daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2012, 05:47 PM   #1641
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Likes (Received): 850

Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 9th, 2012, 05:51 PM   #1642
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK
Old August 9th, 2012, 06:46 PM   #1643
Alex_Scolnick
Alex_Scolnick

Likes (Received): 2

Uploaded with ImageShack.us

Oświetlenie LED przed Hotelem Kujawy

Próbna iluminacja budynku firmy Eko Ryniec - Siutkówek k. Włocławka
Alex_Scolnick no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2012, 06:55 PM   #1644
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

O, fajnie że wrzuciłeś zdjęcie sprzed Kujaw- bardzo ładnie zagospodarowano tam przestrzeń, a w dodatku użyto na placu białego światła. Super ! Teraz czekamy na muzeum diecezjalne W dzień muzeum robi piorunujące wrażenie - w nocy tym bardziej będzie świetnie
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK
Old August 9th, 2012, 11:02 PM   #1645
robaczek
Registered User

robaczek's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by artures View Post
Na ul. Chopina- przy stadionie Włocławi- coś się zaczyna dziać. Na razie zrobiono porządek z budami/klockami, a co dalej- czas pokaże.

Doszły mnie słuchy, że teren z parkingiem wykupiła firma Molewski z Chodcza. To nie jest pewne info, no ale gdyby się potwierdziło, to zapewne inwestor nie poprzestanie na płatnym parkingu
A mnie doszły słuchy że powstać ma tam Biedronka. Ale to tylko plotka.
robaczek no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 08:30 AM   #1646
fanalion
Registered User

fanalion's Avatar

Likes (Received): 279

Quote:
Originally Posted by wloclawianin View Post

Może to głupie pytanie, ale co to za konstrukcja?
fanalion no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 11:14 AM   #1647
emilk1988
Registered User

Likes (Received): 27

Przy ujściu Zgłowiączki powstaje nowa przystań. Więcej masz tutaj:

http://www.wloclawek.info.pl/nowosci...glo,12956.html
emilk1988 no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 04:19 PM   #1648
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Quote:
Originally Posted by emilk1988 View Post
Przy ujściu Zgłowiączki powstaje nowa przystań. Więcej masz tutaj:

http://www.wloclawek.info.pl/nowosci...glo,12956.html
Oj tak tak. Piękny projekt Myślę, że po Wzorcowni będzie to kolejna wspaniała perełka architektury naszego miasta, która może zyskać wysokie oceny w Miss Polski Przy okazji powstanie nowa ulica, która połączy tamtejsze uliczki i ucywilizuje przede wszystkim ten fragment brzegu ! Kiedy tam jest termin zakończenia robót?

Ciekawi mnie tylko, czemu jest tyle tych słupów. Chyba 9 albo 10 podtrzymuje taras przystani. Reszta słupów utrzymuje pomost - nie rozumiem, czemu tylko są takie wysokie. Ciekaw jestem także widoczności z trybun - słupy mogą sporo zasłaniać.

Quote:
Originally Posted by DD Włocławek
Bulwarami aż do tamy? Są plany przedłużenia...

Czy bulwary będą dłuższe? Na prośbę mieszkańca, z takim pytaniem do prezydenta zgłosił się Jan Stocki.

Mieszkaniec ów pyta, czy w kontekście remontu bulwarów planowane jest też ich przedłużenie w kierunku tamy i czy w ogóle jest to realne w nieodległej perspektywie czasowej.

Jak się okazuje, taka możliwość jest już rozważana od kilku lat. Zgodnie z projektem, bulwary miałyby by być przedłużone w kierunku tamy, na odcinku od Bulwarów im. Marszałka Piłsudskiego do ulicy Płockiej, na wysokości posesji nr 13, na terenach po byłych Zakładach Celulozowo-Papierniczych.

- Takie zamierzenia inwestycyjne, zgodnie z moim poleceniem, rozpatrywane są w ramach aktualnie opracowywanego projektu miejscowego planu, w związku z realizacją uchwały z października 2011 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru – odpowiada prezydent Andrzej Pałucki.

Niestety, od planów do realizacji, długa droga a inwestycja kosztowna. Czy w najbliższych latach Włocławek będzie na nią stać? Jak zwykle, czas pokaże...
http://ddwloclawek.pl/pl/11_wiadomos...edluzenia.html

Ciekawe jak wygląda przewidywany harmonogram takiej inwestycji - opracowywanie projektu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń (i nieruchomości) oraz sama realizacja. Swoją drogą- to byłby projekt, który też mógłby pozytywnie wpłynąć na działki położone przy nim.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK

Last edited by wloclawianin; August 10th, 2012 at 05:01 PM.
Old August 10th, 2012, 05:11 PM   #1649
Maciej z Kujaw
Widziane z oddali

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by DD Włocławek
Bulwarami aż do tamy? Są plany przedłużenia...
W związku z tą informacją ujawnię mój "szaleńczy" pomysł na zagospodarowanie części terenu po Celulozie, nad Wisłą: otóż widziałbym tam kompleks hotelowo-konferencyjno-koncertowy, który stałby tuż nad samą rzeką, może nawet częściowo w rzece na palach. Marzą mi się sale konferencyjne z ogromnymi przeszklonymi ścianami z widokiem na Zawiśle i rzekę z mostem na zachodzie i tamą na wschodzie. Do tego zespolony z całym kompleksem zadaszony amfiteatr ze sceną schodzącą nisko nad wodę. Wyobrażacie sobie koncerty w takim amfiteatrze - letnim wieczorem, kiedy tłem dla spektaklu czy koncertu jest zachód słońca nad mostem Rydza-Śmigłego? Bajka!
Taki wielofunkcyjny obiekt hotelowo-konferencyjno-koncertowy miałby niewątpliwe atuty i mógłby ściągać do Włocławka poważne, duże konferencje, nawet międzynarodowe. A amfiteatr w takim położeniu byłby chyba jeszcze bardziej atrakcyjny od tego w Płocku na Sobótce. Z takim obiektem można by się postarać o jakiś poważny coroczny festiwal. Z kategorii pop, ale może też muzyki poważnej? Np. "Opera nad Wisłą"?
Na taki kompleks należało by oczywiście rozpisać międzynarodowy konkurs architektoniczny, żeby ten obiekt (o nazwie np. "Celuloza Nova" ) stał się nowa ikoną miasta. No i oczywiście musiałby być na początek sponsor-inwestor (hotel), bo wiadomo, że miasto samo takiego projektu nie udźwignie.

Rozmarzyłem się... Ale rzucam ten pomysł. Może nasi forumowicze z kręgu władz samorządowych (Konstruktywne Oko, Vice-prezydent) wezmą pod uwagę takie moje "mrzonki"? Plan miejscowy podobno będzie dopiero robiony, więc może warto zarezerwować miejsce dla takiej inwestycji. Jeśli nie na jutro, to na pojutrze...
Maciej z Kujaw no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 05:16 PM   #1650
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Uhuhu Pomysł brzmi genialnie. Ale zwraca uwagę na istotny problem - zagospodarowanie tego miejsca. Ma ono potencjał rozwojowy dla miasta ze względu na lokalizację przy Wiśle oraz pobliskie osiedle mieszkaniowe TBS-u . Oczywiście plan to nie wszystko - potrzeba jeszcze inwestorów i pieniędzy. Krąży od dawna także pomysł realizacji Muzeum Celulozy.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK
Old August 10th, 2012, 05:17 PM   #1651
emilk1988
Registered User

Likes (Received): 27

Myślę, że każdy czeka na ukończenie tej inwestycji bo zapowiada się na prawdę świetnie Podzielam obawy o widoczność w związku z tymi słupami ale myślę, że mimo to można przełknąć tą gorzką pigułkę - tak po prostu musi być. Ciekawe jakie lokale będą w części restauracyjnej, może jakiś nowy klub? Fajnie by było, gdyby kładkę zrobić wystarczająco szeroką by zmieścić drogę rowerową i chodnik dla pieszych Trzeba tylko o tym pamiętać i forować takie rozwiązanie u władz zanim zacznie się budowa kładki

EDIT: @Maciej z Kujaw: To brzmi tak fantastycznie i tak działa na wyobraźnie że aż ciężko wierzyć, że to się może udać kiedykolwiek :P Jednak to dopiero byłoby COŚ i nie wiem czy którekolwiek z polskich miast mogłoby się pochwalić TAKIM waterfrontem.
emilk1988 no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 05:22 PM   #1652
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Kładka będzie miała szerokość 3 m. Kładka piesza , nie pieszo-rowerowa niestety. Dobrze, że na to wpadłeś ! Że wcześniej o tym nie pomyślałem przeglądając projekt ! Trzeba zasugerować ratuszowi, żeby przeprojektował chodniki w okolicy.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK

Last edited by wloclawianin; August 10th, 2012 at 05:28 PM.
Old August 10th, 2012, 05:22 PM   #1653
Maciej z Kujaw
Widziane z oddali

Quote:
Uhuhu Pomysł brzmi genialnie. Ale zwraca uwagę na istotny problem - zagospodarowanie tego miejsca. Ma ono potencjał rozwojowy dla miasta ze względu na lokalizację przy Wiśle oraz pobliskie osiedle mieszkaniowe TBS-u . Oczywiście plan to nie wszystko - potrzeba jeszcze inwestorów i pieniędzy. Krąży od dawna także pomysł realizacji Muzeum Celulozy.
Właśnie "potencjał rozwojowy" miałem na uwadze. A na Muzeum Celulozy też oczywiście powinno się tam znaleźć miejsce.
Old August 10th, 2012, 05:26 PM   #1654
furidopl
Registered User

furidopl's Avatar

Likes (Received): 38

Przedłużenie bulwarów to fajny pomysł ale: czy będą one na taką skale jak te obecne (betonowe wały, ścieżki i chodniki granitowe, zieleń, mała architektura)? Jeśli tak to ok, ale rodzi się następne pytanie: co z zabudową od Chemika do Celulozy? Na chwilę obecną same ruiny. Pomysł Macieja świetny, ale to jest tylko fragment. Ciekawi też mnie dlaczego władze biorą pod uwagę budowę bulwaru w stronę tamy, a nie w kierunku Zazamcza. Myślę, że bulwar sięgający do Lidla też by się sprawdził, bo tuż obok mamy niezagospodarowane budynki (tuż za halą, za rozebraną kamienicą, szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia co tam kiedyś było, myślę że Maciej mi odpowiesz ) Troche się rozpisałem, ale można podyskutować.
furidopl no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 05:36 PM   #1655
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Quote:
Originally Posted by emilk1988 View Post
Myślę, że każdy czeka na ukończenie tej inwestycji bo zapowiada się na prawdę świetnie Podzielam obawy o widoczność w związku z tymi słupami ale myślę, że mimo to można przełknąć tą gorzką pigułkę - tak po prostu musi być. Ciekawe jakie lokale będą w części restauracyjnej, może jakiś nowy klub? Fajnie by było, gdyby kładkę zrobić wystarczająco szeroką by zmieścić drogę rowerową i chodnik dla pieszych Trzeba tylko o tym pamiętać i forować takie rozwiązanie u władz zanim zacznie się budowa kładki

EDIT: @Maciej z Kujaw: To brzmi tak fantastycznie i tak działa na wyobraźnie że aż ciężko wierzyć, że to się może udać kiedykolwiek :P Jednak to dopiero byłoby COŚ i nie wiem czy którekolwiek z polskich miast mogłoby się pochwalić TAKIM waterfrontem.
Myślę, że kwestię kładki i dróg rowerych warto podsunąć wprost do wice-prezydenta. Na forum albo prywatnie. Przy zachowaniu obecnej szerokości (3m) istnieje możliwość usytuowania 1,5m DDR (jednokierunkowa) i chodnik 1,5m. Chyba, że udałoby się poszerzyć kładkę o dodatkowe 0,5-1m
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK
Old August 10th, 2012, 06:21 PM   #1656
Maciej z Kujaw
Widziane z oddali

Quote:
Originally Posted by furidopl View Post
Przedłużenie bulwarów to fajny pomysł ale: czy będą one na taką skale jak te obecne (betonowe wały, ścieżki i chodniki granitowe, zieleń, mała architektura)? Jeśli tak to ok, ale rodzi się następne pytanie: co z zabudową od Chemika do Celulozy? Na chwilę obecną same ruiny. Pomysł Macieja świetny, ale to jest tylko fragment. Ciekawi też mnie dlaczego władze biorą pod uwagę budowę bulwaru w stronę tamy, a nie w kierunku Zazamcza. Myślę, że bulwar sięgający do Lidla też by się sprawdził, bo tuż obok mamy niezagospodarowane budynki (tuż za halą, za rozebraną kamienicą, szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia co tam kiedyś było, myślę że Maciej mi odpowiesz ) Troche się rozpisałem, ale można podyskutować.
Od tego jest SSC-forum. Żeby dyskutować.
Moim zdaniem rzeczywiście jest szansa, aby przedłużyć Bulwary na zachód. Już przed wojną była taka koncepcja – z nowym mostem nad Zgłowiączką tuż przy jej ujściu. Teraz to oczywiście odpada, bo tam buduje się przystań. Ale mostek będzie – dla pieszych i – miejmy nadzieję – dla rowerów.
W związku z budową przystani de facto kawałek Bulwarów w tamtą stronę już powstaje, bo przecież będzie jezdnia wzdłuż muru Delecty od Piwnej do Fabrycznej i dalej Solnej. Trzeba poprowadzić taką ulicę dalej za teren starej papierni, by wyjść na górę do Wyszyńskiego/Toruńskiej w okolicy ronda. Da się! Może trzeba będzie wyburzyć tam jakieś rudery. Albo wyjść z jezdnią na górę jeszcze dalej, na wysokości kładki dla pieszych przy Zdrojowej.
To jeśli chodzi o ulicę. Ale uporządkowane nabrzeże (ze ścieżką rowerową!) może iść dalej na zachód – do połączenia z parkiem na skarpie ulicy Toruńskiej. Ten park trzeba by też na nowo urządzić: trwałe nabrzeże, nowa zieleń, ścieżki, ławki, może jakaś fontanna-kaskada spływająca ku Wiśle itp.

W polskiej urbanistyce wraca do łask pojęcie tzw. waterfrontu – miasta zwracają się na nowo ku swoim rzekom. Włocławek ma niesamowitą szansę na piękny i różnorodny architektonicznie waterfront! Tak długi odcinek rzeki z możliwościami inwestowania. Rzuciłem pomysł kompleksu hotelowo-konferencyjno-koncertowego „Celuloza Nova”, teraz dorzucam pomysł ekskluzywnych apartamentowców „Nowe Rybaki” tuż za Chemikiem. Tam niegdyś była krótka ulica Rybaki. Wchłonęła ją Celuloza na przełomie lat 60. i 70.
A w dzieciństwie chodziłem tam z mamą przed Wielkanocą, by uwędzić u rybaka szynkę...
Old August 10th, 2012, 06:33 PM   #1657
moralez
Registered User

Likes (Received): 470

Quote:
Originally Posted by Maciej z Kujaw View Post

W związku z tą informacją ujawnię mój "szaleńczy" pomysł na zagospodarowanie części terenu po Celulozie, nad Wisłą:
prosta sprawa
trzeba miec milon zlotych na dzialke
http://otodom.pl/dzialka-wloclawek-s...d10941735.html
potem jeszcze kilka milionów na budowe i gotowe
moralez no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 06:58 PM   #1658
Maciej z Kujaw
Widziane z oddali

Quote:
Originally Posted by moralez View Post
prosta sprawa
trzeba miec milon zlotych na dzialke
http://otodom.pl/dzialka-wloclawek-s...d10941735.html
potem jeszcze kilka milionów na budowe i gotowe
No niestety, nie mam wolnego miliona Ale ponoć we Włocławku milionerów 46...
Old August 10th, 2012, 07:48 PM   #1659
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Co do przedłużenia bulwaru: niekoniecznie trzeba myśleć o tym w kategorii utwardzonego betonowego wału jak jest teraz na wysokości Starego Miasta. Nie sądzę nawet, żeby to miało większy sens. Dużo sensowniejsze ekonomicznie byłoby po prostu uporządkowanie pasa pomiędzy DK1 a Wisłą - uprzątnięcie zieleni, przerzedzenie jej, utworzenie ciągów spacerowych z oświetleniem, ewentualnie elementy małej gastronomii połączone z lekkim uregulowaniem nadbrzeża.

Przykłady (oczywiście niektóre rozwiązania)
http://a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=2664
http://a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=2010
Jan Zachwatowicz, 1946r.
WŁOCŁAWEK
Old August 10th, 2012, 08:14 PM   #1660
Maciej z Kujaw
Widziane z oddali

Quote:
Co do przedłużenia bulwaru: niekoniecznie trzeba myśleć o tym w kategorii utwardzonego betonowego wału jak jest teraz na wysokości Starego Miasta. Nie sądzę nawet, żeby to miało większy sens. Dużo sensowniejsze ekonomicznie byłoby po prostu uporządkowanie pasa pomiędzy DK1 a Wisłą - uprzątnięcie zieleni, przerzedzenie jej, utworzenie ciągów spacerowych z oświetleniem, ewentualnie elementy małej gastronomii połączone z lekkim uregulowaniem nadbrzeża.
Słusznie! Napisałem zresztą, że waterfront ma być różnorodny.
A na ten park nadbrzeżny wzdłuż ul. Toruńskiej to mam jeszcze jeden pomysł (oj, dzisiaj tryskam pomysłami!!!). Tym razem jest to pomysł na nazwę.
Mało kto wie, że w 1945 roku we Włocławku formowały się zręby powojennej "ludowej" Marynarki Polskiej - Batalion Morski w strukturach I Armii Wojska Polskiego, czyli Kościuszkowców idących na Berlin od Wschodu. Warto by było upamiętnić ten fakt np. obeliskiem z kotwicą właśnie w tym miejscu. Bo to nad wodą i jakoś tak najbliżej morza. A cały ten nadwiślański park nazwać: Park Marynarki Polskiej. Albo: Wybrzeże Marynarki Polskiej. Panowie Forumowcy-Samorządowcy - co Wy na to?

Last edited by Maciej z Kujaw; August 10th, 2012 at 08:28 PM.

Reply

Tags
gargamelizm, rekonstrukcja, revitalisation, rewitalizacja, stare miasto, włocławek, włocławek inwestycje

Thread Tools

Posting Rules