search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Urban Bulgaria > Economy and Tourism

Economy and Tourism Енергетика, Икономика, Туризъм и т.н.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 75 votes, 4.93 average.
Old October 15th, 2013, 06:35 PM   #281
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 11981

Мислех, че това с Правец е майтап, а то се оказа истина, ти да видиш...

Sponsored Links
Old October 15th, 2013, 06:37 PM   #282
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 3790

Това някаква шега ли е? Изглежда добре, но са прекалили малко с джаджите и ми е твърде китайско някак си, от онези дето имат хиляди неща, които как пък някой световен производител не се е сетил да ги сложи, да му бяха добавили поне възможност и да прави кафе Apple да му мислят...
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 06:40 PM   #283
avithohol
United in diversity

avithohol's Avatar

Likes (Received): 75

Ребрандиран евтин лаптоп

alex.krastev, SimeonHr, bgdimitrov liked this post
avithohol no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 06:42 PM   #284
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 3790

Quote:
Originally Posted by avithohol View Post
Ребрандиран евтин лаптоп
Тъкмо това щях да кажа и аз, много ми прилича на някои по-стари модели на HP...
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 06:57 PM   #285
lubo-sb
Registered User

lubo-sb's Avatar

Likes (Received): 196

Това всъщност като хардуер и дизайн е 1:1 като новите лаптопи на Тошиба Protege z930.
lubo-sb no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 07:40 PM   #286
exy
Registered User

exy's Avatar

Likes (Received): 411

Предполагам, че ще е нещо като Turbo-X - стандартни шасита с различен бранд. Положителното в историята е, че ще бъде сглобявано в България. Пък ако потръгне - да се надяваме и на повече.

P.S. Ето и шасито, на което ще се прави Правеца: The Clevo W540EU
P.S.2 Turbo-X Blade i331-450 на същото шаси и нашия пазар.

gan_yo, the dogi liked this post

Last edited by exy; October 15th, 2013 at 07:49 PM.
exy no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 07:45 PM   #287
gan_yo
Registered User

gan_yo's Avatar

Likes (Received): 147

Quote:
Originally Posted by avithohol View Post
Ребрандиран евтин лаптоп
Производителите на компонентите за всички лаптопи са еднакви, всичко останало е маркетинг.

П.П. Компютрите са ми тъмна Индия, тъй че може и да греша.
Old October 15th, 2013, 09:07 PM   #288
Astimar
Registered User

Likes (Received): 2672

Тази Правец ОС може би ще е някое Линукс дистро.
Иначе за самата идея - http://div.bg/%D0%98%D0%B3%D1%80%D0%..._i.332468.html
Old October 15th, 2013, 09:21 PM   #289
avithohol
United in diversity

avithohol's Avatar

Likes (Received): 75

Единственото "ценно" и уникално в този продукт е търговската марка, друг е въпросът на кой е тя собственост в момента и кой е решил да става милионер на чужд гръб , иначе да, по описанието си личи, че операционната система е Линукс дистро.
avithohol no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 11:41 PM   #290
Morisey
Registered User

Likes (Received): 330

Изчистен, семпъл дизайн, със нищо по-уникален или добър от останалите лаптопи на пазара.Новата операционна система "Правец ОС" не знам каква ще бъде, но ми мирише на провал.Не мога да разбера защо споменават неща като "скайп",плейър за филми" и "обработка на изображение" във техническите данни след като всичко това е нещо задължително и безплатно на всеки един лаптоп, да не говорим за браузър за интернет.Хубаво би било да уточнят също така каква е тази "до 16GB памет"(RAM), защото не всички хора ще разберат.Двата терабайта дисково пространство също ме изненада(положително разбира се), повечето лаптопи от среден клас имат 1 терабайт.Това "Без вируси и нежелан софтуер" също не ми се струва на мястото му, защото все още няма антивирусна програма която да успее да блокира всички зловредни софтуери, всяка система си има слабост.Друго нещо което ми се наби в очите е това "хиляди безплатни приложения"...какво искат да кажат, че ще пишат техни си приложения?Ако да, браво, но в противен случай според мен просто търсят да запълнят място.Не разбрах също колко GHz ще бъде този модел, което е от съществено значение, и с каква видео карта ще бъде.Както и да е, успех им желая, искрено се надявам да пробият поне на нашия пазар.
Morisey no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2013, 12:20 AM   #291
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Likes (Received): 2275

Ако бъда честен имат много голям шанс за успех, като се има предвид, че реално всички производители на лаптопи в момента това правят, сглобяват, дано само самият лаптоп да е добре откъм характеристики. Ако имат добро гаранционно обслужване и дълга гаранция, не виждам защо не биха успели да вземат малко от пазара.
TrueBulgarian no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2013, 01:42 PM   #292
OldTown
Registered User

Likes (Received): 1082

Доста находчиво този човек си е запазил търговската марка (Правец) още в началото на прехода(това разбирам от статиите) и сега си подновява правата. Цената на подобно нещо мисля е около 1000-2000лв.(за 10г.) и сега с един добър маркетинг може да си докара цяло състояние от най-обикновени компютърчета.
Надявам се да успеят и реинвестират печалбата в реално производство на хардуер.
Сега работата изглежда малко като с колите на Гришата.

TERZIev liked this post
OldTown está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 18th, 2013, 08:56 PM   #293
russe_section
РУСЕфил

russe_section's Avatar

Likes (Received): 2585

Колко по-скъпо може да е такова производство в България спрямо Югоизточна Азия? И само цената на крайния продукт ли би била сериозен проблем? А дали може да се мисли за развойан дейност тук, производство там и сглобяване пак тук?
Old October 22nd, 2013, 01:56 PM   #294
neolp
Moderator

neolp's Avatar

Likes (Received): 53897

Ще има и таблети „Правец” Лаптопът "Правец" няма да надхвърля 1000 лв., заяви пред Economy.bg компютърният специалист Бойко Вучев.

41-годишният Бойко Вучев е собственик на сайта pravetz.bg. Компютърният специалист е управител на фирма за почистване на лаптопи. Завършил е Техническия университет в София със специалност „Компютърни системи”.
Потърсихме г-н Вучев, за да ни разкаже повече за идеята си да възроди компютрите „Правец”.

Г-н Вучев, очаквахте ли такъв отзвук на идеята Ви да възродите компютрите „Правец?”
Определено чак такава медийна буря не съм очаквал. Очаквах интерес, защото това е уникална българска марка от едно време. И очаквах наистина да има интерес, но по-скоро от средите на хората като мен, хората, които са се занимавали с компютри от самото им начало, които са технически насочени. Но тук става въпрос за желание от стотици хора да притежават компютъра, без да съм пуснал никакви по-конкретни параметри за машината. Явно съм докоснал в тях нещо мило и носталгично и те ме поздравяват и искат да притежават този компютър. Така че, не, не съм очаквал такъв бум.

За идеята за възраждане на компютрите "Правец"
А откъде дойде идеята?
Идеята тръгна от доста назад във времето. Може би още от самото начало, когато съм започнал да работя с тези компютри. Но идеята да бъде моя марката определено се роди в последните две години. Когато съм бил малък и съм работил с „Правец 82”, никога не съм си представял, че марката ще бъде моя. Въобще не ми е минавало през ум. Така преди две години реших, че мога да възстановя марката. Първата ми задача беше да проверя кой е собственикът. Нямаше собственик. Собствеността върху марката беше изтекла през 1991. Подадох си документи в патентното ведомство и след година де факто излязоха резултатите за собственост на марката. Паралелно с това започнах и изграждането на самия прототип, защото само марката като марка не върши никаква работа.

За колко време притежавате марката?
Десет години. Стандартна процедура на патентно ведомство.

За производството, цената и идеята за таблет
Къде ще е производството?
Самите електронни компоненти ще бъдат произвеждани в Тайван. Ние нямаме възможност в България да направим фабрика за производството им. Това е невъзможно в момента – нито за процесорите, нито за дънната платка. Нямаме и мощностите, нямаме и времето да го направим, защото докато създаваме тази фабрика, нещата коренно ще се променят. Така че тук не говорим за такъв тип производство в България. Говорим за български дизайн, българско желание как да изглежда машината и какво да съдържа. Изпълнението е от тайванска фирма, а асемблирането на компонентите ще се извършва тук от българи. Все още не сме решили, но или ще е в София или в Правец.

Колко хора ще са заети в него?
Първоначално вариантът няма да бъде масов – по всички електронни магазини. Не е това целта ми. По-скоро го виждам малко като бутиково изпълнение. В смисъл един основен магазин, в който да могат хората да го пипнат и видят, и един сайт, през който да си го поръчат онлайн. Не очаквайте да стои на рафта между останалите марки, за момента поне.

Какво от старата марка ще запазите и какво ще промените?
Операционната система на новото устройство ще има леки ретропрепратки към старите машини. Ще го видите, когато е готово.

Кога да очакваме първите компютри с марката „Правец”?
Прототипът би трябвало да бъде завършен след Нова година. Не мога да посоча конкретни дати, защото не искам да подвеждам хората. Ако трябва ще рискуваме, ще го пусна по-късно след Нова година, но искам да бъде наред всичко.

На каква цена ще са те?
Не трябва да надхвърля 1000 лв. Идеята не ни е да изкараме много пари, колкото и банално да звучи това. Идеята е да възобновим марката. Искам марката да е добра и на хората да им харесва.

http://www.economy.bg/business/view/...tableti-Pravec

velbujd, TrueBulgarian liked this post
neolp no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2013, 02:36 PM   #295
bgdimitrov
Registered User

bgdimitrov's Avatar

Likes (Received): 4984

Ако ги направят да са по-специални и различни от другите ще имат успех. Ако са просто ребрандирани компютри/таблети от Тайван с Windows и стари версии на Анроид без нищо специално, няма да успеят. По-добре изобщо дори да не използват Андроид, дано фокуса им да е повече качество отколкото евтиния.

Last edited by bgdimitrov; October 22nd, 2013 at 02:43 PM.
bgdimitrov está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 8th, 2013, 10:13 AM   #296
samokov
Registered User

samokov's Avatar

Likes (Received): 2294

макар и малко ,все още се произвеждат трактори в България

http://frezi.zona.bg/images/0.840580...269408032.jpeg

http://www.tractors-bg.com/products.php?tractor=TK80P
http://frezi.zona.bg/category/2292/Трактори

agutti, russe_section, dragon1971 liked this post

Last edited by samokov; November 8th, 2013 at 10:37 AM.
samokov no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2013, 12:19 PM   #297
goggg
BANNED

Likes (Received): 1690

А такива електически мотокари или електрокари(забравих как се казваха) произвеждат ли се?И въобще нещо свързано с МПС-та?
goggg no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2013, 12:29 PM   #298
Tiparnik
Registered User

Likes (Received): 902

Quote:
Originally Posted by samokov View Post
макар и малко ,все още се произвеждат трактори в България

http://frezi.zona.bg/images/0.840580...269408032.jpeg

http://www.tractors-bg.com/products.php?tractor=TK80P
http://frezi.zona.bg/category/2292/Трактори
Това производство е вече почти прекратено. Да не говорим за качеството на извършените ремонти по модернизация на стари трактори Болгар. Още на първия ден се счупи седалката. И след това трябваше 1 седмица механиците от кооперацията да оправят различни дефекти по машините.
Tiparnik no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2013, 12:46 PM   #299
samokov
Registered User

samokov's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tiparnik View Post
Това производство е вече почти прекратено. Да не говорим за качеството на извършените ремонти по модернизация на стари трактори Болгар. Още на първия ден се счупи седалката. И след това трябваше 1 седмица механиците от кооперацията да оправят различни дефекти по машините.
цяло чудо е че все още го има ,при цялото безхаберие на държавата
Old November 8th, 2013, 01:12 PM   #300
samokov
Registered User

samokov's Avatar

Quote:
Originally Posted by goggg View Post
А такива електически мотокари или електрокари(забравих как се казваха) произвеждат ли се?И въобще нещо свързано с МПС-та?
Мотокари се произвеждат още в пловдив със сигурност ,дори в сайта им пише че участват на изложения в москва "Фирма “Балканкар РЕКОРД» АД - България Ви кани да посетите нейния щанд на Международното изложение ITFM 2013 - Москва, Павилион 2, зала 6 в МВЦ «Крокус Экспо» от 24.09 до 27.09.2013г."

http://balkancar-record.com/

velbujd, gogo3o, Little sheep liked this post

Reply

Tags
bulgaria

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules