daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old December 11th, 2012, 09:10 PM   #3821
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Nashta e ka mire Albania2010; nashta kishte me qene rruge rentabile (fizibėl qysh po kane qefė me i thone disa, perndryshe) Prizren-Tetove.

Mirepo, investimi fillestar kishte me qene jashtezakonisht i madh. Edhe po te jete 1X1 rruga, prap kishte me qene shume e shtrejte.

E nese ka ndonje firme te interesume me investu dhe me e marre me koncesion - bujrum! Le te bojin qeverite e Kosoves dhe Maqedonise nje projekt, e nashta paraqitet dikush me e marre me koncesion.

Veq kqyreni profilin ballor (elevetion profile) te rruges Prizren-Tetove qysh kishte me qene:Po shihet se nese rruga shkon ne lartesi maksimale mbidetare 1.500 metra, atehere do te nevojiten dy tunele, njeri 5 km e tjetri 2 km. Mirepo ne 1.500 metra LMD, ajo rruge veshtire se kishte qene e qarkullueshme me shume se 8 muaj ne vit.

E tash, nese e ulim LMD maksimale ne 1000 m ateher po shihet se nevojitet nje tunel 16 km i gjate.

Gjatesia e tunelit nuk kishte me nderru edhe po te merrej ndonje trase tjeter, prej asaj drejtvizore qe e propozoi Albania2010. Mundeni me eksperimentu sa te doni ne GE. por se besoj se mundin me gjete trase me LMD maksimale 1.000 e me tunel ma te shkurte se 16 km. Nese e gjen dikush ate trase, le ta postoj!

E sa kishte me kushtu nje tunel 16 kilometersh, veq mujim me supozu.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 09:14 PM   #3822
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,385
Likes (Received): 704

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Per mendimin tim nese Shqiperia don lidhje me IRJM dhe koridorin 10 duhet te pranoj ata qe Kosova vendos te ndertoj edhe pse kjo ja shton udhetareve 70km ekstra devijim deri ne Prishtine. Ne shum shtete te Evropes duhesh te kalosh deri afer kryeqeti te nje vendi per te shkuar ne nje kryeqytet tjeter. Nuk mund ta kuptoj pse Kosova duhet ta remdoj M9 qe sot eshte e remduem nga trafiku I R7 ta shtoj edhe gjysen e trafikut egzistues Prishtine - Shkup per hire qe Shqiptaret e Shqiperise te shkojne deri ne Shkup nje gjys ore ma shpejt.

Kete nuk e shoh si problem te madh..
Biles me mire qe u devijua Autoudha nga MAlisheva sepse keshtu lidhet dhe Aeroporti Adem Jashari me Autoudhen Ibrahim Rugova..
Mjafton qe segmenti nga Arllati ne Komorane e deri ne Sllatin te Dublohet sepse pastaj nga Sllatina do jete krejt rruge e re dhe segmenti i ri rrugor i vazhdimit te Autoudhes Ibrahim Rugova..

Ndaj nuk besoj se do kete ndonje kosto te madhe dublimi i segmentit Arllat-Komorane-Sllatine..

Ndersa sa per Shkupin une isha vete ne mars..
Kalova nga Tirana drejt Suharekes dhe pastaj ne Shtime-Koshare-Ferizaj dhe drejt e ne Hanin e Elezit..
Nga Tirana me beri FIKS 295 km deri ne zemer te Shkupit.
Ndersa nga Qaf Thana do bente 310 km, me rruge malore Qaf-Krrabe e Qaf-Thane..
Me mbarimin e rruges se re Tirane-Elbasan, nga 310 km qe eshte aktualisht Shkupi do behet 290 km..
Pra na mbetet me alternim, si nga Morina si nga Qaf thana distanca e Tiranes me Shkupin do jete 290 dhe 295 km.. Nga Kosova do jete qafa e Duhellit ndersa nga Shqiperia do jete Qafa e thanes me u ngjitur..
Ajo qe mbase do ndikoje eshte se do kemi vetem 1 kalim kufitar ne Qaf Thane dhe jo 2 nqs i biem nga Kosova (Morina dhe Hani i Elezit)
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 09:22 PM   #3823
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Prioritetet e ndertimit te rrugeve ne Kosove ishte deshte me qene:


Perfundimi i rrugeve te shpejta 2X2 Pr-Pe dhe Pr-Mitrovice; jo shume te shtrejta.

Ndertimi i rruges se shpejte 2x2 Peje-Gjakove-Prizren. Jo e shtrejte, terren rrafsh, 60 km.

Ndertimi i rruges se shpejte 2X2 Prishtine-Podujeve (nese nuk ndertohet Prishtine-Nish);

Ndertimi i rruges se shpejte 2X2 Duhė-Shtime-R6;

Ndertimi i rruges se shpejte 2X2 Ferizaj-Gjilan-Dheu i Bardhe (Bujanoc);

Zgjerimi i rrugeve 1X1 Gjilan-Prishtine dhe Gjakove-Kline, ne rruge 1X1 te gjona.


Kur te kryhen keto rruge ateher Kosova kishte mujt me fillu me mendu per ndertimin e Prizren - Tetove.
Mos te harrojme, se as Maqedonia nuk eshte Zvicerr dhe se ka shume rruge ma te rendesishme me i perfundu.


Prioritetet e Maqedonise jane:

Gostivar-Kėrqove-Oher/Qafe e Thanes;Korridori i tete

Shkup - Kosove;

Kumanove-Kriva Pallankė (Bullgari) Korridori i tete

Veles - Manastir - Greqi (Florinė).
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 09:25 PM   #3824
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post

Ndaj nuk besoj se do kete ndonje kosto te madhe dublimi i segmentit Arllat-Komorane-Sllatine..
Segmenti Arllat -Komoran - Sllatinė eshte 2X2 me shitita ndihmes 2 metersh.

Nese dyfishihet (dublohet) atehere do te behet me 8 shirita!
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 09:26 PM   #3825
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,385
Likes (Received): 704

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Nashta e ka mire Albania2010; nashta kishte me qene rruge rentabile (fizibėl qysh po kane qefė me i thone disa, perndryshe) Prizren-Tetove.

Mirepo, investimi fillestar kishte me qene jashtezakonisht i madh. Edhe po te jete 1X1 rruga, prap kishte me qene shume e shtrejte.

E nese ka ndonje firme te interesume me investu dhe me e marre me koncesion - bujrum! Le te bojin qeverite e Kosoves dhe Maqedonise nje projekt, e nashta paraqitet dikush me e marre me koncesion.

Veq kqyreni profilin ballor (elevetion profile) te rruges Prizren-Tetove qysh kishte me qene:Po shihet se nese rruga shkon ne lartesi maksimale mbidetare 1.500 metra, atehere do te nevojiten dy tunele, njeri 5 km e tjetri 2 km. Mirepo ne 1.500 metra LMD, ajo rruge veshtire se kishte qene e qarkullueshme me shume se 8 muaj ne vit.

E tash, nese e ulim LMD maksimale ne 1000 m ateher po shihet se nevojitet nje tunel 16 km i gjate.

Gjatesia e tunelit nuk kishte me nderru edhe po te merrej ndonje trase tjeter, prej asaj drejtvizore qe e propozoi Albania2010. Mundeni me eksperimentu sa te doni ne GE. por se besoj se mundin me gjete trase me LMD maksimale 1.000 e me tunel ma te shkurte se 16 km. Nese e gjen dikush ate trase, le ta postoj!

E sa kishte me kushtu nje tunel 16 kilometersh, veq mujim me supozu.


Une e pashe ne Google Earth shume sakte terrenin..
Vetem se vija e kuqe qe bera une dhe ti tani nuk perben variantin me te mire..

Shihe me kujdes, nga fshati Brodec ne veri te Tetoves vazhdon lugina drejt Veshales dhe Bozovcit...

Prej Bozovcit duhet me u be projekti i fillimit te tunelit... dhe prej BOZOVCIT del ne pjesen e Kosoves ne fshatin BRESANE te Kosoves..
E mata ne Google Earth dhe me doli 9.20 km e gjate vije ajrore..

__________________

Henrich37 liked this post
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 09:46 PM   #3826
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Kqyre "elevation profile", dhe e sheh neper ēfare LMD kalon ajo lugine dhe ai tunel.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 10:21 PM   #3827
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Thaēi u premton llapjanėve dy autostrada19:29 / 11.12.2012
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, u ka premtuar qytetarėve tė Podujevės se do t’i kenė dy autostrada nė territorin e tyre.
Njė takim qė ėshtė mbajtur nė Podujevė, nė kuadėr tė procesit zgjedhor brenda partiak dhe ku shpėrndan libreza pėr anėtarė tė rinj tė PDK-sė, Thaēi e ka pėrdorur si lloj fushate parazgjedhore duke premtuar projekte edhe pėr kėtė qytet. Ai llapjanėve ua ka premtuar madje dy autostrada.

“Ne sapo pėrmbyllėm autostradėn nga Vėrmica deri nė Prishtinė. Tani do tė vazhdojė nga Prishtina nė drejtim tė Besisė. Unė dua t’ju sigurojė juve si Llap se ju do tė keni dy autostrada me pėrjashtim tė regjionet tjera, ajo qė do tė shkojė nga Besia nė drejtim tė Prapashticės-Leskovcit dhe nga Besia nė drejtim tė Besianės -Merdarit. Dhe konfuzionet se nuk do tė vije deri kėtu, ai konfuzion dhe skepticizėm do tė dėshtojė. Jeni tė bindur se rruga nuk do tė ndalet dhe investimet nuk do tė ndalen”, ka thėnė Thaēi, mbrėmjen e sė martės, transmeton Koha.net.

Nė kėtė takim pos kryeministri Thaēi, kanė qenė edhe zėvendėsi i tij Hajredin Kuēi, ministri i jashtėm Enver Hoxhaj, Kadri Veseli e deputeti Latif Gashi, tė cilėt kanė shpėrndarė librezat pėr anėtarėt e rinj. /Telegrafi/
http://www.telegrafi.com/lajme/thaci...a-2-27198.html

Hmm
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 10:44 PM   #3828
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post
nuk kam pse lodh gishtat kot me rob qe s'duan te kuptojne apo NUK u intereson te kuptojne..
Une e shkruajta per te disaten here ndikimin e madh te kesaj rruge, juve vazhdoni e i bini gjate e gjate shpjegimeve..
Ti mundesh edhe 20 here tjera me shkrujt per ndikimin e kesaj rruge, po kjo nuk domethane kurgjo deri sa s'na jep shifra e studime qe tregojne se kjo rruge kish me i sjell perfitime ekonomike Kosoves dhe Maqedonise.

Ne teori mire kishte me qene qe te lidhet Bullgaria me Malin e Zi, po Mali i Zi osht vend me 600,000 banore dhe nuk paraqet gati kurrfare prioriteti per Bullgarine e mos t'flas per Turqine. Lidhja nepermjet Malit te Zi me Kroacine, shtet i madh, i pasun e se shpejti anetar i BE-se kishte me pas rendesi ekonomike, po te njejten gje bullgaret e turqit e arrijne me shpejt, komod, ne terren te rafshet, dhe autodhe ekzistuese (pervec nja 20-30km rreth kufirit serbo-maqedon), nepermjet Korridorit X (ku R6 do te lidhet), Maqedoni-Serbi-Kroaci.

S'di, ndoshta ti nuk po e din mire se cfare malesh jane malet e Sharrit e po flet per ndertime te rrugeve qe do te kushtojne disafish me shtrenjte se ndertimi i rruges Tirane - Elbasan me te cilin po e krahason. Vetem shikoje harten e Arbenitit dhe e merr vesh qe ndertimi i 16 kilometrave tunel me i lidh dy qytete qe bashke s'i kane 300,000 veta kishte me qene... vendim interesant.

Po nejse.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 10:48 PM   #3829
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post
Pra na mbetet me alternim, si nga Morina si nga Qaf thana distanca e Tiranes me Shkupin do jete 290 dhe 295 km.. Nga Kosova do jete qafa e Duhellit ndersa nga Shqiperia do jete Qafa e thanes me u ngjitur..
Ajo qe mbase do ndikoje eshte se do kemi vetem 1 kalim kufitar ne Qaf Thane dhe jo 2 nqs i biem nga Kosova (Morina dhe Hani i Elezit)
Me ndertimin e R6 Prishtine - Shkup, e gjitha rruga prej Vermices deri ne kufi me Maqedonine do te jete Autoudhe 2x2. Do te jete pak me e gjate ne kilometra nga Tirana (rreth 320-325 varesisht nga traseja e R6), po do ta kesh te gjithen 2x2 dhe nuk do te kesh pjese malore (Gryken e Kacanikut do ta kalosh lehte neper tunele qe do te ndertohen atje).
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 10:51 PM   #3830
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Quote:
Ne sapo pėrmbyllėm autostradėn nga Vėrmica deri nė Prishtinė
Autoudhen e ka "permbyll" deri ne Gjergjice, e jo deri ne Prishtine.

Po rren.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2012, 01:54 AM   #3831
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

Unė dua t’ju sigurojė juve si Llap se ju do tė keni dy autostrada me pėrjashtim tė regjionet tjera, ajo qė do tė shkojė nga Besia nė drejtim tė Prapashticės-Leskovcit dhe nga Besia nė drejtim tė Besianės -Merdarit. Jeni tė bindur se rruga nuk do tė ndalet dhe investimet nuk do tė ndalen”, ka thėnė ThaēiNe diskutojme gjithe diten ketu, e ky rrota paralajmeron 20 km ekstra autoudhe per ne qytetin madheshtor e historik te PRAPASHTICES. ( nja 200mln btw)!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2012, 02:24 AM   #3832
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,385
Likes (Received): 704

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Cuna po beja nje kerkim ne google po nuk gjendej gjurme artikulli apo dokumenti:

1. Cfare ka ndonje te re nga projektet 'e famshme' Prizren-Tetove / Prishtine/Shkup?!

2. Mbaj ment qe para 5-6 vitesh ishte kontraktuar nje kompani e huaj te bente nje projekt-ide per autostraden Prizren-Tetove. Nga mendohej te kalonte gjurma e rruges, ne trasene ekzistuese duke perdorur doganen e Jazhinces apo mendohej te hapej gjurme e re nga jug-lindja e Prizrenit?!

3. Pse k* pjesa e Autostrades "Ibrahim Rrugova" qe anashkalon qytetin e Prizrenit, nuk u ndertua ne krahun tjeter te qytetit, per t'i sherbyer ne nje te ardhme aksit per Tetove, apo relievi ngrihet ne kuote te larte dhe ishte me i veshtire ndertimi?!

4. Po sot si eshte si gjendje/standart/shpejtesi levizje rruga qe lidh Prizrenin me Tetoven (R115/116 - dhe pjesa maqedonase)?!

.....per me teper mund te me duhet te udhetoj per ne Shkup nga Tirona ne ditet e para te Janarit, kur pjesa nga Kerēova ne Gostivar eshte gjithmone e mbuluar nga debora, e te them te drejten nuk jam shum 'shofer malorist' !! Mos ja vlen ne keto kushte te bej Rrugen e Kombit deri ne Prishtine e pastaj E65 per Shkup, apo 'e njejta histori' eshte?!

Faleminderit paraprakisht per pergjigjien!!


Alban, t'i sqaruam pak me lart te gjitha arsyet pse per momentin nuk do kete asnje interes me lidh Tetoven me Prizrenin, sepse kjo do ishte ne leverdine e 2 qyteteve sepse do beheshin TRANZIT nga Greqia Veriore, Maqedonia ne drejtim te Adriatikut, qofte Durrsit, Tiranes apo dhe Shkodres, Podgorices, Dubrovnikut etj..
Sepse duke u anashkaluar Hani i Elezit kjo do dilte me menjanimin e Shkupit, Ferizajt dhe Prishtines..
Prizreni NUK humbet shume sepse si nga tetova me tunel, si dhe nga Hani i Elezit dhe Prishtina gjate e gjate Prizreni mbetet Tranzit..
Do apo nuk do nga Prizreni do kalosh..
Ajo qe humbet shume eshte Tetova dhe qeverite e Fyromit dhe Kosoves nuk mund te lene keto 3 qytete si Shkupi, Ferizaj dhe Prishtina qe te dilnin Offside nga rruga e re Tetove-Prizren..

Jam i sigurt qe do bejne c'mos me e penguar kete rruge me u ndertuar..

Edhe ne u ofrofte ndonje kompani e huaj me e ndertuar me koncesion jam i sigurt qe te 2 qeverite e vendeve do e pengojne me sa te mundin kete aks rrugor...


Persa i perket rruges per ne Shkup shko nga rruga e Kombit..
Ne Suhareke MOS vazhdo Autoudhen drejt Malisheves por dil jashte dhe merr nga Duhelli, Qafa e Duhellit.. Duhet te kesh tabele te te tregoje SHTIME..
Me hapjen e rruges se re drejt Gjurgjices segmenti Suhareke-Shtime tashme NUK ka shume trafik dhe shkurton goxha kohe..
Pra ne Suhareke dil jashte Autoudhes ku thote DALJE dhe shih tabelat drejt DUHELL dhe SHTIME...
NE Shtime, ne fund te rruges do kesh tabela PRISHTINE dhe FERIZAJ, do marresh rrugen djathtas per Ferizaj...
Jane nja 30 km Shtime-Ferizaj, pak a shume si rruga vjeter Tirane-Ndroq-Durres. Kujdes se ke polici me radar.. Mos ngit shpejt..

Nga Ferizaj ne Hanin e Elezit ne mars qe isha une rruga ishte gjithe gropa te keqija, sidomos segmenti Ferizaj-Kacanik por shoku im qe ishte ne shtator me tha qe i ikishin mbyllur gropat...
Ne mars qe vajta une ishin te mbushura me uje dhe prishje amortizatoret e makines.. Ndaj tani nuk do kesh probleme..
Pra ne Ferizaj kalo permes qytetit dhe do dalesh ne pjesen Jug-Lindore te tij ku eshte magjistralja Prishtine-Shkup..
Aty do kesh tabela drejt Kacanikut dhe Shkupit..
ne total Tirane-Shkup 295 km..
Tirane-Suhareke jane 200 km..
Suhareke-Shkup 95 km (nga Shtimja)
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2012, 03:06 AM   #3833
Geographica
it's done
 
Geographica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ferizaj
Posts: 479
Likes (Received): 262

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post
Jane nja 30 km Shtime-Ferizaj,
Shtime-Ferizaj jane vetem 16 km me sa e di.
Geographica no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2012, 06:32 PM   #3834
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,385
Likes (Received): 704

Quote:
Originally Posted by Geographica View Post
Shtime-Ferizaj jane vetem 16 km me sa e di.
Ke te drejte, se u ngaterrova ketu. Jane gati 20 km distance, nga hyrja e Shtimes e deri ne Kryqezimin e magjistrales Prishtine-Shkup ne lindje te Ferizajt..
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2012, 02:23 AM   #3835
Geographica
it's done
 
Geographica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ferizaj
Posts: 479
Likes (Received): 262

Ne fakt ti i dike shume mire rruget e Kosoves , sigurisht i ke shkelur shpesh, i din edhe disa rruge jo fort te rendesishme, te lumte.
Geographica no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2012, 09:04 PM   #3836
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

M9 Prishtine - Peje (pjesa rreth aeroportit):__________________

Henrich37 liked this post
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2012, 12:23 AM   #3837
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2012, 05:54 PM   #3838
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2012, 02:18 PM   #3839
threo2k
Registered User
 
Join Date: Jun 2012
Location: Prishtina
Posts: 143
Likes (Received): 23

Quote:
Originally Posted by Lum Lumi View Post
Qysh thirren kta dy kėnget qe jan ne video?:P a e din najkush?
threo2k no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2012, 03:11 PM   #3840
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024


1.Elvana Gjata
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:02 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium