daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 28th, 2011, 04:45 PM   #1961
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 1616

Misto autobuzele!
AT30 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 28th, 2011, 06:37 PM   #1962
Keepon
BANNED

Likes (Received): 2

Eu am mers deja cu ele de 1 an.
Keepon no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 07:18 PM   #1963
meerceea01
Registered User

Likes (Received): 0

Ministrul Transporturilor propune comasarea RATB cu Metrorex

Quote:
Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI) propune, printr-un proiect de ordonanţă, īnfiinţarea Autorităţii Metropolitane de Transport la nivelul Capitalei şi al judeţului Ilfov (AMTB). Comasarea RATB cu Metrorex este unul dintre angajamentele Guvernului către FMI.

Autoritatea Metropolitană de Transport va coordona īntreaga reţea de transport public din Bucureşti şi zonele limitrofe. Autoritatea nou īnfiinţată va deveni ordonator terţiar de credite, a cărui finanţare se va face de la bugetul de stat, prin bugetul MTI, din venituri proprii, din fonduri externe şi din alte surse legal constituite.

AMTB va deveni instituţia publică desemnată, printre altele, să organizeze si să controleze funcţionarea serviciilor de transport public de călători īn zona metropolitană, pentru transportul cu metroul, autobuze, microbuze, tramvaie, troleibuze, trenuri regionale şi transport naval pentru municipiul Bucureşti şi judeţul Ilfov.
Sursa: Adevarul.ro
meerceea01 no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 08:17 PM   #1964
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3265

Quote:
Originally Posted by AT30 View Post
Misto autobuzele!

Nota de plată pentru autobuzele turistice din Capitală: 60.000 euro către Primăria Constanţa
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 08:35 PM   #1965
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Likes (Received): 108

Am vazut si eu unul azi pe calea Victoriei. Era gol, probabil facea antrenamente.
In alte ordine de idei, hai mai repede cu AMT-ul.
Old July 28th, 2011, 11:26 PM   #1966
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

Quote:
Originally Posted by cornel001 View Post
Am vazut si eu unul azi pe calea Victoriei. Era gol, probabil facea antrenamente.
In alte ordine de idei, hai mai repede cu AMT-ul.
AMT-ul e exceptional, dar numai cand exista Metropola. Deocamdata, metropola Bucuresti nu exista. AMT inainte de Metropola este fix carul in fata boilor. Adica o idee foarte buna, distrusa de o implementare proasta si, evident, negandita...
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 11:29 PM   #1967
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Nu neaparat. Chiar si un AMT care sa integreze RATB si Metrorex ar fi mult mai folositor decat situatia actuala.

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 11:29 PM   #1968
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
AMT-ul e exceptional, dar numai cand exista Metropola. Deocamdata, metropola Bucuresti nu exista. AMT inainte de Metropola este fix carul in fata boilor. Adica o idee foarte buna, distrusa de o implementare proasta si, evident, negandita...
De acord

@AndreiB : De multe ori se face confuzie intre un sistem real de transport metropolitan si doar o simpla fuziune intre 2 companii mari .RATB & Metrorex impreuna ar fi poate ~30% fata de ce poate un sistem real metropolitan, mai exact cand toate sitemele posibile(inclusiv trenuri urbane , transport maritim, maxi taxi , si evident autobuze si metro sau light rail) sunt "sincronizate" cu cererile de flux chiar si calculat la ora. Momentan este suficient ratb si metrorex, atat timp cat nu se numesc AMT + sa se rezerve proiectul mare cand suntem real pregatiti pentru administrarea lor ca in vest.

Last edited by Suburban101; July 28th, 2011 at 11:38 PM.
Suburban101 no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 12:32 AM   #1969
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 4071

Exact. Fuziunea RATB cu Metrorex e prea nesemnificativa, daca nu se implica si CFR-ul ca sa inglobeze reteaua feroviara existenta in Bucuresti, pentru a crea un transport performant.

Suprafata ar putea fi folosita pe distante scurte, ca feeder pentru metrou si tren.
Metroul ar trebui folosit pentru transport intre cartiere, si intre cartiere si centru.
Trenul ar trebui folosit pentru transport pe distanta mare, in genul Voluntari-Drumul Taberei sau Pantelimon-Gara Baneasa, sau Otopeni-Baneasa-Gara de Nord.

İzmit Bay bridge (PPP, 2682 m.) 3.Bosporus Bridge (PPP, 2164 m.)

Eurasia Tunnel (PPP, 5.4 km) Marmaray Tunnel (U/C)
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 01:09 AM   #1970
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Normal ca aveti dreptate, si eu as dori un transport integrat+suburban feroviar in Bucuresti. Insa o denumire e doar o denumire. Nu ne opreste nimic sa fondam AMT, cu Ratb si Metrorex parti componente acum, urmand sa adaugam transportul in comun din Ilfov si trenurile CFR locale ulterior. Insa asa ceva e mult mai greu de organizat, asa ca nu vad de ce nu putem incepe cu Ratb+Metrorex. Baby steps

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 01:04 PM   #1971
nirolf
Registered User

Likes (Received): 124

​​FOTOGALERIE Autobuzele turistice din Bucuresti: e Bucurestiul mai frumos vazut din autobuzul cu etaj?

Se pare ca da:

Quote:
In afara de o insolatie zdravana, cu care m-am ales, nu am nici o obiectie. De la ultimul nivel al acestui autobuz, orasul mi s-a parut mai frumos ca niciodata. Pentru o vreme am avut senzatia ca sunt in oricare al oras european civilizat. Avem cladiri frumoase, iar copacii de pe margininea drumului iti dau senzatia ca este un oras foarte verde. Chiar si sutele de panselute plantate pe marginea drumului (care de obicei mi se pare ca sunt o risipa fara margine a banului public), mi s-au parut frumoase.
nirolf no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 10:22 PM   #1972
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Likes (Received): 283

Quote:
Originally Posted by meerceea01 View Post
Quote:
...cărui finanţare se va face de la bugetul de stat, prin bugetul MTI,...
Nu stiu altii ce parere au,dar eu unul,stiind starea transportului public din Iasi si nu numai(jalnica),nu prea i-mi convine sa platesc din taxele mele de iesean,transportul din Bucuresti...Repet,e doar o parere...
sorinAcesta no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2011, 11:35 AM   #1973
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 2654

Sunt doar etajate... nu supraetajate
status no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2011, 03:33 PM   #1974
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

Quote:
Originally Posted by sorinAcesta View Post

Nu stiu altii ce parere au,dar eu unul,stiind starea transportului public din Iasi si nu numai(jalnica),nu prea i-mi convine sa platesc din taxele mele de iesean,transportul din Bucuresti...Repet,e doar o parere...
Absolut corect.
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2011, 03:36 PM   #1975
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Si eu sunt de aceeasi parere, si anume ca administratia centrala nu ar trebui sa subventioneze transportul capitalei.
Old July 30th, 2011, 03:37 PM   #1976
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
Absolut corect.
Inseamna ca nici bucurestenii, cei 2 milioane cu venituri peste media tarii, n-ar trebui sa sustina bugetul care alimenteaza orasele provinciei.

Absolut corect ?

Old July 30th, 2011, 03:38 PM   #1977
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Principial da, dar eu sunt de partea principiului redistributiei productive, aplicabil la nivelul UE, si anume ca zonele bogate trebuie sa sprijine financiar zonele sarace in scopul dezvoltarii. Si o spun in calitate de bucurestean.
Old July 30th, 2011, 04:17 PM   #1978
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Eu cred ca o dezvoltare fortata a zonelor neproductive e si greoaie, si scumpa, si de aceea sunt adeptul principiului ca zonele cu potential mare trebuie intai sa se sprijine si dezvolte pe sine, si zonele sarace, fara potential mare, sa fie depopulate in favoarea zonelor cu potential.

Trebuie sa facem orasele sa fie mai mari, cu cat sunt mai mari, cu atat atrag investitori mai multi. Romania are o rata de urbanizare de doar 55%. Nu putem continua astfel, toate tarile dezvoltate sunt dezvoltate pentru ca au incurajat mediul urban, si orasele mari in special.

O dezvoltare unitara si egala e pe cat de utopica, pe atat de neproductiva. Pentru ca unele zone sunt mai productive decat altele, si o dezvoltare egala nu exista nicaieri. Iar daca ar exista o dezvoltare egala undeva, investitorii nu ar sti incotro sa se indrepte. Imaginati-va Romania ca un oras urias, de-a lungul drumurilor nationale, pe toata harta...Unde sa amplasezi un mall ?

De aceea sustin ideea ca in primul rand trebuie investit in capitala, apoi in orasele mari principale, apoi in orasele...in ultimul rand in comune.

Old July 30th, 2011, 04:39 PM   #1979
Du'Myth
Alive

Du'Myth's Avatar

Likes (Received): 498

Quote:
Originally Posted by Cadīr View Post
Unde sa amplasezi un mall ?
In punctele unde se intersecteaza cele mai multe drumuri nationale.
Du'Myth no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2011, 04:44 PM   #1980
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Quote:
Originally Posted by Du'Myth View Post
In punctele unde se intersecteaza cele mai multe drumuri nationale.
Bingo!
Si daca mall-urile apar acolo, cine va mai locui departe, la 30 km de mall, la sosea, in mijlocul campiei ? Are rost sa trimiti fonduri acolo ?

Reply

Tags
bucharest, metro, public transport, ro_bucharest, ro_muntenia, subway

Thread Tools

Posting Rules