SkyscraperCity Forum banner

İSTANBUL | YSS: Third bridge and ring road | Com

472K views 2K replies 224 participants last post by  TayfunVural 
#1 · (Edited by Moderator)

Original message,

3. köprü Tarabya'dan Beykoz'a

Olcay AYDİLEK - ANKARA Giriş Saati : 03.09.2008 00:37

Karayolları teknik ekipleri; kentin gelişimi trafik yoğunluğu ve arazi durumuna bakarak üçüncü köprü için en uygun güzergah olarak Tarabya ile Beykoz arasını belirledi..

3. köprü Tarabya'dan Beykoz'a

Son söz Başbakan'a ait Karayolları Genel Müdürlüğü teknik ekipleri, İstanbul'a inşa edilecek üçüncü köprü için en uygun güzergah olarak Tarabya-Beykoz'u belirledi. SABAH, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a yapılacak üçüncü boğaz köprüsüne ilişkin sır gibi saklanan güzergâh çalışmasına ulaştı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün teknik ekipleri, aylardır sürdürülen çalışmalarda farklı güzergâh seçenekleri üzerinde durdu. Öncelikle, var olan iki köprünün ortasına denk gelen bir nokta arandı. Güzergâh bulundu. Ancak teknik, idari ve fiziki yönden sınırlayıcı unsurların öne çıkması üzerine bu güzergâh elendi. Karayolları Genel Müdürlüğü teknik ekipleri, bunun üzerine her iki köprünün kuzeyine düşen bölgelere odaklanmaya başladı. Ekipler; kentin gelişimi, trafik yoğunluğu, çevre ve arazi durumunu göz önünde bulundurarak üçüncü köprü için en uygun güzergâh olarak Tarabya-Beykoz'u belirledi. Teknik ekipler yaptıkları çalışmayı, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne iletti. Ulaştırma Bakanlığı, üçüncü köprüyü yap-işlet-devret modeliyle inşa etmeyi düşünüyor.

TREN DE GEÇECEK

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüde yeni bir konsepti yaşama geçirmeyi hedefliyor. Yeni köprü, karayolu araçlarının yanı sıra trenlerin de geçeceği biçimde inşa edilecek. Bunun için iki formül öne çıkıyor. Birinci formüle göre köprü iki katlı olacak. Köprünün bir katından trenler, diğer katından da lastik tekerlekli kara araçları geçecek. İkinci formülde köprü tek kattan oluşacak. Köprünün, iki yanından arabalar, ortasından tren geçecek.
Sabah

The General Directorate of Highways determined the most suitable location as between Tarabya and Beykoz..In the third bridge a railway is also planned..The new bridge will have two parts.

See less See more
4
#327 ·
Projenin, 2 yıl 6 ayda tamamlanacağını vurgulayan Yıldırım, “Proje kapsamında 73 tünel ve viyadük inşa edilecek. Asma köprünün uzunluğu 1.875 metre olacak ve demiryolu geçişini de içerecek. Bin 450 milyar dolar enerji, 335 milyon dolar işgücü tasarrufu olmak üzere toplam bin 785 milyar dolar ekonomik fayda sağlanacak.” dedi.

Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü’nden geçiş ücretinin 3 dolar, yani bugünkü kurla 5,3 lira olacağını açıkladı. İhaleyi kazanan IC İçtaş-Astaldi SpA ortak girişim grubuna verilen garanti kesimlerdeki otomobil rakamları da veren Yıldırım, “Odayeri-Paşaköy kesimi otoyol için geliş-gidiş günlük 135 bin otomobil. Odayeri-Paşaköy kesimi 3. Boğaz Köprüsü için günlük (tek yön) 135 bin otomobil garanti edilmiştir” dedi.

Yıldırım, kamulaştırma bedelinin tamamının idare tarafından karşılanacağını açıklarken, kamulaştırılacak arazilerin mülkiyet oranlarını yüzde 9,57 özel mülkiyet, yüzde 75,24 orman, yüzde 15,19 Hazine’ye ait araziler olduğunu ifade etti.

http://siyaset.milliyet.com.tr/3-ko...t/siyasetdetay/22.02.2013/1672043/default.htm

Başlık Prep olmalı bu arada.

• Like
Reactions: Zaz965
#328 ·
Bin 450 milyar dolar enerji, 335 milyon dolar işgücü tasarrufu olmak üzere toplam bin 785 milyar dolar ekonomik fayda sağlanacak.” dedi.
Bakan mi saymak bilmiyor, gazeteci mi ?
Yoksa turkcede sayi aciklarken kurallar yok mu ? Numaranin bir kismini harflerle yaziyorum, baska bir kismini rakamlarla mi ??? iki bin 23. 5 bin 1. (?!?)

1785 milyar dolar !?! Turkiye ekonomisinin iki kati !

#331 ·
3. köprü için çam ağaçlarının kesilmesine başlandı

3. köprünün ihale sürecinin tamamlanmasının ardından ilk inşaat çalışmaları yaklaşık 2 hafta önce Poyrazköy’de başladı

Köprü için Anadolu ve Avrupa yakasında toplam 48 ayrı sondaj yapılarak örnekler alınacak. Bir yandan sondaj çalışması yapılırken bir yandan da çam ağaçları kesilerek yeni yollar açılıyor.

Serkan Ocak'ın Radikal gazetesindeki haberine göre; 3. köprünün ihale sürecinin tamamlanmasının ardından ilk inşaat çalışmaları yaklaşık 2 hafta önce Poyrazköy’de başladı. Köprüyle ilgili zemin araştırmalarının yapılabilmesi için sondaj vurulması gerekiyordu. Poyrazköy’de orman yolu da kullanılarak köprünün yapılacağı yere önce yol genişletme ve yeni yol açma çalışmaları yapıldı. Orman Bölge Müdürlüğü’nden yetkililer kesilecek ağaçları damgaladı. 1 Eylül’de ağaçların kesilip yolların tamamlanmasının ardından sondaj aleti Poyrazköy’de çalışmalara başladı.

Sondaj alanındaki şantiye sorumlusu Jeoloji Mühendisi Süleyman Parlak, köprü başlangıcının yapılacağı yerden yaklaşık 50 metre derinlikten örnek aldıklarını anlattı. Anadolu Yakası’nda 24, Avrupa Yakası’nda da 24 olmak üzere toplam 48 ayrı noktadan örnek alınacağını belirten Parlak, çalışmaların 2 ay süreceğini belirtti.

‘1.5 milyon ağaç gidecek’

Yeşiller Partisi’ne sızdırılan bir belgeye göre 3. köprü ve bağlantı yollarının tamamı için 2.3 milyon ağaç kesilmesi öngörülüyordu. Yeşiller Parti üyesi Serkan Köybaşı, Göktürk’teki bir bağlantı yolu için 800 bin ağaç kesildiğini ve 1.5 milyon daha ağacın kesileceğini söyledi. Köybaşı, “Hiç bir işe yaramayacak proje için onlarca ağaç katlediliyor. Hayvanların da yaşam alanı kâr hırsı yüzünden yok edilecek. 3. köprünün trafik sorununu çözemeyeceği de çok açık” dedi.

Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çare Olgun Çalışkan da davaları hatırlatarak konuştu: “Sürecin başından bu yana meslek odası olarak bu konuyu gündeme getirdik. AK Parti ’ye ve diğer tüm yetkililere başvurduk. Olumlu bir dille başvurduk. Ancak müzakereye kapalı bir süreç başladı. 8-9 meslek odası olarak dava açıldı. Bazı davaların bilirkişi tespitleri yapıldı. Bazı bölümlerle ilgili durdurma kararı çıktı.” Ancak yargı süreci devam ediyor.”

media.t24.com.tr

v3.arkitera.com

Biraz baktım da Google Maps'ten bile farkediliyor inşaat artık:

Here:
https://maps.google.com/maps?q=Ista...013672&oq=ist&t=h&hnear=Istanbul,+Turkey&z=15

#339 ·
Tam tersine Turkiye'de boyle agaclara felan daha fazla dikkat ediyolar. Eger Istanbul ABD/Kanada sehri olsaydi, bogazdan 10 kopru gecerdi, Dolmabahcenin yaninda bir tane enerji santrali olurdu, tarihi yarim adada kocaman liman, ambarlar felan. Avrupa daha farkli ona birsey demiyorum.

Ama illa kopru yapilcak diye butun agaclar kesilecek diye birsey yok, sadece korunmasi lazim kopruye karsi cikmaktansa.

#349 ·
  • Like
Reactions: Turkiiish
#353 ·
Nasıl yani? Sağ ve solda araç yolu, ortada da ray mı olacak? O türlüde olur bence, fark etmez fakat öyle olacağını düşünmüyorum. Bu arada bir şey sormak istiyorum. Örneğin bir Boğaz Köprüsüne tren için ray yapılabilir mi, şeritler kısaltılmayarak? Ve bu arada şu tartışmanında fitilini ateşlemek istiyorum bir yandanda. Sizce köprünün ismi ne olmalı?

Bence M. K. Atatürk Köprüsü olmalı. RTE Köprüsü gibi bir şey koyarlarsa, intihar saldırısı düzenlirim. :D

#354 ·
Nasıl yani? Sağ ve solda araç yolu, ortada da ray mı olacak? O türlüde olur bence, fark etmez fakat öyle olacağını düşünmüyorum. Bu arada bir şey sormak istiyorum. Örneğin bir Boğaz Köprüsüne tren için ray yapılabilir mi, şeritler kısaltılmayarak? Ve bu arada şu tartışmanında fitilini ateşlemek istiyorum bir yandanda. Sizce köprünün ismi ne olmalı?

Bence M. K. Atatürk Köprüsü olmalı. RTE Köprüsü gibi bir şey koyarlarsa, intihar saldırısı düzenlirim. :D
Rayın nerede olacağı yatırımcıya bağlı, isterse aynı kata koyacak isterse iki katlı yapacak,
trenin maks hızı her iki koşulda da 120 KM/S

Hayır, Boğaziçi Köprüsüne bu saatten sonra ray konulamaz, hele ki şeritler daralmadan kâğıt üzerinde dahi olmaz.
Statik hesaplara ters düşecektir bunlar.

Bence Avrasya Köprüsü olsun.
Sakın olan insan ismi vermeye kalkmasınlar,
paralarda da ne güzel tarihî yerler vardı, şimdi tipsiz tipsiz (çoğu için diyorum) kişilere bakıyoruz.

Eğer bu hükümet bu köprünün adını Atatürk falan koymaya kalkarsa korkun, ertesi gün çok kötü şeyler olacaktır...

#356 ·
Hükümet olayını hiç düşünmemiştim. Onlar Atatürk koymaz zaten, haklısınız. Bari İstabul'a yakışır bir şey koysalar onun dışında. Bu hükümette bana göre son demlerini yaşıyor. Biraz daha takılsınlar. :D Cumhuriyet Köprüsü'de olabilir?

#357 ·
3. köprü ve havalimani kesin RTE olur

#359 ·
Parayı dert mi ediyorsun sen şimdi, bu kadar yüksek vergili bir ülkede yaşarken ve aynı zamanda tüm köprüler, otoyollar vs. özelliştirilirken (yerli-yabancı kurumlara satılırken)? Hükümet aç kalmaz, aç kalanlar, karnını doyuramayanlar, ay sonunu getiremeyenler millet.