daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old March 29th, 2010, 03:03 AM   #1461
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,103
Likes (Received): 128

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
A qysh nuk e more me veti.
+1
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2010, 04:08 AM   #1462
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

qysh me doket ka me kan si shpejti nje pune e lodhshme per Buddyin kur ja fillon autostrada! Duhet donacione, gjithqka eshte e mirepritshme... benzina nuk eshte fal kto dit jo!
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2010, 07:44 PM   #1463
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

M2 Prishtine - Mitrovice (drejtimi per ne Prishtine).

Kah fundi i videos shihet nje majmun me automjet qe shkon ne ANEN E KUNDERT ne rruge kombetare edhe mendon se e ka mire...


Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2010, 07:46 PM   #1464
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Vijat e rruges hala nuk i paskan shtrue a ?
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2010, 07:48 PM   #1465
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Jo, i kane bo po jon fshi.. plus qe jon te perkohshme, se rruges do ti shtrohet edhe nje shtrese asfallt.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2010, 07:52 PM   #1466
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Ahh, ok
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2010, 08:08 PM   #1467
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Tilifar budall neper rruge, flm per video Buddy!
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2010, 03:14 AM   #1468
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Tulifar katundari si Locoos tu shetit udhve tkosoves.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2010, 05:14 PM   #1469
berkut777
Registered User
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 21
Likes (Received): 0

Abducted, it is damn, God looks at all
berkut777 no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2010, 05:27 PM   #1470
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Dosja e tenderit parasheh 659 milionė euro pėr “Bechtel-Enkan”

Prishtinė, 1 prill - Ministria e Transportit sipas dosjes sė tenderit pėr autostradėn Vėrmicė - Merdar duhet t’i paguajė konsorciumit “Bechtel-Enka”, 659 milionė e 813 mijė e 400 euro e 38 centė. Ky konsorcium ėshtė shpallur fitues nga Qeveria e Kosovės mė 26 mars tė kėtij viti.
Kjo shifėr ėshtė publikuar pėrmes Njoftimit pėr dhėnie tė Kontratės nė Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik (KRPP), shkruan sot Koha Ditore. Kjo ka qenė edhe oferta mė e favorshme sipas Ministrisė sė Transportit. Oferta tjetėr, ajo e kompanisė austriake “Strabag” ka qenė 1 miliard e 337 milionė e 955 mijė euro.
Nė Ministrinė e Transportit thonė se shumėn e pagesės pėr “Bechtel-Enkan” mund ta ndryshojė vendimi pėr ndryshimin e trasesė, i cili do tė merret kur buldozerėt e ‘Bechtelit’ t’i jenė afruar Qafės sė Dules.
“Pėrllogaritja ėshtė bėrė nė paramasėn e projektit. Ashtu siē ėshtė specifikuar nė kontratė edhe pagesa do tė bėhet segmente-segmente”, ka theksuar Xhevdet Pozhari, zėdhėnės nė Ministrinė e Transporteve. Sipas tij njė kompani e specializuar do tė pėrzgjidhet pėr tė bėrė vlerėsimin se nga duhet t’i bjerė traseja e autostradės.
“Kjo kompani do tė vendosė se a do tė bėhen shpime nė Qafėn e Duhlės apo do tė pėrdorėn forma alternative”, ka thėnė Pozhari duke shtuar se kjo mund tė ndryshojė koston e projektit tė autostradės Vėrmicė-Besi.
Qeveria ėshtė futur nė kėto bisedime me ‘Bechtelin’ qė tė negociohet me kėtė konsorcium qė njė kilometėr autostradė tė paguhet prej 7,5 deri nė 8 milionė euro. Pėr ēėshtjen e asfaltimit tė rrugės mė tė madhe nė Kosovė, Qeveria ka negociuar pėr dy muaj rresht me pėrfaqėsuesit e konsorciumit amerikano-turk “Bechtel-Enka”. Derisa qeveritarėt i kanė rėnė nė fije se sa duhet t’i paguajnė pėr ndėrtimin e autostradės, ata ende nuk kanė skenarin se si do t’i sigurojnė mjetet pėr ta paguar kontraktuesin.
“Do tė angazhojmė financim nga tė hyrat e rregullta, nga tė hyrat e njėhershme gjatė procesit tė privatizimit dhe formave tė koncesionit si dhe do tė pėrpiqemi dhe jemi dakord pėr forma tė tjera mundėsisht tė buta nga sektorėt financiar ndėrkombėtarė”, ka qenė deklarata e Ahmet Shalės, ministėr i Ekonomisė e Financave.
Ndėrkaq, sipas kreut tė Ministrisė tė Transportit, Fatmir Limaj, nė fillim tė muajit maj pritet tė nisin punimet nė ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Besi. Kohėzgjatja e punimeve tė kėtij projekti pritet tė shkojė deri nė 36 muaj ditė siē e kanė paraparė qeveritarėt.
“Ne kemi arritur qė kontratėn me ‘Bechtel & Enka’ ta bėjmė segment pas segmenti, qė nėnkupton varėsisht nga mundėsitė tona financiare, varėsisht nga mundėsit tona teknike, pėr aq sa kemi para pėr aq e vazhdojmė projektin e rrugės deri nė Qafė tė Duhlės”, ka deklaruar ministri Limaj tė premten kur u mor vendimi pėr nėnshkrimin e marrėveshjes me konsorciumin amerikano-turk.
http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,16619
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2010, 10:02 PM   #1471
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Rrethrrotullimi i madh ne Lakrishte. Fotot jane te sotit, 4 Prill 2010.
Po punohet ne anen tjeter tani. Ka perparim te dukshem...__________________

Henrich37 liked this post
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2010, 03:50 PM   #1472
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Sot pritet nėnshkrimi i kontratės pėr autostradėn Morinė Merdar

Ndėrmjet Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe konzorciumit amerikano turk "Bechtel Enka", sot nė orėt e pasdites do tė bėhet nėnshkrimi i kontratės pėr projektin e Autostradės Morinė Merdar. ...

Qeveria e Kosovės kishte bėrė tė ditur nga fundi i muajit tė kaluar pėrfundimin e negociatave me kompaninė amerikano turke "Bechtel & Enka", pėr fillimin e punimeve pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė - Merdar. Autostrada do tė ndėrtohet segment pas segmenti dhe do tė fillojė tė punohet nė ndėrtimin e segmentit tė parė dhe tė dytė, nga Vėrmica deri nė Qafė tė Dulės, ka thėnė Ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, mė herėt, duke shpjeguar detaje lidhur me marrėveshjen pėr fillimin e ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė Merdar. Autostrada Vėrmicė Prishtinė Merdar do tė jetė autostradė hyrje dalje, nė gjerėsi prej 28 metrash, ku do tė jenė dy shirita qarkullues me nga 3.75 metra, njė shirit ndihmės emergjent 2.5 metra dhe brezi i gjelbėr nė mes me gjerėsi 3 deri nė 4 metra. Sipas parashikimeve, autostrada nė segmentin e parė dhe tė dytė mund tė fillojė tė ndėrtohet mė sė largu deri nė maj tė kėtij viti, mirėpo ende asgjė nuk ėshtė pėrfundimtare.
www.rtklive.com
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2010, 05:44 PM   #1473
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Limaj: Ėndrra e kosovarėve po bėhet realitetNga Express mė 12.04.2010 nė ora 11:38
(E plotėsuar)
Ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj dhe zyrtarėt e Konzorciumit “Bektel & Enka”, tė hėnėn kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdare, e cila njihet ndryshe edhe si “rruga e kombit”. Kryeministri i Republikės, Hashim Thaēi ka thėnė se ky ėshtė njė moment historik pėr shtetin tonė, pasi po realizohet ėndrra e qytetarėve tė Kosovės.

Nė kėtė ceremoni tė nėnshkrimit tė kėsaj kontrate, pėrveē kabinetit tė Qeverisė sė Kosovės, kanė marr pjesė ambasadori i SHBA-ve nė Kosovė, Kristofer Dell, ai i Britanisė sė Madhe, Andy Sparks dhe ai Turqisė, Metin Husrev Unler.

Me kėtė rast kryeministri i Republikės, Hashim Thaēi ka thėnė se nėnshkrimi i kėsaj kontrate ėshtė moment historik pėr Kosovė, ndėrsa ndėrtimi i autostradės do tė hap mijėra vende tė reja tė punės.

“Ky ėshtė njė moment historik pėr shtetin tonė. Pra po realizohet ėndrra e qytetarėve tė Kosovės. Ėshtė projekti mė i madh nė historinė e deritashme tė vendit tonė. Ky projekt i ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė-Prizren-Prishtinė-Merdare, i ndihmon qytetarėt, duke krijuar mundėsi tė reja tė lėvizjes sė lirė. E integron shtetin e Kosovės fuqishėm nė rajon. Ndėrtimi i autostradės do tė krijon me mijėra vende tė reja pune. Ėshtė autostrada me standardet mė tė larta ndėrkombėtare qė do tė modernizojė shtetin tonė”, ka thėnė kryeministri Thaēi.

Sipas tij realizimi i kėtij projekti dėshmon se shteti i Kosovės ka krijuar njė ambient pėr investime dhe pėr realizim pėr projekte kapitale. Ky projekt do tė mundėsojė investimin e rreth 700 milionė eurove, qė sipas shefi tė ekzekutivit tė vendit kėto para do tė sigurohen nga buxheti i Kosovės, nga donatorėt potencial si dhe nė rast nevoje nga kreditė e favorshme.

Nga ana tjetėr ambasador i SHBA-sė nė Kosovė, Kristofer Dell ka theksuar se ky projekt ėshtė i rėndėsishėm, duke shtuar se do tė sjellė Kosovėn mė afėr tregjeve botėrore, mė afėr detit, qė pėrfundimisht do ta ofrojė edhe mė afėr fqinjėve tė tjerė evropian.

Ambasadori Dell ka shtuar se ndėrtimi i kėsaj autostrade dėshmon edhe njėherė lidhjen mes SHBA-ve dhe Kosovės.

“Ėshtė njė projekt qė ėshtė afėr 1 miliard dollarė amerikan. Ėshtė njė projekt madhor, ėshtė edhe njė matje e shtetit tė Kosovės dhe institucioneve tė saj. Kjo autostradė do tė jetė njė simbol qė simbolizon lidhjet e ngushta mes Amerikės, Kosovės dhe “Bektel”-in, ju keni njėrėn nga kompanitė mė tė njohura”, ka theksuar Dell.

Duke folur pėr Kompaninė “Bektel”, ambasadori Dell ka thėnė se kualitetin e punės sė kėsaj kompanie, kosovarėt kanė mund tė shohin nė Shqipėri dhe nė Kroaci.

Sipas tij ky projekt ka treguar qė Kosova ka marr hapa vendimtar drejt proceseve tė drejta, qė do tė ndikojnė nė tėrheqjen e investitorėve ndėrkombėtar, gjithashtu ai ka shtuar se kjo kontratė me “Bektel & Enka”, nuk ėshtė projekti mė i madh i Kosovės, por ėshtė projekti mė kompleks.

Ndėrsa, ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, kryesues i Komitetit drejtues ndėrministror pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdare, ka deklaruar se ėndrra e qytetarėve tė Kosovės sot u kthye nė realitet.

“Kam kėnaqėsinė qė sot tė ju deklarojmė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės se ėndrra e tyre u kthye nė realitet. Sot ne nėnshkruam kontratėn pėr realizimin e projektit mė tė madh infrastrukturor nė Republikėn e Kosovės, dhe investimi mė kapital qė ėshtė bėrė ndonjėherė nė vendin tonė. Sot mbyllim me sukses tė gjitha fazat ligjore dhe teknike lidhur me autostradėn. I dhamė vetes kohėn e duhur pėr realizuar negociata intensive me ofertuesin mė tė mirė, Konzorciumin “Bektel & Enka”, pėr tė qenė tė sigurt nė rezultatin final”, ka potencuar Limaj.

Ai ka shtuar se po nis puna pėr ndėrtimin e korridorit tė lėvizjes sė lirė tė qytetarėve tė Kosovės drejt Evropės, dhe siē tha ai, kjo autostradė nė zemėr tė Kosovės, bėhet njė udhėkryq i fuqishėm pėr gjithė rajonin.

Edhe presidenti tė Konzorociumit “Bektel & Enka”, Mike Adams kanė shprehur kėnaqėsinė me rastin e nėnshkrimit tė kėsaj kontrate, i cili ka theksuar se mirėpret bashkėpunimin me Qeverinė e Kosovės.

“’Bektel’-i sjellė njohuri dhe eksperiencė tė papara nė botė. Kemi punuar sė bashku, kemi pėrfunduar projekte tė suksesshme nė Evropė, nė Azi dhe nė shumė vende. Ne mirėpresim tė bashkėpunojmė me Qeverinė pėr kėtė projekt tė rėndėsishėm pėr zhvillimin e Kosovės dhe pėr zhvillimin e ekonomisė sė Kosovės”, ka deklaruar ai.

Po ashtu edhe Sinan Tara, president i “Enka”-sė, ka deklaruar se kjo autostradė do tė jetė shtyllė kyēe pėr zhvillimin e infrastrukturės sė Kosovės.

“Ne jemi shumė tė kėnaqur tė nėnshkruajmė kėtė kontratė sot pėr tė ndėrtuar kėtė autostradė tė rėndėsishme. Kjo autostradė do tė jetė njė shtyllė pėr zhvillimin e infrastrukturės tė Kosovės, duke dalė Kosova nė tregjet ndėrkombėtare dhe ne jemi krenar qė tė luajmė njė rol kaq tė rėndėsishėm nė kėtė projekt”, ka thėnė Tara.

Nė garė pėr ndėrtimin e autostradės kanė qenė 7 kompani ndėrkombėtare, ndėrsa ėshtė pėrzgjedhur Konzorciumi “Bektel & Enka”.

Autostrada do tė ketė 4 korsi dhe nis nga Vėrmica e deri nė Merdare. “Bektel & Enka” do tė jetė pėrgjegjėse pėr menaxhimin e dizajnimit, prokurimit dhe ndėrtimit. Projekti do tė nisė gjatė kėtij muaji.

“Bektel & Enka” ka pėrfunduar me sukses projekte infrastrukturore nė Evropė dhe Azi duke pėrfshirė mė shumė se 28 mijė kilometra autostradė dhe rrugė, 100 tunele dhe 25 projekte tė rėndėsishme urash. Kjo kompani ka ndėrtuar edhe autostradėn Durrės-Morinė, qė lidhė Shqipėrinė me Kosovėn /kosovapress/


http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../28522/C4/C14/
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 12:40 AM   #1474
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 12:40 AM   #1475
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 07:13 PM   #1476
G.C.F
Kosovo zemra ime
 
G.C.F's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Turku/Mitrovica
Posts: 804
Likes (Received): 1

a pe shihni "kosovareve" kjo tregon qarte qe kombi "kosovar" eshte krijuar.

Bravo rrnoft kombi kosovar.

falimderit per informacion.
__________________
Roft kombi KOSOVAR
G.C.F no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 07:29 PM   #1477
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Brenda dy jave nisė ndėrtimi i autostradės
Publikuar: Sot, mė 13 prill 2010

Prishtinė, 13 prill - Brenda dy javėsh, do tė fillojnė punimet nė ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdare, ka deklaruar pronari i Kompanisė “Enka”, Sinan Tara. Sipas tij, mė mirė ėshtė tė ndėrtohet rruga pa tunele, pasi ato sjellin rrezikun e ngritjes sė kostos, qė ėshtė parashikuar tė jetė 700 milionė euro.
“Brenda dy jave do tė mbahet ceremonia e vėnies sė gurthemelit. Dhe, menjėherė duhet tė fillojmė nė mėnyrė qė edhe t’i shfrytėzojmė kėto ditėt e bukura pranverore”, thotė Tara, raporton pėr Radio Blue Sky.
Miliarderi i njohur edhe nga revista prestigjioze Forbes, Sinan Tara, ėshtė i njohur me diskutimet qė po bėhen nė Kosovė nė lidhje me trasenė e autostradės. Ai, shprehet se, mė mirė ėshtė qė autostrada tė ndėrtohet pa tunele.
“Mendimi im ėshtė se mė mirė ėshtė tė gjendet njė zgjidhje e ndėrtimit tė rrugės pa tunele, sepse, tuneli edhe kushton mė shtrenjtė edhe nuk po dihet sakt kostoja. Pra, rruga me tunele ėshtė njė zgjidhje qė pėrmban rrezikun e ngritjes sė ēmimit”, ka shpjeguar Tara.
Tara shprehet se makineritė e para do tė vijnė nga Shqipėria, pasi ėshtė mė afėr, pėrderisa, do tė sillen edhe tė reja nga Turqia.
“Do tė sjellim nga Shqipėria menjėherė ato ēka mund tė sillen, por, normalisht, nuk do t’i sjellim vetėm nga Shqipėria, do tė sjellim edhe makina tė reja nga Turqia, pastaj, mund tė sjellim edhe nga Rumania”.
Ai i vlerėson pozitivisht kushtet e punės dhe tė investimit nė Kosovė. Pėr sa i pėrket terrenit, ai thotė se nė Kosovė terreni ėshtė mė i pėrshtatshėm se nė Shqipėri.
“Nė kėtė aspect, kėtu, ėshtė mė lehtė. Terreni natyror nė Shqipėri ishte shumė i vėshtirė. Kjo ishte edhe arsyeja pse me mijėra vjet atje nuk ėshtė ndėrtuar rruga. Ēarja e maleve ka qenė shumė e vėshtirė. Pra, nė anėn teknike, atje, ka qenė shumė vėshtirė. Projekti i kėtushėm, nė aspektin teknik ėshtė mė i lehtė”.
Tara thotė se rruga do tė kushtojė rreth 700 milionė euro. Kur tė dalin projektet nė detaje, kjo shifėr mund tė lėviz nga pak, mė poshtė ose mė lartė. Mirėpo, nuk mendon se do tė ketė ndryshime tė mėdha. Ndryshe, prejardhja e kėtij miliarderi ėshtė nga kėto troje. Babai i tij, Sarik Tara, ka lindur nė Shkup.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,17874
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 07:59 PM   #1478
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
Sipas tij, mė mirė ėshtė tė ndėrtohet rruga pa tunele, pasi ato sjellin rrezikun e ngritjes sė kostos, qė ėshtė parashikuar tė jetė 700 milionė euro.

Miliarderi i njohur edhe nga revista prestigjioze Forbes, Sinan Tara, ėshtė i njohur me diskutimet qė po bėhen nė Kosovė nė lidhje me trasenė e autostradės. Ai, shprehet se, mė mirė ėshtė qė autostrada tė ndėrtohet pa tunele.
“Mendimi im ėshtė se mė mirė ėshtė tė gjendet njė zgjidhje e ndėrtimit tė rrugės pa tunele, sepse, tuneli edhe kushton mė shtrenjtė edhe nuk po dihet sakt kostoja. Pra, rruga me tunele ėshtė njė zgjidhje qė pėrmban rrezikun e ngritjes sė ēmimit”, ka shpjeguar Tara.
http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,17874
Une s'kam qene andej lart...si eshte terreni? Ka ndonje vend ku mund te duhet tunel?
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 09:48 PM   #1479
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Po ekziston nje pjese e madhe rreth 30-40km qe quhet Qafa e Duhles. Eshte terren i veshtire dhe aty ka qene plani te behen tunele. Po... me variantin e propozuar nga Bechtel-Enka andej nuk do kalohet dhe rruga do te ri-drejtohet nga Arllati dhe Komorani, keto dy te fundit jane fshatra ne rrugen kombetare M9 Prishtine - Peje.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old April 14th, 2010, 06:01 PM   #1480
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Limaj: Autostrada Prishtinė–Merdare fillon tė ndėrtohet mė 25 prill

Publikuar: Sot, mė 14 prill 2010

Prishtinė, 14 prill - Autostrada Prishtinė-Merdare zyrtarisht do tė fillojė tė ndėrtohet mė 25 prill, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e lartė tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit.
Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit Fatmir Limaj, gjatė njė konference pėr media, tė mėrkurėn, paraqiti edhe disa detaje rreth ndėrtimit tė autostradės, duke e paralajmėruar nisjen nė njė ceremoni rasti, saktėsisht nė orėn 13:00.
“Kontrata pėr ndėrtimin e autostradės ėshtė kontratė e rregullt ndėrkombėtare. Jemi krenarė tė themi se kjo ėshtė kontrata mė e mirė nė regjion.”, tha Limaj, i cili nėnvizoi se kjo kontratė ka garanci, raporton KosovaLive.
Duke folur pėr vijėn Duhle-Shtime, Limaj tha se pėr gjashtė muaj do tė bėhet projektimi pėr tė cilin do tė vendosė Qeveria e Kosovės, duke theksuar se “do tė bėhet e pamundura qė tė mos ketė tunele.”
Sipas ministrit, primare pėr shtetin ėshtė krijimi i njė agjencie tė pavarur tė rrugėve, e cila do tė merrej me menaxhimin e gjithė infrastrukturės rrugore, me caktimin e taksave dhe me mirėmbajtjen e rrugėve.
Autostrada ėshtė paraparė tė jetė e gjerė 28 metra me 4 shirita qarkullues dhe ēdo qendėr do tė mund tė kyēet nė tė, ndėrkohė qė parashihet shpejtėsia e qarkullimi deri nė 120km/h.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,18014
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:21 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu