daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old April 25th, 2011, 12:52 AM   #2081
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Workers spread asphalt on a highway, the first of its kind in Kosovo, being constructed in Vrmica April 15, 2011. The project, which started in April 2010, will link Kosovo with Albania in the west and Serbia in the east and could create up to 10,000 new jobs. The Bechtel-Enka consortium, made up of the San Francisco-based Bechtel International Inc. and Istanbul-based Enka, has already built a 65 km section of a highway in northern Albania. This highway will link up with that stretch.

reuters.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2011, 05:20 AM   #2082
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Rolex Faleminderit per kontribut!
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2011, 03:40 PM   #2083
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Qeveria nuk e pyet Kuvendin, e ēon autostradėn nga MalishevaPrishtinė, 28 prill - Autostrada nuk do tė kalojė nga Shtimja, por nga Malisheva. Vendimin e mori Qeveria, ndėrsa kreu i saj, Hashim Thaēi, e arsyetoi atė para ministrave, duke thėnė se me kėtė opsion kursehen qindra miliona euro. Nė mbledhjen e sė mėrkurės, Qeveria mori vendim qė nė funksion tė punimeve tė shpronėsojė pronat ku pritet tė ndėrtohet autostrada nga Qafa e Dulės nė drejtim tė Orllatit, pėr t’u lidhur nė magjistralen Prishtinė-Pejė.
“Dikush mund tė pyesė pse ėshtė ky devijim. Pėrgjigjja ėshtė shumė e qartė e studiuar me ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė. Kursehen mbi 350 milionė euro dhe do tė ketė vetėm 7 minuta shtesė nė kuptimin e humbjes sė kohės. Pėr ne si Qeveri janė shumė dhe duhet kursyer kėto mjete qė t’i investojmė nė projekte tjera”, tha kryeministri Thaēi para ministrave qė miratuan pa ndonjė kundėrshtim planin e tij, por nuk sqaroi se cilės vlerė tė pėrgjithshme tė projektit i referohet kursimi i kėtyre qindra milionėve, qoftė nga Malisheva, qoftė me tunele nga Shtimja e Lipjani.
Nė njėvjetorin e fillimit tė ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė-Merdar, kryeministri Thaēi para kabinetit qeveritar ka vlerėsuar lart punėn e institucioneve dhe tė punėkryesit nė kėtė projekt tė rėndėsishėm pėr vendin.
Mė shumė lexoi sot ė “Kohėn Ditore”

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,57117
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2011, 04:38 PM   #2084
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Shihet mire siq eshte keputur pjesa Besi-Merdare per tu devijuar autostrada drejt Malisheves.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2011, 05:56 PM   #2085
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
GAP alarmon pėr autostradėn
28-04-2011 15:43 CET

Vendimi i Qeverisė sė Kosovės pėr ndryshimin e trases sė autostradės bie ndesh me vendimin e Qeverisė nr.13/10 tė datės 7 mars 2008 me tė cilin i rekomandohej Kuvendit qė tė aprovoj trasenė e autostradės Vėrmicė-Merdare si zonė tė interesit tė veēantė ekonomik. Kėtė e konstaton Instituti GAP.

Mė tej, ky institut thekson se “kėtė rekomandim tė Qeverisė, Kuvendi e aprovoi nė seancėn plenare tė 2 qershorit 2008. Sipas trasesė sė miratuar nė Qeveri dhe Kuvend mė 2008 parashihej qė traseja e autostradės tė kaloj nga Shtimja”.

“Tani, me vendimin e djeshėm tė Qeverisė, autostrada do tė kaloj nga Malisheva, duke anashkaluar tunelin nė Qafė tė Dulės. Sipas arsyetimit tė Kryeministrit dhėnė nė mbledhje tė Qeverisė, ndryshimi i trasesė do tė kursej 350 milion euro dhe koha e kalimit nėpėr autostradė do tė zgjatet pėr vetėm 7 minuta. Traseja e re zgjat rrugėn pėr 15 km. Pėr ti kaluar 15 km pėr 7 minuta nevojitet qė ngasėsit ti japin automjeteve tė tyre 128 km nė orė. Shpejtėsi e cila ėshtė e dėnueshme me ligjet aktuale nė fuqi”, thuhet nė komunikatė, transmeton indeksonline.

Mė tej GAP arsyeton se Qeveria nuk ka dhėnė kurrfarė arsyetimi pėr kalkulimin. Po ashtu konstatohet se vendimi i fundit i qeverisė ėshtė nė kundėrshtim edhe me ligjin pėr Planifikim Hapėsinor, ku thuhet se “pas hartimit tė planeve hapėsinore pėr zonat e interesit tė veēantė, ministria ia dėrgon ato Qeverisė pėr miratim paraprak dhe Qeveria ia procedon Kuvendit pėr aprovim pėrfundimtar. Pėrderisa Kuvendi i Kosovės nuk vendos ndryshe, mbetet nė fuqi vendimi i Kuvendit i datės 2 qershor 2008 pėr trasenė e autostradės dhe nuk mund tė ndryshohet me vendim ekzekutiv tė Qeverisė”.
http://www.zeri.info/artikulli/1/1/2...r-autostraden/
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2011, 08:09 PM   #2086
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Si po shihet kja lidhet me M9, pra 1/3 e asej autostrade ndertohet nga ky projekt?
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 04:54 AM   #2087
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Quote:
Traseja e re zgjat rrugėn pėr 15 km. Pėr ti kaluar 15 km pėr 7 minuta nevojitet qė ngasėsit ti japin automjeteve tė tyre 128 km nė orė. Shpejtėsi e cila ėshtė e dėnueshme me ligjet aktuale nė fuqi”, thuhet nė komunikatė, transmeton indeksonline.
Eshte e denueshme sepse nuk ka rruge qe eshte dizajnueshme te perballe 130km/h(autostrade). Momentalishte, sipas ligjit te shkruar ne Kosove, Shpejtesia ne autostrade eshte 130kmh. Normal qe disa te PDK'se kan deshire qe autostrada ti bie para dyreve te tyre por duhet te pranohet qe 350m Euro eshte nje perqindje e madhe e buxhetit kapital te shtetit, diku afersishte 35% te buxhetit per vitin 2011.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 07:55 AM   #2088
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Qysh keni mendu edhe ju?? Autostrada mos me kalu neper Drenice??? Mos harroni se Drenica eshte prioritet Nr. 1 i Qeverise sone, krejt Kosova mvaret sa zhvillohet Drenica.
Drenica toke e intelektaleve, ekonomistave, patriotave qe Kosova nuk mundet pa ta!!!!!!Ehhhhhh.......
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 01:43 PM   #2089
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 406
Likes (Received): 14

Kjo me humbje kohe prej 7 minutash vlen vetem per drejtimin Vermice-Prishtine ndersa harrohet ose nuk permendet fare se ne te ardhmen kur te perfundoje autorruga Prishtine-Han Elez nje automjeit qe vie nga Maqedonia apo Kaqaniku i duhet te futet ne Prishtine per te vazhduar per ne Prizren-Shqiperi dhe kjo nuk eshte 7 minuta me shume po min 1 ore apo dikunde rreth 100 km me teper dhe kjo per mua eshte problem me i madhe i ketij devijimi.

Jam i bindur se kur te behet edhe autorruga ne drejtim te Maqedonise do te behet edhe pjesa Therande-Shtime sepse nuk do te ket logjike kjo qe po behte tani dhe do ta rendoje trafikun ne Prishtine pa nevoje.
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 04:57 PM   #2090
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Thaēi paska thene se nese rruga shtrohet neper Shtime, do te kushtoj 350 milion me shume ndersa rrugetimi do te zgjatet per 7 minuta. Ta elaborojme pak.1. Sa i perket ēmimit. Ndoshta rruga do te kushtoj 350 milion me shume, por Thaēi nuk po tregon sa kushton njeri variant dhe sa tjetri variant, ndertimi + shpronesimi. Ne shpronesim eshte e mundshme shume lehte se ka me u kompenzu kursimi (siq po thot Thaēi) ne ridrejtim te rruges neper Drenice. Kane me u shpronesu drenicaket per token e tyre disafish me shume se sa qe do te kishte kushtuar shpronesimi neper Qafe te Du(h)lės dhe Carralevė (spekullim i pabaze?)…
Eshte mire te permendet ne kontekstin e kursimit te 350 milion eurove, autostrada Tirane – Elbasan 31 km - as 300 milion euro, me tunnel 2.3 kilometra e ne terren malor, me shume mbikalime, nenkalime, ura, etj…


2. Sa i perket zgjatjes se rrugetimit per 7 minuta. Nuk po tregon Thaēi se prej cilit vend zgjatet rruga per 7 minuta.
Do t’a ndaja Kosoven ne disa regjione, per kete shqyrtim (te 7-minuteshit), ne ata qe udhetojne ne Shqiperi:

A) Prej Prishtines, Podujeves, Vushtrrise dhe Mitrovices;
B) Prej Ferizajit, Gjilanit, Kamenices, Vitise, Kaqanikut, Hanit te Elezit, si dhe Presheves dhe Bujanocit;
C) Prej Drenices (Drenasit, Skenderajt, Malisheves);
D) Prej Pejes, Deqanit, Gjakoves, Rahovecit; Klines Istogut dhe Shterpces;
E) Prej Suharekes, Prizrenit, Dragashit


A) Prej Prishtines, Podujeves, Vushtrrise dhe Mitrovices dhe rrethinat e tyre.

Keto vende e kane rrugetimin per ne Shqiperi te perbashket prej Prishtines. Keshtu qe mund te injorohet rugetimi i tyre para mberritjes ne Prishtine.

-Me variantin e trasese se autostrades kah Malisheva.
Prej Prishtines (daljes nga zona urbane) e deri te kyqja ne autostrade jane 23 kilometra. Ne keto 23 kilometra rruga eshte (do te perfundoj sivjet e tera) 2X2, por nuk eshte ne nivel te autostrades, dhe shpejtesia maximale e lejuar eshte 80 km/h. Kjo pjese mundet lehte me u konvertu ne rruge te shpejte (nuk po di se si me e quajt) me shpejtesi te lejuar 100 km/h.
Pastaj, prej ktheses per Malisheve e deri tek Duhla, perafersisht do te jene rreth 20 kilometra (saktesisht nuk mundemi me e dite, sepse qeveria nuk po jep informata fare!) te cilat do te jene autostrade e mirefillte.
Ne kete variant, prej daljes nga Prishtina deri ne Duhle jane gjithesejt 23 km me shpejtesi 100 km/h plus 20 km me shpejtesi 120 km/h. Gjithesejt jane 43 kilometra, ndersa koha e nevojitur per me arrite deri ne Duhle eshte 24 minuta.


-Me variantin e trasese se autostrades kah Shtimja
Prej Prishtines (daljes nga zona urbane) e deri ne Shtime do te ishin me se shumti 17 kilometra
Prej Shtimes ne Duhle rreth 15 kilometra (me se shumti).
Ne kete variant, prej daljes nga Prishtina deri ne Duhle jane gjithesejt 32 km me shpejtesi 120 km/h, ndersa koha e nevojitur per me arrite deri ne Duhle eshte 16 minuta.

Dallimi ne mes variantit te Malisheves me variantin e Shitmes ne kete rast eshte 11 kilometra dhe 8 minuta kohe.

Si perfundim, ajo qe e ka thene kryeministri per zgjatje te rruges per 7 minuta nuk eshte shume e pavertete sa i perket Prishtines, Podujeves, Vushtrrise dhe Mitrovices dhe rrethinave e tyre.


B) Prej Ferizajit, Gjilanit, Kamenices, Vitise, Kaqanikut, Hanit te Elezit, Lipjanit si dhe Presheves dhe Bujanocit;

E ketu qendron problemi kryesor! Asnjera nga keto ane nuk ka me ja pa hajrin ridrejtimit te autostrades kah Malisheva. E ne keto ane gjenden dy qytete te medha te Kosoves, e edhe disa te vogla. Ne kete kategori hyne edhe Kosova Lindore, dhe per integrimin e saj mbare kombetar shume pak ka me kontribuu kjo rruge…

Pse? Po shqiptaret qe do te udhetojne ne Shqiperi prej ketyre aneve, asnjeri nuk ka llogari me e shfrytezu rrugen kah Malisheva. Qe te gjithe keta do te shkojne neper Shtime. E kjo rruge eshte e ngushte e me kthesa, rruge ku shpejtesia mesatare qe zhvillohet eshte 40-50 km/h (shume shpesh edhe 20-30 km/h per shkak te autobuseve, kamioneve). Po te ndertohej varianti i autostrades neper Shtime, keta kete segment te rruges do ta kalonin per 8 minuta, ndersa rrugen egzistuese Shtime – Duhle duhet ta kalojne per me se shpejti 20 minuta, e zakonisht 30-35 minuta. Po ta marrim nje mesatare prej 28 minutave, atehere i bie se po te kalonte autostrada kah Shtimja, rruga per ata qe udhetojne ne Shqiperi prej Ferizajit, Gjilanit, Kamenices, Vitise, Kaqanikut, Hanit te Elezit, Presheves dhe Bujanocit do te shkurtohej per 20 minuta.


C) Prej Drenices (Drenasit, Skenderajt, Malisheves);

E kjo eshte kategoria e vetme e kosovareve qe perfitojne nga varianti i autostrades via Malisheve dhe jo via Shtime. Ketyre u shkurtohen ato 25 kilometra prej ktheses se Malisheves e deri ne Duhle per nja 5 kilometra dhe konvertohen ne autostrade, keshtu qe ne vend te 25-30 minutave qe duhen tash per ta kaluar kete segment do t’u nevojiten 10 minuta.

Si perfundim, ketyre u shkurtohet rruga per nja 5 kilometra dhe per nja 20 minuta!


D) Prej Pejes, Deqanit, Gjakoves, Rahovecit; Klines Istogut dhe Shterpces;
Per te gjithe banoret e ketyre aneve, nuk qone peshe (sa i perket gjatesise se rruges) se a do te shkoj autostrada via Malisheve apo via Shtime, pasiqe ketyre, per te shku ne Shqiperi, nuk iu bjen rruga andej pari.


E) Prej Suharekes, Prizrenit, Dragashit

Edhe banoret e ketyre viseve per me shku ne Shqiperi nuk e shfrytezojne autostraden kah Malisheva apo kah Shtimja.

Mirepo per banoret e Prizrenit, Dragashit dhe Suharekes (dhe rrethinave te tyre) rruga per ne Prishtine ju zgjatet njelloj sikurse qe i zgjatet Prishtines per ne Shqiperi, qe do te thote se dallimi ne mes variantit te Malisheves me variantin e Shitmes eshte 11 kilometra dhe 8 minuta kohe.Perfundimi:

Autostrada via Malisheve vs via Shtime


A) Prej Prishtines, Podujeves, Vushtrrise dhe Mitrovices. Me gjate 11 km dhe 8 min.

B) Prej Ferizajit, Gjilanit, Kamenices, Vitise, Kaqanikut, Hanit te Elezit, si dhe Presheves dhe Bujanocit. Me gjate 12 km dhe 20 min.

C) Prej Drenices (Drenasit, Skenderajt, Malisheves); Me shkurt 5 km dhe 20 minuta

D) Prej Pejes, Deqanit, Gjakoves, Rahovecit; Klines Istogut dhe Shterpces; Nuk perfshihet ne rrugetimin e tyre asnjeri variant.

E) Prej Suharekes, Prizrenit, Dragashit. Me gjate 11 km dhe 8 min.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 05:01 PM   #2091
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Kur kritikon, duhet edhe me jap propozim zgjidhje.

Une mendoj se me mire do te kishte qene qe most e ndertohej segmenti Duhel – Malisheve.

Me ato para do te duhej qe te perfundohej rruga per Mitrovice, e do te ishte perfundu pa problem.

Segmenti i autostrades Shtime – Duhel do te duhej te ndertohej ashtu qe autostrada Prishtine – Shkup te kishte nje pjese te perbashket me autostraden Prishtine – Prizren – Shqiperi, deri te Shtimja.
Kosoves do ti kushtonte pak me shtrenjte rruga neper Shtimje se kah Malisheva, por aty do te perfundonin investimet e Kosoves ne autostraden Prishtine – Prizren – Shqiperi, sepse pjesa tjeter prej Shtimes e ne veri do te ishte e perbashket me Prishtine – Shkup.

Nese automjetet qe qarkullojne prej Prishtines per Prizren, Suhareke dhe Shqiperi, nuk kalojne neper autostraden Prishtine Shkup, deri ne Shtime, nuk besoj se autostrada Prishtine – Shkup ka me mund me u koncesionu. E dihet se sa ka nevoje per ndertimin e autostrades per ne Shkup, si per shkak te trafiku te larte, edhe per shkak te kyqjes ne rrjetin nderkombetare te rrugeve.

Pastaj, do te zgjidhej edhe problemi i rruges Prishtine – Ferizaj, e qe eshte ndoshta rruga me e ngarkuar ne Kosove.

Edhe nje perparesi e madhe e rruges kah Shtimja eshte mundesia e ndertimit (vazhdimit te Rruges se Kombit) deri ne kufi me Serbine (Bujanovc). Do te lidhej Kosova Lindore ne menyren me te mire me pjesen tjeter te kombit, dhe porti i Durresit me Europen Lindore. Korridori i dhjete europian kalon neper Bujanovc, dhe vetem 5-10 kilometra larg kufirit me Kosove.

Ndersa pjesa e planifikuar e autostrades deri ne Merdar, nuk ka leverdi ekonomike te ndertohet. Arsyeja eshte se Nishi, qyteti serb me i afert ku kalon autostrada, prej Merdarit eshte rreth 100 km larg, dhe Serbia nuk e ka asnje interes dhe asnje tendence qe te ndertoj autostraden prej Nishit ne Merdare.
Prej Podujeves per ne Prishtien duhet te zgjerohet rruga ne 2X2, e ngjajshme me rrugen qe ka filluar te ndertohet per Mitrovice.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 08:40 PM   #2092
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Dmth keta per nja ~50km dojne me i pagu 1 miliard euro a? I paskan ra ne fije keta qysh me i shnderru "kantieret e ndertimit" ne villa neper Dubai.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 10:29 PM   #2093
Taulant
Registered User
 
Taulant's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,126
Likes (Received): 577

Shumica e investimeve gjeth po shkojka atje te talibanet e Kosoves.
Taulant no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2011, 11:51 PM   #2094
ast
Registered User
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 201
Likes (Received): 4

Sa km jon prej Vermices deri ne Arllat, ose prej Duhles deri ne Arllat a e din najkush?
ast no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2011, 12:05 AM   #2095
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Paj kjo pjesa e pare qe po thojne qe kane me kry deri ne Tetor i ka nja 34km, keshtuqe i bjen diku rreth ~50 (ne mos gabofsha) prej Vermices ne Duhle e prej Duhles ne Arllat.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2011, 11:20 AM   #2096
petrit
Registered User
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 434
Likes (Received): 75

Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Qeveria nuk e pyet Kuvendin, e ēon autostradėn nga MalishevaPrishtinė, 28 prill - Autostrada nuk do tė kalojė nga Shtimja, por nga Malisheva. Vendimin e mori Qeveria, ndėrsa kreu i saj, Hashim Thaēi, e arsyetoi atė para ministrave, duke thėnė se me kėtė opsion kursehen qindra miliona euro. Nė mbledhjen e sė mėrkurės, Qeveria mori vendim qė nė funksion tė punimeve tė shpronėsojė pronat ku pritet tė ndėrtohet autostrada nga Qafa e Dulės nė drejtim tė Orllatit, pėr t’u lidhur nė magjistralen Prishtinė-Pejė.
“Dikush mund tė pyesė pse ėshtė ky devijim. Pėrgjigjja ėshtė shumė e qartė e studiuar me ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė. Kursehen mbi 350 milionė euro dhe do tė ketė vetėm 7 minuta shtesė nė kuptimin e humbjes sė kohės. Pėr ne si Qeveri janė shumė dhe duhet kursyer kėto mjete qė t’i investojmė nė projekte tjera”, tha kryeministri Thaēi para ministrave qė miratuan pa ndonjė kundėrshtim planin e tij, por nuk sqaroi se cilės vlerė tė pėrgjithshme tė projektit i referohet kursimi i kėtyre qindra milionėve, qoftė nga Malisheva, qoftė me tunele nga Shtimja e Lipjani.
Nė njėvjetorin e fillimit tė ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė-Merdar, kryeministri Thaēi para kabinetit qeveritar ka vlerėsuar lart punėn e institucioneve dhe tė punėkryesit nė kėtė projekt tė rėndėsishėm pėr vendin.
Mė shumė lexoi sot ė “Kohėn Ditore”

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,57117
ndoshta kushton me lire me kete variant por kqyreni se ēfare kthese 180 shkalleshe ka dale te duhel - prishtine... une e di qe autostradat bohen per me i shkurtu distancat... ketu s'ka dyshim qe eshte mendu me zemer nga ata qe jane ne krye te vendit e jo me mende...
petrit no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2011, 07:24 PM   #2097
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,820
Likes (Received): 5895

Prizren
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2011, 08:40 PM   #2098
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,150
Likes (Received): 619

Nga Arllati dej ne Prishtine, a dote ndertohet nji pjese krejt e re e rruges e cila do te jete pjese perberse e autostrades Verrmice-Merdare, apo vetem do ta rregullojn rrugen e tanishme (e cila eshte duke u zgjeruar mometalisht)?

Ne qoft se autostrada nuk kalon neper Shtime e Lypjan, dhe kalon neper arllat drejt Prishtines, ateher nuk e shof te arsyeshme te ndertohet nje trase tersisht e re. Ne kete menyre mund te kursehen shum para dhe me keto para te financohen projekte tjera.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2011, 03:26 AM   #2099
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Code:
KosovoMotorway website has released 
the latest pictures from March in PDF Format...


You need Adobe PDF Viewer to see them, here is the link...

http://www.kosovomotorway.com/Begp/f...March_2011.pdf

Buddy, If you could do the honour and upload 
all the pictures like you did with the February and January photos, 
that would be very kind of you.
It seems that work is going very fast indeed, by the end of October this year we will have a 35km long fully functioning stretch of motorway - Thats half of the current 65km motorway in Albania, seems like the easier terrain has been a massive benefit factor for Kosovo. I have a feeling the motorway will be finished much earlier than planned due to good weather, faster pace of work and the abolition of the Besi-Merdare stretch.

Last edited by shpirtkosova; May 4th, 2011 at 03:34 AM.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2011, 12:57 PM   #2100
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Code:
KosovoMotorway website has released 
the latest pictures from March in PDF Format...


You need Adobe PDF Viewer to see them, here is the link...

http://www.kosovomotorway.com/Begp/f...March_2011.pdf

Buddy, If you could do the honour and upload 
all the pictures like you did with the February and January photos, 
that would be very kind of you.
It seems that work is going very fast indeed, by the end of October this year we will have a 35km long fully functioning stretch of motorway - Thats half of the current 65km motorway in Albania, seems like the easier terrain has been a massive benefit factor for Kosovo. I have a feeling the motorway will be finished much earlier than planned due to good weather, faster pace of work and the abolition of the Besi-Merdare stretch.
Qe do shpejt e shpejt:

[IMG]http://i53.************/20hahkk.jpg[/IMG]

[IMG]http://i54.************/1zcnyue.jpg[/IMG]

[IMG]http://i53.************/2ldk7ea.jpg[/IMG]

[IMG]http://i52.************/4lrn13.jpg[/IMG]

[IMG]http://i56.************/1zns6jd.jpg[/IMG]

[IMG]http://i55.************/2qwczmx.jpg[/IMG]

[IMG]http://i55.************/2w38fpd.jpg[/IMG]

[IMG]http://i53.************/2qxwabo.jpg[/IMG]

[IMG]http://i55.************/11io7es.jpg[/IMG]

[IMG]http://i52.************/14m87wm.jpg[/IMG]
__________________

Henrich37 liked this post
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:49 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu