daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old March 30th, 2009, 04:28 PM   #321
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Po doket shum mir
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2009, 01:12 PM   #322
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Autostrada pa asnjė tė panjohurMTPT-ja tashmė i ka tė skicuara tė gjitha detajet pėr urat, tunelet, pronat, pėrfshirė edhe emrat dhe sipėrfaqen e secilit banor qė do tė pėrfitojė nga kompensimi pėr pjesėn ku ėshtė shpallur zona e interesit nacional pėr ndėrtimin e autostradės Merdare – Vėrmicė


Nga Zekirja Shabani mė 31.03.2009 nė ora 8:50

Njė vijė nė njė letėr tė formatit A4, qė fillon nga Merdarja nė kufi me Serbinė dhe pėrfundon nė Vėrmicė nė kufi me Shqipėrinė, tregon trasenė kah do tė kalojė autostrada Merdare–Vėrmicė. Harta ėshtė nė kopertinat e dy vėllimeve me detajet e projektit tė autostradės nė Ministrinė e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės.

Kjo ministri tashmė i ka tė skicuara tė gjitha detajet - urat, tunelet, pronat, pėrfshirė edhe emrat dhe sipėrfaqen e secilit qė do tė pėrfitojė nga kompensimi pėr pjesėn ku ėshtė shpallur zona e interesit nacional.

Traseja e autostradės kalon nėpėr tetė komuna dhe 66 zona kadastrale, nė gjatėsi prej 118 kilometra dhe me asfalt do tė mbulohen 1062 hektarė tokė. Shifrat e para pėr koston e projektit shkojnė nė 659 milionė euro, por, sipas zyrtarėve tė ministrisė, ky ėshtė vlerėsim i vitit 2006 dhe ajo pa dyshim se do tė jetė mė e madhe.

Tashmė pėr t’i kryer punimet kanė konkurruar 33 kompani, tė gjitha tė huaja dhe gjatė verės do tė prehet shiriti pėr tė filluar ndėrtimi. Mirėpo, aty nuk do tė angazhohen tė gjitha kompanitė e interesuara.
Hapi i parė ėshtė shpronėsimi i pronave, angazhimi i njė kompanie konsulente qė do tė pėrmirėsojė mangėsitė eventuale nė projekt dhe pėrzgjedhja e kompanive qė do tė kryejnė punėt.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm te Gazetetes Express.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/5300/C4/C14/
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2009, 07:33 PM   #323
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
Autostrada pa asnjė tė panjohur


Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm te Gazetetes Express.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/5300/C4/C14/Autostrada pa asnjė tė panjohur


MTPT-ja tashmė i ka tė skicuara tė gjitha detajet pėr urat, tunelet, pronat, pėrfshirė edhe emrat dhe sipėrfaqen e secilit banor qė do tė pėrfitojė nga kompensimi pėr pjesėn ku ėshtė shpallur zona e interesit nacional pėr ndėrtimin e autostradės Merdare – Vėrmicė

Nga Zekirja Shabani mė 31.03.2009 nė ora 8:50
Njė vijė nė njė letėr tė formatit A4, qė fillon nga Merdarja nė kufi me Serbinė dhe pėrfundon nė Vėrmicė nė kufi me Shqipėrinė, tregon trasenė kah do tė kalojė autostrada Merdare–Vėrmicė. Harta ėshtė nė kopertinat e dy vėllimeve me detajet e projektit tė autostradės nė Ministrinė e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės.

Kjo ministri tashmė i ka tė skicuara tė gjitha detajet - urat, tunelet, pronat, pėrfshirė edhe emrat dhe sipėrfaqen e secilit qė do tė pėrfitojė nga kompensimi pėr pjesėn ku ėshtė shpallur zona e interesit nacional.

Traseja e autostradės kalon nėpėr tetė komuna dhe 66 zona kadastrale, nė gjatėsi prej 118 kilometra dhe me asfalt do tė mbulohen 1062 hektarė tokė. Shifrat e para pėr koston e projektit shkojnė nė 659 milionė euro, por, sipas zyrtarėve tė ministrisė, ky ėshtė vlerėsim i vitit 2006 dhe ajo pa dyshim se do tė jetė mė e madhe.

Tashmė pėr t’i kryer punimet kanė konkurruar 33 kompani, tė gjitha tė huaja dhe gjatė verės do tė prehet shiriti pėr tė filluar ndėrtimi. Mirėpo, aty nuk do tė angazhohen tė gjitha kompanitė e interesuara.

Hapi i parė ėshtė shpronėsimi i pronave, angazhimi i njė kompanie konsulente qė do tė pėrmirėsojė mangėsitė eventuale nė projekt dhe pėrzgjedhja e kompanive qė do tė kryejnė punėt.

Gjithēka fillon nga Prizreni, nga “Seksioni A”, siē ndahet nė projekt. Pėr 22.5 kilometra autostradė nė kėtė komunė do tė shpronėsohen 239 hektarė tokė dhe pėr kėtė ēėshtje janė ndarė 13 milionė euro nga buxheti i Kosovės.

Kėshilltari i ministrit tė MTPT-sė Fatmir Limaj, Endrit Shala, shpjegon se nė kėtė zonė pronat do tė kompensohen nė bazė tė ēmimit tė tregut. Ai do tė nxirret nga njė komision i pėrbashkėt i ministrisė ku ai punon, Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave dhe i komunės.

“Pėr caktimin ēmimit do tė merren pėr bazė tri kontrata valide nga shitblerjet e fundit qė janė bėrė nė zonėn kadastrale. Kjo formė definon shumėn pėr kompensim”, shpjegon Shala.

Kjo praktikė, sipas tij, do tė aplikohet nė tė gjitha pronat qė duhet tė shpronėsohen. Ndėrkaq, tė gjitha veprimet e tjera do tė nė pajtim me Ligjin pėr Shpronėsime, i cili javėn e fundit ka kaluar procedurėn parlamentare.

Ndėrkaq, ēmimi aktual i pronave nė komunėn e Prizrenit nga do tė kalojė autostrada ėshtė nga 400 euro deri nė 3000 euro. Shaqir Bytyqi, pronar i agjensionit pėr patundshmėri “Galaktika” nė Prizren, thotė se nė zona ku janė pėrqendruar bizneset nė tė dyja hyrjet e qytetit njė ari tokė kushton nga 150 deri nė 3000 euro, ndėrsa nė pjesėt mė pak tė urbanizuara ai ėshtė 400 -1000 euro.

Gjatė shpronėsimit, Endrit Shala thotė se mund tė paraqiten probleme me titullarėt e pronave, pasi qė nė regjistrin e ministrisė figurojnė tė dhėna kadastrale para viteve tė ’90 -ta dhe nga ajo kohė ka mundėsi tė kenė ndryshuar titullarin. Mirėpo, nuk ka gjasa qė tė ndryshojė traseja pėr shkak tė kėtyre telasheve.

Por, kjo mund tė ndodhė nė “Seksionin B”, qė pėrfshinė komunėn e Suharekės, ku ėshtė pjesa mė e vėshtirė e projektit. “Pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė, kryesisht nė vendin e quajtur ‘Qafa e Duhles’, ka mundėsi qė tė lėvizė traseja”, thekson Shala.

Autostrada nė kėtė komunė kalon nėpėr 8 zona kadastrale dhe pėrfshinė 201 hektarė tokė qė duhet shpronėsuar. Pėrveē 20 urave, ajo do tė ketė edhe tri tunele. “Kjo do tė jetė pjesa mė e shtrenjtė, qė do tė kushtojė sa gjysma e autostradės”, pohon Shala.

Ndėrkaq, nė pjesėn e Rrafshit tė Kosovės, pėrkatėsisht nė tri seksionet tjera, llogaritet se puna mund tė bėhet mė lehtė. Pos shpronėsimeve nuk do tė ketė telashe tjera.
Nga gjithsejtė 1062 hektarė tokė sa do tė kompensohen nga buxheti i Kosovės, 686 hektarė janė pronėsi private dhe 376 janė shoqėrore.

Pėr pronat shoqėrore ende nuk ka ndonjė marrėveshje me Agjensionin Kosovar tė Privatizimit, i cili i menaxhon ato. Megjithatė, modeli mė i afėrt, sipas kėshilltarit tė ministrit Limaj, ėshtė qė ato pėr interesa nacionale t’i falen qeverisė. “Nėse AKP-ja ia fal qeverisė kėto parcela, tė gjithė punėtorėve qė gėzojnė tė drejtėn e kompensimit do t’u paguhet 20 pėrqindėshi”, thekson Shala.

Komunat nėpėr tė cilat kalon autostrada


Traseja e autostradės kalon nėpėr tetė komuna dhe 66 zona kadastrale, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme pėr tėrė trasenė prej 1062 hektarė, prej tė cilave nė pronėsi shoqėrore janė 376 hektarė, respektivisht 35.4 pėr qind dhe pronėsi private 686 hektarė, apo 65 pėr qind.
* Komuna e Prizrenit - 13 zona kadastrale me 239 hektar.
* Komuna e Suharekės - 8 zona kadastrale me 201 hektar.
* Komunėn e Shtimes - 4 zona kadastrale me 84.7 hektar.
* Komuna e Lipjanit - 11 zona kadastrale me 80 hektar.
* Komuna e Fushė Kosovės - 4 zona kadastrale me 91 hektar.
* Komuna e Prishtinės - 9 zona kadastrale me 177.9 hektar.
* Komunėn e Obiliqit - 3 zona kadastrale me 17.5 hektar.
* Komuna e Podujevės - 14 zona kadastrale me 169 hektar.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2009, 08:30 PM   #324
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Fjalimi i Ministrit Fatmir Limaj, nė takimin e Forumit e Nivelit tė Lartė tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe Komunitetit tė Donatorėve
Prishtinė, 14:34


Prishtinė, 31 mars 2009

I nderuari Kryeministėr,
Tė nderuar zv. Kryeministra,
Tė nderuar Ministra,
Tė nderuar ambasadorė dhe drejtues tė zyrave ndėrlidhėse,
Zonja dhe Zotėrinj,

Kam nderin dhe kėnaqėsinė tė flas para jush nė takimin e parė tė Forumit tė Nivelit tė Lartė.

MTPT-ja, ka shėnuar pėrparim tė madh nė tė gjitha fushat e pėrgjegjėsisė sė saj, duke realizuar shumicėn dėrrmuese tė objektivave vjetore, nė pėrputhshmėri me objektivat strategjike.

Infrastruktura Rrugore dhe Siguria

Me investimet e bėra nė ndėrtimin, rehabilitimin dhe mirėmbajtjen e infrastrukturės themelore rrugore ėshtė zhvilluar dukshėm rrjeti rrugor. Vetėm brenda vitit tė kaluar janė realizuar mbi 160 projekte me mbi 600 km rrugė. Pėrqindja e realizimit financiar tė shpenzimeve kapitale ishte rreth 98%. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet fakti qė tė gjitha kėto punė, qė paraqesin dhjetėfishin e punėve dhe projekteve tė realizuara pėr shumė vite nė tė kaluarėn, janė realizuar me tė njėjtat burime njerėzore dhe fizike. Ndonėse nė fillim objektivat vlerėsoheshin si tepėr ambicioze nga ana e disa ekspertėve, ato u pėrmbushėn, madje dhe u tejkaluan. Suksesi duhet atribuar vizionit tė qartė qė kemi pėr zhvillimin e kėtij sektori, i radhitur ndėr synimet mė prioritare strategjike nė programin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Ky vizion qė aspiron nga eurointegrimet pėrmes zhvillimit dhe modernizimit tė infrastrukturės, mbėshtetet nė misionin tonė pėr krijimin e njė sistemi cilėsor e funksional tė qėndrueshėm dhe tė sigurt tė transportit qė ruan mjedisin jetėsor dhe qė i shėrben zhvillimit shoqėror e ekonomik dhe integrimit ndėrkombėtar. Kur kėtij vizioni i shtohen vendosmėria dhe gatishmėria pėr punė, analiza cilėsore e gjendjes, identifikimi i plotė i nevojave dhe prioritizimi i qėllimeve, planifikimi kualitativ, menaxhimi efikas dhe efektiv, shrytėzimi racional i tė gjitha burimeve, serioziteti dhe pėrkushtimi nė kryerjen e detyrave nga ana e personelit tė ministrisė, del qė tė arriturat dhe suksesi ishin tė pashmangshme.
Investimet e bėra gjatė vitit tė kaluar nė dhjetėra projekte kapitale dhe realizimi e madje tejkalimi i shumė objektivave tė parashtruara sektoriale, kanė rezultuar me efekte tė shumanshme. Qindra kilometrat e shtruara kanė nxitur zhvillimin ekonomik, kanė pėrmirėsuar dukshėm kushtet dhe standardin e jetesės sė qytetarėve, janė hapur vende tė reja pune, janė gjallėruar shumė biznese tė vogla dhe tė mesme etj.

Ministria e Transportit dhe e Postė – Telekomunikacionit, prioritetet e saj strategjike pėr zgjerimin e infrastrukturės esenciale i ka orientuar nė katėr drejtime: ndėrtimi i autostradave, zgjerimi i rrugėve nacionale, ndėrtimi i rrugėve tė reja dhe rehabilitimi i atyre ekzistuese dhe ndėrtimi i rrugėve lokale.
Projekti kapital i autostradės Morinė – Merdare ka njė kosto shumė tė lartė, tė cilėn nuk mund ta pėrballojė Buxheti i Kosovės. Pėr kėtė arsye ne bėmė shpalljen e trasesė sė kėsaj autostrade si zonė me interes tė veēantė, shpallėm shprehjen e interesit pėr operatorėt ekonomikė si ndėrtues potencialė tė kėsaj autostrade, si dhe ofertimin publik pėr kontraktimin e njė kompanie profesionale dhe eksperte pėr konsulencė financiare dhe pėr rishikim tė projektit me tė cilėn do tė pėrzgjedhet modaliteti mė i favorshėm pėr fillimin e ndėrtimit tė kėtij projekti madhor, bazuar nė arsyeshmėrinė teknike dhe ekonomike. Pėrfundimi i suksesshėm i kėsaj etape do t’i paraprijė etapės sė ardhshme tė fillimit tė ndėrtimit tė autostradės, e cila do tė nisė nga gjysma e dytė e kėtij viti. Po ashtu para pak ditėsh Qeveria aprovoi propozim vendimin pėr shpronėsimin e pronave pėr nevoja tė ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė – Merdar nė segmentin Vėrmicė – Prizren qė ėshtė thelbėsor pėr nisjen e realizimit tė projektit kapital tė kėsaj autostrade. Rėndėsia kapitale e kėsaj autostrade, pėrveē tjerash, qėndron nė faktin se ajo krijon avantazhe tė mėdha pothuajse nė tė gjitha sferat, nė veēanti nė ato ekonomike dhe integruese. Si e tillė, kjo autostradė do t’i japė njė tjetėr frymėmarrje ekonomisė sė vendit tonė, duke shfrytėzuar optimalisht dhe racionalisht tė gjitha pėrparėsitė qė t’i ofron tė qenėt nyje ekonomike e strategjike nė rajon, sepse ajo lidh tregjet e kėsaj hapėsire evropiane me arteriet kryesore transportuese ndėrkombėtare.
Edhe projekti tjetėr kapital i autostradės Prishtinė – Han i Elezit ėshtė nė rrugė tė mirė drejt realizimit tė fazės sė disenjimit tė projektit zbatues nga ana e kompanisė projektuese. Kemi pranuar projektin me alternativat preliminare dhe presim pėr ta miratuar alternativėn mė tė mirė.
Si pjesė e synimeve prioritare strategjike ka qenė zgjerimi i dy rrugėve nacionale mė tė rėndėsishme, me qarkullimin mė tė frekuentuar tė automjeteve, rruga Prishtinė – Han i Elezit dhe rruga Prishtinė – Pejė. Pėr sa i takon tė parės, projekti i zgjerimit nga Ēagllavica e deri te Udhėkryqi i Lipjanit tanimė ka pėrfunduar. Ndėrkaq, pėr sa i takon tė dytės, aktualisht janė duke u ekzekutuar punimet nė zgjerimin e rrugės nga Fushė Kosova deri nė Sllatinė. Deri mė tani punimet nė zgjerimin e kėtij aksi po ecin sipas dinamikės sė paraparė dhe ato pritet tė pėrfundojnė gjatė kėtij viti.
Nė kuadėr tė programit pėr ndėrtimin e rrugėve tė reja dhe rehabilitimin e atyre ekzistuese janė realizuar 34 projekte dhe janė shtruar 213 km.
Nė kuadėr tė programit pėr rrugė lokale janė realizuar 127 projekte dhe janė shtruar 375 km. Faktorėt kyēė qė kanė ndikuar nė vendimin pėr investime nė komuna ishin: numri i madh i rrugėve tė paasfaltuara (nga 6571 km, vetėm 1071 kanė qenė tė asfaltuara), lidhja e drejtpėrdrejtė e varfėrisė me mungesėn e infrastrukturės rrugore, evitimi i migrimit tė popullsisė, rivitalizimi i ekonomive familjare, ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme, rritja e punėsimit etj.


Pėr sa i takon shtimit tė sigurisė nė komunikacion, janė arritur rezultate tė shkėlqyeshme. Si rezultat i zbatimit tė Ligjit mbi Sigurinė nė Komunikacionin Rrugor, ndėrtimin e shumė nėnkalimeve dhe trotuareve, pėrmirėsimin e sinjalizimit horizontal dhe vertikal, zbatimin e akteve tė shumta nėnligjore lidhur me automjetet dhe me kontrollat teknike, numri i aksidenteve totale dhe i atyre fatale ėshtė zvogėluar dukshėm krahasuar me vitet e kaluara. Sipas tė dhėnave zyrtare, tė konfirmuara nga institucionet pėrkatėse relevante, ndėrmarrja e tė gjitha kėtyre veprimeve dhe masave ka rezultuar me ulje aksidentesh totale pėr 7.8%, ndėrsa aksidentesh fatale pėr 12.7%.

...

Fondet e Donatorėve

Ndihma e jashtme e koordinuar dhe e harmonizuar nė njė vijė me programin qeveritar, kornizėn afatmesme tė shpenzimeve dhe planin e veprimit pėr partneritet evropian i shėrben zhvillimit ekonomik tė vendit tonė, rritjes sė mirėqenies dhe tė standardit tė jetesės sė qytetarėve tonė dhe integrimit tė vendit tonė nė familjen e madhe evropiane.

Nga totali i fondeve tė zotuara nga donatorėt nė sektorin e transportit pėr periudhėn 2008-2011, duke u bazuar nė tė dhėnat qė janė raportuar nga donatorėt, pėr vitin 2008 janė zotuar 16.69 milion Euro, ndėrsa janė duke u realizuar 1 milion Euro; pėr vitin 2009 janė zotuar 1 milion Euro, ndėrsa janė duke u realizuar 2 milion Euro. Danatorėt kryesorė nė sektorin e transportit janė Komisioni Evropian, USAID-i dhe Austria.
Objektivat

Objektivat e vitit 2009, ashtu siē janė paraqitur edhe nė Programin e Qeverisė, nė Kornizėn Afatmesme tė Shpenzimeve dhe nė Planin e Veprimit pėr Partneritet Evropian, janė tė definuara qartė, janė tė arritshme dhe janė reale. Pėrveē dy autostradave tė pėrmendura mė lart, do tė vazhdojmė me zgjerimin e dy arterieve mė tė mėdha transportuese, rrugėve nacionale M2 nė drejtimin Prishtinė – Mitrovicė, nga Shkabaj deri nė Milloshevė, dhe Prishtinė – Pejė, nga Sllatina deri nė Gjurgjicė.
Po ashtu ka filluar njė projekt tjetėr me rėndėsi kapitale qė ėshtė ndėrtimi i rrethrrotullimit te Stacioni i Autobusėve nė Prishtinė, i cili do tė bėjė lidhjen funksionale nė mes tė rrugėve mė tė mėdha nacionale qė kryqėzohen nė kėtė pikė, do ta shkarkojė ndjeshėm vėllimin e trafikut dhe do tė mundėsojė njė komunikacion mė tė sigurtė dhe mė efikas.
Njė pjesė e projekteve tė infrastrukturės rrugore do tė pėrfundojė gjatė kėtij viti, njė pjesė do tė vazhdojė edhe gjatė viteve tė ardhshme.

Gjithashtu kemi definuar qartė objektivat e tjera sektoriale dhe nėnsektoriale, me theks tė veēantė pėr fushėn e aviacionit dhe tė hekurudhave dhe pėr atė tė telekomunikacionit.

Koordinimi me donatorė dhe me partnerėt e tjerė ėshtė thelbėsor pėr realizimin e qėllimeve dhe pėrballimin me sfidat zhvillimore nė rrugėtimin tonė drejt eurointegrimeve. Tė arriturat e gjertanishme nė kėtė drejtim janė shumė tė kėnaqshme falė pėrkrahjes sė vazhdueshme dhe tė pakursyeshme tė donatorėve dhe tė partnerėve tonė zhvillimorė. Pėrkushtimi dhe angazhimi i treguar nga tė gjitha palėt ėshtė shumė inkurajues pėr tė ardhmen.

Une e postova vetem nje pjese te ketij fjalimi te madh (perplot levdata, po edhe disa te dhena interesante mbi projektet dhe punet e kryera). Nese doni ta lexoni gjithe fjalimin ku flitet edhe per aviacion, telekomunikacion, hekurudha, etj., shkoni ketu:

www.mtpt.org
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2009, 05:21 AM   #325
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Prishtine - Lipjan, te Grand Store afer Gracanices.Last edited by Buddy Holly; April 1st, 2009 at 05:48 AM.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2009, 08:27 PM   #326
superalbanian
BANNED
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Likes (Received): 0

Buddy Holly, I congratulate you and thank you for our instant update on everything, I always see you first with latest news, articles, pictures and videos. You are a true contributor to this forum and I enjoy your updates! Thanks!
superalbanian no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2009, 12:21 AM   #327
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by superalbanian View Post
Buddy Holly, I congratulate you and thank you for our instant update on everything, I always see you first with latest news, articles, pictures and videos. You are a true contributor to this forum and I enjoy your updates! Thanks!
Thanks


E gjeta nje foto ne forumin lituanez te nje rrethi ne Vilnius. Rrethi i perngjan ketij qe po ndertohet ne Prishtine.

Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2009, 03:57 AM   #328
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Edhe nje prej rruges Prishtine - Lipjan

Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2009, 09:55 PM   #329
Kosovar
BANNED
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 73
Likes (Received): 0

po veq rrethi asht permi rrugen e drejt
Kosovar no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2009, 10:30 PM   #330
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Nga telegrafi.com


Quote:


Njė punėtor rregullon shufrat e armaturės qė do tė pėrdorėn pėr tė ndėrtuar urat nė rrugėn e re qė lidh kryeqytetin e Kosovės Prishtinėn me Aeroportin. Foto: Reuters/Hazir Reka
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2009, 05:17 AM   #331
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2009, 03:46 PM   #332
E90
Unregistered User
 
E90's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Norrköping, Sweden
Posts: 7
Likes (Received): 0

Looks really nice. Cant wait to drive on these new roads!
__________________
February 17th 2008
_________________________________________________
"You'll need to change that, with Kosovo", Sarkozy told children in southwestern France, pointing to a map of Europe pinned to their classroom wall which showed Kosovo as part of Serbia. - Reuters
E90 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2009, 07:28 AM   #333
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

More photos from that same road, just fresh.April 11, 2009.More will follow soon.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 12:14 AM   #334
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Prishitine - Ferizaj, April 2009.More will follow soon.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 12:24 AM   #335
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,087
Likes (Received): 2783

__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 12:44 AM   #336
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Nga fotografite duket shume cilesore! Urime!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 03:52 AM   #337
superalbanian
BANNED
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Likes (Received): 0

Kurr nuk e kam ditur qe magjistralja Prishtine Ferizaj eshte 2 trakshe... Foto te mira, Faleminderit Buddy!
superalbanian no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 12:49 PM   #338
Ultimo
Albanian Republic Kosova
 
Ultimo's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Prishtina
Posts: 551
Likes (Received): 74

Quote:
Originally Posted by superalbanian View Post
Kurr nuk e kam ditur qe magjistralja Prishtine Ferizaj eshte 2 trakshe... Foto te mira, Faleminderit Buddy!
deri te udhekryqi i lipjanit eshte dy trakeshe rruga, eshte e planifikuar qe kjo rruge nga Prishtina te zgjerohet ne dy traka deri ne han te elezit, ende nuk e di nese kan fillu punimet per zgjerim na lipijani drejt ferizajit..
Ultimo no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 01:58 PM   #339
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Prishitine - Ferizaj, April 2009.
Thats a Swedish ambulance ...great pics Buddy!
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2009, 02:15 PM   #340
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Super fare kjo rruga...
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:37 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu