopajcol, ale pisal preto, lebo je to tema, ktora ma zaujima. Ver mi, ze velmi precizne som porovnaval vsetky tebou vymenovane aspekty. Evidetne zabudas na jednu vec. Dialnicu postavim teraz, fungovat vsak bude, pri urcitych nakladoch na prevadzku a udrzbu desiatky, dvadsiatky, tridsiatky rokov. Dialnica, resp. cesty a dopravna infrastruktura vo vseobecnosti, su cievny system kazdeho organizmu. Staci sa pozriet na dislokacie priemyslu v ramci SVK, alebo aj Europy, ba dokonca, aj Ameriky, alebo to, co sa teraz deje v Cine. Obrovske infrastrukture projekty maju sice dlhodobu navratnost, ale prinasaju obrovsky multiplikacny efekt. Ich prinosy su casto nepriame (v idealnom pripade zarobis na myte ako takom, v beznom pripade "zarobis" na tom, ze ti firmy, ktore by bez tych ciest neprisli platia dane, ludia necerpaju podporu a pod). Totiz, dopravna infrastruktura aj podporuje mobilitu pracovnej sily, umoznuje vyrovnavat regionalne rozdiely (sak sa pozri na Slovensko, kde to mas 1:1). Nemozes sem aplikovat Irsko, Britaniu, co su krajiny, pre ktore nejake prepajanie koridorov nema zmysel. Btw, co taky Eurotunel ? Spytaj sa Ryanairu, resp. aeroliniek a majitelov pristavov, ako sa z neho "tesia". Na Slovensku je problem akurat ten, ze sa stavaju dialnice hala-bala, nesystematicky, draho (kazde jeno zastavenie vystavby stoji strasne peniaze) a hlavne, cez rozne kamaratsafty. A naviac, infrastruktura je investicny statok, vystavba domov je statok spotrebny (to sme ti tu uz vraveli vela krat).

Ano, Irsko malo dlhe roky super rast, ale pozri sa nan teraz. Kym Slovensko ma este stale enormny potencial dalsieho rastu, Irsko je podla mna na okraji priepasti neistej buducnosti. A tazko im das nejaku dalsiu injekciu. Nemam zial teraz svoju DP v digitalnej podobe, kedze som ju vplyvom nestastnych okolnosti stratil, ale skusim sa k nej dostat (aspon ku scanu) a poslem ti ju. Tam mas aj statistiky, tabulky, prepocty, analyzy, dostatok argumentov, ktore podkladaju moje tvrdenie.

Edit: Milan, na margo tej rozpoctovej discipliny. Pozri sa na strukturu nasich vydavkov. Podiel vydavkov na vystavbu infrastruktury je nieco menej ako 5% HDP. Staci sa kuknut na statistiky, ktore ukazuju, ze to vobec neprehaname, prave naopak, v podmienkach enormneho zaostavania a nedostatocnej oblsuznosti krajiny sme na tom suboptimalne: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/sta...20111006135919

Staci sa kuknut na Irsko Viac detailov tu: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/sta...ure_statistics

Last edited by kaxno; May 10th, 2012 at 09:58 PM.
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 03:44 PM   #5465
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 82

V pekných obchodných regáloch je aj hniloba

Nikto sa neospravedlnil, ale vyhovorky mali, ako keby islo o nejaku charitu a nie o podnikanie, kde je na podnikateloch a ich zamestnancoch, aby zabezpecili podmienky, ktore opisanym chybam maju zabranit.
Old May 13th, 2012, 04:52 PM   #5466
zollium
BANNED

Likes (Received): 10

V principe s tebou uplne suhlasim.Ale.Musis si uvedomit ze vsetky vymenovane retazce hraju hru.Najnizsie mozne naklady,maximalizacia zisku.Cenovo su tieto retazce na hranici toho co je este zisk a co strata.Predat treba pokial mozno "vsetko".Nezabudaj ze na Slovensku je spravanie spotrebitela mimoriadne zavisle od ceny.Je to v drvivej vacsine faktor cislo 1.Za malo penazi malo muziky,je to tak vsade na svete.Plati to aj pre tovar aj pre sluzbu.Vsetci vieme ze na SK sa dovazaju menej kvalitne lacne potraviny a ludia su plateni mizerne.Doma sa ich vyraba coraz menej a aj tie sa musia podriadit cenovej politike retazcov.Musis uznat ze je to relevantny faktor.Zadalsie.Velakrat aj pri zelenine,ovoci ale aj inych tovaroch mliecnych atd.. zabudame ze to ze je nieco mierne prehnite alebo po zaruke neznamena ze to nie je pouzitelne a ze si to nikto nekupi.Prave takyto tovar je vhodny na varenie kedze pred varenim mozes takyto tovar spracovat a vies ze varenim sa to vhodne upravi aj ked vitaminy a enzimy su znehodnotene alebo komplet zlikvidovane takze je to vlastne jedno.A tiez dochodcovia vyhladavaju prave tieto tovary lebo byvaju vyrazne zlacnene a na kvalitu az tak nehladia.A nie len dochodcovia...a napriklad tie cucoriedky pokial nie su uplne zhnite a trochu ich preberies na salat alebo lekvare a dzemy uplne v pohode.Samozrejme taketo vyrobky po zaruke musia byt vzdy zlacnene.A zakaznici by nato mali tiez poukazovat.

Last edited by zollium; May 13th, 2012 at 04:59 PM.
zollium no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 07:50 PM   #5467
zaq-
BANNED

[Q

Last edited by zaq-; December 24th, 2013 at 04:32 PM.
Old May 13th, 2012, 08:04 PM   #5468
zaq-
BANNED

In

Old May 13th, 2012, 08:33 PM   #5469
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 757

K tej infraštruktúre sa nejdem vyjadrovať, to je fakt nadlho, ale tam tiež nejde nejaké veľké % HDP. Takisto by ma ale zaujímalo, kde všetky tie peniaze vlastne končia.

Čo sa týka D a UK firiem, angloamerické firmy su doma tvrdo postihované za korupciu v zahraničí, zatiaľ čo nemecké v zahraničí veselo korumpujú s tichým súhlasom ich domácich elít. Rekordmanom je v tomto asi Siemens, pre ktorý je korupcia súčasťou jeho biznis plánu.

Nemci v Telekome sa nemstia politikom za korupciu, práve vďaka skorumpovanému Miklošovi sa im podarilo výhodne kúpiť tento monopol a roky okrádať tento národ vďaka zneužívaniu svojho dominantného postavenia. Celé je to o tom, že Nemci majú záujem o zostávajúci podiel v Telekome, ktorý chce štát predať, ale nie Nemcom. Teraz jednoducho vydierajú.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 08:51 PM   #5470
zaq-
BANNED

Qw

Old May 13th, 2012, 09:57 PM   #5471
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 264

jak male deti.
Old May 13th, 2012, 10:33 PM   #5472
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Presne takúto reakciu som ocakával. Ja som ti len povedal, ako to je, mýlis si dojmy s pojmami. Ja nerobím z Nemcov hajzlov, na generalizáciu je tu odborník niekto iný. To ze nemecké firmy korumpujú kade chodia je vseobecne známe. Ocakával by som skôr nejako argumentacne podlozenú odpoved a nie toto.

Vymazal som ich, lebo som ich povazoval za nemiestne.
Old May 13th, 2012, 10:47 PM   #5473
Phill
.

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
To ze nemecké firmy korumpujú kade chodia je vseobecne známe. Ocakával by som skôr nejako argumentacne podlozenú odpoved a nie toto.

Vymazal som ich, lebo som ich povazoval za nemiestne.
Nemecke firmy korumpuju akurat v postkomunistickych krajinach a nerobia to iba oni co je tiez vseobecne znamy fakt. Vedia ze bez baksisu tu biznis nespravia co svedci o istej urovni vyspelosti politiky... dalsia vec su predsudky
Phill no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2012, 11:02 PM   #5474
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Samozrejme, netýka sa to len nemeckých firiem, nejakí Francúzi, Taliani či Rakúšania nezaostávajú. Viď SPP, elektrárne atď. Taký Siemens sa na tunajšie východoeurópske pomery svojimi kšeftami s KDH adaptoval úplne dokonale.

Ide o to, že oni nekorumpujú, aby dosiahli nejaký legitímny cieľ, to nie je korupcia v zmysle, že potrebujú nejaký štempel, tak zaplatia z donútenia. Oni korumpujú cielene, aby dosiahli nelegitímne ciele. Prečo nie je dodnes zverejnená zmluva o predaji Slovenských telekomunikácií?

Netreba zabúdať, že na korupciu treba dvoch, na jednej strane sú to politici a na druhej strane firmy. Obaja nesú rovnakú vinu.
Old May 13th, 2012, 11:28 PM   #5475
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 264

Podnikateľ Ľuboš Fellner: Tak dobre ako na Slovensku nie je ani v Amerike

Quote:
Z ničoho vybudoval úspešnú cestovku a naučil Slovákov, že dovolenka neznamená vylihovať pri mori. Zakladateľ Bubo Travel Agency ĽUBOŠ FELLNER tuší, prečo ho vyhlásili za podnikateľa roka - nikdy nedal úplatok.
http://www.sme.sk/c/6369069/podnikat...v-amerike.html
Old May 14th, 2012, 02:16 AM   #5476
NuSo
Registered User

Likes (Received): 50

Skvelý článok.
NuSo no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 10:35 AM   #5477
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 219

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
V tom pripade Irsko nie je organizmus.
Aj ked, nejake tie dialnice sa mu uz podarilo postavit.
Keby si vsak cestoval vlakom a videl by si tu zeleznicnu infrastrukturu, naozaj neviem, co by si potom povedal.
Irsko je OSTROV A kedze Britania ako taka je koliskou zeleznicnej dopravy, to ze ma dane suostrovie dobru zeleznicnu infrastrukturu je pochopitelne, kedze ju zacalo stavat a rozvijat ako prve.

Quote:
Inac, vychodne Nemecko ma dialnice.
Tak isto, ako juzne Taliansko.
Alebo Portugalsko a Spanielsko.
Pripadne juzne a vychodne Madarsko.
Ano Milan, ale nikde nepises, aka bola ekonomicka uroven danych regionov bez tych dialnic Regionalne rozdiely nikdy nezmazes uplne, to by bolo neracionalne, aj v strede USA (kde su tiez dialnice) je prevazne agrarna, menej rozvinuta krajina ...
Spanieli vrazali posledne roky velke miliardy do dialnic a zeleznic skrz Eurofondy, ako som uz pisal vyssie, tie projekty nemaju navratnost v rokoch, ale desiatkach rokov.

Quote:
Kde potom udelali soudruzi chybu, ked ide stale o zaostale krajiny/casti krajin?
A preco nepotrebuje dialnice napr, take Norsko,ktore ich ma ako safranu?
Milan, Norsko sice nema dialnice, ale ma velmi rozsiahlu siet ciest prvej triedy.
Netreba zabudat na to, ako je Norsko hornate. Myslim ze za svoju infrastrukturu sa hanbit nemusi. A naviac, celkom utesene ju rozsiruje: http://www.tradingeconomics.com/norw...m-wb-data.html

Quote:
Kaxno, mozno by si bolo treba naozaj uvedomit, ze uz nie je rok 1920, ale dnes sa pise rok 2012.
Ja naozaj neviem, ako vam tu treba poniektorym povedat, ze priemysel, a to najma v pripade Slovenska, nie je riesenim pre ekonomiku!
V 50-tych rokoch pracovalo v UK 26% ludi v priemysle, dnes je to 9%.
Zavadzas, podla tohto clanku: http://www.economywatch.com/world_ec...dom/?page=full je podiel zamestnanych v UK v priemysle viac ako dvojnasobny, ako uvadzas.

Currently, 1.4 percent of the labour force are employed in agriculture, 18.2 percent in industries and 80.4 percent in services. However, agriculture may soon face a labour crisis due to an aging labour force and a general lack of interest for agricultural jobs

Milan, uz sme tu 100x povedali, ze priemysel nema byt taziskovy, ale musi byt, lebo vytvara podhubie pre "services". Do services sa rataju aj take veci ako je transportation, logistics .... ktore by bez priemyslu nemali taky vyznam. A hlavne, priemysel vytvara REALNE hodnoty, cize nieco, co mozes uzivat a generuje ti dalsiu hodnotu. Sluzby to nerobia, sice ti zlepsuju blahobyt, ale tym to konci.

Quote:
Vezmi si najmodernejsie severske krajiny - Svedsko, Finsko, Estonsko, Island, Irsko, Dansko - kde v tychto krajinach najdes zameranie na priemysel?
Kde???
Zavadzas. Svedsko, 27% podiel priemyslu, este viac zamestnanych: http://www.economywatch.com/world_economy/sweden/

Norsko (tu si fakt zatal chlapec vedla, kedze Norsko patri medzi najvacsich tazitelov ropy a plynu na svete): http://www.economywatch.com/world_economy/norway/

GDP composition by services – agriculture at 2.2%, industry at 45.1% and services at 52.7% (2009 est)
Labor force – 2.6 million (2009 est.)
Labor force by occupation – agriculture at 2.9%, industry at 21.1% and services at 76%

Finsko, priemysel - 31% : http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Finland

A na porovnanie, Slovensko:
http://www.pulib.sk/elpub2/FM/Kotulic11/pdf_doc/05.pdf (cca 29%).

A toto je to co sa ti snazim povedat dlhodobo a nie len ja:

Quote:
Deindustrialization is a phenomenon, the mere identification of which evokes the projections about weakening of present positions and task of manufacture and it has opened an animated discussion on its causes and consequences. It may seem that manufacture in the period of informatisation does not play a decisive role in the economy progress any longer. An increase of significance of services, as well as the improvement of mutual connection of services and manufacture, occurs. Quite a number of modern services depend on particular manufacturing
branches. Innovations in consumer industry have encouraged the occurrence of new service strategies, the good example of which is information technology. Thus, it is possible to state that despite of deindustrialization, the importance of manufacture as a driving force of economy progress is not decreasing at all.
Quote:
A to ty mi chces povedat, ze radsej nemame ako ludia kde byvat, tlacme sa radsej v starych komunistickych kralikarnach, nemajme dostojne byvanie, ale stavajme neskutocne drahe dialnice?
Toto je tvoj rebricek hodnot?
Definicia dostojneho byvania je kazdeho subjektivna vec. Pre niekoho je to byt v panelaku, pre niekoho v ghettoidnej novostavbe a pre niekoho, v rodinnom domceku. Ja som skor zastancom toho, ze najskor treba mat prostriedky a potom rast. Na rozdiel od statu, si zadlzeni ludia nemozu peniaze natlacit ... Pozri sa na zadlzenost Irska z pohladu stuktury, verejne vs. sukromne ... V dnesnych podmienkach, ked skoncil boom, je financovanie rastu ekonomiky zadlzovanim domacnosti nepriechodne ...

Quote:
Najskor dialnice, potom ludia a ich zivot?
Dokazes navyse pochopit, ze na vystavbu domov netreba!!! ziadne peniaze zo statneho rozpoctu, ale t vystavba naopak prinasa do statneho rozpoctu miliardy???
Dokazes to uz konecne pochopit, alebo kolkokrat to mam vlastne napisat?
Preco to odmietas a ignorujes?
Preco?
Lebo nepokladam ten zdroj toho rastu, cize pozicky obyvatelstvu za v dnesnej dobe uskutocnitelny a taka spirala, ako si ju popisal podla mna nevyhnutne vediet k bubline, ktora by mala katastrofalne nasledky.

Je to prvykrat v slovenskych mediach, kedy vysiel clanok o tom, co tu tvrdim uz roky - hospodarsky vrchol Slovensko uz zazilo v roku 2008 a cochvila zacne jeho dlhodoby prepad.
A to prave koli demografii.
Ked znova, musel prist ekonom s americkymi skusenostami a pohladom na svet, ktory chape ekonomiku presne tak, ako ja a preto sa zhodujeme v nasom nazore na nu.

Quote:
Kaxno a v com vlastne nezaostavame?
Citam, ze na Slovensku sa dava percentualne najmenej na:
- zdravotnictvo,
- armadu
- skolstvo
- infrastrukturu,
- vedu a vyskum

Kde potom, podla statistik, tie nase peniaze idu, ked do vsetkych tychto rezortov ide percentualne menej, ako je tomu v ostatnych krajinach?
A inac, uvedomujes si, ze Slovensko ma taktiez jedny z najnizsich prijmov, v pomere k HDP?
Slovensko ma aj jedny z najnizsich verejnych vydavkov, v pomere k HDP: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cac...-11-042-EN.PDF (vsimni si Irsko a jeho horibilny rast v poslednych rokoch).

Quote:
Preco teda sa radsej nepustime do podpory vystavby RD, ked tato podpora sa Slovensku vrati tisinasobne a dokaze priniest Slovensku rovnake prijmy statneho rozpoctu, ako ich maju vyspele krajiny?
Lebo to Milan nie je len o domoch. A este raz, aka to je ta podpora ? Konkretne ? Pozemky zadarmo, bonifikovane hypoteky, dotacie stavebnym firmam ?

Quote:
Preco mame, namiesto toho, ked sme tak neskutocne chudobny, poziciavat si peniaze a pchat ich do takej nenavratnej ciernej diery, ako je infrastruktura?
Infrastruktura Milan nie je cierna diera, ale hold, Teba clovek nepresvedci ani miliardou argumentov. Tu si precitaj (cast conclusions): http://www.degit.ifw-kiel.de/papers/...0/C010_056.pdf

Quote:
Najma take mnozstvo penazi?
Tak samozrejme, musime dbat na nakladovu efektivnost. Ale na to potrebujeme ucelenu koncepciu a hlavne funkcnu dopravnu politiku, ktora nie je fackovacim panacikom politickych preferencii a lobingu.

Quote:
Preco nedokazeme byt pri obnove a budovani infrastruktury skromnejsi, ked na nu jednoduchu nemame?
Preco neinvestujeme radsej do vedy, alebo vzdelania?
S tym Milan suhlasim, ako vravim, je to o efektivite vynalozenych prostriedkov. Predrazenymi PPP a vystavbou s cenami nad urovnou zapadu zbytocne vyhadzujeme peniaze von oknom, za ktore by sme mali but viac dialnic, alebo by sme ich mohli pouzit inde. Viz prislusny thread.
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 11:43 AM   #5478
zaq-
BANNED

[Q

Last edited by zaq-; December 24th, 2013 at 04:33 PM.
Old May 14th, 2012, 12:16 PM   #5479
[SK]peter
Registered User

Likes (Received): 32

čítal to niekto cele?
[SK]peter no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 12:27 PM   #5480
zaq-
BANNED

Kl

Last edited by zaq-; December 24th, 2013 at 04:33 PM.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules