daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old January 16th, 2013, 04:44 PM   #3901
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Mujota kliker, po thote "hartimi i projekteve", qe nenkupton qe kane me angazhu naj firme me bo projektin teknik, e kur fillon ndertimi.. ajo pune tjeter.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 10:12 AM   #3902
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Lum Lumi View Post
Mujota kliker, po thote "hartimi i projekteve", qe nenkupton qe kane me angazhu naj firme me bo projektin teknik, e kur fillon ndertimi.. ajo pune tjeter.
Op. Osht mushė sherr. Nese nuk fillojne punimet, thot "une kom thone veq hartimi i projektit ka m'u bo"...

Edhe pse me buxhet jane planifiku 15,463,768 Euro per rrugen Prishtine - Mitrovice (ma sakte segmenti M2 Milloshevė-Vushtrri) dhe 690,000 Euro per tranzitin e Shtimes. Per segmentin Veternik-Graēanicė (4.5 km) ne buxhet nuk eshte planifiku asnje cent.

Nashta ka mendu per hartimin e projektit vetem per Veternik-Graēanicė 4.5 km.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 12:04 PM   #3903
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

S'po kuptoj se pse duhet me investu pare ne tranzit te Shtimjes kur osht hap rruga e re Prishtine - Prizren nepermjet M9? Po, rruga e vjeter hala ekziston, po s'besoj qe ka ngarkese aq te madhe mo sa me pas nevoje me investu ne zgjatje te tranzitit te Shtimjes.

E masnej me kujtohet fakti qe vete Mujota osht i Shtimjes, e papritmaz krejt e kom te qarte se pse.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 04:08 PM   #3904
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,299
Likes (Received): 652

Quote:
Originally Posted by Lum Lumi View Post
S'po kuptoj se pse duhet me investu pare ne tranzit te Shtimjes kur osht hap rruga e re Prishtine - Prizren nepermjet M9? Po, rruga e vjeter hala ekziston, po s'besoj qe ka ngarkese aq te madhe mo sa me pas nevoje me investu ne zgjatje te tranzitit te Shtimjes.

E masnej me kujtohet fakti qe vete Mujota osht i Shtimjes, e papritmaz krejt e kom te qarte se pse.

I ke rene pikes..
Trafiku nga Shtimja ka rene ndjeshem. Nuk ka nevoje per rruge Tranzite..
Edhe ajo po u be dhe dhe te gjitha bizneset qe jane ne rrugen pergjate Shtimes do falimentojne..
Ato dhe keshtu mezi po rezistojne.
Tranziti i Shtimes do i sherbeje mjeteve qe levizin nga Shkupi dhe Ferizaj per ne rrugen e Kombit me u kyēur ne Suhareke por qe nuk besoj se eshte ndonje fluks shume shume i madh sepse peshen me te madhe te trafikut e mban Prishtina, Mitrovica dhe Podujeva te cilat nuk kalojne me fare nga Shtimja..

Me hapjen e rruges se Arberit edhe Shkupi, Kumanova nuk do perdorin me segmentin Ferizaj-Shtime-Suhareke me dalur ne rrugen e Kombit por do dalin nga Dibra dhe drejt e per Tirane dhe Durres...
Ndaj investimi per tranzitin e Shtimes me duket nje investim i kote.. Do i falimentoje ato dyqane qe jane hapur buze rruges kryesore te qytezes...
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 05:19 PM   #3905
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Ne Google Maps po shihet gjurma e tranzitit ne ndertim e siper.

Po fillojka te ajo kthesa 90-shkalleshe ne tranzitin e tashem, dhe po perfundojka ne rrethrrotullim ne dalje te Shtimes kah Prizreni.

__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 11:05 PM   #3906
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,299
Likes (Received): 652

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Ne Google Maps po shihet gjurma e tranzitit ne ndertim e siper.

Po fillojka te ajo kthesa 90-shkalleshe ne tranzitin e tashem, dhe po perfundojka ne rrethrrotullim ne dalje te Shtimes kah Prizreni.
yhyyyyyyyyyyyy, po ky tranzit po u ndertoka kot se koti, sepse mesa duket do i sherbeje vetem mjeteve qe vijne nga Suhareka per Shtime me kaluar ne Prishtine, kur tani Autoudha Ibrahim Rrugova e ka nxjerre jashte loje kete segment.
Une po kujtoja se ky tranzit do i sherbente Ferizajt, Gjilanit, Shkupit dhe Kumanoves per kyēje ne Autoudhen Ibrahim Rrugova nga Qafe e Duhellit per ne Suhareke, duke kursyer shume kilometra sesa po te shkonin ne Prishtine, Fush-Kosove-Arllat etj..

Por mesa po shoh tani ky tranzit nuk do ndihmoka fare per qarkullimin qe vjen nga Ferizaj drejt Suharekes, pasi te gjitha mjetet do futen mes per mes Shtimes sikurse tani...

Atehere pse po u ndertoka ky tranzit (by pass i shtimes??)
Nqs ka qene ndonje projekt i para disa viteve kur trafiku Tirane-Prizren-Prishtine kalonte neper Shtime, tani me Autoudhen Ibrahim Rrugova ky aks menjanohet teresisht..
Para e derdhur kot se koti.. Ne vend qe te rregullojne segmentin Ferizaj-Koshare-Shtime qe ka nevoje shume te madhe per rregullim shkojne e ndertojne kete tranzit kot se koti, pa lidhje...
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 11:18 PM   #3907
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post
Me hapjen e rruges se Arberit edhe Shkupi, Kumanova nuk do perdorin me segmentin Ferizaj-Shtime-Suhareke me dalur ne rrugen e Kombit por do dalin nga Dibra dhe drejt e per Tirane dhe Durres...
Nuk e di per Kumanove, po nga Shkupi per ne Diber te Maqedonise i ke 141km rruge, ndersa nga Shkupi ne Prishtine i ke 88km rruge. Ndertimi i rruges se re ndoshta e shkurton distancen pasi ta kalosh kufinin Maqedoni-Shqipni, po prap rruga me e shpejte nga Shkupi per ne Tirane osht nepermjet Prishtines.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 11:45 PM   #3908
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,299
Likes (Received): 652

Quote:
Originally Posted by Lum Lumi View Post
Nuk e di per Kumanove, po nga Shkupi per ne Diber te Maqedonise i ke 141km rruge, ndersa nga Shkupi ne Prishtine i ke 88km rruge. Ndertimi i rruges se re ndoshta e shkurton distancen pasi ta kalosh kufinin Maqedoni-Shqipni, po prap rruga me e shpejte nga Shkupi per ne Tirane osht nepermjet Prishtines.
Po, eshte e vertete, por nga Dibra per Tirane distanca do behet 70 km, nga Rruga e Arberit, dmth Shkup-Tirane behet 210 km, ndersa Shkup-Prishtine 88 km dhe Prishtine-Tirane 252 km, dmth 340 km..
Dmth ti qe je prej Shkupi, e ke me mire me ardhur ne Tirane me 210 km nga Dibra apo 340 km nga Prishtina??? Beje vete llogarine...

Edhe nqs do shkosh per Durres atyre 210 kilometrave shtoji dhe 40 km te tjera Tirane-Durres dhe ne total te shkon 250 km Shkup-Durres (nga Dibra), prape me me leverdi sesa 340 km nga Udha e Kombit..
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 11:49 PM   #3909
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post
Po, eshte e vertete, por nga Dibra per Tirane jane 70 km, dmth Shkup-Tirane behet 210 km, ndersa Shkup-Prishtine 88 km dhe Prishtine-Tirane 252 km, dmth 340 km..
Dmth ti qe je prej Shkupi, e ke me mire me ardhur ne Tirane me 210 km nga Dibra apo 340 km nga Prishtina??? Beje vete llogarine...
Me ndertimin e R6, e gjitha rruga do te jete autoudhe 2x2. Une per vete preferoj me udhetu neper autoudhe edhe nese osht ma e gjate per disa kilometra. Rruga nga Shkupi per ne Diber osht 1x1 dhe ne disa pjese te saj malore. Njejte rruga Diber - Tirane.

Nganjehere numri i kilometrave nuk te thote asgje per kohezgjatjen e udhetimit.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 11:54 PM   #3910
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,299
Likes (Received): 652

Quote:
Originally Posted by Lum Lumi View Post
Me ndertimin e R6, e gjitha rruga do te jete autoudhe 2x2. Une per vete preferoj me udhetu neper autoudhe edhe nese osht ma e gjate per disa kilometra. Rruga nga Shkupi per ne Diber osht 1x1 dhe ne disa pjese te saj malore. Njejte rruga Diber - Tirane.

Nganjehere numri i kilometrave nuk te thote asgje per kohezgjatjen e udhetimit.
Nqs do kisha nje Trajler me Rimorkio te gjate edhe do e beja kete rruge qe thua ti.
Por me nje makine normale eshte LLUKS i tepruar me bere 130 km me shume per asgje..
Rruga e Arberit do jete 1x1 por nuk pritet te kete ngarkese shume te madhe. Do jete shume e drejte, pa ngritje-zbritje te forta, mbi te gjitha qe do ndertohet dhe Tuneli i Qaf Murrizit, ne pjesen veriore te Malit me Gropa...
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 11:58 PM   #3911
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Sigurisht qe nje pjese e trafikut, posacerisht ajo afer kufinit me Shqipnine (Diber, Struge, etj)., do te riorientohen nga kjo rruge. Po dyshoj qe shkupjanet do te shkojne andej, duke e dite se cfare rruge malore eshte Shkup - Diber, po te presim e te shohim.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2013, 12:41 AM   #3912
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,299
Likes (Received): 652

Quote:
Originally Posted by Lum Lumi View Post
Sigurisht qe nje pjese e trafikut, posacerisht ajo afer kufinit me Shqipnine (Diber, Struge, etj)., do te riorientohen nga kjo rruge. Po dyshoj qe shkupjanet do te shkojne andej, duke e dite se cfare rruge malore eshte Shkup - Diber, po te presim e te shohim.

Kjo pjese rruge eshte gabim nga Google nga Mavrova, sepse tregon ngarjen gjate e gjate nga pjesa Lindore e liqenit te Mavroves, nderkohe qe rruga pret shume shkurt nga pjesa perendimore e liqenit..
Dhe kjo do jete perkohesisht sepse rruga e re qe pritet te ndertohet do jete nga Izvori ne Kosovrast, qe do eleminoje krejt pjesen disi malore nga Mavrova.. Keshtu edhe qyteti i Kercoves do futet ne segmentin Shkup-Diber-Tirane..
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2013, 09:06 PM   #3913
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84

__________________

Henrich37 liked this post
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2013, 09:08 PM   #3914
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84

3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2013, 09:09 PM   #3915
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84

__________________

Ermir liked this post
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2013, 09:10 PM   #3916
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84

3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2013, 09:11 PM   #3917
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84


Djema ktu jon do foto te magjistrales Peje-Prishtine (domeha drejtimi Peje-Prishtine) afer Malisheves... (spom bjen mend emni i Katunit bash!)
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2013, 09:24 AM   #3918
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr

The Albania-Kosovo Highway by aljabak85, on Flickr

image hosted on flickr

The Albania-Kosovo Highway at night by aljabak85, on Flickr
__________________

rashutaarbl, rene1234, Gizzan, Henrich37 liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2013, 10:35 PM   #3919
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,950
Likes (Received): 6414


wow shume te bukura
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2013, 05:17 PM   #3920
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:18 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu