daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 28th, 2008, 11:10 PM   #1
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 87

[Piła] Remonty kamienic i zabytków

Otwieram nowy wątek pilski, ten dotyczyć będzie wszystkich remontów zabytków i kamienic, generalnie budynków sprzed 1939 roku, pod ochroną konserwatorską, lub w ogólnopolskim rejestrze zabytków. Zapraszam do wrzucania zdjęc, komentowania, publikowania nowin i odkryć związanych z remontami.

Mam zdjęc w sumie około ponad 10 budynków z dnia wczorajszego, ale będę wrzucał tylko po 3 - 4 na posta, aby można było skomentować, i żeby nie zapełniać całej strony zdjęciami.

Na początek stary remont elewacji dwóch kamienic czynszowych na ul. Kwiatowej. Budynki należące do miasta, które w okresie remontowania lubowało się w podobnych kolorach i gdy był czas że odmalowywali niektóre elewacje używali właśnie albo takich zieleni, albo róży, albo żółci.

Kolory ujdą, choć pasowałyby inne, po latach troszkę wypłowiały więc nie są już tak ostre, remont sie nie wyróznia niczym szczególnym

Teraz bodajże zeszłoroczny remont budynku pokolejowego, użytkowanego przez jakiś czas kiedyś przez LO Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Obecnie, po remoncie, budynek miasta, dokładnie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Remontowano kompleksowo cały budynek, wewnątrz i na zewnątrz

Nowa, dobudowana część z tylnym wejściem dla personelu i bodajże klatką schodową. Bryła niebardzo, ale ujdzie.

Ogólnie remont pozytywny i bardzo cieszy fakt, że zadbano o ten w końcu niebrzydki budynek, ale...

... po odczyszczeniu cegły i detalu przy gzymsie, nie zabezpieczono ich środkiem przeciw brudzeniu się i efekt było widać po miesiącu. Cegła lekko przyszarzała, a gzym z bialutkiego, zrobił się szaro-brązowy. Ten biały element, to zastąpiony w miejsce starego, nowy detal, widocznie z materiału o innych właściwościach i się tak szybko nie pobrudził. I jeszcze jedna sprawa - dość nieudolnie wymieniono cegły, bo braki uzupełniono klinkierem, fakt, że żółtym, ale o gładkiej, jednolitej w kolorze powierzchni, zupełnie inaczej wypalanej. Wygląda to dość dziwacznie, postarano się jednak o odpowiednie przycięcie cegieł i zachowanie wątku w murze. Efekt remontu był, jak na pilską posuchę w tym temacie, fenomenalny, ale obawiam się, że szybko możemy się spodziewać stanu pierwotnego. Jednakże te minusy zdają się być nieistotne, bo remont naprawdę jest imponujący.

Przy okazji remontu głownej sali w PDK, pan Kosmatka wydłubał z kąta swojego skarbca trochę pieniędzy na remont fasady naszego Domu Kultury. Otynkowanie budynkowi wyszło na dobre, bo w niektórych miejscach już prawie wylatywały cegły, ale całość wygląda śmiesznie, bo fasada jeśt piękna i świeża, a dookoła tynk jak odpadał tak odpada. Nie lepiej było poczekać i zrobić remont kompleksowo, tym bardziej, że jakoś nie planowano dokończenia remontu, więc możemy sobie jeszcze długo poczekać na remont pozostałych elewacji PDK.
W bardziej "górnolotnych" planach remontowych, wartoby odtworzyć wieżę po prawej stronie od wejścia, której nie odbudowano, remontując nadpalony gmach w latach 60-tych.

Filip01 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 29th, 2008, 01:55 PM   #2
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Z nowości:

Coś grzebią przy Szkole Muzycznej. Szkoda, że tylko grzebią, bo popękany budynek zaraz nie będzie się nadawał do prowadzenia w nim zajęć.

Pęknięcia w murze postanowiono chyba tylko zamaskować, klajstrując je szarym tynkiem.

Zakończono izolację piwnic kamienicy na ul. Browarnej.
Z całego parteru usunięto stary tynk, potem położono nowy, najprostszy, szary, a boniowanie dość krzywo odtworzono tylko do pewnego momentu (początkowo zaczynało się już od samej ziemi)

Z tą niską obok już ukończonej mają chyba jakiś problem, bo długo im to idzie.
Nie miałbym poza tym nic przeciwko gdyby tą malutką zburzyli, a zamiast tych bud wstawili coś w stylu tych dwóch wyższych kamienic.

Ul. Witosa 14. Zeszłoroczny remont z odtwarzaniem ramek dookoła okien. Wyszło zwyczajnie, dość oryginalny, ale fajny kolor "jagodowego jogurtu" .

Last edited by Filip01; July 29th, 2008 at 02:10 PM.
Old July 29th, 2008, 03:34 PM   #3
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Likes (Received): 1

Z nowości

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES: Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Al. Powstańców Wlkp. 164, 64-920 Piła, woj. wielkopolskie, tel. 067 3514777, fax 067 3514804.
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Wykonanie docieplenia elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Śniadeckich 1 w Pile zgodnie z kosztorysem sporządzonym w dniu 11.07.2008r.
II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: okres w dniach: 60.
SA108 no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2008, 03:38 PM   #4
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Kończy się remont Ars Medicalu (dawny szpital).

Herb na szczęście został na swoim miejscu, ale dziwnie wygląda ta dziura wokół niego.
I dla porównania stan sprzed remontu:

Old July 29th, 2008, 06:11 PM   #5
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Masz może zdjęcie budynku na Śniadeckich 1, bo kompletnie nie kojarzę który to może być?
Old July 30th, 2008, 10:14 AM   #6
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Likes (Received): 0

Jak Ci powiem, że to ten naprzeciwko przedszkola im. Krasnala Hałabały to się przydam na cos?

A ta dziura wokół herbu oznacza, ze skaczącego jelenia nie ocieplili.
donQRu no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 12:37 PM   #7
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Nie bardzo To jest ten budynek gdzie sprzedają wagi, czy ten zaraz przy wjeździe na myjnie, z zamurowanymi oknami z jednej strony?

Mi cały czas szkoda, że podczas remntu Starego Szpitala nie przywrócono stanu sprzed 1945 roku. Było na nim więcej balkonów, wyraźniejsze, bardziej widoczne i wyraziste gzymsy, budynek był wykończony, a teraz mam wrażenie, że sporo mu jednak brakuje. Z tego co pamiętam, to na zachodnim skrzydle, nie przymocowano nawet balustrad z powrotem przy oknach na całej wysokości ściany, gdzie przed wojną były balkony, a teraz nie ma ani balkonów, ani stylowych, przedwojennych krat.
Old July 30th, 2008, 12:45 PM   #8
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Wydaje mi sie że to
Quote:
Originally Posted by Filip01 View Post
ten zaraz przy wjeździe na myjnie, z zamurowanymi oknami z jednej strony
Polecam też przyjrzeć się odremontowanym budynkom na ulicy Kopernika.Bardzo fajnie się prezentują.
donQRu no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 12:53 PM   #9
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Cały czas trwa remont kamienicy przy pl. Konstytucji, i na razie nie bardzo chce się skończyć. Mam nadzieję, że uzglednią także wymianę dachu i remont elewacji starej części.

Old July 30th, 2008, 03:37 PM   #10
SA108
Registered User

SA108's Avatar

To chyba najczęściej przebudowywany budynek w Pile... Chociaż po tej przebudowie może wyglądać całkiem dobrze.
Quote:
To jest ten budynek gdzie sprzedają wagi, czy ten zaraz przy wjeździe na myjnie, z zamurowanymi oknami z jednej strony?
Ten drugi W każdym razie przyda mu się porządny remont elewacji, bo chyba nie był odnawiany od czasu budowy.
Quote:
A ta dziura wokół herbu oznacza, ze skaczącego jelenia nie ocieplili.
Wiem o tym, ale nie zmienia to faktu, że mogli zrobić to lepiej...
Old July 30th, 2008, 05:48 PM   #11
Rook Dio
most wanted

Rook Dio's Avatar

Likes (Received): 6

wzdloz tego plotu bedzie szla ulica, to chyba wiecie?
Rook Dio no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2008, 08:11 PM   #12
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Tak wiemy, nie wiemy jednak kiedy zacznie się budowa, jak nie wiadomo tego przed każdą miejską inwestycją, nie wiemy także, kiedy po zbudowaniu drogi przestanie straszyc owy widok, bo jakoś wysypu inwestorów przez nowe logo w następnej 10-latce nie przewiduje I tak źle (bo teraz im się skrzyżowanie nie podoba) i tak nie dobrze (bo jak skrzyżowanie będzie cacy, to ulica będzie wyglądała jak w Kaliningradzie albo i gorzej).

Old August 1st, 2008, 08:03 PM   #13
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Kolejne remonty:

róg ul. Bulwarowej i 11 Listopada, budynek mieści jakąś kancelarię prawnicza i mieszkania. Remontowano elewacje z bardzo dobrym moim zdaniem skutkiem, niestety nie przełożono, dość nieszczególnie wyglądającego i połątanego różnymi rodzajami dachówek, dachu. Szkoda, że nikt nie zaopiekuje się podobnym domem zaraz obok.

Remont właśnie się zaczyna. Wyższa Szkoła Biznesu, ul. Sikorskiego. Mam nadzieję, że przystaną na dość "modernistycznym" kolorze, a nie na pomarańczach, brzoskwinkach i błękitach. Mam także nadzieję, że w tym wypadku nie będą chcieli docieplać elewacji styropianem, bo jak oni docieplą półokrągłą część, to ja nie mam pojęcia.

ul. Okrzei. Remont kamienicy mieszkalnej i magazynów przerobionych na sklep i kawiarnie Delicja, z dodaniem sztukaterii na fasadzie domu mieszkalnego. Mimo, że detale to z tego co pamiętam styropian, kamienica wygląda bardzo dobrze. Podoba mi się tez dbałość o budynek mieszkańców. Kwiaty w oknach powodują, że ma się wrażenie, że dom ma mieszkańców dbających o wygląd swojej kamienicy

Old August 2nd, 2008, 01:11 AM   #14
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

Quote:
Kolejne remonty:

Remont właśnie się zaczyna. Wyższa Szkoła Biznesu, ul. Sikorskiego. Mam nadzieję, że przystaną na dość "modernistycznym" kolorze, a nie na pomarańczach, brzoskwinkach i błękitach. Mam także nadzieję, że w tym wypadku nie będą chcieli docieplać elewacji styropianem, bo jak oni docieplą półokrągłą część, to ja nie mam pojęcia.
Pewnie wełną mineralną.
Bocian no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2008, 12:08 PM   #15
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

O, o tym nie pomyślałem Muszę tam zajrzeć na dniach, sprawdzić jak postęp prac.
Old August 2nd, 2008, 10:58 PM   #16
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Quote:
Mam także nadzieję, że w tym wypadku nie będą chcieli docieplać elewacji styropianem, bo jak oni docieplą półokrągłą część, to ja nie mam pojęcia.
O ile dobrze pamiętam to w specyfikacji tego remontu nie ma ani słowa o styropianie.
Old August 7th, 2008, 01:43 PM   #17
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Kolejny post poświęcam niedawnemu remontowi budynku I LO na ul. W. Pola.
Budynek termomodernizowano, czyli obłożono styropianem. Na niektórych zdjęciach będzie przedziwna perspektywa, ale trudno tam sfotografować budynek, aby to co chcemy na zdjęciu nie było przysłonięte przez drzewa

Na pierwszy rzut oka nienajgorzej, poza kolorami jak z elewacji ocieplanych bloków z PRL. Bardzo podobne kolory użyli np. na jednym z bloczków na Ludowej.

Wejście do budynku.

Obok szkoły, zbudowano jako integralną część budynku, mieszkanie woźnego czy dyrektora ówczesnego Gimnazjum. Jak widać, paranoją jest, że obecnie ta część najprawdopodobniej należy do innego podmiotu, i nie została odremontowana, a jeżeli zostanie, możemy spodziewać się kompletnie niepasującyh kolorów, innego tynku itd.

Trójkolorowy słup i wejście jak do obuwniczego na Śródmiejskiej.

Fasada budynku.

Boczna elewacja z fajnymi wielkimi oknami.

Zbliżenie na fragment fasady. Pojawiło się na niej coś, czego wcześniej nie było. Mowa o czarnych zaślepkach, które wygladają jak jakieś od kanałów wentylacyjnych, w czarnym (!) kolorze na żółtej elewacji.

Co do remontu - mam mieszane uczucia. Przede wszystkim nie wyremontowano całego budynku, bo pozostawiono dobudówkę bliżej ul. Buczka. Pamiętam, jak zaczynali remont i obłożyli liceum styropianem, a potem otynkowali na biało. Budynek wyglądał znakomicie. Prosto, chłodno, monumentalnie, z klasą. Czyli tak jak modernizm powinien wyglądać. Używając dziwnych kolorów, budynek zatracił podziały które tworzyły okna na fasadzie i modernistyczny wygląd. Teraz, mimo że bryła i okna nadal są bardzo oryginalne, to budynek zbliżył się mocno wyglądem do jednej z PRLowskich "Tysiąclatek". A wystarczyłoby, gdyby na biały tynk dodać pomiędzy oknami wstawki w kolorze gołębiego błękitu i ewentualnie ciemnej czerwieni. Ale juz po ptakach...
Old August 7th, 2008, 04:03 PM   #18
emyk
P I Ł A

Ta dobudówka, 3 kondygnacyjna, jest to budynek mieszkalny - wspólnota mieszkaniowa. LO kończy się na parterowym budynku, i dlatego to tak kiepsko wygląda.
emyk no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2008, 05:06 PM   #19
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Teraz budynek mieszkalny, jednakże należy do zespołu całego liceum, wszystko byo projektowane razem jako całość. Można było przecież podjąć dialog ze wspólotą, bo teraz to wygląda jak jakaś narożna kamienica odremontowana z jednej strony.
Old August 8th, 2008, 12:07 AM   #20
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

Znalezione na forum dawna.pila.pl:
http://img62.imageshack.us/my.php?image=001xz6.jpg
http://img19.imageshack.us/my.php?image=002vj0.jpg

A to stare zdjęcia sprzed wojny ze zbiorów berlińskiego Muzeum Architektury (SA 108, nie obrazisz się, ze prawie kopiuję Twojego posta?)
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156989
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156990
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156991
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156992
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156993
Ja tam widzę jakieś kółeczka wentylacyjne na elewacji...
Bocian no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
kamienice, piła, remonty, wielkopolskie

Thread Tools

Posting Rules