search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 28th, 2008, 03:39 PM   #1
Ticonderoga
Marsjanin

Ticonderoga's Avatar

Likes (Received): 966

[Architektura] Stop Tandecie!

Miarka się przebrała. Przerażony skalą architektonicznej degeneracji, postanowiłem coś wreszcie zrobić własnoręcznie. Jedyne co mogę, jako zwykły człowiek, to informować i uświadamiać. Mogę narysować, wydrukować i rozwiesić plakaty zwracające uwagę na fatalną jakość nowych realizacji i dociepleń. Akcja ma szanse odnieść efekt, jeśli będzie miała duży zasięg, więc liczę na Waszą pomoc

Plan jest prosty. Narysuję kilka wersji plakatów zwracających uwagę na najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu bloków czy dobieraniu kolorów dociepleń i oczywiście piętnujących wyburzanie i przerabianie osiągnięć architektury PRL-u. Następnie spróbuję zainteresować akcją jakieś ogólnopolskie media. Jestem też pewien, że zwłaszcza lokalna prasa chętnie się włączy. Oni lubią takie inicjatywy. Jeśli znajdzie się sponsor na druk (koszty nie będą duże) to wezmę te plakaty pod pachę i przejdę się po mieście rozwieszając je w siedzibach spółdzielni mieszkaniowych (zwłaszcza tam!), przyda się też w urzędach, na uczelniach, itp. Będą dobrane tematycznie: w spółdzielniach plakaty o dociepleniach, na uczelniach i w biurach projektowych o kiczowatych bloczkach, w instytucjach mieszczących się w budynkach modernistycznych - o ochronie dziedzictwa, itp. Myślę, że spokojnie można wciągnąć do tej akcji izby architektów, instytucje miejskie (dbanie o wizerunek miasta!), uczelnie, itp. I przede wszystkim Was, drodzy forumowicze Nikt nie wie więcej o dramacie, który rozgrywa się w naszych miastach, niż użytkownicy Forum. Moglibyśmy zebrać najgorsze przypadki, sklasyfikować je i porównać z najlepszymi przykładami, wskazując konkretnie gdzie tkwi problem i spróbować wyjść z tą wiedzą do źródła, czyli tam, gdzie zapadaja decyzję. Mogę skooordynować druk plakatów, ale nie rozwieszę ich w całym kraju. Pomożecie?

Poniżej dwie propozycje.

Źródła zdjęć:
http://guzlo.wrzuta.pl/obraz/jsgSJYRkFB/nowy_dres
Autor: martm
http://designingdivas.blogspot.com/2...-fashions.html
Yuniversal Podlaski
Autor: frost84
Ino-online.pl
Autor: timit
Autor: janas_81
Autor: sky's_the_limit.jpg

Co sądzicie o hasłach, podpisach, doborze zdjęć?
I czy w ogóle jest sens startowania z taką akcją?
Ticonderoga no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 28th, 2008, 03:56 PM   #2
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 220

Jest sens! Ja chętnie dodam pierwsze zdjęcie do swojego profilu na facebook.com. Grupa odbiorców będzie co prawda zawężona do moich znajomych posiadających konto na facebook.com, ale zawsze to coś.

edit: A jednak nie dodam, bo myslałem, że to zdjęcie z elegancją jest oddzielne.

Last edited by Boogie; November 28th, 2008 at 04:06 PM.
Boogie no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2008, 03:56 PM   #3
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3168

Można by taką akcje zrobić. Tyle, że bardziej przemyślaną itd. Pisać do gazet itd.

Jestem za, chętny do pisania.
zonc no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2008, 04:00 PM   #4
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Likes (Received): 933

Jest to bardzo dobry pomysł! Trochę to dopracować, lepsze zdjęcia i można to jakoś później wykorzystać!
szym'car no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2008, 04:02 PM   #5
markus1234
BANNED

Ta czesc gdzie jest "elegancja" mi sie niezbyt podoba. Wglada jak reklama developerska. Ja bym ta czesc calkowicie wycial. Ona jest zupelnie zbedna i niepotrzebnie odwraca uwage.

Drugi plakat jest natomiast bardzo dobry od A do Z.
markus1234 no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2008, 04:05 PM   #6
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Mógłbyś też wykorzystać zdjęcia nowo powstających willi a la dworek polski. Takich ze spadzistymi dachami krytych błyszczącą dachówką, kutymi ogrodzeniami i dwoma betonowymi kolumienkami przy wejściu. To absolutnie dominujacy styl w architekturze nowo powstających domów jednorodzinnych w Polsce.
Old November 28th, 2008, 04:35 PM   #7
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 4486

Słuszna inicjatywa, chaos i tandeta plugawią nasze miasta...
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2008, 04:54 PM   #8
Rook Dio
most wanted

Rook Dio's Avatar

Likes (Received): 6

To ad. Elegancja. Tam dalbym jakis malunek Tamary Lempickiej, albo zdjecie z kims ubranym w podobnym stylu :

Rook Dio no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2008, 05:49 PM   #9
Danielewicz
Registered User

Danielewicz's Avatar

Likes (Received): 2093

Proponuję dodać do tandety słynny piramidkowy bloczek z Gdańska.

Dobrze by było gdyby przemalowywać bloczki wg pierwotnego projektu (nie mówię o gołej płycie).Tam gdzie były ciekawe przedziały powinno się ich nie przemalowywać bo to niszczenie architektury i wspomniana tandeta.

Poniżej przykład,chyba najlepszy jak malowanie może odmienić budynek(też warto by gdzieś tam upchnąć).Dziś gdyby były tak pomalowane,wyglądały by bardzo nowocześnie i nie ustępowały nowo budowanym konstrukcjom.

Dziś są takie.Niedługo pewnie zamienią się w pastele

A tego nie skomentuje-wiem że były,niech się powtarzają,może twórca tego gównianego remontu jakimś cudem tu trafi i zobaczy co narobił.Oby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła.

Problemem jest też stolarka okienna,ale w większości już wymieniona i jest po ptakach.Przedziały poniszczone,okna czarne zmieniane na białe PCV itd....Ale to już sprawa lokatorów jakie okna wstawiają...
Old November 29th, 2008, 02:30 AM   #10
pixeolo
Registered User

pixeolo's Avatar

Likes (Received): 2024

Myślę, że pomysł na akcję dobry. Proponowałbym skoordynowanie akcji. Przydałby się jakiś dobry blog z "manifestem", trochę plakatów i vlepek. Poniżej kilka koncepcji zainspirowanych wątkami, cytatami i fotografiami z SSC:

pixeolo no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 02:37 AM   #11
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3168

Rewelacja.
zonc no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 11:44 AM   #12
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 86

Pixeolo, zatrudniaj się w jakiejś agencji reklamowej!
Rewelacyjne plakaty działające na psychikę. Z tym, że sama kampania musiałaby być połączona z jakimiś broszurami czy wykładami, gdzie ludzie mogliby przeczytać jak bardoz przestrzeń publiczna oddziaływuje na człowieka i jego nastrój i z drugiej strony jak żle zagospodarowana może go zniszczyć. Bo podejrzewam że conajmniej 3/5 Polaków styropian na blokach się podoba. W kóncu "ładnie" obłożyli, pomalowali na "ładne" kolorki no to jest przecież "ładnie", co nie?
Bo sama akcja, mimo, że plakaty rewelacyjne (czarami zmieniłbym tylko kolor na ciut ciemniejszy, bo nie bardzo widac napis), niczego nie uświadamia, bo mentalność ludzi nie dorosła do poziomu dbałości o estetykę - vel. paskudna blacha na domkach jednorodzinnych, czy zlomowiska w ogródku, nie mówiąc już o kolorach farb na które jest wieczna przecena czy psie kupy.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 12:26 PM   #13
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Quote:
Originally Posted by pixeolo View Post
Przydałby się jakiś dobry blog z "manifestem", trochę plakatów i vlepek.
Błagam, nie odpowiadajmy na patologię patologią. I co później stanie się z tymi vlepkami? Najpewniej to co po wyjątkowo chamskiej i aroganckiej kampanii 36,6, po której całe miasto było pozalepiane tym syfem, wszystkie znaki, słupy, skrzynki, elewacje...
Old November 29th, 2008, 12:54 PM   #14
pixeolo
Registered User

pixeolo's Avatar

Likes (Received): 2024

Boogie, też myślałem o destrukcyjnej działalności vlepek, ale można stosować je dyskretniej nic 36.6. (np malutka vlepeczka na drzwiach koszmarcha). Niszczyć przestrzeń w obronie przestrzeni byłoby ciut niekonsekwentne. Żeby zaangażować ludzi na dłużej, trzeba łechtać ich pamięć co chwilę informacjami czy przypominać o istnieniu akcji i taką rolę może pełnić vlepka, tudzież naklejka np na laptopie, notesie, biurku, futerale na gadżet itp. Taką funkcję miałem przede wszystkim na myśli.

@zonc, Filipo01, dzięki za uznanie

Last edited by pixeolo; November 29th, 2008 at 01:01 PM.
pixeolo no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 01:42 PM   #15
Do You Wanna?
So Damn Hot

Do You Wanna?'s Avatar

Likes (Received): 0

A wg. mnie taka akcja nie ma szans na powodzenie, choć inicjatywa jest słuszna i jak najbardziej godna pochwały! Ludzie na ulicy i tak nie zwracają uwagi na plakaty, a tym bardziej wlepki, nie mówiąc już o stronie internetowej, bo niby jak mieli by na nią trafić, więc grupa odbiorców, do której miało by trafić to przesłanie jest bardzo wąska. A poza tym ludzie nie interesujący się architekturą nie mają tak rozwiniętego poczucia estetyki miejskiej jak my. Nawet nie zauważają tych wszystkich kiczowatych koszmarków, ba nawet im sie to podoba, bo jest kolorowo i w ich uznaniu nowocześnie, takie odreagowanie po latach szarego PRL-u. Zwłaszcza mam tu na myśli mieszkańców tych wszystkich bloków po termomodernizacji. Dla nich nie liczy sie wygląd, a to, że jest im cieplej i że budynek wygląda na nowy. Ja sam zanim poznałem to forum nie zwracałem uwagi na te wszystkie architektoniczne buble, po prostu zadowalałem sie tym, że coś budują albo odnawiają. Niestety tak samo byłoby z potencjalnymi odbiorcami tej akcji.
Do You Wanna? no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 01:53 PM   #16
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 86

Moim zdaniem zawsze jest jakiś sens. W końcu ludzie na początku też nie bardzo sobie zdawali sprawę z tego jaki wpływ na zdrowie ma palenie tytoniu, ale akcje rozmuchane od dobych kilkunastu lat zmniejszają odsetek palaczy. Jednorazowa akcja w życiu nie pomoże, ale kilka, kilkanaście rozciagnięte na przestrzeni 10 lat owszem.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 01:57 PM   #17
piotrekb
Registered User

Likes (Received): 0

del

Last edited by piotrekb; February 26th, 2012 at 03:31 PM.
piotrekb no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 02:48 PM   #18
smirnov777
Registered User

smirnov777's Avatar

Likes (Received): 378

To jest doskonały przykład dla tego tematu

Jak można tak zniszczyc piękną kamienice
smirnov777 no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 03:00 PM   #19
adam2a
Registered User

Likes (Received): 33629

Mi to wygląda na całkowicie nowy budynek. Postmodernizm jak się patrzy.

Co do samej akcji: słuszna sprawa
adam2a no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2008, 03:22 PM   #20
markus1234
BANNED

niesamowity budynek. Za to powinno byc przynajmniej rok bez zawieszenia.
markus1234 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bloki

Thread Tools

Posting Rules