daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko |» Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old July 26th, 2011, 12:38 PM   #1
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Likes (Received): 29

[Slovakia] Rodinné domy | Family Houses

Priatelia,

dovoľte mi vytvoriť toto nové vlákno, ktoré by som chcel venovať výlučne rodinným domom, záhradám, bezénom, saunám, krbom, altánkom a pod. Myslím že tu takéto vlákno chýba. Ja som síce panelákové dieťa, ale rozhodol som sa, že sa pokúsim toto zmeniť.

Verím že toto vlákno zaujme viacerých, ktorí k takémuto bývaniu bývajú. Nemalo by obsahovať len fotky zaujímavých domov, či fotky postupu ich výstavby, ale hlavne aj diskusie, a trochu verím, že mi (a nielen mne) tunajší kolegovia pomôžu.

V podstate mám hneď prvú otázku:

Potrebujem sa rozhodnúť nad typom tehly, či to má byť porotherm,

alebo porfix:

trochu som hľadal na iných fórach, ale v zásade som najviac našiel názor, že každý si bude obhajovať to svoje. Viem že tieto tehly majú rôzne vlasnosti ako akumulácia a pod, tak snáď by mohlo byť rozhodujúcim faktom, ktorý typ sa hodí pre toto Prešporské podnebie. Síce tu nebývajú zimy nejaké tuhé, ale vie tu pršať celkom dlho (vyššia vlhkosť) a v lete tu zase vie byť tak, že o zamrznutí nemôže byť ani reči.

ďakujem za pomoc.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
futuros no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 26th, 2011, 06:17 PM   #2
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 564

nedavno sme dokoncili dom z porothermu a mozeme len konstatovat ´´stara dobra tehla´´.Pokial tam nie su nejake velke cenove rozdiely tak by som urcite dal na palenu hlinu
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

wuane no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2011, 06:58 PM   #3
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 272

Aky chces stavat dom? Nizkoenergeticky?

|
Sukino no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2011, 09:07 PM   #4
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 31

istu chvilu bol problem s porothermom si ze prilis tenka stena "buniek" bola krehka a bola nachylnejsia na poskodenie, cim sa samozrejme znizovala kvalita tehly. to sa ti pri porobetonovych tvarniciach nestane. a tak ako sa sukino pyta, skor by som sa zamerala na nizkoenergeticnost. napriklad - naklady na dopravu zavisia od hmotnosti materialu - cize, ak das napriklad tensiu tehlu a hrubsiu tepelnu izolaciu, v zavislosti od vzdialenosti od dodavatela by ti to malo ovplyvnit cenu dopravy. predpokladam, ze to ale nestavias niekde v kopci, kde je problem sa dostat s nakladiakom. a co sa tyka presnosti stavby, pri dnesnych moznostiach lepenia sa to takmer vyrovnava.
minule mi zas niekto tvrdil, ze tusim do hebelu sa da prstom vyrypat diera.
akokolvek pri vsetkych typoch treba dodrzat stavebne postupy, aj ked stavias svojpomocne. a asi toto by malo v istej miere tiez rozhodnut o vybere, ze s ktorym materialom sa ako pracuje.
vcelku zaujimave je sledovat "zlaty cesky rucicky" na tomto webe, kde ludia popisuju, ako stavaju/li svoje domy z roznych materialov, s akymi komplikaciami sa stretli na akych typoch pozemkov, co bolo problemom pri typovych domoch... realita

Last edited by zuzana; July 26th, 2011 at 09:12 PM.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2011, 10:35 PM   #5
Amrafel
Higher, better

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 2287

futuros, vitaj späť. Čudujem sa, že si nevyskúšal niečo "tradičnejšie"

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10132/138...gia-buducnosti

.
Amrafel está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 08:48 AM   #6
tomitokk
Registered User

Likes (Received): 8

odporucam zasypat termoblok perlitom
http://www.perlit.sk/
tomitokk no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 05:44 PM   #7
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sukino View Post
Aky chces stavat dom? Nizkoenergeticky?
Samozrejme chcem neskôr platiť za energie čím menej (uvažujem že b budúcnosti by som chcel ohrievať vodu solárne, i keď mi kamarát povedal, že sa to moc neoplatí, lebo pomer cena/návratnosť je takmer rovnaký). Ty ale asi hovoríš o celkových energetických parametroch domu. Mám trochu obavu, že moje prachy mi dovolia LTT dostavať ten dom vôbec niekedy, a nebudem môcť investovať do drahšieho riešenia, ktoré sa potom hoc vráti. Snáď sa to tu na juhu nie je až taký problém, kedže tu nebývajú veľké zimy.

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
istu chvilu bol problem s porothermom si ze prilis tenka stena "buniek" bola krehka a bola nachylnejsia na poskodenie, cim sa samozrejme znizovala kvalita tehly. to sa ti pri porobetonovych tvarniciach nestane.
takže už dnes taký problém nie je? kamarát mi navrhol porotherm profi, ktorý sa iba lepí. čiže bude potrebné kúpiť taký typ aby nebola príliš tentá stena buniek.

Quote:
a tak ako sa sukino pyta, skor by som sa zamerala na nizkoenergeticnost. napriklad - naklady na dopravu zavisia od hmotnosti materialu - cize, ak das napriklad tensiu tehlu a hrubsiu tepelnu izolaciu.
čiže nízkoenergetický dom neviem dosiahnuť porothermom? ale len lahším porfixom? sorry za moju nevedomosť.

Quote:
vcelku zaujimave je sledovat "zlaty cesky rucicky" na tomto webe, kde ludia popisuju, ako stavaju/li svoje domy z roznych materialov, s akymi komplikaciami sa stretli na akych typoch pozemkov, co bolo problemom pri typovych domoch... realita
dík za tento link, určite si to pozriem. zaujímavé príbehy hodím aj sem.

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
nedavno sme dokoncili dom z porothermu a mozeme len konstatovat ´´stara dobra tehla´´.Pokial tam nie su nejake velke cenove rozdiely tak by som urcite dal na palenu hlinu
no veď zatiaľ u mňa Porotherm vedie, ale len kvoli tradícii (inej ako navrhol Amfrael ) , pretože je to pevné. Čítal som taký názor, že do domu z porfixu sa dá dostať s jednoduchou pílou, a nemusí byť elektrická.

Quote:
Originally Posted by tomitokk View Post
odporucam zasypat termoblok perlitom
http://www.perlit.sk/
dík za tip, pozriem si to, prekonzultujem, ako by to na všetko vplývalo.

tak či onak, boh mi pomáhaj.

Old July 27th, 2011, 05:53 PM   #8
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Tu som našiel postup, a môžem povedať, no ty múj búh, to pôjdem asi do niečoho jednoduchšieho.

Priznám sa, že nemám ambíiciu mať dom vymakaný na brutal, aj tak mi ide hlavne o záhradu (grilovanie).

Old July 27th, 2011, 06:27 PM   #9
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Likes (Received): 167

Quote:
Originally Posted by futuros View Post

Čítal som taký názor, že do domu z porfixu sa dá dostať s jednoduchou pílou, a nemusí byť elektrická.

Tak tento argument neberiem. Ak sa ti zlodej bude chcieť vlámať do domu, nájde si omnoho jednoduchšiu cestu ako rezať do steny. S porfixom sa stavia múr jednoduchšie, na druhej strane murivo z pálenej tehly je prakticky zdravotne nezávadné, čo si o porobetónoch nemyslím.
Old July 27th, 2011, 07:11 PM   #10
zuzana
AA

zuzana's Avatar

nizkoenergeticky dom vies dosiahnut aj porothermom, len by som ho este zateplila.
pozri si fotky na www.wienerberger.sk, kde mas porotherm profi aj porotherm si - pozri si vnutornu strukturu a myslim ze zistis, v com mohol byt problem. a vyzera ze ten profi ho uz nema. akurat je otazne, ake su skusenosti ludi so stavbou svojpomocne... ale to by si mohol najst na tom odkaze, myslim ze je to dost obsirne.
no a este by ma zaujimalo, ako vie zlodej pri omietnutom/zateplenom dome identifikovat, ze je z porobetonu a ze v com je porobeton zavadny, tiez. vsetky materialy totiz dnes musia splnat x noriem, ci uz stavebnych chcemickych...
este su zaujimave materialy ako durisol, co je vlastne stratene debnenie s vynikajucimi tepelnoizolacnymi vlastnostami.
a este jedna vec - akukolvek stenu das, ked das nekvalitne okna, je ti to aj tak na dve veci.
Old July 27th, 2011, 10:04 PM   #11
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Ja viac ako zateplenie polystyrenom odporucam klast tehly na sirku a nie na dlzku.Das tam tych 10cm ovela prirodzenejsej izolacie ako je polystyren,ktory ma rad opadavanie za 10-15 rokov.Sice sa spotrebuje viac tehal,no konecny dosledok je taky,ze izolaciu polystyrenom musis opravovat za 30 rokov mozno aj 3 krat,a tehlu na kant mas natrvalo vynikajuce izolacne vlastnosti.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

Old July 28th, 2011, 06:23 AM   #12
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Ja viac ako zateplenie polystyrenom odporucam klast tehly na sirku a nie na dlzku.Das tam tych 10cm ovela prirodzenejsej izolacie ako je polystyren,ktory ma rad opadavanie za 10-15 rokov.Sice sa spotrebuje viac tehal,no konecny dosledok je taky,ze izolaciu polystyrenom musis opravovat za 30 rokov mozno aj 3 krat,a tehlu na kant mas natrvalo vynikajuce izolacne vlastnosti.
akurat ze porotherm ma rozmer 440x250.
Old July 28th, 2011, 08:25 AM   #13
potkanX
say NO to debil

Likes (Received): 686

videl som v zivote uz vselico, ale 30rocny domek ze by niekto musel 3x vymienat zateplenie polystyrenove, to som teda este nevidel.
nevymyslaj sprostosti. dole na juhu by ti domek zrejme tepelne vyhovel aj pri 8cke EPS, isto vyhovie pri 12ke, ak chces mat domek bliziaci sa parametrami ku pasivu daj si 20ku. tehlou samotnou taketo hodnoty nedosiahnes, teda pokial chces mat vnutri aj nejaky priestor.
potkanX no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 12:38 PM   #14
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 1166

Quote:
tazko povedat, osobne by som keby som mal moznost a nebolo to take drahe, tak das 15-20cm armovany liaty beton a na to 25cm polystyryen a vnutri rekuperaciu a mas poriesene s tepelnym cerpadlom a si v suchu ..
aquila no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 04:13 PM   #15
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Quote:
Originally Posted by potkanX View Post
videl som v zivote uz vselico, ale 30rocny domek ze by niekto musel 3x vymienat zateplenie polystyrenove, to som teda este nevidel.
nevymyslaj sprostosti. dole na juhu by ti domek zrejme tepelne vyhovel aj pri 8cke EPS, isto vyhovie pri 12ke, ak chces mat domek bliziaci sa parametrami ku pasivu daj si 20ku. tehlou samotnou taketo hodnoty nedosiahnes, teda pokial chces mat vnutri aj nejaky priestor.
a ja som videl opravy zniceneho polystyrenu zo severnej strany bytovky prakticky na novostavbe(cca po roku).
Mimochodom,uz si videl dom zatepleny polystyrenom pred 30 rokmi?Akoze nehadam sa,mas urcite velku prax,ale to musela byt snad rarita nie?
Priestorovo-je tak u nas postavena miestnost ktora ma cca 6x6m,ale samozrejme zalezi od toho co clovek chce.
Ja nemam proti zatepleniu polystyrenom nic ale dal by som si len na bytovku.Keby si staviam rodinny dom na cely zivot,tak sa pokusim polystyrenu vyhnut,hlavne na prizemnych podlaziach kde sa okolo toho chodi.Zas priklad z domu:otec pracuje s drevom ,casto nosime velke dosky s hranami ,velke stroje,100x sme hranou osupali omietku,staci zarobit po case kybel omietky ,zatriet a mame opravene.Neviem si predstavit ze by sme prerazili na tolkych miestach polystyren.

Last edited by wuane; July 28th, 2011 at 04:24 PM.
Old July 29th, 2011, 09:16 AM   #16
potkanX
say NO to debil

Likes (Received): 686

videl som tusim okolo 25rokov zatepleny barak, neni to zasa taka rarita. ono uz tie roky su celkom pokrocile. samozrejme, ze sa da zateplit tak, aby to opadalo hned jak das dole lesenie, ale to neznamena, ze polystyren je sprostost, to znamena, ze ten, kto to robil je pako.
ked ma niekto nie dom, ale obytnu dielnu, tak toto je situacia specificka (nie ze by som ja mal doma nieco ine, ale napriklad na vyrobu gitar zasa take velke stroje nepotrebujem), ale riesitelna je. je to otazka tvojich preferencii, ci chces mat samotnu tehlu a horsie tepelnoizolacne vlastnosti, ci zateplenie s povrchom odolavajucim narazu chodiacej stolovej frezy. mozes miesto EPS pouzit XPS ci ine, odolnejsie materialy, mozes riesit poziadavky na narazuvzdornost nejakym vhodnym obkladom.
potkanX no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2011, 12:31 PM   #17
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Likes (Received): 677

Rodinne domy- sidla firiem

Nedavno moji susedia predali svoj dom firme, ktora sa pustila do narocnej rekonstrukcie. Na mojej ulici sa tazke mechanizmy len tak hemzili. V mojej stvrti patri uz pat rodinnych domov firmam, ktore sem rozhodne nepatria! Je uplne nevhodne aby sa rodinne domy so zahradami pretvarali na kancelarie a sidla firiem.

Nepochopuitelne zachovali povodnu "gumovu" strechu a jedno stare okno na prvom poschodi, ostatne okna vymenili za hlinikove, bez akehokolvek delenia. Tmavoseda farba, ktoru na dom pouzili ma uplne pohorsila, naviac pouzitie toho bieleho obdlznika kdesi na okraji je az groteskne. Hlinikove okna farebne splyvaju so sedou fasadou. Pristavba vyzera najma z druhej strany ako past na oko.. Architekt v upronej snahe byt moderny, pouzil tmavosedu farbu (ktoru nanasa zrejma na vsetky svoje stavby) na budovu zo zaciatku 30. rokov, pricom takmer nic ine na nej nezmenil. Tuto farby by som pouzil maximalne na moderne neofunkcionalisticke a minimalisticke budovy, ale nie na historicku budovu. Este doplnim, ze tak ako to spravili ostatne firmy- rodinne domy v okoli, povodna udrziavana zahrada bola do posledneho stebla znicena a bude nahradena rozsiahlou betonovou plochou, urcenou na parkovanie firemnych aut.

Vysledkom je znechucujuci paskvil, akesi krematorium bez stipky vkusu. Tvorcovi chyba elementarne pochopenie povodnej budovy, dvojdomu (ktory je teraz farebne tvrdo pretaty na dve nesurode casti) a najma nepochopenie okolia, pokojnej stvrti rezidencneho byvania.
PosoniumAster no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2011, 04:47 AM   #18
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 3

Futuros, nad strateným debnením ako napríklad Velox si vôbec neuvažoval?

eminencia no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2011, 05:07 PM   #19
Cudzinec
Registered User

Cudzinec's Avatar

Likes (Received): 43

Futuros, zaujimavy napad zalozit taketo vlakno tu na SSC. No internet je plny rad a diskuzii na toto tema. ja sam som osobne cerpal tu: http://stavbadomusvepomoci.cz/

Ja som stavial svojpomocne /okrem hrubej stavby/ a pouzil som keramicke tehly LIAPOR sirky 365 mm. Na to som dal 10cm polystyren a rocne naklady na kurenie /plynovy kondenzacny kotol/ ma vychadzaju na cca 600 EUR. Takze spokojnost.

V kazdom pripade tebe /aj ostatnym stavebnikom fora/ prajem vela stastia a hlavne pevne nervy pocas stavby RD!
Cudzinec no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2011, 01:30 PM   #20
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by eminencia View Post
Futuros, nad strateným debnením ako napríklad Velox si vôbec neuvažoval?
Dík za tip, pravdupovediac zatiaľ vôbec neviem čo to je, musím si to naštudovať. Práve končíme návrh domu, takže prichádza na rad materiál. I keď steny máme 400mmm, asi na Porotherm. Neviem či sa tieto veci teraz vylučujú. Pozriem si to.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules