daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj

Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj Economy, Transportation, Energy, and Commerce

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 68 votes, 4.76 average.
Old September 16th, 2009, 03:46 PM   #381
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Likes (Received): 13765

Hrvatska ratna mornarica slavi punoljetnost

Riječani mogu razgledati hrvatske ratne brodove

RIJEKA – Pukovnik Vlatko Bandalo pozvao je sve građane Rijeke da u četvrtak od 15 do 17 sati dođu na Gat Karoline Riječke i razgledaju 12 vojnih brodova u sklopu obilježavanja Dana Hrvatske ratne mornarice.

– Hrvatska ratna mornarica cijeni doprinos cijelog ovog kraja u Domovinskom ratu i izuzetno smo ponosni što Dane Hrvatske ratne mornarice i 18. obljetnicu postojanja, našu punoljetnost, slavimo u Rijeci. Ne želimo se ograđivati žicom i zbog toga se nadamo da će što više građana razgledati naše brodove. To je najmanje što smo mogli učiniti kako bi se odužili gradu i kraju koji može biti na ponos svima u Hrvatskoj, rekao je pukovnik Bandalo. On je dodao da će se na rivi izložiti oprema HRM-a, postavit će se štand na kome će se građani moći upoznati s ulaskom Hrvatske u NATO, učenicima će se prezentirati projekt kadet.

– Rijeka i Primorsko-goranska županija imaju izuzetnu pomorsku i brodograđevnu tradiciju. Zbog toga smo još više počašćeni našim dvodnevnim boravkom u Rijeci. Ulazak u NATO pred nas je stavio nove zadaće i u perspektivi postat ćemo dio globalne svjetske obalne straže. Zbog toga će se graditi 10-ak novih brodova i nadamo se da će i u kvarnerskim brodogradilištima biti izgrađen dio njih. Tim više što Brodogradilište Kraljevica ima i te kako kvalitetan kadar i stručnost za taj posao, kazao je pukovnik Bandalo. On je izrazio žaljenje zbog toga što na sutrašnjoj proslavi 18. obljetnice ustroja neće biti vrhovnog zapovjednika Stjepana Mesića.

– Vrhovni zapovjednik Stjepan Mesić je već najavio svoj dolazak i imao je veliku želju da nazoči svečanosti u Rijeci. No, morao je otputovati na Kubu, pojasnio je pukovnik Bandalo.

Voditeljica Službe za odnose s javnošću i protokol Grada Rijeke Doris Šajn izdvojila je od brojnih događanja tijekom dvodnevnog obilježavanja Dana HRM-a izložbu fotografija Rijeka u Domovinskom ratu koja je postavljena u Malom salonu od 17. do 24. rujna ove godine.

– Izložba se nadvezuje na monografiju o Rijeci o Domovnskom ratu. Autor je Dragan Ogurlić koji je odabrao fotografije fotoreportera Novog lista koje svjedoče o tom teškom vremenu, najavila je Šajn.

U četvrtak navečer, oko 19 sati, dar građanima bit će koncert Orkestra Hrvatske ratne mornarice i Klape Sveti Juraj, te ženskih klapa Čuvite i Srdelica.

U petak će svečanost početi u osam sati jutarnjom budnicom Orkestra HRM-a, u devet sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće u spomen na poginule branitelje Domovinskog rata na Mostu hrvatskih branitelja, a u 11 sati predviđeno je svečano postrojavanje postrojbi HRM-a i središnja proslava na Gatu Karoline Riječke.

D.CUPAĆ

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijek...i-hrvatsk.aspx
gorgoroth no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 17th, 2009, 11:55 AM   #382
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Pomlađivanje flote: prodaju se ‘Istra’, ‘Vanga’ i ‘Borik’

Najave su se obistinile - “Jadrolinija” je odlučila prodati trajekte “Istra”, “Vanga” i “Borik”, a ukupna natječajna cijena za sva tri broda iznosi gotovo 4 milijuna kuna. Tim potezom ukupna starost trajektne flote državnog brodara smanjit će se sa 26,5 na 25 godina, a “krvna slika” će se još više popraviti nakon što splitski škverani dovrše novogradnju tipa “Biokovo”, koja je namijenjena linijama prema zadarskim otocima.

Još prije početka ljetne sezone u pomorskim se krugovima govorilo kako će “Vanga” ubrzo napustiti bijelu flotu, dok je “Borik” raspremljen u brodogradilištu “Cres”, čime su ostvarene najave čelnika državnog brodara o prodaji dijela jadranskih veterana.

Najviše kritika među putnicima mogla bi izazvati odluka “Jadrolinije” da proda “Istru” koja je, unatoč 43-godišnjem plovidbenom stažu, imala svoje poklonike, posebice među Lastovcima i Korčulanima, koji su hvalili njezinu udobnost.

Taj je trajekt često “uskakao” na duže linije i kao zamjena u slučaju kvarova drugih brodova, a najbolji primjer za to je nedavna situacija kada je “Istra” plovila prema Visu nakon kvara na “Petru Hektoroviću”. Prema natječajnim uvjetima, potencijalni kupci “Istre” trebali bi izdvojiti najmanje 2,5 milijuna kuna za brod izgrađen 1966. godine u danskom Aalborgu.

Trajekt “Vanga” (1968., Norveška), koji trenutačno održava prugu između Pelješca i Mljeta, prodaje se za milijun kuna, dok je početna cijena “Borika” (1978., Kraljevica) znatno manja - 400 tisuća kuna.

Trajekt “Istra”, kapaciteta 800 putnika i 100 vozila, još od 1981. godine plovi pod zastavom “Jadrolinije”, a mnogima je ostao poznat i pod imenom “Balkanija”, pod kojim je plovio do 1992. godine.

“Vanga”, kapaciteta 400 putnika i 60 automobila, kupljena je 1985. godine namjenski za prugu Split - Stari Grad, ali je skromnom brzinom od 10 čvorova teško odolijevala potrebama pojačanog prometa.

Trajekt “Borik” mogao je ukrcati 210 putnika i dugo je plovio na zadarskom području, a u posljednje vrijeme održavao je linije prema šibenskim otocima.

Izvor: Slobodna Dalmacija; Gordan Zubčić
Old September 17th, 2009, 07:42 PM   #383
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Likes (Received): 26

Dan Hrvatske ratne mornarice obilježen na Gatu Karoline Riječke
Foto: Ponosni čuvari hrvatskog dijela Jadrana

RIJEKA – Građani Rijeke odazvali su se pozivu časnika Hrvatske ratne mornarice da razgledaju brodove koji su čuvari hrvatskog dijela Jadrana i zahvaljujući srdačnim mornarima doznali sve, ili barem ono što se smije, o borbenoj snazi 12 brodova koji su bili vezani za Gat Karoline Riječke i Adamićev gat u sklopu obilježavanja Dana Hrvatske ratne mornarice.

Sve o tehničko-taktičkom zboru Hrvatske ratne mornarice na Gatu Karoline Riječke ispričao nam je pukovnik Vlatko Bandalo koji je izrazio zadovoljstvo da HRM upravo u Rijeci slavi 18. rođendan.

– Brodovi su različitih namjena i karakteristika. Neki su od njih građeni u Kraljevici, a privezane su i raketne topovnjače klase Helsinki koje su prošle godine kupljene u Finskoj i kojima je osnovna namjena brzo udaranje po neprijatelju. Osnovna zadaća nam je zajamčiti sigurnost Jadrana od bilo kakvih ugroza, pričao je pukovnik Bandalo dok se sve veći broj građana Rijeke uspinjao na raketne topovnjače.

Bandalo je posebno naglasio da namjena brodova nije isključivo ratna.

– Tako raspolažemo desantnim brodovima minobacačima. Oni u utrobi mogu ponijeti šest tenkova te 300 vojnika koji su potpuno opremljeni, ali isto tako ljeti mogu pomoći pri gašenju požara jer imaju značajne kapacitete za vodu. Naši brodovi obalne straže su ophodni brodovi koji su u svakodnevnom nadzoru ZERP-a i teritorijalnog mora, na sjeveru u Puli te u Splitu. Jedan do dva su uvijek na moru. Tu su također veliki brodovi obalne straže Andrija Mohorovičić i Faust Vrančić koji mogu biti na moru u najtežim vremenskim uvjetima. Ukratko, svi brodovi su zaduženi za sigurnost na moru i za sigurnost plovnih ruta. To je naša temeljna zadaća. Kada bi samo razmišljali o ratnoj ulozi brodovlja, ne bi bili na dobrom putu, naglasio je pukovnik Bandalo.

Njegovo oduševljenje dijelili su i građani Rijeke. Mile Marijanović kaže da mu se ispunila velika želja jer je cijeli život želio izbliza vidjeti ratne brodove.

– Imam 75 godina, čekao sam i mogu reći da je impresivno vidjeti opremu kojim raspolaže naša Hrvatska ratna mornarica, kazao je Marijanović. Slično mišljenje dijelili su Slavica Rončević i Romeo Maričević. Slavica je bila zadužena za neformalniji dio pa se našalila da su njoj najljepši mornari, dok je Romeo impresije s razgledavanja stavio u stručni kontekst.

– Cijeli život sam u brodogradnji pa mi je većina stvari poznata. Ali, ipak je lijepo ovako prošetati po brodovima koji jamče sigurnost našega Jadrana. Radim od 70-ih godina u Viktoru Lencu, poznata mi je stručnost kvarnerskih brodograditelja pa bih volio da se budući brodovi također grade ovdje kod nas, rekao je Romeo Maričević. Za more je vezan i Nikola Linčić pa je iskoristio priliku za ugodno razgledavanje ponosa Hrvatske ratne mornarice.

– Drago mi je da se Dan Hrvatske ratne mornarice obilježava u Rijeci. Šteta bi bilo ne pogledati naše brodove, a ono što sam vidio, ispunilo me zadovoljstvom, kazao je Nikola Liričić.

Osim brodova građani su se o pomorskom naoružanju mogli informirati i na štandovima. No, najmlađe građane Rijeke najviše je zanimalo kako mogu postati kadeti. Ondje im je pojašnjeno sve o programu civilno-vojnog školovanja koje jamči siguran posao, usavršavanje, besplatnu izobrazbu, te karijeru časnika. Možda će upravo zahvaljujući jučerašnjem danu u Rijeci neki od brodova dobiti mornara iz Rijeke.

Snaga koja jamči sigurnost plovnih putova

– Mornarica je punoljetna i lijepo je biti na Gatu Karoline Riječke koji je nazvan po osobi koja je obilježila povijest Rijeke. Spadamo u red srednjih mornarica po sposobnostima koje želimo razvijati i u okviru NATO saveza jamčiti sigurnost Jadrana. U budućnosti ćemo imati i druge zadaće. Danas su naši ljudi uključeni u zadaću europskih snaga koje se nalaze u somalskom zaljevu u borbi protiv piratstva. Vjerujemo da će se naša mornarica razvijati i da ćemo imati snagu koja će jamčiti sigurnost svima. Rijeka je obojana plavo-bijelim bojama naše mornarice. U Rijeci će biti 500-600 mornara koji će ovom gradu podariti osmijeh, kazao je pukovnik Vlatko Bandalo.

Gradnja 10 novih brodova

U sljedeće četiri godine za Hrvatsku ratnu mornaricu trebalo bi se izgraditi 10 novih brodova.

– Sigurnost i obalna straža su dio europske politike. Unutar toga moramo odgovoriti novim obvezama. Napravili smo kompletnu dokumentaciju za raspisivanje natječaja za gradnju 10 obalnih ophodnih brodova koji bi se trebali napraviti u sljedeće četiri godine. Vjerujemo da ćemo uspješno i tu zadaću odraditi, izjavio je pukovnik Bandalo.

D. CUPAĆ, Snimio: Petar FABIJAN http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijek...hrvatskog.aspx

ivan_ri no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2009, 07:59 PM   #384
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

napokon i u najvećoj hrvatskoj luci
Old September 17th, 2009, 08:15 PM   #385
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
Originally Posted by gorgoroth View Post
napokon i u najvećoj hrvatskoj luci
da, napokon...

Quote:
Originally Posted by ivan_ri View Post
a ovo mi je prva liga...

mislim da je zadnji put ovoliko ratnih brodova tu bilo privezano tamo negdje odmah iza WW2...

Old September 17th, 2009, 08:17 PM   #386
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

mislim da je 70-tih prošlog stoljeća bila tolika gužva,a na sidru ispred Rijeke da i ne pričamo
Old September 17th, 2009, 08:19 PM   #387
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
Originally Posted by gorgoroth View Post
mislim da je 70-tih prošlog stoljeća bila tolika gužva,a na sidru ispred Rijeke da i ne pričamo
e ne znam tocno kad.. znam da sam vidio onu jednu fotku JRM ne vezu u luci... a na sidru mi i nije bas napeto, ovo je vise fora

Old September 17th, 2009, 08:22 PM   #388
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Ma nisam mislio na ratne,već na trgovačke u ostalom na brodove opčenito koji su u Rijeci bili u ogromnoj količini
Old September 17th, 2009, 08:37 PM   #389
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

ja sam bas na ratne mislio...

Quote:
Originally Posted by ivan_ri View Post

ali ovo je valjda iz 1918.

Old September 18th, 2009, 02:53 AM   #390
Strepsils
Trnje do tokija :P

Strepsils's Avatar

Likes (Received): 0

pozdrav...evo nije me dugo bilo ...
interesira me kad smo već kod teme ratne mornarice gdje je nestala tema croatian armed forces???
Old September 18th, 2009, 11:34 AM   #391
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
Originally Posted by Strepsils View Post
pozdrav...evo nije me dugo bilo ...
interesira me kad smo već kod teme ratne mornarice gdje je nestala tema croatian armed forces???
u kavani je

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=628914

Old September 22nd, 2009, 11:00 AM   #392
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Premijere na riječkoj rivi

Sutra u Rijeci počinje Nautica, međunarodni nautički sajam. Sajam što se tradicionalno održava u centru grada, u prostoru putničke luke. Nautica u svom jubilarnom, 25. izdanju, najstarija takva smotra na hrvatskim prostorima. Počinje Nautica a ne prati je sretna zvijezda. Održava se u jednom teškom trenutku za malu hrvatsku brodogradnju i nautičku djelatnost u cjelini. Trenutna situacija toliko je teška da ozbiljno dovodi u pitanje opstanak naše male brodogradnje. I, pod takvim bremenom trebalo je organizirati sajam, manifestaciju s ponudom namijenjenom užicima i lijepim doživljajima na moru. Organizatori iz Riječkog sajma uložili su maksimalne napore i uspjeli. Nautica se održava, bit će nešto skromnija odnosu na prijašnja izdanja, ali će predstaviti značajan dio hrvatske i međunarodne nautičke ponude.

Najzanimljiviji dio, kao i na svakom nautičkom sajmu bit će plovila. Njihovu listu, kako se čini, organizatori će slagati do posljednjeg trenutka. Teška su gospodarska vremena, nije lako i jednostavno donositi odluke o sudjelovanju na sajmovima, i ulaziti u troškove što ih takav aranžman iziskuje. Potencijalni izlagači važu i procjenjuju, teško se odlučuju, iako svjesni da su sajamski nastupi sastavni dio njihova poslovanja.

Domaći brodograditelji
Zasad, kako saznajemo iz Riječkog sajma, osigurano je predstavljanje pedesetak plovila građenih na domaćim i inozemnim navozima. Izloženi će biti, kao i uvijek, u moru i na kopnenom dijelu sajamskog prostora. Posjetitelji Nautice vidjeti će, između ostalih, brodice poznatih hrvatskih brodograditelja, kao što su Grašo iz Pule koji će predstaviti tri modela svojih plovila, pa Baracuda Brodovi iz Zagreba, proizvođač gumenjaka, Inoplast iz Labina, Dia Mar iz Rijeke, Calafatus, Kvarnerplastika, Dunkić sa svojom brodicom Šibenik 800, Brodogradnja Španjol s Raba s lijepom brodicom Puntim 690, zatim Leidi s dva plovila, riječki M. H. I. s gumenim i plastičnim brodicama, Matošić s dva Bakana, Mlaka Šport, Raguž Marine, Unimar, Tušek, Vemax Nautika, Sykora Nautika... Među zastupnicima inozemnih brodograditelja tradicionalno jaki izlagači su Inter Adria iz Kastva i riječki Motonavis, dolaze ACM Boats, VM iz Dramlja, Donar... Bez obzira na probleme i gospodarsku krizu, bit će premijera, hrvatskih i svjetskih. Uz plovila, to se podrazumijeva, bit će izloženo i sve ostalo vezano za brodove i plovidbu, unutarnji i izvanbrodski motori, oprema za brodove, navigacijski i elektronski uređaji...

Očuvanje baštine
Sastavni dio Nautice godinama je Izložba inovacija u pomorstvu i nautičkom turizmu na kojoj posjetitelji mogu vidjeti inovacije iz čitave Hrvatske. Kroz nju se prezentiraju različita dostignuća, originalne ideje i zaštićena rješenja koja traže svoju tržišnu afirmaciju ali i one koje su već u fazi primjene i komercijalizacije.

U sklopu sajma, kao i dosad, održavaju se stručni skupovi, okrugli stolovi i razne prezentacije. Na ovogodišnjoj Nautici posebno zanimljiv bit će okrugli stol kojemu je tema "očuvanje i revitalizacija pomorske, ribarske i brodograđevne baštine". Njegov moderator i uvodničar bit će prof. dr. Robert Mohović s Pomorskog fakulteta u Rijeci, a predavači dr. sc. Dinko Zorović, predstavnik Kuće o batani iz Rovinja, Nikša Mendeš, Tea Mayhew i Silvano Raffaelli. Istog dana, u petak, u akvatoriju putničke luke održat će se regata tradicijskih brodica za koju je zasad prijavljeno 12 plovila.

Izvor: NoviList.hr; B. Šuljić
Old September 22nd, 2009, 04:29 PM   #393
juricaperesin
-don't let me disturb y-

juricaperesin's Avatar

Likes (Received): 1127

Quote:
22. rujan 2009.
Atlantska plovidba prodala brod Pelješac

Danas je u 12:00 sati po lokalnom vremenu, u kineskoj luci Longkou izvršena primopredaja m/b Pelješac kineskim kupcima, objavila je Atlantska plovidba.

Kako navode iz Atlantske plovidbe, u opsežnom programu obnove kompanijine flote, bilo je zamišljeno da se pored gradnje novih brodova izvrši i prodaja starih brodova, kako bi prosječna starost flote bila što niža. Tako je i prodaja "vremešnog m/b Pelješac" dio ovog ranije usvojenog programa. Brod Pelješac građen je za Atlantsku plovidbu u riječkom Brodogradilištu 3. maj i kao novogradnja predan je kompaniji 5. siječnja 1984. godine. Brod ima nosivost od 71.229 tona, dužinu 233,95 metara, širinu 32,20 metara, visinu do glavne palube od 18,60 metara te ga pokreće glavni stroj Sulzer od 10.000 kW.

(pd)
izvor: http://www.poslovni.hr/127438.aspx
juricaperesin no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2009, 10:27 PM   #394
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

U tvornici 3.maj Motori i dizalice predan deveti motor iz kineskog programa

Srijeda, 23 Rujan 2009

U srijedu je u tvornici motora 3.maj Motori i dizalice predan osmi od četrnaest motora ugovorenih s licencodavcem Wärtsilä Switzerland za isporuku u Kinu.

Radi se o sporohodnom motoru "3.MAJ-WÄRTSILÄ" tipa 6RTA48T-B , maksimalne snage 8.730 KW kod 127 o/min, teškog 205 tona koji će biti isporučen u kinesko brodogradilište "Xinsun" i ugrađen u brod za njemačkog brodovlasnika LUBECA.

Primopredaji motora prisustvovali su predstavnici Wärtsile, Brodovlasnika i registra Germanischer Lloyd.

Ovo je sedma primopredaja motora u ovoj godini, a do kraja godine ostaje za proizvesti i isporučiti još dva motora, jedan za Brodogradilište 3.Maj za brod koji se gradi za Uljanik Plovidbu, i dva za Wärtsilu.

Ukupno se u knjizi narudžbe MiD-a nalazi još dvanaest motora, vrijednosti oko 40 milijuna eura.

K.

http://www.korzo.net/aktualno-u-rije...-programa.html

Old September 24th, 2009, 06:22 AM   #395
Nibnub
Registered User

Nibnub's Avatar

Likes (Received): 0

Ako niste znali, na ovoj stranici mozete pratit mnoge brodove LIVE: http://www.marinetraffic.com/ais/
Nibnub no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 09:27 AM   #396
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Brodosplit: Primopredaja novogradnje 462 - “Stena Progress”

Nedavno krštena imenom ‘’STENA PROGRESS’’, 23. rujna 2009. godine u Brodosplit-Brodogradilištu d.o.o. održana je primopredaja Novogradnje 462. HANDYMAX tanker klase

1B za plovidbu i prijevoz nafte i naftnih prerađevina u ledenim područjima, ugovoren je za švedskog naručitelja tvrtku Concordia Maritime AB.

Tanker oznake P-MAX, duljine 182,99 m, širine 40 m, visine 17,90 m i nosivosti 65.056 tona ispunjava zadnje zahtjeve klasifikacijskih društava što u sebi sadrži najvišu razinu tehničko-tehnoloških zahtjeva danas, kako prema stupnju sigurnosti plovidbe, tako i prema zaštiti okoliša. Pokreće ga motor MAN-B&W, izgrađen u Brodosplitovoj tvornici diesel motora, tip 6S60 MC-C od 15720 kw kod 129 okr/min što mu omogućava razvijanje brzine od 14,5 čvorova.

P-Max koncept

Suradnjom Brodosplita i tvrtke naručitelja nastao je koncept P-MAX, za brodove namijenjene prijevozu nafte i naftnih prerađevina s neograničenom međunarodnom plovidbom koja uključuje i plovidbu kroz ledena područja. P-MAX omogućava brodu da, zahvaljujući svojoj konstrukciji, ponese i 30% više tereta od standardnih tankera uz minimalne dodatne troškove i najviši stupanj sigurnosti. Brodovi koji nose oznaku MAX širi su od ostalih brodova u toj klasi, ali s istom dubinom gaza, dvije odvojene i međusobno izolirane strojarnice, dva motora s odvojenim dovodom goriva te dva propelera i kormila, kako bi mogli ukrcati puno više tereta bez gubljenja brzine i manevarskih sposobnosti.

Klasa leda 1B

Led klase 1B znači da brod može ploviti brzinom od pet čvorova u kanalu s 0,6 metara debelim ledom u vodama gdje umjerene količine leda nastaju i gdje su isključeni brodovi bez klasa s ledom.

U ime naručitelja, primopredajnu dokumentaciju potpisala je Barbara Oeuvray, generalna direktorica tvrtke Concordia Maritime AB, a u ime Brodosplita Branimir Kovačić, direktor Sektora projektiranja i komercijale.

Švedska tvrtka Concordia Maritime AB jedan je od višegodišnjih partnera Brodosplita u izradi sofisticiranih brodova. Splitski škver je od 2005. do danas toj kompaniji predao već šest P-MAX tankera, od kojih su dva, m/v „Stena Paris“ i m/v „Stena Performance“ dobila ugledna međunarodna priznanja kao najznačajniji brodovi u godinama svoje proizvodnje. Za istog naručitelja Brodosplit-Brodogradilište d.o.o. ima ugovorena još tri tankera, za prijevoz nafte i naftnih prerađevina, nosivosti 65.00 tona, s rokovima isporuke u 2009. i 2010. godini.

Brod je u petogodišnjem ugovornom najmu za francusku naftnu i energetsku kompaniju za transport rafiniranih proizvoda TOTAL. Novogradnja 462 sedmi je iz HANDYMAX programa od ukupno 10 brodova koje je splitsko brodogradilište ugovorilo za švedskog naručitelja tvrtku Concordia Maritime AB.

Ovo je četvrta ovogodišnja primopredaja u Brodosplitu, od ukupno šest planiranih za 2009. godinu.

Izvor: Brodosplit
Old September 24th, 2009, 04:30 PM   #397
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

U Dubrovniku najveći cruiser u povijesti te luke

U dubrovačku luku Gruž danas je uplovio najveći brod koji je ikada pristao u Dubrovniku, a riječ je o američkom putničkom brodu Carnival Dream, koji je sa 130.000 tona svojom veličinom nadmašio sve brodove po kojima je Dubrovnik postao priznato odredište poznatih brodova na kružnim putovanjima.

Brod je dugačak 306 metara i ima 14 paluba, a može primiti 4600 putnika i 1300 članova posade. Brod je u vlasništvu kompanije Carnivali Cruise Line, a u Dubrovnik je stigao posredstvom Jadroagenta iz talijanske luke Chivitavechije, i to je njegovo prvo komercijalno putovanje.

Iz Dubrovnika će večeras zaploviti prema lukama zapadnog Mediterana, a ponovno će u grušku luku stići 6. i 20. listopada.

http://business.hr/Default2.aspx?Art...d-fbc4944b8fb3
Old September 25th, 2009, 01:58 AM   #398
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

NAJVEĆI PUTNIČKI BRODAR NEPOPULARNO RIJEŠIO PROBLEM »VIŠKA« RADNIKA
Bez posla u Jadroliniji ostalo 66 pomoraca
Po završetku turističke sezone, zbog smanjenog obima posla, pomorcima nisu produženi ugovori o radu

Praksa je tri godine radnika držati na određeno vrijeme, a onda otkaz ugovora – Jadrolinija

RIJEKA – Ukupno 66 pomoraca i djelatnika Jadrolinije ovih je dana ostalo bez posla, jer im nisu produženi ugovori o radu. Osim upitne egzistencije njih povezuje i pomalo bizaran podatak, koji govori da mnogima to nije prvi gubitak posla u istoj kompaniji, gdje pojedinci imaju između pet i deset godina staža, ali unatoč tome i dalje rade na određeno vrijeme. O ovome i nastojanju da se smanje plaće za 10 posto, kao što je to propisala hrvatska Vlada, jučer je u Jadroliniji održan sastanak predstavnika dvaju pomorskih sindikata sa Upravom, ali bez nekog konkretnijeg učinka, jer će trenutno prekobrojni ostati bez posla i plaća, što znači u socijalno izuzetno teškom položaju.
Prema evidenciji Sindikata pomoraca Hrvatske u ovom trenutku u Jadroliniji 875 pomoraca ima stalni radni odnos, a 570 se nalazi u nesigurnom statusu ugovora na određeno vrijeme, koji se jednostavno mogu otkazati. Nešto je bolji omjer kod zaposlenika na kopnu gdje 328 radnika ima stalni ugovor o radu, a 173 na određeno vrijeme. Rezultat je to specifične kadrovske politike po kojoj pomorci ostaju bez zaposlenja nakon isteka ljeta i okončanja povećanog obima posla, zbog čega prestaje i povećana potreba za radnom snagom. Zato svake jeseni određeni broj pomoraca ide na ulicu, pogotovo oni koji se približe neprekinutom radnom stažu od tri godine, koliko je maksimalno trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme. Nakon toga, pomorci i njihove obitelji preživljavaju dva ili više mjeseci bez plaća, koristeći ukoliko je moguće i poticaje za nazaposlene pri HZZ-u, da bi ih Jadrolinija eventualno ponovo zaposlila na istim radnim mjestima, ali s novim ugovorima na određeno vrijeme uz maksimalni rok trajanja od tri godine, koji počinju iznova teći.
Vladimir Svalina, predsjednik SPH ističe kako je takva praksa loša, ali priznaje da se u ovom trenutku ona teško može promijeniti.
– Zakon o radu je tu nedorečen, jer uopće nije sagledao specifičnosti pomoračkog zanimanja. Mi imamo obećanje Uprave da će većina tih pomoraca biti ponovo vraćena na posao uz nove ugovore na određeno vrijeme ukoliko to bude moguće, ističe Svalina, dodajući kako je zasad dogovoreno da neće biti nikakvog smanjenja plaća u Jadroliniji bez obzira na naputak Vlade, koji sugerira kako bi plaće u državnim tvrtkama trebale pasti za 10 posto.

Do kraja godine bez radnog mjesta još dvadesetak radnika

Na novinarski upit Svalina potvrđuje da bi još 20-tak pomoraca i djelatnika do kraja godine moglo biti suočeno s gubitkom posla, odnosno s neprodužavanjem ugovora o radu. Za njih u Sindikatu ništa ne mogu učiniti kao ni za ova 66 djelatnika, ali bi u istom razdoblju za 30-tak ljudi trebala biti okončana kalvarija rada u statusu na određeno vrijeme sklapanjem stalnog ugovora o radu. Pritom, Svalina mogućnost kvalitetnijeg rješenja problema vidi u sklapanju novog nacionalnog ugovora, koji se mora potpisati prije objave natječaja za koncesioniranje državnih trajektnih linija u kojem se mora precizirati točan broj posada, radno vrijeme, visina plaća i ostalih prava pomoraca i obveza poslodavaca.

Darko PAJIĆ, Novi List

Old September 25th, 2009, 12:49 PM   #399
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Brod »Dalmacija« na sudskoj dražbi prodan za 770.000 dolara

Brod »Dalmacija« koji se već godinu dana nalazi na mrtvom vezu na Riječkom lukobranu prodan je za 770.000 dolara na sudskoj dražbi održanoj na Trgovačkom sudu u Rijeci

prošlog tjedna u stečajnom postupku tvrtke Adriatic Cruises.

Prihvaćena je jedina ponuda opunomoćenika tvrtke Baltanas Shipping Limited, registrirane u Charlestownu na otoku Nevis, koji pripada skubini karipskih otoka. Riječ je o off shore tvrtki, pa je stoga teško reći tko stoji iza kompanije, tim više što su delegacije iz mnogih zemalja posljednjih pet mjeseci obilazile brod i pokazivale ozbiljan interes za kupnju.

Navodno je riječ o kupcima iz Portugala koji bi ovaj cruiser mogli trajno privezati na nekoj atraktivnoj turističkoj lokaciji i dodatno ga urediti za ugostiteljske i druge sadržaje.

Kako je potvrdio stečajni upravitelj Adriatic Cruisesa, Dušan Crljenko, zasad je uplaćena jamčevina od 77.000 dolara, a ostatak svote trebao bi biti isplaćen početkom listopada.

Time će biti okončana avantura broda Dalmacija u tvrtki Adriatic Cruises, koja je u stečaju od travnja, a osnovao ju je “Autotrans”.

Izvor: Novi list
Old October 1st, 2009, 10:17 AM   #400
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Linije za otoke neće se reducirati

Trajekti i putnički brodovi na Jadranu plovit će po novom izvansezonskom plovidbenom redu, koji će vrijediti od 01. listopada do 31. prosinca 2009. godine, dok će se od 2010. godine
plovidbeni redovi izrađivati kao cjelogodišnji, priopćili su danas iz Agencije za obalni linijski pomorski promet.

Na taj način, napominju, otklonit će se problemi koje su imali turistički radnici koji na brojnim sajmovima početkom godine te nisu znali kako će brodovi ploviti u sezoni, a mnogobrojnim turistima plovidbeni redovi će tijekom cijele godine biti dostupni na Internetskim stranicama. Podjela na izvansezonske i sezonske redove plovidbe ostaje i dalje.

Plovidbeni izvansezonski redovi ostali su isti kao i prošle godine 2008., te nije došlo do reduciranja linija zbog gospodarske krize i recesije. Pri izradi plovidbenih redova uvažen je veliki dio želja i zahtjeva otočana.

Krajem rujna došlo je do prestanka plovidbe na državnim brzobrodskim linijama Pula-(Unije)-Mali Lošinj-(Ilovik)-Zadar i Split-Milna-Hvar, na trajektnoj liniji Drvenik-Dominče, te brodskoj liniji Trogir-(Slatine)-Split. Na dodatnoj putničko-teretnoj liniji do Elafitskih otoka, koja je uvedena ovoga ljeta došlo je do prestanka plovidbe broda „Plavi val“.

Promjene u redu plovidbe su nastupile u vezama otoka Mljeta s kopnom. Kako bi se poboljšala povezanost, ali i učinkovitost brodova, na glavnoj trajektnoj liniji za Mljet, između Prapratnog i Sobre, Jadrolinija uvodi veliki trajekt „Lubenice“, koji će ploviti četiri puta dnevno. Na liniji 831 trajekt će ploviti iz Dubrovnika samo do luke Suđurađ na otoku Šipanu. Brzi brod „Nona Ana“ umjesto iz Dubrovnika, ploviti će iz Sobre, a u dane vikenda uvode se i putovanja do druge luke na Mljetu, Polača.

Izvor: MMPI

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules