daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old August 24th, 2010, 01:14 AM   #201
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Apoloni, zbulohet busti prej mermeri i njė femre.FIER-Njė zbulim i madh dhe i rrallė ėshtė bėrė sėrish nė parkun e Apolonisė nė Fier. Pas bustit qė dyshohet se i pėrket njė aristokrati romak, njė tjetėr bust njeriu ėshtė zbuluar ditėn e sotme nga ekpi shqiptaro-francez.
Bėhet fjalė pėr njė bust femre prej femre qė i pėrket sėrish periudhės romake qė pėrkon me shekullin e II ose tė III pas lindjes sė Krishtit.

Busti i femrės ėshtė gjetur shumė prane vendit qė u zbulua busti prej mermeri i romakut tė lashtė.

Ekspedita shqiptaro-franceze qė po gėrmon kėto ditė nė Apoloni, zbuloi pak ditė mė parė njė statujė. Statuja ėshtė busti i njė romaku ndoshta aristokrat dhe sipas ekspertėve ėshtė gjetur nė gjendje shumė tė mirė.
Vetė ekspertėt, flasin pėr njė zbulim spektakolar duke iu referuar vjetėrsisė sė saj, pėrmasave tė mėdha dhe gjendjes sė mirė nė tė cilėn ėshtė zbuluar.

Po kėshtu ditėt e fundit, zbulimeve iu shtua dhe gjetja e njė tjetėr vepre antike me vlera tė shumta historike e kulturore. Njė kėmbė bronxi, pjesė e njė statuje romake ėshtė zbuluar nga gėrmimet qė kreu ekspedita shqiptaro-franceze. Nga format dhe mėnyra e krijimit duket se kėmba e statujės i pėrket njė luftėtari romak. Vepra mendohet se i pėrket shekullit tė II ose tė III pas lindjes.

marre nga:http://www.balkanweb.com/kultur%C3%A...mre-45905.html
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2010, 04:43 PM   #202
albanni
Registered User
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 728
Likes (Received): 255

Ishalla vazhdojn ala qishtu
albanni no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2010, 12:04 PM   #203
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Eksklusive: Bankers Petroleum, tubacion nafte Fier – Vlore

Sipas nje njoftimi te Bankers Petroleum ne daten 13 gusht 2010, kjo shoqeri do te filloje ne vitin 2011 ndertimin e nje tubacioni qe do te transportoje naften bruto nga Fieri ne Vlore. Mbarimi i ketij tubacioni me kapacitet 70,000 fuci do te beje te mundur eksportin e vellimeve shume te medha te naftes bruto per ne Itali ose vende te tjera te rajonit. Per kete qellim, Bankers Petroleum ka filluar dhe ndertimin e nje depozite tjeter me kapacitet 80,000 fuci, duke dyfishuar keshtu kapacitetet depozituese totale ne 160,000 fuci.Detajet e projekteve:


1.Per momentin te gjithe sasite per eksport transportohen me autobote ne Vlore.
2.Kapaciteti depozitues aktual 80,000 fuci.
3.Depozita e dyte prej 80,000 fucish mbaron ne dhjetor te 2010 duke i rritur kapacitetet totale te depozitimit ne 160,000 fuci. Kjo do te beje te mundur ngarkimin per eksport te anijeve me te medha prej tashme 120,000 fucish.
4.Faza 1 – Fillon brenda vitit 2010 ndertimi i tubacionit prej 14 km nga fusha naftembajtese e Patos‐Marinzes per ne Nyjen e Fierit. Ky tubacion do te shtoje kapacitetet e transportit hekurudhor me 9,500 fuci, pervec kapaciteteve aktuale te transportit me autobote prej 15,000 fucish. Gjithashtu Nyja e Fierit do te sherbeje dhe per transportin e naftes bruto tek dy rafinerite e vendit.
5.Ndertimi i tubacionit si dhe ndertimi i nje terminali ne Fier (Nyja e Fierit) pritet te mbarojne ne fillim te vitit 2011, duke i dhene keshtu shoqerise kapacitete eksportuese deri ne 24,500 fuci.
6.Faza e dyte, ndertimi i nje tubacioni 30 km i gjate me kapacitet 70,000 fuci, do te lidhe terminalin e Fierit me terminalin e eksportit ne Vlore. Kjo faze pritet te mbaroje ne fillim te vitit 2012.Me keto projekte ambicioze, pritet qe shoqeria Bankers Petroleum te kthehet ne lider te shoqerive te naftes ne Shqiperi.karburant.com, 26.08.2010:http://www.karburant.com/index.php?o...lajme&Itemid=1
ja dhe 1 link tjeter:http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=190947&ref=fp
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2010, 11:35 PM   #204
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Apoloni,zbulohet shėtitorja

Nė Parkun e Apollonisė nė Fier, vazhdojnė zbulimet arkeologjike. Aty vijojnė tė dalin nė dritė, vepra nga mė tė rėndėsishmet e 50 viteve tė fundit. Grupet e arkeologėve njoftojnė zbulimin e njė shėtitoreje tė epokės helene, rreth 150 metra e gjatė. Tashmė mendohet se kjo shėtitore, mund tė ketė qenė qendra kryesore e qytetit antik tė Apollonisė.

marre nga:http://www.radiojug.com/index.php?op...id=3:newsflash
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2010, 11:39 PM   #205
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Fier, nis studimi i zonės turistike Seman-DivjakėEdhe pse janė ditėt e fundit tė sezonit veror, vėmendja pėr turizmin nuk mungon. Bėhet fjalė pėr studimin mė tė fundit qė ka nisur pėr zonėn turistike Seman-Divjakė.

Sipas kryetarit tė Kėshillit tė Qarkut Fier, Luan Muēaj, njė kompani spanjolle dhe portugeze ka shprehur interes pėr tė ndėrhyrė me investime tė fuqishme nė turizmin fierak, kryesisht atė bregdetar. Kompanitė e huaja, pas njohjes sė resurseve turistike, kanė ardhur pėr tė dytėn herė pėr tė parė mė nga afėr kushtet mjedisore dhe klimėn nė tėrėsi.
Muēaj thotė se zonat ku do tė kryhen investimet janė nga grykėderdhja e Semanit deri nė grykėderdhjen e Shkumbinit.Muēaj pranon gjendjen e rėndė qė paraqet vija bregdetare fierake, pėr sa u pėrket investimeve, por thotė se gjashtė muajt e ardhshėm do tė shėnojnė njė kthesė tė madhe tė infrastrukturės rrugore.

marre nga:http://www.radiojug.com/index.php?op...itet&Itemid=46
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 12:39 PM   #206
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Fier, rikthehen autobusėt urbanė nė qytet


Rivendoset shėrbimi urban brenda qytetit tė Fierit. Pas premtimeve disavjeēare ėshtė rivendosur mė nė fund pėr komunitetin e Fierit shėrbimi urban. Ky kishte munguar pėr mė tepėr se 18 vjet. E ndėrsa drejtuesit vendorė prisnin pėrfundimin e tė gjithė unazės sė qytetit, kanė vendosur qė ta rikthejnė urbanin pėr pjesėn mė tė madhe tė tij. Rikonstruksioni i pothuajse tė gjitha akseve kryesore tė Fierit ka mundėsuar studimin e mirėfilltė pėr njė itinerar tė saktė tė urbanit. Studimi ka zgjatur plot tre muaj dhe ka arritur nė pėrfundimin se pothuaj 80% e qytetit tė Fierit mund tė mbulohet me transportin urban. Gjatė dy javėve tė fundit bashkia ka vendosur tabelat e stacioneve dhe kėtė fundjavė ėshtė vėnė nė funksion tė plotė shėrbimi i shumėkėrkuar dhe i shumėpėrfolur njėkohėsisht.
Ibrahim Nallbani, shef i departamentit tė transportit nė Bashkinė e Fierit shprehet se investimi u vonua pėr shkak tė mungesės sė shumė rrugėve. Njėkohėsisht me shėrbimin urban brenda qytetit ėshtė rikthyer edhe linja Fier-Patos dhe anasjelltas. Kjo linjė nuk ka funksionuar qė nga viti 2000. Pėr dhjetė vjet, ky segment rrugor pėrshkruhej vetėm nga taksitė.

marre nga gazeta shqip:http://216.75.13.41/index/search?str=fier
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 02:26 PM   #207
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

bravo!!
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 02:38 PM   #208
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Po autobuset jane blere?
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 02:54 PM   #209
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Quote:
Gjatė dy javėve tė fundit bashkia ka vendosur tabelat e stacioneve dhe kėtė fundjavė ėshtė vėnė nė funksion tė plotė shėrbimi i shumėkėrkuar dhe i shumėpėrfolur njėkohėsisht.
Kjo do te thote qe jo vetem jane blere por edhe jane ne sherbim ne levizje tani.Fatkeqesisht nuk di te them ca tip autobuzesh kane blere.(ne web nuk gjeta info)
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 07:16 PM   #210
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Fier, Rifillon sherbimi i munguar UrbanQė nga dita e sotme qyteti i Fierit do tė ketė shėrbim urban. Bashkia i ka rikthyer sot zyrtarisht shėrbimin e munguar qytetit mė tė madh myzeqar. Ky shėrbim mė se i domosdoshėm u vjenė nė ndihmė jo vetėm zonave periferike por edhe banorėve nė lagjet qėndrore tė qytetit , nxėnėsve, tregtarėve dhe moshės sė tretė e cila ka mė shumė mundėsi pėr tu argėtuar. “Ky shėrbim do tė zgjidhė jo thjesht nevojat e trasportit tė brėndshėm por do tė ndihmojė dhe ē’bllokojė nė mėnyrė tė ndjeshme trafikun e rėnduar dhe kaotik,”u shpreh Drejtori i Shėrbimit tė Trasportit nė bashki, Ibrahim Nallbani

nje link tjeter marre nga:http://www.radiojug.com/index.php?op...itet&Itemid=46

Last edited by fieraku; September 14th, 2010 at 08:07 PM.
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2010, 05:56 PM   #211
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Fieri, njė memorial pėr tė pėrkujtuar ditėn e pavarėsisėSkulptori Haxhi Kalluci tregon detajet e veprės qė po punon
Njė memorial do tė ngrihet nė Fier me rastin e 98-vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė vendit. Autori i memorialit ka mundur tė gjejė edhe tekstin e pėrshėndetjes qė kryetari i Bashkisė sė Fierit nė vitin 1912 ia dėrgonte Ismail Qemalit mė 28 nėntor. Teksti i kėtij mesazhi do tė jetė pjesė e memorialit qė do tė ngrihet nė Fier nė kėtė nėntor. Puna pėr ndėrtimin e memorialit ka nisur dhe inaugurimi pritet tė ndodhė ekzaktėsisht mė 28 nėntor.

Memoriali do tė lartohet aty ku flamuri u ngrit pėr herė tė parė nė Fier nga kryebashkiaku i asaj kohe, Tonēi Kilica.

Autori i kėsaj vepre do tė jetė skulptori i njohur Haxhi Kalluci, njėherazi nėnkryetar i Bashkisė sė Fierit. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Shqip”, Kalluci ka zbėrthyer disa nga detajet e skulpturės mė tė fundit tė tij, e cila do tė marrė njė tjetėr status, atė tė kapėrcimit nga ekspozimi nė njė mjedis privat apo gjetiu, nė njė prezantim publik dhe me vlera tė mėdha historike dhe kombėtare.

“Pikėrisht nė qendėr tė qytetit, aty ku ndodhet ende flamuri kombėtar qė identifikon pavarėsinė, do tė vendoset memoriali. Iniciativa pėr kėtė vepėr ka qenė veēanėrisht e imja dhe ka si qėllim ngritjen e vlerave historike tė kėsaj ngjarjeje tė madhe pėr shqiptarinė. Si njė metropol nė zhvillim, Fieri ka nevojė pėr vepra tė tilla, aq mė shumė pėr vlerat qė mbartin kėto vepra”, tha Haxhi Kalluci. Ai shpjegon se nė ndihmė do t’i vijnė edhe dy skulptorė tė rinj tė porsadiplomuar.

Ėshtė projektuar qė memoriali tė zėrė njė sipėrfaqe tė madhe tė vendit ku sot ndodhen thjesht tre shtylla mbi tė cilat valėviten flamuri shqiptar, ai i NATO-s dhe ai BE-sė.

Sipas Kallucit, vetėm njė shtyllė do tė qėndrojė nė memorialin e ri. Mbi tė do tė valėvitet vetėm flamuri kuqezi. Mbi njė bazament tė gurtė do tė ngrihet njė gyp, I cili do tė lidhet nė pjesėn e sipėrme qė ėshtė konceptuar tė jetė e ndarė nė dy pjesė. Nė njė prej tyre do tė shkruhet mesazhi dėrguar plakut Ismail Qemali dhe nė tjetrėn portreti i Tonēi Kilicės, kryebashkiakut qė ngriti flamurin nė Fier.

Memoriali i pavarėsisė ėshtė i treti qė vendoset brenda kėtij viti nė Fier. Mė herėt nė qytet u vendos njė monument i heroinės Liri Gero, dhe mė pas njė i Sejfulla Malėshovės.

marre nga gazeta shqip:http://216.75.13.41/index/search?str=fier

Last edited by fieraku; September 23rd, 2010 at 08:57 PM.
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 08:46 PM   #212
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Fier, riciklim mbeturinave

Bashkia e Fierit ėshtė bashkia e parė nė Republikė qė vė nė zbatim projektin pėr riciklimin e mbeturinave urbane.
Ky projekt ėshtė financuar nga mbretėria e Vendeve tė Ulėta dhe me konsulencėn e “Co-Plan”.

Ndarja e mbeturinave nė tre kosha dhe ndėrtimi i impiantit pėr riciklimin e tyre do tė pėrmirėsojė ndjeshėm pastėrtinė e qytetit.

Nė takimin e organizuar pėr kėtė qėllim mernin pjesė zėvendėsministri i Mjedisit dhe ambasadori i Holandės nė vendin tonė.

Ambasadori e ka pėrcaktuar vendin tonė si vend me problem madhor nė pastrimin e qyteteve nga mbetjet urbane.

Nė qendėr tė qytetit tė Fierit, zėvendėsministri i Mjedisit dhe ambasadori i Holandės prenė shiritin e promovimit tė kėtij projekti pilot.

Nė tė gjithė qytetin janė shpėrndarė kosha pėr hedhjen e mbeturinave, tė cilat do tė ndahen nga vetė qytetarėt, sipas pėrbėrjes qė kanė e mė pas do tė dėrgohen nė impiantin e riciklimit.

marre nga:http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=193146&ref=fp
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 08:51 PM   #213
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Bashkia Fier: ”Pilotimi i Sistemit tė Ri tė Grumbullimit tė Mbetjeve me 3-Kosha”Kryetari i bashkisė Fier Baftjar Zeqaj sė bashku me Ambasadorin e Hollandės dhe z/ministrine mjedisit Taulant Bimo kanė promovuar projektin”Pilotimi i Sistemit tė Ri tė Grumbullimit tė Mbetjeve me 3-Kosha”Kryebashkiaku Zeqaj, nė prėzantim tė kėtij projekti qė pėrmison shėrbimin e pastrimit dhe e pėrqas atė me standartet e vėndeve mė tė zhvilluara perėndimore.

Kryebashkiaku Baftjar Zeqaj,duke falėnderuar ambasadėn dhe qeverinė hollandeze pėr financimin e e kėtij projekti tha:”Me mbėshtetjen financiare tė ambasadės sė Vėndeve tė Ulta ne kemi pėrmisuar infrastrukturėn e shėrbmeve duke vendosur 120 kontinier tė rinj pėr mbledhjen e diferencuar tė mbetjeve ( sistemi me tre
kosha) Kemi blerė dy makina tė reja teknologjike dhe 2-makina tė vogla pėr grumbullimin e mbetjeve inerte dhe tė riciklueshme.Kemi ndėrtuar stacionin e parė tė trasferimit dhe ndarjes sė mbetjeve tė riciklueshme nė vėnd-depozitimin aktual".

marre nga:http://www.radiojug.com/index.php?op...itet&Itemid=46
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 08:53 PM   #214
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Keto po qe jane lajme
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 09:20 PM   #215
neapolis82
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 61
Likes (Received): 6

vertet lajm shume i mire ky per qytetin tim. ka lajme te tjera se ē'do te bejne me pas me mbeturinat e diferencuara? shpresoj te mos vazhdoj me ajo djegja skandaloze prane ures se Mbrostarit.
neapolis82 no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 09:27 PM   #216
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Quote:
Originally Posted by neapolis82 View Post
vertet lajm shume i mire ky per qytetin tim. ka lajme te tjera se ē'do te bejne me pas me mbeturinat e diferencuara? shpresoj te mos vazhdoj me ajo djegja skandaloze prane ures se Mbrostarit.
Per sa i perket materialeve qe mund te riciklohen p.sh:letra,xhami,metalet pasi do te magazinohen ne impiantin e ndertuar nga ky projekt keto materiale do tu dergohen fabrikave perkatese qe ekzistojne per tu riperpunuar dhe riperdorur,ndersa per sa i perket materialeve qe nuk mund te riciklohen eshte duke u ndertuar nga nje firme gjermane nje impiant tjeter i posacem per diegien e mbeturinave ne perputhje me direktivat e BE per normat e ndotjes ambientale i cili do te prodhoje edhe energji elektrike,kjo firme gjermane ka lidhur kontrate me bashkine per perpunimin e plehrave qe nuk riciklohen.
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2010, 12:16 PM   #217
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,611
Likes (Received): 1204

Fieri si Holanda, plehrat nė tri kosha


Projekti pilot parashikon ndarjen ekologjike tė mbeturinave nė qelq, letėr dhe konsum
Ka nisur dje nė Fier zbatimi i projektit pilot pėr ndarjen e mbetjeve urbane nė tri kategori, si dhe riciklimi i tyre. Si njė kusht pėr integrimin nė organizmat europianė dhe kombėtarė, mjedisi dhe pėrmirėsimi i kushteve tė tij ėshtė vėnė nė qendėr tė vėmendje sė Bashkisė sė Fierit, qė me projektet e saj ka mundur tė marrė mbėshtetjen e Holandės, si dhe tė Co-planit.

Tepėr entuziast, kryebashkiaku i Fierit do ta cilėsonte nisjen e projektit tė riciklimit tė plehrave si njė etapė mjaft e rėndėsishme e zhvillimit tė zonės, e qė ndikon edhe nė strategjinė e zhvillimit tė qytetit dhe tė rajonit. Ndėrsa ambasadori i vendeve tė ulėta, Henk Van de Dool, ka thėnė se tė gjitha qytetet shqiptare vuajnė njė mjedis tė ndotur si pasojė e mosmenaxhimit tė mbetjeve urbane. Nga ana tjetėr, zėvendėsministri i Mjedisit, Taulant Bino, tepėr skeptik pėr kėtė projekt ėshtė ndalur mė shumė te prioritetet e qeverisė, angazhime qė lidhen me pėrmirėsimin e ndjeshėm tė mjedisit pėr njė periudhė pesėvjeēare. “Ne jemi sot kėtu nė njė stacion tė rėndėsishėm tė njė pune dyvjeēare realizuar nė bashkėpunim tė ngushtė me ambasadėn e vendeve tė ulėta dhe Co-plan, tė cilat bėnė tė mundur zbatimin dhe realizimin e projektit. Ky ėshtė njė projektpilot i grumbullimit tė mbetjeve nė tri kosha, qė do tė realizojė qė nė fillim ndarjen e mbetjeve urbane dhe riciklimin e tyre”, ka thėnė kryetari i Bashkisė Fier. “Shqipėria ka njė problem madhor, qė ka tė bėjė me pastėrtinė e qyteteve dhe ambasada qė unė pėrfaqėsoj ėshtė pėrpjekur tė asistojė qoftė nė sistemin qendror, qoftė edhe nė bashki pėr tė ndėrhyrė nė problemet mjedisore”.

Menaxhimi i mbetjeve urbane ėshtė njė nga proceset mė tė rėndėsishme. Jemi shumė krenarė qė jemi pjesė e promovimit tė njė skeme pilot, e cila mund tė aplikohet nė nivel vendi”, ka thėnė Dool. Sipas tij, njė nga objektivat e strategjisė kombėtare pėr menaxhimin e mbetjeve ėshtė padyshim riciklimi i materialeve. Zėvendėsministri i Mjedisit, Taulant Bino, ka deklaruar se deri nė vitin 2015 do tė mbyllen tė gjitha venddepozitimet e pikave tė pakontrolluara, tė cilat sot janė njė problem jetik pėr vendin. “Objektivat tona nė fushėn e mbetjeve janė tė shumta. Ne deri nė vitin 2015 kemi pėrcaktuar mbylljen e tė gjitha vend-depozitimeve tė pakontrolluara. Ju tė gjithė jeni nė dijeni se ne kemi vende ku digjen mbeturina nė ajėr tė hapur e shkaktojnė ndotje tė rėndė nė tokė, ujėrat e nėntokės dhe nė ajėr. Tė gjitha kėto do tė mbyllen. Ne kemi objektiva pėr riciklimin, tė cilat do tė rriten deri nė vitin 2015”, referoi Bino. Pėr zbatimin e projektit pilot nė Fier ėshtė ngritur njė impiant pranė fushės sė mbetjeve urbane dhe synohet mbulimi i territorit urban brenda pesė viteve.

marre nga gazeta shqip:http://216.75.13.41/index/search?str=fier
fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2010, 12:27 PM   #218
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Kendej nga veriu i Italise ka nje ndarje te katert, ate te plastikes.
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2010, 05:46 PM   #219
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904http://www.youtube.com/watch?v=655GkR3Hbhc
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2010, 08:26 PM   #220
neapolis82
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 61
Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by fieraku View Post
Per sa i perket materialeve qe mund te riciklohen p.sh:letra,xhami,metalet pasi do te magazinohen ne impiantin e ndertuar nga ky projekt keto materiale do tu dergohen fabrikave perkatese qe ekzistojne per tu riperpunuar dhe riperdorur,ndersa per sa i perket materialeve qe nuk mund te riciklohen eshte duke u ndertuar nga nje firme gjermane nje impiant tjeter i posacem per diegien e mbeturinave ne perputhje me direktivat e BE per normat e ndotjes ambientale i cili do te prodhoje edhe energji elektrike,kjo firme gjermane ka lidhur kontrate me bashkine per perpunimin e plehrave qe nuk riciklohen.
mmm me sa marr vesh edhe nga video e mesiperme, e ashtu si mendoja edhe me pare, ne me te miren e rasteve behet fjale vetem per grumbullim te diferencuar, te pakten per tani. Duhet shume kohe e investime per te krijuar nje infrastukture te mirefillte perpunimi te mbetjeve te ricikluara. Dhe dyshoja fort qe nje pune e ketille te ishte bere ne heshtje te plote. Sidoqofte fillimi i kesaj pune me mire se hiē dhe shprese per shmangie katastrofash si ketu ne Napoli perseri ne keto dite.
neapolis82 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:24 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium