daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Slavonija i Baranja

Slavonija i Baranja Slavonia and Baranja: Osijek, Slavonski Brod, Vinkovci, Vukovar, etc.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 5 votes, 5.00 average.
Old May 10th, 2009, 08:14 AM   #1
P.C.Dolabella
road builder

P.C.Dolabella's Avatar

Likes (Received): 925

[Požega] - Construction update (2009 - 2014)

Požega (25 000 st., područje grada oko 30 000), povijesni grad u središnjem dijelu "Savsko - dravskog međurječja", središte županije od 12. stoljeća.

Nakon određenog razdoblja stagnacije očit je proces oporavka. Ovo je otvoreni forum za sve novosti, rasprave, polemike o razvitku i građenju grada.

P.C.Dolabella está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 10th, 2009, 08:18 AM   #2
P.C.Dolabella
road builder

P.C.Dolabella's Avatar

Obnova (napokon!) i sjevernog pročelja Muzeja
Old May 10th, 2009, 08:40 AM   #3
bubach_hlubach
hlubach bubach

bubach_hlubach's Avatar

Likes (Received): 85

Grad je kao bomboncic! Hvala Dolabella.

Inace, ne izgleda mi kao da ova zgrada sa tamnom fasadom vapi za osvjezenjem. Takodjer, znas li hoce li ostaviti istu boju, ili imaju u planu neku novu? Ovakva kakva sad mi je odlicna.

btw, gledam ovaj dotrajali asfalt, i mislim si kako bi se tu lijepo uklopile granitne kocke medju arhitektonsko okruzje. Pravi sharm i romantika.
Mozda jednog dana i razmotre takvu ideju, kao kaj je to Zagreb napravil sa nekoliko gornjogradskih ulica i Markovim trgom.

'Cause I can't go on (Will you still love me?)
No, I can't go on (Just say you love me)
bubach_hlubach no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2009, 11:51 AM   #4
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Požega je prekrasna! Grad se stvarno lijepo uredio.
Old May 10th, 2009, 11:55 AM   #5
P.C.Dolabella
road builder

P.C.Dolabella's Avatar

Bila je napravljena nova (crna) fasada samo prema trgu, ali sjeverna već godinama stoji stara neobnovljen derutna (neki propali oker). Sada je napokon izgleda krenula obnova i toga drugog pročelja, ali pitanje je kako će sada biti usuglašeno jedno s drugim.

Glavni požeški trg je u općoj komi i trebaju mu temeljite promjene.
Old May 10th, 2009, 02:22 PM   #6
BANNED

Likes (Received): 47

Bio sam u Požegi po ljeti i stvarno prekrasan grad ali može biti još i lijepši.Recimo spomenuti trg,pa zatim mi je zapeo za oko jedan užasni parkić blizu nekakvih bazena (tako je netko rekao u busu,da su blizu bazeni tako da ne znam koliko je to točno) i tako.Inače smo pili kavu pod arkadama i slušali generalnu probu zaltnih žica Slavonije.Ma koji gušt.
***** no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2009, 09:06 PM   #7
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

Likes (Received): 17

To si vjerojatno bio u parku pokraj Tvornice Zvečevo odnosno preko puta Zvečeva uz samu Orljavu,ako je to to, i ja kažem da bi moglo i moralo biti sređenije
flash royal no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2009, 09:14 PM   #8
BANNED

Likes (Received): 47

Nisam bio,samo smo prošli uz pa mi je zapelo za oko.Ima neku ," ima me ,nema me" živicu i tako.
***** no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 08:30 PM   #9
Kopuhn
Registered User

Likes (Received): 0

Požega ima 25 tisuća stanovnika,samo naselje?
ja sam gledao neke procjene kao da ima 21-22 tisuće
a popis iz 2001. kaže 20.943
Kopuhn no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 10:34 PM   #10
P.C.Dolabella
road builder

P.C.Dolabella's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kopuhn View Post
Požega ima 25 tisuća stanovnika,samo naselje?
ja sam gledao neke procjene kao da ima 21-22 tisuće
a popis iz 2001. kaže 20.943
Problem popisa iz 2001 je prvenstveno u određivanju koji dijelovi područja gradova njima doista pripadaju. Iz Osijeka je izdvojen Josipovac, pa je ispalo da grad ima manje od sto tisuća stanovnika, iz Splita je izdvojen Stobreč, Kamen itd., pa je i Splitu umanjen njegov stvarni broj stanovnika. Da li npr.Vidovci jesu ili nisu dio Požege?
Old May 11th, 2009, 11:05 PM   #11
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

ma mi svi požežani kažemo oko 30000 tisuća i to je to,niko negovori broj stanovnika samog grada Požege već i općine koje pripadaju Požegi,tako i svi drugi st. svojih gradova kažu broj ne samog grada već i svih općina koji gravitiraju tom gradu.
Old May 11th, 2009, 11:08 PM   #12
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

Stečaj Kamen Ingrada je izgleda okončan koliko sam slušao u županijskoj panorami,Kamen je kupio Osijek Koteks koji je i prije imao namjeru kupiti Kamen ali kaže Tadić da Zec nije imao simpatije prema njemu tako da do sada nije mogao ništa napraviti po tom pitanju
Old May 11th, 2009, 11:12 PM   #13
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

Na veličkim bazenima uskoro i noćno kupanje Ispiši
Objavio: večernji list / Datum objave: 06.05.2009. / Broj prikazivanja: 258

Sezona kupanja na veličkim bazenima već je počela s prvim danima svibnja, a što je inače bila praksa do unazad tri godine kada je tvrtka ZRC Toplice otišla u stečaj. Novi vlasnik bazena, Podravska banka, koja je bazene kupila ovog proljeća, sve do kraja godine iznajmila ih je obrtu “Ugostiteljstvo i prijevoz Mara” koji ih je u najmu imao i prošle godine, ali smo tijekom srpnja i kolovoza.
– Zainteresirani smo i za trajno vlasništvo nad bazenima. Osim uobičajene ponude, kupanja te usluge restorana, brze hrane i trgovine pokušat ćemo uvesti i neke nove sadržaje kao što je noćno kupanje – ističe vlasnica i direktorica obrta Mara Marica Vidović.

Za općinu je velika stvar, ističe njezin načelnik Vlado Boban, što je na bazenima posao dobilo 15 osoba.

– Posebno nam je drago što su najam dobili domaći ljudi koji su se već prošle godine iskazali u ovom poslu – kaže načelnik Boban.

Zadovoljan je i Tomislav Galić, voditelj općinskog turističkog ureda jer su im bazeni pored Parka prirode Papuk glavni turistički aduti.

– Dobro je što bazeni već sada rade kada ovdje dolaze brojne školske ekskurzije, a što nije bio slučaj prethodne dvije sezone – ističe Galić.
Old May 11th, 2009, 11:13 PM   #14
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

Sadnice za ljepši grad Ispiši
Objavio: pozezani.com / Datum objave: 11.05.2009. / Broj prikazivanja: 13

U sklopu ekološko-edukativne akcije „Volim Hrvatsku“ idućih će dana na javnim gradskim površinama biti posađeno ukupno 10.000 novih cvjetnih sadnica uglavnom petunije i begonije.

„Već danas započela je sadnja cvijeća na Trgu sv. Trojstva, dok će za svih 10.000 sadnica biti izdvojeno oko 20.000 kuna. Kao i prijašnjih godina partner nam je „Tekija“ čiji će djelatnici posaditi sve to cvijeće te Grad Požega“, izjavio je predsjednik TZ Grada Požege Bruno Horvat. On je pri tom pozvao sve Požežane da se sadnjom cvijeća pred svojim kućama stavljanjem lončanica u prozore ili balkone i sami uključe u stvaranje ljepše slike svoga grada.
Old May 12th, 2009, 12:08 AM   #15
Kopuhn
Registered User

Quote:
Originally Posted by P.C.Dolabella View Post
Problem popisa iz 2001 je prvenstveno u određivanju koji dijelovi područja gradova njima doista pripadaju. Iz Osijeka je izdvojen Josipovac, pa je ispalo da grad ima manje od sto tisuća stanovnika, iz Splita je izdvojen Stobreč, Kamen itd., pa je i Splitu umanjen njegov stvarni broj stanovnika. Da li npr.Vidovci jesu ili nisu dio Požege?
Ma nisu Vidovci,Vidovci spadaju administrativno u grad,ali dio samog naselja Požega nisu.
Old May 12th, 2009, 12:16 AM   #16
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

Legenda vraćena skulpturom Sara - babin vir

Legenda o Babinom viru, djevojci Zorki i njenoj majci Sari, dobila je svoje utjelovljenje u gracioznoj skulpturi mlade žene s rupcem koji joj se vijori iznad glave, rad akademske kiparice Tatjane Kostanjević. U prekrasno nedjeljno poslijepodne na vrlo sadržajan scenski način skulptura je otkrivena u istoimenom požeškom naselju. Uz nastup članica Plesne radionice Ilijane Lončar,požeških mažoretkinja Marine Mihelčić, glazbe Trenkovih pandura, KUD-a Požega i KUD-a Rakitno, posebnost ovog kulturnog događaja na otvorenom bila je i skladba na istovjetnu temu Alena Kopunovića Legetina, koju su izveli solisti Marija Milinković i Antonio Bogojević te zbor Vijenac. O legendi je govorila Kristina Lešić, a o ideji gradonačelnika Zdravka Ronka i snazi da se ona umjetnički realizira sama autorica Tatjana Kostanjević.

U ovom mjesecu posvećenom Mariji Djevici i svim majkama, čestitam vam Majčin dan. Majčina žrtva i ljubav nemaju granica, ovaj spomenik što ćemo ga danas otkriti je spomenik ljubavi, dostojanstva i ponosa, žrtve za opstojnost jezika vjere i kulture. To je i spomenik velikoj pobjedi dobra nad zlom.- rekao je gradonačelnik Zdravko Ronko na svečanosti otkrivanja spomenika, pozivajući da se bogata požeška baština uvijek dopunjuje, kako će to biti učinjeno i ovom skulpturom Sara – babin vir. Legendu o Babinom viru objavio je Petar Marković u „Viencu“ 1877. godine i sadržajno je vrlo slična legendi o Divi Grabovčevoj.

Old May 12th, 2009, 12:26 AM   #17
P.C.Dolabella
road builder

P.C.Dolabella's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kopuhn View Post
Ma nisu Vidovci,Vidovci spadaju administrativno u grad,ali dio samog naselja Požega nisu.
Da, ali to je selo potpuno spojeno s gradom i administrativno ne pripada naselju Požega, pa se njegovi stanovnici ni ne pribrajaju broju građana Požege. Ali u mnogim drugim gradovima isto takva naselja pripajaju se gradovima s kojima su srasla. Josipovac je bez sumnje dio Osijeka, bez obzira što ga je netko za popis stanovništva administrativno od Osijeka odvojio i td.
Old May 12th, 2009, 01:35 AM   #18
Kopuhn
Registered User

Znači Vidovci nisu uopće pribrojeni Požegi,niti kao dio mjesta Požege niti kao administrativne jedinice?
Old May 12th, 2009, 11:15 AM   #19
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Likes (Received): 39

u zadnje vrijeme sve neki povijesni spomenici legendama u Osijeku "Jaje", a u Požegi baba Sara. Ali neka, sviđa mi se jer je priča o babi Sari fenomenalna!

Samo mi nije jasno što je iznad te djevojke, i je li to Sara ili Zorka? A ovi u kostimima su vjerujem Turčin i Zorka?
esseker no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2009, 11:24 PM   #20
flash royal
Registered User

flash royal's Avatar

Postavljanje kamena temeljca za poslovnu građevinu Kaufland
Vrijeme: 13.05.2009 | 09.00 h

Gradonačelnik Zdravko Ronko na prigodnoj svečanosti će postaviti kamen temeljac za novu poslovnu građevinu - Kauflanda koja će biti smještena između Njemačke ulice i Željezničkog kolodvora.

Reply

Tags
slavonija

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules