daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » LublinGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 192 votes, 1.64 average.
Old July 5th, 2008, 11:08 AM   #1
Mika'el
Czasy Wielkiej Depresji
 
Mika'el's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Królewskie Miasto Lublin
Posts: 3,341
Likes (Received): 194

[Lublin] IKEA - CH Skende Shopping

30 tys. mkw. powierzchni sklepu Ikea, 76 tys. mkw i około 200 sklepów w centrum handlowym, hipermarket budowlany, nowa infrastruktura drogowa, 4200 miejsc parkingowych. Inwestycja jest naprawde duza wiec zakładam wątek

Quote:
IKEA odkrywa plany

GIGANTYCZNY KOMPLEKS HANDLOWY POWSTANIE DO 2011 ROKU – OBIECUJĄ SZWEDZI

IKEA W LUBLINIE Planowana lokalizacja.

Olbrzymie centrum handlowo-usługowe stanie w ciągu trzech lat przy al. Spółdzielczości Pracy. Wybuduje je koncern IKEA. Łącznie inwestycja pochłonie 400-500 mln zł.

Wczoraj szwedzki gigant branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz ujawnił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej plany lubelskiej inwestycji. – Do 2011 r. chcemy otworzyć wielki kompleks przy al. Spółdzielczości Pracy. Będzie mieścił się na 28-hektarowej działce między ul. Nasutowską a wiaduktem prowadzącym do giełdy w Elizówce – zapowiedziała Krystyna Włodarska, dyr. ds. projektów IKEA Retail.

– W końcu córka przestanie mi suszyć głowę, że w naszym mieście nie ma IKEI – żartował Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Zaraz jednak dodał: – Cieszę się, że będziemy mieli nową inwestycję. To ogromne przedsięwzięcie, po zakończeniu budowy pracę na terenie kompleksu znajdzie ponad dwa tysiące osób.

Szwedzka spółka zapowiedziała, że budowa centrum wymusi modernizację obecnego układu komunikacyjnego w tym rejonie Lublina.

– Przede wszystkim gruntownie zmieni się ul. Nasutowska. Będzie przebudowana, m.in. zostanie połączona z ul. Choiny, aby zapewnić obsługę kompleksu. Inwestycja zostanie sfinansowana wspólnie przez miasto i IKEA, trwają jeszcze rozmowy, które określą wysokość wkładu pieniężnego każdego z partnerów – tłumaczył Andrzej Selwet, dyrektor ds. zakupu nieruchomości Inter IKEA Centre Poland.

Główny wjazd do kompleksu będzie od strony al. Spółdzielczości Pracy. – Wymaga to wybudowania bezkolizyjnego, a więc dwupoziomowego połączenia z tą arterią. Tę inwestycję sfinansujemy w całości z naszych funduszy. Miasto nie dołoży ani złotówki, bo niby dlaczego miałoby to robić – stwierdził Wojciech Dzwonkowski, dyr. ds. inwestycji Inter IKEA Centre Poland.

Sklep IKEA ma mieć ponad 30 tys. mkw. powierzchni, będzie jednym z największych uruchomionych przez koncern w Polsce. – Mówimy o standardowym obiekcie naszej sieci: dwupoziomowym budynku, ze sklepem na pierwszym piętrze i magazynami na parterze. Będzie można w nim kupić, tak jak w pozostałych placówkach IKEA, 9500 produktów: mebli, akcesoriów do wyposażenia wnętrz – wyjaśniała Włodarska.

Obok stanie kompleks innych budynków handlowych o powierzchni ok. 76 tys. mkw. – Będzie się w nich mieściło ok. 200 sklepów – dodał Dzwonkowski. Dla kupujących zostanie przygotowanych 4,2 tys. miejsc parkingowych.

Inwestycja pochłonie ok. 120-150 mln euro, z czego sam budynek IKEA – 45 mln euro.

Do tej pory szwedzka spółka wydała już w Lublinie ok. 30-50 mln zł. To koszt zakupu ziemi przy al. Spółdzielczości Pracy. – Grunty pozyskaliśmy wyjątkowo szybko, skupowanie rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku – przyznał Selwet.

IKEA przystępuje obecnie do prac nad projektem lubelskiego centrum. – W ciągu dwunastu, piętnastu miesięcy ruszymy z budową. Mamy duże wsparcie ze strony miasta, nie spodziewamy się żadnych utrudnień w uzyskaniu pozwolenia na budowę – zapewniał Dzwonkowski.

W przyszłym kompleksie pracę ma znaleźć 2500 osób, z czego 300 w sklepie IKEA.

Artur Jurkowski
http://www.kurierlubelski.pl/module-...pid-58032.html

Dziennik wsch.:
Quote:
IKEA odkrywa karty
Najwcześniej za półtora roku ruszy budowa centrum handlowego IKEA przy al. Spółdzielczości Pracy. Zatrudnienie znajdzie tu 2500 osób.

Zdecydowana większość będzie pracować w galerii handlowej z hipermarketem i sklepem z artykułami budowlanymi.

33 tys. mkw. powierzchni będzie mieć dwupoziomowy sklep sieci IKEA, który zatrudni 200 osób. Znajdzie się w nim m.in. restauracja, sklep ze szwedzką żywnością i plac zabaw dla dzieci.

Z kolei 76 tys. mkw. zajmie centrum handlowe. Obie części mają być gotowe równocześnie: w 2011 r.

- Nasz obiekt będzie podobny do galerii Port Łódź, która zostanie otwarta w IV kwartale 2009 r. - zapowiada Wojciech Dzwonkowski ze spółki Inter IKEA Center. Obok znajdzie się parking na 4200 aut. - I to będzie zdecydowanie największy parking w mieście - dodaje Andrzej Selwet.

Inwestor na własny koszt ma zbudować dwie estakady nad al. Spółdzielczości Pracy. Jedna umożliwi zjazd do centrum handlowego kierowcom jadącym od strony śródmieścia. Drugą będzie można wydostać się spod sklepów w lewo w stronę Lubartowa.


Będzie też trzeci dojazd: ul. Nasutowską, która ma być przedłużona do ul. Choiny. Przedłużenie tej ulicy mają wspólnie sfinansować IKEA i miasto, ale nie wiadomo jeszcze jak podzielą się kosztami. - Trwają negocjacje - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina.

Szwedzi kupili już 30 ha ziemi, część gruntów muszą jeszcze odrolnić. Inwestycja pochłonie w sumie ok. 170 milionów euro.

IKEA to znana sieć sklepów z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz. Na świecie ma 279 sklepów w 36 krajach, a w tym roku ma otworzyć 23 nowe placówki. W zeszłym roku polskie sklepy tej sieci odwiedziło 65 mln klientów, o 16,5 proc. więcej niż rok wcześniej. (DRS)

Quote:
Za trzy lata meble z IKEA
Marcin Bielesz
W 2011 roku mieszkańcy Lublina nie będą już musieli jeździć po popularne meble szwedzkiej firmy do najbliższego sklepu IKEA w Warszawie.

- Wykupiliśmy działkę, przystępujemy do projektowania. Jeśli miasto szybko wyda nam pozwolenie na budowę, to rozpoczniemy ją za rok i trzy miesiące. W 2011 roku planujemy otwarcie sklepu - zapowiada Wojciech Dzwonkowski, dyrektor ds. inwestycji Inter IKEA Centre Polska.

- Wolimy, gdy nazwy firmy się nie odmienia - podkreśla Krystyna Włodarska, dyrektor ds. projektów szwedzkiego potentata, którego nazwa pochodzi od inicjałów założyciela Ingvara Kamprada i pierwszych liter nazw jego rodzinnej miejscowości i parafii.

Sklep szwedzkiego producenta mebli stanie przy al. Spółdzielczości Pracy, nieopodal giełdy w Elizówce. - Nasze centra lokalizujemy na obrzeżach miast zapewniając do nich dobry dojazd - zapewnia Dzwonkowski. IKEA na własny koszt wybuduje bezkolizyjny dojazd do swojego centrum z al. Spółdzielczości Pracy i do spółki z miastem wybuduje nową ulicę Nasutowską, która połączy al. Spółdzielczości Pracy z ul. Choiny.

- Finansowanie tego przedsięwzięcia to jeszcze temat do negocjacji - zastrzega Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. Władze miasta chwalą się, że negocjacje ze szwedzkim inwestorem przebiegły szybko i sprawnie.

- Pierwsze spotkanie odbyło się rok temu. Teraz mogę się cieszyć, że lublinianie będą mogli na miejscu kupować meble znane na całym świecie. Cieszę się tym bardziej, że córka nie będzie mi już suszyła głowy, że musi jeździć do Warszawy po meble - mówi z uśmiechem prezydent Adam Wasilewski. Podkreśla też, że wejście IKEA do Lublina oznacza nowe miejsca pracy.

- 300 miejsc w sklepie, a reszta to pracownicy obsługi centrum handlowego: firmy ochroniarskie, sprzątające, czy transportowe - precyzuje Andrzej Selwet z IKEA.

IKEA w Lublinie w liczbach

- sklep o powierzchni ok. 33 tys. mkw.

- centrum handlowe o pow. ok. 76 tys. mkw.

- dodatkowa powierzchnia handlowa ok. 15 tys. mkw.

- ponad 200 sklepów w centrum handlowym

- ok. 4200 miejsc parkingowych

- 300 osób zatrudnionych w sklepie

- ok. 2500 osób zatrudnionych w całym kompleksie

- koszt budowy centrum handlowego: 150 mln euro

- koszt budowy sklepu IKEA: 120 mln zł

- planowany termin otwarcia: 2011 rok


Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
__________________
Autobusy przegubowe dla Lublina. Popieram!
Legendarny wątek na SSC

Last edited by Mika'el; January 2nd, 2013 at 07:48 PM.
Mika'el no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 5th, 2008, 12:09 PM   #2
ervinn
lublinianin
 
ervinn's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Lublin
Posts: 3,320
Likes (Received): 3

a to ciekawy zwrot akcji, bo do tej pory dawali do zrozumienia że najpierw Szczecin i Bydgoszcz...
ervinn no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 01:13 PM   #3
wojtekbp
słoik podlaski
 
wojtekbp's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: to tu to tam
Posts: 1,799
Likes (Received): 2174

W najbliższych latach wchodzą też do Bialegostoku. Plus powstanie fabryka w Bielsku Podlaskim...
Ikea ostro zaczyna inwestować w Polsce
__________________
Polska jest jak obwarzanek - najlepsza po brzegach | Józef Piłsudski
wojtekbp no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 05:11 PM   #4
fotel_prl
Registered User
 
fotel_prl's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Lublin
Posts: 1,503
Likes (Received): 362

ciiiiiiicho @wojtekbp bo zaraz wskocza na Ciebie resoraki, ze to u nich pierwsza bedzie. ostatnio tak bylo jesli chodzilo o Lublin.
fotel_prl no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 08:20 PM   #5
voy
Registered User
 
voy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Warszawa
Posts: 1,725
Likes (Received): 75

Póki słowo nie stanie się ciałem w Łodzi i w Bydgoszczy, ja nie uwierzę w żadną Ikeę na wschodnią Polskę. Jak przestaną się bawić i zaczną budować, wtedy będą wiarygodni. Zresztą i tak łaski nie robią.
voy no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 11:01 PM   #6
ervinn
lublinianin
 
ervinn's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Lublin
Posts: 3,320
Likes (Received): 3


jeżeli to prawda że właśnie ruszyła budowa w Łodzi, to znaczy że zaczęli ją 13 lat po kupieniu działki w tym mieście !

tak więc wątek jest baaardzo przyszłościowy
ervinn no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2008, 02:00 PM   #7
czarny
Mancunian
 
czarny's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Lbn/Mc'r/Krk
Posts: 5,378
Likes (Received): 593

jezeli chodzi o hipermarket mysle ze bedzie to Auchan a centrum budowlane to Castorama lub Praktiker bo tych sieci jeszcze w Lublinie nie ma i nikt nie zapowiadal \ich powstania,poczatkowo myslalem ze moga powstac w centrum handlowym Casty lecz ta inwestycja jest jak na razie martwa,butiki standard te same sklepy w calym kraju
czarny no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2008, 11:20 PM   #8
Wesoły Romek
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
 
Wesoły Romek's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Łódź, PL
Posts: 10,544
Likes (Received): 22129

Quote:
Originally Posted by ervinn View Post

jeżeli to prawda że właśnie ruszyła budowa w Łodzi, to znaczy że zaczęli ją 13 lat po kupieniu działki w tym mieście !

tak więc wątek jest baaardzo przyszłościowy
No niestety tyle lat czekania ale wreszcie ruszyli....
są plusy i minusy
minus taki, że tyle lat musieliśmy płacić za paliwo do Janek i tłuc się z tymi pudłami 100 km, kolejne obietnice potem wychodziło g...

plusy tyle lat i architektura lepsza nie jakaś super hiper ale nie jest też najgorsza jak np. w Gdańsku czy Wrocławiu, noi większy zakres realizacji galeria + park + nowa zajezdnia tramwajowa więc trochę się opłaciło tyle czekać...

Pozdrawiam i powodzenia dla Lublina
Wesoły Romek no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2008, 11:09 AM   #9
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci
 
earth intruder's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: London
Posts: 4,237
Likes (Received): 305

ze stony www.ikea.pl - link http://www.ikea.com/ms/pl_PL/about_i...kit/index.html
oficjalny komunikatInformacja prasowa,
Warszawa, 20 czerwca 2008


IKEA będzie w Lublinie


Przy Alei Spółdzielczości Pracy powstanie sklep IKEA wraz z przyjaznym rodzinie centrum handlowym.


IKEA przeznaczy ponad 45 mln euro na budowę nowego sklepu o powierzchni około 30 tysięcy metrów kwadratowych. Być może już za trzy lata mieszkańcy Lublina i okolic będą mogli skorzystać z szerokiego asortymentu dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych produktów wyposażenia wnętrz, dostępnych w cenach tak niskich, by wielu ludzi mogła sobie na nie pozwolić.
Szwedzki sklep, dla którego charakterystyczne są płaskie paczki oznaczające oszczędną dystrybucję, zaproponuje też swoim klientom ogromną restaurację i wiele atrakcji dla dzieci.

Wokół IKEA powstanie rodzinne centrum handlowe, którego budowa wymaga nakładów inwestycyjnych na poziomie około 120 mln euro. Na powierzchni 76 tysięcy metrów kwadratowych przyszli klienci znajdą pełną ofertę handlowo – usługową znanych polskich i zagranicznych marek w około 150 sklepach (w tym hipermarket i sklep a artykułami budowlanymi).

Inwestycja przyczyni się także do rozwoju obszarów Lublina położonych w północnej części miasta. IKEA będzie partycypować w kosztach rozwoju infrastruktury i przebudowy ulicy Nasutowskiej. W nowym obiekcie znajdzie pracę około 2500 osób.

Już wkrótce IKEA rozpocznie prace przygotowawcze związane z projektowaniem nowego obiektu. Dużą przeszkodę w realizacji tej i innych inwestycji stanowi jednak ciągle niewyjaśniona sytuacja z ustawą o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Przepisy są niejasne, brak też aktów wykonawczych, co powoduje, że pozwolenia na budowę nie można otrzymać na żaden obiekt handlowy, który jest większy niż 400 metrów kwadratowych.

Liczymy jednak, że sytuacja się poprawi, a dzięki przychylności władz lokalnych będziemy mogli wkrótce przystąpić do realizacji inwestycji.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Warto wiedzieć: nazwa marki IKEA to akronim - skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Uprzejmie prosimy o pisanie nazwy IKEA z wielkich liter i o zachowanie formy nieodmiennej.

IKEA w Polsce posiada obecnie siedem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 14 milionów Klientów. Ponadto poprzez firmę Inter IKEA Centre Polska zbudowaliśmy i zarządzamy sześcioma Parkami Handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego posiadamy regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Rumuni, Słowacji i na Węgrzech.

Czternaście własnych zakładów produkcyjnych i osiemdziesięciu zewnętrznych przedsiębiorców dostarcza meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.

Kontakt:
Karolina Horoszczak
PR Manager, rzecznik prasowy IKEA
Tel. (22) 720 46 46
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2008, 11:53 AM   #10
krassusek12
Czechów Południowy
 
krassusek12's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Lublin, POLAND
Posts: 3,890
Likes (Received): 198

Quote:
Dużą przeszkodę w realizacji tej i innych inwestycji stanowi jednak ciągle niewyjaśniona sytuacja z ustawą o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Przepisy są niejasne, brak też aktów wykonawczych, co powoduje, że pozwolenia na budowę nie można otrzymać na żaden obiekt handlowy, który jest większy niż 400 metrów kwadratowych.
TK mocno zjechał tą ustawę, wiec z tym myślę nie bedzie problemu
krassusek12 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2009, 09:24 PM   #11
WiśniaWęglin
Registered User
 
WiśniaWęglin's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Lublin
Posts: 463
Likes (Received): 2

Za Dziennikiem Wschodnim:

Quote:

IKEA kupiła grunty pod budowę sklepu

- Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie zaczniemy budowę - mówi Karolina Horoszczak, rzecznik sieci IKEA, ale ponawia zapowiedzi utworzenia w Lublinie wielkiego centrum handlowego.

Spółka kupiła już wszystkie niezbędne grunty potrzebne do budowy - w sumie ok. 30 ha.

Obiekt stanie przy al. Spółdzielczości Pracy tuż przy granicy miasta. Centrum będzie mieć ok. 110 tys. mkw. powierzchni. Sklep IKEA zajmie 30 tys. mkw., resztę powierzchni zajmie ok. 200 sklepów.

Spółka kupiła już wszystkie niezbędne grunty potrzebne do budowy - w sumie ok. 30 ha. Inwestor zobowiązał się do budowy dwóch estakad nad al. Spółdzielczości Pracy: jedna ma umożliwiać skręt w lewo pod centrum handlowe kierowcom jadącym od strony śródmieścia. Druga będzie wyprowadzać ruch spod sklepów w kierunku Lubartowa.

Koncern ma też przebudować ul. Nasutowską łącząc ją z ul. Choiny.
__________________
Lublin - Pobudka !!!
WiśniaWęglin no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2009, 09:31 PM   #12
pawelo81
Registered User
 
pawelo81's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Lublin, Lubelskie
Posts: 2,486
Likes (Received): 30

Tutaj mogli by podciągnąć trakcje trolejbusową aby zrobić jakąś komunikacje z Ikeą. Nie chce widzieć linii I01 która będzie kursować raz na rok. Tutaj miasto by mogło podciągnąć trakcje z Lubartowskiej przez całą Sp. Pracy. Mamy załatwione dwa aspekty:
1.Trolejbusy się wreście rozbudowują na północy
2.Olimp i Ikea jest w zasięgu ręki. Szkoda że Olimp nie mógł tego zrobić. Ikea zrobi bezkolizyjne zjazdy a oni chyba małą uliczkę.
pawelo81 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2009, 09:37 PM   #13
ikrys
Registered User
 
ikrys's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ejszyszki, ul.Wileńska
Posts: 2,032
Likes (Received): 203

ciezko Ci bedzie zdac mature,chociaz sadzac po nicku juz dawno powinienes ja miec
A o komunikacje nie ma sie co narazie martwic
ikrys no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2009, 09:57 PM   #14
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.
 
Maciek Lublin's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Lublin
Posts: 4,074
Likes (Received): 2724

Quote:
Originally Posted by WiśniaWęglin View Post
Za Dziennikiem Wschodnim:

Aż mnie korci aby ten artykuł wrzucić do wątku o Galerii ECHO. Było tam bardzo dużo dyskusji na temat wejścia sklepu IKEA i lamenty, że w porównaniu z kielecką firmą praktycznie nic nie wnoszą do przebudowy układu komunikacyjnego...
Maciek Lublin no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2009, 10:49 PM   #15
WiśniaWęglin
Registered User
 
WiśniaWęglin's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Lublin
Posts: 463
Likes (Received): 2

Echo samo traci. Teraz muszą przedstawić miastu na prawdę super ofertę, żeby wrócić to negocjacji i do rozmów - nie tylko 'Ja pierniczę' Kwapisza. A chętnych do postawienia nowych galerii jest sporo.
__________________
Lublin - Pobudka !!!
WiśniaWęglin no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2009, 12:57 AM   #16
Strzala
Registered User
 
Join Date: Aug 2005
Location: Wyślij sobie pocztowkę stamtąd
Posts: 11,048
Likes (Received): 8884
Podoba mi się pomysł budowy Nasutowskiej do Choin i szybszego połączenia tej
części Czechowa i Choin ze Spółdzielczości Pracy i wylotem na Lubartów/Białystok.
Na tych polach dookoła
jest wiele miejsca do postawienia czegoś ciekawego. Mam nadzieję,że ulica będzie
oświetlona. Na 2x2 chyba nie ma co liczyć
__________________
Czarne dziury się podają za polarne zorze.
Strzala no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2009, 10:23 AM   #17
fixix123
Registered User
 
fixix123's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Lublin
Posts: 703
Likes (Received): 1

po jakiego grzyba im potrzebne jest 30 ha, czy to ma byc ogromny parterowy blaszak otoczony tysiacam miejsc parkingowych ??
fixix123 no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2009, 11:09 AM   #18
ervinn
lublinianin
 
ervinn's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Lublin
Posts: 3,320
Likes (Received): 3

no, to zaczynamy odliczanie...13 lat to ile dni? :P
ervinn no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2009, 12:35 PM   #19
krassusek12
Czechów Południowy
 
krassusek12's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Lublin, POLAND
Posts: 3,890
Likes (Received): 198

W tym roku? i 10 miesięcy budowy? Jakos nie chce mi sie wierzyć ale ok
Quote:
Światowy kryzys nie wystraszył IKEA z Lublina

W 2009 r. ma ruszyć budowa wielkiego centrum. Zakupy zrobimy tam dziesięć miesięcy później

Planowana lokalizacja IKEI

Szwedzki koncern podtrzymuje swoje plany inwestycyjne w Lublinie. Zakupy w lubelskim sklepie IKEA będziemy mogli zrobić już jesienią przyszłego roku. - Nie ma żadnych cięć ani zmian w naszej koncepcji dotyczącej przyszłego kompleksu w Lublinie. Przygotowujemy inwestycję. Nie odczuwamy ani skutków światowego kryzysu, ani spowolnienia gospodarczego w Polsce - poinformowała wczoraj Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy koncernu.

Na początku lipca ub. roku koncern IKEA zapowiedział, że pierwsza łopata przy inwestycji w Lublinie zostanie wbita w ziemię w ciągu 1,5 roku. - Mamy nadzieję, że budowę będziemy mogli rozpocząć pod koniec tego roku. Na postawienie samego sklepu IKEA potrzebujemy ok. 10 miesięcy - szacowała Horoszczak.

Oznacza to, że zakupy w pierwszej we wschodniej Polsce placówce szwedzkiego koncernu moglibyśmy zrobić już jesienią przyszłego roku. - Oddanie do użytku całego centrum przy al. Spółdzielczości Pracy nastąpiłoby kilka miesięcy później - zapowiedziała Horoszczak.

Lubelskie centrum IKEA ma powstać przy al. Spółdzielczości Pracy. Zajmie działkę między ul. Nasutowską a wiaduktem prowadzącym do giełdy w Elizówce. Sklep IKEA będzie miał ponad 30 tys. mkw. powierzchni i ma być jednym z największych uruchomionych przez koncern w Polsce. Będzie to standardowy obiekt sieci: dwupoziomowy budynek, ze sklepem na pierwszym piętrze i magazynami na parterze. W ofercie znajdzie się 9500 produktów: mebli i akcesoriów do wyposażenia wnętrz.

Obok stanie kompleks innych obiektów handlowych o powierzchni ok. 76 tys. mkw. Ma się tu mieścić prawie 200 sklepów. Dla kupujących zostanie przygotowanych 4,2 tys. miejsc parkingowych.

W ramach swojej inwestycji koncern przebuduje też układ drogowy przy planowanym centrum. Główny wjazd zostanie zlokalizowany od strony al. Spółdzielczości Pracy. - Wymaga to wybudowania bezkolizyjnego, a więc dwupoziomowego połączenia z tą arterią. Tę inwestycję sfinansujemy w całości z naszych funduszy. Miasto nie dołoży ani złotówki, bo niby dlaczego miałoby to robić - zapowiedział już pół roku temu Wojciech Dzwonkowski, dyr. ds. Inwestycji Inter IKEA Centre Poland. Gruntownie zmieni się ul. Nasutowska, która zostanie połączona z ul. Choiny. Przebudowę tej ulicy wspólnie sfinansują lubelski magistrat i szwedzki koncern.

Koszt inwestycji przy al. Spółdzielczości Pracy jest szacowany na 120-150 mln euro, z czego wybudowanie samego sklepu IKEA - 45 mln euro. Do tej pory szwedzka spółka wydała już w Lublinie ok. 30-50 mln zł. Tyle kosztował zakup ziemi przy al. Spółdzielczości Pracy.

IKEA zapowiedziała, że w ciągu 8 lat zainwestuje w Polsce 6 miliardów złotych. Chodzi o budowę m.in. centrów handlowych. Szwedzki koncern chce też postawić dużą fabrykę we wschodniej Polsce. Ma w niej znaleźć pracę do 2 tys. osób. Obecnie firma ma 14 takich zakładów w naszym kraju. Czy może powstać na Lubelszczyźnie? - Inwestycja jest w sferze planów. Nie ma na razie ani terminu jej realizacji, ani określonego profilu produkcji, ani tym bardziej konkretnej lokalizacji - stwierdziła Horoszczak.

Kompleks IKEA to nie jedyne wielkie centrum handlowe, które w najbliższym czasie ma ruszyć w Lublinie. W maju działalność rozpocznie nowa część Olimpu. Wiosną 2010 ma być otwarte Felicity. Ten kompleks handlowy będzie jednak mniejszy niż pierwotnie planowano. Powierzchnia obiektów została okrojona o ok. jedną trzecią.

Do budowy dużej galerii handlowej przymierza się też Casta Ivest, która ma tereny u zbiegu ul. Orkana i al. Kraśnickiej.

Megacentrum

Kompleks IKEA zajmie 28-ha działkę między ul. Nasutowską a wiaduktem prowadzącym do giełdy w Elizówce.

Całe centrum ma mieć powierzchnię ok. 110 tysięcy metrów kwadratowych. Obok IKEA będzie hipermarket i sklepy, m.in. z artykułami budowlanymi. W samym sklepie IKEA pracę znajdzie 300 osób, w całym kompleksie do 2,5 tys.
krassusek12 no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2009, 12:43 PM   #20
ervinn
lublinianin
 
ervinn's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Lublin
Posts: 3,320
Likes (Received): 3

rzeczywiście warto by było podciągnąć trolejbusy na sppracy, z pętlą na giełdzie...dobrze by wyglądały w tej okolicy...
ervinn no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
centrum handlowe, ikea, lublin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 05:51 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium