daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old December 26th, 2011, 09:19 PM   #301
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

qa ndodhi me at qendren tregtare te etc-s a ka naj aktivitet?
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2011, 01:24 PM   #302
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

“Nisin punimet pėr zgjerimin e urės sė Sheqit”

Kryetari i bashkisė sė Fierit Baftjar Zeqaj pėruroi sot fillimin e punimeve pėr zgjerimin dhe rikonstruktimin e Urės sė Sheqit. Nė ceremoninė e zhvilluar me kėtė rast morrėn pjesė pėrfaqėsues tė Bashkisė punonjės tė firmės zbatuese dhe banorė tė zonės.
Investimi prej 57.540.000 lekėsh do tė mbulohet nga fondi i investimeve tė Bashkisė pėr vitin 2012 ndėrsa afati i mbarimit tė punimeve parashikohet tė jetė rreth 5 muaj ku pritet qė punimet tė kryhen kryesisht natėn pėr shkak tė trafikut tė rėnduar nė kėtė aks rrugor.
Sipas zyrės sė Shėrbimeve Publike nė Bashkinė e Fierit ura do tė ketė njė gjatėsi prej 40 metrash dhe gjerėsi me 4 korsi kalimi pėr automjetet ndėrsa do tė kryhen edhe punime shtesė pėr gjelbėrimin e zones sė pėrfshirė dhe lirimin e hapėsirės publike pėr lehtėsimin e lėvizjes sė automjeteve.

nga faqa zyrtare e Bashkise Fier
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2011, 01:34 PM   #303
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

http://bashkiafier.gov.al/wp-content...2011-Copia.pdf
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2011, 01:36 PM   #304
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

“Fillon rikonstruksioni i Qėndrės Kulturore tė Fėmijėve nė Fier”

Startojnė mė nė fund punimet pėr rikonstruksionin e godinės sė Qendrės Kulturore tė Fėmijėve “Lambi Bego” nė Fier. Me njė fond prej 32 milionė lekėsh, Bashkia Fier ka nisur nė kėtė mėnyrė udhėn pėr t’i ndryshuar pamjen godinės sė shkatėrruar pėr mė shumė se 20 vjetėsh. Inaugurimi i punimeve ėshtė zhvilluar nėn njė ceremoni nė ambientet e kėsaj qendre, ndėrsa, nė fjalėn e tij, kryetari i Bashkisė, Baftjar Zeqaj, ka theksuar se Qendra Kulturore e Fėmijėve ishte njė domosdoshmėri pėr qytetin e Fierit dhe se brenda vitit tė ardhshėm, kjo godinė do tė jetė tėrėsisht gati.
“Vetėm pak ditė mė parė, ka pėrfunduar procedura e prokurimit pėr Qendrėn Kulturore tė fėmijėve dhe sot po startojmė punėn pėr rikonstruksionin e saj. Kemi disa vite qė na ka shqetėsuar amortizimi i godinės nė fjalė, por, duke qenė se fondet qė kėrkonte ky investim ishin tė mėdha, ne kemi pritur nga qeveria shqiptare. Nė kushtet kur kjo e fundit na ktheu krahėt, atėherė ishim tė detyruar qė kėtė investim ta kryejmė me tė ardhurat e Bashkisė. Pas 3 muajsh, fėmijėt do tė kenė njė godinė bashkėkohore, tek e cila do tė mundin t’u japin jetė aktiviteteve tė ndryshme kulturore dhe argėtuese”, – ka theksuar kreu i Bashkisė Fier, Zeqaj.
Ndėrkohė, drejtoresha e kėsaj Qendre, Majlinda Verria ka falenderuar Bashkinė Fier pėr kėtė investim, duke pėrmendur se ky i fundit, shkon pėr mė tepėr se 250 fėmijė.
Aktualisht, nė Qendrėn Kulturore tė Fėmijėve Fier janė 250 fėmijė tė cilėt vijnė nga tė gjitha shkollat e qytetit tė Fierit. Duhet thėnė se godina e rrėnuar ka sjellė shpeshherė edhe reagim nga prindėrit, pasi egrasia dhe amortizimi i ambienteve tė brendshme ka qenė lidhur ngushtė me suksesin e munguar tė fėmijėve nė tė gjitha rrethet. Vlen pėr t’u pėrmendur se nė kėtė qendėr funksionojnė mirė pothuajse tė gjitha rrethet qė tėrheqin fėmijėt dhe i largojnė ata nga veset e pėrditshme tė rrugės.

nga faqa zyrtare e Bashkise Fier
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2011, 01:49 PM   #305
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

Projektet

Projektet e Planifikuara:
Rindėrtim, Gjelbėrim, Ndriēim i Bulevardit “Jakov Xoxa” (nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore)
Zgjerimi dhe rindėrtimi i Urės sė Sheqit
Ndėrtimi i njė shkolle tė re tė mesme, nė lagjen Kastriot
Rindėrtimi i rrugės “Xhemil Muēo”, nė Bishanakė
Rikonstruksion Rruga ” Astrit Toto”, lagja Sheq i Vogel
Rikonstruksion Rruga “Mico Plaka”, lagja Kastriot
Rikonstruksion Rruga “Riza Shanaj” Lagja “8 Shkurti”
Rikonstruksion i Qendres Kulturore te femijeve
Lulishtja lagja ” 16 Prilli”
Lulishtja lagja ” 1 Maj” 180 m2
Lulishtja lagja “15 Tetori” 120 m2
Lulishtja lagja ” Kryengritja e Fierit” 120 m2
Lulishtja lagja ” 8 Shkurti” 500 m2

Bashkia Fier
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2011, 03:36 PM   #306
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by fieraku View Post
Qendra e re tregtare''ETC Trading Center'' ne Fier ndertimi i se ciles do te behet ne pjesen veriore te qytetit pergjate unazes ne nje lagje qe po behet pothuajse krejtesisht e re me ndertime qe po ngrihen dita dites.Investitori per ndertimi e kesaj qendre tregtare eshte kosovar pikerisht 'Elkos Group' i cili po nderton qendra tregtare edhe ne Kosove,gjithashtu edhe zbatuesi i punimeve eshte nje firme kosovare nga Peja 'Veding Construction'.(punimet jane ndare ne 3 faza dhe priten te fillojne ne 15/01/2011.
ja dhe fusha ku do te filloje kantieri per ndertimin e qendres tregtare.


any updates ?
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2012, 04:54 AM   #307
wly456
BANNED
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Likes (Received): 0

I like it. Looks sunny and bright and most of all clean.
wly456 no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2012, 10:59 PM   #308
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2012, 09:49 PM   #309
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

http://bashkiafier.gov.al/wp-content.../IMGP39581.jpg

foto e marre mbas prishjes se tregut! me ne fund i erdhi radha edhe fierit te ndryshoj
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2012, 10:43 PM   #310
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,120
Likes (Received): 1801

doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2012, 03:14 PM   #311
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,120
Likes (Received): 1801

shkolla e re janaq kilica. Kur shkova para nje jave pash qe po shtronin oborrin perjashta. duhet ta hapin tani se fundmi mesa duket.
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2012, 07:42 PM   #312
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

lajm i mire... qe nga gushti qe kisha bere kete foto deri tani per te mbaruar punimet!!!
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2012, 09:02 PM   #313
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,120
Likes (Received): 1801

Ti e paske bere kete foto?? Neser do shkoj ne Fier dhe mbase bej ndonje foto me celular te ksaj, se aty perball e kam adresen qe do shkoj.

Last edited by doctorx; January 16th, 2012 at 03:22 PM.
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 10:32 AM   #314
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

po

ca te bej qe jam larg po do kisha bere foto cdo jave
nese na poston nje foto te re nuk do ishte keq
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2012, 03:22 PM   #315
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,120
Likes (Received): 1801

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Ti e paske bere kete foto?? Neser do shkoj ne Fier dhe mbase bej ndonje foto me celular te ksaj, se aty perball e kam adresen qe do shkoj.Last edited by doctorx; January 16th, 2012 at 03:29 PM.
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2012, 10:17 PM   #316
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

doctorx faleminderit per foton
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2012, 02:53 PM   #317
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

ka filluar ristrukturimi i "Qendres Arsimore Fier"

mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2012, 01:56 PM   #318
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Prezantohet projekti "Europa Plaza"
Quote:

Projekti parashikohet tė pėrurohet nė kuadrin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė
Skulptori Fate Velaj paraqiti nė sallėn e bibliotekės sė Fierit projektin pėr instalacionin monumental qė do tė vendoset nė rrethrrotullimin e sheshit Fitorja nė qendėr tė qytetit me titullin Europa Plaza. Gjatė paraqitjes sėr projektit ishin tė pranishėm pėrveē kryebashkiakut Zeqaj
anėtarė tė kėshillit Bashkiak dhe punonjės tė administratės sė Bashkisė. Sipas
skicės parashikohet qė mbi rrethrrotullimin e sheshit Fitorja tė vendoset njė glob shumėngjyrėsh alumini me dimension sa njė e treta e rrethrrotullimit sė bashku me 47 shtiza flamujsh tė vendeve tė BEsė dhe njė platformė mbajtėse betoni. Vetė artisti u shpreh se si shumė punė tė tjera tė artit publik tė mėparshme ky monument do tė shėrbejė si njė shprehje e aspiratės sė qytetarėve fierakė drejt vlerave evropiane duke ruajtur identitetin e tyre shqiptar. Ai tha se do tė pėrpiqej qė vetė projekti tė kishte edhe njė reklamim nė institucionet evropiane pėr vetė lobingun qė artisti do ti bėjė punės sė tij ndėrsa ndriēimi me anė tė projektorėve do ti jepte njė vlerė shtesė sheshit nė orėt e natės.Fate Velaj prezanton njė CV tė pasur artistike dhe politike nė disa vende tė Evropės si Austria dhe Italia sė bashku me njė listė tė gjatė ēmimesh
dhe mirėnjohjesh nga ana e institucioneve evropiane. Pėr tu pėrmendur kėtu ėshtė bulevardi 100 hapa drejt Evopės I planifikuar dhe I realizuar
nga ky artist nė qytetin e Pogradecit.
http://bashkiafier.gov.al/wp-content...tini-mars1.pdf
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2012, 02:12 PM   #319
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Pse nuk e quajne thjeshte "Sheshi Europa"?!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2012, 02:54 PM   #320
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

per ti bere qejfin "Europes"...
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:12 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu