SkyscraperCity Forum banner

[Polska] Zabytkowe cmentarze

48K views 127 replies 29 participants last post by  sławex 
#1 ·
Postanowiłem otworzyć nowy wątek, ponieważ uważam temat zabytkowych cmentarzy za ciekawy a nie spotkałem się na tym forum z wątkiem traktującym o starych cmentarzach na terenie całej Polski. Zapraszam do współpracy:)
 
#2 · (Edited)
dzięki za otworzenie tego wątku, od razu coś wrzucę

cmentarz parafii Zwiastowania N.M.P. w Inowrocławiu, powstał pod koniec XIX w.

na początek grób rodziny Preyssów - czyli najbliższych człowieka, który jest symbolem ratowania starych cmentarzy -Jerzego Waldorfa - w grobowcu leży m.in. babka J. Waldorfa



na cmentarzu tym leży także matka poety Jana Kasprowicza - niestety nagrobek sie nie zachował się, ale jest upamiętniająca płyta na kaplicy cmentarnej






























 
#3 ·
Dzisiaj zamieszczam zdjęcia z cmentarza ewangelickiego na łódzkim Rokiciu. Został on założony w 1898 roku. Obecnie jest to park. Przed kilkoma laty usunięto pozostałości starych nagrobków. Utworzono górkę saneczkową, boisko do piłki nożnej. Utworzono także nowe alejki spacerowe. Obecnie zachowany pozostał ceglany mur okalający cmentarz, zabytkowa brama oraz domek ogrodnika. Powstało także niewielkie lapidarium utworzone z tablic nagrobnych które przetrwały akcję "porządkowania i oczyszczania" tego terenu. Ciekawe są bluszcze oplatające drzewa obecnego parku, zostały uznane za pomnik przyrody. W 2005 roku podczas akcji porządkowania cmentarza postanowiłem zrobić parę zdjęć aby zachować lepiej w pamięci to magiczne niegdyś miejsce:







 
#8 ·
Jedna z najstarszych nekropolii w Polse


Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie

Z Wikipedii
Brak wersji przejrzanej
Skocz do: nawigacji, szukaj

Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie – najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce, w skład którego wchodzą:

* cmentarz rzymskokatolicki,
* cmentarz ewangelicko-augsburski,
* cmentarz prawosławny oraz
* cmentarz wojskowo-komunalny z główną bramą wejściową od ul. Białej.

Pozwolenie na otwarcie najstarszej części nekropolii tj. cmentarza rzymskokatolickiego zostało wydane w roku 1794 przez biskupa chełmskiego i lubelskiego Wojciecha Skarszewskiego. Założono go na gruntach klasztoru Panien Brygidek Lubelskich, tzw. Rurach. Mimo że idea otwarcia nekropolii położonej poza obrębem miasta była wynikiem realizacji zarządzenia władz austriackich zabraniającego grzebania zmarłych w kościołach i na cmentarzach przykościelnych, na niewielkim początkowo terenie nekropolii (1,68 ha) chowano zrazu tylko szczątki przenoszone z popadających w ruinę cmentarzyków śródmiejskich. Wraz z nimi przeniesiono tu kilkanaście pomników nagrobnych (kilka z nich zachowało się do dziś). Dopiero od jesieni 1811 roku datują się pierwsze regularne pochówki zmarłych, początkowo wolnomyślicieli (masonów), później zaś innych obywateli miasta. Cmentarz był ogrodzony i obsadzony lipami, stąd jego nazwa "Pod Lipkami" lub "Lipki". W związku z zapełnianiem się jego przestrzeni grobami, władze kościelne i miejskie kilkakrotnie dokupowały ościenne tereny poszerzając go (m.in. w latach 1853, 1870, 1899 i przed II wojną światową). Około roku 1825 założono sąsiadującą z cmentarzem rzymskokatolickim część ewangelicko-augsburską, a po roku 1840 część grecko-unicką (obecnie znaną jako cmentarz prawosławny). W roku 1915 część cmentarza rzymskokatolickiego została wykorzystana przez władze austriackie jako miejsce pochówku żołnierzy i w następnych latach z części tej utworzono osobny cmentarz, zwany obecnie wojskowo-komunalnym. Na terenie zespołu cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie znajdują się trzy kaplice: pw. Wszystkich Świętych w części rzymskokatolickiej, pw. Niewiast Niosących Wonności w części prawosławnej oraz kaplica na cmentarzu wojskowo-komunalnym. W roku 2005 w części ewangelicko-augsburskiej oddano do użytku pierwsze na Lubelszczyźnie kolumbarium.

Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie funkcjonują w świadomości lublinian jako jedna nekropolia. Są one miejscem pochówku osób zasłużonych oraz zwykłych obywateli miasta i regionu. Od roku 1985 nekropolia posiada status zabytku, zarówno ze względu na walory historyczne jak i artystyczne. Znajdują się tu pomniki nagrobne wykonane przez tak znanych artystów jak Antoni Kurzawa, Bolesław Jeziorański, Konstanty Laszczka, Ludwik Pyrowicz, Bolesław Syrewicz, Hipolit Kasjan Marczewski, Leon Migalski, Adolf Saturnin Timme i in. O objęcie opieką konserwatorską cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie apelował w latach 1976 i 1981 na łamach Kameny historyk sztuki Michał Domański, który w swych artykułach dokonał pierwszego całościowego rozpoznania zabytkowych walorów rzeźby nagrobnej. W roku 1985 powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, przy którym dwa lata później powołano Komisję Ochrony Zabytków Cmentarnych. Od tego czasu członkowie i sympatycy urządzają doroczne kwesty, których celem jest odnowa i ratowanie zabytków cmentarnych.
 
#12 ·
Dzisiaj zdjęcia ze Starego Cmentarza w Łodzi przy ulicy Ogrodowej.
Cmentarz ten powstał w 1855. Jest cmentarzem trójwyznaniowym, znajduje się tu część katolicka, ewangelicka oraz prawosławna. Pochowanych zostało tutaj wielu znanych i ważnych łodzian jak Karol Scheibler, Władysław Strzemiński, Leon Niemczyk czy Andrzej Ostoja-Owsiany..

więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Cmentarz_w_Łodzi

Na początek zdjęcia kilku nagrobków z części prawosławnej:






Mauzoleum Gojżewskich:




 
#19 ·
Kilka fotek z lubelskiego cmentarza przy ul. Lipowej. Na początek fotografie obiektów sakralnych i niektórych pomników i mogił zbiorowych.
1. Wstęp

2.Kaplica z 1837

3.Cerkiew z 1902

4.Kaplica wojskowa z 1915

5.Pomnik żołnierzy Wojska Polskiego

6.Pomnik czerwonoarmistów

7.Mogiła katyńska

8.Mogiła powstańców z 1863

9.Mogiła legionistów

10.Mogiła dzieci zamojszczyzny
 
#21 ·
Patrz początek wątku. Zniszczono w Łodzi ponad stuletni cmentarz niemiecki. Decyzja o likwidacji zapadła w latach 80tych, jednak jeszcze niecałe cztery lata temu istniało około 50 nagrobków (trudno powiedzieć, wszystko było mocno pozarastane). W "Spacerowniku po Łodzi" wydanym przez Gazetę Wyborczą znany Łódzki przewodnik pisze że z nagrobków które się zachowały utworzono małe lapidarium. Nie wspomina o tym, że można było zachować o wiele więcej. Były one celowo niszczone przez robotników "oczyszczających" cmentarz. No, ale teraz psy mają gdzie sikać(!).
 
#26 ·
Ostatnia porcja zdjęć z części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi:









Teraz mauzoleum-kaplica Scheiblera, łódzkiego fabrykanta z 1888roku:





Budowla ta jest bardzo zniszczona, anioły gdyby nie były przywiązane już dawno by odleciały zaś mozaika w otworach okiennych została zastąpiona cegłami:










Mam nadzieje że się podobało, jakość zdjęć może nie najlepsza ale za to jaki cmentarz..:)
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top