daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine
Old July 26th, 2008, 08:29 PM   #21
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493

[QUOTE=Plisat;23158186]This three pictures are from duty ones. when they arrested Serbs in Kosovo border....is not traning
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 08:32 PM   #22
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493
This two pictures are taken during the demostration of Vetevendosje in February last year....
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 08:48 PM   #23
Albaniaaan
BANNED
 
Join Date: May 2008
Location: Ethnic Albania
Posts: 1,435
Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Daalbo, have u ever been to Kosovo...first of all they dont use baisball caps as per info. it was before 5 years. second the corruption inside KPS is almost 0%. when in all Balkan countries u can corrupt the police. 95% are under age 35, not old....try to give money to KPS u will end in jail....I managed to corrupt all the police forces in Balkan.
U think the crime in Kosovo is higher than in Albania?
how many police forces in Balkan has Bicycle Units that patrolls in the city, they are well equiped and very good...some people are afriad of them like Serbian police.
Horse Units not many countires in Balkan has that, Community Police...SWAT Unit how many contries has that, trained in USA. Traffic Unit all of them drive Golf 5. Patroll Units drives Toyota Jeeps. Bike unit equiped with newes BMW, that can cach ur speed of driving even if the Bike is on the move. Riots Control Police etc etc. Now Kosovo is establishing another Special Force that is in USA for training....see the link and u get all the infos....
The Kosovo Police was established by Europians and Americans...as said Tial they got donations...but now Kosovo Government is continuing what they have started.
I'm not trying here to show something...but if in Kosova smthing is working well that is KPS. Yes we were lucky that we had International Trainers from EU and USA, and the Police Forces were established by highers world standards....
See what is happening with New Kosovo Army...Everythig will be given by USA. They are planed to be send in training in USA and plus the HQ of New Kosovo Army will be inside FilmCity, where is KFOR HQ. We did not establish them, or we are not establishing New Army...Americans and EU are doing that. Kosova should feel very lucky that has such an assistence....

bro i agree with some things you stated i myself am from Prishtina 2 but lets face it bro the police of kosova is also corrupted
Albaniaaan no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 09:10 PM   #24
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,944
Likes (Received): 187

Quote:
Originally Posted by gjergjkastrioti View Post
Gjithsesi ESTETIKA duhet.
Sigurisht, por eshte dytesore. Roli i pare i policise eshte rendi, jo paraqitja.

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
U think the crime in Kosovo is higher than in Albania?
Po. Dhe kete nuk e them une por thone shifrat aktuale. Megjithese une i kam vdekje kur vijne keto sllavet dhe flasin per krimin e organizuar ne Kosove, realiteti eshte se Kosova ka probleme. Tani ndoshta do te quhem tradhetar, por eshte e vertete qe nje pjese e mire e luftes se UCKse u financua me fonde te marra ne menyre ilegale dhe shume prej atyre ish luftetareve vazhdojne aktivitetin kriminal ne Kosove sot. Gjerat mund te duket normale ne siperfaqe por kjo s'do te thote gje. Dhe kur merret parasysh se cfare hoqi Kosova kjo eshte normale dhe gjerat do permiresohen kur te kaloje ca kohe. Por tani per tani situata eshte kjo qe eshte.

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
how many police forces in Balkan has Bicycle Units that patrolls in the city
C'rendesi ka pasja e nje force me biciklete. Apo ata me biciklete mos jane burra me te mire. Plus qe gjysma e policeve ne Shqiperi me biciklete shkojne ne pune

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Horse Units not many countires in Balkan has that,
E c'lidhje kane kuajt me rendin. Forcat policore qe kane kuaj me shume i kane per bukuri dhe per te drejtuar trafikun sesa per te bere ndonje pune. Dhe s'kam pare ndonje polic me pare me pony.

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Community Police...
Cdo vend e ka. Ne Shqiperi quhet policia bashkiake.


Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
SWAT Unit how many contries has that, trained in USA.
Prape, cdo vend ka forca speciale. Policia shqiptare ka njesi te forcave speciale te shperndara neper Shqiperi. Quhen Forcat e Nderhyrjes se Shpejte (FNSH) dhe keto jane te ngjashme me SWAT. Dhe pastaj eshte RENEA qe eshte ajka e forcave speciale qe ja merr dhe SWAT. Megjithese Wikipedia ka 100 gabime, ky eshte nje artikull i mire rreth RENEAs: http://www.en.wikipedia.org/wiki/RENEA
Dhe policia e Kosoves nuk eshte e vetmja qe trajnohet ne Amerike a ku ta di une.


Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
See what is happening with New Kosovo Army...Everythig will be given by USA
C'rendesi ka kjo. Dihet qe donacionet ose do jene te vogla ose do sjellin aty ato rrangullinat qe s'perdorin me vete. Une s'tu pergjigja qe te them qe Kosova eshte keq kurse Shqiperia eshte fushe me lule. Ti ishe ai qe the qe po i vije keto fotografite qe te tregoje qe Shqiperia eshte prapa Kosoves.

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
95% are under age 35, not old....
Po thoja te vjeter per policet shqiptare, jo ata kosovare.

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
But Kosovars are very hard working people and I know they gona make it.
Dhe une asnjehere nuk thashe te kunderten. Kosova do rregullohet dhe do behet pike por tani per tani ka shume pune per te bere dhe momentalisht eshte me e prapambetura ne Europe si nga ana e politikes, ekonomise dhe e sigurise. Dhe keto jane gjera normale kur marrim parasysh ato qe kane ndodhur ne Kosove.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 09:43 PM   #25
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,108
Likes (Received): 498

Beware!
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 10:10 PM   #26
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,101
Likes (Received): 37

E para e punes eshte mirre te mos zihemi per mustaqet e celos. E dyta e punes, nuk e di dhe nuk me intereson se kush ka policine me te mire, por shpresoje qe Kosova te kete polici shume te mire dhe moderne (me kete nuk dua te theme te eger) sepse situata politike nuk ashte aq e qete sa ne shqiperi.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 02:58 PM   #27
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,278
Likes (Received): 45

Personalishte mendoj se qe te dyja policite ajo shqiptare dhe ajo kosovare, jane ne zhvillim e siper ne c'do aspekte... po gjithashtu mendoj se policia kosovare eshte duke u zhvilluar shume me mire, se polocia shqiptare ne vecanti, po edhe ne krahasim me vendet e rajonit ne pergjithsi....
Beje kete vlersim duke u bazuar 1): Ne njohjet e mia, edhe pse te limituara, mbi policine shqiptare.( une jetoj te shkolla e bashkume, dhe qe te gjithe te fortet e lagjes qe s'dine te lidhin dy fjale jane bere polica.. pale ti digjosh historit qe tregojne, vetem se kane nje pistolete dhe i kane krahet e mbrojtura bejne ca tu doj trapi...) Brenda uniformave duhet te rine njerez qe kane ndjenjen e detyres ndaj shtetit dhe ndaj komunitetit, jo lacat e shkolles bashkume qe e kalojne shumicen e kohes duke gjujt neper gjimnaze...
Besoj se ne Kosove njerzit kane shume deshire per te ndertuar dhe per te zhvilluar shtetin, sipas parametrave perendimor, ne te gjitha fushat perfshire policine...
2) Estetika nuk eshte nje element per tu nenvlersuar, eshte e lidhur ngushte me organizimin dhe me seriozitetin e punes, dhe policia kosovare eshte shume me mire estetikishte... Edhe organizimi ne reparte te ndryshme, sic i permendi plisat, me kuaj apo bicikleta tregojne perparimin, zhvillimin dhe shumellojshmerine e mjeteve qe policia ka ne disposicion
3) qe eshte pika me kryesore e vlersimit time, ka te beje me eksperiencen dhe me monitorimin nderkombetare te policise kosovare.. policia kosovare eshte duke u zhvilluar mire prej monitorimit, eksperiences se nderkombetarve dhe deshires qe kane kosovaret per te zhvilluar institucione dhe shtete..

Personalishte nese policia do ishte nje arsye per tu ndjere krenare, une si shqiptare krenohem me policine kosovare..!
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 08:07 PM   #28
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Pirro View Post
Beje kete vlersim duke u bazuar 1): Ne njohjet e mia, edhe pse te limituara, mbi policine shqiptare.( une jetoj te shkolla e bashkume, dhe qe te gjithe te fortet e lagjes qe s'dine te lidhin dy fjale jane bere polica.. pale ti digjosh historit qe tregojne, vetem se kane nje pistolete dhe i kane krahet e mbrojtura bejne ca tu doj trapi...) Brenda uniformave duhet te rine njerez qe kane ndjenjen e detyres ndaj shtetit dhe ndaj komunitetit, jo lacat e shkolles bashkume qe e kalojne shumicen e kohes duke gjujt neper gjimnaze...
Besoj se ne Kosove njerzit kane shume deshire per te ndertuar dhe per te zhvilluar shtetin, sipas parametrave perendimor, ne te gjitha fushat perfshire policine...
2) Estetika nuk eshte nje element per tu nenvlersuar, eshte e lidhur ngushte me organizimin dhe me seriozitetin e punes, dhe policia kosovare eshte shume me mire estetikishte... Edhe organizimi ne reparte te ndryshme, sic i permendi plisat, me kuaj apo bicikleta tregojne perparimin, zhvillimin dhe shumellojshmerine e mjeteve qe policia ka ne disposicion
3) qe eshte pika me kryesore e vlersimit time, ka te beje me eksperiencen dhe me monitorimin nderkombetare te policise kosovare.. policia kosovare eshte duke u zhvilluar mire prej monitorimit, eksperiences se nderkombetarve dhe deshires qe kane kosovaret per te zhvilluar institucione dhe shtete..

Personalishte nese policia do ishte nje arsye per tu ndjere krenare, une si shqiptare krenohem me policine kosovare..!
1) Po, ashtu eshte. Policia shqiptare eshte mbushur me trapa dhe injorante. Por policia e Kosoves nuk eshte shume me e mire. Kam pare se ēa benin ne Prishtine. Makinat e konfiskuara disa police te SHPK-se (qe une i njof personalisht) i merrnin nga magazina e policise dhe i shitnin ne tregun e zi. Dhe kur i pyeta, pse merren me kriminalitet, me thane, qe nese nuk e bejne ato, do ta bejne police te tjere. Keshtu e bejne te gjithe. Me thane, qe edhe armet e konfiskuara disa ua shitnin grupeve kriminele...

2. Policia shqiptare kohen e fundit pat blere uniforma te reja. Keshtuqe edhe estetika e uniformave shqiptare eshte permiresuar.
Ja nje foto te uniformave te reja:


3. Policia shqiptare trajnohet nga specialiste gjermane, austriake dhe britanike. Normal, qe SHPK-ja eshte ne vezhgim me te rrepte nga nderkombetaret, por edhe Policia shqiptare trainohet nga police nderkombetare. Policia shqiptare eshte ne procesin e transforimit nga misioni i Bashkimit Europian i quajtur PAMECA!

Ja ca linqe per PAMECA-n:
http://www.bmi.gv.at/oeffentlsicherh...artikel_14.asp
www.mpo.gov.al/PAMECA/INDEX.HTM
www.mpo.gov.al/anglisht/mrp-ENGLISH.htm
http://www.holger-bellino.de/index.p...&ss=1006660307
http://www.setimes.com/cocoon/setime.../26/feature-01

Policia shqiptare po ashtu eshte pjesetare ne SEPCA!

Ja dhe ca foto te Policise se Shtetit:

http://www.moi.gov.al/old/2008/janar/festa_policia.htmTartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 09:08 PM   #29
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,278
Likes (Received): 45Mua me duken njesoj si te vjetrat.. vetem se i kane vene ate shqiponjen sa gjysma e krahut... Personalisht nuk shoh ndonje permirsime te madhe...
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2008, 10:52 AM   #30
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
1) Po, ashtu eshte. Policia shqiptare eshte mbushur me trapa dhe injorante. Por policia e Kosoves nuk eshte shume me e mire. Kam pare se ēa benin ne Prishtine. Makinat e konfiskuara disa police te SHPK-se (qe une i njof personalisht) i merrnin nga magazina e policise dhe i shitnin ne tregun e zi. Dhe kur i pyeta, pse merren me kriminalitet, me thane, qe nese nuk e bejne ato, do ta bejne police te tjere. Keshtu e bejne te gjithe. Me thane, qe edhe armet e konfiskuara disa ua shitnin grupeve kriminele...

Po me vjen keq te te them Tartanzan por po genjen ketu....
E para makinat ne Kosove konfiskohen nga kompani private, qe nuk kane fare te bejne me polici. Jane kompani te kontraktuara nga Policia....Policia thrret kompanin qe te kofiskoj makinen....edhe ajo dergohet ne pllacet(tokat) e kompanise private....personi shkon pagun gjoben ne bank, edhe shkon merr makinen.
dmth fare policia nuk ka te beje me makina te kofiskuara....deri sa te lokalizohet makina e parkuar ilegalisht edhe te kofiskohet jane shume pak minuta. pasi kompanite private kane laverdi ne kete. cdo dite qe makina rrin ne tokat e tyre ti paguan extra 20 euro.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2008, 11:12 AM   #31
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493

perndryshe deshta te shtoj per arme...mendon qe gjerat ne SHPK jane aq pa kontrol. krejt monitorohen edhe kontrollohen nga Policia Nderkombetare...asgjesimi i armeve ilegale behet publik edhe monitorohet nga mediat.

perndryshe tek makinat e parkuara ilegalisht...polici qe gjene makinen ilegalisht te parkuar duhet te beje foto te makines, per te arsyetuar konfiskimin. perndryshe ne gjyq personi mund te dal i pafajshem....

Artikull per rregullat e reja ne komunicakcion.....

Ruani lejet

Policia ashpėrson gjobat pėr
vozitėsit qė nuk respektojnė
Ligjin pėr komunikacion. Ai qė
nuk e vendos rripin e
sigurimit, le t’i bėjė gati 25
euro. Ky ėshtė dėnimi mė i
vogėl. Ai qė vozit mbi 50
km/h mbi shpejtėsinė e lejuar,
gjobitet 270 euro, pezullim tė
patentės pėr gjashtė muaj
dhe minus dy pikė.
Shikojini me kujdes spotet.
Jeton Musliu
jeton.musliu@gazetaexpress.com
PRISHTINĖ, 25 KORRIK —Mė shumė
se 60 mijė euro do tė shpenzohen
nė njė fushatė qė ka pėr qėllim
vetėdijesimin e vozitėsve me rregullat
e reja nė komunikacion.Nė
kėtė shumė pėrfshihet shpėrndarja
e mijėra broshurave nė rrugėt
e vendit si dhe publikimi i spoteve
radiotelevizive qė tregojnė
gjobat e rėnda pėr vozitėsit qė nuk
respektojnė ligjin nė komunikacion.
Kėto para pėr fushatė janė
siguruar nga Ministria e
Transportit dhe Post-
Telekomunikacionit, Ministria e
Punėve tė Brendshme dhe OSBEja.
Nė kėtė broshurė janė pėrfshirė
13 pikė, tė cilat policėt rrugorė
duhet t’i zbatojnė gjatė patrullimeve
tė tyre, ndėrkohė qė dėnimet
pėr kundėrvajtėsit nė trafik do
tė jenė shumė tė rėnda. Nė bazė tė
Ligjit mbi komunikacionin, i miratuar
mė 10 mars tė kėtij viti, mbi
bazėn e tė cilit ka filluar edhe fushata
“9 pikė dhe shkoi leja”, dėnimi
mė i lehtė qė parashikohet ėshtė ai
pėr mosvėnien e rripit tė sigurimit,
i cili kap shifrėn e 25 eurove.
Nė tė njėjtėn kohė, dėnimi mė i
lartė qė mund tė shqiptohet nga
policia rrugore pėr pjesėmarrėsit
nė komunikacion, ėshtė tejkalimi i
shpejtėsisė sė lejuar nė mė shumė
se 50 kilometra nė orė.
Pėr kėtė shkelje rregulli nė komunikacion,
gjoba ėshtė 270 euro,
duke pėrfshirė edhe pezullimin e
patentės pėr 6 muaj dhe heqjen e
dy pikėve nga patentė shoferi, e
cila i ka nėntė gjithsej. Ky ligj parashikon
qė nėse brenda 36 muajve
nga shqiptimi i pikės sė parė negative
pėr vozitėsin, ai i grumbullon
edhe 8 pikė tė tjera negative, atėherė
do t’i merret tėrėsisht patentė
shoferi. Pėr dallim nga qytetarėt e
Kosovės, aplikimi i pikėve negative
nuk do tė vlejė pėr qytetarėt e
huaj, tė cilėt mund tė jenė vizitorė
apo turistė. Por, pavarėsisht kėsaj,
as tė huajt qė janė pėr pak kohė nė
Kosovė, nuk mund t’i shpėtojnė
shqiptimit tė gjobave nė vlerė
monetare sikurse tė gjithė qytetarėt
e tjerė. Kėto detaje janė bėrė tė
ditura nė njė konferencė pėr
media tė organizuar nga tri institucionet
nė vend. Adem Grabovci,
zėvendėsministėr i MTPT-sė, tha se
edhe pėrkundėr angazhimeve tė
shumta qė ka Ministria pėr rregullimin
e infrastrukturės rrugore, njė
rėndėsi tė veēantė ėshtė duke i
kushtuar ndėrtimit dhe investimit
tė infrastrukturės ligjore. Fisnik
Rexhepi, kėshilltar politik i ministrit
tė MPB-sė, Zenun Pajaziti tha se
trendi ēdoherė nė rritje i aksidenteve
nė trafik, shumė prej tyre me
fatalitet, ka bėrė qė tė nxirret ky ligj
dhe tė bėhet njė fushatė e tillė.
Markku Laamanen, pėrfaqėsues i
OSCE-sė, tha se sipas statistikave,
shihet qartė se ka pasur njė rritje tė
aksidenteve prej mė tepėr se 15
mijė rasteve, por ky lloj trendi
duhet tė ndėrpritet.
Zviceranėt ndihmojnė Vitin
VITI, 25 KORRIK — Qeveria zvicerane,
nėpėrmes organizatės “Inter
Corporation” dhe nė
bashkėpunim me Kuvendin
Komunal tė Vitisė, pėrfunduan
projektin e pėrmirėsimit dhe
avancimit tė teknologjisė informative
nė disa sektorė tė komunės,
kjo me qėllim tė rritjes sė efikasitetit
tė administratės komunale
tė Vitisė. Zyrtarėt komunal tė
Vitisė e vlerėsuan shumė tė rėndėsishėm
projektin e avancimit tė
teknologjisė nė administratėn
komunale tė Vitisė.
Koordinatorja e projektit, Sylvia
Shaher-Hahn, tha se komunat e
Vitisė dhe Dardanės, janė komunat
e pėrzgjedhura, tė cilat kanė
pasur mundėsinė qė me projektet
e tyre tė ofruara, karshi nevojave
tė stafit punonjės tė administratės
tė pėrfitojnė pajisje kompjuterike”,
ka potencuar koordinatorja Hahn.
redaktor: Ilir Mirena
e-mail: ilir.mirena@gazetaexpress.com
tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78
FOTO: FISNIK DOBRECI
6
Nacionale
E shtunė, 26 korrik 2008
Sipas statistikave tė policisė,
numri total i aksidenteve nė
trafik nė gjashtėmujorin e parė
tė vitit tė kaluar ka qenė 8 mijė
e 801, ndėrsa nė periudhėn e
njėjtė kohore tė kėtij viti, ėshtė
7 mijė e 869. Shqiptimi i tiketave
pėr shkelje tė rregullave
tė trafikut nė periudhėn janarqershor
tė vitit 2007 ka qenė
123 mijė, ndėrsa nė periudhėn
janar-qershor tė kėtij viti ėshtė
119 mijė.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 06:07 PM   #32
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Pirro View Post


Mua me duken njesoj si te vjetrat.. vetem se i kane vene ate shqiponjen sa gjysma e krahut... Personalisht nuk shoh ndonje permirsime te madhe...
Keto jane uniformat e policeve te larte, qe punojne ne zyre. Kurse policet qe jane ne aksion, ne rruge apo ne sherbim jashte zyrave, kane uniforma me kapele te thjeshte dhe me pantallona dhe fanelle te reja, qe sjellin levizshmeri me te mire. Por ne faqe e Policise se Shtetit nuk arrita te gjej foto per uniformat ne fjale.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 06:09 PM   #33
Albaniaaan
BANNED
 
Join Date: May 2008
Location: Ethnic Albania
Posts: 1,435
Likes (Received): 3

Zjarr nė njė pallat nė Tiranė, panik pėr tri orė te banorėt

Forcat speciale shpėtojnė jetėn e 50 banorėve tė bllokuar nga flakėt

Ka qenė ora 09:00 e mėngjesit, kur ėshtė bėrė telefonata e parė nė sallėn e zjarrfikėsve, tė cilėt janė njoftuar pėr flakėt e njė zjarri tė madh mes dy pallateve. Me t‘u njoftuar, drejt vendit tė ngjarjes janė nisur forcat zjarrfikėse, tė cilat kanė mbėrritur rreth orės 09:30, duke u vonuar edhe pėr shkak tė trafikut tejet tė rėnduar gjatė paradites sė djeshme. Por, edhe pse kanė mbėrritur nė vendin e ngjarjes, ata janė vonuar pėr tė ndėrhyrė, pasi rruga ishte shumė e ngushtė, pėr tė shkuar pranė vatrės sė zjarrit. Nga ana tjetėr, policia ka bllokuar tė gjitha rrugėt dhe nė vendin e ngjarjes kanė mbėrritur forcat speciale dhe ato tė RENEA-s. Nė njė kohė tejet tė shkurtėr, flakėt dhe tymi kanė bllokuar hyrjet e dy pallateve, qė ishin pranė njėri-tjetrit, ndėrkohė qė me dhjetėra banorė kanė mbetur tė bllokuar nė katet e larta tė tyre. Me kalimin e kohės, banorėt kanė filluar tė tmerrohen dhe disa prej tyre tė asfiksohen nga frika dhe nga tymi. Kėshtu, forcat speciale, me njė punė vetėmohuese, kanė pėrdorur skelat e njė pallati tjetėr nė ndėrtim, pėr t‘u ngjitur nė katet e larta tė pallatit nė flakė e tė shpėtojnė jetėt e njerėzve. Duke i mbajtur nė dorė, gra, fėmijė e tė moshuar, e tė lidhur me litarė, forcat speciale tė policisė dhe ato tė RENEA-s kanė mundur tė shpėtojnė tė gjithė. Por veē kėsaj, e gjithė situata ėshtė pėrjetuar si njė makth pa fund, ku tė afėrmit prisnin nė trotuar bashkimin me familjarėt e mbetur brenda pallatit, qė rrezikonte tė shkrumbohej nga flakėt. E kur kanė mundur tė shpėtojnė nga flakėt, njerėzit janė pėrqafuar, ashtu sikur tė kishin lindur pėr herė tė dytė. Me lot nė sy, ata ende nuk e besonin qė kishin shpėtuar nga zjarri. Por, nuk kanė munguar as incidentet qė nga banorėt e thjeshtė e deri te biznesmenėt. Duke menduar pėr pasuritė e tyre, ata janė pėrpjekur qė tė hyjnė nė pallat, duke rrezikuar edhe tė vdesin. Megjithatė, forcat e policisė janė pėrpjekur nė maksimum pėr tė parandaluar ēdo tragjedi. Rreth 50 banorė janė shpėtuar nga forcat e policisė, ku asnjė uniformė blu nuk ka nguruar tė ngjitet nė lartėsi pėr tė shpėtuar jetė njerėzish. Sipas policisė, gjatė tri orėve ankth, pati vetėm njė grua tė plagosur dhe disa persona tė asfiksuar, tė cilėt ndodhen jashtė rrezikut pėr jetėn.


Albaniaaan no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 06:10 PM   #34
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Po me vjen keq te te them Tartanzan por po genjen ketu....
E para makinat ne Kosove konfiskohen nga kompani private, qe nuk kane fare te bejne me polici. Jane kompani te kontraktuara nga Policia....Policia thrret kompanin qe te kofiskoj makinen....edhe ajo dergohet ne pllacet(tokat) e kompanise private....personi shkon pagun gjoben ne bank, edhe shkon merr makinen.
dmth fare policia nuk ka te beje me makina te kofiskuara....deri sa te lokalizohet makina e parkuar ilegalisht edhe te kofiskohet jane shume pak minuta. pasi kompanite private kane laverdi ne kete. cdo dite qe makina rrin ne tokat e tyre ti paguan extra 20 euro.
Vllaēko, e kam pare me syte e mi une. Une tashi nuk di, se kush i konfiskon makinat. Por kam pare, qe policet i nxjerrnin makinat (me urdher te falsifikuar) nga magazinat dhe i shitnin ne tregun e zi me apo pa dokumentacion.

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
perndryshe deshta te shtoj per arme...mendon qe gjerat ne SHPK jane aq pa kontrol. krejt monitorohen edhe kontrollohen nga Policia Nderkombetare...asgjesimi i armeve ilegale behet publik edhe monitorohet nga mediat.
Kompetencat te SHPK-ja jane te ndara. Nuk e kontrollon dot te gjithe procesin Policia e UNMIK-ut.
Themi tashi hipotetikisht, qe ti ke te drejte, ma shpjego ti mua atehere, pse kontrabanda e armeve ne Ballkan rrjedh nga Kosova. Lufta ne Maqedoni u mbeshtet me arme nga Kosova, qe ju shiten UCK-se se atjeshme (njesoj, si kur u shiten shumica e armeve nga Shqiperia UCK-se kosovare).

Policia kosovare eshte teper korrekte ne organizimin dhe kontrollimin e qarkullimit te makinave. Ne kete aspekt eshte me profesionale, se sa policia shqiptare. Por edhe SHPK-ja ka shume mangesi si te tjeret polici ne Ballkan. Perndryshe kriminaliteti i organizuar dhe kontrabanda ne Kosove nuk do eksistonin.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 06:46 PM   #35
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Pirro, ja, keto jane uniformat e reja te Policise se Shtetit:

image hosted on flickr
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 06:48 PM   #36
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493

Tartanzan krimi i organizuar eshte gjithkund ne bote Paris, Londer apo Prishtine. dy vite vakum Institucional i ka kushtuar Kosoves, ama shume eshte bere perparim ne kete aspekt bash shkaku i punes se mire te SHPK-se.
Sa i perket armanitmit? Kosova eshte tregim tjeter pasi para 9 viteve ne Kosove ka pasur lufte edhe armatimi ka hyre me te madhe, por cdo vit numri i armeve ilegale eshte dukeshem me i vogel. Mos harro para 5 viteve ne i kemi asistuar Shqipetareve te Maqedonise qe ti tregojne dhembet edhe te marrin drejtat e tyre qe ju takojne.....

Dy raste qe u kapen me droge ne sasi te mdha ne kurfire te Kosoves (njera 400kg heroine) kane qene droge e destinuar per tregun perendimor edhe te organizuara nga grupet prej Serbie. Keto shipments te droges kane kaluar shume kufi edhe jane kapur ne Kosove. Ka patur edhe arrestime ne keto raste...dmth as droga me nuk eshte ne duar aq te Kosovareve siq ka qene. Disa prej njerezve kryesore qe jane marrur me droge ne Kosove jane ne burgje...

Komisioneri i Policise eshte ende nderkombetar, dmth njeri kryesore i Policise. Koprupcionin edhe organizimi i SHPK-se eshte ne duar te nderkombetareve ende. Paramendoni 3 police kane humbur punen ne Gjilan vetem pse nje person ju ka paguar nja nje hamburger. kaq jane gjerat rigoroze....

Pse e permenda se duhet mesuar na Policia Kosovare, pasi mire u permend me lart se estetikisht Shqiperise i duhet nje polici e mire, pa lane anash normalisht efikasitetin ne kapjen e krimit. Ama Shqiperia per dallim nga Kosova do jete vend turistik edhe shume ka rendesi paraqitja e forcave te rendit.

Sado kudo qe disa jane kunder policise per bicikleta apo ndonje policie tjeter, mendoj se do ishte estetikisht bukur te duken disa police ne bicikleta rreth pllazheve....
paramendojeni nese do shihni polici te till ne rruget e Durresit, Vlores apo Sarandes....Shqiperia pretendon te behet vend turistik konkurues me vendet tjera, prandaj per kete e ceka se disa iniciativa qe ka bere Policia Kosovare (propozime qe kane ardhe nga Policia Nderkombetare) eshte mire ti pranoj edhe Policia e Shqiperise....
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 06:57 PM   #37
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Tartanzan krimi i organizuar eshte gjithkund ne bote Paris, Londer apo Prishtine. dy vite vakum Institucional i ka kushtuar Kosoves, ama shume eshte bere perparim ne kete aspekt bash shkaku i punes se mire te SHPK-se.
Sa i perket armanitmit? Kosova eshte tregim tjeter pasi para 9 viteve ne Kosove ka pasur lufte edhe armatimi ka hyre me te madhe, por cdo vit numri i armeve ilegale eshte dukeshem me i vogel. Mos harro para 5 viteve ne i kemi asistuar Shqipetareve te Maqedonise qe ti tregojne dhembet edhe te marrin drejtat e tyre qe ju takojne.....

Dy raste qe u kapen me droge ne sasi te mdha ne kurfire te Kosoves (njera 400kg heroine) kane qene droge e destinuar per tregun perendimor edhe te organizuara nga grupet prej Serbie. Keto shipments te droges kane kaluar shume kufi edhe jane kapur ne Kosove. Ka patur edhe arrestime ne keto raste...dmth as droga me nuk eshte ne duar aq te Kosovareve siq ka qene. Disa prej njerezve kryesore qe jane marrur me droge ne Kosove jane ne burgje...

Komisioneri i Policise eshte ende nderkombetar, dmth njeri kryesore i Policise. Koprupcionin edhe organizimi i SHPK-se eshte ne duar te nderkombetareve ende. Paramendoni 3 police kane humbur punen ne Gjilan vetem pse nje person ju ka paguar nja nje hamburger. kaq jane gjerat rigoroze....

Pse e permenda se duhet mesuar na Policia Kosovare, pasi mire u permend me lart se estetikisht Shqiperise i duhet nje polici e mire, pa lane anash normalisht efikasitetin ne kapjen e krimit. Ama Shqiperia per dallim nga Kosova do jete vend turistik edhe shume ka rendesi paraqitja e forcave te rendit.

Sado kudo qe disa jane kunder policise per bicikleta apo ndonje policie tjeter, mendoj se do ishte estetikisht bukur te duken disa police ne bicikleta rreth pllazheve....
paramendojeni nese do shihni polici te till ne rruget e Durresit, Vlores apo Sarandes....Shqiperia pretendon te behet vend turistik konkurues me vendet tjera, prandaj per kete e ceka se disa iniciativa qe ka bere Policia Kosovare (propozime qe kane ardhe nga Policia Nderkombetare) eshte mire ti pranoj edhe Policia e Shqiperise....
Nuk them se nuk eshte bere progres ne policine kosovare. Biles eshte bere shume progres, sespe eshte krijuar nje polici nga zeroja. Aj progres eshte arritur fale asistences se policise nderkombetare, gje, qe ka munguar psh. ne Shqiperi deri ne vitin 2004 apo 2005.
Une po them, qe edhe pse SHPK-ja kontrollohet rreptesisht nga policia e UNMIK-ut, korrupsion prap se prap ka. E kam pare vete, se si shitnin policet makina. Njerin polic, qe e permenda me larte dhe qe e njof si personalisht, qe shiste makina nga magazina e makinave te konfiskuara, deshte te ma shesi edhe mua nje makine.
Eshte normale, qe krim ka gjithekundi, por sipas nje raporti para dy vitesh nga UNMIK-u, kriminaliteti ne Kosove eshte mbi nivelin e rajonit, sepse Kosova shpesh here figuron si vend tranzicioni per kontrabande dhe policia nuk arrin te shmange kriminalitetin.

Last edited by Tartanzan; July 30th, 2008 at 07:02 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 07:27 PM   #38
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493

Science and Technology: Pristina receives high-tech forensics lab
12/05/2008

A US-sponsored forensics lab opened in Pristina.
The lab will analyse drug chemistry and examine DNA. [Getty Images]

A high-tech forensics lab opened on Wednesday (May 7th) in Pristina. The US government financed the staff's equipment and training, worth 6.5m euros. The lab, the most up-to-date in the region, will conduct drug chemistry analysis, ballistics examinations, fingerprinting, document analysis and DNA and blood tests.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 07:42 PM   #39
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,266
Likes (Received): 1493

Privious post is example of the donations that KPS is reciving from US and EU.

http://www.forensicmag.com/newslette...04/article.asp

Forensic Magazine interview with Xhemajl Ademaj-Chief of the dactyloscopy sector of the Central KPS Forensic Laboratory in Prishtina
Forensic Magazine: What is the biggest need in the forensics field in Kosovo?

Xhemajl Ademaj: In Kosovo there is a lack of experience in forensics with regards to both training and practice, because as you know we established the modern forensics after the war in 1999 thanks to the U.S. government, namely to ICITAP and Mr. Richard Tanton for establishing the modern laboratory.

I think that all the latest technology I saw in the U.S. is the same as what we use in our laboratory because (much of it) was a donation by the U.S. government.

Forensic Magazine: Did you see or learn anything at AAFS that you can bring back to advance your work in Kosovo?

Xhemajl Ademaj: I learned many things at the AAFS conference in San Antonio and I will bring this back to Kosovo and share it with my colleagues in the laboratory and with students at FAMA college.

In addition to this, I also had many meetings with academia and we will exchange opinions online, and I will also ask them for everything I may need and I will increase the cooperation in other conferences too. I would like to use this opportunity to thank those who recommended me for becoming an Associate Member of AAFS which will be of great help for advancing science in Kosovo and the region.

Forensic Magazine: What do you consider the most important advance in forensic investigations over the past five years?

Xhemajl Ademaj: I think the most important advances in forensics (are things) such as DNA, finger prints, especially the Automated Fingerprint Identification System. The start of a good investigation should be based in crime scene investigations so that it is as professional as possible, because an initial mistake at the crime scene can be then difficult to correct during the procedures at the laboratory and in expertise.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2008, 04:00 PM   #40
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,815
Likes (Received): 588

FIT (NJPN)Prishtinė, 1 Gusht 2008

Gjatė ndėrhyrjes sė Njėsisė Speciale Ndėrhyrėse i arratisuri Astrit Shabani kishte tentuar tė largohet nga shtėpia, mirėpo Njėsia Speciale Ndėrhyrėse e Policisė sė Kosovės ka arritur qė ta arrestojė lidhur me arratisjen e shtatė tė burgosurve nga burgu i Dubravės.

http://www.mpb-ks.org/index.php?opti...d=611&Itemid=1
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, kosova, republic of kosova

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:50 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu