daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura wodna

Infrastruktura wodna Wszystko, co dotyczy komunikacji wodnejGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rate Thread
Old October 17th, 2008, 09:38 PM   #1
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

[Włocławek] Zapora wodna na Wiśle

Quote:
Originally Posted by Wikipedia
Zapora
Po wybudowaniu stopnia wodnego i całej elektrowni w 1970 roku działanie zapory zaplanowano na 10 lat. W tym czasie w dolnym biegu Wisły miały powstać kolejne zapory (elektrownie wodne). Z powodu problemów gospodarczych zabrakło pieniędzy na wybudowanie pozostałych elektrowni i tama, mimo pogarszającego się stanu technicznego, stoi do dziś. Problemem zapory zainteresowano się dopiero na początku lat 90. Wtedy wydano pierwsze raporty, które mówiły o tym że konstrukcja może w się przechylić wywołując poważną katastrofę. Obecnie, żeby zapobiec zawaleniu się tamy planuje się wybudowanie elektrowni wodnej w Nieszawie, która odciążyłaby przestarzałą konstrukcję. Na razie pomysł ten jest w sferze planów.

Wpływ budowy elektrowni na środowisko naturalne

Mimo promowania budowy elektrowni wodnych jako ekologicznych, produkujących tak zwaną "czystą energię", coraz częściej stanowisko to jest podważane. Jednym z przykładów w dyskusji jest elektrownia i związana z nią budowa zapory we Włocławku. Wybudowanie zapory wprowadziło poważne zmiany w ekosystemie tej części rzeki, ale także zmiany w ekosystemach położonych powyżej i poniżej. Sam zbiornik zbudowano na terenie dawnego naturalnego systemu rzecznego, który nadal spotkać można na Wiśle między Wyszogrodem a Płockiem. Zalanie tego fragmentu rzeki spowodowalo utratę wielu cennych siedlisk roślin i zwierząt zamieszkujacych ten typ środowiska. Jednym z wielu skutków budowy było też niemal całkowite uniemożliwienie wędrówki rybom anadromicznym w górę dorzecza Wisły. Wybudowanie przepławki przy zaporze z wielu względów nie zapobiegło temu zjawisku. Energia pochodzącą z zapory jest więc czysta w sensie braku emisji gazów trujących bądź cieplarnianych, nie jest jednak ekologiczna.
Zaporę budowano w latach 1963-1970
Jest ona częścią Kaskady Dolnej Wisły. Z zespołu tych tam, powstała tylko ta we Włocławku. Obecnie tama jest w zagrożeniu, natychmiastowe prace zabezpieczające (budowa nowego stopnia wodnego, lub progu pod piętrzającego) uchronią Włocławek i miasta pobliskie przed katastrofą.

Quote:

W Sejmie stanęła nasza tama
W Warszawie o sprawie włocławskiej zapory dyskutowali parlamentarzyści SLD i PiS


Prawie 20 minut wczorajszych obrad Sejmu poświęcono włocławskiej tamie. Co ważne, jednym głosem o problemach zapory mówili posłowie prawicy i lewicy.

Chodzi o zabezpieczenie stopnia wodnego na Wiśle we Włocławku. Głos w tej sprawie jako pierwszy zabrał poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Zbonikowski, który przypominał, że do dziś nie zrealizowano postanowień wynikających z uchwały Sejmu z 2000 roku, kiedy zdecydowano o budowie kolejnego stopnia na Wiśle.

- Płynie 8 rok od podjęcia uchwały, a wciąż trwa dyskusja, jaki wariant zabezpieczenia stopnia wodnego wybrać - mówił poseł Zbonikowski. - Dlaczego zabiegi różnych rządów, których ukoronowaniem było wpisanie budowy drugiego stopnia na listę indykatywną, tak łatwo zostały powstrzymane przez rząd Donalda Tuska? - pytał.

Zbonikowski nawiązał także do tego, że zdaniem prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego, z punktu widzenia Włocławka najbardziej pożądanym rozwiązaniem byłaby budowa progu podpiętrzającego na Wiśle na wysokości osiedla Zazamcze. Pomysł forsowany przez prezydenta nazwał „rozłamową inicjatywą” i „pierwszym elementem rozbicia dotychczasowego, wspólnego stanowiska władz różnych szczebli w województwie oraz stowarzyszeń, w sprawie budowy kolejnego stopnia”.

- Prezydent Włocławka pierwszy się wyłamał i proponuje inny wariant niż wskazywany przez naukowców od kilkunastu lat
- mówił z sejmowej mównicy poseł Zbonikowski.

W imieniu parlamentarzystów lewicy mówił Janusz Zemke. - Cieszę się, że koledzy z PiS też pytają o tamę - mówił poseł. Wyraził zaniepokojenie wciąż nieznanym terminem ostatecznej decyzji co do sposobu zabezpieczenia stopnia wodnego. - Podobno jesienią upływa termin poinformowania Unii Europejskiej o wnioskach. Czy nie stracimy możliwości współfinansowania ze środków europejskich? - pytał Janusz Zemke.

Posłów uspokajał prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, profesor Andrzej Sadurski. - Nie utracimy tych pieniędzy - zapewniał. - Musimy uzupełniać dokumentację, bo wciąż są nowe wymagania Komisji Europejskiej. Pod koniec roku powinien być znany wariant zabezpieczenia stopnia włocławskiego.

Eksperci zastanawiający się nad wyborem propozycji prowadzą konsultacje, także z ekologami.

- W wypadku wybudowania stopnia w Nieszawie z elektrownią mógłby pojawić się problem, bo Unia nie da pieniędzy na coś, z czego można czerpać zysk - tłumaczył posłom prezes Sadurski. - Najbardziej realna wydaje się być budowa progu poniżej stopnia we Włocławku. Co nie wyklucza budowy zapory, tym bardziej że są chętni inwestorzy, którzy zrobiliby to za własne pieniądze!!!!

Podczas wczorajszych obrad Sejmu parlamentarzystów zapewniono, że tama jest monitorowana i na bieżąco zabezpieczana. Na poniedziałek w Włocławku zaplanowano specjalną sesję Rady Miasta, zapora będzie jednym z głównych tematów.
Znalazłem również rozmowę z Januszem Flaszyńskim i Januszem Majerskim. Rozmowa obrazuje w pewnym stopniu zagrożenia i przebieg katastrofy, jeżeli nie zostaną podjęte działania zabezpieczające;

Quote:

Tama we Włocławku ma już 37 lat. W raporcie z 2005 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaliczył ją do grupy obiektów zagrażających bezpieczeństwu. Co więcej - ostrzeżono, że jeżeli Wisła zamarznie, może nie wytrzymać naporu lodu i pęknąć. A wtedy fala uderzeniowa zmiecie z powierzchni ziemi jedną z dzielnic Włocławka, zaleje Ciechocinek i małe miejscowości położone na brzegu rzeki. Wypłukiwane gigantyczne ilości osadów, nagromadzonych przez dziesiątki lat na dnie zbiornika, spowodują śmierć wszystkiego, co żyje w wodzie.
Czy taki "czarny" scenariusz może się spełnić ? Nie jest tak źle - uspokaja szef Stopnia Wodnego we Włocławku Janusz Flaszyński.


Janusz Flaszyński: - Stopień nie jest domem z kart. Tu się monitoruje, kontroluje, raczej nie widzę, żeby miało do takiego zdarzenia dojść. Po to jesteśmy tutaj, żeby nie dopuścić do katastrofy.

Janusz Majerski - szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego włocławskiego ratusza: - Chodzi głównie o to, jaki otwór by powstał w zaporze czołowej włocławskiej tamy.

Bo to nie jest tak jak na katastroficznych filmach, że nagle cała tama spływa w dół rzeki?

Janusz Majerski: - Na pewno nie jest tak, najsłabszym elementem tej tamy jest zapora czołowa, to jest ta część piaszczysta, która znajduje się po drugiej stronie Wisły, biorąc pod uwagę miasto Włocławek.

Co się wydarzy?

Janusz Majerski: - Wiadomo, że będzie powstawał otwór i z biegiem czasu on będzie się powiększał, w zależności od tego otworu ilość wody będzie wpływała na dolny odcinek Wisły.

W takiej powszechnej obiegowej opinii pół Włocławka, cały Ciechocinek i część Torunia znajdą się pod wodą.

Janusz Majerski: - W głąb miasta po lewej stronie nie będzie nic podlane, natomiast po prawej stronie te wszystkie nieruchomości, które znajdują się po lewej stronie ulicy Grodzkiej, jadąc w stronę Bobrownik, będą podlane.

Co z Ciechocinkiem?

Janusz Majerski: - Nie znajdzie się pod wodą, ponieważ tego typu awaria samoczynnie mogłaby powstać wtedy, kiedy jest bardzo duża ilość wody w zbiorniku włocławskim, natomiast poziom wody na tej dolnej części jest bardzo niski.

To ważne argumenty w relacjach z Unią; nawet jeśli Unia na Włocławek sypnie groszem, do końca nie wiadomo na jaki precyzyjnie cel pieniądze te wydamy. Nad planem pracuje warszawski Hydroprojekt, możliwości jest kilka, wśród nich: gruntowny remont włocławskiej zapory, budowa kolejnej tamy pod Ciechocinkiem, czyli powrót do koncepcji z lat 30-tych, a także technicznie możliwa i wcale nie księżycowa wizja rozbiórki włocławskiej zapory. Co obstawia dyrektor tamy?

Janusz Flaszyński: - Myślę, że rozsądek zadecyduje i w końcu przestaniemy dyskutować i zapadnie decyzja jednak budowy kolejnego stopnia. Nie ma innej alternatywy.

o nas wówczas czeka? Dolina Wisły aż do Gdańska to obszar Natura 2000, jeśli wymurujemy tutaj zaporę to powtórka z Rospudy także …murowana.

Z Włocławka Marek Ledwosiński. Może - zanim będzie wysłany wniosek o dofinansowanie z unijnych pieniędzy zabezpieczenia włocławskiej tamy i zbudowania kolejnego stopnia wodnego w Nieszawie - warto rozpocząć już rozmowy z ekologami na ten temat? Bo na pewno nie warto czekać, aż Bruksela o to się upomni.
Zdjęcia:


[img]http://i25.************/2eg9pwn.jpg[/img]

Elektrownia wodna:Model Nieszawskiej tamy:
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.

Last edited by wloclawianin; August 11th, 2010 at 09:26 PM.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 21st, 2008, 09:53 AM   #2
Januszols
Włocławek(Vladislawia)
 
Januszols's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Włocławek
Posts: 493
Likes (Received): 8

Quote:
Originally Posted by Gazeta Pomorska
Włocławek. Wariant bezpieczny dla mieszkańców

Na razie nic nie wskazuje na to, żeby na Wiśle poniżej Włocławka powstał w najbliższych latach kolejny stopień wodny.

Jest natomiast możliwe, że włocławska zapora będzie wyremontowana i w ciągu pięciu lat zbudowany zostanie próg podpiętrzający.

Takie informacje przekazał wczoraj Andrzej Sadurski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zaproszony do Włocławka na sesję Rady Miasta. - Remont włocławskiej zapory i budowa progu podpiętrzającego to jedyny realny wariant, optymalny z punktu widzenia ochrony środowiska, a jednocześnie zapewniający bezpieczeństwo mieszkańcom Włocławka i regionu - twierdził.

Czy budowa kolejnej zapory w Nieszawie lub Ciechocinku, czego od dawna domagają się i mieszkańcy, i lokalne władze, jest gorszym rozwiązaniem? Zdaniem prezesa Sadurskiego "to na razie plany piękne, ale nierealne".

Chodzi o to, że są niewielkie szanse na uzyskanie dotacji na tę inwestycję z Unii Europejskiej. Budowie kolejnego stopnia wodnego poniżej Włocławka sprzeciwiają się bowiem ekolodzy.

Andrzej Sadurski przypomniał, że stopień wodny we Włocławku jest jedynym obiektem hydrotechnicznym w Polsce zagrożonym katastrofą budowlaną. - Czas się liczy - mówił. Tłumaczył też, że remont włocławskiej zapory, umocnienie brzegów i wybudowanie nowego stopnia piętrzącego zajmie 5 lat, podczas gdy budowa kolejnego stopnia pochłonęłaby w najlepszym wypadku najmniej 8 lat.

Próg za 350 milionów
Nowy próg podpiętrzający ma powstać 5 km poniżej stopnia wodnego, na wysokości włocławskiego osiedla Zazamcze. Jego wybudowanie to wydatek rzędu 350 milionów złotych. Wraz z remontem zapory i zabezpieczeniem koryta rzeki koszt inwestycji oblicza się na 1,5 miliarda złotych. Dzięki temu rozwiązaniu przez kolejnych dwadzieścia, trzydzieści lat mieszkańcy Włocławka i regionu mogliby spać spokojnie.

Jednocześnie prezes KZGW zapewniał, że budowa progu nie niweczy planów budowy w przyszłości kolejnego stopnia wodnego na Wiśle. - Opłacalność tej inwestycji zwiększa się w miarę, jak rosną ceny energii elektrycznej - podkreślał.

Wybudowanie kolejnego stopnia wodnego z elektrownią wodną pozwoli bowiem na uzyskanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej.

Kolejny cud nad Wisłą
Włocławscy radni z aprobatą odnieśli się do planu budowy progu podpiętrzającego, zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańcom miasta i regionu. - To będzie kolejny cud nad Wisłą - mówił Rafał Sobolewski, przewodniczący Rady Miasta. Także prezydent Włocławka Andrzej Pałucki cieszył się z tego rozwiązania. - Bierzmy to, co nam dają, bo to służy miastu - twierdził.

Samorządowcy postanowili jednak zwrócić się do rządu z apelem o kontynuowanie działań mających na celu budowę kolejnego stopnia wodnego w Nieszawie lub Ciechocinku. Zbigniew Brenda, przewodniczący fundacji "Kaskada Dolnej Wisły" uważa jednak, że jeśli powstanie próg, to do budowy stopnia w Nieszawie lub Ciechocinku nie dojdzie.
No to wiadomo na czym stoimy.
Januszols no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2008, 02:30 PM   #3
tomos
Registered User
 
Join Date: Jun 2008
Location: Włocławek
Posts: 4
Likes (Received): 0

Witam! Dotarł ktoś może do zdjęć, które ukazują budowe zapory?
tomos no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2008, 08:22 PM   #4
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

hmh...sam szukałem i na nic nie trafiłem. Słyszałem jednak, że w Urzędzie Miasta kiedyś była wystawa poświęcona budowie tamy. Może tam warto spróbować czegoś się dowiedzieć.
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2008, 03:13 PM   #5
Januszols
Włocławek(Vladislawia)
 
Januszols's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Włocławek
Posts: 493
Likes (Received): 8

Dobre nowiny dla zapory we Włocławku.
Quote:
Originally Posted by Pomorska
Wiosną zacznie się modernizacja włocławskiej tamy

W najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o budowie progu podpiętrzającego poniżej tamy we Włocławku lub stopnia w Nieszawie - zapowiedział w Toruniu Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.


Projekt "Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek” składa się z kilku zadań. Modernizacja włocławskiej tamy i zabezpieczenie przeciwpowodziowe będą finansowane z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko”. Te prace ruszą wiosną 2009 roku i pochłoną 150 mln zł.

Częścią projektu jest też budowa progu pod Włocławkiem albo stopnia wodnego w Nieszawie. Wciąż jednak nie wiadomo, które z przedsięwzięć będzie realizowane. - Krajowa Komisja do spraw Oceny Oddziaływania na Środowisko już się spotkała w tej sprawie - mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, który gościł wczoraj w Toruniu. - Dyskusje między hydroinżynierami a ekologami są trudne. Myślę, że w najbliższych tygodniach sprawa się rozstrzygnie.

Do tej pory zadaniem zajmował się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Ta jednostka będzie jednak realizować inne duże projekty m.in. modernizację Kanału Elbląskiego. Resort środowiska zdecydował więć, że przejmie je Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. - Nie będziemy w stanie zamknąć tych inwestycji do 2015 r., dlatego nie będą one finansowane z "IiŚ” - przyznaje wiceminister. - Budowa progu podpiętrzającego to wydatek 1,5 mld zł.

Byłby on finansowany z budżetu państwa. W przypadku stopnia w Nieszawie można poszukać partnera prywatnego, który postawi elektrownię wodną.
Wiceminister podkreśla, że budowa stopnia lub progu mogłaby ruszyć w 2010 r. - To wariant optymistyczny - zaznacza Gawłowski.
Januszols no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2008, 05:34 PM   #6
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

Jeszcze info z Nowości
Quote:
Zaporę uratują w czterech etapach
Włocławianie doczekają się w końcu remontu zniszczonej tamy na Wiśle


Wiceminister środowiska ogłosił wczoraj w Toruniu cztery etapy ratowania włocławskiej tamy. Wiosną ruszy pierwszy - modernizacja stopnia wodnego.

Od ponad pięciu miesięcy wiadomo, że na remont zrujnowanej włocławskiej zapory są unijne pieniądze - 359 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko. Nie było jednak wiadomo, w jaki sposób zostaną spożytkowane.

37-letnia zapora we Włocławku jest w kiepskim stanie. Pilnie potrzebuje odciążenia. Docelowo miała pracować w kaskadzie kilku takich stopni. Samotnie pracuje już 22 lata. W publicznych dyskusjach polityków przewijało się kilka scenariuszy ratowania tamy. Począwszy od pozostawienia w takim stanie, jaki jest, przez budowę kolejnej zapory w Nieszawie albo Ciechocinku, aż po rozbiórkę stopnia.

Wczoraj gotowy do realizacji plan ratowania tamy przedstawił w Toruniu Stanisław Gawłowski, wiceminister w resorcie środowiska. Włocławianie doczekają się remontu stopnia. Za 150 mln zł zapora będzie zmodernizowana. Po stronie górnej wody pobudowane zostaną zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

[u]Na więcej w najbliższych latach nie ma co liczyć.[u] Choć wiceminister określił przedstawione plany „mikołajkowym prezentem”, nawet wśród obecnych polityków PO można było wyczuć, że oczekiwano czegoś więcej. - Mało satysfakcjonujące - komentował obecny na spotkaniu senator Andrzej Person. - Włocławska tama pilnie potrzebuje podpory.

Przedstawiony wczoraj plan w ostatnim etapie zakłada tylko podjęcie decyzji, jak odciążyć zaporę. Pod uwagę brane są dwa warianty - budowa progu podpiętrzającego kilka kilometrów za włocławską zaporą albo stopnia wodnego w Nieszawie. W tej sprawie rozstrzygający będzie wpływ każdego z wariantów na środowisko naturalne. Powstanie w tej sprawie raport, bez którego taka inwestycja ruszyć nie może.

Pozostałe 200 mln zł to jednak za mało na realizację któregokolwiek z scenariuszy.Próg to inwestycja opiewająca na ok. 1,5 mld zł, za stopień trzeba będzie zapłacić wielokrotnie więcej. Niewykorzystane unijne pieniądze zostaną wydane na inny cel.
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2009, 03:18 PM   #7
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

"Energa”, nie patrząc na rząd i Unię, chce sama budować drugą tamę na Wiśle. Ale nie pod Nieszawą, lecz... Ciechocinkiem.
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2009, 05:27 PM   #8
cshem
Wody mąciciel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Włocławek (wreszcie)
Posts: 297
Likes (Received): 2

Niby taka poważna firma, poważne plany, poważna inwestycja, a wniosek kierują do niewłaściwej gminy. Aż mi się wierzyć w to nie chce. Poza tym tytuł tego artykułu jest zdecydowanie na wyrost.
__________________
SPAMOWI MÓWIMY NIE
cshem no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 08:34 AM   #9
cshem
Wody mąciciel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Włocławek (wreszcie)
Posts: 297
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Nowości
Bez progu i drugiej tamy
Bezpieczeństwo włocławskiej tamie będą musiały zapewnić tylko remonty i modernizacje

Ani próg piętrzący, ani kolejny stopień wodny w ramach ekologicznego zabezpieczenia włocławskiej tamy nie powstaną. Ministerstwo Środowiska zmieniło plany.

Pomysłów na zabezpieczenie ekologiczne ponad 30-letniej włocławskiej tamy jeszcze w lipcu ubiegłego roku było pięć - albo jej dalsze utrzymywanie, albo budowa kolejnego stopnia w Nieszawie lub Ciechocinku, albo budowa stałego progu piętrzącego poniżej stopnia, albo rozbiórka istniejącego obiektu. Teraz jest już tylko jeden - konserwowanie.

W wyznaczonym terminie nie zawarto preumowy dla projektu „Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek: budowa stopnia wodnego lub stałego progu, zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałania erozji na Wiśle od Nieszawy do Torunia, modernizacja stopnia wodnego we Włocławku”.

- Przesłankami decydującymi o odstąpieniu od zawarcia preumowy dla tego projektu były prowadzone prace nad zmianą beneficjenta oraz zakresu rzeczowego projektu - czytamy w informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Reklama
Projekt w ogóle miał być więc usunięty spośród mających dostać unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ale został przez Ministerstwo Środowiska ponownie zgłoszony. Obecnie nosi tytuł: „Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek: modernizacja stopnia wodnego we Włocławku i poprawa bezpieczeństwa powodziowego zbiornika włocławskiego”.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ciągu pół roku zmniejszyło wartość projektu „Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek” z 1,85 miliarda złotych do 152 milionów złotych. Zmniejszono też wartość dofinansowania unijnego z blisko 360 milionów złotych do nieco ponad 99. Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu nie jest już Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ale RZGW w Warszawie.

- Projekt zakłada przeprowadzenie szeregu prac remontowych i budowlanych obiektów stopnia we Włocławku - mówi Dariusz Bogacz, rzecznik RZGW w Warszawie. - W roku 2009 planowane jest przeprowadzenie prac dokumentacyjnych, stanowiących pierwszy etap realizacji tego projektu.

MŚ nie udzieliło nam wczoraj odpowiedzi na pytania: dlaczego zmieniono zakres rzeczowy projektu i instytucję odpowiedzialną za jego realizację?

Stanisław Pawlak, radny sejmiku i jeden z najgorętszych orędowników budowy kolejnego stopnia na Wiśle, uważa, że MŚ celowo opóźniało prace nad projektem.

- Sejmik województwa orzekł, że przed katastrofą budowlaną stopień wodny może zabezpieczyć tylko budowa kolejnego - przypomina. - Mydlono nam oczy, że będzie choćby próg. Wszystko na nic.

Decyzji ministerstwa nie mogą też zrozumieć we włocławskim ratuszu, któremu szczególnie zależało na budowie progu piętrzącego na Wiśle na wysokości Zazamcza.

- Dzięki wybudowaniu progu podniósłby się poziom wody na odcinku między nim a zaporą, pozwoliłoby to na ożywienie bulwarów - przypomina Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta Włocławka. - Taka decyzja stawia też pod znakiem zapytania budowę przystani u ujścia Zgłowiączki.
Bez komentarza. Możemy spokojnie czekać na katastrofę...

Tutaj też do poczytania http://wloclawek.info.pl/nowosci,wia...bedz,7624.html
__________________
SPAMOWI MÓWIMY NIE
cshem no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 11:35 AM   #10
cshem
Wody mąciciel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Włocławek (wreszcie)
Posts: 297
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Pomorska
Jest przełom w sprawie nieszawskiej tamy

Minister środowiska oficjalnie poparł projekt budowy wiślanej tamy przez grupę "Energa”. Ale pod kilkoma warunkami.

Znamy już stanowisko ministra środowiska Macieja Nowickiego w sprawie budowy drugiego stopnia na Wiśle przez grupę "Energa”. Jak nas poinformowało biuro prasowe ministra projekt uzyskał oficjalne poparcie resortu. Inwestycja musi być jednak wykonana wyłącznie z własnych środków koncernu, a także spełniać wymogi ochrony środowiska, obowiązujące na terenach unijnego programu "Natura 2000”. A tam właśnie powstanie zapora.

Jednocześnie minister dał grupie "Energa” stanowcze ultimatum. Koncern musi do 15 kwietnia podjąć wiążącą decyzję w sprawie inwestycji, a także określić termin, kiedy do niej przystąpi. Jeśli nie, w resorcie zapadną decyzje dotyczące budowy na Wiśle stałego progu podpiętrzającego, poniżej zapory we Włocławku. Ma on na celu podniesienie poziomu rzeki, co powinno radykalnie poprawić bezpieczeństwo stopnia wodnego.

Więcej informacji w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej"
Jak dla mnie są to warunki nie do przyjęcia (niemożliwe do spełnienia). Po pierwsze wiadomo, że Energa nie chce pokrywać całości kosztów. Po drugie nie ma możliwości uniknięcia "kolizji" z Naturą 2000. Po trzecie termin do 15 kwietnia wydaje mi się zbyt krótki.
Pociesza mnie natomiast, choć połowicznie, deklaracja o budowie stałego progu podpiętrzającego
__________________
SPAMOWI MÓWIMY NIE
cshem no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 03:36 PM   #11
Januszols
Włocławek(Vladislawia)
 
Januszols's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Włocławek
Posts: 493
Likes (Received): 8

Dzisiejszy artykół z Kujawskiej.

A mnie się wydaje że będzie spełniała warunki ochrony środowiska.
P.S. Przepraszam za kiepską jakość ale skanowałem ksero gazety.
Januszols no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 04:49 PM   #12
cshem
Wody mąciciel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Włocławek (wreszcie)
Posts: 297
Likes (Received): 2

Janusz, ja nie napisałem, że coś nie będzie zgodne z ochroną środowiska. Napisałem, że nie ma możliwości uniknięcia "kolizji" z Naturą 2000. Bo Natura 2000 chroni każde boże stworzenie znajdujące się na liście - nie człowieka. A jak wynika z wypowiedzi Ministra, inwestycja ma nie kolidować z Naturą 2000.
__________________
SPAMOWI MÓWIMY NIE
cshem no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 04:57 PM   #13
nsolak
xxxxxxxxxxx
 
nsolak's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: xxxxxxxxxxx
Posts: 6,722

Oczywiście można budować na terenach NATURA 2000, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Ale że KE rządzą zielone ludki, chytre na pieniądze, które gdzieś mają ludzkie życie, nie spodziewam się, że budowa pójdzie gładko.
nsolak no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 05:28 PM   #14
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

Niestety...popieram ekologię, ale to co (jak to ująłeś) "zielone ludki" wyprawiają przechodzi ludzkie pojęcie. Oni raczej nie walczą o ochronę natury...tylko aby porobić szum...po prostu to co robią czasami to jest chore!
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 09:54 PM   #15
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

Bardzo dobra wiadomość

Quote:

Jest decyzja o budowie drugiej tamy na Wiśle!

Minister środowiska oficjalnie poparł w czwartek projekt grupy "Energa". Polski koncern deklaruje, że do 2016 roku wybuduje z własnych pieniędzy drugą zaporę na Wiśle.


W minioną środę upłynął termin przyjęcia warunków, które Ministerstwo Środowiska postawiło grupie "Energa" w sprawie budowy drugiej zapory na Wiśle. Jak informowaliśmy, dotyczą one całkowitego sfinansowania inwestycji oraz spełnienia wszystkich kryteriów ochrony środowiska. Odpowiedź wpłynęła do resortu dopiero w ostatnim dniu, ale jej treść oraz stanowisko resortu ogłoszono dopiero w czwartek.

Po brefingu zwołanym przez ministra środowiska Macieja Nowickiego i jego zastępcę Stanisława Gawłowskiego wiadomo już, że "Energa" przyjęła warunki resortu. Chce do 2016 roku wybudować drugi stopień wodny wraz z elektrownią.

Wkrótce ruszają prace nad dokumentacją. Wszystko wskazuje, że "Energa" powoła tzw. spółkę celową, z udziałem innych inwestorów. Koszt zapory szacuje się na ok. 2,8 mld zł.

Resort ma plan awaryjny
Na czwartkowym brefingu szefowie resortu złożyli oficjalne poparcie dla tego projektu. Wiceminister Gawłowski podkreślał jednak, że inwestycję poprzedzić musi raport dotyczący jej oddziaływania na środowisko. Od niego zależy bowiem, czy możliwa jest budowa zapory, która ma powstać na terenach objętych szczególną ochroną w ramach unijnego programu "Natura 2000".

Gdyby plany grupy "Energa" nie doszły do skutku, rząd chce wybudować poniżej włocławskiej zapory stały próg podpiętrzający. Tak jak druga tama na Wiśle może on skutecznie zabezpieczyć włocławską zaporę przed grożącą jej katastrofą.

WWF i inne organizacje ekologiczne już ostrzegają, że planowana na Wiśle inwestycja to powtórka sytuacji z doliny Rospudy. Mówią o potencjalnej katastrofie ekologicznej.

- Każda inwestycja, autostrada, czy tama podlega polskiemu prawu, które wyklucza taka możliwość - mówi rzecznik ministra środowiska Magda Sikorska. Podkreśla, że planowaną budowę zapory musi poprzedzić, wydana przez niezależne organy tzw. decyzja środowiskowa.

Radość i... obawy
- Nareszcie stało się! - mówi burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki, który od lat walczy o drugą tamę. - W końcu minister powiedział, że daje inwestycji zielone światło. Cieszę się, że słowa te padły publicznie, wśród kamer i mikrofonów. Tym samym nie można już dłużej chować pod dywan problemu bezpieczeństwa mieszkańców nadwiślańskich miast i gmin.

Stanisław Murawski, lider działającego w Nieszawie Stowarzyszenia Budowy Drugiego Stopnia na Wiśle nie kryje, że obok radości ma też wiele obaw. Ma je również burmistrz Nawrocki. Jego zdaniem, podczas brefingu nie sprecyzowano szczegółowo warunków, które musi musi spełnić "Energa", by dostać ostateczną zgodę na inwestycję. Podkreśla też, że tak strategiczna inwestycja nie może się odbywać bez wsparcia rządu, min. politycznego i logistycznego.
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.

Last edited by wloclawianin; April 18th, 2009 at 10:06 PM.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 09:55 PM   #16
cshem
Wody mąciciel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Włocławek (wreszcie)
Posts: 297
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by wnews.pl

Nareszcie pojawiło się „światełko w tunelu” dla włocławskiej tamy. Zgodnie z tym o czym informowaliśmy wcześniej drugą zaporę wraz z elektrownią chce wybudować koncern „Energa”, a plany te poparł wreszcie minister środowiska Maciej Nowicki.

Sprawa rozstrzygnęła się w minioną środę, a oficjalne stanowisko Ministerstwo Środowiska ogłosiło wczoraj. Przypomnijmy, że resort postawił „Enerdze” szereg warunków z całkowitym sfinansowaniem inwestycji z własnych środków na czele. Ponadto istotne są kwestie dotyczące ochrony środowiska, chętny do wybudowania drugiej tamy musi także działać w zgodzie z wszelkimi regulacjami prawnymi.

Termin na rozważenie i ewentualne przyjęcie warunków Ministerstwa Środowiska minął w ostatnią środę i wtedy właśnie do resortu wpłynęło pismo od Grupy Energa S.A. Stanowisko to ogłoszono oficjalnie na zwołanym wczoraj przez ministra środowiska Macieja Nowickiego oraz jego zastępcy Stanisława Gawłowskiego briefingu. Od wczoraj wiadomo już, że „Energa” chce z własnych środków wybudować drugą zaporę połączoną z elektrownią. Inwestycja kosztować ma około 2,8 miliarda złotych, a jej zakończenie planowane jest na rok 2016.

Sprawa póki co jest w bardzo wczesnej fazie, do dopięcia pozostaje wiele szczegółów. Na początek „Energa” będzie musiała złożyć raport dotyczący oddziaływania inwestycji na środowisko. Następnie do zdobycia będzie szereg pozwoleń na budowę. Po spełnieniu wszystkich początkowych warunków możliwe będzie przystąpienie do rozpoczęcia budowy. Także istotnym jest fakt, iż prawdopodobnie „Energa” poszuka dodatkowych inwestorów, którzy wspomogą tę bardzo kosztowną inwestycję.

Rząd zapewnił wczoraj też, że w razie gdyby z planów Grupy Energa wyszły przysłowiowe nici, zbudowany zostanie próg spiętrzający. Tak czy inaczej rządzący zapewniają, że bezpieczeństwo Włocławka i okolic leży im na sercu. Miejmy nadzieję, iż w tym wypadku wszystkie strony dojdą do porozumienia. Inwestor będzie konsekwentny, władze pomocne, a ekolodzy wyrozumiali – to marzenie włocławian.

Oby tylko „Enerdze” nie zabrakło energii.

Autor: iwloclawek.pl
http://wnews.pl/index.php?op=szczegolyArt&artID=2851

Światełko w tunelu? Mam nadzieję, że w końcu coś ruszy się w tym temacie.
__________________
SPAMOWI MÓWIMY NIE
cshem no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2009, 12:02 PM   #17
Wypalacz Rafał
sceptyk
 
Join Date: Oct 2008
Location: Kraków
Posts: 11,143
Likes (Received): 9110

Tylko że kiedy na obwodnicę Augustowa minister środowiska (co prawda inny) też dał zgodę...
A co było potem to wiadomo, więc nie chcę snuć wizji kasandrycznych...
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2009, 12:09 PM   #18
Erni79
Registered User
 
Erni79's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Wrocław
Posts: 10,739
Likes (Received): 3312

Współpracę przy budowie drugiego stopnia wodnego na Wiśle przewiduje list intencyjny podpisany (18.11.2009 r.) we Włocławku przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Grupę ENERGA. Inwestycja pozwoli zahamować erozję zagrożonego odcinka Wisły, pozyskać kolejne źródło energii odnawialnej, ale przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo mieszkańców regionu.:
http://www.inwestportal.pl/czytaj/96...dnego-na-wisle

.
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2010, 05:57 PM   #19
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

Zapora wodne we Włocławku w ciągu najbliższych 24 godzin przejdzie jedną z najważniejszych prób w całym okresie jej istnienia. Ta 40-letnia staruszka zmierzy się z falą, która ma dojść do Włocławka. Przepływ wody ma wynosić nawet do 8 tys m sześć/s.

Według zapewnień, włocławska zapora została tak zaprojektowana aby taką wodę przyjąć... choć jak wiadomo, nigdy tego w żaden sposób nie próbowano, a przypomnijmy, włocławska tama liczy już sobie 40 lat...

Reportaż telewizji TVN24: http://www.tvn24.pl/2338920,28377,0,0,1,wideo.html
http://www.tvn24.pl/-1,1657424,0,1,e...wiadomosc.html

Reportaż telewizji CW24: http://wlc.pl/video/1519/bez-komenta...ody-na-zaporze


O zaporze wypowiadało się dziś wielu ważnych polityków, w tym także Prezydent Miasta Włocławka, Andrzej Pałucki, który mówił o budowie nowej zapory wodnej:
http://wloclawek.gra.pl/informacje-1...ta-zapora.html
__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.

Last edited by wloclawianin; May 22nd, 2010 at 06:21 PM.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2010, 11:53 PM   #20
wloclawianin
Richelieu znad zapory
 
wloclawianin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Włocławek / Poznań
Posts: 7,901
Likes (Received): 2433

TVN24 o włocławskiej zaporze

__________________
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
żegluga śródlądowa, włocławek, wisła, zbiornik wodny

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 05:57 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium