daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Slavonija i Baranja

Slavonija i Baranja Slavonia and Baranja: Osijek, Slavonski Brod, Vinkovci, Vukovar, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 27th, 2011, 05:44 PM   #1
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

Likes (Received): 55

[Slavonski Brod] - Vizija razvoja

Brodska Naselja

...Tu se čobanac jede...šljivovica se pije i i Sunce naljepše sije i nigdje ljepše nije, nego na palubi broda šta mu Sava trup kroji, 760 godina usidren stoji i ne putuje nigdje, tu je stoljeća broji...ovdje na obali Save raj na zemlji postoji.
by SBReprezenta
brvnara no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 27th, 2011, 05:47 PM   #2
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

Uvod

Po uzoru na susjede Osječane odlučio sam u dogovoru sa Mikijem otvoriti novu slavonsku dretvu koja ce se baviti našim vizijama razvoja Slavonskog Broda.

Nadam se da ćete svi sudjelovati, posebno brodski forumasi, ali i svi oni koji su upoznati sa problematikom našeg grada i koji misle da imaju s nečime doprinjeti.
--------------------------------------------

Pravila:

Miki i ja smo zamislili da se predstavi odredeni dio grada, ili grad u cijelosti ukoliko se obraduju teme koje doticu sve gradske četvrti (promet, javni prijevoz, infrastruktura...).
- Nakon predstavljanja odredenog ''problema'' bilo bi dobro raspraviti do kraja o toj temi prije uvodenja novog problema.

- To bi bilo to sto se nekakvih ''pravila'' tice.

Eto za kraj - Živjela nova dretva!

Brodska Naselja

...Tu se čobanac jede...šljivovica se pije i i Sunce naljepše sije i nigdje ljepše nije, nego na palubi broda šta mu Sava trup kroji, 760 godina usidren stoji i ne putuje nigdje, tu je stoljeća broji...ovdje na obali Save raj na zemlji postoji.
by SBReprezenta
Old December 27th, 2011, 05:56 PM   #3
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

Budainka - Kolonija

Evo ja bi zapoceo sa necim realnim.
Radi se o velikoj praznini u gradskom tkivu koje je na dobrom putu da bude zauvijek devastirano poludivljom gradnjom koju grad dozvoljava.

Radi se o ovome podrucju:

Kao sto se vidi to djeluje dosta kaoticno. Izmedu dva naselja gotovo da i nema komunikacije a skoro se dodiruju.

Evo moje rjesenje:

Sta mislite o ovome?

Brodska Naselja

by SBReprezenta
Old December 27th, 2011, 06:03 PM   #4
Miki86
Registered User

Miki86's Avatar

Likes (Received): 4386

Svaka čast brvnara na temi još jednom.

Kod nas je neki običaj da se prvo izgrade kuće a da onda prođe cesta. Grad bi trebao unaprijed smisliti mrežu prometnica za širenje nekog naselja kao što si ti napravio ovdje i postpuno ih graditi.

Vidim da si napravio nekoliko spojeva sa SVC al mislim da to nije izvedivo sa financijske strane jer koliko vidim potrebno je novih 6 mostova preko kanala.

Dalje, mene zanima također što je sa ovim projektom:

Postojeće igralište nalazi se desno u tvom najvećem kvadratu, a mene zanima kako bi se ovo naselje točno nadovezalo na postojeće ulice, odnosno kuda će voditi ove glavne ceste sa ovih rendera?

Ako se ovo opće realizira...

Također volio bi da se počmu graditi četverokatnice, odnosno pravilna stambena naselja sa zgradama sjeverno od pruge. Kad bi se ovo napravilo to bi bile najvišlje stambene zgrade sjeverno od pruge a pošto je okolo more kuća bilo bi fino uočljivo.
Miki86 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2011, 06:18 PM   #5
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

Hvala, jos jednom

Sto se tice ovog projekta, iskreno nemam pojma kako i sta. Osim ovih rendera ni na stranici projektanta nema drugih informacija, tako da nemam pojma ni gdje bi to trebalo stajati.

Sto se ovog moga tice, mislim da mostovi ne bi predstavljali toliku stavku, jer se ne bi gradili svi odjednom, vec onim tempom kojim bi se popunjavale parcele.

Mislim da je krajnje vrijeme da se grad ''uplete'' u urbano planiranje novih naselja, jer ovakvo sirenje grada kakvo imamo danas je neodrzivo. Time si radimo toliku stetu da je jednostavno necemo moci ispraviti kada netko to bude htio/znao napraviti. Grad mora pod hitno odrediti zone gradnje koje ce se nastavljati na postojeca naselja, a ne izdavati gradevinsku dozvolu svakome tko ima parcelu, kao sto se danas radi na Velikom polju gdje ljudi zive bez asfalta, rasvjete i ostalih infrastrukturnih potrepstina. Uz to, na ovakav nacin bi se racionalnije mogle planirati i gradnja te iste infrastrukture, za razliku od ovog sto imamo danas.

Brodska Naselja

by SBReprezenta
Old December 27th, 2011, 06:23 PM   #6
Miki86
Registered User

Miki86's Avatar

Ispravit ću se. Izgleda da ipak postoji mreža prometnica za ovaj dio. Kada sam gledao GUP pod promet učinilo mi se da je to sve površno riješeno i da nema kvalitetne mreže al sam onda otvorio PUP Brodski Varoš jug - Budainka i evo te mreže:

Sad da li je bilo kakvih izmjena ovoga ne znam, moguće da čak je jer su baš ovaj projekt stambenog naselja nešto spominjali na jednoj od sjednica al nisam zapamtio o čem su točno govorili. Uhvatio sam dio kad su govorili da se investitor obvezao srušiti postojeće igralište i napraviti 2 nova te zgradu sa prostorijama kluba, odatle 2 igrališta na renderu umjesto postojećeg jednog.
Old December 27th, 2011, 06:28 PM   #7
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

E pa ovo izgleda jako dobro, ali ne mogu se tocno orjentirati. Gdje su ti ta igralista?

Brodska Naselja

by SBReprezenta
Old December 27th, 2011, 06:31 PM   #8
Miki86
Registered User

Miki86's Avatar

Izgleda da nisu obuhvaćena ovdje. Govorio sam gore na onim renderima Hrastnika jer su tamo 2 igrališta. Koliko vidim ovo lijevo je Zagrebačka ulica a desno je kanal. Ovo je rađeno prije nekoliko godina tako da mislim da je bilo nekih izmjena još, upravo zbog ovog naselja, ko će ga znat..
Old December 27th, 2011, 06:39 PM   #9
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

Da uspio sam se snaci na kraju, ali su me ta igralista bunila. Moram priznati da jako lijepo ovo izgleda - puno bolje od moga rjesenja

E sad da grad dovede neku odredbu gradnje po zonama (ako je to moguce uopce) da se popune ove praznine po gradu, a onda tek nastavi gradnja na novim lokacijama.

Dali je to moguce?

Brodska Naselja

by SBReprezenta
Old December 27th, 2011, 06:53 PM   #10
Frnjchuga031
Lega

Frnjchuga031's Avatar

Likes (Received): 453

Samo naprijed...

JA SAM JEDAN OD ONIH NA KOJE SU NAS RODITELJI UPOZORAVALI !
Frnjchuga031 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2011, 08:09 PM   #11
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Svaka čast na uvodu

Old December 27th, 2011, 08:15 PM   #12
Murrayri
BANNED

Murrayri's Avatar

Likes (Received): 0

Evo da dam i svoj skromni prilog novom listu o Sl. Brodu... Dakle, prenosim ovdje ono što sam već ranije komentirao na OS listu o viziji razvoja, za što imam debele potvrde od strane nekih stručnjaka koje ovdje ne namjeravam navoditi...

Prenosim tekst u cijelosti:

Kod izrade vizija, velikih prostorno - planskih projekata i sl., najsjajnije je to što ih se gotovo u pravilu radi iz populističko - propagandnih razloga, a u izradi sudjeluju nerijetko ljudi koji nisu dorasli razini zadatka!

Uz navedeno, još je jedna osobitost Hrvatske, da u nas projekte za velike regulacije prostora naručuju uglavnom ljudi gotovo bez prebijene pare, koji nikako ne budu u stanju realizirati ni 50 % projekta u sljedećih 50 godina!

U svijetu, u pravilu, velike prostorne projekte naručuju imučni investitori u uređenim sredinama, s jako dobro reguliranim urbanističkim pravilima igre, u suradnji s lokalnim vlastima, koje nerijetko prodaju velika zemljišta, uz ugovorom definirani uvijet da se investitori strogo drže već izrađenih detaljnih projekata, čije su projektiranje ranije naručile same te vlasti. Dakle, realizatori su ljudi koji imaju mnogo kapitala, a vlast ih samo usmjerava.

A ima i radikalnijih primjera, kao u Japanu, gdje urbano planiranje kao takvo uopće ne postoji, nego se urbani red uspostavlja politikom taksi. Primjerice, najviše takse udari se na gradnju, recimo nebodera, negdje na slobodnoj poljani, dosta udaljenoj od urbanih područja i bez postojeće infrastrukture, pa ako se investitoru i dalje isplati... U drugom slučaju, politikom vrlo niskih taksi, podupire se gradnja visokih zgrada na području grada, gdje se štedi prostor podizanjem nebodera.

Zbog niza razloga, famozni GUP-ovi, DUP-ovi i sl. kod nas su se, u dugogodišnjoj praksi (preko 50 godina!) pokazali izrazito neučinkovitim, manjkavim, podložnim korupcij,i i kao takvi suvišnim. A ujedno predstavljaju i relikt komunističkog planiranja, koji je, tko zna kako i zašto (dobra mogućnost zarade kroz korupciju?!) preživio do današnjih dana!

Vizije trebaju razvijati i donositi isključivo ljudi koji su ih u stanju i realizirati (financijski, logistički, operativno...), što je praksa u razvijenom svijetu s kojim se želimo supoređivati!

I da, u svakom slučaju naprijed, treba nam novih tema o SB, jer ako ništa, barem se sanjariti smije... U našem slučaju, vjerojatno za dugi, dugi niz godina!

Poz!

Last edited by Miki86; December 27th, 2011 at 08:36 PM.
Murrayri no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2011, 11:23 PM   #13
brvnara
Brđanin

brvnara's Avatar

Imao sam goste pa nisam mogao tipkati

Quote:
Originally Posted by Semper Fidelis View Post
Svaka čast na uvodu

Hvala!

@Murrayri
Pa upravo ovo sto si ti opisao je slucaj i kod nas. Investitor je glavni i zbog njega se mjenja GUP na dnevnoj bazi - zadnji znacajniji slucaj je upravo gradnja BrodTowera.
- ono o cemu ja govorim i na sta apeliram je to da bi se na podrucju grada trebalo forsirati odredena podrucja na kojima ce se graditi, a ta podrucja bi se trebala nastavljati na postojeca naselja radi racionalnije izgradnje infrastrukture, a ne da se kao sad za 10 kuca mora razvalaciti asfalt i ostale komunalije...nema racunice jednostavno.

Eto sad zamisli da se donese takav nekakav (recimo) ''program'' kojim bi se forsiralo gradnja na npr. budainci i cekati da se taj dio grada izgradi kako treba i kvalitetno popuni, a zatim krenuti na drugi, npr. livadu...
Takvim nacinom planiranja sprijecilo bi se daljnje devastiranje prostora (kojeg nam u Brodu kronicno nedostaje) i nastajenje ovakvih divljih naselja (slika ispod) koja nikada nece biti potpuna naselja sa potrebnim sadrzajima.

Brodska Naselja

by SBReprezenta

Last edited by brvnara; December 27th, 2011 at 11:50 PM.
Old December 28th, 2011, 09:32 AM   #14
Murrayri
BANNED

Murrayri's Avatar

Quote:
Originally Posted by brvnara View Post
Imao sam goste pa nisam mogao tipkati

Hvala!

@Murrayri
Pa upravo ovo sto si ti opisao je slucaj i kod nas. Investitor je glavni i zbog njega se mjenja GUP na dnevnoj bazi - zadnji znacajniji slucaj je upravo gradnja BrodTowera.
- ono o cemu ja govorim i na sta apeliram je to da bi se na podrucju grada trebalo forsirati odredena podrucja na kojima ce se graditi, a ta podrucja bi se trebala nastavljati na postojeca naselja radi racionalnije izgradnje infrastrukture, a ne da se kao sad za 10 kuca mora razvalaciti asfalt i ostale komunalije...nema racunice jednostavno.

Eto sad zamisli da se donese takav nekakav (recimo) ''program'' kojim bi se forsiralo gradnja na npr. budainci i cekati da se taj dio grada izgradi kako treba i kvalitetno popuni, a zatim krenuti na drugi, npr. livadu...
Takvim nacinom planiranja sprijecilo bi se daljnje devastiranje prostora (kojeg nam u Brodu kronicno nedostaje) i nastajenje ovakvih divljih naselja (slika ispod) koja nikada nece biti potpuna naselja sa potrebnim sadrzajima.

Brvnara,

slažem se oko toga da se kod nas prostorni planovi mijenjaju zbog investitora,
ali upravo o tome govorim, kod nas se rade planovi kojih se nitko živ ne namjerava držati, a često su i vrlo neprovedivi iz razno-raznih razloga.

Urbano planiranje kakvo poznajemo u RH u uređenom svijetu jednostavno ne postoji, jer je ovo relikt komunističkog sustava, uz koji, nažalost, ide i korupcija kroz pogodovanje investitorima... Nisu problem investitori kao takvi, nego naš urbanistički sustav!

U civiliziranim europskim i svjetskim sredinama grad ili lok sredina vrlo često naručuje izradu vrlo detaljnih projekata u konzultacijama sa mnogim stručnjacima, pa se pojedina zemljišta, parcele u vlasništvu grada prodaju zainteresiranom investitoru u paketu sa gotovim projektima, kojih se kupac zemljišta mora držati do u detalj, kao i rokova izgradnje!

Ima, naravno, i primjera gdje investitor kupuje parcele i naručuje projekte, ali i u tom slučaju lok. vlasti provode urbanistički red, a investitor sam plaća uvođenje osnovne infrastrukture, ukoliko ona ne postoji, a ne lok. sredina ili grad! Ali ni u ovom se slučaju nikako ne radi o "urbanističkom redu" u onom poimanju kakvo imamo kod nas, jer se nikako ne naručuju skupe i besmislene papirine nego se od slučaja do slučaja radi s investitorom, koji se mora uklopiti u neka generalna pravila igre. Naravno, kod nas bi i tatkv sustav, pretpostavljam, bio dobar izvor korupcije, jer predviđa koliko-toliko povjerenje u lok. vlasti i njihove službe! Ali, korupcija je jedan sasvim drugi par rukavica...

Ali, ponavljam, u nekim od najnaprednijih država na svijetu uopće ne postoji urbano planiranje kao takvo, pa ni tone besmislenih papirina.U Japanu se urbani red održava politikom taksi; vrlo niske takse za gradnju u samom gradu, ako se podiže neboder, vrlo visoke ako se taj isti neboder podiže na ledini izvan urbanog područja. Dio posla odrađuje i ekonomska logika, pa se jednostavno nitko
ne odlučuje iz egzibicionizma graditi prizemnicu u samom centru velikog grada, jer je tako nešto neekonomično i besmisleno na tako skupom zemljištu. U nekim primjerima, visokim taksama se baš destimulira gradnja u nekim značajnim pov. gradskim jezgrama... ima mnogo primjera!

A kod nas se donose prostorni papiri smiješnih naziva (GUP, PUP, DUP) samo zato da bi se stvorilo privid da se nešto "planira", realno zato da bi pojedinci mogli zarađivati na njihovoj izradi ne male novce, kao i zato da bi se kroz korupciju moglo pogodovati pojedincima svako malo...
A koliko su svi ti dokumenti kvalitetni, provedivi i važni, ali i izvor korupcije, govori činjenica koliko ih se često mijenja, dopunjava, prepravlja...

Last edited by Murrayri; December 28th, 2011 at 09:42 AM.
Old December 28th, 2011, 10:12 AM   #15
Murrayri
BANNED

Murrayri's Avatar

Slažem se oko toga da bi se trebalo forsirati određena područja, ali na posve drugačiji način, kroz politiku taksi, poreza... kao i proaktivnu politiku grada i lok. zajednice.

Osim navedenog, najbolji je način da se realizira bilo kakva velika vizija da lok. sredina posjeduje u vlasništvu zemljišta za koja izrađuje vrlo detaljnu projektnu dokumentaciju (NE GUP, PUP... i druga slična sr....), dakle gotove projekte čitavih naselja/zgrada s ulicama, parkovima, vrtićima, trgovinama,... koje zatim prodaje uz ugovornu obvezu investitora da ih se i drži! U slučaju da se investitor ne drži projekta i
rokova, u skladu s ugovorom, snosi velike penale, uz mogućnost raskidanja ugovora itd...

Ukoliko se ne ide na ove načine, i grad nije vlasnik zemljišta, vrlo je teško u našim uvjetima investitorima uvjetovati bilo što, ali kad bi ga opalili vrlo visokim taksama, uz brzu i učinkovitu provedbu naplate, lako bi ga se dovelo u red!

Kod nas se još uvijek brka mnoge stvari, pa se svašta smatra udarom na standard i socijalu! Zbog toga imamo situacije sa hrpetinama naselja s, vrlo često dosta velikim kućama podignutim davnih dana, koje su i danas bez uređenih fasada, ...
Isto tako, imamo žalosno stanje u užoj i široj gradskoj jezgri, sa mnoštvom neuređenih pročelja, velike stravično zapuštene rupe u samom tkivu grada (na šetalištu uz savu, u Mesićevoj, Starčevićevoj, Strossmayerovoj...), da ne nabrajam dalje!
Sve od navedenog u civiliziranom bi svijetu bilo na udaru vrlo visokih taksi, poreza... a dio bi reguliralo i tržište (koje je u nas urušeno!). Nije uvijek pitanje socijale živjeti u centru grada u oronuloj zgradi i imati zapuštenu parcelu, ruševinu...
Možda se može učiniti neosljetljivim, ali ako netko nema novaca za održavanje velike zgrade u centru grada, treba ju jednostavno prodati, iznajmiti ili nešto sl... onome tko će ju držati uređenom. Isto tako, sređena lok. sredina nikako ne smije dozvoliti dugotrajno neuređene parcele u centru grada - tu treba lupiti vlasnike žestoko po džepu. Isto se odnosi i na "vječna" gradilišta i sl!

Još jedan mali dodatak; za zgrade u pov. jezgri postoji, barem je kod nas u Rijeci tako, i mogućnost dobivanja dijela sredstava od strane grada, tako da je vrlo često, uz nešto povećane troškove od pričuve i/ili kratkotrajno ulaganje nešto većih sredstava, potrebna jedino još dobra volja!

Last edited by Murrayri; December 28th, 2011 at 10:41 AM.
Old December 28th, 2011, 11:41 AM   #16
lokomotiva
Registered User

lokomotiva's Avatar

Likes (Received): 2505

Quote:
Originally Posted by brvnara View Post

Evo moje rjesenje:

Sta mislite o ovome?
treba izbjegavati ovoliko izlaza na SVC, samo bi ju se zagušilo. treba napraviti paralelnu prilaznu cestu koja bi prihvaćala promet iz tog "novog naselja" i preusmjeravala na SVC i obratno. dobar primjer je na ulazu u osijek, od strane čepina.
lokomotiva no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2011, 11:42 AM   #17
Miki86
Registered User

Miki86's Avatar

Nažalost svaki poslovoni objekt duž SVC ima svoj izlaz na nju.
Old December 28th, 2011, 11:45 AM   #18
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Ta cesta služi kao obilaznica jelda?
Old December 28th, 2011, 11:53 AM   #19
Seyzmo
On Air

Seyzmo's Avatar

Likes (Received): 1545

Quote:
Originally Posted by Semper Fidelis View Post
Ta cesta služi kao obilaznica jelda?

U pocetku je tako zamisljena, ali sve je manje obilaznica...mislim kako objasniti lezece policajce na takvoj ulici.
Seyzmo no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2011, 11:54 AM   #20
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Likes (Received): 192

E to je ono što sam govorio na temi o Našicama i obilaznici. Ne smije se to dopuštati, obilaznica mora biti obilaznica pa makar se grad i širio okolo, samo kuće ne smiju imati izravnu vezanost na takvu cestu jer se onda pretvara u najobičniju ulicu.

Reply

Thread Tools

Posting Rules