daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 27th, 2009, 05:11 PM   #341
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Likes (Received): 140

Constanta Tower a fost aprobat inca din 2007, locul este imprejmuit cu garduri.. au facut sapaturi dar din cate stiu sunt vestigii arheologice si probabil asta a determinat oprirea lucrarilor ...

In Constanta sunt asteptate sa inceapa lucrarile la turnurile de la extinderea City Park Mall (aprobate acum 2 luni parca), Marina Park (deasemenea au demolat tot si au pus garduri)... cam astea mi se par cele mai sigure ca vor fii finalizate.

Ar mai fii Mamaia Beach Residences care pare un proiect serios...
Eu sunt de parere ca vor incepe constructiile din vara sau toamna cel tarziu..

Sponsored Links

Old May 28th, 2009, 11:19 AM   #342
GANIN
Registered User

GANIN's Avatar

Likes (Received): 9

Constanta Tower in ce zona este ? chear nu stiu alt santier prin cta... momentan
GANIN no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2009, 01:03 PM   #343
#Alex
.

#Alex's Avatar

Likes (Received): 1

Constanta Tower este pe la poarta 2. Imi place proiectul asta (am mai vazut o propunere cu un commie de 30 etaje ), daca arata asa sper sa se faca.
#Alex no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2009, 04:41 PM   #344
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

In spatele Teatrului Fantasio
Old May 28th, 2009, 09:13 PM   #345
tomitanul
"Exitus acta probat"

tomitanul's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by NellyUSA View Post

In spatele Teatrului Fantasio

Salutare...

... nu induceţi lumea în eroare... în spatele Teatrului Fantasio se va construi noul sediu OCPI Constanţa (Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară)
tomitanul no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2009, 01:34 AM   #346
#Alex
.

#Alex's Avatar

Bun venit tomitanul !

Ai dreptate in legatura cu locatia OCPI, Constanta Tower din cate stiu trebuie sa fie pe langa sediul bancii de la poarta 2. (nu stiu exact)

OCPI Constanţa

Quote:
Conceptul cladirii viitorului sediu al OCPI Constanta are o traiectorie simbolica care doreste sa reprezinte perspectiva unui viitor cu respect pentru trecut.

Cladirea proiectata se compune dintr-un singur corp structural, care se va dezvolta diferit pe doua directii. Pe vecinatatea cu parcul se propune o transparenta si o oglindire a peisajului exterior, tocmai pentru a continua vizual sentimentul de spatiu deschis. Prin folosirea unei fatade de sticla de tip cortina, imaginea generala de spatiu verde, ambiental se va reflecta pe cladirea noua, prelungind astfel perspectiva.

Spre Teatrul Fantasio, care este o prezenta culturala sobra, cladirea noua se va imbraca intr-o fatada de piatra naturala, in semn de respect pentru o buna vecinatate.

Decupajele asociate atat volumului preponderent opac (spre latura adiacenta teatrului Fantasio) cat si celui din sticla prin intermediul parasolarelor care sunt dezvoltate pe doua directii diferite fac referire la trecutul indepartat al zonei, mozaicul roman fiind o puternica sursa de inspiratie.

Elementele de cupru "paraziteaza" intregul context in corespondenta directa cu lumea vegetala prezenta in zona, modificarea culorii acestora in timp accentuand si mai mult aceasta intentie.

La nivel de spatiu interior totul se concentreaza in jurul unui atrium dezvoltat pe 3 niveluri si placat integral cu sticla clara respectiv opaca in anumite zone, aici functiunea specifica (relatia public-autoritati) spunandu-si cuvantul.

Functiunea presupune o zona publica - la nivelul parterului, o zona de arhiva la nivelul mezaninului, restul fiind dedicat spatiului efectiv de lucru cu exceptia etajului patru care inglobeaza o sala de consiliu.

Compozitia urmareste materializarea unor puternice analogii intre istorie, cultura si tehnologie, ce inglobeaza elemente simbolice, toate sustinand necesitatea unui obiect arhitectural emblematic pentru oras.
Old May 29th, 2009, 11:00 AM   #347
tomitanul
"Exitus acta probat"

tomitanul's Avatar

Likes (Received): 4

Mersi #Alex...

Imaginile astea cu sediul OCPI nu le stiam. Se cam bat cap in cap cu descrierea... iar formularea asta: "Conceptul cladirii viitorului sediu al OCPI Constanta are o traiectorie simbolica care doreste sa reprezinte perspectiva unui viitor cu respect pentru trecut." ... chiar nu o inteleg... nu vad in imagine nici un respect pentru trecut ... care trecut!? poate cel comunist. Design-ul exterior dovedeste o totala lipsa de imaginatie a arhitectilor.

Intr-o nota usor tragi-comica, am surprins imaginile urmatoare pe santierul viitorului World Trade Center Constanta...

tomitanul no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2009, 06:46 PM   #348
#Alex
.

#Alex's Avatar

E un mod de a parca eficient.

Am gasit niste imagini de la pavilionul expozitional:
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Pana la urma au realizat ca e spatiul mic si acum vor sa il extinda.
Old May 30th, 2009, 05:14 AM   #349
the old rax
Registered User

Likes (Received): 173

Quote:
Originally Posted by tomitanul View Post
Mersi #Alex...

Imaginile astea cu sediul OCPI nu le stiam. Se cam bat cap in cap cu descrierea... iar formularea asta: "Conceptul cladirii viitorului sediu al OCPI Constanta are o traiectorie simbolica care doreste sa reprezinte perspectiva unui viitor cu respect pentru trecut." ... chiar nu o inteleg... nu vad in imagine nici un respect pentru trecut ... care trecut!? poate cel comunist. Design-ul exterior dovedeste o totala lipsa de imaginatie a arhitectilor.

Intr-o nota usor tragi-comica, am surprins imaginile urmatoare pe santierul viitorului World Trade Center Constanta...

Nici dracu' nu ne intrece in betia de cuvinte cu care putem apara o arhitectura mediocra ( eufemism). Cred ca sint unii mai talentati in tara aia care pot concepe ceva mai solid pt viitor fara sa se uite prea mult in trecut , cu aceeasi bani...What a bullshit , man! Cit despre santieru' viitorului WTCC...vai, ce forfota!
the old rax no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2009, 10:51 AM   #350
d29
Registered User

Likes (Received): 54

Tot nu inteleg cum a reusit respectivul sa cada cu masina acolo.
d29 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2009, 11:29 AM   #351
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Lucrările de modernizare ale Gării CFR Constanţa, finalizate până la sfârşitul lunii iunie

Gara Constanţa s-a transformat în şantier din 2005, de când au început lucrările de modernizare. Deşi construcţia ar fi trebuit să fie gata din luna septembrie a anului trecut, îmbunătăţirile care au fost aduse la proiect au prelungit termenul de execuţie al lucrării cu şapte luni. Andrei Dogaru lucrează la departamentul tehnic al firmei Athena SA, cea care s-a ocupat de modernizarea staţiei CFR Constanţa şi a explicat că „au apărut multe modificări la proiectul iniţial, în sensul că a fost îmbunătăţit, de aceea au întârziat lucrările”.

Reprezentantul firmei Athena a mai spus că grupul gării vechi va fi predat la jumătatea lunii iunie, iar întreaga lucrare va fi dată în folosinţă publicului călător până la sfârşitul acestei luni. „După predare, există perioada de reparaţii, când se constată defectele şi se repară”, a adăugat Dogaru.

Cinema pentru călători

Vechea gară nu avea niciun spaţiu comercial, decât ghişee de bilete, birou de informaţii şi sală de aşteptare. Potrivit lui Andrei Dogaru, „împărţirea efectivă a nou-lui spaţiu creat va fi făcută de beneficiar, Regionala CFR, însă vă pot spune că sunt aproximativ 900 de metri pătraţi pentru fiecare nivel: subsol, parter şi etaj”.

Dorin Maier, şeful Diviziei Infrastructură din cadrul Regionalei CFR Constanţa, a precizat că vor fi în jur de 25 de spaţii comerciale: „Acum nu o să mai existe săli de aşteptare, călătorul va trebui să consume”. În plus, publicul călător s-ar putea bucura de o sală de cinema, dacă reprezentanţii Companiei Naţionale de Căi Ferate vor stabili ca în una din cele două săli multifuncţionale de la subsol să funcţioneze un cinematograf.

În urma unei licitaţii publice, vor fi stabilite şi firmele care vor funcţiona în spaţiul comercial al gării, a mai spus Maier.
Old June 3rd, 2009, 09:26 AM   #352
Dooku
Registered User

Likes (Received): 5

Angry nelamurire

Quote:
Originally Posted by joienegru View Post

Tare mi-e ca "locuinte ieftine" este o sintagma prea potrivita pentru acest proiect. Poza de mai sus este luata din articolul asta, care vorbeste despre Mazare dand chiuvete pentru acest proiect. Poza este facuta in una din garsonierele proiectului banuiesc. Nu vi se pare cam inexistenta distanta dintre wc si cada? Inteleg ca-i o garsoniera, dar totusi. Prevad dezastru si revolta.
Deci sa ma lamureasca si pe mine cineva ce reiese din planul urmator:
http://www.primaria-constanta.ro/Pri...Prezentare.pdf ?
Ma uit la apartamente ... unele nu au bucatarie ?! iar cele care au ... nu au hol ? adica intri direct in sufragerie ??? nu tu macar un hol oricat de mic ar fi el ?
Eu nu mai inteleg nimic, in schimb cele cu hol au un hol de aproape 8m patrati ... ce parere aveti ?
unele sunt decomandate altele nu...
Dooku no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2009, 01:30 PM   #353
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

daca observi bucataria este integrata in living
(asa cum vezi si in filmele americane ai living si bucatatie delimitate de un bar sau o piesa de mobilier)

..
..

Plaja din Corbu are toate sansele sa ia locul statiunii Vama Veche

Neatinse de beton si inca necunoscute publicului larg – asa pot fi caracterizate plajele virgine. Plaja din comuna Corbu este una dintre plajele inca virgine, dar aflata de ceva timp in atentia investitorilor care vor sa construiasca aici o statiune de lux, care ar presupune mai multe hoteluri, deci betoane, fiare, sticla. Deocamdata, orice proiect pe plaja din Corbu nu poate fi dus la bun sfarsit, ceea ce este o veste buna pentru iubitorii de spatiu “nealterat” de constructii, dar pe de alta parte o veste proasta pentru administratia locala, care si-ar fi dorit sa “scoata” ceva bani la bugetul local din eventualele taxe si impozite. Intre timp, plaja virgina de la Corbu atrage tot mai multi turisti, intrucand compenseaza, intr-o oarecare masura, “nebunia” frumoasa care era, odata, Vama Veche – concept pe care insa administratia locala nu il prea iubeste. Primarul comunei Corbu, Marian Galbinasu, este nemultumit de faptul ca nu poate administra plaja, insa, de dragul afluxului de turisti, a hotarat sa nu o lase sub asediul mizeriei. “Plaja Corbu nu este in administrarea primariei, desi am tot solicitat acest lucru, mai ales ca din ce in ce mai multi turisti vin aici. Din pacate, este posibil sa devina a doua Vama Veche. Daca se va intampla acest lucru, nu avem ce sa facem, decat sa acceptam si asta pentru ca nici nu putem bloca accesul, si nici nu putem selecta turistii, putem in schimb sa o amenajam”, a declarat, pentru cotidianul “Replica” de Constanta, Marian Galbinasu, primarul comunei Corbu. Astfel, in decursul a doua luni au fost efectuate cinci interventii de colectare a deseurilor, fiind adunate 20 de tone de reziduri menajere. Tot Galbinasu a mai spus ca a facut demersuri ca plaja sa fie declarata una turistica, pentru a fi atrasi cat mai multi turisti.

Last edited by NellyUSA; June 3rd, 2009 at 04:28 PM.
NellyUSA no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2009, 08:05 PM   #354
laur2007laur
Registered User

laur2007laur's Avatar

Likes (Received): 641

Quote:
Originally Posted by Dooku View Post
Deci sa ma lamureasca si pe mine cineva ce reiese din planul urmator:
http://www.primaria-constanta.ro/Pri...Prezentare.pdf ?
Ma uit la apartamente ... unele nu au bucatarie ?! iar cele care au ... nu au hol ? adica intri direct in sufragerie ??? nu tu macar un hol oricat de mic ar fi el ?
Eu nu mai inteleg nimic, in schimb cele cu hol au un hol de aproape 8m patrati ... ce parere aveti ?
unele sunt decomandate altele nu...

in calitate de cumparator as considera o jignire baile propuse acolo , living-ul mai mic decat dormitorul . disproportionate multe lucruri.
personal as renunta la o terasa atat de mare si sa inghesui o nenorocita de baie de nici 1.7 m , citisem chair 1.4 . si mai sunt si apartamente noi.

my latest project: New York Penthouse-proposal
http://www.leadsonarchitects.com/#!n...penthouse/cwc5

arhitect - LEADSON ARCHITECTS
www.leadsonarchitects.com
https://www.facebook.com/leadsonarchitects

Servicii- Proiectare arhitectura-amenajari interioare
contact Leadson
laur2007laur no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2009, 02:47 PM   #355
Bogdan94
Registered User

Likes (Received): 8

care e cea mai inalta cladire din constanta momentan si cate etaje/metri are si care e cea mai mare care vor sa o construiasca si are sanse sa fie?
Bogdan94 no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2009, 03:30 PM   #356
GANIN
Registered User

GANIN's Avatar

Post hi

Uitate si u in posturile anterioare si ai sa vezi
Old June 4th, 2009, 04:02 PM   #357
#Alex
.

#Alex's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bogdan94 View Post
care e cea mai inalta cladire din constanta momentan si cate etaje/metri are si care e cea mai mare care vor sa o construiasca si are sanse sa fie?
In momentul asta nu stiu care e cea mai inalta. Sunt cateva de 20 in constructie, nu stiu daca e vreuna finalizata. Si blocurile din urmatorul cartier de locuinte facute de primarie vor avea 20 de etaje. Oricum nu e niciuna care sa sara in evidenta. Cel putin nu acum.

Pe viitor exista Marina Park cu 2 turnuri de 35 si 40 etaje, constructia va incepe la toamna.
Mai exista Mamaia North cu un turn de 42 etaje, dezvoltator Westhouse - firma nu e in cea mai buna situatie momentan dar nu vor sa renunte la proiectul acesta. Vom vedea cam peste un an ce sanse are. Intai trebuie sa termine Oasis Residences.
Si desigur Mamaia Beach: 1x60 + 2x40 Nu stiu prea multe despre proiectul acesta.

(mai exista un turn de 30 etaje - Constanta Tower - dar nu cred ca se va construi)
Old June 4th, 2009, 04:03 PM   #358
GANIN
Registered User

GANIN's Avatar

Wink

http://neomania.ro/wp-content/plugin...mb_black_3.jpg am gasit kteva poze cu viitoru burj al arab
Old June 4th, 2009, 04:04 PM   #359
GANIN
Registered User

GANIN's Avatar

Old June 4th, 2009, 04:07 PM   #360
GANIN
Registered User

GANIN's Avatar